Plaatselijke Berichten. 3 VOOR 25 JAREN "j RECHTSZAKEN. Dagmeisje Kantoorbediende Zit-Slaapkamer Slagersleerling. Afscheid Drs. G. van Imbeeck. DRUNEN. RAAMSDONK. WASPIK. HEUSDEN. 9PflRT Marktberichten Gevraagd Gevraagd aangeboden Van Zondag af rijden de treinen weer normaal. Benoeming. Diefstal van f115 te Heusden N.V. Schoenfabriek C. en M. v. d. VELDEN met volledig Pension GEVRAAGD: republieken. LITAUEN telt 4 millioen inwoners, waarvan 84 pCt. Litauers; 86 pCt. der bevolking is R.K. Hier zijn niet de Duit- schers, maar de Polen de grootgrond bezitters. Ook Litauen kwam in de 13e eeuw onder het gezag der Duitsche or de, maar spoedig er na werd hel door een personeele unie verbonden met Polen en in 1569 bij Polen ingelijfd. Door de Poolsche deelingen werd Li tauen een zelfstandige Russische grens provincie. Litauen werd reeds in 1915 door de Duitsche troepen bezet; in 1917 ver kreeg het zelfstandigheid, maar werd door een militair verbond en een tol linie tot een Duitsch protectoraat. Na de Duitsche ineenstorting in 1918 ver overden de Russische bolsjewisten Li tauen weer, tot dezen met behulp van Polen werden verdreven. De Polen annexeerden later het Wilna-gebied, waarop de Litauers zich schadeloos stelden met de annexatie van Meinel- land. FINLAND heeft een geschiedenis, welke eenigszins met die der Baltische Staten parallel loopt, maar poTitiek heeft het in de middeleeuwen veel on der Zwcedschen invloed gestaan. Het voerde toen oorlogen met Rusland en Polen, werd tenslotte óók een zelf standige Russische grensprovin'cie, verklaarde zich in 1917 tijdens de bol sjewistische revolutie in Rusland weer onafhankelijk, maar ontketende daar bij den burgeroorlog op eigen gebied. De roode legers streden tegen de Duitschgezinde witgardisten om de macht. Deze laatsten, aangevoerd door Freiherr von Mannerheim, wonnen op een barbaarsche wijze en met behulp van Duitsche troepen onder generaal Rudiger von der Goltz. Prins Frederik van Hessen werd tot koning van Fin land uitgeroepen, maar door de over winning der geallieerden op Duitsch- land werd Finland van Duitsche over- heersching bevrijd. Waarop de repu- bleik werd gesticht, welks leger thans nog steeds onder leiding van Freiherr- von Mannerheim staat. Finland telt 4 millioen inwoners, van wie 90 pet. Finnen en Luterschen zijn. Het land is ontzaggelijk uitgestrekt en bestaat uil meeren, bosschen en moe rassen, waardoor het goed verdedig baar is. Het grenst westelijk aan Zweden en wordt niet zoozeer tot Oost-Europa gerekend, dan wel tot Noord-Europa, een cultureel samenstel vormende met de Scandinavische rijken. Het zijn nu deze landen, deze volke ren met een eigen eeuwenoude histo rie, welke steeds was samengeweven met de Duitsche cultuur, die door Ber lijn opnieuw aan de Russitche bolsje wisten zijn uitgeleverd. Donderdagmiddag om kwart voor drie, had in de gymnastiekzaal van de R.K. H.B.S. alhier een treffende bijeenkomst plaats, bedoeld om plaatselijk bestuur, collega's, oud-leerlingen en leerlingen in de gelegenheid te stellen op officieele wijze van Drs. van Imbeeck afscheid te nemen, die, na 24 jaren als leeraar Fransch en Franschc Kunstgeschiedenis hier werkzaam te zijn geweest, genood zaakt was wegens mindere lichamelijke geschiktheid als zoodanig ontslag te ne men. Ter dezer gelegenheid hadden in het gymnastieklokaal plaats genomen met Drs. van Imbeeck de heeren J. van Iersel, J. Tielen en W. Eibers, Mr. R. v. d. Heij den, van 't plaatselijk bestuur met den moderator, den Weleerw. heer van Lierop, directeur en leeraren, de leer lingen en zeer veel oud-leerlingen. Drs. de Vries, de directeur van de school opende deze bijeenkomst met den chrfstelyken groet en heette alle aanwe zigen van h'arte welkom. Hij zeide, dat Drs. van Imbeeck aan vankelijk niet op een officieel afscheid was gesteld, maar daar later toch op te ruggekomen is. De heer de Leyer, de oudste van de oud-leerlingen, opende de rij der spre kers met zijn vreugde te uiten, dat er door deze bijeenkomst aan hem en zijn klasgenooten de gelegenheid wordt ge geven om hun dank uit te spreken voor het voortreffelijke onderwijs, dat zij van Drs. van Imbeeck in de Fransche taal hadden mogen ontvangen. De wijze van lesgeven van Drs. van Imbeeck was zoo, dat de leerlingen bemerkten, dat er hoo- gere waarden in hel leven bestonden dan het worden van een goed handelsman of handelscorrespondent. Hij heeit hen ge leerd te kunnen genieten van de heerlijke Fransche literatuur en van de schitte rende kunstvoortbrengselen van het Fransche volk. In de herinnering van de oud-leörlingen zal dit dan ook steeds blijven leven. Daarbij heeft Drs. van Im beeck de sluimerende kunstgevoelens van zijn leerlingen wakker geschud en ontplooid. Dij is hem voor deze zaken dankbaar en hoopt dat het hem in de toekomst wel moge gaan. De rede van den heer de Leijer was door vorm als inhoud werkelijk een ju weeltje. Een oud-leerling van de jongere garde, de heer Kouters, sprak hierna enkele woorden van lof en waardeering aan het adres van den scheidenden leeraar, waarbij hij verklaarde, dat hij zijn speech niet verder af zou steken, aangezien de eerste spreker hetzelfde motief naar vo ren had gebracht, maar als stoffelijk be wijs van waardeering en hoogachting biedt hij hem, mede namens de andere oud-leerlingen een boekwerk aan naar keuze van den scheidende. Drs. de Vries dankt nogmaals de oud leerlingen, die in zoo grooten getale zijn opgekomen en leest een telegram voor, dat is ingekomen van enkele oud-leerlin gen, thans studenten aan de Economi sche Hoogeschool te Tilburg, die daarin eveneens hun dank en grootste waardee ring uitspreken. Na nog in het kort even het ontstaan van de onlangs in het leven geroepen Katholieke Jonge Studenten-Vereeniging gememoreerd te hebben, spreekt de voor zitter dier vereeniging, de heer Groot- swagers, die als voorzitter, namens zijn geheele vereeniging, en als leerling na mens de overige leerlingen den scheiden den leeraar dankt voor alles wat hij voor hen heeft gedaan. In het bijzonder roemt deze spreker de aangename wijze van les geven. Als bewys van deze dankbaarheid biedt hij namens alle leerlingen Drs. van Imbeeck een couvert (zilveren lepel en vork) aan. Hierna voerde Drs. de Vries verder hel woord, waarbij hij sprak namens alle leeraren. De speechen die zijn uitgesproken, heb ben spr. te meer getroffen, daar 't motief dat daarin te onderkennen was, ook in zijn gedachte was opgekomen. De vori ge sprekers hebben dezelfde snaar aan geraakt, n.l. de kunstzinnige wyze waar op hij z'n Fransch, zijn literatuur wist te doceeren. Het heeft hem bijzonder veel genoegen gedaan, dat de leerlingen en oud-leerlin- -gen Drs. v. Imbeeck zulke duidelijke be wijzen van erkentelijkheid hebben gege ven, want dat weerspiegelt de groote sympathie die zij voor hem koesteren. Hier op de school, heeft Drs. v. Im beeck steeds een bijzondere plaats inge nomen, want naast Fransch, gaf hij ook en vooral les in literatuur en kunstge schiedenis. Toch trok de taal hem wel degelijk aan, maar bij den scheidenden leeraar was zjj meer middel dan doel; want door de Fransche taal heen leerde hij zijn leerlingen Frankrijk en het Fran sche volk kennen, dat hem zoo sympa thiek is. Vanzelf sprekend heeft de docent iets van de Franschen overgenomen, en als zoodanig noemt hij dan de vroolijke toon en geest van Drs. v. Imbeeck waar door hij zoo gemakkelijk met de jongelui kon opschieten. Spr. dankt verder den leeraar voor zijn groote verdiensten en wenscht hem na mens allen nog vele gelukkige jaren toe, waarbij hij nog veel cultureel en weten schappelijk werk kan verrichten, in het bijzonder voor Waalwijk en de Lang straat. „Wij zulen U", aldus spr., „blijven be schouwen als onzen collega en hopen U nog vaak in dit gebouw te ontmoeten. Namens de leeraren biedt spr. een Spaanschen koperen veldketel aan uit de lüe eeuw, met bloemen. Drs. v. Imbeeck dankt. Drs. v. Imbeeck spreekt vervolgens zijn dank uit voor de gevoelvolle woorden, die hier tot hem zijn gesproken, maar is van meening, dat zijn geringe verdiensten niet evenredig zijn aan' den lof die hem is toegezwaaid, en met een variant op een gezegde van pastoor van Rooy, bij zijn afscheid als moderator aan de H.B.S. verwijt hij zich, dat hij by het lesgeven wel eens te veel aandacht heeft besteed aan interessante bijkomstigheden en wel eens te lang stil heeft gestadn bij histori sche figuren. Hij dankt ook de heeren van het schoolbestuur voor hun welwillendheid en vriendschap. Verder uit hij ook woor den van dank aan het adres van den di recteur en de leeraren voor hun vriend schap en collegialiteit en hij hoopt, dat dit ook in de toekomst zoo zal mogen blyven. Ook dankt spr. nog voor de prachtige cadeaux, die steeds een aange name herinering by hem zullen opwek ken, de oud-leerlingen voor hun belang stelling en wenscht bestuur, directeur, leeraren, oud-leerlingen en leerlingen een lang en gelukkig leven. Wanneer dan Drs. de Vries enkele welwil lende woorden heeft gericht tot den voorzitter van het plaatselijk schoolbestuur, den heer J. van Iersel, die ondanks zijn 75-jarigen leeftijd nog opgewekt en frisch zijn taak vervuld, en na de oud-leerlingen te hebben verzocht ook bij het zilveren jubileum van de school, dat vol gend jaar zal worden herdacht, aanwezig te willen zijn, sluit spr. op de gebruikelijke wijze deze goedgeslaagde en hartelijke bijeenkomst. In de leerarenkamer waar de heer van Im beeck met 't plaatselijk bestuur en 't leeraren- corps bijeen kwam, werd hij door den voorzit ter in hartelijke bewoordingen toegesproken en hem dank gebracht voor alles wat hij voor de school geweest was en gedaan had. Als blijk van waardeering, sympathie en dankbaarheid offreerde hij den heer van Imbeeck een mooie foto der school in lijst. De heer W. Eibers sprak nog een hartelijk persoonlijk dankwoord, mede namens de vele ouders, wier zoons geprofiteerd hebben van 't onderwijs van drs. van Imbeeck. Ook voor deze sympathieke hulde dankte de scheidende leeraar het plaatselijk bestuur en ieder der leden afzonderlijk. Daarna bleef men nog eenigen tijd prettig bijeen, waarbij het natuurlijk niet ontbrak aan 't memoreeren van oude herrinneringen uit den eersten tijd der school enz. Met ingang van 15 October zullen de Nederlanilsche Spoorwegen, dank zij de medewerking van de militaire autoriteiten, de dienstregeling van vóór de mobilisatie wederom kun nen uitvoeren. Een heuglijke tijding, omdat zij, die per trein willen reizen, thans het nieuwe spoorboekje zullen kunnen raadplegen. Militair vervoer g^.at altijd voor Alles bijeen een mooie en voor drs. van Im beeck een onvergetelijke middag, die hem een hartelijke en spontane, maar ook een verdiende hulde bracht. R. K. ECONOMISCHE HANDELS- HOOGESCHOOL. Geslaagd voor het prop. examen eco nomische- en sociale wetenschappen de heeren N. J. den Hartogh te Waalwijk en W. H. M. Klijberg, geboren te Waalwijk. GESLAAGD. Voor het op 9 October 1.1. gehouden toelatingsexamen der R.K. Landbouw- winterschool te Boxtel slaagde de heer L. Christ te Waalwijk. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. 11 November a.s. zal notaris A. Schaap, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd tot no taris binnen het arrondissement 's-Her- togenbosch, ter standplaats Waalwijk, in opvolging van notaris A. J. Rant. PUBLIEKE VEILINGEN J. C. SPAPENS. Het resultaat van de publieke ver- koopingen die Woensdag en Donder dag 11 en 12 Oct. in hotel „de Twee Kolommen" zijn gehouden door notaris L. W. J. C. Christ te Waalwijk en S. I. Troostwijk, makelaar te Amster dam, van fabrieksgebouwen, machine rieën en inventaris der N.V. J. C. Spa pens' Schoenfabrieken te Waalwijk in liquidatie, was als volgt: Perceel I, Winkelhuis met bovenwo ning en erf. Ingezet op 7500, gemijnd op 8000. Perceel II. Fabrieksgebouw met ga rage en erf. Ingezet op 10.000, ge mijnd op 12.000. Perceel III. De fabrieksgebouwen met erf, achter perceel II, ingezet op 10.000, gemijnc^ op 12.000. Combinatie van I en II 20.000 aan- geloopen. Combinatie van I, II en III 32.000 aangeloopen. Combinatie I, II en III en alle num mers van den catalogus 32.000 en 18619.50 der catalogusnummers, to taal 50619.50, aangeloopen. Na beraad werd medegedeeld dat ge bouwen en goederen waren opgehou den, behalve eenige verwarmings- en verlichtings-installaties. UIT DE LEDERINDUSTRIE. Er zal een enquête worden ingesteld naar de partijen huiden, vellen en looi stoffen, welke zich in het buitenland bevinden met bestemming voor Neder land. maar onderweg zijn geblokkeerd. Zoo mogelijk zal worden onderzocht, welke maatregelen te treffen zijn, om verlading naar Nederland te verkrij gen of te bespoedigen. FEDERATIE VAN LEDER FABRIKANTEN. De Federatie zal op Maandag 16 October a.s. een algemeene ledenver gadering houden, des middags te kwart voor drie, in café „Modern" te Tilburg. OPBRENGST COLLECTE JONGENSSTAD. De collecte vorige week gehouden in Theater Musis Sacrum, bij de film „Jongensstad" voor de Jongensstad van de Kruisvaarders van St. Jan te Rijs wijk heeft 70.14 opgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de gemeente-politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen. Gouden halsketting, portemonnaie met inhoud, huissleutel. Geslaagd. Dezer dagen slaagde onze dorpsge noot de heer M. Pulles voor het schrif telijk gedeelte van het examen voor het politie-diploma. Christus Koning. Zondag 22 Oct. wordt in de paro chie van St. Lambertus 't feest van Christus Koning gevierd. Missie-Zondag. Morgen is het in de parochie St. Lambertus missie-Zondag. Op dien dag zal in alle H. Missen een openschaal- collecte gehouden worden. RAAMSDONKSVEER. Veldwachter S A. Kloonen. Na een diensttijd van rum 20 jaren als veldwachter der gemeente Raamsdonk met speciale standplaats Raamsdonks- veer, zal veldwachter S. A. Kloonen op 15 October a.s. den politiedienst verla ten. Eenigen tijd geleden ondervond Kloonen hevig verzet bij de uitoefe ning van zijn dienst. Als gevolg daar van is hij afgekeurd en werd hij door den Commissaris der Koningin dezer provincie eervol ontslagen met toeken ning van verhoogd invaliditeitspen sioen. De gemeente Raamsdonk en zijn col- legas verliezen in hem een trouw amb tenaar en kameraad, en het gemis van de representatieve figuur van „Kloon- tje" in de straten van ons Dorp, zal zich, vooral onder de jeugdige belha mels en verdere en verdere boosdoeners sterk doen gevoelen. Moge hij met vrouw en kinderen nog lange jaren in gezondheid van zijn wel verdiend pensioen genieten. Benoemd. Tot onderwijzer aan de St. Theodorusschool alhier is benoemd de heer H. A. van de Sande, komende van Tilburg. Rijkspostspaarbank. Aan 't Post kantoor te Raamsdonksveer en het daaronder ressorteerende ambtsgebied is gedurende de maand September j.l. op de Rijkspostspaarbank ingelegd 33357.70 en terugbetaald ƒ66367.55. Tengevolge van het plotseling uitwijken voor een paar voetgangers kwam het kind van denheerC.dat op de bagagedrager van een fiets gezeten was, zoodanig te vallen, dat het met ernstige kneuzingen aan aan armen en beenen moest worden opgenomen. Onze vroegere stadgenoot A. van Riet, ter inspectie der directe qelastingen te 's Bosch, is gedeta cheerd bij de inspectie der directe belastingen te Oss. Na een langdurig en smartelijk lijden is te Zonnemaire in Zeeland overleden Ds. G. Ruysch van Dug- teren die twaalf jaar als predikant de Ned. Herv. gemeente alhier heeft gediend. Door den bisschop van's.Bosch Mgr. Diepen is goedkeuring verleend aan de benoeming tot Armenmeester der parochie Heusden van den heer Mr. Laurent Verhoeven. De uitslag van de vierde ronde van de onderlinge competitie bij de damclub V.D. alhier is als volgt: Groep 1: de Graag—Kramer 2—0 VerhagenBax 1 1, Jonker—Deur- loo 2-0. Groep IIKuypers—D. v. d. Stoep 0-2, Harteveld—v. Driel 0—2, Van Beijnenv.d. Berg 2—0. DISTRICT DEN BOSCH. Eerste klasse. De Gestelreserves mogen bij V.F.O. op een nederlaag rekenen. Avanti zal het met Nooit Gedacht ook wel te kwaad krijgen, evenals de Zwaluw reserves in Maliskamp. De Boys reserves te Vlijmen zien wij er voor aan, dat zij de dit sei zoen zwakke Concordianen met een ne derlaag naar huis sturen. Tweede klasse. Concordia 2 dient Hintham een neder laag toe, tewyl de revanche match Els- houtSporters 2 na groote spanning zal eindigen met een flinke Drunensche overwinning. Haarsteeg zal Helvoirt met een jasje huistoe sturen. Derde klasse. Den Dungen zal de Haarsteeg reserves zonder veel moeite weten te kloppen evenals Helvoirt 2 dat met S.V.D. 3 zal aanvangen. De reserves der Jantjes zul lende punten hij het derde voor Concor dia moeten laten. SPORTERS DRUNEN. De Drunensche Sporters spelen bij Oranje Wit. Een stevige ploeg, waar zij op zulleó moeten passen om beslag te kunnen leggen op een der beide punten. Naar wij vernemen zullen Sporters in een ongeveer volledige opstelling uitko men. In ieder geval een aardige wed strijd in het vooruitzicht. De Sporters reserves spelen in Elshout. Wij lezen in „De Echo van het Zui den" van 14 Nov. 1914: Bij K. B. is benoemd tot notaris ter standplaats Waalwijk de heer Arie Schaap, candidaat-notaris aldaar. Wij leliciteeren den heer Schaap van harte met deze mooie promotie, die voor de gemeente Waalwijk en omgeving, waar de benoemde zich in den tijd dat hij als candidaat werkzaam was, om tal va»" eigen schappen en redenen, reeds zoovele goede vrienden heeft gemaakt, met ingenomenheid zal worden ver nomen. Waalwijk, 12 Octt. '39 Eieren 5'/,—6 cent ELSHOUT—SPORTERS 2. Elshout speelt haar eersten thuiswed strijd. Zij krygen als gasten de ploeg, die hen een goote nederlaag toediende. Elshout zal alles ongetwijfeld in het werk stellen om revanche te nemen voor deze nederlaag. Geheel gelukken zal hen dit niet. Wij hopen echter, dat deze ontmoeting een sportief gebeuren zal worden. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft vonnis gewezen tegen den 65 jarigen timmerman A.C. te Heusden gedetineerd, tegen wien zes maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest waren geëischt ter zake dat hij op 17 Augustus '39 te Heus den I 115 had weggenomen van C. Mooikind, na tevoren het geldkistje waarin zich dat geld bevond met een valschen sleutel te hebben ge opend. Verdediger Mr. Pulles te Oss had in aansluiting op het reclas- seeringsrapport een voorwaardelijke veroordeeling en, in verband met de drankzucht van verdachte, plaatsing in een gesticht gepleit. De rechtbank heeft de verdachte veroordeeld tot 6 maanden gevangis- strat met aftrek van voorarrest voor waardelijk met toezicht der B.K. Reclasseering afd. 's Bosch en de bepaling, dat hij zich zal laten op nemen in een oud mannenhuis Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn innig geliefde Vrouw en onze zorgzame onvergetelijke Moeder, Mevrouw Maria Johanna Wilhelmina van Damme Echtgenoote van den Heer Andreas Froklage, in den ouderdom van 55 jaar. A. FROKLAGE. JAN FROKLAGE. ANNIE FROKLAGE. Waalwijk, 12 Oct. 1939 De Plechtige Uitvaart zal plaats hebben op Maandag 16 October te half tien in de Parochiekerk van St. Jan Baptist. EEN NET boven 14 jaar. 61926 Mevr. ELBERS-VLOEMANS, W a a 1 w ij k. Zich te melden: Hoofdstraat 162, Kaatsheuvel. EEN FLINKE Hoofdstraat 89, Kaatsheuvel. Br. onder No. 100 Bureau dezer courant. 61917 EEN NETTE WED. A. v. ROESSEL Grootestraat 236 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2