Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De distributie van suiker. r» Derde Blad. der gemeente Waalwijk e.a. Voorschriften, wenken en raadgevingen. VROUWEN VAN NEDERLAND. a- II NUMMER 81. ZATERDAG 14 OCTOBER 1939. 62c JAARGANG. Wa&iwpschc en Langstraatsebe ('tirail. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. GIRO-No. 50798. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Oifieieele Mededeeliogen RI.JKSDISTRIBUTIE KAARTEN. Nu het tijdstip is aangekomen waarop van de onlangs uitgereikte distributie-kaarten gebruik zal moeten worden gemaakt (n.l. voor suiker) is van belang om het volgende in acht te nemen. Bij overlijden wordt de distributie kaart van den betrokken persoon ter secretarie ingeleverd, terwijl men bij geboorte, direct bij de aangifte, een distributie-kaart moet aanvragen. DE DISTRIBUTIE EN DE ZIEKEN. Naar wij van officieele zijden ver nemen, zal bij de distributie terdege rekening worden gehouden met de voedselvoorschriften voor zieken. De zieken kunnen van de goederen die gedistribueerd zijn meer betrekken dan officieel is vastgesteld. Zij moeten dan echter in het bezit zijn van een attest van den behandelenden genees heer en een verklaring van den controleerend geneesheer of een me disch orgaan, dat deze controlcerende bevoegdheden zal worden toegewezen. VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENST. Ressorleerend onder het departe ment van Binnenlandsche Zaken is een regeerings - commissariaat opgericht voor de Vrijwillige Burgerlijke Dienst- verleening, waarbij zijn ondergebracht de inspectie voor de luchtbescherming en dé inspectie voor de vrijwillige bur gerwachten. Het doel van deze organisatie is om de geheele burgerbevolking mobiel te malden in geval ons land in oorlog zou komen en reeds nu daarvoor de noo- dige organisatie te verrichten. In alle gemeenten wordt dit plan nader uitgewerkt. Voor Waalwijk is de gemeente-ar chitect H. de Hoop aangewezen als hoofd van dezen dienst. LUCHTBESCHERMING. A.s. Dinsdag 17 October des avonds ten 7 uur zal voor de Radio-Distribu tie spreken M. H. C. Ivolster, arts, Com mandant, Transport Col. van het Roo- dc Kruis, over: „Luchtbescherming en Geneeskundige hulp". KASTANJES EN EIKELS ALS VEEVOEDER. Jaarlijks worden er"in ons land tus- schen de 100.000 en 200.000 k.g. eikels verzameld en door handelaren opge kocht. Deze eikels worden gesorteerd, de beste worden bewaard om te worden uitgezaaid, de rest verreweg het grootste gedeelte dient als veevoe der. Daarbij is het van veel belang, dat de vruchten goed frisch en niet muf of beschimmeld zijn. Wegens het hoogc vochtgehalte treedt schimmeling gemakkelijk op; om dit te voorkomen is het noodig, dat de eikels eiken dag worden omgeschept, totdat ze volko men droog zijn. Behalve eikels vormen ook kastan jes een goed voederartikel. De voeder- waarde zoowel vun eikels als kastanjes berust in hoofdzaak op hun gehalte aan zetmeelachtige stoffen, het gehal te aan eiwit- en vetachtige stoffen is gering. Bij de voedering van eikels en kastanjes moet hiermede rekening worden gehouden. Het overgrootc gedeelte dezer vruch ten blijft gewoonlijk onder de boomen liggen en gaat verloren. Aangezien thans zuinigheid is geboden met alle vocderartikclen, verdient het aanbe veling, dat de handelaren of veehou ders, die daartoe in de gelegenheid zijn, trachten, zooveel mogelijk eikels en kastanjes te vergaren, om deze als voeder te verkoopen of te gebruiken. Naar wij van bevoegde zijde verne men, ligt het niet in het voornemen van de Regeering de verzamelde eikels en kastanjes op te vorderen of in min dering te brengen bij de toewijzingen van voeder voor de landbouwhuisdie- ren. De Minister van Economische Zaken deelt mede, dat met ingang van 10 Oc tober a.s. als eerste artikel met de dis tributie van suiker zal worden begon nen. Van dien datum af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der Rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 16 October t.m. 29 October, kan verkrijgen, bedraagt 1/2 kg. suiker. De bon is het geheele land door gel dig; men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. Terreinde een goeden gang van zaken te verkrijgen, is het uiteraard noodzake lijk, dat de winkels op den lGden Octo ber inderdaad over voldoenden voor raad suiker kunnen beschikken. Om dit te bereiken is het noodzakelijk gebleken om gedurende vier voorafgaande dagen, n.l. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en' Zondag (12 t.m. 15 October) aan de winkeliers te verbieden suiker aan de consumenten af te leveren. Deze voor het publiek onaangename maatregel is helaas onvermijdelijk, omdat, wil men de winkels met suiker vullen, men ze niet van boven kan volgieten en van be neden laten leegloopen. Zelfs nu moet hel publiek met aandrang verzocht worden om op a.s. Maandag niet dadelijk alle bons tegen suiker in te willen wisselen, want ieder kan begrijpen, dat wanneer alle 81/» millioen Nederlanders op één dag ieder het hun toegedachte pond sui ker zouden koopen, geen enkele winkel voorraad daartegen bestand zou zijn. Het is trouwens toch ook niet noodig, dat in een gezin van b.v. vier leden, waar men dus over vier bonnen beschikt, alle vier bonnen tegelijk ingewisseld wor den. Men kan als gewoon, den aankoop van suiker over de geheele periode ver- deelen. Absoluut zeker kan men er van zijn, dat, al zou het dan niet dadelijk Maandag zijn, iedereen in den loop van deze pe riode de toegewezen hoeveelheid suiker zal kunnen krijgen. Deze distributie van suiker immers geschiedt niet omdat er werkelijk suiker gebrek is in Nederland, maar alleen om te zorgen, dat iedere Nederlander een gelijke hoeveelheid suiker zal kunnen verkrijgen. De suikerbietenoogst is in vollen gang en alleen omdat zij nog niet verwerkt is, wordt begonnen met een niet te groote hoeveelheid te distribuee- ren. Dit kwantum van */a kg. in de veer tien dagen of wel 250 gram in de week is ongeveer 3/4 van het normale huis houdelijke verbruik, dat gemiddeld op pl.m. 330 gram per hoofd der bevolking per week wordt geraamd. Naar het zich laat aanzien, zal spoedig, wellicht reeds in November, het rantsoen verhoogd kunnen worden. Aparte regelingen zullen nog getrof fen worden voor zieken, die extra sui ker noodig hebben, voor militairen met zaken- of ziekte-verlof en hier te lande verblijvende vreemdelingen, die niet in het Bevolkingsregister staan ingeschre ven. Ook de hotels, café's, restaurants en de groote cantines indien onder een aparte regeling. Zij ontvangen nl. van het Centraal .Distributiekantoor recht streeks toewijzingen voor het verkrijgen van suiker. Deze toewijzingen zullen hun in den loop van deze week toegezonden worden. De zeer kleine café's, die slechts uiterst weinig suiker gebruiken, zullen echter geen toewijzingen toegezonden krijgen, doch zullen bij de Distributie kantoren van de gemeente, waar zij ge vestigd zijn, losse bonnen voor het ver krijgen van suiker vanzelfsprekend in een gering aantal kunnen ontvangen, indien biertoe naar het oordeel van den distributiedienst aanleiding bestaat. Instellingen, als ziekenhuizen, werk kampen, kookscholen, enz. zullen toewij zingen rechtstreeks van hel Centraal Distributiekantoor onIvangen De winkeliers hebberi reeds van het Centraal Distributiekantoor toewijzingen gebaseerd op hun omzet voor de verkrij ging van suiker bij grossier en fabrikant toegestuurd gekregen, terwijl zij binnen enkele dagen een tweede toewijzing kun nen verwachten. De bedoeling is, dat de voorraden bij de winkeliers zoo tijdig en zoo ruim zullen worden aangevuld, dat zij te allen tijde over voldoenden voorraad zullen kunnen beschikken om niet alleen aan de normale vraag te vol doen, maar ook een uitbreiding van om zet op te vangen. Van 12 October af zul len de winkeliers alleen nog suiker kun nen betrekken op grond van <*e hen ver strekte toewijzingen. Een nauwkeurige instructie hoe de winkelier te handelen heeft, ontvangt hij tegelijk met zijn eerste toewijzing. Zoo noodig kan hij inlichtin gen vragen bij het plaatselijk distributie kantoor of zijn stands- of vakorganisatie. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het een misvatting is als zou een winkelier den geheelen distribu- tietijd er voordeel van hebben als hij in de eerste week den verkoop sterk stimu leert; aan „bonnenjacht" is geen voor deel verbonden. De suikerverwerkende industrieën, waaronder begrepen de banketbakkers en bakkers, krijgen hun toewijzingen niet van het Centraal Distributiekantoor, doch van de Nederlandsche Meelcentrale. Ook voor hen geldt, dat met ingang van -12 October, suiker slechts betrokken kan worden op grond van genoemde toewij zingen. Deze toewijzingen zullen uiterlijk Zaterdag 14 October a.s. aan de suiker verwerkende industrieën, die het en quête-formulier tijdig aan de Meelcentrale hebben ingezonden, worden toegestuurd. De grossiers ontvangen niet onmiddel lijk toewijzingen, doch ontvangen op aanvrage aan hun leverancier de benoo- digde suiker, de eerste week (dat is t.m. 14 October) 100% van hun weekomzet in 1938. Ook in de week van 10 t.m. 21 October ontvangen zij <tc bovenbedoelde 100 terwijl zij tevens in de gelegen heid zijn de van een detaillist ontvangen toewijzingen in te wisselen bij de distri butiekantoren tegen de blauwe bestel bonnen. Bonboeken voor grossiers zijn op aanvrage te verkrijgen bij de plaatse lijke distributiekantoren. Het vervoer van suiker naar de detaillisten is zonder ge- leidebiljet vanaf 12 October verboden. Vervoer van fabriek naar grossier kan geschieden zonder geleidebiljet tot 30 October a.s. Het is vanzelfsprekend niet uitgeslo ten, doch zelfs zeer waarschijnlijk, dat zich in den beginne nog moeilijkheden en wrijvingen zullen voordoen. Indien dit betreft winkeliers, hotels, instellin gen e. d. richte inen zich lol de plaatse lijke distributiekantoren of het Centraal Distributiekantoor te 's-Gravcnhage (uil sluitend vragen naar het Bureau inlich tingen). Betreft het de suikerverwerken de industrieën, grossiers, banketbakkers, bakkers, enz., dan richte men zich tot de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gra- venhage. In zeer dringende gevallen kan men zich wenden tot de gewestelijke distributie-inspecteurs. Dit laatste ech- Hg De oorlog met al zijn gevolgen is een feit geworden; millioenen men- |g schen zullen wat hun het liefste is moeten afstaan. Velen van ons vragen zich af, waarom deze ramp over ons gekomen iü is, terwijl iedereen toch vrede wenscht. Oorlog is een gevolg von oneer- 1 Hl lijkheid, zelfzucht, heerschzucht, hebzucht en angst. Wij allen hebben f Hl in ons leven deze vernietigende krachten toegelaten. De schuld ligt niet H! alleen bij andere menschen of volkeren, maar bij ieder van ons. Onze regeering heeft verklaard, dat ons land neutraal zal blijven; de I Ül verantwoordelijkheid hiervoor ligt bij iedere burger en vooral bij ons l IÜ vrouwen. Wanneer wij ons evenwicht en onze zelfbeheersching bewaren in onze Ül gesprekken en brieven, wanneer wij de lasten en zorgen van onze man- i nen, zoons en verloofden niet vergrooten door zelfbeklag; wanneer wij s= de verwarring niet doen toenemen door nutteloos geklaag, onverant- I UI woordelijk gehamster, of critiek op dingen, die wij niet beoordeelen kun- nen; wanneer wij in onze gedachten en daden achter onze regeering i Hl staan, zal dit van onschatbare waarde zijn voor de stemming in ons land. Hl Het zal moed en kracht geven aan degenen, die de groote verantwoorde- j gij lijkheid voor de toekomst van ons land dragen. UI Zoo versterken wij onze neutraliteit. §H Maar dit alles is niet genoeg. Wij moeten die vernietigende krachten, die de kiemen van den oorlog 111 zijn. zonder genade bestrijden. Er moet een geheel andere geest in de i wereld komen en deze kan beginnen in ons eigen leven, in ons gezin, in j ii ons volk. De geest, die wij als enkeling en als groepen verspreiden be- j g paalt de geest tusschen de volkeren. Vrede wordt niet verkregen door oorlog te haten of er tegen te pro- testeeren. Ware vrede wordt gemaakt door persoonlijke offers van ieder mensch. Niemand kan aan de keuze ontkomen. Of wij fcijn oorzaak UI van den oorlog, of wij werken mee aan den vrede. Laten wij vandaag nog beginnen: eigen belang en standpunten opzij Hl te zetten, eigen fouten te erkennen en goed te maken, in plaats van de IÜ schuld bij anderen te zoeken; eerlijkheid, onzelfzuchtigheid, vertrouwen g en liefde te betrachten; te geven in plaats van te nemen; te dienen in plaats van te heerschen; naar God te luisteren en Hem te gehoorzamen, |p wat Hij ook van ons vraagt. Wij vrouwen hebben hier in mede als opvoedsters van onze kinderen gg een bijzonder groote taak en verantwoordelijkheid. Alleen als wij allen meewerken, of wij hoog of laag geplaatst zijn in de maatschappij, kan er een nieuwe wereld komen. Hl Dit is de mobilisatie waartoe wij nu iedere vrouw oproepen. De ondergeteekenden zijn een klein gedeelte van de vele vrouwen, die H| dit als hun taak zien. Wie hieraan mee wil werken, zende haar naam Hl en adres aan de laatste der ondergeteekenden. H. Alberda-Tibo, 's-Gravenhage; J. C. van Amstel-van Löben Seis, Amstelveen: Dra. A. S. J. H. Baarbée, Zutphen; L..H. A. Beels, Amsterdam: C. E. van Beuningen-Fentener van Vlissingen, Vught; S. van Walré de Bordes-Grothe, Middelburg; I. Boudier-Bakker, Utrecht: M. de Geer-Voorhoeve, 's-Gravenhage; R. Hetebrij-Bauer, Heerlen; Dra. Sis Heyster, Utrecht; Dr. H. W. Hondelink-v. Voort- huysen. Utrecht; G. Kramers-de Vlaming Pleysier, Leiden; E. Lint- horst Homan-Storm van 's-Gravesande, Groningen; E. van der Mey- Koopmans, Leeuwarden; A. H. W. de Monchy-de Bas, Rotterdam; M. Montessori, Blaricum; M. G. Muller-Lulofs, Utrecht; J. C. Oud- Fisher, Rotterdam; J. Oudshoorn-Guit, Schiedam; E. C. van Over- beek-Geleynse, Amsterdam; E. Patijn-de Brauw, 's-Gravenhage; S. Philips-van Lennep, Eindhoven; A. Pierson-Muysken, Baarn; A. Quarles van Ufford-Bar.esse Mulert tot de Leemeule, Middel burg; R. A. M. van Rossum-Heynens, Heerlen; G. Rueb. 's-Gra- venhage; H. F. de Ruyter-van der Feer, Utrecht; T. Toornstra-de Hondt, Leeuwarden; Bar.esse van Tuyll van Serooskerken-Boreel, s-Gravenhage; J. W. C. Snijder van Wissenkerke, 's-Gravenhage; J. L. A. Swarts-Posthumus Meijjes, Heerlen; H. van der Veen-de ||||- Jong, Leeuwarden; O. O. van Voorst tot Voorst-van Nispen tot Pannerden, 's-Gravenhage; W. Vrijenhoek-van Zuuren, Rotterdam; H. Waller-Pierson, Baarn; G. C. C*Weiter-Burger, 's-Gravenhage; J. W. Ortt, J. v. Nassaustraat 40, 's-Gravenhage. ter alleen in werkelijk dringende geval len, b.v. indien een ziekenhuis niet over suiker kan beschikken. Indien ieder medewerkt en de op hem betrekking hebbende voorschriften ten aanzien van de distributie nauwkeurig opvolgt, is het mogelijk, dat zelfs een on aangename noodzakelijkheid, ais distri butie der eerste levensbehoeften nu een maal blijft, niet een minimum aan onge rief verloopt. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. De volgende week, te beginnen met Maandag of Dinsdag, zullen de petro- leum-kaarten aan huis bezorgd worden. Speciaal wordt ons medegedeeld dat deze distributie-kaarten, waarvan de dag van de inwerkingtreding nader be kend gemaakt zal worden, alleen be stemd is voor huishoudelijk gebruik. Verder worden wij er nogmaals van in kennis gesteld, dat de directeur van het „Rijksbureau voor aardolieproduc ten" te 's-Gravenhage, zoowel aan den verbruiker van petroleum voor indus- trieëele doeleinden, als, in bijzondere gevallen, aan den verbruiker van pe troleum voor huishoudelijke doeleinden op diens aanvrage schriftelijke vergun ning kan verleenen tot het koopen van petroleum. De aanvragen, als hier bedoeld, moe ten ingediend worden op een overeen komstig een daartoe door den directeur vast te stellen formulier, hetwelk de distributiedienst van een distributie- kring op verzoek aan belanghebbenden verstrekt. De directeur beslist op de aanvrage, waarbij rekening wordt gehouden met

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9