Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Belangrijk bericht voor kruideniers. PROVINCIAAL NIEUWS. BINNENLAND. afleveringsbewijs in tweevoud speciale doorschrijfblocs 4 Derde Blad. der gemeente Waalwijk e.a. NUMMER 71. ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt UITGAVE Advertentiën moeten Woensdag en WOENSDAG en ZATERDAG. Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: Abonnementsprijs per 3 maanden Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. 20 cent per regel; minimum 1.50. f 1.25. Franco per post door 't geheele GIRO-No. 50798. Reclames 40 cent per regel. rijk 1.40. Bij contract flink rabat. - -• NED. VEREEN. VOOR LUCHT BESCHERMING AFD. WAALWIJK. Ten vervolge op hetgeen in ons blad van j.l. Woensdag werd medegedeeld omtrent de door de afdeeling van de N.V.L. in voorbereiding zijnde E.H. B.O. cursussen kunnen wij het volgen de mededeelen. De destijds voorgenomen volledige cursus E.H.B.O. moest afspringen om financieele bezwaren (kosten ƒ120.terwijl een aanvullingscur sus betreffende gasongevallen, speci aal bedoeld voor personen die reeds een volledige cursus E.H.B.O. hadden gevolgd, niet door kon gaan door ge brek aan beschikbare menschen (slechts een zestal kwam in aanmer king, daar uitgesloten zijn Roodc "Kruisinenschen en dienstplichtigen, op wier hulp de luchtbeschermings wij ken niet kunnen rekenen in oor logstijden). De thans voorbereide cursussen zullen, in verband met den spoed die betracht moet worden, slechts kun nen omvatten het leggen van eenvou dige noodverbanden en het transport van gewonden met direct aan de be volking ter beschikking staande pri mitieve hulpmiddelen. Onder de hoofdleiding van Dr. Lan- gemeijer zullen de volgende vijf cur sussen worden gehouden: Besoijen op Dinsdag- en Vrijdag avond door Zr. Roos. Waalwijk (Ziekenhuis) voor wij ken van Stationsstraat tot en met Hoekeinde door 'n Zuster uit 't Zie kenhuis. Waalwijk (Gemeentehuis) voor wijk v. Coothstraat en omgeving Don derdag door Zr. v. Baal. Baardwijk Dinsdag door 'n Zuster van 't Wit-Gele Kruis. Anth. parochie Maandag- en Don derdagavond door 'n Zuster van 't Wit-Gele Kruis. Alle cursussen beginnen 's-avonds om 7 uur en duren ongeveer 1V£ uur. Iedere cursus wordt tweemaal per week gehouden om de deelnemers binnen den korst mogelijken tijd op te leiden. Zoowel Dr. Langemeijer als de ver pleegsters stelden zich voor dit doel geheel belangeloos beschikbaar. De cursussen zijn dus speciaal be doeld voor de gezinsbescherming en voor hulp aan omwonenden. In de eerste plaats zullen hiervoor in aan merking komen die vrouwen en jonge meisjes die niet de zorg hebben voor een gezin met jonge kinderen. Bij een luchtaanval toch zal ieder lid van een gezin, dat door zijn leeftijd daarvoor in aanmerking komt, een deel van de omvangrijke beschermingstaak voor het gezin op zich moeten nemen. De huismoeders zullen zich in de eerste plaats belasten met het in veiligheid brengen van de kinderen en het voor komen van een paniekstemming daar onder. Voor E.H.B.O. zijn dan speciaal be schikbaar de jonge meisjes, ongehuw de vrouwen en getrouwde vrouwen die niet de verzorging van kleine kin deren of gebrekkigen hebben. Voor iederen cursus zijn =t 20 plaatsen beschikbaar: eventueel kun nen meerdere cursussen na elkaar ge houden worden. Geeft U ten spoedigste op hij den leider van Uw wijk: voor Besoijen (t/m. Westzijde Kerk straat), M. Wijnands, Westeinde 1; voor omgeving v. Coothstraat, A. Dercksen, Kerkstraat 127; voor omgeving Stationsstraat, J. v. Gijzel, Raadhuisplein; voor rest GrootestraatPutstr. Smeelelaan, F. Dumoulin, Grootestr.; voor Baardwijk Laageinde, C. Benckhuisen, Laageinde 30a; voor Baardwijk Hoogeinde, G. P. H. Veltman, Baardw.str. 2a; voor Anthoniusparochie, Hempe- nius, Anthoniusstraat. Nader bericht omtrent den aanvang van iederen cursus volgt zoo spoedig mogelijk na ontvangst van de opgege ven namen. Werkt dus allen mede om spoed te betrachten LUCHTBESCHERMINGSDIENST BINNENSHUIS. De wijk Grootestraat vanaf de Markt totHoekeinde, Hoekeinde, Nieuwstraat, Groensteeg, Putstraat en Parallelweg roept alle vrouwen en meisjes vanaf 18 jaar op om ter vergadering te ko men op Dinsdag 12 September in de zaal van den heer Fr. v. Helvoirt in de Putstraat. Deze vergadering heeft ten doel een comité te vormen dat in oorlogsgevaar hij eventueele luchtbombardementen zich tot taak stelt, de huisgezinnen te helpen zich te dekken voor de lucht aanvallen, ook vooral die huisgezin nen, waarvan de man in dienst is. De wijkmeesters en -leiders zullen op deze vergadering tegenwoordig zijn. Aller opkomst wordt dringend ver zocht, daar het een belangrijke zaak is voor de bevolking. DE LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN. De proefmobilisatie voor het perso neel van den luchtbescheripingsdienst, welke 1.1. Donderdag werd gehouden, is naar wij thans vernemen goed ge slaagd. De opkomst van het personeel was zeer bevredigend, alleen had men hier en daar moeilijkheden met de controle, zoodat het in de bedoeling ligt om bij een volgende gelegenheid meer ge- desentraliseerd te werk zal worden ge gaan, waardoor de controle aanmer kelijk belooft te worden vereenvou digd. Jammer was het, dat de sirene in Baardwijk niet werd gehoord, zoodat Baardwijk met zijn sirene niet op het loeien van Waalwijk kon aansluiten Hierdoor werd de proefmobilisatie voor dit gedeelte van Waalwijk eenigs- zins vertraagd. Ook met de sirenes betrof het echter slechts een proefneming, zoodat ook dit voor de toekomst zal worden voor komen. De sirene's lijken ook ons inderdaad veel te zwak. NEÜERLANDSCH FABRIKAAT- WEEK. De Waalwyksche Middenstand neemt deel. Zooals hekend heeft de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" besloten, ook en vooral in deze tijden de Ne derlandsch Fabrikaatweek te laten doorgaan en met belangstelling ver nemen we dat de R.K. Middenstands hond te Waalwijk besloten heeft daar aan deel te nemen. Deze week wordt gehouden van 1623 September a.s. en de speciale organisatie-commissie uit de midden- standsvereeniging alhier bestaat uit de heeren A. Bergmans-Smits, A. Meys, N. G. Scholte, Jos. v. d. Ven- Sars, J. Tausch en M. Verwiel. Zij kan het voorloopig succes hoe ken, dat niet minder dan 42 winke liers zich voor deelname hebben opge geven. Het ligt ook in de bedoeling om hij die gelegenheid op Zaterdag 16 Sep tember a.s. een extra-nummer van ons blad uit te geven, waarin de deel nemers gezamenlijk de aandacht ves tigen op de Ncd. Fabrikaat-week en speciaal op de daaraan deelnemende zaken in onze gemeente. Wij hopen een volgend maal nade re gegevens omtrent een en ander te geven. WERKVERSCHAFFING. Naar wij hedenochtend nog van be- voede zijde vernemen, zullen de werk- loozen eerst Maandag 18 September in de werkverschaffing worden te werk gesteld. Dus niet zooals elders in dit blad staat vermeld a.s. Maan dag 11 September. Jubileum Fred. H Hoek. De huldiging van den heer Fred. Hoek, bij de herdenking van zijn 25 jarig leeraarschap aan de Rijks- vakschool en de Wandelcursussen alhier, zal plaats hebben op Vrijdag 15 September a.s. ten 10 uur v.m. aan de school. Katholieke Arbeiders Vrouwen organisatie. Algemeene vergadering van de Katholieke Vrouwen-Organisatie in den Gildenbond (zaal 20)op Maandag 18 September om 8 uur. Agenda 1. Opening door de Voorzitster. 2. Notulen v. d. vorige vergadering. 3. Ing. stukken en Mededeelingen. 4. Bespreking. 5. Opening Winterprogram. 6. Tractatie. 7. Bespreking Reiskas. 8. Rondvraag. 9. Sluiting, i R.K. Leergangen. Het 28ste cursusjaar der R.K. Leergangen zal worden geopend op Zaterdag 16 September, met een plechtige Hoogmis om 10 uur in de St. Jozef-kerk, waarna de Rector het jaarverslag 1938/39 zal uitbrengen en Mej. Dr. J. Hol een openbare les zal geven over: »Schijn en Werke lijkheid». Katholieke Economische Hoogeschool. Op Maandag 18 September vangt het nieuwe cursusjaar aan der Katholieke Economische Hooge school te Tilburg. Om 10.30 uur plechtige Hoogmis en om 4 uur zal de Rector Magnificus verslag doen van de lotgevallen der Hoogeschool in het afgeloopen studiejaar en zijn waardigheid overdragen aan den Rector Magnificus voor 1939/1940, prof. H. Kaag. In verband met het afgekondigde hamsterverbod zijn alle leveranciers verplicht bij aflevering van de be treffende artikelen een uit te schrijven. Op aandringeu van verschillende kruideniers hebben wij op onze drukkerij laten vervaar, digen, welke geheel aan de wettelijke voorschriften voldoen en zeer practisch in het gebruik zijn. Verkrijgbaar aan ons bureau 35 cent per bloc, bij 5 stuks h 30 cent, bij 10 stuks h 25 cent. Vrijdagmiddag is een Nederlandsche mijnenveger nabij West-Terschelling op een mijn geloopen en binnen 1 min. gezonken. Van de 51 opvarenden zijn er 29 omgekomen. DERTIG SLACHTOFFERS BIJ DEN RAMP DER „VAN EWIJCK". Vier dooden, onder wie de comman dant, zes en twintig vermisten, een en twintig gered, van wie vijf ernstig ge wond, dat is de trieste balans van het ongeluk, dat den Nederlandschen mij nenveger .Willem van Ewijck" gister middag nabij West-Terschelling over komen is. Enkelen der geredden hebben ver klaard. dat het schip midscheeps getrof fen werd. Het resultaat was ontzettend. Het vaartuig werd eensklaps uit elkaar gerukt en de ketels sprongen. Vele op varenden werden van den mijnveger geslingerd, sommigen reeds doodelijk getroffen, anderen te zwaar gewond om zich nog drijvende te kunnen houden. Enkele leden der bemanning sprongen overboord. Het was een Nederlandsche mijn, waarop de ,,Van Ewijck' gestooten is. De oorzaak was gisteravond laat nog niet vastgesteld. De „Van Ewijck" was met andere mijnenvegers bezig met het verleggen van het mijnenveld. Commandant was luitenant ter zee le klas J. van Kloot. Enkelen van de geredden hebben nog verteld, dat zij tot hun groote ontstel tenis zagen, hoe het schip haast onder hun voeten in de diepte verdween en zij begrepen eveneens met niet te be schrijven ontzetting, dat ook tal van hun kameraden bij dit ongeluk omkwa men. De bemanning bestond voor een groot deel uit „opkomelingendat zijn zij, die nog pas zeer kort voor den duur van de mobilisatie onder de wapenen zijn. Ook zijn er enkele vrijwilligers on der de mannen van het ondergegane schip. Sommigen zijn te Vlissingen woonachtig, waar de mijnenveger vroe ger ligplaats heeft gehad. Een van de matrozen, die behoort tot de bemanning van een in de nabijheid vertoevenden mijnenveger, heeft het on geluk op vrij korten afstand gezien. Hij zag. dat het schip na de botsing met de mijn werd opgetild en dat het oogen- blikkelijk weer op het water stortte, op welk moment het reeds middendoor ge slagen was. De masten waren in tweeën geknapt. Een aantal mannen van de „Van Ewijck" trachtte zich nog eeni- gen tijd zwemmende te houden, doch door de sterke zuiging van het water werden zij meegesleurd. Het schip schijnt door den sterken stroom op een mijn te zijn gedreven. OPPOTTEN VAN ZILVERGELD GEEN ZIN. Bij sommigen blijkt nog de ver ouderde zienswijze, dat zilvergeld zijn waarde aan zilver bevat, er toe te lei den rijksdaalders en gufclens op te pot ten. Een vraag, of het aanbeveling ver dient bankpapier te wisselen voor zil vergeld, wordt van officiecle zijde al dus kernachtig beantwoord: Het heeft geen zin bankpapier in te wisselen tegen zilvergeld, zoo men daarmede beoogt dit zilvergeld op Le potten', geleid door de gedachte een waardevast betaalmiddel te hebben. De zilveren munten toch ontleenen hun waarde niet aan hun zilverwaarde, welke gering is, doch aan de waarde, welke er door de stempeling aan ver leend is. Ieder die meedoet aan het oppotten van zilveren munten, werkt mede aan het heiemmeren van het betalingsver keer en handelt alzoo tegen het alge meen belang. Het publiek wordt dringend aange raden met het oppotten van zilvergeld niet door te gaan en reeds opgepotte munten gewoon in circulatie te geven. „STATENDAM" REDT OPVARENDEN. De ^.Statendam" van de Ilolland- Amcrika lijn te Rotterdam, op' weg naar Amerika, heeft 37 koppen van de bemanning van 't Britsche s.s. „Wink- leigh" gered. Vordering van auto's op straat Alleen bij hooge uitzondering Van diverse zijde is de vraag ge., steld in hoeverre de militaire auto riteiten bevoegd zijd op straat motor rijtuigen en motorrijwielen te vor deren, alsmede welke voorschriften daarbij eventueel in acht moeten worden genomen. Naar aanleiding daarvan wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de militairen commandanten tot een zoodanige vordering op grond der Inkwartieringswet inderdaad be voegd zijn, doch tevens dat zij van deze bevoegdheid niet anders ge. bruik zullen maken dan bij zeer hooge uitzondering, te weten wan neer zij dringend verlegen zijn om het betreffende motorrijtuig of mo torrijwiel en in die behoefte niet op andere wijze kan worden voorzien. Bescherming van onze neutraliteit Wij hebben reden om aan te nemen dat de regeering dezer dagen nog eenige speciale maatregelen zal ne men ter bescherming onzer neutra liteit. In alle gemeente zal des nachts de straatverlichting moeten blijven branden, op platte daken van gemeentelijke gebouwen zullen rood-wit-blauwe vlaggen worden -c t - De Echo van het Zuiden, Watlwybsclic en Langstraalsche Courant* Oificieele Mededeelden it ir -w-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9