Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „NOORD- BRABAND 1843 Binnenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD TR00NRE0E. DE WINTERAVONDCURSUSSEN SLAVENZIELEN. Croquetten en Bitterbollen Automatiek PULLES-HEESBEEN. NUMMER 75. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. HET WOORD EENER KONINGIN VAN DEN VREDE. De Troonrede van dit jaar is een staatsstuk van zeldzamen inhoud. Een nieuwe regeering is opgetreden, maar uit de Troonrede vernamen we geen program. Over de nieuwe financieele zorgen, geen woord. Over de noodzaak van versterking van 's lands defensie, niets. Over sociale voorzieningen, er werd niet over gerept. Over onderwijs, er werd over ge zwegen. En tóch: hoe juist was dat zwijgen in de huidige omstandigheden! Al die zaken, waarom we ons in de politiek druk plegen te maken, zijn op het mo ment van geen beteekenis. De inhoud van de Troonrede was een klacht en huivering over den oorlog, waarin ons werelddeel opnieuw is ge wikkeld; voorts een dankbede aan God voor den vrede, welke ons land nog is gelaten; tenslotte een uiting van den vastbesloten wil van vorstin en regee ring om alles te doen, wat mogelijk is om het lijden der menschheid te doen ophouden en ons zeiven den vrede te blijven verzekeren. Is dat niet het eenige, waarom ons volk mede bidt en het eenige, wat het interesseert? Wat maken ons belastingverhoogin- gen, welke we begrijpen het volko men zullen moeten worden inge voerd ter bestrijding der buitengewone maatregelen ter verdediging van onzen herstel zoo verzuchtte onze Lands- moeder en nu weer deze verschrik kelijke bezoekingHandel, industrie, landbouw, veeteelt, scheepvaart, in hun voortgang zijn ze gestuit en ge kluisterd aan de boeien van den oor log. Maar de regeering zal alles doen, beloofde de vorstin, om den normalen gang van zaken van het bedrijfsleven zooveel mogelijk te bevorderen. De werkloosheid zal bestreden blijven en getracht zal worden, dat deze geesel geen nieuwen voedingsbodem vindt in de buitengewone omstandigheden. In andere woorden herhaalde de Konin gin de belofte van Treub uit 1914: er zal in Nederland geen gebrek worden geleden. De voedselvoorraad is verze kerd, de distributie dient slechts ter rechtvaardige verdeeling. Bemoedigende woorden. De Troonrede was een uiting van de beklemmende zorgen eener Vorstin van den Vrede, die met droefheid her innerde aan de vergeefsche pogingen van zich, van den Koning der Belgen en van de hoofden der overige Oslo- staten om Europa het ontzettende leed te besparen, waarin het zich in het 41e jaar harer regeering voor de tweede maal zag gestort. Het volk heeft den soberen inhoud van het staatsstuk verstaan en begre pen. In eenzelfde groot vertrouwen als in '14'18, schaart het zich rond de fi guur van Haar, die aan vrouwelijken afschuw van geweld en strijd de man nelijke kracht paart tot afweer van den aanval, die men ooit ten aanzien van onze vrijheid en onafhankelijkheid zou durven overwegen of ondernemen. De Troonrede was de verzekering DER RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK beginnen weer 2 OCTOBER a.i. Aangifte aan de school op Maandagavond as. van 7 8 uur voor de meisjes, op Dinsdag- en Woensdagavond a.s. van 7 9 uur voor de jongens. Gegeven worden cursussen in alle onderdeelen van de schoen- fabricage en aan de looierij een cursus bij voldoende deelname. De Directeur, Ir. H. v. d. WAERDEN. vrede? Wat is geld ten aanzien van de bedreiging van leven en geluk? Verlaging van de leerlingenschaal.... Later misschien, later! We hebben nu andere zorgen: de huisvesting van on ze gróótere jongens, de gemobiliseer- den. Sociale maatregelen? Niemand, die er aan denkt om op nieuwe voorzie ningen aan te dringen, nu we het tóch al niet begrijpen, hoe de regeering naast het werkloozenleger van meer dan 300.000 man een even groot leger gemobiliseerden (plus dezer gezinnen) kan onder houden. Neen, „politiek" is in dezen tijd con trabande van den vrede. Onze vorstin, onze regeering, ons volk, ze hebben slechts één doel na te streven: ons land buiten den oorlog te houden. Van de vastbeslotenheid om dat doel te verwezenlijken, was het door Hare Majesteit de Koningin met zoo grooten ernst voorgelezen staatsstuk een krach tige uiting. Naast deze vastbeslotenheid was er droeve klacht. Als die van een moeder, die het machteloos moet aanzien, hoe de energie harer kinderen om zich een eervolle plaats in de samenleving te verwerven, onbeloond bleef. Juist was er sprake van economisch vi n onzen vrede. Wat die vrede ons kost, daarvan wordt getuigd in een ónder staatsstuk. De millioenennota. De prijs zal hóóg zijn, maar nooit te hoog! bare moeilijkheden zien gesteld, maar evenzeer in die landen, waarvoor het eigenlijk gaat en die in platonische neu traliteit toeschouwers bij het verschrik kelijke wereldgebeuren zijn. Eén kreet. Maar als kreet toch nog weer verscheurd door een afschuwe lijken dissonant. Door het afgrijselijke gekrijsch n.l. van de communistische slavenziel. Dewelke zich wringt en wringt in haar zinnelooze adoratie van de Moskousche godheid, zinnebeeld van de eenige, maar tallooze aspecten bie dende de proletarische waarheid! De communistische ziel kruipt naar- en keert zich in alle richtingen om de LEVENSVERZEKERING 91 WAALWIJK verschillende aspecten van de Moskou sche waarheid te zien en afgodisch toe te juichen, ja te aanbidden. Het nazi-fascisme is de grootste vij and van het proletariaat, zegt Moskou. Ja! bruit de internationale commu nistische slavenziel. „Dood aan Hitier!" Rusland is de meest democratische staat, verklaart Moskou. Ja! krijten de internationale trawanten. „Leve de Vrijheid!" Rusland sluit een non-agressie-pact met Duitschland; samen zullen deze landen den vrede dienen. Hoera! juichen de communisten overal. „Heil Hitler en Stalin!" De Russen helpen Hitier om de Pool- sche boeren en arbeiders van hun vrij heid te berooven. Juist! juicht het communistenkoor in alle landen. „Weg met hetFransche imperia lisme!" Ieder weldenkend rnensch walgt van deze slavenzielen. Toen ze jl. Zon dagavond in de Amsterdamsche arbei dersbuurten colporteerden met hun ge schriften, waarin 't dien morgen door de Russen aan de Polen gepleegd ver raad werd goedgepraat, heeft de mas sa zich spontaan tegen hen gekeerd en moest de politie onze bolsjes in be scherming nemen. Jammer, dat we niet een stukje Si berië hebben om ze daarheen te ver bannen. Want deze slaven der machtigen zijn pas vol-gelukkig als ze in de diepste ellende worden geduwd en „Leve va dertje Stalin" mogen brullen, terwijl de leeren riemen op hun bloote ruggen striemen. Toen Rusland mobiliseerde hebben we het allen kennende de bolsjes zien aankomen, wat er stond te gebeu ren. En toch moest wij zeggen het de Msb. na het eerste, echt mensche- lijke gevoel, er een van walging ge weest zijn. Het door een overmacht aangevallen Poolsche leger en Polen is een volk van arbeiders en kleine boertjes) verdedigde zich heldhaftig en bereidde zich voor om op een nieuwe linie weerstand aan den indringer te bieden. Op dat oogenblik geeft Moskou Polen een dolkstoot in den rug: het Po len, waarmee Rusland nog een niet-aan- valsverdrag heeft, dat tot 1945 loopt. Een dergelijke daad is zóó flagrant in strijd met alles, wat er, zelfs in onze moderne wereld, nog aan loyaliteit en ridderlijkheid is overgebleven, dat één kreet van afkeuring is opgegaan, niet alleen in de oorlogvoerende landen, welke zich voor nieuwe, onoverzien- EEUWFEEST VAN DE NEDERL. SPOORWEGEN. Belangrijke mededeeling van Prof. Goudriaan. Hoewel onder den zwaren druk der internationale verhoudingen van de oorspronkelijke feestviering in verband met het honderdjarig bestaan der Ne- derlandsche Spoorwegen niet veel meer is overgebleven, is deze geenszins on opgemerkt voorbijgegaan. Zoo is het feest gevierd op beschei den wijze, doch uitmuntend in harte lijkheid. Deze gedenkwaardige dag ving aan met een gezongen H. Mis van dank baarheid in de St. Dominicuskerk aan de Mariaplaats te Utrecht. Om half elf verzamelde zich een groote schare van genoodigden in de hal van het Centraal Station te Utrecht om tegenwoordig te zijn bij de aanbie ding van het geschenk van het perso neel aan de directie. Hier was o.m. aan wezig: ir. J. W. Albarda, minister van waterstaat en mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht. Een drietal sprekers voerden het woord. De heer H. J. van Braambeek, voor zitter van den personeelraad, nam al lereerst het woord ter aanbieding van het fraaie geschenk, dat een eereplaats zal gaan innemen in de hal van het Utrechtsche stationsgebouw. Prof. dr. ir. J. Goudriaan, president der Nederlandsche Spoorwegen, was in deze bijeenkomst de volgende spre ker. Na te hebben uitgeweid over de voor treffelijke samenwerking tusschen di rectie en personeel zeide spr.: Aan de toekomst van het railvervoer kan door niemand worden getwijfeld. De groote verliezen welke het spoor wegbedrijf vertoond heeft, mogen dan ook niemand ontmoedigen. Zij zijn trouwens den laatsten tijd zeer aan zienlijk gedaald. Of deze gunstige ontwikkeling zich zal voortzetten, hangt geheel af: 1. van de ontwikkeling van de conjunctuur in Nederland onder de thans plotselinge KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kaifsvleesch. gewijzigde omstandigheden; 2. van de mate waarin wij er in zullen slagen het bedrijf voor het niet-militaire vervoer weer zoo veel mogelijk op gang te brengen. Dank zij de volledige en door ons zoo bijzonder gewaardeerde medewerking van de militaire autoriteiten en de groo te reserve aan materiaal zijn de pers pectieven op dit gebied niet ongunstig. De goederendienst zal met ingang van Maandag 25 September a.s. weder om aanzienlijk worden uitgebreid en per 15 October vrijwel weer normaal kunnen loopen. Diensten weldra als normaal. De invoering van den winterdienst voor het reizigersverkeer en dus ook de indienststelling van het Amstelsta- tion wordt in verband met de noodza kelijke voorbereiding verschoven naar 15 October. Maar met ingang van dien datum zal het dan ook mogelijk zijn den normalen dienst op de oude lijn en de halfuursdienst in het middennet te herL vatten. Ook de overige trajecten zullen dan weer zoo goed als normaal kunnen worden bediend. Over enkele maanden wordt de toe stand nog gunstiger wanneer de elec- trificaties ArnhemNijmegen en Har- melen—Breukelen hun beslag hebben gekregen en de aflevering begint van de 18 diesselelectrische vijfwagentrein- stellen met tezamen bijna 7000 zitplaat sen. En zoodra weer voldoende vervoers capaciteit ter beschikking staat, is het oogenblik gekomen om de nieuwe ta riefmaatregelen inzake het vastrecht ter hand te nemen. Minister Albarda aan het woord. De minister van waterstaat, ir. J. W. Albarda, merkte op, dat de ernstige stemming, die de ontzettende oorlogs ellende thans aan alle denkende men- schen opdringt, bij dit jubileum van de Nederlandsche Spoorwegen geen blijde feestviering met luid gejubel kan ge- doogen en eindigde met den wensch, dat de samenwerking tusschen directie en personeel een voorbeeld mag zijn voor velen en dat zij bij de spoorwegen mag strekken tot heil van allen, die daarbij werkzaam zijn, en niet minder tot heil van het volk, dat zij allen met de spoorwegen dienen. Om half een booc de Nederlandsche Spoorwegen de genoodigden een dejeu ner aan in het jaarbeursrestaurant. Aan dezen maaltijd hield, nadat de tafelpresident, mr. dr. G. van der Meu- len, president-commissaris der Neder landsche Spoorwegen, het woord had gevoerd, de minister van waterstaat ir. J. W. Albarda, een rede, waarin hij de groote verdiensten van de spoorwegen memoreerde. Gedurende den maaltijd werd verder nog het woord gevoerd door de opper bevelhebber van land- en zeemacht, ge neraal I. H. Reijnders, jhr. mr. dr. I. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, commissaris der koningin in de provin cie Utrecht, door ir. J. Q. H. Laumans namens het hoogere personeel, en door den heer H. J. van Braambeek namens het overige personeel, terwijl prof. Gou driaan het slotwoord sprak. Ten slotte woonden de autoriteiten en genoodigden alsmede nog vele an deren in het Rembrandt-theater de eer ste vertooning bij van Kommer Kleijn's revue „Van diligence tot Diesel en van de spoorwegjubileumfilm vervaar digd door de fiLmassociatie „Visie" on der regie van Max de Haas. DE BELASTING-VERHOOGING? De in de millioenennota aangekon digde verhooging van de opcenten op de gemeentefondsbelasting, in afwach ting van het in werking treden van de voorgenomen wijziging der wet op de Inkomstenbelasting, zal over dit dienst jaar vermoedelijk door middel van sup- pletoire aanslagbiljetten moeten wor den ingevorderd, daar het meerendeel der aanslagbiljetten reeds is uitgereikt. De te heffen toeslag voor dit dienstjaar ad 15 pet. van de hoofdsom zal volgens de „Msb." bedragen: Belastb. inko men voor gehuw- Gemeente den zonder kind. Ie k. 2e kl. 3e kl. 750 0.15 0.45 0.75 1.000 0.90 1.20 1.50 1.500 2.70 3.15 3.60 2.000 4.95 5.40 5.85 2.500 7.20 7.65 8.10 3.000 9.45 9.90 10.35 3.500 11.70 12.15 12.60 4.000 13.95 14.55 15.15 4.500 16.95 17.55 18.15 5.000 19.95 20.55 21.15 7.500 35.70 36.45 37.20 10.000 54.45 55.35 56.25 Voor het volgend dienstjaar wordt een extra heffing van 45 opcenten voor gesteld, zoodat bovenstaande bedragen dan met 3 moeten worden vermenig vuldigd. OVEREENSTEMMING IN DE SCHEEPVAART. „Nieuw-Amsterdam" vertrokken. De Bond van werkgevers ter koop vaardij heeft met de contactcommissie der werknemersbonden ter koopvaardij gedurende de laatste dagen onderhan deld over bijslagen op de gages in ver band met den oorlogstoestand. Hier over is thans overeenstemming bereikt en voor de verschillende vaarten zijn de bijslagen vastgesteld. De „Nieuw-Amsterdam" is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ver trokken. Wtalwijksclie en Langstraatsebe Courant*

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1