Officieele Mededelingen Plaatselijke Berichten. GEMENGD NIEUWS. WASPIK. Woensdag 11 October 1939 No. 80 De Echo van het Zuiden Tweede Blad der gemeente Waalwijk e.a. KAATSHEUVEL. Petroleum-distributie Het is gebleken dat de uitgereikte vragenlijsten betreffende petroleum- distributie aanleiding hebben ge geven tot misverstand. Op enkele lijsten werd n.l. het petroleumverbruik voor industrieele doeleinden ingevuld. Deze lijsten betroffen echter uit. sluitend de petroleum-distributie voor particulieren, dus voor huis houdelijk gebruik. Voor bedrijfs—doeleinden kan petroleum slechts betrokken wor. den na eeu toewijzing van het Rijksdistributie-kantoor voor aard oliën te Den Haag. Aanvraag-formulieren hiervoor zullen t.z.t. aan het distributie kantoor in het Gymnastieklokaal der O L school alhier verkrijgbaar zijn. Het tijdstip zal nader in ons blad worden aangekondigd. VRIJWILLIGE HERKEURING. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat dienstplichtigen van de land- of zeemacht, die nog niet zijn ingelijfd of wel zijn ingelijfd, maar nog niet als dienstplichtigen in werkelijken dienst zijn geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld, desgewenscht een her keuring te ondergaan. Dit geldt niet voor de afgekeurden, die door den keuringsraad met het praedicaat „voor goed ongeschikt" zijn weg gezonden. Verdere inlichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen bij de afd. militaire zaken op het gemeentehuis. WAARSCHUWING. Op last van den Burgemeester zijn door de gemeente-politie ruim 300 bus sen vleesch in beslag genomen, wegens prijsopdrijving. LUCHTBESCHERMINGS OEFENINGEN. Wij herinneren aan de Luchtbc- scherniings-oefeningen, die Zaterdag a.s. worden gehouden voor de verschil lende hulpdiensten, n.l. waarschu- wings- en alarmeeringsdienst, brand weer, geneeskundige dienst, licht- en waterbedrijven, ontsmettingsdienst, op ruimingsdienst, politie enz. Door het publiek behoeven geen maatregelen van welken aard ook ge troffen te worden, daar dit geheel bui ten deze oefening staat, maar wel wordt aller medewerking voor 't wel slagen gevraagd. KOSTWINNERSVERGOEDING. Zooals reeds is bekend gemaakt, zal het maximum bedrag der kostwinners vergoeding worden verhoogd. In verband hiermede zullen alle toe gekende vergoedingen, zonder dat daartoe een verzoek behoeft te worden gedaan, zoo spoedig mogelijk door de secretarie der diverse gemeenten wor den herzien en waar mogelijk, worden verhoogd. - Het heeft dan ook geen zin verzoe ken hiertoe bij de burgemeesters in te dienen. MEDEDEELING VAN DEN PROVINCIALEN VOEDSELCOMMIS- SARIS VOOR NOORD-BRABANT BETREFFENDE ZAAIGRANEN. Vanaf he|'Jen is het den boeren toe gestaan om onderling hun zaaizaden te koopen en te verkoopen; dus ook win- ter-zaaitarwe, winter-zaaigerst en win- ter-zaairogge, welke niet door de N.A.K. is goedgekeurd of voorzien is van een V.V.O.-plombe. Uitdrukkelijk maakt de Provinciale Voedselcommissaris de landbouwers er op attent, dat voor het vervoer een vervoerbewijs noodig is. Deze vervoerbewijzen kunnen zij be komen bij den plaatsclijken bureau houder. Ten overvloede wordt nogmaals me degedeeld, dat het vervoer van zaai zaden vanaf het bedrijf naar den akker vrij is. Hiervoor is dus geen vervoer bewijs noodig. Bij eventueele controle moet de be treffende landbouwer, die het zaaizaad vervoert, wel duidelijk kunnen maken, dat het kwantum dat vervoerd wordt, uitsluitend en alleen bestemd is om als zaaizaad gebruikt te worden. PROTEST TEGEN HET IN BESLAG NEMEN VAN MERKSCHOENEN. Het Hoofdbestuur van den Neder- landschen Bond van Schoenwinkeliers en Schoenmakers Patroons Vereeni- gingen heeft zich een dezer dagen met een adres inzake het in beslag nemen van schoenen bij schoenwinkeliers tot den minister van Justitie gewend. In dit adres zet het Hoofdbestuur van dezen Bond haar standpunt uiteen ten aanzien van de prijsverhooging en prijsopdrijving van inerkschoenen. „Ondergeteekende, het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Schoenmakers Patroons en Schoen winkeliers Vereenigingen, tellende 75 federatief georganiseerde plaatselijke en gewestelijke afdeelingen en eenige honderden verspreid 'wonende leden, geeft met verschuldigden eerbied te kennen dat de „Prijsopdrijvingswet 1939" door het vergroote deel van het Nederlandsche Volk werd toegejuicht en wel in het bijzonder door de kleine handeldrijvende en klein-ambachtspa- troons in onzen bedrijfstak, dat mede door dit besluit de Volks klasse gespaard werd van een anders te verwachten prijsopdrijving, dat echter de uitvoering van deze wet in de schoen- en lederbranche tot on- gewenschte toestanden aanleiding geeft, die o.i. veroorzaakt worden door het gebrek aan technische- en coin- merciëele bekwaamheid van de perso nen die belast zijn met de controle op de naleving van deze wet, dat onder andere de schoenwinkeliers, verkoopers van merkartikelen met een vastgestelden verkoopsprijs, de dupe dreigen te worden van maatregelen die de bestrijding van prijsopdreiging be oogen, doch door de plaatselijke poli- tie-autoriteiten worden toegepast om een geoorloofde prijsverhooging tegen te gaan, dat de schoenwinkeliers die merkar tikelen verkoopen, volgens bindende overeenkomst met hun fabrikant, ver plicht zijn zich aan de vastgestelde verkoopsprijzen te houden, dat met medeweten van het Departe ment van Economische Zaken de ver koopsprijzen van de voornaamste inerkschoenen verhoogd werden, dat daarmede óók de verkoopsprijzen van de nog in voorraad zijnde schoenen verhoogd zijn geworden, dat alle schoenwinkeliers zich aan deze overeenkomst met de fabrikanten onderworpen hebben, dat sommigen daardoor in moeilijk heden geraken met de plaatselijke po litic-autoriteiten, en ten onrechte van prijsopdrijving beschuldigd worden, dat niet alleen proces-verbaal wordt opgemaakt doch dat ook op hun voor raden inerkschoenen beslag wordt ge legd, dat deze schoenwinkeliers daardoor in hooge mate gedupeerd en bij het pu bliek in opspraak worden gebracht. Het Hoofdbestuur van voornoem den Bond brengt ter kennis van Uwe Excellentie dat bij verschuilende zijner leden inerkschoenen in beslag geno men werden, dat deze winkeliers zich gehouden heb ben aan een geoorloofde prijsverhoo ging, toegepast met medeweten van 't Departement van Economische Zaken en hen voorgeschreven door den fabri kant, dat deze winkeliers derhalve ten on rechte van prijsopdrijving worden be schuldigd, dat deze strafmaatregel, hen onver diend opgelegd, hun naam en zaak een schade van niet te onderschatten om vang berokkent, - Het Hoofdbestuur van den Bond voor noemt, dringt er bij Uwe Excellentie op aan maatregelen te nemen om dit be slag op te heffen en die maatregelen te nemen waardoor het in beslag nemen van schoenen die om te rechtvaardi gen redenen in prijs verhoogd werden, voorkomen zal worden. Hetwelk doende te 's-Gravenhage, w.g. Het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van S. P. Aan de Oud-leerlingen van de R.K. H. B. S. te Waalwijk! Donderdagmiddag 12 October te kwart voor 3 zullen de leerlingen van de R.K. H.R.S. afscheid nemen van den Heer Drs. van Imbeeck, die de school gaat verlaten. Alle oud leerlingen worden ver zocht daarbij aanwezig te zfin. Voor zoover het door enkelen gevormde comité kon, heeft 't ieder individueel aangesprokenhij wiens adres zij niet kenden, wordt verzocht dit niet euvel te duiden en toch te komen. DE EERSTE WINTERUITVOER1NG VAN DE R.K.W.V. Een volle zaal en een goed geslaagde avond. Zondagavond gaf de R.K.W.V. haar eerste uitvoering in dit nieuwe winter seizoen en het dient gezegd te worden dat deze een goed succes is geworden. Voor de uitvoering werd in de bo venzaal een korte vergadering gehou den waar de voorzitter, de heer Fr. Smolders een beknopte explicatie gaf van het eenige agenda-punt: Voorstel van het bestuur tot het aanvragen van j de Koninklijke goedkeuring op de, dooi den Cent ral en raad vastgestelde statu ten en, misschien met het vooruitzicht op een genoeglijken avond van aange naam vermaak, was men het zonder meer met deze aanvrage eens. Daarna kon de uitvoering aanvangen. Om omstreeks kwart over acht open de de heer Fr. Smolders met den Chr. groet. In de korte toespraak welke hij voor de goed bezette zaal hield, deelde hij mede, dat de nieuw benoemde gees telijke adviseur, de weleerw. heer ka pelaan Völker in de feestvergadering van 15 November pleehtig geïnstalleerd zal worden. Verder heette hij den geestelijk ad viseur, de eerw. broeders en de overige aanwezigen van harte welkom en dankte voor de trouwe opkomst. Al moge dan de omstandigheden in verband met den oorlogstoestand min der gunstig zijn voor een uitvoering te geven, het past toch, aldus spreker, om ook in deze tijden voor eenige gepaste ontspanning zorg te dragen. Na nog maals te hebben gewezen op de plech tige installatie van den geestelijk ad viseur in de feestvergadering van 15 November, wenscht hij de talrijk aan wezigen een genoeglijke avond. „De Vereenigde Zangers" openen. Direct daarna bruisen de machtig, smeekende tonen van het „Ave Maria" van Beltjens de zaal in, waarmede „De Vereenigde Zangers" onder leiding van den heer J. Kooien een geweldig succes hadden en een keer te meer bleek, dat Waalwijk naast uitmuntende zangers ook nog een publiek heeft dat goede zang weel te apprecieeren, want uit 't intense applaus, na ieder nummer wat* de zangers ten beste gaven was duide lijk te zien dat de aanwezigen 't hoog op prijs stelden en waardeerden, dat het schitterende werk van „De Vereenigde Zangers" diende tot waardige opening en fraaie afwisseling voor dezen avond. Hierna, kreeg het bekende Cantate Domino van J. Leo Ha-fier een beurt en ook hier valt niets dan goeds van te zeggen. Tot slot van haar eerste optreden voerde het koor op uitnemende wijze Gebed vóór onze Koningin" van J. P. J. Wierts uit, waarvan de bariton-solo werd gezongen door Fr. Mahieu, die hiermee een luid applaus oogstte. De tooneelver. D.V.S.V. kwam hier na voor het voetlicht met „Roeping", een dramatische schets in één bedrijf van Gerard Nielen. Hoewel wij over hetzelfde onderwerp tal van schetsen hebben gezien die on eindig veel meer aan inhoud gaven en derhalve beter konden worden ge speeld, kon ook deze schets de voldoe ning wegdragen. Toch meenen wij, dat Gerard Nielen tal van andere tooneel- stukken heeft geschreven die rijker zijn aan inhoud en schakeering. Uiteindelijk doet dit echter niets af aan de prestaties van de spelers, die goed zijn te noemen. Frans Kelder, als grootvader, was af: zijn spel was, over de hcele linie be-' schouwd, sterk. M. Beerens, A. de Werd en A. Wijk- mans, resp. als vader, zoon en huur man, lieten ook heel verdienstelijke dingen zien en gaven blijk van looneel- capaciteiten, terwijl ten slotte de voor treffelijke regie van den heer Jac. Didden voor 'n aangenaam en boeiend geheel zorgde. Er was ereis. Na de pauze waren het weer „De Vereenigde Zangers" die ons een drie tal nummers ten beste gaven. Na de Zomeravond van Oilman en Jan Kloris van Wettig-Weisenborg een tweetal nummers, die heel aardig wer den gezongen kwam het laatste, maar tevens het mooiste n.l. Er was ereis van C. v. d. Linden. Op voortreffelijke, bewonderens waardige wijze voerde men dit nummer uit en het luide applaus bracht dank, welke voor een groot gedeelte toe kwam aan den heer H. Bruurmijn, die de solo voor zijn rekening had ge nomen, een werk dat hem toever trouwd is. Aan de piano werd het koor bege leid door den heer Wilmont. Tot slot kwam D.V.S.V. nogmaals op de planken met den 1 acter van L. Nielissen „De Duivel kocht een lapke grond", een vlot geschreven komische schets van het bekende Vlaamsche genre, waarmede de spelers M. Berkel- mans, W. Rombouts, J. v. d. Griendt, J. Sleenhoff en A. Hamers een aardig succes boekten. Alles bijeen een mooie en prachtig geslaagde avond. De voorzitter dankte de medewer kers en 't publiek. MEJ. SWEENS IN DE STATEN. In de vacature-mr. J. C. A. M. van de Mortel is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Provinciale Staten van Noordbrabant benoemd verklaard mej. J. J. M. Swcens te Udenhout. Haropening Slagerij. Het bekende heerenhuis op den hoek der Baardwijkschestr., vroeger bewoond door de familie van Heijst, is onder architectuur van den heer L. van Woensel te 's Bosch op zeer deskundige wijze verbouwd tot een modern winkelpand. Blijkens achterstaande advertentie heeft de heer Corn. Vermeer zijn slagerij naar dit pand overgeplaai'st en zal vandaag de opening plaats hebben. Zoowel de architect als de aan nemer, de heer Adr. Vermeer en de schilder de heer C. Mol hebben hier een knap stuk werk geleverd. De nieuwe winkel, voorzien van de modernste machines, verlichting en verdereoutilage en van een ruime ingebouwde Kelvinator koelcel, vormt een verfraaiing vart den entree der Baardwijksche straat. Het zal den ondernemenden slager bij deze opening niet aan belang stelling ontbreken. Het Werkkamp Er bestaat thans weer gelegenheid voor deelname aan de Werkkampen uitgaande van de Centrale voor Werkloozenzorg m Nederland. Zij die werkloos zijn en van christelijken huize en die den le ftijd hebben van 16 tot 25 jaar, kunnen zich aanmelden bij den heer J. A Ma demakers, Groolestraat 95 b, Waalwijk. Ook zij die deel wenschen te nemén aan den Melkercui sus in het verkkamp »Elfbergen« te O ide- Mirdum (Fr.) kunnen zich aan bovengenoemd adres aanmelden waar men ook nadere inlichtingen kan bekomen. Jongensstad Zelden heeft ee.i film zoo'n succes gehad als Jongensstad, geregeld waren bijna alle voorstellingen be sproken uitverkocht. Zij die deze beroemde film nog niet zagen, kunnen dit hedenavond voor 't laatst doen, want d.i. onher roepelijk de iaatste voorstelling. Iemand die niet gewoon is de bioscoop te bezoeken, moet dit thans doen een nobele film die een ieder gezien moet hebben 1 Binnenbrandje. Maandag is in hel huis van H. V. in de Groolestraat alhier een klein binnenbrandje ontstaan. Bij het aanmaken van de kac >el ontstond er een schoorsteenbrandje en weinige oogeriblikken later deelde het vuur zich mede aan den houten schoorsteenmantel en eenige voor werpen, die in de onmiddellijke nabijheid stonden, Dank zij het actief optreden van een toegesnelde buurvrouw kon het vuur met een paar emmers water en enkele natte doeken worden gebluscht. Winkelruit gebroken In den afgeloopen nacht is de groote winkelruit van het Bloemen- menmagazijn der fa. wed. Fr. van Bladel en Zn in de Grootestraat alhier gebroken. Na onderzoek is gebleken dat verzakking, tengevolge van 't graaf werk naast dit pand, hiervan de oorzaak is. Wie pleegden den aanslag te Weert? Nog geen opheldering. De politie te Weert heeft de geheele week met ijver gespeurd naar de daders van den aanslag, jl. Zondagavond gepleegd op twee gehuwde militairen, van wie de milicien Nouwens uit Waalwijk, zoodanig dooreen messteek gewond werd, dat hij spoedig overleed en de andere in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Thans is in deze zaken een arrestatie gedaan. De politie heeft aangehouden den 24 jarigen arbeider G. J. H. van G., uit Weert en den 20 jarigen militair P. M., die op den bewusten avond met verlof te Weei t vertoefde. De beide lieden werden op trans port gesteld naar Roermond en voor den Officier van Justitie geleid. Na een langdurig onderzoek is de 21 jarige arbeider op vrije voeten ge steld. De 20-jarige militair P. M. zou heden op transport gesteld worden naar zijn garnizoen. In verband met 't verdeieonder zoek konden nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Benoemd. De heer G. A. M. Smulders, volon tair bij de gemeente-politie alhier is met ingang van 23 October a.s. benoemd tot inspecteur van Politie te Deventer. Opening Handelsavondcursus. Maandagavond had in de St. Jans- school. hiervoor bereidwillig afgestaan, de opening plaats van den nieuwen handelsavondcursus van de R.K. Mid- denstandsvereen. alhier. De voorzitter, van de schoolcommissie, de heer L. Schraauwers sprak een woord tot op wekking aan het adres van de nieuwe leerlingen, de hoop uitsprekende, dat zij evenals de vorige cursisten met veel belangstelling en ijver de lessen zouden volgen om deze met eenzelfde succes bekroond te zien. De leider van den cursus dhr. v. Opstal sprak daarna de cursisten toe en zette het leerplan en de werkrooster uiteen. Woensdagavond zullen de eerste lessen gegeven wor den. Het aantal leerlingen is nog niet zoo groot als andere jaren, wat gedeel telijk te wijten zal zijn aan de mobili satie. Inmiddels kunnen, mits spoedig nog leerlingen worden ingeschreven. LOON OP ZAND Vermindering watercontributie. In het begin van dit jaar werden door het gemeentebestuur alhier stappen ondernomen bij de Water leiding Mij. Noord-West.Brabant, om herziening der contributie bij de aangeslotenen op de waterleiding. Het gemeentebestuur- had hier alle aanleiding voor daar het winstsaldo over't afgeloopen jaar in de duizenden liep. 'I hans is de maatschappij er toe overgegaan om vanaf 1 October de contributie bij een groot gedeelte der aangeslotenen te verlagen met 5— 5 procent. Uitbreiding Schoenfabiek. Bij onderhaudsche aanbesteding werd dezer dagen de uitbreiding van de schoenfabriek der firma v. Lier gegund aan den heer Fitters, aan nemer te Waspik. ST. JOCHIMSMOER Zondag behaalde 't Kruisboogge zeischap Onderlinge Vriendschap alhier met haar zestal in de corps wedstrijd op 't concours uitgeschre ven door Bozenplant in 't Woud te Tilnurg de lste prijs met 247 punten. De heeren E. Verhelsl en G v. Gorcum b ïhaal len bovendien nog respectievelijk de 5de en 6de op de personeele baan met 23 punten in 5 pijlen. Bij de door B. en W. gehouden aanbesteding van de werkzaamheden aan de haven in verband met een beter verkeer vanaf den Hoek naar den Havendijk waren de laagste in schrijvers de Gebr. Oomens te Raamsdonk voor de som van f1277.— Helen kwam de processie uil Vlijmen ter bedevaart naar de Theresiakerk. De processie werd aan het «inde van de Langesteeg inge haald door de Eerw. Paters verge zeld van bruidjes. Om 10 uur werd de Hoogmis opgedragen waaronder feestpredicatie en om 2 uur H. Lof met processie. Om zeven uur werd een plechtig H. Lof gehouden tot sluiting van het gehouden 3-daags Triduu m. Ernstig spoorwegongeluk te Berlijn. Ruim twintig dooden. Zondagavond is op het Berlijnsche station Gesuntibi unnen een naar Sassnitz rijdende D-trein op een naarSt Argard rijdende passagiers- trein ingereden Het laatste rijtuig van den personentrein werd gedeel telijk in elkaar gedrukt en vloog in brand, Het voorlaatste rijtuig werd lichter beschadigd. Het aantal dooden en gewonden is nog niet nauwkeurig bekend. Gevieesd moet worden dat ruim 20 dooden zijn gevallen. Het niet beschadigde deel van den personen trein heeft zijn reis voortgezet. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schuldkwestie. Vliegtuig verongelukt Tien inzitttenden omgekomen. Een militair vliegtuig, dat uit Guayaquil was vertrokken en waar van men niets meer vernomen had, is verbrand en volledig vernield teruggevonden te Marhalilla in Ecu ador. Van de tien inzittenden, die allen verkoold waren, kon men alleen generaal Rivadeneira, den inspecteurgeneraal der marine aan zijn galons herkennen. Mijnongelijk eischte 37 dooden De mijngasontploffing van Zondag in de mijn St. Etienne heeft 37 doodengeëischt. De ontploffing zou veroorzaakt zijn door kortsluiting welke mijngas heeft doen explodee- ren, waardoor weer een stofexplosie ontstond. Belastingontduiking Het rijk voor f 75.000 benadeeld. Te Middelburg is men op bet spoor gekomen van een belangrijke belastingontduiking, gepleegd door „Roeping".

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6