Binnenlandsch Nieuws. DE ECHO" SPORT. FEUILLETON HET MEISJE UIT DE LUNCHROOM f 1.25 p. kwartaal - f 0.10 p. week. lo z'J ht ge »L ht ze w. ht n t D oc D ee D D er to D w Pt la d< w g' h. P IS in tc 9< IV d h te P u b s< C ei te g d g k z n h I| v n v s l s Spoedvergadering der Tweede Kamer. Efficiënter gebruik van de over gebleven vervoermiddelen. üe Tweede Kamer is voor Don derdagmiddag telegrafisch bijeenge roepen ter behandeling van twee belangrijke spoedwetten. Het eerste heet »Gebruik Vervoer middelen® en heeft tot doel een zoo nuttig mogelijk gebruik van de over gebleven niet militaire vervoermid delen te waarborgen, ook met het oog op overbodig rijden en varen en de besparing van brandstof. Hiertoe zal het noodzakelijk zijn, alle vervoermiddelen Ie registreeren om een overzicht te hebben. Deze inschrijving laat ruimte voor vrije bedrijfsuitoefening en ook voor re- geeringsingrijpen aU zij ontwrichting van het overgebleven vervoer vreest. Voor de toepassing komt er een speciaal onderdeel van de Rijksver keersinspectie. Het tweedeontwerp «Invoernood- wet« wil invoer van bepaalde goe deren binden aan de vergunning van een daartoe aan te wijzen instantie: een bestaand of nieuw aan te wijzen Regeeringsorgaan. Voor een vergunning kunnen voor waarden worden gesteld, b.v. bank garantie e.d. De handel van Engeland met de neutralen. Het nieuwe Britsche ministerie van Economische Oorlogvoering,dat in bieede trekken overeenkomt met het departement van Blokkade uit den vorigen oorlog, zal, volgens een officieel communiqué, alle pogingen in het werk stellen om rekening te* houden met de wettelijke handels behoeften der neutrale landen Tegen Duitschland zal het een economi sche oorlog voeren tot het uitersle. Van zeer bevoegde zijde werd medegedeeld, dat het Vereenigd Koninkrijk in het algemeen den invoer van levensmiddelen uit het buitenland, met name uit Nederland, wenscht voort te zetten. De Directie van den Landbouw te 's-Gravenhage heeft reeds tele grafisch bericht van het gezantschap te Londen ontvangen, dat de con- tingenteering van den invoer van bacon, melkproducten en aardappe len in Groot Britlannië is opgeheven. Spaarboekjes zijn veilig Vraag: Zijn spaargelden ingelegd bij de Rijkspostspaarbank in oorlogs- gevair of in oorlog verzekerd Antwoord: Ja, de staat waarborgt terugbetaling van ingelegde gelden onder alle omstandigheden. Vraag: Kunnen spaargelden in gelegd bij de Rijkspostspaarbank in oorlogsgevaar of in oorlog in beslag worden genomen? Antwoord: Neen. Aan elke wettig gedane aanvraag wordt uiterlijk binnen 14 dagen voldaan. Prijsopdrijvers opgepast! De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hem ern stige berichten bereikten in zake verhoogingen van prijzen niettegen staande het feit, dat zoowel in de pers als door middel van de radio tegen prijsverhoogingen in het alge meen met nadruk werd gewaar schuwd. De minister vestigt naar aanleiding hiervan er de aandacht op, dat iedere verhooging van prijzen boven het peil, dat voor de betreffende aatikelen gold in de maand Augustus 1939, tenzij deze door een aantoon bare verhooging van den kostprijs gemotiveerd is, wordt beschouwd als prijsopdrijving in den zin van de wet van 24 Juli 1939 en derhalve is verboden. Bij overtreding van dit verbod zal de politie proces-verbaal opmaken, terwijl de betreffende goederen in beslag zullen worden genomen. Hun, die reeds te hooge offertes hebben gedaan, wordt in hun eigen belang de dringende raad gegeven, deze offertes alsnog te herzien. Afnemers wordt verzocht, prijs verhoogingen hunner leveranciers tersfond schriftelijk kenbaar te maken aan het ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag. Duitsche lading in beslag genomen. De directie der Stoomvaart Maat schappij «Nederland® deelt mede, dat de »Tjikandi« op instructie der autoriteiten te Londen, te Port Soudan alle Duitsche lading en ook eventueele optie-lading moet lossen. De »Tabian« is opgehouden te Gibraltar voor hetzelfde doel. Beide gevallen zijn door de Stoom vaart Maatschappij »Nederland« bij de autoriteiten in Den Haag en in Londen ter kennis gebracht. De »Johan de Wit« loste de Genua lading te Port Said. De radio-vraagbaak. Onvermoeid gaat de radio-raad via de omroepvereenigingen voort met de beantwoording van de talrijke vragen, welke in dezen tijd bij de bevolking opkomen en een oplossing vereischen. Daarbij moeten herhaaldelijk waarschuwingen worden geuit tegen onnoodig gebruik van telefoon en telegraaf (gedreigd wordt daarbij mei de afsluiting van een groot aantal telefoon-abonné's), voorts tegen prijsopdrijving (gevolg van hamsteren en dus ook van de afle vering van te groote partijen levens middelen door winkeliers) en tegen onvolledig of verkeerd adresseeren van correspondentie voor militairen. Men neme foch vooral nota van de gegeven aanwijzingen! Engeland dicht voor Nederland- sche groenten en vruchten. Blijkens een ontvangen telegram heeft de Engelsche regeering een invoerverbod uitgevaardigd voor versche groenten, vruchten en con serven, met uitzondering van uien, appelen en peren, aardappelen en tomatenpurée. Dit belicht kwam voor onze exporteurs en tuinbouw producten wel zeer onverwacht. Het beteekent een niet onbelang- rijken tegenvaller, aangezien juist den laatstee tijd de export naar Engeland van tuinbouwproducten, in het bijzonder van peen, niet on belangrijk was uitgebreid. Vliegturgen boven ons land van onbekende nationaliteit. Om tien minuten over negen is Donderdagavond boven Schiermon nikoog een onbekend vliegtuig waar genomen, dat zich in Oostelijke lichting begaf en over de geheele lengte van het eiland vloog. Even later werd het toestel op 200 meter hoogte boven Rottum waargenomen Om ruim half 10 zijn twee onbe kende vliegtuigen waargenomen boven Soesterberg. Zij ontstaken de lichten en doofden deze daarna weer. De hoogte was van 700—1000 meter boven het vliegveld. Zij maak ten een cirkelende beweging. Te Deventer werd om 21.51 uur motorgeronk gehoord van een on bekend aantal vliegtuigen, gaande in N.O. richting. Om 22.07 uur is te Delft even- eens een onbekend vliegtuig waar genomen. Een Engelsche persstem. In zijn commentaar op 't vliegen van niet geïdentificeerde vliegtuigen boven Nederland schrijft de »Dailv Telegraph« Het Nederlandsche bericht, dat vliegtuigen in formatie waren waar genomen, doet de veronderstelling opkomen, dat het hier Duitsche vliegtuigen betreft, omdat bij de aanvallen op het nationaal socialis tische gebied de Britsche vliegtuigen afzonderlijk vlogen. Groot-Brit- tannic heeft aan de neutrale mo gendheden de meest volledige waarborgen gegeven, dat haar grondgebied zal worden geëerbiedigd. De mogelijkheid zal steeds be staan, dat een vlieger, die zich niet kan oriënteeren een neutraal land zal passeeren, doch in de instructies aan de vliegers zijn alle voorzorgen genomen tegen het zich voordoen van een dergelijke fout. In deze aangelegenheid hebben de geallieerden er alle belang bij iedere overtreding van de overeen komst, welke zij hebben onder schreven, te voorkomen. Frankrijk en Groot-Brittannië hebben de wapens opgevat voor de onafhanke lijkheid van de kleinere mogend- beden en geen gedachte aan eenig militair voordeel zal nu hen er op eenig oogenblik toebrengen bewust de neutraliteit te schenden van die landen, die verkozen hebben buiten het conflict te blijven. Voor Nederland en België in het bijzonder is een essentieel iets voor ggËM mm-M Foto van den officieelen ministerraad, die in het Departement van Justitie op het Plein te Den Haag gehouden werd. Tijdens de zitting v.l.n.r. mr. M. P. L. Steenberghe (Economische Zaken), ir. J. W. Albarda (Waterstaat), A. Q. H. Dijxhoorn (Defensie), G. B olkenstein (Onderwijs), Prof. mr. P. S. Gerbrandy (Justitie), mr. E. N. van Klef fens (Buitenlandsche Zaken), H. van Boeyen (Binnenlandsche Zaken), Jhr. mr. D. J. de Geer (minister-pre sident en Financiën), Ch. J. I. M. Wel ter (Koloniën), Dr. J. v. d. Tempel, (Sociale Zaken). hun positie, dat zij niet 't tooneel moeten worden van operaties, hetzij te land of in de lucht. Dit feit wordt door de bondge- nooten erkend, die wanneer het noodig mocht worden de vrijheid van de kleine staten zullen waar- borgen, zooals zij er naar streven die van Polen te behonden. Aanbieding van graan aan de Regeering. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat van Don derdag 7 September 1939 af den telersgelegenheid zal worden gegeven om de volgende producten aan de Regeering ter overneming aan te bieden tegen de daaracnler genoemde prijzen per 100 kg.: Rogge f 8. Haver »7.— Wintergersl «8 Zomergerst 8.40 Deze prijzen gelden voor gemid delde kwaliteit en voor levering op de door den provincialen voedsel- commissaris, onder wien de teler ressorteert, aan te wijzen plaatsen van aflevering. Het ligt niet in de bedoeling, de prijzen vóór 15 Decem ber 1939 te wijzigen Door dezen maatregel wordt reeds van heden af voor rogge de prijs betaald, welke anders eerst op 15 December 1939 zou zijn bereikt. Dit houdt in, dat voor rogge het bewaarloon van 3 cents per 100 kg., dat den teler voor normale tijden in uitzicht was gesteld, komt te vervallen. Bij deze nieuwe prijs regeling is overwogen, dat dedena- turatietoeslag voor roggeis vervallen. Voor deze leveringen dient men ten spoedigste aan den provincialen voedselcommissaris in wiens werk gebied het bedrijf ligt, waarvan het graan afkomstig is, opgave te ver strekken van de graansoort of-soor ten, welke zullen worden aangeboden, alsmede van de hoeveelheden. Daar bij zal de teler tevens nauwkeurig moeten vermelden naam (voluit), volledig adres en organisalienum- mer. Voedsel commissaris voor Noord, brabant is de heer P. J. van Haaren, Spoorlaan 50, Tilburg, Telef. 8041. Wielercriterium te Oosterhout uitgesteld. Naar liet bestuur van de Stichting Na tuurbad „De Waranda" ons mededeelt zijn de wielerwedstrijden die a.s. Zondag 10 September te Oosterhout zouden wor den gehouden uitgesteld tot nadere aan kondiging. Dit staat in verband met de huidige internationale omstandigheden. Belanghebbenden gelieven hiervan goe de nota te nemen, aangezien op verschil lende plaatsen reeds affiches zijn opge hangen. Abonneert U thans op U is en blijft dan steeds volkomen op de hoogte van 't geen ge in dezen tijd weten moet betreffende distributie, luchtbescherming, enz. enz. 99 - van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van NORMAN CHARLTON. 33) Wel, George, uw -neef. Mijn neef! Hij staarde zijn bezoekster aan en zijn lippen krulden veelbeteekenend. Zoo, zoo, dus jij licht meneer Ge orge opgevoedEn wat is het resul taat? Lilian ging zitten. Zij nam haar zakdoekje uit haar tascb en veegde haar oogen af. Ik ben bang dat het heel gauw met onze vrijheid gedaan zal zijn. I)e minister liet zich met een oncc- remonieele plof in zijn bureaustoel vallen. Wel allemachtig, ritfp hij uit, dat ik daar niet direct aan gedacht heb. Dat jij in Woollacombe bij je tante logeerde! Dus jij bent het ge weest Ik? Wat ben ik geweest! Heb jij den laatsten tijd ook kostbare juweelen gevonden? O, dus 11 weet alles, riep Lilian verheugd. Dat doet me plezier! Ik vond liet al zoo moeilijk om u alles uit te leggen. Jij hebt mijn jongen onschuldi- gen braven neef verleid zich te voegen bij een gemeene ipbrckersbende, waartoe jij ook behoort! Juist. U bent goed op de hoogte, zei Lilian tevreden. Weet u ook wie de andere leden zijn? Neen. Meneer Warden. Wie is dat? Dat is een paardenhandelaar met hartveroverende manieren. Verder mijn lieve oude tante in Woollacombe en mijn vader. Stel u voor, dat mijn vader een diadeem steelt. Zijn ze dat allemaal? Ja, behalve George. Ik hoop, dat u niet boos bent, dat ik u niet tot lid van de orde geproclameerd heb, maar als u soms lust heb? Neen dank je. De minister lachte niet. Mijn lieve kind, begon hij ernstig, grap pen zijn heel aardig, maar als je ver driet bezorgt aan menschen die altijd kalm en rustig geleefd hebben, dan spijt het me toch, dat je jeugdige on bezonnenheid je zoover gevoerd heelt. Lilian zocht weer troost in haar zakdoek. Meneer Greville, ik verzeker u dat ik geen grappen uitgehaald heb. Ik hen naar Woollacombe gegaan 0111 een rustigen tijd tc hebben, dat weel u immers. Ik verzeker 11 dat ik geen schuld heb gelooft u mij toch. Ik geloof alles wat je zegt, kind. Ik geef toe, zei Lilian weer wat opgewekter, dat de schuld wel een klein beetje hij mij ligt. Wat zeg je nu weer? En het eerst was het mijn schuld? Och, ik hen een beetje van streek, geloof ik. Wat ik bedoel is dit. Het was mijn schuld dat uw neef dien ochtend hij lady Sephcard ingebroken heeft, maar aan wat verder gebeurd is kon ik niets doenToen hij merkte, dat ik den diamanten diadeem had, die op een heel natuurlijke ma nier in mijn bezit gekomen is, haalde hij het zich in het hoofd, dat ik tot een bende inbrekers behoorde. Maak ik het u nu voldoende duidelijk? Niet heelemaal. Ik heb er ook wel uren voor noo dig om dien heelen warwinkel uiteen te zetten, ik hoop, dat u een heeleboei tijd hebt. Mag ik bij het begin begin nen? Greville knikte toestemmend. Vóór ik geboren ben trouwde mijn vader met mijn moeder. Lilian begon op dreef te raken! Dat is me bekend. Begin alsje blieft een jaar of twintig later. Laat u mij alstublieft op mijn eigen manier vertellen. Mijn moeder had voor ze met mijn vader trouwde en voor ik Ja, ja, klonk het een beetje on geduldig. Nu, ze had een lunchroom in Woollacombe samen met haar oudere zuster, de tante waar ik gelogeerd heb. Ga door. Juist toen Lilian wilde verder gaan, ging de deur open en kwam een be diende zeggen, dat meneer George Hemmings meneer Greville spreken wilde. Laat mij u alstublieft eerst alles uitleggen voor u hem ontvangt, vroeg Lilian smcekend; ik zal heel kort zijn. Vraag meneer Hemmings om te wachten, zei Greville. Toen de bediende de kamer weer verlaten had, vertelde Lilian in het kort alles wat de laatste dagen ge beurd was en de minister luisterde aandachtig. Wel, Lilian, zei hij toen zij klaai was, je hebt tenslotte niet zooveel schuld als ik dacht. Zooals je zelf hebt gezegd, zijn al deze dwaze ver wikkelingen het gevolg van je onver antwoordelijk gedrag in den nacht van het bal van lady Tcmplcdown, maar omdat je erge spijt hebt Ja, vreeselijk veel spijt, zuchtte Lilian. Het was onhebbelijk en on doordacht van mij, ik wildeik wilde dat ik een beetje fijngevoeliger was geweest. Kom, het is tenslotte niet zoo héél erg, suste Greville. Misschien mag ik je juist wel graag lijden om dat je bent zooals je bent. Dat pleit niet voor uw smaak, beweerde Lilian. Maar haar gezicht klaarde toch op. Wéér ging de deur open en de be diende verscheen thans met een kaar tje. Greville keek er naar en een uit roep van verbazing kwam over zijn lippen. Lord Halsmore, wat zou die wil len? Lord Harlsmore, wat een bruta liteit Het is alsof een zakkenroller een politie-agent komt opzoekenvond Lilian. ik moest hem toch maar ontvan gen, vond Greville; misschien krij gen wij wel wat nieuws te hooren. Lilian sprong op. Zal ik weg gaan? Je kunt zoolang in de kamer hiernaast blijven. Lilian liep de aangrenzende kamer in en stak haar hoofd nog even tus- schen de deur, die ze half dicht ge- daanh ad. Moet die heelemaal gesloten wor den Neen, maar denk aan je goede voornemens Lilian's hoofd verdween toen lord Harlsmore binnenkwam. Hij leek niet op zijn gemak. Ik kom uit naam van mijn moe der, begon hij aarzelend. Mevrouw Hemmings is mijn moeder komen op zoeken en is bij ons thuis ziek gewor den. Greville schrok zichtbaar. Het is niet ernstig, stelde lord Harlsmore hem gerust, ik geloof dat zij erg vermoeid en zenuwachtig was. Maar mijn moeder vond het be ter, dat mevrouw Hemmings eersl wat bij ons bleef rusten en ze heeft mij gestuurd om het u te .zeggen, zoodat u zich niet ongerust zou maken. Zoo, zei Greville. Hij keek lord Harlsmore scherp aan en de jongeman werd onrustig onder zijn blik. Wilt u uw moeder zeggen, dat ik mijn zuster in den loop van den avond zal komen opzoeken en haar dan met een zal bedanken voor haar goede zor gen? Zeker, zei lord Harlsmore en hij maakte aanstalten om heen te gaan. Een oogenblik, lord Harlsmore. Gaat u zitten. Er was een gebiedende klank in Greville's stem en de jongen gehoor zaamde onmiddellijk. Ik heb mijn moeder beloofd zoo gauw mogelijk terug te komen, mom pelde hij. Ik zal u niet langer ophouden. Mijn zuster is hier vandaan naar lady Harlsmore gegaan om haar een sie raad terug te geven dat door toevalli ge omstandigheden in haar handen is gekomen. Weet u misschien of uw moeder het ontvangen heeft? Lord Harlsmore schuifelde onrus tig op zijn stoel heen en weer. Ik geloof U zult toch wel weten of het uw moeder overhandigd is of niet? Dat is niet gebeurd. Was u bij het onderhoud tus- schen mijn zuster en uw moeder te genwoordig? Ja. Is er ook over dat sieraad ge sproken? (Wordt vervolgd.) ge lit üi \'c Vi Zi V V

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8