1/ KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. DRUKWERK OP ELK GEBIED 'S-HERTOGENBOSCH. KAATSHEUVEL. N1EUWKUIJK. SPRANG—GAPELLE. OUSSEN. WASPIK. WAALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN h art ver 1 amm i n g bezwe ken t Mr. Kruse. f In den ouderdom van 43 jaren is in Den Bosch, na een langdurige ziekte overleden Mr. C. Kruse, een bekend advocaat-procureur, wethouder van fi nanciën. De overledene was om z'n ca paciteiten en persoonlijke kwaliteiten zeer gezien. R.K.J.B. De R.K. Jonge Boerenstand hield Za- terdagavond in de kleine zaal van den R.K. Gildenhond een ledenvergadering, waarop de geestelijke adviseur en de liecren M. v. d. Wee en H. v. Woensel T van de St. Vincenliusvereeniging aan wezig waren. Op een verzoek van de Rijkszuivel- consulent tot het organiseeren van een melkcontrolecursus werd wegens mo bilisatie van verschillende leden niet r ingegaan. Aanbevolen werd het triduum voor de georganiseerde en ongeorganiseerde jeugd te Kaatsheuvel in de parochie van Ct. Jan van 2G28 October. Besloten werd ten bate van de Spijs- kokerij, waarvoor de heeren van de SI. Vincentiusvereeniging ter vergadering waren, om zich beschikbaar te stellen voor de inzameling van aardappelen op Zaterdag 21 October a.s. Getracht zal worden te komen tol de organisatie van een pluimveecursus, waarvoor zich staande de vergadering reeds een 8-tal leden opgaven. Tevens zal in de maand November wederom een aanvang worden gemaakt met een godsdienstcursus. In verband met de tijdsomstandigheden zal de too- neeluitvoering en de teerdag niet door gaan. De gewassenwedstrijd 1940 werd als van meer practische waarde, wel op het programma gehouden. Besloten werd het dórschen van ha ver en tevens van erwten voor de spijs- kokerij op Dinsdag 17 October vast te stellen bij den voorzitter N. Verschu ren, Berkdijk. Ook de werkzaamheden op het proefveld zullen deze week ge schieden, waarvoor dolleden bij aan schrijving zullen worden opgeroepen. Er was een schrijven ingekomen be treffende het drijven van handel, bij reglement verboden, van een der leden. Besloten werd tot royement over te gaan, zoo deze handel wordt voortgezet. Diamanten Huwelijksfeest. Het comité dat de viering van het diamanten huwelijksfeest van het echt paar Laros-Damen voorbereid, vordert uitstekend met zijn werk. Het familie feest zal met bereidwillige medewer king van de Eerw. Zusers, in het Gast huis gevierd worden, voorafgegaan door 'n plechtige H. Mis in de St. Jans- kerk om 10 uur v.m. op Zaterdag 28 October. ST. JOACHIMSMOER. Boerenbond. café Maas een algemeene vergadering Maandagmiddag te 6.30 uur had bij plaats van de afdeeling Loon-op-Zand- De Moer van den Boerenbond. De op komst was buitengewoon druk, toen de - voorzitter, de heer Beunis, de vergade ring opende. Aan de bestuurstafel merkte men naast het voltallige be stuur en geestelijke adviseur ook op de ZeerEerw. heer Coenen, pastoor de zer parochie. Na lezing der notulen en ledenlijst werd door den secretaris een relaas ge geven van het verhandelde op de jong ste vergadering van den Kring Tilburg. Waar hierbij ook werden besproken de genomen regeeringsmaatregelen, voglde een geanimeerd debat, waarbij sommige maatregelen als nadeelig voor het boerenbedrijf sterk werden afge keurd. De heer v. Lier gaf menige op heldering over de getroffen maatrege len, die zeer bevorderlijk was tot een juiste beoordeeling en het aannemen van een juiste houding. Algemeen was men van meening, dat een afkeuring niet misplaatst was, vooral wat betreft de getroffen distributie van krachtvoer waarbij de Brabantsche boeren met hun gemengd bedrijf zeer onbillijk be dacht zijn tegenover de boeren uit het Noorden met uitsluitend veebedrijf. Een voorstel voor de a.s. Algemeene vergadering van den N.C.B. om 50 ct. per lid af te dragen aan het Hoofdbe stuur ten einde te kunnen komen tot het stichten van een fonds ter bestrij ding van T.B.C. onder de landbouwers, vond algemeene goedkeuring. Dan werd het woord gegeven aan Frater Alberto, die zou spreken over Veevoeding, en dat nu deed vooral met het oog op de ongunstige tijdsomstan digheden. Menige nuttige wenk om in de a.s. wintertijd zoo economisch mo gelijk te voederen zonder dat het vee er onder lijdt, werd gegeven. Hoe moet ingekuild worden? Welk kwantum groenvoer en knolgewassen moeten verstrekt worden? Deze en meer prac tische vragen werden uitvoerig beant- woord. 4 JL.\ De dank van den Voorzitter was welverdiend. De ZeerEerw. Adviseur beval bij 't stemmen over voorstellen aan, niet al leen te letten op eigenbelang en onver schillig te blijven, wanneer het zaken betreffen waarbij men zelf geen be lang heeft. Men moet de organisatie en zijn stand dienen. Ook de ZeerEerw. Heer Coenen, die dezen avond voor het eerst met den Boerenbond kennis maakte, sprak de aanwezigen met een hartelijk en op wekkend woord van saamhoorigheid toe. Onweer. Tijdens het kort doch hevig onweer dat Zondagavond boven ons dorp los barstte, werd door den bliksem de straatverlichting voor een gedeelte on klaar gemaakt, waardoor men zonder licht kwam. Ook-werd bij verschillende inwoners de radio en het licht binnens huis stuk geslagen. Missietentoonstelling. Door den plaatselijken Missienaai- kring „Petrus Donders" werd Zaterdag en Zondag de tweejaarlijksche missie tentoonstelling gehouden in het patro naat. Zondag na de Hoogmis had voor de genoodigden de officicelc opening plaats door den pastoor der parochie. Hij dankte anmens het bestuur de da mes van den Missienaaikring voor het vele werk in de afgeloopen twee jaren verricht en verklaarde de tentoonstel ling voor geopend. Hierna werd een rondgang gemaakt en de diverse klee- dingstukken bezichtigd. Vooral Zon dagavond hcerschtc er een gezellige drukte. Van de talrijke attracties werd e endruk gebruik gemaakt. Tot slot werd Maandagavond de prachtfilm „Amorita" vertoond, die zich ook in 'n druM bezoek mocht verheugen. schippers in verband met de tijds omstandigheden. Wanneer niet spoe dig verandering komt zal weldra nagenoeg het geheele personeel onl. slagen zijn Met verbetering op den Hoek is men bereids begonnen. Uok met verbetering van de Kadestraat is men ongeveer tot op dit punt ge- genaderd en men mag dus verwach ten dat binnenkort daar de zaak in orde komt. Hel verkeer zal'z.ch gedurende het in orde brengen eenige moeilijkheden moeten ge troosten doch men had wel meer aandacht mogen hebben om deze moeilijkheden zooveel mogelijk te ondervangen. Het is te wenschen dat dit alsnog gebeurt. Uil vertrouwbare bron vernamen wij dat bij de werkzaamheden aan de Kadestraat nog al eens ernstig verschil van meening bestaat tus- schen uitvoering en opzicht, ja zelfs werd beweerddatbandtastelijkheden hadden plaats gebad Laat er ee s verschil van meening zijn, maar vooral laat toch begrepen worden dat dit geen nut kan opleveren en overal een verkeerde indruk wekt. SPRANG. Het Christelijk Nationaal Vak verbond zal ondanks de buitengewone tijdsomstandigheden, ook dit jaar we derom de Novembermaand voor de propaganda besteden. Van 220 No vember zullen op ongeveer 200 plaatsen in het land propaganda-vergaderingen worden gehouden, waar sprekers van het Vakverbond zullen optreden, met het onderwerp ,,In volle wapenrus ting". Voor Sprang-Capelle is deze propaganda-vergadering voorloopig op Donderdag 16 November vastgesteld. Op 13 November zal via de N. C. R. V. een radio-uitzending pïaats heb ben met declamatie, muziek en zang. De voorzitter van het C.N.V., de heer A. Stapelkamp, en oud-minister Prof. Dr. Slotemaker de Bruine zullen dan het woord voeren. Na de propaganda-vergadering zal een huisbezoek-actie volgen, omdat nog vele christen-arbeiders niet in de Chr. vakbeweging zijn opgenomen. CAPELLE. Tot kerkvoogd der Ncd. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk is benoemd de heer B. Mayers. Nu de bietencampagne weer aan den gang is, heerscht in de haven ook meerdere drukte door de aankomst der schepen met pulp, terwijl ook per spoor verschillende wagonladingen aanko men. Door den Zuidwesterstorm van j.l. Zaterdagnamiddag zijn enkele hoo rnen bezweken, terwijl aan het nog niet geplukte fruit, vooral peren, veel scha de werd berokkend. De landbouwer J.. O. aan de Recht vaart vond een dezer dagen een zijner koeien dood in het weiling liggen. Voor hem een heele schadepost. In de Ger. Gem. hoopt Vrijdag avond om half zeven op te treden Ds. Lamein van Rotterdam. In onze gemeente is opgericht 'n vereeniging ten dienste der lucht bescherming. Hierin hebben zitting genomen de heerenF. S. Braun voorzitter, A. Z. Snoek secretaris en verder als leden H.Simonis, H.van Rijswijk, A. van Honzewijk H. T. van Daal en Adr. Penninx. Door den sterken wind geraakte het dochtertje van den heer Wage- makers in het riviertje «DeGantel» Na veel moeite slaagde de vader er in het inmidels reeds bewusteloos geworden meisje op het droge te halen. Door toepassing van kunstmatige ademhaling werd het meisje weer tot het bewustzijn gebracht. Naar wij vernemen is bij de firma Ruitenberg aan een tiental personen ontslag gegeven.Eenerzijds is dit te wijten aan den najaarstijd welke zich niet goed leent voor herstelwerkzaamheden doch ander zijds aan den slechten tijd voor de Omstreeks middernacht heeft een felle brand een groote loods van den Gem. Technischen Dienst aan de Scheepsbouwstraat te Rotterdam geheel in de asch gelegd. Twee dames werden door de scherven van explodeerende zuurstofcylin- ders ernstig gewond. De vuurzee. Eeuwfeest van het Seminarie Haaren. Gelijk we hebben bericht is het eeuwfeest van het Seminarie te Haaren j.l, Woensdag slechts in in- tiemen kring op het seminarie ge vierd. »St. Jansklokken« meldt daaromtrent het volgende: De feestviering werd ingezet met een pontificale H. Mis door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, waarna nog een pontificaal »Te Deum« plaats had. In zijn dankwoord op de betui gingen van erkentelijkheid en de gelukwenschen, die de Bisschop uitsprak tot den president en de professoren van het seminarie, me moreerde de president o.m. dat gedurende de 100 jaren van het bestaan van het seminarie 2351 studenten er hun intrede deden 1899 hiervan (d.i. 80 8 pet.) ontvin gen de H. Priesterwijding, terwijl er 382 (16.2 pet.) hun studies vaarwel zeiden en in de wereld terugkeerden 70 studenten (pl.m, 3 pet.) stierven tijdens hun studiën op het seminarie. Onder deze priesters werden er 10 tot de Bisschoppelijke waardigheid verheven. Voor een der oud leerlingen van het seminarie is het proces zijner Zaligverklaring aanhangig, n.l. voor den Eerbiedwaardigen Pater Petrus Dor.ders terwijl drie oud studenten den marteldood stiervenj n.l. de missionarissen van Scheut de paters J. Dobbe, A. Zijlmans en Jaspers. Uitspraken. De kantonrechter wees o m. de volgende vonnissen W. A. K Sprang-Capelle, winkel sluitingswet, 15 boete. J.P.V.D., Sprang-Capelle winkel sluitingswet 2 x f5 boete.* J. P. M K., Waalwijk, veiligheid verkeer f20 boete. A.C Sprang-Capelle links houden f3 boete. J. J. M., Loon op Zand. twee personen op rijwiel f 3 boete. P. van W., Waalwijk kalf op openbare weg los laten loopen. P. N. van K. Waalwijk geen achter licht f3 boete. A. N., Waalwijk geen achterlicht, f3 boete. B. A. van K., Heusden, schaduwen, f 15 boete. P. van O. Waalwijk, openbare dronkenschap, f 15 boete. De doodslag op het voetbalveld te Sprang Capelle. Naar wij vernemen, is het gerech telijk vooronderzoek gesloten in de zaak tegen H. G., 21 jaar, sjouwer te Sprang-Capelle, thans gedetineerd, verdacht van doodslag op't voeibal- veld te Sprang Capelle op 30 Sept. j.l. De behandeling dezer zaak ter openbare terechtzelting van de Bossche Rechtbank is thans spoedig te verwachten, Grootmoeder verdronk haar kleinkinderen. Voor de rechtbank te Groningen is behandeld de zaak tegen een vrouw te Schildwold, die verdacht wordt haar beide kleinkinderen, jongetjes van vier en twee jaar, te hebben verdronken. Den 2bsten Juli des middags te vijf uur heeft zij den ouders gevraagd, of zij met de kin deren een kleine wandeling mocht maken. Na de verkregen toestem ming is zij met de kleinen langs het Slochterdiep gewandeld over den dijk, welke 1,75 meter boven den waterspiegel ligt en heeft de kinde ren van den dijk af in 't water ge duwd. Om half zes is zij in opge wonden toestand'n naburige woning 1 binnengekomen, terwijl ze daarna in geestesvervoering uitriep «Ik heb mijn kinderen altijd vervloekt en nu heb ik uit liefde mijn kleinkinderen verdronken om ze uit de verdoeme nis te verlossen.» Een man is te fiets naar de plek gereden, waarde euveldaad was gepleegd. Hij wist het eene kind, dat op het water dreef, er uit te halen maar 't bleek reeds te zijn overleden. Het andere werd, nadat meer hulp waskomen opdagen, eveneens leven loos opgehaald. De vrouw kwam later op haar eerste verklaring terug en beweerde toen, dat de kinderen van den dijk waren gegleden. Men kreeg toen evenwel den indruk dal zij niet toe rekenbaar was. Zij wordt thans in een gesticht voor geesteszieken ver pleegd. De deskundige die haar daaron der behandeling heeft verklaarde, dat verdachte, tegen wie verstek was verleend, lijdende isaan waandenk beelden. De deskundige achttehaar volkomen ontoerekenbaar. De offi cier van justitie sprak zijn deernis uit met de zwaar getroffen ouders, maar eveneens met de vrouw die ongetwijfeld niet toerekenbaar is. Spreker was echter overtuigd dat zij schuldig is aan opzettelijken dood slag en vroeg met het oog op haar geestelijken toestand- plaatsing in 'n krankzinnigengesticht voor den tijd van één jaar en daarna ter beschik kingstelling van de regeering. Knecht verwondt zijn patroon. De kleermaker H. Mol, die een zaak heeft aan den Adm. de Buy- 1 terweg te Amsterdan, werd door zijn knecht, de 27-jarige S. uit Groningen, die bij hem inwoont, met een bijl aan het hoofd gewond. De kleermaker, die nog in diepen slaap was werd onzacht gewekt door een slag op het hoofd. Toen de man zich den toestand had ge realiseerd, wist hij, dat niemand anders dan zijn knecht, die bij hem in den kelder slaapt, en die reeds meermalen bedreigingen tegen hem had geuit, de dader kon zijn. S. bleek reeds verdwenen en de kleer. maker was nog in staat om telefo nisch om assistentie te vragen. De politie was spoedig ter plaatse en Mol verklaarde, dat zijn knecht die volgens zijn patroon,, een niet geheel toerekenbaar type" was—al eens eerder had gezegd, dat hij zijn baas nog eens vermoorden zou. Echtelijke twist. Te Nunspeet heeft zich in een gezin van C. B.een ernstige huise lijke twist afgespeeld, waarbij B. doorzijn vrouw met een broodmes eenige diepe steken in den rug werden toegebracht. Ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis vervoerd. De twist ontstond over een kleinig heid, maar nam tenslote een ernstig karakter aan. De man sloeg de vrouw met een stok op het hoofd en deze verweerde zich met een broodmes, waarmee ze de deur uit was gevlucht. Ook de vrouw die aan het hoofd gewond werd, is naar het ziekenhuis vervoerd; haar toe- strand is echter niet ernstig. Verduistering te Oss. Militairen en burgers worden verdacht. De gemeente-politie te Oss is in samenwerking met de militaire politie een omvangrijke verduisteringop het spoor gekomen, waarbij een groot aantal burgers en eenige militairen zijn betrokken. Het was de gemeente, polie opgevallen dat er handel ge dreven werd in levensmiddelen, wollen dekens, fietsen en andere gebruiksvoorwerpen, die kennelijk afkomstig bleken te zijn van een militair onderdeel. Onder leiding van inspecteur Kniepstra werd een nauwgezet on derzoek ingesteld en het bleek dat de hulp der militaire politie in deze noodzakelijk was. Er was n.l. bij de verduisteringen een menage meester, eenige koks en ander keukenpersoneel betrokken. Deze mannen, die ernstig werden verdacht de opgesomde goederen te hebben gestolen en aan burgers voor een prikje van de hand te hebben ge daan, zijn gearresteerd. Zij zijn op het politiebureau en in de mare chaussee-kazerne te Oss opgesloten. Toen deze verdachten een bekente nis hadden afgelegd werden de burgers aan den tand gevoeld en toen bleek dat men met een uitge breide verduisteringsafTaire te doen had. Verscheidene burgers zijn op 't politiebureau verhoord en tegen hen is procesverbaal wegens heling opgemaakt. De ontvreemde goederen zijn voor een groot gedeelte in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet en men verwacht dat tegen nog meer personen proces verbaal zal worden opgemaakt. De in arrest gestelde militairen zijn naar 's Hertogenbosch overgebracht, waar zij ter beschikking van de betrokken autoriteiten zullen worden gesteld. Twee militaire door trein gegrepen en gedood. Maandag zijn militairen, die op een motorrijwiel reden, op den onbe- waakten overweg onder de gemeente Leusden, door een trein, komende van Nijmegen, gegrepen en vrijwel op slag gedood. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Best. »De Molenvliet«. W.G V.-S.S.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiranten B van 7,15—8,15 Heeren van 8,30—10,— Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30—8,30 Dames van 8,45 10, Zaterdag. Dames Adsp.A van 5,30—6,30 Vrijdag Theater Musis Sacrum »De Onsterfelijke Wals«. Vrijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur »De terugkeer van Sophie Lang«. DE DRUKKERIJ VOOR HET BETERE WERK 4

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3