DE GEHEIME INGANG Vastgestelde prijs en tealiteli Uw winkelier heelt DE OORLOG IN EUROPA. FEUILLETON, ABONNEERT U OP OIT BLAD. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. SPRANG—GflPELLE. DOOR MARTIN BROEK. Nu in Polen den strijd is gestreden, valt er van dien kant weinig meer te vermelden en het wachten is thans op de gebeurtenissen aan het westelijk front. De tijd die ons nog rest, voar de groole operaties beginnen, zullen wij besteden door onze lezers een en ander te vertellen van de strijdmachten en strijdmiddelen van de oorlog voerende landen. is gelegd, verbindt van nu af het eiland met den vasten wal. BRITSCH SCHIP VAART NEDERLANDSCH OORLOGSSCHIP AAN. vrijgegeven en heeft de reis vervolgd. Hr. Ms. Z 7 heeft bij de aanvaring geen waarneembare schade opgeloopen GEEN WEERBERICHTEN OVER DE RADIO. Als belangrijkste wapen kan ge voeglijk worden gekenmerkt: het vliegtuig, zoodat wij hiermee aan vangen. Sedert geruimen tijd zoeken de vliegtuigbouwers naar 'n construtie- systeem, waardoor het mogelijk zal worden om de vliegtuigen, evenals de «uto's aan den loopenden band te vervaardigen, zoodat de voort brenging tot een bijna ongelimiteerd aantal kan worden opgevoerd Gaf den vorigen oorlog den stoot tot de ontwikkeling van de vlieg tuigindmtrie, ongetwijfeld zal deze oorlog de stoot geven voor de nand-produclie en een verdere per fectioneering van vliegtuig en land- materiaal. De liogl Air Force. Zooals tal van anderelanden was ook het Engelsche leger aanmerke lijk verzwakt door de gevoerde ont- wapeningspolitiek en toen de En gelsche regeering besloot om ten koste van alles haar weermacht uit te breiden zat men met verschillende groote moeilijkheden. Ongetwijfeld zou in een volgender» oorlog, aldus redeneerde men het luchtwapen een groote activiteit moeten ontwikkelen en dus moest de Roayl Air Force worden gemaakttot een van de beste luchtvloten van de wereld. Een zware handicap echter was, dat de vliegtuigen van de Royl Air Force niet geschikt waren voor serie productie, en bovendien sterk ver. ouderd. De vliegtuigfabrieken waren draaiende gehouden, met kleine slecht betaalde bestellingen en be schikten daardoor niet over de juiste outillage om een nieuw luchtleger uit den grond te stampen. De fa brieken van motoren stonden er wat beter voor, maar toch was het twijfel achtig of zij in staat zouden zijn de noodige capaciteit te ontwikkelen die de Engelsche regeering zich had voorgesteld. Voorts beschikte men niet over voldoende vakmenschen om de uit te breiden fabrieken te bïvolken, terwijl er ten slotte slechts weinig piloten en technici ter be schikking stonden. „Als eerste en voorloopige maatre gel" aldus de memorie van toelich ting komt daarbij in aanmerking de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting. Ten bate van het rijk worden gehe ven: a. 15 opcenten op de aanslagen in de gcineentefondsbelasting over het belas tingjaar, loopend van 1 Mei 1939 tot en met 30 April 1940. b. 45 opcenten op de aanslagen in de gemeentefondsbelasting over het be lastingjaar, loopende van 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 2) Neen maar, mrs. Levinge, riep ze uit; wat kijkt die man woest! Miss van Loo wees naar een heerschap met een puntbaard en een opgedraai- den knevel. Ja, hij was in den tijd van de Burgeroorlogen de eigenaar van dit huis, antwoordde Margaret. Hij ver borg twintig koningsgezinden op Springmeads, en geen er van werd gevonden, ondanks het feit dat de sol daten van Cromwell het huis onder ste boven haalden. Wat romantisch, meende miss van Loo. Ik geloof dat hier heel wat geheime gangen en vertrekken zijn; ik ben al twee keer verdwaald. Juist op dat oogenblik werd er ge vraagd of miss van Loo wat wilde zingen. Toen stond Richard op; Margaret draaide zich om en lachte toen ze zag wie het was. Wil je niet gaan zitten? vroeg hij. Je kunt miss van Loo hier ook heel goed hooren. Ik wou liever naar jou luisteren, was het wederwoord. Je hebt zooveel Er zat dus niets anders op dan van voren al aan te beginnen. Nieuwe bestekken werden gemaakt, een recruteeringscampagneopgroote schaal werd ingeluid,motorenlabrie- ken kregen vereerende goed betaalde opdrachten, nevenindustrieën wer den als net ware gemobiliseerd en in 1936 beschikte men reeds over prototypes geschikt voor serie-pro ductie. Met behulp van de regeering wer den tal van fabrieken ingeschakeld voor de fabricage van verschillende onderdeelen. Groote moeilijkheden ontstonden echter door het gebrek aan geoefend personeel, maar ook dit werd geleidelijk aan minder. Men werkte hard. Wanneer een serie-productie eenmaal loopt, loopt het steeds vlugger en in 1938 was er reeds een fabriek van 8 montage lijnen naast elkaar, die per dag 8 complete vliegtuigen levert. Engeland heelt ook gedacht aan het gevaar van bombardement en derhalve de Canadeesche vliegtuig industrie ingeschakeld, terwijl de vliegtuigbedrijvigheid, over het ge- heele land, doelmatig is verspreid. In tijden van oorlog werpt dit groote voordeelen af, in tegenstelling met die landen waar deze industrie in een betrekkelijk klein gebied is ge concentreerd waardoor de kwets- baarheid aanmerkelijk grooter is. Om den lezer eenig idee te geven van de uitbreiding van de Engelsche vliegtuigindustrie zij vermeld, dat het budget voor het ministerie voor luchtvaart in '35 bedroeg27.000.000.- p. st. en thans 260.626.000.— p. st. Het resultaat van al het moeizame werk is, dat Engeland beschikt over een kleine 18.000 goed geoutilleerde zeer moderne vliegtuigen, goede piloten en een voortreffelijke orga nisatie om in tijden van oorlog, de geleden verliezen spoedig aan te vullen en door nieuw materiaal te vervangen. Bovendien zijn de reserves van de Engelsche luchtmacht, dank zij de doeltreffende samenwerking met de dominions uitstekend. Bij een raming van 65.000.000 voor de opbrengst van de hoofdsom dier be lasting zullen de voorgestelde 45 opcen ten ongeveer 30.000.000 opbrengen. URK GEEN EILAND MEER. Gistermiddag is de Meerdijk tus- schen Lemmer en Urk, welke de Wes telijke afsluiting vormt van den nieu wen Noord-Oostelijken polder in het IJsselmeer, gesloten. Van dat oogen blik af heeft Urk opgehouden een ei land te zijn, want de ruim 20 K.M. lan ge machtige dijk, die hier in enkele ja ren dwars door de vroegere Zuideree beleefd dat ik benieuwd ben naar je avonturen. Ik kon niet nalaten te glimlachen toen ik jullie gesprek opving over die geheime gangen en schuilplaatsen, hernam Richard. Ik zou haar gezicht wel eens hebben willen zien, als je dien knop daar had aangeraakt en achter het paneel een somher hol te voorschijn was gekomen. Ik was blij dat ze niet verder op het onderwerp doorging, sprak Margaret. Lady Anne wil absoluut niet dat er bijzonderheden over de geheime kamers en gangen naar bui ten bekend worden. Zij is van oor deel dat het onbetrouwbare perso nen, speciaal bedienden, in de gele genheid zou stellen alerlei onge- wenschte dingen uit te halen. Ze heeft volkomen gelijk, viel Richard haar bij; maar ik voor mij geloof, dat ze er zelf heel weinig van afweet. Het lijkt me toe dat op het oogenblik niemand in huis behalve jij en ik ze kent, zei Margeret. En de oude Bates, de butler, dan? opperde Richard. Die zal ze hcusch ook wel kennen. Twee jaar geleden werd hij we gens dronkenschap ontslagen, licht te Margaret hem in. Zijn oude ondeugd, merkte Ri chard op. Weet je nog dat ik het plan van de schuilplaatsen vond? ging hij voort. Een groot, gevouwen stuk perkament, geteekend door den architect zelf, en verstopt in de lee- ren band van de groote uitgave van Froissart in de bibliotheek? Wat hebben we gestudeerd, tot wc iede- ren hoek, iedere bijzonderheid er van kenden! Plotseling zweeg hij, Maandagnacht heeft het Britsche stoomschip Lindisfarne van 1000 ton bij het uitloopen van den Nieuwen Waterweg hel Nederlandsche buiten- bewakingsvaartuig Hr. Ms. Z 7 aange varen. Het Britsche schip gaf pas na herhaalde sommatie met een scherp schot gevolg aan het sein tot stoppen. Het schip werd daarna door Hr. Ms. Z 7 opgebracht naar Hoek van Holland voor onderzoek en opmaken van pro ces verbaal van aanvaring en wegens het niet voldoen aan een sommatie door een Nederlandsch oorlogsschip binnen de Nederlandsche territoriale wateren. Het schip is om 2 uur in den ochtend want het gezicht van de jonge vrouw verstrakte eensklaps en hij herinner de zich dat zij toen met zijn drieën waren geweest twee opgeschoten jongens en een klein meisje en die andere jongen was haar echtgenoot geworden. Dadelijk gaf hij een ande re wending aan het gesprek. Wan neer gaan die lui weg? vroeg hij, met een knik in de richting van de gas ten, die zich door de groote kamer verspreid hadden. Ik geloof dat de meesten aan het einde van de week vertrekken, vertelde Margaret. Maar jij blijft toch nog? Ik? Ik blijf nog minstens veer tien dagen. Dat is fijn! zei Richard. Ik was al bang dat je met die andere vogels zou wegvliegen. Margaret lachte en hun conversa tie liep verder over zijn reizen. II. Toen dien avond de gasten op het punt stonden naar hun kamers te gaan, tikte de gastheer, kolonel Blount, Villiers op den arm. Waar ga je naar toe, Dick? Naar de rookkamer? Dat was ik ten minste van plan, oom. Ga dan liever mee naar de zit kamer van je tante. Ze vindt wel goed dat we daar een sigaar rooken, en we kunnen dan rustig praten. Ze gingen naar Lady Anne's bou doir en vonden haar bij het vuur zit ten. Heb je hem te pakken gekre gen, Frank? vroeg ze opkijkend. Dat is prachtig. Nu kunnen we eens hoo- De Staatscourant bericht: In verband met de buitengewone om standigheden zijn de radiotelegrafische en radiotelefonische uitzendingen van weerberichten door het zendstation van het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut tijdelijk gestaakt. De nachtvorstweerberichten worden dus tol nader aankondiging niet radio- telefonisch gegeven. Om dezelfde rede nen zijn ook de uitzendingen van het weerbericht voor de scheepvaart in 't Nederlandsch kustgebied tijdelijk ge staakt. ren wat hij uitgevoerd heeft. Met al die menschen er om heen kom je toch niet tot een rustig gesprek. Na enkele oogenblikken zat het drietal behaaglijk bij den haard ge schaard. Ik ben bang dat ik eigenlijk niet erg gelegen kom, tante, zei Ri chard Villiers tegen zijn tante, ter wijl hij zijn sigaar aanstak. Hoor me dien jongen eens aan! lachte Lady Anne. Dat spreekt over niet gelegen komen! Waar ter we reld zou je anders naar toe moeten? Je weet immers best dat het land goed practisch gesproken je eigen dom is je bent toch ons eenig fa milielid O, tante Anna, protesteerde de jongeman. Daar heb ik nooit aan gedacht Dat weet ik wel, gaf de gast vrouw met een oolijk lachje toe; an ders had ik het niet gezegd. Kolonel Blount nam zijn sigaar uit den mond, blies een langen haal rook uit, en lachte eveneens. Daar zit wat in, Anne, verklaar de hij. Bijna een uur van drukke conver satie ging voorbij, eer Richard er in slaagde het gesprek op het onder werp te brengen, dat hem het naast aan het hart lag. Toen ik vanmiddag kwam, zei hij, dacht ik eerst dat er niemand in huis was. Toen vond ik Margaret in het hoekje bij den haard. Trof je haar alleen? vroeg Lady Anne. Ja, was het antwoord. We heb ben een heelen tijd zitten praten, voor iemand anders kwam opdagen. Officieel bericht. Voor hen, die verzuimd hebben hun distributie-stamkaart op den vastge--< stelden datum af te halen, wordt als nog gelegenheid gegeven de kaarten in ontvangst te nemen op Vrijdag 6 Oct. a.s., van 1012 uur op het distributie kantoor te Vrijhoeve-Capelle. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd dat ieder persoon boven 14 jaar verplicht is zijn (haar) handtee- kening op de distributie-stamkaart te plaatsen op blz. 2 in het vak, dat de aanduiding bevat: „Handteekening van drager". SPRANG. Bevestiging en Intrede Ds. Sierag. Het was voor de Ned. Herv. ge meente alhier j.l. Zondag een blijde dag nu zij weer een eigen herder en leeraar mocht ontvangen. In de voormiddag-godsdienstoefe ning had de bevestiging in het ambt plaats van Ds. A. Sierag, overgekomen van Herkingen. In dezen dienst ging voor Ds. Vollebregt van Oude Tonge, die een predikatie hield over Jesaja 14 32. Z.E. verdeelde de stof voor zijn predikatie in de volgende punten: 1. De vraag naar Gods Woord. 2. De uitspraak van Gods Woord. 3. De troost van Gods Woord. Na de bevestiging zong de gemeente Ds. Sierag toe Psalm 33 11. In de middag-godsdienstoefening ver bond Ds. Sierag zich aan zijn nieuwe gemeente met een predikatie naar aan leiding van den 126sten Psalm. In zijn voorafspraak richte Z.E. zich tot den bevestiger Ds. Vollebregt, tot den consulent der gemeente Ds. Vroeg- indewey, tot zijn Ring-collega's en ver der tot Kerkeraad, Kiescollege, Kerk bestuur en notabelen, Burgemeester en kerkelijk personeel. Zijn intree-predikatie verdeelde Zijn Eerw. in de volgende punten: 1. Het heimwee naar het verleden. 2. De klacht van het heden. 3. De hoop voor de toekomst. Op verzoek van Ds. Sierag werden beide diensten, mede met het oog op de omstandigheden in het wereldgebeu ren, zooveel mogelijk als Dienst des Woords gehouden. Namens allen sprak alleen de consulent Ds. Vroegindewey den nieuwen herder en leeraar toe, die hem een hartelijk welkom toeriep. Ds. Vroegindewey sprak tevens een woord van afscheid als consulent tot de ge meente en verzocht tenslotte Ds. Sierag de zegenbede uit Psalm 134 toe te zin gen. Zoowel des voormiddags als des namiddags was het ruime kerkgebouw geheel gevuld, 's middags moesten een 200-tal personen zich met een staan plaats tevreden stellen. Aanwezig waren o.a. behalve de consulent, Ds. Oostenbrug van Capel- le, Ds. de Bruin van Waspik, Ds. Oost van Raamsdonk, Ds. Hofman van Be- soijen, Ds. Louwe Kooijmans van Baardwijk, Ds. v. d. Vlugt van Dru- nen, de gemeente-secretaris de heer de Visser en Weth. van Willigenburg. Vind je haar veel veranderd? wilde zijn tante weten. Zeker, meende Richard; ze lijkt veel ouder en rustiger. Ze was altijd zoo'n vroolijk, levendig kind, en het verlies van haar man moet haar een verschrikkelijken schok gegeven heb ben. Het was eigenaardig te beden ken, toen ik naar haar keek, dat Mar garet getrouwd is en weer weduwe geworden terwijl ik weg was. Dus Levinge heeft het leven verloren bij dien verschrikkelijken bazarbrand in Parijs? Ja. Het was kolonel Blount die sprak. Hij logeerde in hetzelfde hotel als onze buurman, kapitein Lowry ze gingen samen naar den bazar. Lowry kwam er makkelijk en onge deerd uit hij miste Arthur Levin ge, en Arthur werd nooit terugge vonden. Ik geloof dat ze niet precies weten hoeveel menschen er bij dien noodlottigen brand zijn omgekomen; het was een vreeselijke tragedie. Ja, ontzettend, stemde Richard in, en enkele oogenblikken bleef het stil in de kamer. Ik moet bekennnen, ging daar op de zee-officier voort, dat ik wel verrast was toen ik van het huwelijk hoorde. Ik had nooit gedacht dat Ar thur Levigne de soort man was... Hij aarzelde en zweeg. Je kunt niet méér verrast zijn geweest dan ik, viel Lady Anne hem grimmig bij. En zeker was Arthu» Levigne niet de soort man om een jong meisje gelukkig te maken. Hij was heelemaal niet de man, dien ik mij voor Margaret voorgesteld had. (Wordt vervolgd). Toestanden kunnen zich wijzigen, Falcon blijft wat hij was. Van F. 19.75 af worden Falcon-jassen en mantels verkocht in Egyptische katoen. Van F. 22.50 af in gabardine, in tweed, in kameelhaar, in effen, in alle modellen, kleuren en dessins. Van F. 19.75 af koopt U een jas of mantel met alle eigenschappen, die Falcon beroemd hebben gemaakt. De prijzen zijn in overeenstemming met de richtlijnen, die de Regeering in het algemeen belang getrokken heeft, voor het geheele land vastgesteld. Het Falcon etiket en het Falcon certificaat geven U de zekerheid, dat U on mogelijk teveel kunt betalen. W f A T H R P R O O F

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2