DE OORLOG IN EUROPA. 1 SPRANG-CAPELLE. SCHEMA EETHEN, GEERTRUIDENBERG. DRUNEN. TILBURG. Het gouden echtpaar J. Verhoofstaa—Kooijmans, wonende Kloosterwerf alhier, dat 10 November a.s. zijn gouden huwelijksfeest viert. schenlevens! Aldus de ambtenaar van het O. M. I)e zaak werd hierop verdaagd tot 231 October voor nader onderzoek. Diefstal van kanaries. Terzake den diefstal van kanaries te Sprang-Capelle werd na verhoor van be klaagde en getuigen, een week gevange nisstraf geëischt, welke straf door den kantonrechter werd bepaald op 14 dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. ABONNEERT U OP DIT BLAD GERECHTSHOF. Mishandeling te Drunen. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft conform den eisch bevestigd het vonnis van den politierechter aldaar, waarbij een landbouwer te Drunen werd veroordeeld tot tien gulden boete wegens mishandeling van H. van Son op 0 Mei j.l. onder de gemeente Drunen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Officieel bericht Gemeente Sprang-Capelle. Distributie van petroleum voor huishoudelijk gebruik. Op Dinsdag en Woensdag 10 en 11 October zijn door de post huis aan huis vragenlijsten afgegeven betreffende de distributie van petroleum voor huis houdelijk gebruik (d.w.z. voor ver lichting, voor verwarming en voor kookdoeleinden) Déze formulieren behooren, na vol ledig en naar waarheid te zijn inge vuld, te worden ingeleverd op het agentschap van het distributiekantoor te Vrijhoeve-Capelle B nr. 12 voor wat betreft de huisnummers: wijk A. nrs. 1 t.m. 75 op Vrijdagmor gen 13 October van 9y2 tot 12j^ uur; wijk A. nrs. 76 t.m. 150 op Vrijdagmid dag 13 October van 3 tot 6 uur; wijk A. nrs. 151 t.m. 225 op Zaterdag morgen 14 October van tot 12Y2 uur; wijk A. nrs. 226 t.m. 300 op Maandag morgen 16 October van 9Y tot \^Yi uur; wijk A. nrs. 301 t.m. 375 op Maandag middag 16 October van 3 tot 6 uur; wijk A. nrs. 376 t.m. 439 op Dinsdag morgen 17 October van 9y tot \2Yi uur; wijk B. nrs. 11 t.m. 75 op Dinsdagmid dag 17 October van 3 tot 6 uur; wijk B. nrs. 75 t.m. 145 op Woensdag morgen 18 October van 9Y tot \2\/2 uur; wijk C. nrs. 1 t.m. 75 op Woensdag smiddag 18 October van 3 tot 6 uur; wijk C. nrs. 76 t.m. 150 op Donderdag morgen 19 October van 9Y2 tot 12^ uur; wijk C. nrs. 151 t.m. 225 op Donder dagmiddag 19 October van 3 tot 6 uur. wijk C. nrs. 226 t.m. 276 op Vrijdag morgen 20 October van 9y2 tot 12^ uur; wijk D. nrs. 1 t.m. 75 op Vrijdagmid dag 20 October van 3 tot 6 uur; wijk D. nrs. 76 t.m. 150 op Zaterdag morgen 21 October van 9Y2 tot 12^ uur; wijk D. nrs. 151 t.m. 225 op Maandag morgen 23 October van 9Yi tot 12^ uur; wijk D. nrs. 226 t.m. 300 op Maandag middag 23 October van 3 tot 6 uur; wijk D. nrs. 301 t.m. 338 op Dinsdag morgen 24 October van'9J/£ tot \2% uur. Dinsdagmiddag 24 October gelegen heid voor degenen die op de andere dagen verhinderd waren de petroleum- distributiekaarten af te halen. Aan de hand van de antwoorden op deze formulieren zullen bij de inleve ring daarvan aan de betrokken petro- leumverbruikers 1 of meer petroleum- distributiekaarten worden uitgereikt, een en ander conform het onderstaan de schema. De gemachtigden behoeven niet in het bezit te zijn van een schriftelijke machtiging. Te zijner tijd zal nader worden be kend gemaakt op welken datum slechts met de bonnen der petroleumdistributie- kaarten petroleum gekocht zal kunnen worden. Ten aanzien van de invulling der door de post uitgereikte vragenlijsten word tmedegedeeld dat de punten 5, 6 en 7 in de eerste kolom onder het hoofd „antwoord'' met „ja" of „neen" be antwoord moeten worden, en dat de tweede kolom onder dit hoofd niet mag worden ingevuld. SPRANG. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam Maan dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond onder leiding van den heer W. M. Dalmaijer, waarnemend voorzit ter in vergadering bijeen. Na opening der vergadering werden enkele ingeko men stukken afgehandeld. Breedvoerig werd besproken de a.s. November-pro paganda van het C.N.V. Besloten werd de propaganda-vergadering dit jaar te Vrijhoeve-Capelle te houden en 'daar voor het Geref. Kerkgebouw aldaar aan te vragen. Een tweetal plaatselijke pre dikanten zullen worden uitgenoodigd resp. een openings- en een slotwoord te spreken. Op Maandag 6 November a.s. zal een algemeene vergadering gehou den worden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het Comité Sprang-Capelle van de Centrale voor Werkloozenzorg komt Vrijdagavond half acht in het ge bouw voor Chr. Belangen te Vrijhoe ve-Capelle in vergadering bijeen. In de Heistraat had een aanrij ding plaats tusschen een auto en de melkkar van G. V. De auto werd deer lijk gehavend, terwijl V. een bloeduit storting opliep. CAPELLE. Gedurende de maand September 1939 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven: 17 runderen, 57 varkens en 2 schapen. Tot Ambtenaar belast met de werkzaamheden aan de steunverlee- ning ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle is de hr. W. de Zwart Ie Dordrecht benoemd. Zij die tot dusverre geen petroleum verbruikten krijgen geen kaart Gezin besta: l, 2, 3 of 4 personen inde uit: 5 of meer personen Huis aangeloten op gas 1 kaart 1 kaart Huis niet aangesloten op gas, maar wèl op electriciteit 3 kaarten 4 kaarten Huis niet aangesloten op gas en niet op electriciteit 4 kaarten 5 kaarten GEN DER EN. Onder architect J. Mouthaan te Wijk werd alhier voor den heer J. Branderhorst aanbesteed het houwen van een boerderij met aanverwante werken alhier. Ingeschreven werd als volgt: Timmer- en metselwerken: P. Kramer, Genderen 28520. A. Kramer, Heusden - 28329.— P. W. Straver, Alinkerk - 27112.75 Gehr. Honcoop, Veen - 26893.— W. Col et, Veen - 26466.— A. Kleingeld, Kaatsheuvel - 26400. G. v. d. Zande, Waalwijk - 25925. M. Bos, Almkerk - 2g900. D. Colet, Genderen - 25760. J. g. Haspels, N. Broek - 25700. A. Smits, Heusden '- 25400.- C. Timmermans, Sprang - 24987.— H. Kramer, Waalwijk - 24900. J. v. d. Berg, Zaltbommel - 24840.— W. Vos, Heilouw - 23690 H. Kleinloog, Genderen - 23050. G. Haspels, Genderen - 23019. C. Vos, Meeuwen - 23015.-- Schilderwerk Van Diggelen, Well 1200.— Gehr. v. d. Waals, Cajielle - 773. W.v.Ballegooijen Genderen - 734.50 De Joode, Meeuwen - 715.50 Electriciteitswerken Gouda te Eethen 515.50 Loodgieterswerken T. v. d. Water, Almkerk 1500.— Evertse, Genderen - 1200. Aan de laagste inschrijvers gegund. Officieele opening Segobawerk. Zondag jl. des n.m. 6 uur werd in de v.m. Kazerne aan de Haven op officieele wijze het Segobawerk geopend. Hierbij waren teger.woor dig B. en W., pastoor V. C. van de Wee, het bestuur van den R.K. Bosschen Diocesanen Werklieden- bond, het R.K. Kerk - en Armbestuur de R.K. Raadsfractie, het college van Regenten der Stedelijke Gods huizen, de besturen der stands- en vakorganisaties alsmede verschil lende werkloozen. In kamer 30 vond de opening plaats. Kapelaan v. d. Velden, de promo, tor van het Segobawerk, heette de aanwezigen hartelijk welkom en verleende hel woord aan pastoor V. C. van der Wee. Spr. achtte de totstandkoming van dit werk van het grootste belang. Aan hel straat slenteren toch wordt nu een einde gemaakt. Ledigheid is des duivels oorkussen en daarom is het zoo prachtig dat hier de werkloozen onder goede leiding bezig kunnen zijn. Spr. drong er bij hen op aan dat zij orde en netheid zouden weten te bewaren en rekende op hun volle medewerking. Na dank gebracht te hebben aan kapelaan van de Velden verklaarde hij het Segobawerk voor geopend. Hierna sprak den voorzitter van den R. K. Bosschen Diocesanen Werkliedenbond, de heer F. Hoogers die een uiteen zetting gaf over het Segobawerk in het algemeen waar van het initiatief door genoemden bond is uitgegaan en dat de volle sympathie en medewerking heeft van het Departement van Sociale Zaken. Burgemeester Bianchi die hierop het woord verkreeg begon met zijn dank uit te spreken aan kapelaan van de Velden. Hij adviseerde allen die er iets voor voelen zich voor dit werk moeten geven en dan hun beste krachten moeten aanwenden Zij die er niets voor voelen kunnen beter wegblijven want aan criti casters heeft men n ets Spr. endigde met de beste wenschen. Hierna gaf kapelaan van de Vel den een opsomming van de ver kregen finantieelen steun, zoowel van diverse instanties als van parti culieren. De heer Verpalen uit Ginneken is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier. Drijfjacht. De groote jaarlijksch drijfjacht van de graven d' Oultremont zal dit seizoen gehouden worden op Maandag en Dinsdag 23 en 24 Oc tober. Het heeft geholpen. Voor enkele wiken hebben wij er de aandacht op gevestigd dat zoo'n mooi weik werd verricht op de Drunensche heide met hetin orde brengen van den weg, maar de wegverbreeding aan de Zuidzijde DOOR MARTIN BROEK. Ihans zullen wij eenige bijzonderheden verlellen over de duikbooten, een geducht en gevreesd wapen, dat on danks de z.g. fatale werking van diepte-bommen nog groote kracht blijkt te bezitten, gezien de in den loop van de eerste oorlogsmaand getorpedeerde schepen. Om deze drukking te dragen is het drukvlak, het inwendige van de boot, gebouwd in genoemden cylic- dervorm, terwijl hetgeen wij boven water van de duikboot te zien krijgen alleen maar dient om er het noodige model aan te brengen. De bewapening van de duikbooten bestaat meerendeels uit torpedo- geschut en luchtdoel mitrailleurs. Gemiddeld bevat zij ongeveer een veertiental torpedo— lanceerbuizen, die gelijkelijk voor en achter van het schip zijn verdeeld. Iedere lan- ceerbuis bevat een torpedo, terwijl er voorts nog een aantal in voorraad wordt gehouden. Ovei het algemeen mag echter als vaststaand worden aangenomen, dat een duikboot niet meer dan 40 torpedo's aan boord heeft. Over de torpedo's zelf heerscht in gewone kringen vaak de grootste verwarring en vrij weinigen weteu, dat deze het best zijn te vergelijken met kleine bootjes, die onbemand natuurlijk, naar het schip dat men treffen wil, wordep gezonden. De snelheid van de torpedo's is vrij gering. Het maximum bedraagt maar 70 K.M. Door een bijzonder ver nuftige inrichting houden zij zich zelf op diepte en in koers. Een klein motortjedatin detorpedo is g :bouwJ en werkt op samengeperste lucht, zorgt voor de voortstuwing. Over het algemeen zijn de duik booten maar kleine vaartuigen van 800 tot 1200 ton. Weliswaar heb ben Amerika en Engeland grootere onderzeëers gebouwd, die in ver houding'n grootere snelheid hadden en zwaarder waren bewapend, maar het schijnt toch dat deze maar ten halve hebben voldaan, want men is op dezen weg niet voortgegaan. Het behoeft geen betoog, dat het oorlogvoeren in een duikboot een be- uauwend en zenuwsloopend werk is. Opgesloten in een stalen cylinder is men volkomen overgelaten aan de kunde en het doorzicht van één man, Van alle kanten loeren vliegtuigen, met hun dieptebommen, torpedo jagers en mijnen en de kleinste ver gissing of onbedacbtzaamhgid is vol doende om de duikboot met man en muis op den bodem der zee te storten. De duikbootrampen zijn verschrikkelijk, dat is overigens vol doende vast komen te staan in den vorigen oorlog en door de gebeurte- nisssn met de „Squalis" en „Thetis". Hoewel de bemanning van een duikboot in oorlogstijd, gezien het bovenstaande een alles behalve be nijdenswaardige laak is toebedeeld, heeft de vorige oorlog en ook de eerste maand van dezen oorlog over duidelijk bewezen, wat een geducht wapen deze onderzee booten zijn, vooral in handen van de Duitschers. Als wij in de geschiedenis terug gaan tot 1620, zien we, dat in dit jaar onze landgenoot Corn. Drebbel, voor den Engelschen Koning een onderwaterboot bouwde, waarmede hij van Westminister naar Greenwich voer. Dit was de eerste maal in de geschiedenis van het menschdom, dat men er in slaagde om onder water te varen. Natuurlijk was deze onderwater boot heel primitief en zijn er tal van uitvindingen gedaan moeten worden voor de duikboot, zooals wij die thans kennen, ontstond. Een groote moeilijkheid voor de constructeurs was de manier van voortbeweging, daar deze zoowel onder als boven water moest ge schieden. De eerste methode hier voor was de handkracht, die al vrij spoedig werd vervangen door stoom, dank zij de schitterende uitvinding van James Watt. Men experimen teerde verder en zoo werd de duik boot geboren, die boven water door stoom en onder water door electri- citeit werd gestuwd. Daarna nam men als principe dat het eenvoudiger was om de kracht van de electrici teit zoowel onder als boven water te gebruiken en toen men zich hier op ingesteld had, kwam de petro leum.motor het evenwicht verstoren. Thans werken de duikbooten op dieselmotoren boven en electromo- toren onder water.* Wat de snelheid van een moderne onderzeeër betreft dient te worden vermeld, dat deze natuurlijk met de evolutie van de voortbewegings middelen ook belangrijke verbete ringen heeft ondergaan zoodat op het huidige oogenblik de moderne duikboot beschikt over een snelheid van 32 5 36 K.M. per uur. De kruissnelheid is echter belang, rijk minder en wordt doorgaans bepaald op 20 K.M. De maximum snelheid onder water valt samen met kruissnelheid, maar hierbij zij op gemerkt, dat een duikboot alleen onder water gaat om zich te ver schuilen en dan met een slakken gangetje wat heen en weer kruipt. Dat de snelheid onder water dus betrekkelijk gering is, doet aan de doeltreffendheid van dit wapen weinig af. Een feit dat bij de leeken nog on voldoende bekend is, is dat de duik booten bestaan uit twee lichamen, n.l. het omhulsel, dat de boot het bootmodel geeft en daarin een soort cylinder die aan de uiteinden smaller wordt, evenals een sigaar en waarin de eigenlijke installatie is gevestigd. Hel doel hiervan ligt voor de hand, want het zou voor de duikboot onder water onmogelijk zijn om den groo. ten druk te weerstaan. Deze beloopt op de maximum diepte ongeveer 90 000 K.G. per vierkante Meter. van den weg onder Nieuwkuiijk schandelijk werd verwaarloosd. Thans kunnen wij melden, dat men inmiddels begonnen is met de verbetering van bedoelde wegver breeding. Veiling Dranen. Prinsesnobel 79; Sterappel 47; Groningerkroon 38; Goudreinetten 2 7; Bellefleur 25; Dirkappel 25; Pep- peling 37; Zoete appel 37; Triumfs 915; Beure Hosdij 1114; Beure Na poleon 811; Maagdepeer 48; Berge- motte 47; Stoofperen 25; Druiven 1220; Tomaten 411; Spruitjes 10 25; Schorseneren 1011; Spinazie 10 13; Postelijn 1011; Snijbooncn 1032; Prinses 1133; Pronkboon 36; Wage naars 1015; Botjes 1216; Dubb. boon 1019; Roode kool 1,53%; Witte kool 1,53,5; Savoie kool 14; Wortelen 1,52,5; Prey 35. Alles per K.G. Bloemkool 1,511; Komkommers 1 1,5; Sla 1/31,5; Andijvie 1/3l"/a; Knolselderij 14,5. Alles per stuk. Peen 12,5; Selderij 1/3Kroten 11,5. Alles per bos. Donderdag 19 October de eerste bloe veiling van Winterfruit. De burgemeesler van Tilburg heeft tegen 21 November a s. ontslag aangevraagd. Naar de N. T. Crt uit goede bron vernomen heeft, heeft de burge meester Mr. Dr F. Vonk de Both zijn eervol ontslag aan de Koningin aangevraagd met ingang van 21 November a.s. De te Haarlem gelegerde troepen defileerden voor den burgemeester van Haar lem, Mr. Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwyk, met voorop het nieuwe muziek corps, gevormd uit dienstplichtige militairen. Tijdens het défilé. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3