DE OC Zaterdag 9 September 1939 No. 71 De Echo van het Zuiden Tweede Blad VAN DE FRONTEN. Het zesde Fransche oorlogscommu niqué, dat Woensdagavond om 9 uur werd gepubliceerd, luidt als volgt: „Onze eerste troepen, die over de grens voorwaarts trekken en wier vor deringen varieeren al naar gelang de verschillende sectoren van het front, stuiten overal op tegenstand, die met automatische wapenen en door veld- troepen geboden wordt." Berichten uit Luxemburg melden, dat een zeer hevig artillerie-duel gaande is tusschen de Maginot- en de Siegfried- linie. Vooral in 't gebied van de Moe zel was het vuren zeer krachtig. Gister avond seinde United Press uit Parijs, dat volgens de laatste berichten uit Luxemburg de Franschen, gesteund door tanks, opgedrongen waren in de richting Saarbrücken. Het opperbevel van de Duitsche weermacht meldt, dat de oude konings stad Krakau Woensdagmiddag zonder slag of stoot veroverd werd. De radio te Warschau ontkende dit in den loop van den avond weer. Verklaard werd, dat Krakau wel door de Duitsche lucht macht was aangevallen, waarbij vijf- j tien Duitsche toestellen zouden zijn neergehaald. Het D. N. B. meldt verder, dat de Duitsche troepen bij hun opmarsch in de richting naar Lodz Woensdagmid dag om twee uur den straatweg van Lask naar Unjejow zijn gepasseerd. Sedert gisteren hebben zich aan de fronten geen wijzigingen van groote beteekenis voorgedaan. In het Westen, waar de Franschen op enkele punten omstreeks 10 K.M. op Duitsch gebied zouden zijn doorge drongen, is een toegenomen activiteit - "San beide kanten te signaleeren. In het Oosten hebben de Duitschers, hun opmarsche voortgezet, o.a. de stad Pultusk, 50 K.M. ten Noorden van Warschau aan de Narew, bereikt. De Polen melden, dat zij Dinsdag en Woensdag 35 vliegtuigen hebben neer gehaald en er zelf slechts zes verloren. Het Fransche legerbericht no. 8 van 7 September 's avonds luidt als volgt: ,,Op het front tusschen Rijn en Moe zel versterkt de vijand zich in de stel lingen tegenover onze linies. Men sig naleert er de aankomst van versche strijdkrachten uit het binnenland van Duitschland." Van het Oostelijk front meldt Ber lijn. dat het aantal Poolsche gevange nen thans 25.000 bedraagt; verder wer den 126 kanonnen, benevens vele tanks en pantserauto's buitgemaakt; het aan- tai veroverde machinegeweren, gewe ren en anti-tank-kanonnen kan nog niet worden overzien. Omtrent de verliezen ter zee maakt het Britsche ministerie van Voorlichting thans bekend, dat bij den luchtaanval op den ingang van het Kieler Kanaal een van de drie Duitsche slagschepen van 10.000 ton werd gehavend. Gisteren waren volgens Reuter geen groote operaties ter zee te melden. De aanvallen op Duitsche duikbooten du ren voort. In minstens één geval schij nen zij met succes te zijn bekroond. Op verschillende punten hebben de Duitsche onderzeeërs handelsschepen aangevallen: o.a. is daarbij nog het het s.s. Royal Sceptre" (4853 ton, reede- rij Hall Brs., Newcastle). Naar Un.ted Press uit Lissabon meldt, is 80 mijl buiten kaap Roca het Biitsche s.s. Manaar" (7242 ton, ree- dcrij T. Brock'ebank, Liverpool), de or een Duitsche duikboot getorpe deerd. Het Britsche vrachtschip „Olive- grove" (4060 ton, reederij D. Alexan der Sons, Glasgow), moet zich in nood bevinden in het Kanaal; de mail- Loot ..Washington ir er heen op weg om assistentie te verleenen. Het s.s. „Corinthic" werd ccor een duikboot aangevallen, maar werd niet bescha digd en slaagde er in, de haven te be- j eiken. De Britsche vrachtboot Bosnia van de Cunard maatschappij is, naar ge meld wordt, tot zinken gebracht. Alle opvarenden zijn gered door den Noor- schen tanker Eidinger. Een stoker is gedood. POLEN OP WESTERPLATTE GEVEN ZICH OVER. Duitschers 31 K.M. van Warschau. Het Poolsche garnizoen op de Wes- terplatte heeft zich Donderdagochtend om 10 uur 20 overgegeven. Het Duit sche ministerie van Oorlog, dat dit be richt publiceert, brengt hulde aan den moed van de Polen, die zich zes dagen lang dapper verdedigden tegen de Duitsche overmacht. Verder wordt medegedeeld, dat het Duitsche leger thans op 31 K.M. van Warschau staat. GENERAAL GOSIOROWSKI GEVANGEN. De Poolsche generaal Gosiorowski, commandant der zevende divisie, is, naar het D.N.B. meldt, door de Duit schers gevangen genomen, met z n ge- heele staf. Gosiorowski, een van de oudste me dewerkers van maarschalk Pilsoedski, was (toen nog kolonel) vóór 1931 chef de bureau van het „inspectoraat-gene- raal", waarvan Pilsoedski de leider was. In 1931 werd hij bevorderd tot chef van den generalen staf, een func tie, welke hij tot 1936, een jaar na Pil- soedski's dood, bekleedde. DUITSCHE PLANNEN MET POLEN. Als het land veroverd zou zijn, zou men „Congres-Polen" willen herstellen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van de Duitsche regeering, om, als de weerstand van het Poolsche le ger geheel gebroken en het geheele land door de Duitsche militairen bezet zou zijn, als voorloopigen overgangs maatregel een „Protectoraat Polen" te proclameeren. Dit protectoraat zou de door zuiver Poolsche bevolking bewoonde gebie den omvatten, welker grenzen in meer dere of mindere mate overeenkomen met het Congres-Polen, hetwelk tijdens het Weensche Congres in 1815 als zoo danig hersteld werd, doch slechts een kort bestaan gehad heeft. De voormalige Duitsche provincies Pommerellen, Posen en Opper-Silezië zouden met nog eenige andere correc ties in Duitsch voordeel definitief bij 't Duitsche rijk gevoegd worden. Over het protectoraat zouden Duit sche instanties in het overgangstijdperk het bewind voeren. Over de plannen, welke men daarna ten opzichte van Po len zou hebben, is nog niets gemeld. Tel. HET VIERDE WAPEN VAN ENGELAND. Economische oorlogvoering tezamen met Frankrijk. Een officieel Britsch communiqué wijst op de beteekenis van het nieuwe departement van Economische Oorlog voering, dat is ingesteld. Dit departe ment, dat in breede trekken overeen komt met het ministerie van Blokkade uit den vorigen oorlog, heeft tot doel, den economischen aanvalsoorlog tegen Duitschland te voeren. Het zal daartoe alle maatregelen treffen, die noodzake lijk zijn, zoowel op economisch als op financieel en industrieel gebied. De economische oorlogvoering moet beschouwd worden als een zeer belang rijk offensief wapen, dat de activiteit van leger, luchtmacht en vloot aanvult. De activiteit van het departement strekt zich uit over een zoo breed mogelijk terrein. Het departement zal zoo nauw moge lijk samenwerken met de betrokken Fransche autoriteiten. Te dien einde is de delegatie van Fransche deskundigen reeds in het departement van Economi sche Oorlogvoering geïnstalleerd. IN 1914 WAS HET EEN BEWEGINGSOORLOG. Thans een stellingsoorlog. Wanneer de eerste Fransche com muniqués laconiek zijn en niet aan al len bevrediging schenken, die er een verslag in zouden willen vinden van beslissende veldslagen, dan is daarin niets, dat verrassing kan baren. In de allereerste dagen van Augustus 1914 werd er geen groote slag geleverd. Bovendien moet een fundamenteel onderscheid gemaakt worden tusschen den oorlog in 1914 en dien, welke he den gevoerd wordt. In Augustus 1914 was het een bewegingsoorlog met een snel offensief aan beide kanten. Thans steunen de tegenover elkander staande troepen op twee hechte fortificatie systemen, de Maginot- en de Siegfried- linie. Men begrijpt dan ook, dat de bei de eerste dagen der vijandelijkheden slechts aanleiding hebben kunnen ge ven tot het innemen der stellingen en het zoeken van contact hetgeen slechts de twee of drie regeltjes verdient, wel ke dagelijks daaraan gewijd zijn. HET S.S. BILDERDIJK HEEFT 35 MAN GERED. Van het Engelsche s.s. Pukkastan dat vermoedelijk is getorpedeerd. Het s.s. Bilderdijk, van de Holland- Amerika Lijn, heeft op den Atlantischen Oceaan, bewesten den ingang van het Kanaal, de bemanning gered van het Engelsche s.s. Pukkastan. De kapitein heeft van deze redding telegrafisch be richt gezonden aan zijn reederij, welk bericht de reederij niet direct heeft be reikt, maar langs een omweg. Hoewel nog niet met volle zeker heid kan worden gezegd, dat het En gelsche schip is getorpedeerd, is dit toch wel zeer waarschijnlijk. Het aantal geredden, dat de Bilder dijk aan boord heeft genomen, is vijf en dertig. OOK TWEE K.L.M.-PASSAGIERS TE CALCUTTA AANGEHOUDEN. De „Sumatra Post" verneemt, dat, behalve de tweede piloot van het K. L. M.-vliegtuig „Buizerd" de Duitscher Klein, ook twee Duitsche Joden te Cal cutta werden geïnterneerd. Verwacht wordt dat beide laatstgenoemden zeer spoedig op vrije voeten zullen worden gesteld. DUITSCHERS VOOR ZWARE TIJDEN. De Berlijnsche correspondent van 't „Algemeen Handelsblad" meldt aan zijn blad, dat men er in Berlijn Maandag middag om zes uur nog aan twijfelde, of de Engelschen en Franschen inder daad tot oorlogshandelingen zouden overgaan, ondanks de zes millioen strooibiljetten, die de Engelsche vlieg tuigen boven West-Duitschland had den uitgeworpen, ondanks de perscam pagne rondom de „Athenia". Op datzelfde uur bombardeerden En gelsche toestellen Wilhelmshaven en Cuxhaven. Nu twijfelt men in Duitsch land niet meer. Dat het hier een oorlog van onafzienbare afmetingen betreft, wordt den staatsburger alleen reeds duidelijk door de aankondiging van 50 procent verhooging der inkomstenbe lasting voor inkomens boven 200 mark per maand. Het is duidelijk, dat deze draconi sche verhooging, die door andere in directe belastingverhoogingen op ta bak, bier, brandewijnproducten en champagne en door de verhoogde rijks bijdrage ten laste der landen, gemeen ten en openbare lichamen wordt aange vuld, spoedig een radicale wijziging in het levenspeil met zich zal brengen. Het Duitsche volk gaat uiterst zware tijden tegemoet. De mogelijkheid, daar over nog juiste mededeelingen aan het buitenland te doen, zonder de Duitsche positie nadeel te berokkenen of van t standpunt der strenge neutraliteit af te wijken, zal wel zeer spoedig tot een minimum ineenkrimpen. De Duitsche regeering heeft de wensch, zoo lang .nogelijk de buitenlandsche berichtge- veis in Berlijn in staat te stellen hun indrukken en waarnemingen zonder censuur of druk van boven naar hun landen door te geven, wel inziende dat de waarde van gecensureerde berichten uiterst gering is. Echter kan wel aangenomen worden, dat het niet lang meer kan duren, of de nog verleende vrijheid van bericht geving zal met de belangen der weer macht in botsing komen. NA EEN WEEK OORLOG. De eerste week van de Duitsche cam pagne tegen Polen eindigt vandaag met een krachtigen opmarsch naar War schau. Volgens de Londensche militaire deskundigen zijn krachtige maatrege len noodig, om te voorkomen, dat War schau, het knooppunt van de Poolsche wegen en spoorwegen, in handen van den vijand valt. De Polen schijnen echter van plan een tegenaanval te doen op den linker vleugel van de Duitschers, om de drei ging van de hoofdstad af te wenden. Dit meent men af te mogen leiden uit de zware gevechten langs de lijn Plozk- Ciechanow, waar de Polen groote ver sterkingen hebben geconcentreerd. CONGRESZITTING OP 14 SEPTEMBER? Ter herziening van Amerika's neutraliteitswet. De „New York Times" verklaart, dat officieele kringen, die in nauw contact staan met Washington, onthuld heb ben, dat president Roosevelt tegen 14 September een speciale zitting van het congres zou kunnen bijeenroepen, ter bespreking van een herziening der neu traliteitswet. STRIKTE NEUTRALITEIT VAN ROEMENIË. Een Duitsch protest te Boekarest? In een communiqué wordt verklaard, dat de Roemeensche kroonraad beslo ten heeft, strikt de regelen der neutra liteit in acht te nemen, zooals deze bij internationale overeenkomst zijn vast gelegd, tegenover de oorlogvoerenden in het tegenwoordige conflict. Naar verluidt, heeft de Duitsche ge zant in de Roemeensche hoofdstad een protest ingediend naar aanleiding van het feit, dat twaalf Engelsche officieren in uniform over Roemeensch gebied naar Polen zijn gereisd. In een bioscoop te Boekarest is het tot anti-Duitsche en pro-Fransche ma nifestaties gekomen. De politie heeft thans maatregelen getroffen, om der gelijke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen. Ongeveer 250 Franschen hebben gis teren per specialen trein Roemenië ver laten, om over Italië naar Frankrijk te rug te keeren. HOE DE ZEEROOVERS HUN EILAND VEROVERDEN door Jan van Leeuwen. Eerst vonden Joop, Kees en Fred het erg vervelend, dat ze met de grote vacantie thuis moesten blijven. Wat moesten ze nu doen, om er toch een prettige tijd van te maken? Ze bespra ken van allerlei met elkaar, maar er was eigenlijk niets, dat ze werkelijk leuk vonden. Toen kreeg Kees plotse ling een inval. „Jongens, we zullen Zeerovertje spe len op het meer!" De anderen begre pen nog niet direct wat Kees bedoelde, maar to enhij het uitlegde, dansten ze in het rond van plezier. Ze wisten nog "wel niet, waar ze hun zeeroverschip vandaan moesten halen en waar ze hun hutten moesten opslaan, maar dat was geen bezwaar, dat zouden ze nog wel vinden. De eerste dag van de vacantie kwa men de drie zeerovers bij elkaar hij het meer, dat een half uurtje lopen van het dorp aflag. Ze hadden alles mee genomen, wat ze maar konden gebrui ken, zoals oude auto-banden, een was lijn, zakken enz. Ook hadden ze ont dekt, waar ze hun kamp moesten op slaan. In het midden van het meer was een klein eilandje, dat dicht met bo men bedekt was. Dat onbewoonde ei land moesten zij maar als hun vaste standplaats inrichten, dan konden ze van daaruit alle kano's en andere bo ten, die uit het riviertje bij het dorp kwamen, bestoken. Maar hoe moesten ze op hun eiland komen? Na lang heraden vonden ze er iets op. Ze maakten een paar planken aan een autoband vast en legden daar al hun materiaal op. De waslijn bonden ze aan de autoband vast, daarna trok ken ze vlug hun badpak aan en spron gen in het water. De autoband trokken ze achter zich aan. Het eiland was al bewoond! Juist toen ze weer vaste grond on der hun voeten voelden en uit het wa ter wilden komen, stortten vijf krijgs haftig uitziende jongens uit het struik gewas en bombardeerden de indrin gers met graskluiten. Geen ogenblik hadden onze drie vrienden eraan gedacht, dat het eiland misschien al door anderen bezet zou zijn. Ze draaiden zich voor deze over macht snel weer om, om zo gauw mo gelijk het veilige vasteland te hereiken. Maartot hun ontzetting zagen ze, dat de vijanden een kleine boot uit 't riet trokken en hen achterna gingen. Onze jongens zwommen zo hard ze konden, maar op het laatste nippertje grepen de achtervolgers de autoband met alles wat er op zat en trokken hem aan boord van hun schip. Nu zaten de drie vrienden tandknar- send op de oever en zonnen op wraak. „Het ongeluk is, dat we geen boot hebben", zei Kees en daar waren de beide anderen het mee eens. Plotseling keek Joop zijn vrienden aan en zei: „O, wat zijn we stom! Natuurlijk, ik weet het al! Dat we daar niet eerder aan gedacht hebbenAan de West (dat was het kleine riviertje, dat door het dorp stroomde) woont een oom van me. Die heeft nog een oud bootje liggen, waar hij vroeger mee uit henge len ging. Zullen we vragen of we dat voor deze vacantie mogen lenen?" Daar waren de jongens onmiddellijk voor te vinden en met zijn drieën gin gen ze naar Joop's oom. Ze krijgen een boot. Deze moest erg lachen, toen hij van de oorlogszuchtige plannen van zijn neef en diens vrienden hoorde, maar hij stond direct zijn boot af. Zelf ging hij er toch nooit meer in uit. Het was een oud ding, maar goed genoeg voor de zeerovers. En zo roeiden de jongens de „Anna", zo heette de boot, weg. Joop was kapitein. Ze zetten de mast op en hesen het oude zeil, dat wel overal gelapt was, maar dat toch nog heel goed te gebruiken was. Ook het stuur brachten ze in orde en daarna- namen ze nog een flinke hoeveelheid „kogels" mee, in de vorm van gras kluiten. Toen alles klaar was, wuifden ze oom nog eens toe en staken „in zee". Ze roeiden een flink eind het meer op, maar zagen hun vijanden nergens. Het leek wel of ze helemaal verdwenen waren. Toen besloten ze maar om naar het eiland te gaan en het in bezit te nemen, en juist toen Joop hevel wil de geven om te landen, schoot het vij andige schip opnieuw tusschen 't riet uit. De zeeslag. Rustig wachtte de bemanning van de „Anna" de strijd af. Deze strijd zou over het bezit van het eiland beslissen. De vijanden stuurden zo handig, dat ze vlak naast de „Anna" kwamen te liggen en toen ontbrandde een heftige strijd van man tegen man, waarbij flink geschreeuw werd en de gras klui ten door de lucht vlogen. Midden in het krijgsgewoel lukte het Fred, om den kapitein van het vijandelijk schip zo te treffen, dat hij met een buiteling overboord viel en even later proestend weer opdook. Nu de vijanden zagen, dat hun kapi tein getroffen was, gingen ze snel op de vlucht, zonder hem zelfs eerst aan boord te nemen. De arme kapitein, werd door de be manning van de „Anna" aan boord ge nomen en aan de mast vastgebonden. Natuurlijk namen Kees, Fred en Joop het eiland nu in bezit. Snel sloegen ze hun tent op en toen ze even later de autoband met alles erbij in het riet zagen liggen, sleepten ze die ook aan de kant en legden alles hij hun kamp. Toen besloten ze om eens naar hun gevangene te kijken, maar deze was spoorloos verdwenen. Pas toen ze het riet opzij bogen en over het meer uit keken, zagen ze hem zwemmen. Hij was al spoedig een flink eind van het eiland af en zwom de andere boot na. „Laat hem maar zwemmen", zei Joop edelmoedig. „Wij zijn hier nu toch de haas!" En dat was het begin van een heer lijke vacantie. De zeerovers hadden el ke dag opnieuw veel plezier op hun eiland. Natuurlijk gingen ze van tijd tot lijd wel op roof uit, maar een zwa re zeeslag hoefden ze toch niet meer te voeren. OOK PLANTEN KUNNEN SLAPEN. Net als mensen en dieren hebben ook planten slaap nodig. Natuurlijk niet slaap, zoals wij die kennen, maar toch ook een toestand, waarin ze vol komen kunnen rusten. In een plant kundig instituut in Calcutta in Voor- Indië werden enige tijd geleden proe ven gedaan met behulp van een elec> trisch meetapparaat. Door deze proeven bleek, dat do planten in den loop van ongeveer 24 uur een tijd hadden, waarin ze alles voelden en op alles reageerden en dat deze vatbaarheid voor alle indrukken langzamerhand afnam totdat de plan ten bijna niets meer schenen te mer ken. Daarna reageerden ze weer vlug ger. De meeste planten reageerden ongeveer op het midden van de dag het meest op alle indrukken, terwijl ze 's nachts bijna niet reageerden, dus „sliepen". Ook waren er planten, waarbij het precies omgekeerd toe ging en deze noemde men in het insti tuut „de boemelaars" van hqt plan-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5