Vreeselijke moord te Sprang Capelle DUSSEN. Vader van drie kinderen doodgestoken. GEERTRUIDENBERG. TILBURG. WASPIK, Ds. van de Roest van 's-Gravemoer was door ernstige ziekte verhinderd. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand September 1939 voor de Rijkspostspaarbank inge legd 3949.62 en terugbetaald 15608.82. Het leesseizoen breekt weer aan. De bibliotheek van den Chr. Volks bond alhier, die in de jaren van haar bestaan bewezen heeft in een behoefte te voorzien, zal a.s. Zaterdag wederom voor het lezend publiek worden open gesteld. De bibliotheek werd dit jaar weer met een groot aantal nieuwe leas en studieboeken uitgebreid. Wij twijfe len er niet aan of ook dezen winter zal van deze nuttige instelling weer veel gebruik worden gemaakt. Des Zater dagmiddags van 4 tot 5 uur bestaat ge legenheid tot het afhalen en terugbezor gen van boeken. CAPELLE. Te dezer plaatse is de prijs van con- sumptiemelk door de slijters met één cent per liter verhoogd. De voetbal vereeniging Wit Zwart alhier speelde Zaterdagnamid dag te Werkendam voor de competitie van den Brab. Voetbalbond tegen NOVA, welke wedstrijd in een 4-1 over winning voor NOVA eindigde. Aan den dienstplichtige van de lichting 1939 H. Kraak is een jaar uit stel van opkomst voor eerste oefening verleend. Gedurende de maand September 1939 werd op het hulppostkantoor al- her in de Rijkspostspaarbank ingelegd jï 933.55 en terugbetaald 16427.24. Het aantal inlagen bedroeg 30, dat der terugbetalingen 50. Door B. en W. der gemeente Sprnng-Capelle is tot loco-burgemees ter aangewezen wethouder R. Middel koop. De afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen hield jl. Don derdagavond half acht in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje een algemeene ledenvergadering. De presidente opende de vergadering met een hartelijk welkomstwoord aan de aanwezigen; in het bijzonder heette zij welkom eenige nieuwe leden en Mcj. P. J. Rijken, die zich welwillend bereid verklaard had voor de afdeeling een inleiding te houden. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld, waarna de agenda voor de a.s. algemeene najaars vergadering, welke op 28 October e.k. te Utrecht zal worden gehouden, be sproken werd en wel in het bijzonder punt 7: „Voorstel van het H.B. om te komen tot een eigen orgaan, dat ieder lid ontvangt a 50 ct. per jaar." De toe lichting bij dit punt betreffende de uit gave van een eigen orgaan, dat een aan merkelijke versterking van het veree- nigingsleven zal beteekenen werd voor gelezen. Uit de hierop volgende be spreking bleek dat het voorstel aller instemming had. Tot afgevaardigde naar de Algemee ne jaarvergadering werd benoemd Mej. A. Z. van der Hoeven, die deze benoe ming aannam. Bij monde van Mej. J. Haverhals werd namens de financieele commissie verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten in het verschenen boek jaar bedroegen 128.95 en de uitgaven 15/ 2'U/2, zoodat de kas sloot met een nadeel 1 saldo van 28.26V2. Dank zij het voordeelig saldo over het eerste vereenigingsjaar, dat 31.82 bedroeg, bleek er thans in kas te zijn 3.55Vfc- De Voorzitster dankte de leden der financieele commissie voor haar keu rig verslag en de moeite, welke zij zich in het 1 elang der afdeeling getroost hadden en betrok in haar dankwoord te ens de penningmeesteresse voor r keurige boekhouding en beheer der geldmiddelen. In de plaats van Mevr. J. van der Hoeven-Verhoeven, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot bestuurs lid gekozen Mej. P. J. Rijken Wd., ter wijl als bestuurslid herkozen werd Mej. A. Z. van der Hoeven. Beiden na men onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming' aan. De presidente bracht Mevr. van der Hoeven-Verhoeven, die steeds in de weer was wanneer het afdcclingsbelan- gen gold, dank voor haar prettige sa- mewerking en warme belangstelling, welke zij altijd op zoo'n uitnemende wijze had betoond. Mede namens de andere bestuursleden verwelkomde zij Mej. Rijken als bestuurslid en zij sprak de hoop uit, dat zij zich in het bestuur der afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Plattelands vrouwen op haar plaats zal gevoelen. Met zeer veel genoegen, aldus spr., heb ben de dames dezen zomer de cursus „Zomerschotels", door Mej. Rijken ge geven. gevolgd, en van dien kant bezien zal het nieuwe bestuurslid de volle me dewerking van bestuur en leden heb- ben. Hierna verkreeg Mcj. P. J. Rijken 't woord om haar inleiding te houden over„Het aandeel der vrouw in de voedselvoorziening van dezen tijd." Allereerst bracht spr. naar voren, dat we vooral nu in dezen moeilijken tijd, nu heel veel dingen beperkt zijn, zuinig moeten zijn met ons voedsel en wel in dien zin, dat we zooveel mogelijk waarde uit dat voedsel halen. Zij noem de verschillende voorbeelden en toonde aan, hoe men de voedingswaarde kan verhoogen. Vroeger kende men van yerschillende artikelen niet eens de voedingswaarde. In aardappels o.a. „zat niets in" redeneerde men. Nu heeft men door proefnemingen ontdekt, dat juist de aardappel een heel groote voe dingswaarde bezit. Men treft er alles in aan, behalve vet, maar instinctmatig voegt men ook immers een vet sausje aan de aardappels toe. Niet alleen, dat we zuinig moeten zijn met ons voed sel, doch ook met de brandstof. Kolen zullen er, dank zij onze mijnen, wel niet zoo gauw te kort komen, maar petro leum, die thans reeds IV2 ct. per liter duurder is, butagas enz., wat ingevoerd moet worden. De „hooikist" zal nu wel licht weer spoedig goede diensten kun nen doen. Maar toch, aldus mej. Rijken, mogen we nooit vergeten, dat er niets gaat 'boven vcrsche groenten. Deze toch hebben een veel grootere voedings waarde dan op een of andere wijze ingemaakte groenten, die juist door het inmaken en later nogmaals door het koken of opstoven heel veel van hun kracht verloren hebhen. Juist de plattelandsvrouw heeft nog het voor deel, dat zij nu nog groenten in haar tuin heeft tegen den winter en veldsla etc. kan nog gezaaid worden. Ook heeft men op het platteland ruimte ge noeg in kelder of schuur om verschil lende groenten, zooals koolsoorten, wortelen, kroten enz., vorstvrij te be waren, zoodat men zelfs 's winters nog versche groenten kan eten. Tot slot van haar inleiding besprak spr. nog het verschil tusschen suiker en sacharine. De presidente bracht mej. Rijken dank voor haar leerzame en op onder houdende, aangename wijze gehouden inleiding. Zij maakte bekend, dat 19 October a.s. de heer Bronkhorst uit Andel voor de afdeeling een lezing hoopt te houden over: „De man en de vrouw". Hierna sloot zij de vergadering en dankte de leden voor hun trouwe op komst, waarna de penningmeesteresse gelegenheid gaf tot betalen der jaar lij ksche contributie. Spr. zette verder nog uiteen, dat de plattelandsvrouw in een zeer be voorrechte positie verkeert ten op zichte van de huisvrouw in de stad. He plattelandsvrouw toch kan meestal voorraad maken uit eigen tuin, o.a. door wecken, t inmaken in zout, di o- gen van verschillende groenten en vruchten. De voor- en nadeelen van deze methodes bracht zij eveneens on der de aandacht. mm De nieuwe pastoor van Rijkevoort. Te Rijkevoort bij Boxmeer werd de nieuwe pastoor geïnstalleerd, de ZeerEerw. heer van Rooij, die Kapelaan was te Waalwijk. Burgemeester Helle nberg Hubar verwelkomt den nieuwen parochie-herder. HANK. Zaterdagavond rond 7 uur is op het voetbalterrein van Sparta te Capelle een vreeselijke moord gebeurd. De 20-jarige S. D. O.-speler Goedhart trok bij het ver laten van het voetbalterrein plotseling zijn mes en stak daarmede den 22-jarigen Sparta-speler C. Snijdeis, vader van 3 kinderen, in de borst, tengevolge waarvan deze enkele minuten later overleed. Dit drama, dat groote opwinding en ontroering in het anders zoo rustige Sprang-Capelle heeft gebracht speelde zich als volgt af: In den laten namiddag werd tus schen Sparta en S. D. O. op het voetbalveld nabij het gemeentehuis een wedstrijd gespeeld voor de Zaterdagmiddag competitie van den Brabantschen Voetbalbond. Het was een warme wedstrijd en van beide zijden hadden al enkele schermutselingen plaats gehad o.a. had Snijders, naar beweerd wordt Goedhart in zijn gelaat geslagen De Scheidsrechter van V. uit v.m. Besoijen oordeelde het zelfs noodig een speler van het veld te sturen, waarna de wedstrijd werd voortgezet. Niettemin bleef deze ontmoeting een ruw karakter dragen Vlak voor het einde ontaardde de match weer in een vechtpartij en de scheidsrechter floot af en liet het veld ontruimen. De S. D. O. er H. G. had zijn kleeren nabij den uitgang van het terrein achter een struikje liggen, waar hij naar toe ging om zich te kleeden. Toen enkele oogenblikken hierna ae Sparta speler S. deze plaats pas- seerde sprong G. met zijn geopend zakmes in zijn hand op S. af en stak hem in zijn rechterborst. Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Gelder", welk schip achterscheeps getroffen is, een ongeluk dat zes dooden eischte, is de haven van Den Helder binnenge- loopen. Het schip in de sluis, welke toegang geeft tot de marinewerf. Het ge- heele achterschip is verwoest. Het slachtoffer dat op dezen aan val niet bedacht was geweest, gilde hevig en wankelde naar de goal, waar hij ineen zeeg. Terwijl 't bloed hem uit de kleeren sijpelde bleefS. kreunend op den grond liggen, waar hij kort nadien overleed. Van de algemeene verwarring had G. gebruik gemaakt om naar huis te vluchten, waar hij het mes bij een boom verborg. Dr. Winkelman uit Sprang, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het slacht offer bleek in zijn hart te zijn geraakt. Burgemeester A. Smit, veldwach ter Overeem en de marechaussee's uit Kaatsheuvel waren eveneens spoedig op de plaats des onheils. Kort nadien werd de dader door burgemeesterSmit en den gemeente veldwachter Overeem gearresteerd. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis te Waalwijk over gebracht. Vader van slachtoffer wil zich op moordenaar weipen. Denzelfden avond nog arriveerde onder leiding van Mr. v. d. Burg het parket uit 's-Hertogenbosch,dat een minitieus onderzoek instelde. De arrestant,die voorloopig in het arrestanten lokaal in het gemeente, huis was 'opgesloten, werd op last van het parket naar de plaats ge bracht waar hij zijn moordwerktuig had verborgen. Toen G. vergezeld van parket en politie buiten verscheen- raaaktezich uit de menigte, die voor het ge meente-huis was samengestroomd de vader van het slachtoffer los, hij wilde zich op den dader werpen. S. sr. was zeer overspannen en kon slechts met moeite in bedwang worden gehouden. Dr. Mettrop uit Den Bosch en Dr Hertog uit Nijmegen hebben Maandegop het lijk desectieverricht, waarna het aan de-familie is vrij gegeven. De begrafenis heeft Woensdag middag plaats. Als tragische bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de vrouw van het slachtoffer eerst 9 dagen geleden moeder werd van haar derde kindje. De dader heeft een volledige be kentenis afgelegd en zal naar Den Bosch worden overgebracht. De landbouwersknecht A. van Bergen alhier, had bij het ploegen het ongeluk een hand tusschen de ploeg te krijgen. Hij werd daarbij zoodanig verwond dat hij zich onder behandeling van Dr. v. Vuure te Dussen moest stellen. Voorloopig zal hij geen werkzaamheden kun nen verrichten. Door den brigadier der rijksveld- wacht de Bidder, is tegen L. de B. en W. K beiden woneupe alhier, procesverbaal opgemaakt wegens vischstrooperrij. Eenige visschen en een groot vischnet(wargaren) werden in beslaggenomen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van het Oranje-Comité is besloten de reeds opgehaalde gelden voor de Oranjefeesten die door het uitbreken der mobilisatie moesten worden uitgesteld, voor loopig op de spaarbank te plaatsen. Zoodra de gelegenheid tot feesten zich voordoet, zullen de Oranje feesten worden gevierd Begrijpelijk zal dan niet opnieuw worden gecollecteerd, uitgezonderd natuurlijk bij diegenen waar men nog niet om een bijdrage had aan geklopt. Onze stadgenoot de heer A.G. Renniers is benoemd tot lijdelijk leeraar in bouwkundig teekenen aan de GeertruidenbergscbeAvond nijverheidsschool voor jongens. Bedroeg het aantal werkloozen juist voor het uitbreken der mobili satie slechts 3, thans is dit aantal in deze gemeente reeds gestegen tot 70. Dit getal zal noggrooter worden als niet spoedig de in deze gemeente gevestigdeindustrieënover voldoende materialen en bestellingen, die ook sporadisch worden, beschikken. De heer P. de Wit alhier is benoemd tot tijdelijk leeraar in voortgezet onderwijs aan de Geer truidenbergscbe A vondnij verheids- school voor jongens. Gemeenteraad. B. enW. van Tilburg deelen den raad mede, dat, nu eerlang de ge meente de beschikking zal verkrijgen over de nog niet in haar bezit zijnde gronden voor de omlegging van den Rijksweg Breda Tilburg—Eind hoven de r.oodige voorbereidingen kunnen worden getroffen voor de uitvoerig van dit werk. Begonnen wordt met de volledige uitvoering van het grondwerk, de z g. aarde baan, na gereedkoming waarvan daarop het wegdek wordt aangebracht. De kosten van het grondwerk worden geraamd op f 115.500, waar van ingevolge de met het Rijk ge slotenovereenkomst 23/40 ten laste van het Rijk en 17/40 voor rekening van de gemeente komt. Het aandeel der gemeente bedraagt derhalve volgens deze raming f49.087.50, waar bij dan nog moeten worden gevoegd de kosten van de rioleeringswerken, zoodat uiteindelijk een bedrag van f63.700voor rekening der gemeente komt. Voor de financiering van het aandeel der gemeente in de kosten van het grondwerk c,a. hebben B. en W. een beroep gedaan op het Werkfonds. Het benoodige bedrag ad f63.700 zal op de gebruikelijke wijze door het Rijk als voorschot worden beschikbaar gesteld legen een rentevoet van 2"/a pet 's jaars, terwijl de aflossing zal geschieden in 25 jaren. B. en W. stellen den raad voor tot de uitvoering van het grondwerk voor bovenbedoelde wegomlegging te besluiten onder beschikbaarstel ling van een crediet van f 115 500 en voor wat betreft het aandeel der gemeente in de kosten daarvan met het Rijk een overeenkomst aan te gaan. Donderdag 11. hield de Winkeliers- vereeniging een algemeene vergade ring in de zaal van den heer H. van Iersel. In beginsel werd besloten wederom een Winkelweek te orga- niseeren. De vergadering was slecht bezocht daar slechts circa de helft der leden aanwezig was. Naar wij vernemen is den toestand van den militairen motor rijder die veertien dagen geleden bij het nemen van een bocht tegen een huis opreed en hierbij ernstig zijn knie bezeerde van dien aard, dat waarschijnlijk zijn been zal moeten worden geamputeerd. Aan de R.K. Jongensschool alhier is benoemd tot kweekeling met akte de heer B. Langewerf zulks ter vervanging van den heer W. de Rooij die tijdelijk te Eind hoven is aangesteld. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. f! Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Gelder", welk schip achterscheeps getroffen is, een onqeluk dat zes dooden eischte, is de haven van Den Helder binnenge- loopen. Eenige leden van de bemanning, die gered zijn: v.l.n.r. Sommeling, Knoop, Buntjer, Struyk, Schwegman, Roos en Blom. 3saP

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3