BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. SPORT. Scandinavische staten inneemt. Tege lijkertijd heeft men uitdrukking gegeven aan den wensch, dat deze onderhande lingen de vriendschappelijke verhou ding tusschen de Sovjet-Unie en Fin land zullen versterken. In Finland wenscht men goede rela ties maar geen verbond met Moskou. DE DUITSCHERS*'[n"p6lEn!"^ Nu de Duitsche instanties in Polen bezig zijn met het opmaken van den in ventaris van het nieuw veroverde ge bied, blijkt eerst, welk een verwoesting ten gevolge van den vierweekschen veldtocht in dat land is aangericht. De hoofdstad Warschau is dermate geha vend door het bombardement en de daardoor ontstane branden, dat men er in Duitsche kringen aan begint te twij felen, of het nog wel zin zal hebben de voormalige hoofdstad wederom op te bouwen. Het schijnt nu, dat men in regee- ringskringen plannen in overwèging heeft, welke neerkomen op het vormen van een Joodschen staat of provincie in het nieuw verkregen gebied. Men spreekt op het oogenblik over den Z.- Oosthoek van Polen, rond de stad Lu blin, welke dan centrum en hoofdstad van een dergelijk Joodsch gebied zou worden. Ook deze plannen bevinden zich voorloopig nog in een aanvangs stadium, daar de wanorde en chaos in Polen voor het oogenblik nog zoo groot zijn, dat aan een tenuitvoerlegging van dergelijke projecten voor het oogenblik nog niet te denken valt. DINSDAG OVERDRACHT VAN WILNA De Litausche Landdag zal Zaterdag het pact met de Sovjet-Unie ratificee- ren. De uitwisseling der ratificatie-oor konden volgt dan Zondag. Dinsdag zal waarschijnlijk de overdracht van Wilna plaats vinden. Het roode leger is gelei delijk begonnen de stad te ontruimen. Het voorloopig bewind in de dorpen is in handen van de plaatselijke militie. Het presidium van den oppersten Sovjet, meldt Tass uit Moskou, heeft het pact met Litauen heden geratifi ceerd. KOMT ER EEN GROOTE DUITSCHE AANVAL? Sterkere activiteit in het Westen. De Berlijnsche correspondenten van de Zwitsersche bladen zijn van mee ning, dat Duitschland een heftigen aan val .n Westelijke richting zal onderne men. ondanks alle vreedzame beloften. Zij verduidelijken, dat dit optreden meer tijd kost, dan men zich voorstelt, te meer, daar groote beperkingen kor telings zijn ingesteld in de ravitaillee ring met olie van de gemotoriseerde troepen en de luchtmacht op grond van het onverwachte enorme verbruik. Havas meldt verder uit Parijs: Het schijnt wel, dat op het grootste deel van het front de Duitsche troepen voor goed de houding van lijdelijkheid hebben verlaten, die zij sedert den aan vang van de vijandelijkheden hadden aangenomen. In de tweede en derde week van den oorlog ondernamen de verdedigers der stellingen van de Siegfried-linie wel hier en daar operaties, o.m. in de streek van de Moezel, en in den sector, die daar bijna direct ten Oosten op aan sluit tusschen het bosch van Warndt en den loop van de Nied. Maar daarbij ging het uitsluitend over plaatselijke re acties, die ten doel hadden den Fran- schen opmarsch zooveel mogelijk te stuiten. De operaties, die thans aan den gang zijn, zijn echter van anderen aard. Het zijn geen operaties van grooten om- vang, gezien de geringe troepensterk ten, die in het veld worden gebracht, maar zij worden toch ondernomen over een breed front van de Moezel tot de Saar, zooals het Fransche oorlogs communiqué van Donderdagavond zegt - en met 'n tot dusverre ongebruikelij- ken nadruk van Duitsche zijde. Vooral in de streek tusschen Saar en Moezel welke den linkervleugel der Fransche stellingen vormt, is in den loop van den dag de activiteit gebleken van Duitsche patrouilles en artillerie. Uiteraard is daarop van Fransche zijde met geschut en automatische vuurwa pens geantwoord. Ten aanzien van het duidelijke voor nemen van de Duitsche bevelvoering om te trachten krijgsgevangenen te ma ken, wordt in gezaghebbende militaire kringen verduidelijkt, dat met uitzon dering van de vliegers, wier toestellen, tijdens verkenningen boven Duitsch gebied getroffen werden en die er in slaagden met het valscherm te dalen, bij de laatste operaties geen enkele krijgsgevangene in Duitsche handen is gevallen. Wanneer de Duitschers in den aan vang der vijandelijkheden enkele Fran sche infanteristen gevangen hebben kunnen nemen, betreft het uitsluitend de zeldzame gewonden, die tusschen de vijandelijke linies opgepikt zijn bij de allereerste operaties tijdens het contact nemen. Sindsdien heeft geen enkele ge vangenneming hen in staat gesteld, te hopen, eenige inlichtingen te verkrij gen, noch over de algemeene linie-rich ting der Fransche troepen, noch over de juiste plaatsen en posities, noch zelfs over de troepencorpsen. Eveneens om inlichtingen te verkrij gen, heeft de Duitsche bevelvoering, ondanks de laaghangende wolken, het uiterst slechte zicht en het gevaar van verkenningsvluchten, onder deze om standigheden, talrijke luchtverkennin- gen doen houden. In strijd met hun ge woonte tot dusverre, zijn de Duitsche piloten buiten hun linies gekomen en trachten zij te opereeren boven de Fransche linies. FINLAND TREFT VERDERE MAATREGELEN. Honderdduizend man opgeroepen. Rustig, doch vastberaden gaat Fin land voort voorbereidingen te treffen om zijn neutraliteit te handhaven. De autoriteiten hebben instructies gegeven aan de Finsche schepen de havens in het Zuiden te verlaten en die in het Westen binnen te loopen. Aan buiten- landsche schepen is geadviseerd dit voorbeeld te volgen. Sedert vandaag zijn de bepalingen van het telegrafisch verkeer met het buitenland verscherpt. Buitenlanders, die telegrammen wen- schen op te geven, moeten zich legiti- meeren. De autoriteiten kunnen eischen, dat mededeeling wordt gedaan van de code, waarin de telegrammen verzon den worden. Hoewel de algemeene mobilisatie nog niet is afgekondigd, heeft Finland op het oogenblik volgens de Deensche dagbladcorrespondenten honderd duizend man opgeroepen. Alle bruggen en spoorwegtunnels worden bewaakt; vele zijn met dynamiet geladen. Op en langs de wegen worden „esperges" ge plant tegen eventueele tankaanvallen. De correspondent van de „National Ti- dende" bericht aan zijn blad, dat gis teren 21 Sovjet-vliegtuigen heen en weer vlogen langs de grens der Finsche territoriale wateren tusschen Borga eenige tientallen kilometers van Helsin ki en Lovisa. BRITTEN MAKEN DUITSCHE BOOT VAN 13000 TON BUIT. De Duitsche vrachtmailboot „Cap Norte", een schip van 13.165 ton, is door Britsche oorlogsschepen buitge maakt, terwijl zij zich in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan be vond. De „Cap Norte" was op 17 Septem ber uit Pernambuco (Brazilië) vertrok ken. Men veronderstelt, aldus Reuter, dat de boot de Braziliaansche haven had verlaten om voorraden te leveren aan een schip, dat zich met den oorlog tegen handelsschepen bezighoudt. Het schip behoort aan de Hamburg Südamerikanische Dampfschiff Gesell- schaft te Hamburg en is in 1922 ge bouwd. DE „IROQUOIS'' VEILIG TE NEW-YORK. Het s.s. „Iroquois is veilig in de ha ven van New-York aangekomen. Naar men zich herinneren zal, had de chef der Duitsche admiraliteit, Rader, eenige dagen geleden de Vereenigde Staten gewaarschuwd, dat de „Iro quois" niet ver van de Amerikaansche kust een zelfde lot als de „Athenia" zou ondergaan. Dat schip was op den twee den oorlogsdag bewesten Ierland ge torpedeerd. ONTHULLINGEN OVER DE ZUIVERING IN DE SOVJET GELEDEREN. De ex-leider van den militairen in lichtingendienst der Sovjets voor Eu ropa, generaal Krivitzki, heeft aan de Amerikaansche commissie, die belast is met het onderzoek naar het gedrag van de buitenlandsche organisaties in de V. S. een verklaring afgelegd over de zui vering onder de Sovjets in de jaren 1936 en 1937. In deze twee jaren, zoo zeide de ge neraal, zijn er 30.000 officieren gefusil leerd, 300 a 400.000 personen gevan gengezet of gedeporteerd en ruim één millioen menschen in concentratiekam pen opgesloten. Tot degenen, die terechtgesteld wer den behooren ook de oudleider der Hongaarsche communisten, Bela Kun en zes Duitsche leiders. De generaal zeide, dat deze onderdrukking het ge volg is van een steeds meer democra tische strooming, die in Rusland be staat. Generaal Krivitzki heeft den mi litairen inlichtingendienst geleid van 1923 tot 1936. DE VREDESACTIE. Italië zal te Londen zijn meening kenbaar maken. Het verluidt, dat de nieuwe ambassa deur te Londen, Bastianini, die uit Ro me naar Londen is vertrokken, een aide-memoire bij zich heeft, waarin de Italiaansche opvattingen over vredes voorstellen en een internationale confe rentie worden geschetst. Zakenverlof. Maximum vijf procent valt in de termen. Bij legerorder is den militairen commandanten mededeeling gedaan van een ministerieele beschikking betreffende de regeling van het klein (zaken) verlof. Met uitzondering van personeel, dat nog geen eerste oefening heeft volbracht gedurende een tijdvak, als genoemd in art. 30, lid 1, van de Dienstplichtwet, kan zoolang de omstandigheden zulksgedogen,naar deze regelen klein (zaken) verlof worden verleend aan verlofsperso- neel van de koninklijke landmacht naar rede van ten hoogste 5 pCt. van de sterkte, Studieverloven veiloven ten be hoeve van de weermachtsvoor zieningen, verloven in verband met scheepvaart- en visscherij verloven, wegens het aanvaarden of verullen van een betrekking builen Europa, vallen buiten deze regeling. Westlands druiven zijn goed en goedkoop. Er is 25 millioen K.G. extra beschikbaar voor het binnenland. Het Wesliand is in den grooten druivenoogst. De koude kassen worden leegge maakt en dat is nog altijd helgrootste deel van de voornaamste Westland- sche cultuur. De druiven komen bij millioenen kilo's aan de veilingen inde streek, en de groote vraag is, waar het product moet blijven. Andere jaren waren het de koel huizen, die vele duizende kilo's in deze tijd in zich op namen; nu blijft een groot deel van de bescnikbare ruimte onbenut, want de handelaars durven het niet aan, onder de hui- digen omstandigheden te gaan be waren. En zoo zijn de druiven weer het straatproduct geworden, dat voor nog geen twee dubbeltjes per kilo in de goede kwaliteit, moet worden afgestaan. De gemiddelde prijs van de druiven heeft in de afgeïoopen maand blijkens de opgave van de veilingvereniging Naald wijk-f17.29 per 100 kg bedragen. Het vorig jaar werd nog f 27.38 bereikt en voor gaande jaren waren de noteeringen heel wat gunstiger dan nu het geval is. Er is een laagterecord gevestigd in de druivenprijs* Het is voor hel Westland terleursteller.d, dat dii hoofdproduct zoo ongunstige resul taten geeft, Er is in tuinbouwkringen gedacht aan de mogelijkheid om in samenwerking met de veiling eer. koe'huis te stichten, waarin de houdbare producten bij een te groot surplus opgeborgen zouden kunnen worden. Evenwel, de bezwaren tegen de uitvoering van een degelijk plan worden te groot geacht, en aan de uitvoering er van is men in de streek nog niet gekomen. De grooten overvloed van fruit, vooral van de appelen en peren, werkt den afzei van de druiven thans tegen. Het voordeel van de omstandig heden en voor den tuinbouw een lichtpunt is, dat men in ons land thans gelegenheid heeft de druiven te waardeeren, daar het product meer dan ooit onder publiek bereik wordt gebracht. HET PROTEST VAN DE NOORDELIJKE STATEN. Nederland sluit er zich niet b(j aan. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, is er voor Nederland nog geen reden zich aan te sluiten bij het pro- lest dat de Noordelijke Staten in Ber lijn zullen indienen inzake het torpe deren van schepen, bij welk protest België zich wel zal aansluiten. Deze houding van Nederland vindt uiteraard haar oorzaak in het feit, dat tot dusverre nog geen schepen, waar hij Nederland belang had, hetzij omdat het Nederlandsche schepen waren, of omdat het schepen waren, die Neder landsche vrachten vervoerden, getor pedeerd zijn. TOMATENSOEP. Tien millioen regeeringsblikken. Tien millioen blikken tomatensoep gaat de regeering dit jaar op de markt brengen, want het aantal blikken, dat het vorige jaar niet minder dan 4.5 millioen bedroeg, zal worden opge voerd tot meer dan het dubbele. De tomaten, die anders zouden wor den „doorgedraaid", krijgen daardoor een nuttige bestemming. Of de prijs van een blik op den ou den prijs, 18 cent, zal kunnen worden gehandhaafd, is nog niet te zeggen. Het is mogelijk, dat in verband met de stijging van de prijzen van blik, de verkoopprijs eenige, zij het geringe, verhooging zal .moeten ondergaan. Doch omgekeerd, aldus deelde men ons mede, zijn er dit jaar veel meer toma ten; ze zijn dus iets goedkooper. DE KAMER OVER HET REGEERINGSBELEID. Er is verschenen het voorloopig verslag der Tweede Kamer op Hoofd stuk I van de Rijksbegrooting, bevat tend de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1940. Dit verslag bevat o.a. critiek op de samenstelling van het tegenwoordige kabinet. Er wordt voorts hulde in ge bracht aan de regeering voor de wijze, waarop zij tracht onze neutraliteit te handhaven, bij welke hulde waardee- rend wordt gesproken over het ver loop der mobilisatie en over onze Weermacht. Hel verslag wijdt verder beschou wingen aan het financieel beleid der regeering, in het bijzonder aan de be lastingplannen van minister De Geer. Daaromtrent worden verschillende vragen gesteld. Zoomede wordt o.m. nog aandacht geschonken aan l.e-t prij- zenverloop en de kosten van het le vensonderhoud. SUIKERVERKOOP STOPGEZET: Maandag distributie.- Het eerste artikel, dal in de distri butie komt, is suiker. De minister van Economische Zaken deelt nl. mede, dat op Maandag 16 October met de distributie van dit onmisbare voe dingsmiddel begonnen zal worden. Van Maandag a.s. af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der Rijksdistrihutiekaart. Het rantsoen, dat men op die bon, die geldig is van 16 October tot en met 29 Octobci, kan verkrijgen, bedraagt een half K.G. of één pond. De bon is hetgeheelc land door geldig, men kan dus koopen in welke plaats en hij wel ken winkelier men wil. Maar eerst op 16 October, want de minister acht het noodzakelijk ten einde een goeden gang van zaken te verkrijgen, luidt het in het officieel communiqué om gedurende vier voorafgaande dagen, dus Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag (van 12 tot en met 15 October) aan de winke liers te verbieden suiker aan de con sumenten af te leveren. Dez? maatregel is genomen om over voldoenden voorraad in de winkels te ^kunnen beschikken. Bijzondere regelingen zijn er o.a. ge troffen voor zieken, hotels, café's en restaurants, groote cantines, zoomede voor andere categoriën. VERDRONKEN. Gisteren is de zestienjarige dochter van den veehouder C. Schoenmaker te Hauwert, gein. Nibbixwoud te water geraakt en verdronken. Zooals ge woonlijk was het meisje omstreeks half vijf des morgens op weg om het melkvee op te halen. Toen men het meisje na eenigen tijd niet zag terugkeeren, werd een onder zoek ingesteld. Toen bleek al spoedig, dat zij was verdronken in de Leek, een tamelijk breed vaarwater, in de nabij heid van het weiland van den veehou der. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Woensdagmiddag om tien minuten over drie is op den onbewaakten spoor wegovergang in den Kruisweg, in de spoorlijn DordrechtWillemsdorp, de Parijsche trein in botsing gekomen met een vrachtauto, welke was geladen met aardappelen. De schok was zoo hevig, dat van de locomotief het voorstel ont spoorde. Eerst na tweehonderd meter stond de trein stil. Het ontspoorde voorstel had over dezen afstand de baan ernstig beschadigd. De chauffeur van den vrachtauto is zwaar gewond; de auto is versplinterd. De bestuurder van den vrachtauto is de 40-jarige G. de Jong uit 's-Graven- deel. Hij kwam met zijn wagen van een landweg en wilde de spoorbaan over steken, maar merkte den trein te laat. Met een verbrijzeld been en verwondin gen aan het hoofd en ledematen is hij in ernstigen toestand naar het gemeen teziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Hij is overleden. Naast den bestuurder zat de 17-jarige Mol, eveneens uit 's Gravendeel. Vlak voor de aanrijding wist hij nog uit den wagen te springen. Hij geraakte even wel bekneld tusschen het hek bij den overweg en den vrachtauto. Met lichte kwetsuren is hij in het ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. ABONNEERT U OP DIT BLAD Hoe de Duitschers ontvluchtten. Valsche sleutel op slaapcel Naar wij vernemen heeft het verhoor van de drie Duitschers, Pusch, Cramer en Eberhardt, de verklaringen van den cipier Blauw- broek in zooverre bevestigd, dal deze bij de opening van het gemeen schappelijke vertrek door vier man nen tegelijk is aangevallen en over meesterd. Naar men zich zal herinneren waren vier van de vijf Duitschers in dit vertrek opgesloten waar zij elk hun slaapcel hadden. Bij hun verhoor hebben zij thans bekend, dat zij op den bewusten avond met een soort valschen sleutel, althans een voorwerp dat daarop geleek, hun cellen hebben weten te openen waarna zij op de bel drukten om den portier binnen te lokken. Deze was zich van geen kwaad bewust en dacht dat de mannen veilig opgesloten zaten in hun af zonderlijke slaapcellen. Hij deed de deur van het groote vertrek open en moest tot zijn schik ervaren dat de Duitschers de alkoof al hadden veilaten, het hek hadden geopend en hem in het voorste gedeelte van het lokaal overweldigden. Zij sleepten hem toen naar binnen bonden hem en stopten hem een prop in den mond. Zij begaven zich vervolgens naar beneden, waar zij den vijfden Duitscher, Jakob Schnei der bevrijdden. Hun vlucht uit het gebouw is inderdaad geschied via het kolenhok en den tuin tusschen het Huis van Bewaring en de straf gevangenis Hoe geraffineerd de vluchtelingen te werk zijn gegaan moge blijken uit het feit, dat de vechtpartij welke enkele dagen geleden in het gezame- lijk verblijf ontstond, geënsceneerd is. Voor Schneider was namelijk- geen aparte slaapcel meer aanwezig en dus sliep hij op een soort veld bed. Deze omstandigheid was uiter aard een zeer ernstig beletsel, wilde men den cipier verleiden de gang deur geheel te openen. Men arrangeerde een ruzie, waar bij Schneider zich zoo woest gedroeg dat hij in een afzonderlijke cel in een dwangbuis werd gesloten Dit laatste was wel niet zoo plezierig, maar om de afzonderlijke cel was't te doen, want nu konden de vier andere sluwe mannen hun slag slaan. Zij konden met meer kans op succes de vlucht voorbereiden, omdat er voor den cipier minder aanleiding bestond het luikje in de deur te gebruiken. Hij opende de gangdeur geheel, in de meening verkeerend dat zich in het voor vertrek niemand kon bevinden, maar werd on middel ijk neergeslagen. Wie de eerste klap heeft gegeven zou bij het verhoor niet met zeker heid zijn komen vast te staan. Wel hebben de mannen bekend, dat zij den tweeden cipier die om twee uur 'snachts door zijn collega moest worden gewekt, door hen in zijn eigen slaapvertrek is opgesloten, zooals ook 's morgens bij het onder zoek door den directeur van het Huis van Bewaring al reeds was gebleken. K. N. V. B. Afdeeling IV. LongaB.V.V. Willem II—M.V.V. Helmond—N.O.A.D. EindhovenJuliana. N.A.C.—P.S.V. LimburgiaRoermond. Het voetbalprogramma draait Zondag weer verder en zoo zoetjes aan komt er eenige teekening in de groepeering. Toch valt met geen mogelijkheid te zeg gen wat er op het Longa-terrein staat te gebeuren, want het Bossche BW is wel even sterk. Tusschen Willem II en M.V.V. is 't hij na van hetzelfde laken een pak, al leen schijnt hier Willem II iets sterker te zijn en daarbij het terreinvoordeel ge rekend, is er toch een kleine kans dat het resultaat gunstig voor de Tilburgers is. Helmond, hoewel Zondag een Traai re sultaat behaald in Roermond, zien wij morgen nog niet winnen, want tot op heden zijn de prestaties van N.O.A.D. daar te goed voor. Juliana, hoewel leider van de rang schikking, voorspellen wij een zwaren strijd tegen Eindhoven, dat hoewel het uit 3 wedstrijden slechts 2 punten be haalde, over een prima ploeg beschikt. Naar het zich laat aanzien gaat N.A.C. morgen haar derde nederlaag tegemoet, waarmee dan P.S.V. mooi weer speelt. De beide hekkensluiters, Roermond en Limburgia zouden er goed aan doen de puntjes broederlijk te verdeelen, want dan kunnen beide tevreden zijn. WilhelminaDe Valk. TegelenV.V.V. E.S.V.Helmondia. W.S.C.Nevelo. De Valk kan van Wilhelmina winnen, maar dan dient zij haar spelpeil van Zon dag te handhaven. Tusschea Tegelen en V.V.V. is het voorshands nog een open vraag, wie met •ttf.Hr ■'i.jiüf,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6