DE OORLOG IN EUROPA. BURGERLIJKE STAND. Belangrijk bericht voor kruideniers. Agenda's TI afleveringsbewijs in tweevoud speciale doorschrijfblocs Rond den Oorlog. DOOR MARTIN BROEK. Van. den aanvang af zijn de berichten omtrent de krijgsverrichtingen zeer tegenstrijdig gewest. Toch bhj«t er uit dat de Duitschers vrij snelle vord ringen maken. De Dolen bevinden zich thans uit strategisch oogpunt bekeken in een ongunstige positie. Wanneer men de officieele oorlogs- communiqé's van de strijdende par tijen leest staat men verbaasd over de groote tegenstrijdigheid welkeer dik bovenop ligt. Eenerzijds maken de Duitschers melding van het feit, dat de Polen op alle fronten weer verder zijn teruggedreven, maar anderzijds schrijven de Polen, dat zij stand houden en op sommige plaatsen zelfs zijn doorgebroken. Dit is niet nieuw. In den voor- laatsten oorlog hebben wij hetzelfde verschijnsel kunnen beluisteren en in Abessiaië en Spanje was het al even zoo. Men moet deze tegenstrijdigheid nu niet direct wijten aan een grove leugenachtigheid. Natuurlijk, we zul len niet ontkennen, dat de legerlei dingen zich niet aan een noodjok- kertje durven schuldig te maken maar in dit geval is het toch veeleer iets anders. Wanneer de Polen b.v. op een be piald punt er in zijn geslaagd de Duitschers een paar kilometer terug te dringen, terwijl ze verder op alle fronten zijn verslagen, dan zal de legerleiding natuurlijk vruchlbaarge bruik maken van deze ongezochte gelegenheid om de bewaners ver achter de linies een staaltje te geven van de activiteit en kracht van het leger, terwijl van den anderen kant de berichten betreffende de nederlaag zoo worden gecamoufleerd, dat de out-siders er of wel niets van be grijpen, ofwel in de veronderstelling zijn, dat het zoo erg niet was. Langs deze berichten heen lezen is een zeer moeilijke kunst. Ondanks de verschillende tegen strijdigheden kunnen we echter als vaststaand aannemen, dat Polen steeds verder het land worden inge dreven en dat steeds meer plaatsen in handen vallen van de Duitschers. Vooral de laatste dagen is de op- marsch van de Duitschers zeer snel. Uit alles valt op te maken, dat het in de bedoeling ligt om zoo snel mogelijk Polen onder den voet te loopen, om dan alle krachten naar het westelijk front te dirigeeren. Men wil Polen een vrede opdringen en dan door een kleine militaire be zetting het land onschadelijk maken. Of dit zal gelukken is voorshands nog niet te zeggen Weliswaar zijn de Polen vooral de laatste dagen ver terug gedreven, maar dat wil nog lang niet zeggen dat het nu in eenige weken met het land zou zijn gedaan. Van eenige wanorde in het Poolsche leger is geen sprake Wanneer het tot terugtrekken ge dwongen is, geschiedt dit volgens de Fransche krijgsschool, ordelijk en strategisch verantwoord, zoodat er in 't Poolsche leger nog een grootere kracht kan schuilen dan men aan vankelijk meent. Dit alles neemt echter niet weg. dat de Polen zich op het oogenblik in alles behalve aangename strate gische positie bevinden. Wanneer we aandachtig de front linies bezien, dan blijkt, dat het Duitsche leger een poging doet om de Poolsche legermacht in te sluiten en wel als een greote C een kleine o omvat. De oude Duitsche tactiek heeft zich dus gehandhaafd. De Polen zullen nu ongetwijfeld trachten om zich achter den Weichsel in een sterke positie terug te trekken, maar daar staat tegenover dat het Duitsche leger in het Noorden, dat vanuit Oost-Pruisen Polen is binnengetrok ken dit zooveel mogelijk zal trachten te verhinderen, want juist daarom is men hier achter den Weichsel heengetrokken Dit gedeelte van het Duitsche leger is nu echter, naar het zich laat aanzien niet het sterkste, wat den Polen natuurlijk heel wel kom is. Inmiddels doet het Fransche leger aan de Maginotlinie zijn best om de zwakke plekken in deSiegfriedlinie te zoeken, terwijl de Engelschen zich onledig houden het luchtruim en de zee te bewaken. De vraag is nu maar of Polen den vijand kan tegenhouden, tot de Britten en de Franschen hetgroote offensief in 't Westen zijn begonnen, want dan zal hel derde rijk een groot gedeelte van zijn troepen, die nu in het Oosten vertoeven moeten terugroepen, en wanneer Rusland zich dan kalm houdt, maken de Po len een goede kans. Op de s-Gravendijkwal te Rotterdam is men thans bezig met het graven en heien voor de ondergrondsche tunnel onder de Nieuwe Binnenweg en Ma- theneserlaan, welke aansluiting geeft de Maastunnel. Het geheel is een om vangrijk werk, waar veel belangstelling voor bestaat. Overzicht op de reeds uitgegraven schacht. WAALWIJK. Geboren Dirk Johannes, z.v. H. W. Spuijbroek- Bogers. Adriana Catharina Henrica, d.v. M. W. van der Heijden-van Brun- schot. Huw. aangiften: - A. H. P. Lucassen, oud 30 jaren, wo nende te Tilburg en Ga. M. van de Pol, oud 32 jaren, te Waalwijk. Th. A. J. A. Duquesnoy, oud 30 jaren en Wa. C. van Wanrooy, oud 27 jaren. Huwelijken N. T. Waarts, oud 35 jaren, wonende te Sprang-Capelle en Ja. Aa. Ophorst, oud 32 jaren, wonende te Waalwijk. J. L. H. Kolsteren, oud 31 jaren, wonen de te Sittard en Ca. A. Trimbach, oud 31 jaren, wonende te Waalwijk. Ingekomen: E. A. Kok van 's-Hertogenbosch. A. M. Konings van Dussen. A. C. Bie- rings van 's-Hertogenbosch. D. M. van der Meer van Vierlingbeek. A. M. Hamburg van Haarlem. H. A. Troost wijk van Amsterdam. E. J. M. Abra hams van Loonopzand. E. Abrahams van Loonopzand. T. Kuiper van Eind hoven. T. Knigge van Eindhoven. J. A. Kouwenberg van Loonopzand. H. L. van Dieten van Uden. A. H. Ro- mijn van Vlaardingen. M. H. F. Pul les van Oisterwijk. J. Kuys van 's-Her togenbosch. J. A. M. van Tilburg van Roermond. J. C. Smits van Drunen. A. E. Veldman van Nijmegen. C. J. Glas van Raamsdonk. Vertrokken: H. Cornelissen naar Heerlen. J. J. M. van Vliet naar Nijmegen. L. van den Bergh naar Varik. J. de Rooy echtgenoote van A. P. Korthout, en kind naar Heel en Panheel. W. M. van der Hammen naar Amsterdam. M. Didden naar Zaltbommel. M. Th. van Huiten naar Dongen. P. J. van Ballekom naar 's-Hertogenbosch. J. H. Kivits naar Vlijmen. M. Timermans naar Voor schoten. C. J. M. Langermans naar Tilburg. J. J. Tiers naar 's-Graven- hage. J. F. van den Hoogen naar Heu- rnen. A. J. M. Vermeer naar Engelen. H. A. M. Verwiel naar Oss. C. J. Slaats naar Reusel. J. J. van Olden- beek naar 'Kerkrade. W. Lamers naar Nijmegen. A. E. de Ruyter, weduwe van A. Vos naar Schiedam. C. H. van der Geld naar Hilvarenbeek. A. M. P. J. Langermans naar Tilburg. P. Roitero naar Medurn (It.). F. M. J. Minke naar Kerkrade. G. H. Brok naar Parijs. RAAMSDONK. Geboorten: Wilhelmina A dv. Petrus J. Oomen en Johanna J. van Dongen. Hendrika A. W. dv. Hermanus G. Hitters en Allegonda J. van Rossum. Andreas J. zv. Adrianus H. van Seters en Catha rina J. Kommers. Marcelis zv. Marcelis Vissers en Adriana M. Fijneman. Adri anus M. P. zv Adrianus W. van Helvoirt en Antonia M. Hoeven. Paul W. zv. An- toine M. M. Kieboom en Maria A. D. Gou verneur. Jacobus E. zv. Pietcr Pruijs- sers en Amarentia Blom. Johanna H. dv. Antonius J. Waas en Cornelia P. Rek kers. Jacobus A. zv. Cornelis Cornet en Maaike Wijnands. Antonetta A. M. dv. Martinus J. de Bruijn en Maria J. C. Kuijpers. Huwelijken: Wilhelmus A. Pols, jm. oud 32 j. en Maria E. A. van Aalst, jd. oud 28 j. Adrianus J. van Seeters, jm. oud 25 j. en Laurentia C. van Strien, jd. oud 24 j. Hendrik C. Cové, jm. oud 27 j. en Chris tina van Suijlekom, jd. oud 28 j. Overlyden Johanes S. van Dongen, echtg. van Jo hanna P. Kommers, oud 47 jaren. Pie- ter Tabak, oud 78 jaren. LOONOPZAND. Vanaf 25 Aug. t/m. 7 Sept. '39. Geboorten: Johanna Adriana d.v. M. J. de Jong en E. Kemmeren. Helena Catharina d.v. W. C. Coomans en G. v. d. Linden. Gerardus Joscphus z.v. A. J. Zwaans en P. P. R. Stokkermans. Marinus Johan nes Cornelis Maria z.v. W. C. Hooiimaii- ers en L. Verduijn. Martinus Engel- bertus Maria z.v. J. Kommeren en A. M. Jacobs. Martinus Jacobus Norbertus Wilhelmus z.v. M. N. Brekelmans en ,T. C. Krol. Andreas Gerardus z.v. L. W. v. Ree en H. v. Boxtel. Philipus Jo hannes z.v. T. A. Kwanten en A. J. M. Gootjes. Hendrika Elisabeth d.v. P. C. v. d. Schans en C. v. Camnen. Ma ria Louisa Francisca d.v. H. W. A. Smals en H. F. M. A. v. d. Venne. Overlijden Verhulst, Walthera echtgenoote van Dingemans, L. J., eerder weduwe van de Man, W.. oud 75 jaren. Huwelijken: Van Gorkum, A. A. oud 31 jaren, Uden- hout en Brabers. P. A. G.. oud 28 jaren, alhier. Vera, J. J. oud 2(5 jaren en van Seters, C. beiden alhier. Dinge mans, Th. oud 28 jaren en Didden, A. M. oud 25 jaren, beiden alhier. Huwelijksaangiften: Geen. Vertrokken: C. D. Kops naar Dongen. F. M. Ver- meltfoort naar Eindhoven. A. M. v. Keulen naar Schijndel. M. Megens naar Herpen. C. v. Riel naar Tilburg. A. H. Damen en gezin naar Waalwijk. A. C. v. d. Laak naar Tilburg. C. J. A. Brekelmans naar Oudenbosch. J. A. M. Schoenmakers naar Oirschot. M. C. J. Bisselink naar Oirschot. J. A. Kou wenberg naar Waalwijk. E. Abrahams naar Waalwijk. E. J. M. Abrahams naar Waalwijk. G. A. Koremans naai4 Tilburg. M. Terlouw naar Snrang-Ca- pelle. T. J. v. Meurs naar Goirle. L. C. J. Bosaerts naar Goirle. J. A. M. Rijkers idem. A. v. d. Pasch idem. C. W. v. d. Maat idem. H. C. Meijer idem. H. J. J. Mulder idem. P. Smit idem. A. J. Bleeker idem. L. A. de Kort idem. J. P. Timmers idem. W. F. v. Woensel naar Eindhoven. J. A. D. M. Vercauteren naar Kerkrade. H. de Munnik naar Esch. A. M. v. Tilborg naar Esch. Ingekomen: A. J. Roomer van Raamsdonk. .T. J. M. Jansen van E'ndhoven. M. T. F. Verschuren van Eindhoven. J. A. J. Baeten van Eindhoven. C. Beerens van Amsterdam. C. Laros en ge/in van 's-Fage. P. C. A. M. v. Gils van Fuiibercen. A. P. Timmermans van Waalwijk. P. J. Khinder van Eindho ven. H. A. v. d. Ven van Berkel. J. Klijn van Gilze c.a. P. C. v. d. Schans en gez. van Snrang-C. J. C. J. Schel- lekens van Tilhurg. S. J. C. de Cock en ge?in van Tilburg. IT. G. v. Thiel van Helvoirt. F. J. de Haan van Dongen. D. C. Korse van Vnlkenswaard. M. H. A. v. d. Ven van Tilburg. C. M. Jans- sen van Geldrop. J. Brokken en gezin van 's-Hage. F. H. G. R. v. Ark van Waalwijk. W. M. v. Dongen van Til- burg. A. A. v. Gorkum van TTdenhout. H. M. Damen van H. en L. Zwaluwe. DRUNEN. - Geboren Petr. v. Delft-Gommans. Johan Vcr- kuijl-Verreijk. Maria v. Dal-v. d. Bosch. El. v. d. Lee-de Kort. Johanna v. Son- v. Hulten. Henricus v. d. Besselaar- Wolfs. Zaterdag 1.30—2 45 uur Dames aspiranten Gymn. Vereen. K. en V Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum» Rijk en geen geld« Zaterdag, en Zondag Luxor-Bios coop »De Tol der Millioenen« Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal OS. Op de Rijksstraatweg Breda—Terheijden is 'n ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 31-jarge chauffeur der Posterijen W. J. B. uit Rotterdam het le ven verloor. B., die de laatste van een drietal wagens reed, welke de post van Roosendaal naar Rotterdam vervoerden, wilde de andere wagens pas- sceren en is bij het snijden van den voorsten wagen op twee wielen komen te liggen, reed daarna tegen een der betonnen paaltjes die langs den berm van den weg staan, kantelde, sloeg tweemaal over den kop en werd totaal vernield. Hierbij werd de chauffeur gedood. De omgeslagen postauto. In verband met het afgekondigde hamsterverbod zijn alle leveranciers verplicht bij aflevering van de be- iretlende artikelen een uit te schrijven. Up aandiingeu van verschillende kruideniers Hebben wij op onze drukkerij laten vervaar digen, welke geüeel aan de wettelijke voorschril ten voluoen en zeer practised in het gebruik zijn. Verknjgbaar aan ons bureau a 35 ceul per bloc, bij 5 stuks a 30 cent, bij 10 stuks a 25 cent. ER ZIJN STEENKOLEN GENOEG. Voor de huisvrouwen, die mogelijk ongerust zijn over de mogelijkheid om dezen winter aan voldoende brandstol te komen, kan het van belang zijn te vernemen,, dat er geen kolengeLrek be hoeft te worden gevreesd. De Limburg- sche mijnen hebben een productie, wel ke de Nederlandsche behoeften over treft. Als er de laatste dagen eenige stagnatie ontstaan is in den steen kolenhandel, is dit te wijten aan de be perking van het spoorwegvervoer. De voorraden aan de mijnen zijn echter ruimschoots voldoende en de afleve ringen zullen thans ook weer geregel der kunnen plaats vinden. Om de pro ductie op peil te houden zal verzocht worden om gemobiliseerde mijnwer kers naar de mijnen terug te zenden. Wat de prijs betreft,, behoeft men geen groote stijging te verwachten, al zal de prijs mogelijk ook eenigszins stijgen tengevolge van de verhooging van vrachten in de binnenvaart. DE OOGST IN BESLAG GENOMEN. Wegens onjuiste opgave. Bij den landbouw inventarisatie wel ke thans wordt gehouden ten behoeve van het Rijksbureau voor voedselvoor ziening, had een landbouwer in de ge meente 's Heer Arendskerke een on juiste opgave gedaan. Daar dit bureau dit vermoedde kreeg de landbouwer nog gelegenheid een andere opgave in te dienen. Ook deze was niet overtuigend waarop controle is gevolgd en 't vermoeden juist bleek. Ambtenaren van den Centralen crisis dienst, met medewerking van de Rijks- veldwacht hebben nu den geheelen oogst aan granen en peulvruchten die ettelijke tonnen besloeg, in beslag ge nomen. Met drie groote vrachauto's is de oogst weggehaald en naar een der op slagplaatsen te Goes gebracht. Ook is nog proces-verbaal opgemaakt tegen den betrokkene. 15000 K.G. GRAAN IN BESLAG GENOMEN. Naar we vernemen, is door de C.C.D. bij den landbouwer W. te Woensdrecht ongeveer 15.000 K.G. graan in beslag genomen, welke hij niet had opgegeven bij het inventariseeren van de verschil lende producten, hetgeen is geschied op last van den voedselcommissaris der provincie Noord-Brabant. OPBRENGST DER KINDER POSTZEGELS. Ruim 200.000 uitgekeerd. Na verkregen goedkeuring door den minister van binnenlandsche zaken heeft de centrale propaganda-commis- sic dezer dagen de uitkeeringen uit de opbrengst der weldadigheidspostzcgels en prentbriefkaarten „Voor het Kind", welke in Dec.Jan. j.l. zijn verkocht, aan de deelgerechtigde vercenigingen toegezonden. Uitgekeerd werd: a. aan 27 vereeni- gingen voor achterlijke kinderen sa men 23.271.05; b. aan 87 vereenigin- gen voor zieke en zwakke kinderen sam en 47.359.87; c. aan 248 vereeni- gingen voor verwaarloosde kinderen samen 125.424.95; d. aan 13 vereeni- gingen voor gebrekkige kinderen sa men 11.074.30; dus aan 375 instel lingen voor kinderbescherming in to taal 207.130.17. Met inbegrip van het aandeel ad 5.387.96 toekomende aan het Kinder fonds P.T.T. is dus 212.518.13 aan de Nederlandsche misdeelde jeugd ten goede gekomen. VAN HET WESTELIJK FRONT. Het 9e Fransche Legerbericht van Vrijdagmorgen luidt: Wij hebben plaatselijke vorderin gen gemaakt van wisselende beteeke- nis en op sommige punten onze posi tie aanmerkelijk verbeterd. ENGELAND ZAL DOORZETTEN. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft op officieele instructies de ge ruchten tegengesproken als zou En geland tot vredesonderhandelingen bereid zijn als Polen veroverd is. Zelfs al zou Polen veroverd worden, wat nog niet zeker is, dan zou dit slechts het voornemen versterken dat het Hitler-dom vernietigd moet wor den. DE PELIKAAN VERTROKKEN. Het K.L.M.-toestel De Pelikaan is Vrijdagochtend half zeven naar Indië vertrokken. DISTRIBUTIE ZEEVISCH. In verband met den geringen aan voer is de distributie van zeevisch aan werkloozen en armlastigen voorloopig stopgezet. Een Amerikaansch stoomschip heeft geseind dat het Britsche stoomschip „Pukkastan" en het Fransche stoom schip Tamara door een duikboot in de Atlantische Oceaan zijn aangevallen. AMSTERDAM. De directie der Kon. Ned. Stoom boot Mij. heeft een telegram ontvan gen van den kapitein van het stoom schip „Mars" dat op uitreis is naar havens in de Middellandsche Zee, dat een aantal leden van de bemanning van een getroffen Britsch schip aan boord is genomen en te Lissabon aan land is gezet. De K.S.M. heeft de ka pitein teruggeseind de reis voort te zetten. Nadere bijzonderheden over het juis te aantal der geredden en den naam van het getroffen schip heeft de direc tie tot heden nog niet ontvangen. ROTTERDAM. Naar wij vernemen heeft de Direc tie der Holl. Amerika-lijn draadloos be richt ontvangen van kapitein Munnik van het stoomschip Bilderdijk, dat door hem 35 leden der bemanning van het Engelsche stoomschip „Pukkastan" zijn gered. De kapitein voegt hieraan toe, dat alles wel is aan boord en dat het schip de reis naar Rotterdam voortzet.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7