Officieele Nededeelioéeo Gemeentelijke Teekenschool LuchlhesGhefmingsmalefiaal. Fa. ANTON HOLTGREFE ABONNEERT U OP DIT BLAD. TENTOONSTELLING PROVINCIAAL NIEUWS. OPENING CURSUS 1939-40 op DINSDAG 3 OCTOBER e.k. des namiddags 7 uur. Voor lichtvoorziening: Voor branden Voor inrichten van schuilplaatsen, loopgraven reddingsmateriaal hij branden on instortingen der gemeente Waalwijk e.a. DISTRIBUTIEKRING WAALWIJK. A.s. Maandag wordt ten gemeente huize alhier de eerste vergadering ge houden van de Burgemeesters der tot den distributiekring Waalwijk behoo- rende gemeenten, waarop o.a. de vast stelling der vereischte gemeenschappe lijke regeling aan de orde zal worden gesteld. DISTRIBUTIE. Zij, die als detaillist, d.i. als klein handelaar (winkelier, venter, markt koopman) handel drijven in: Rijst, bloem en meel, grutterswaren e.d., ge droogde peulvruchten, suiker, oliën en vetten, koffie, thee en cacao, zeep en kaarsen, moeten voor zoover zij zulks nog niet hebben gedaan een opgave van den aanwezigen voorraad van die goederen en van den gemiddel den omzet per week ter secretarie inle veren. Formulieren zijn aldaar verkrijg baar. Hiervoor is nog gelegenheid tot en met Maandag 11 September a.s. Daarna worden geen opgaven meer in ontvangst genomen. HAMSTERBESCHIKKING 1939. De Hamsterbeschikking is nader aan gevuld met: plantenvet, gesmolten rund- vet, gesmolten reuzel, rauw rundvet, rauwe reuzel, gedraaid of gemalen dier lijk vet, gemengde dierlijke vetten. Ook petroleum is eenige dagen geleden als nog onder 'de artikelen van de Ham sterbeschikking gebracht. Bij den verkoop dezer artikelen moet dus eveneens voortaan door den leve rancier een verkoopbon in 2-voud wor den geschreven, waarvan 1 af te geven aan den kooper. De aanvulling van de Hamsterbe schikking met bovengenoemde artike len (behalve petroleum, dat reeds eer der is toegevoegd), is in werking ge treden op 7 September j.l. GEEN BABYLONISCHE PRIJZENVERWARRING. Wij lezen in „de Schoen": Het georganiseerd schoen- winkeliersbedrijf bepaalt zijn houding. De Federatie van Schoenwinkeliers- Vereenigingen heeft Donderdagmorgen in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Leiden, onder presidium van den heer H. Simonis, besprekingen gevoerd over de voorziening van schoeisel in de door dezen politieken toestand gewijzigde verhouding. Aanwezig^waren de vertegenwoordi gers van de drie landelijke bonden van Middenstands-Schoenwinkeliers - Ver- eenigingen, de Vereeniging v. Schoen winkeliers in het Grootbedrijf en van de Katholieke organisatie van groot winkelbedrijven. Tijdens deze vergade ring werd de houding van verschillen de fabrikanten, die hun prijzen met 10 15 verhoogden of in het geheel niet leveren om straks hun voorraden tegen hoogeren prijs van de hand te doen, met nadruk gewraakt. Alvorens beslissingen te nemen heeft de vergadering contact gezocht en overleg gepleegd met den heer L. S. Verwoerd, directeur van het Rijksbu reau voor huiden en leder te Amster dam. Men is op deze vergadering alge meen tot de conclusie gekomen dat eenige prijsverhooging, tengevolge van verschillende moeilijkheden waarmee de fabrikanten te kampen hebben, niet kan voorkomen worden, doch dat het ten eenenmale ongeoorloofd is om uit de huidige omstandigheden munt te slaan door een hoogere winstmarge in de calculatie vast te leggen. Tegen dit laatste zal door de Regee ring met alle haar ten dienste staande middelen worden opgetreden. De Fe deratie van Schoenwinkeliers-Vereeni- gingen zal een dezer dagen een spoed vergadering beleggen met de Federa tie van Schoenfabrikanten, teneinde tot een uniforme regeling te komen inzake deze prijsverhooging. DE VOEDSELVOORZIENING IN ONS GEWEST. Plaatselijke bureanhouders. De minister van Economische Za ken heeft o.m. benoemd tot plaatselijk bureauhouder voor de voedselvoor ziening, ieder voor het gebied hem toegewezen door of vanwege den voed- selcommissaris voor de provincie Noordbrabant: N. van Bokhoven te Vlijmen; G. W. Zijlmans te Waspik; G. van den Bosch te Geertruidenberg. Deze bureauhouders zijn gemach tigd namens den provincialen voedsel- commissaris en overeenkomstig diens aanwijzingen werkzaamheden te ver richten in het belang van de voed selvoorziening. OPROEP I De Ned. Ver. voor Luchtbescher ming, Afd. Waalwijk, verzoekt bij de te houden geldinzameling voor aan schaffing van materiaal uit ruime beurs te steunen. Het is te begrijpen, dat voor 7 secties in Waalwijk groote bedragen noodig zijn om iets werkelijk doeltref fends tot stand te brengen; het gaat hier om de bescherming van ieder zon der onderscheid. Er zijn gemeenten, waar de bevolking dit beseft en duizen den tezamen brengt, waarmee ook iets gepresteerd kan worden. Laten wij niet achterblijven; de idee 3e gevarenklasse kan strategisch-mili- tair juist zijn, de buitenlandsche krijgs verrichtingen hebben bij de burgerbe volking een andere meening doen post vatten. Daarom nogmaals, draagt bij naar vermogen! De bijdragen zullen in de Echo va:i het Zuiden verantwoord worden en extra-giften zullen, onder in achtneming van de noodige beschei denheid, hierin ook een extra-plaatsje vinden. Ned. Ver. v. Luchtbescherming, Afd. Waalwijk, Het Bestuur. EEN LUCHTBESCHERMINGSAVOND IN DE ST. ANTONIUSPAROCHIE. Een stampvolle Patronaatszaal Voor een stampvolle Patronaats- zaal in de St. Crispijnstraat, hield Ir. v. d. Hoeven, de voorzitter van de Afd. Waalwijk van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, een lezing over de maatregelen die men nemen moet ten einde zich zooveel mogelijk legen het luchtgevaar te be schermen. Nadat spreker door den voorzitter van de wijkcommissie, den heer Hein- penius, was ingeleid, begon hij zijn uitvoerige uiteenzetting. Allereerst be handelde spreker de gevaren die ons vanuit de lucht kunnen bedreigen, waarbij hij drie soorten bommen on derscheidde: n.l. brisantbommen, brandbommen en gasbommen. De bri santbommen springen uit elkaar en leveren een groot scherf- en instor tingsgevaar op. De werking van de beide laatste soorten van bommen spreekt voor zich zelf. Vervolgens beantwoordde spreker de vraag, wat de overheid voor ons doet met betrekking tot het luchtge vaar. Allereerst dient hier te worden on derscheiden de actieve luchtverdedi ging en passieve luchtverdediging. Onder het eerste punt valt te reke nen de Lichtdienst, het afweergeschut, de verkenningsvliegtuigen enz., terwijl onder het tweede punt de gemeentelij ke luchtbeschermingsdienst valt, waar voor de burgemeester verantwoorde lijk is, die een hoofd benoemt. Hierna schetste spreker uitvoerig wat wij zelf kunnen doen om ons tegen het luchtgevaar zooveel mogelijk te beschermen en allereerst wees hij er op, dat de overheidsbescherming pas tot haar recht kan komen, wanneer wij zelf ook alle mogelijke maatregelen nemen. Spreker komt dan tot de gc- zinsbcscherming, welke hij zeer uitvoe rig en glashelder uiteenzet. Hij wijst op de gevaren van de verschillende soorten hommen en vestigt vooral de aandacht op tal van goedkoope mid delen, die iedereen zich kan aanschaf fen. Zoo deelt hij o.a. mede, (zooals in ons vorig nummer reeds gepubliceerd) dat er van gemeente-wege gratis op vier verschillende plaatsen zand wordt verstrekt. Voor de St. Antonius-paro- chie kan dat worden gehaald op het terrein bij het Slachthuis. De ruiten kunnen afdoende worden beschermd door reepjes papier er over heen te plakken, terwijl men een schuilkelder of schuilvertrek gasdicht kan maken, door de reten en kieren dicht te stop pen met een papje, gemaakt van kran ten en wat water. In plaats van een gasmasker kan men zich behelpen met een doek voor neus en mond te hou den, die gedrenkt is in een oplossing van water en soda. Voor korten tijd is dit middel tegen gassen absoluut af doende. Ook de reeds bekende kook pan-hoofdbescherming wordt genoemd. In het bijzonder beveelt spreker aan, de samenwerking tusschen verschillen de gezinnen, om voor gezainelijke re kening een gasdoos aan te schaffen of een schuilloopgraaf aan te leggen. In dit verband wijst spreker op het gemeentelijke voorbeeld op het terrein' bij het Slachthuis. Men doet goed er echter aan te denken, dat een schuil loopgraaf toch goed kan zijn, zonder dat de kosten hoog worden, want een doeltreffende schuilloopgraaf kan zeer eenvoudig worden gehouden in de uit voering en nagenoeg zonder kosten; alleen met wat moeite en samenwer king zijn er zeer goede schuilgelegen- WAALWIJK. Aangifte voor 23 September ter Secrelarie, v m. 9— 12'/auur, 'snam. van 2—5 uur. ZONDAG 1 OCTOBER van 10-5 uur: in het SCHOOLGEBOUW van het werk der leerlingen vervaardigd tijdens den vorigen cursus. TOEGANG VRIJ. De Directeur, TH. VaN DELFT. heden aan te leggen. De luchtbescher mingsdienst zal ten allen tijde gaarne bereid zijn om hierin advies te ver strekken, evenals in het gasdicht en stortvrij maken van een kelder. De luchtbeschermingsdienst moet echter om zijn werkzaamheden met vrucht te kunnen voortzetten beschik ken over financiën en derhalve beveelt spreker de inzameling die eerstdaags zal worden gehouden aan. Hierna sprak de voorzitter, de heer Hempenius, nog een kort propagan distisch woord om de aanwezigen op te wekken lid te worden van de ver eeniging en dankt Ir. v. d. Hoeven voor zijn interessante en heldere lezing. Vrijdagavond vond in Besoijen een zelfde bijeenkomst plaats. Ook hier was de belangstelling zeer groot. EEN NOOD-UITGAVE DER NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING. Voor alle Nederlandsche huisgezinnen. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming schrijft ons: Iedereen zal begrijpen, dat onze or ganisatie in deze ernstige tijden plot seling is geplaatst voor de noodzake lijkheid, tal van urgente problemen kan zijn, al deze verzoeken om inlich tingen individueel te beantwoorden. Rekening houdend met het feit, dat bij het Nederlandsche volk thans een al- gemcene bereidwilligheid aanwezig is om hef mogelijke tegen het luchtgevaar te doen, heeft de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming ge meend, de meest noodzakelijke aan wijzingen voor de in ieder huis, bedrijf en op het platteland te nemen maat regelen, in bcknopten en duidelijken vorm onder het publiek te moeten brengen. Dit doel kon het beste wor den bereikt door de uitgave van een instructieve wandplaat, waarop de aanwijzingen overzichtelijk en in logi sche volgorde zijn gerangschikt. In elk huis behoort aan den wand deze serie aanwijzingen te hangen, die men dadelijk bij de hand heeft en op elk moment kan raadplegen. De wand plaat, die wij deden ontwerpen, bevat aan de voorzijde in kleurendruk een symbolische teekening met een symbo lisch gedicht, en aan de achterzijde al le aanwijzingen die onontbeerlijk zijn voor het nemen van de noodige maat regelen tegen het luchtgevaar. In een zeer groote oplaag moet deze plaat worden verspreid. De prijs is zoo laag mogelijk gehouden, namelijk 0.10 en Philips' verduisteringslampjes voor binncnvcrlichting (Protectorlampen Zaklantaarns met wit, groen en blauw licht. Blauw doorschijnend papier voor rijwiellampen en zaklampen. Groote en kleine staaflampen. Alladin-hanglampen met kousje voor petroleum, geschikt voor fabrieken, huizen en schuilplaatsen (bij uit schakeling of ontbreken van electrisch licht.) Storm- en stallantaarns. Batterijen in diverse soorten. Waterslang, koppelingen, kranen met koppeling, brand- bluschapparaten, zandschoppen, lange stelen, uitrakelings- haken, straalpijpen, enz. Koevoeten, houweelen, voorhamers, bijlen, zagen, rieken, schoppen, reddingstouwen en -haken, hamers, metsel- troffels, tangen, enz. WAALWIJK IJZERHANDEL HOEK RAADHUISPLEIN. snel tot een oplossing te brengen. Het is noodig, dat het gehecle Nederland sche volk thans doordrongen wordt van het dringend karakter der in structieve mededeelingen inzake het luchtgevaar, opdat in alle huizen der burgerbevolking onverwijld de noodi ge voorbereiding zal kunnen worden getroffen. Op een oogenblik als dit mogen wij niet de vraag stellen, of de Nederland sche bevolking niet eerder en beter had moeten medewerken. Wel echter hebben wij te rekenen met het nuch tere feit, dat velen nog verzuimd heb ben, voldoende maatregelen tegen het luchgevaar te treffen. Het is hegrijpe- lijk, dat in deze dagen duizenden bij ons aankloppen met de vraag: Wat moet ik doen? Het is echter even be grijpelijk, dat onze organisatie, die overbelast is met werk, niet in staat de afdeelingen der Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming wor den bij den verkoop ingeschakeld. Daar zal het wandcarton over enkele dagen te verkrijgen zijn. Wij doen hierbij een beroep op het geheele Ne derlandsche volk, om actief deel te nemen aan het verspreiden dezer in structieve aanwijzingen. Zij mogen in geen enkel huis ontbreken. En wij vertrouwen, dat wij op aller medewer king zullen mogen rekenen! (Zooals men weet is in onze gemeen te een uitstekende inlichtingen-plaat aan de ingezetenen aangeboden en is deze druk aangeschaft. Red.). LUCHTBESCHERMINGSMATERIAAL De fa. Anton Holtgrefe, Hoek Raad huisplein, verzoekt ons ter voorlich ting van het publiek en ter aanvulling barer advertentie, 't volgende te plaat sen: Gasmaskers. Wij deelen mede bij verschillende fabrieken aanvragen te hebben gedaan voor gasmaskers in verschillende prij zen. Deze gasmaskers worden in den handel gebracht zonder verdiensten voor den handel, zoodat uit den aard der zaak reeds weinig animo voor den handel bestaat met het oog bijv. op z.g. kwade of langzame betalers, even- tueelc afbestellingen, enz. Ondanks dit alles hebben wij ge meend ons toch bereid te moeten stel len deze maskers voor aanvragers te bestellen. Telefonisch hebben wij de zaak opge nomen, doch moeten hierbij mededee- len ten antwoord gekregen te hebben, dat de eerste één of twee maanden geen masker geleverd kan worden, zelfs geen monsterzending wegens vol le bezetting der fabrieken met regee- ringsorders. Natuurlijk zullen wij ons op de hopg- te houden met het verloop dezer situa tie, waarin zeer goed verandering zou kunnen komen: dit wordt dan t.z.t. direct hekend gemaakt. VERDUISTERINGSLAMPEN. Hierin hebben wij de Fa. Philips een order gegeven, waaromtrent wij gisteren bericht ontvingen, dat we gens overmatige bestellingen deze lampen nog eenige dagen op zich la ten wachten. De ons reeds bestelde lampen en nog te bestellen lampen zullen door ons in volgorde van be stelling alsdan zoo spoedig mogelijk worden afgeleverd. BLAUW PAPIER. Proeven zijn door ons genomen met het z.g. vliegerpapier, wat de jongens gebruiken om een vlieger te maken. Dit papier is doorschijnend en zeer goed te gebruiken om ruiten te be plakken, rijwiellampen en zaklampen af te dempen. Nadere aanwijzingen', hoeveel lagen te gebruiken, verschaf fen wij gaarne; tevens is dit soort papier wel het goedkoopste materiaal voor verduistering, terwijl het het voordeel heeft, dat het b.v. in lan taarns slechts gewoon tusschenge- legd behoeft te worden en de lantaarn dus direct weer voor normaal licht kan worden gebruikt. Wij verwijzen voorts naar de ad vertentie in dit nummer. PLAATSVERVANGEND BURGEMEESTER. In de op 6 September j.l. gehouden vergadering van Burgemeester en Wet houders is Wethouder W. P. C. Eibers wederom aangewezen als plaatsver- vangend-Burgemeester. Bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis ook van Wethouder Eibers, zal de Burge meester worden vervangen door Wet houder F. C. Smolders. BENOEMING AAN DE R.K. HUIS HOUD- EN INDUSTRIE-SCHOOL. Mejuffrouw M. Theunissen uit 's-Gravenhage is benoemd tot leerares aan de R.K. Huishoud- en Industrie school in de naaldvakken. Tevens zal zij zich in de schoen industrie bekwamen in de stikkerij, om later eveneens te kunnen optreden als leerares aan de afd. stikkerij- school. WERKVERSCHAFFING. Eenige weken geleden berichtten wij, dat na vele pogingen van het gemeente bestuur het den Burgemeester tenslotte is gelukt toestemming te krijgen om de tewerkgestelden uit Waalwijk bij de centrale werkverschaffing op „De Dul- laert" en „De Dellen" onder Sprang- Capelle over te plaatsen naar een an dere werkverschaffing, zulks omdat de Waalwijksche schoenmakers vrij alge meen ongeschikt zijn gebleken voor dit zeer zware werk in den moerassigen grond te Capelle. Het schijnt echter, dat niet direct een ander object gereed was om in uitvoering te worden gebracht. Dit is thans wel het geval en a.s. Maan dag gaan de Waalwijksche tewerkge stelden over naar een werkobject ten Noorden van Tilburg. Het spreekt vanzelf dat hun aantal eenigszins uit gebreid zal moeten worden, daar de gemeente Waalwijk is aangewezen om een grooter aantal in werkver schaffing te plaatsen werkloozen dan er den laatsten tijd in Capelle werk zaam waren. Aldaar werden er door de gemeente zoo weinig mogelijk heen gezonden in verband met het zeer zwa re werk. Hiermede zal dan deze voor de werk loozen zoowel als voor het gemeente bestuur zoo onaangename kwestie ho pelijk zijn opgelost. De werkverschaf fingsobjecten op heidegrond en ande ren lichten grond zijn over het alge meen meer geschikt voor werkloozen dan die op laag gelegen gronden, zoo dat het te verwachten is, dat onze werk loozen van nu af een eenigszins behoor lijk loon zullen kunnen verdienen.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2