Plaatselijke Berichten. Tweede Blad Woensdag 18 October 1939 No. 82 De Echo van het Zuiden De Onsterfelijke Wals SPRANGCflPELLE. DRUNEN. Algemeene Vergadering „Waalwijks Belang." De algemeene najaars vergadering van Waalwijks Belang" is bepaald op Maandag 30 October a.s.. des avonds ten 8'/a uur >n »>De Twee Kolommen." De agenda, die belangrijke punten zal bevatten, hopen wij nader te kunnen mededeelen. Etalage-wedstrijd Het bestuur van Waalwijks Belang heeft in zijne laatste bestuursver gadering besloten tot het organiseer ren van een grootsch opgezetten etalage-wedstrijd. ledereen zal daaraan kunnen deelnemen, de etalages zullen beoor deeld worden door een onpartijdige jury en als prijzen zullen medailles en diploma's worden uitgereikt. Door een goed opgezette reclame, door eenige festiviteiten aan opening enz. verbonden, zal getracht worden tal van vreemdelingen te trekken, tot voordeel van den winkelstand en bevorderingvan't vreemdelingen verkeer. De medewerking van den R.K. Middenstand is bereids gevraagd. Vluchtelingen-collecte. De Vluchtelingen-collecte heeft l.l.Zondagopgebracht in de parochie kerk van St. Jan f118,67; St. An- tonius f50.50; Onbevlekt Ontvan gen f42.— St. Clemens f20.—, totaal f 231,17, een bedrag dat voor eene plaats als de onze en voor dit doel niet hoog genoemd kan worden Het Comité is ook blijkbaar de foutieve meening toegedaan dat men de plaatselijke bladen kan uitscha kelen en alleen met dagbladen kan volstaan, waarin groote advertenties geplaatst werden. Wij gelooven dat het resultaat anders veel beter ware geweest, de plaatselijke bladen juist zijn voor dergelijk doel geëigend, waar ze juist de menschen bereiken, die men hebben moet. Oefening van den Lucht beschermingsdienst Zooals wij reeds in ons blad hadden aangekondigd hield de luchtbescher mingsdienst voor onze gemeente jl. Zaterdag een oefening, welke meer speciaal was bedoeld om de leiders van de verschillende hulpdiensten te bekwamen in hun taak. Men ging van de stelling uit dat om 1 uur Nederland in oorlog was geraakt, terwijl om kwart over twee het alarmsignaal klonk, De drie sirenes van de luchtbeschermings dienst loeiden en onmiddellijk daarop namen de tien sirenes van verschil lende fabrieken het signaal over. Direct was het een en activiteit, Op verschillende punten waren bommen gevallen en in een oogwenk was het personeel van de diverse hulpdiensten ter plaatse om zijn werkzaamheden te verrichten. De luchtbeschermingspolitie patrouil leerde door de straten, intendanten reden af en aan, de brandweer rukte uit enz. Het uitgebreide apparaat van den luchtbeschermingsdienst was in wer king gesteld. De oefening mag volkomen ge slaagd genoemd worden. Natuurlijk werden er eenige fouten gemaakt, doch juist uit deze fouten trekt men de beste leering. De opkomst van het personeel was uitstekend en de functioneering van het geheele appa raat goed en over het geheel mag men tevreden zijn. Van verschillendezijden vernamen wij echter, dat er zoowel onder de leiders ven de hulpdiensten als onder het overige personeel de wensch be staat, dat er meer van deze oefe ningen mogen volgen, aangezien is gebleken, dat juist hierdoor het per soneel. beter nog dan door voor lichting, de onontbeerlijke kennis en routine kiijgt. Twee gouden echtparen op één dag Behoort een gouden echtvereeni- ging tot de niet alle daagsche feiten, iets heel bijzonders is het toch wel, dat op één dag twee echtparen den dag herdenken, dai zij voor 50 jaren ln het bootje stapten, dat hun een halve eeuw door lief en leed voer. Op 11 November js het echtpaar J. Verhoofstad Kooijmans op de Kloosterwerf 50 jaren getrouwd en maakt de geheele buurt zich o~ om feest te vieren, maar ook de echte lieden G. Pullens—van Baardwijk in de eerste Zeine heidenken dien dag hetzelfde feit. Voor beide gebeurtenissen zijn comité's gevormd, die een waardige herdenking zullen arrangeeren en zoo zal Waalwijk op 11 November vier gouden oudjes in zijn midden zien, vier oudjes, die zich allerwege mogen verheugen in de hartelijke sympathie der bevolking. Gezond land is het hier. R. K. Verkenners. Naar wij met belangstelling ver nemen, bestaan er plannen, bij de Verkennersbeweging hier ter plaatse om te komen tot een eigen home, dat volledig in verkennersstijlzal worden opgetrokken in den vorm van een blokhut. Waar de beweging (die momenteel haar eerste lustrum viert) bovendien door welwillende medewerking der Maatschappij „Noord-Braband de beschikking gekregen heeft over een prachtig gelegen buitenterrein, kan zij met nieuw enthousiasme aan haar tweede lustrum beginnen. Inmiddels gaven zich twee heeren op voor 't volgen van den inleidings cursus voor verkenners-leider. Dr. Kolster over de luchtbescherming. Gisterenavond sprak de heer M. H. C. Kolster, Arts, leider van den medischen hulpdienst van den lucht beschermingsdienst alhier de vierde van de reeks van vijf lezingen over de luchtbescherming uit voor de microfoon van het R. D. B. Dr. Kolster vertelde op prettige onderhoudende wijze iets over de organisatie van den medischen hulp dienst. Hij zei, dat er in onze ge meente vier medische hulpdiensten zijn gevormd, n.l. voor het centrum in het raadhuis, voor Besoijen in de R.K. Jongensschool, voor Baardwijk in de R.K. Jongensschool en voor de St. Antoniusparochie in deFrö belschool in de StCrispijnstraat. Op deze posten is steeds voldoende medisch personeel aanwezig om in tijden van gevaar bijtijds te helpen. Bovendien wordt er in de straten gepatrouilleerd door menschen met blauwe banden rond hun arm, die zoo zij ernstige gevallen opmerken, onmiddellijk geneeskundige hulp jequireeren. Voorts lichtte spr. nog enkele andere punten over luchtbescher ming en medische hulp toe. Alles hijeen een interressante en leerzame lezing. BESPREEKT ter voorkoming van teleurstelling REEDS THANS UW PLAATSEN voor Zie advertentie elders in dit numme r PROPAGANDA-AVOND R.K. JEUGDBEWEGING. Zooals de advertentie in dit num mer bericht, wordt Zaterdag- en Zon dagavond in de groote zaal van het Bondsgebouw een propaganda-avond gehouden voor de R.K. Jeugdbeweging en wel Zaterdag voor de mannelijke en Zondag voor de vrouwelijke jeugd. De agenda vermeldt allerlei aantrek kelijks, zoodat een groote belangstel ling wordt verwacht. Zaterdagavond wordt de uitvoering geopend met 'n openbare groepsbijeen komst van de Jonge Wacht. Daarna houdt Drs. Etman een spreekbeurt over de R.K. Jeugdbeweging, vervol gens wordt de film gedraaid van het pastoorsfeest, terwijl de verkenners zorgen voor een waardig slot door een Kunst-kampvuur. Zondagavond spreekt de zeereerw. heer pastoor Heezemans en wordt eveneens de reeds genoemde film ge draaid, terwijl bovendien de vrouwe- hertienking en wanneer het slot ons een iraaic symboliek brengt over het verscnil tusschen tijdelijk en eeuwig, zijn wij voldaan over dit aardig film- werkje, dat toch nog drie kwartier in nesiag neemt. LEDER* ABRIKANTEN. Maandag werd door de Federatie van Vereenigingen van Leder! abri Lan- ten een algemeene vergadering ie Til burg gehouden over den toestand van de leder-industrie in 't algemeen onder de Huidige omstandigheden en de ver- iioudmg tot het Rijksbureau Huiden en Leder. Verschillende feiten en wenschen werden naar voren gebracht en verder besproken. Na alloop had een afzonderlijke ver gadering plaats van den Ned. Bond en van den R.K. Bond waarin behandeld werd het afsluiten van een collectief contract met de arbeiders-organisatie. In den R.K. Bond werd het collectief contract met algemeene stemmen in princiep aangenomen, terwijl nog eeni ge detail-punten zijn te regelen. In den neutralen Ned. Bond werd het afsluiten van een collectief contract vrijwel met algemeene stemmen verworpen. Door verschillende sprekers werden nog hartelijke woorden gewijd aan wijlen den heer Jan Quiryns. BAKFIETS CONTRA WIELRIJDSTER Maandagmiddag omstreeks hall' vier kwam mej. W. D. uit de Minister Loeff- straat alhier op de hoek van de Markt en de Grootestraat in hotsing met een driewielige bakfiets van v. B. uit de Putstraat. Mej. W. D. kwam te vallen en be kwam een bloeduitstorting in haar linker been. Zij werd per auto huis waarts gebracht. Waarschijnlijk is het ongeval te wij ten aan het feit, dat v. B. geen richting aangaf. De gemeentepolitie onderzoekt de schuldvraag. u Handboog. Zaterdag j.l. had in 't calé W. Pulles (Vosje) de jaarlijksche be stuursverkiezing plaats van deHand- boogschutterij «Eendracht maakt Macht«. Omstreeks 8 uur opent de voor zitter de vergadering en heet allen hartelijk welkom, tevens deelt de voorzitter mede dat de Controle commissie de boeken van secretaris en penningmeester in orde heeft bevonden en dat de kas sluit met een batig saldo van f82.84. De voorzitter brengtalle aftreden de bestuursleden nogmaals dank voor de wijze waarop zij hun taak hebben verricht. Daarna legt ook hij zijn functie neer en geeft de leiding van Eendracht maakt Macht over aan den koning J. Verhoeven. Deze sluit zich nogmaals aan bij de woorden van den aftredenden voor zitter, dankt de leden voor hun trouwe opkomst en stelt voor over te gaan tot het kiezen van een nieuw bestuur 't welk als volgt wordt gekozen lste voorzitter, J. Kleijberg; 2de voorzitter, J. Verhoeven lste secre taris, H. Muskens; 2de secretaris M. v. d. Mee; Commissarissen, P. v. Dijk, P. v d. Hoven. Pijlmeesters. P. v. Bavel, N. Pulles. Hiermede werden allen aftredenden weer herkozen en werd door allen hun benoeming weder aanvaard. De verdere avond werd gezellig onderling doorgebracht, totdal de t Pastoor van Gelder, t De ZeerEerw. heer J. van Gelder pastoor der parochie Korvel te Tilburg en oud-adviseur van den R.K. Rond van Schoenfabrikanten is gisternacht plotseling overleden SPRANG. Toen Dinsdagavond omstreeks half zes mej. C. alhier zich in den z.g. ..middenpad"' achter de hoven, komen de van Kaatsheuvel op weg naar haar woning bevond, werd zij aangerand door een gedeeltelijk ontkleed individu. Op haar hulpgeroep, maakte de aan rander zich ijlings uit de voeten. Eenigen tijd tevoren heeft men ge zien dat zich aldaar een verdacht uit ziend persoon ophield. Alweer in den Overlaat! De Overlaat is de weg der ruchten. Vooral de bocht in den oprit van den overweg Drunensche dijk, heeft» een beruchte reputatie gekregen. Zaterdagmorgen gebeurde er weer een ander ongeluk. Landbouwer Knip- pcls kwam met een geladen kar van zijn land. In de voornoemde bocht kwam hem een bus van de B.B.A tege moet. Hoe het gebeurde is onbekend, maar op een gegeven moment botste de au tobus op de kar. Het paard en voertuig moest het afleggen tegen zijn motor collega. De kar sloeg om. De inhoud rolde over den weg en het geval bleek zonder persoonlijke ongelukken te zijn afgeloopen. I)c kar was er echter erg aan toe. Haar beide hurries waren gebroken en daar zal de wagen- of raaimaker aan te pas moeten komen. R.K.W.V. De R.K.W.V. hield gisteravond een algemeene ledenvergadering in de zaal der meisjescongregatie. Na het ope ningswoord werden de notulen onver anderd goedgekeurd. Ook dit jaar zal de kinderen met St. Nicolaas een groot feest worden bereid. In het z.g. St. Nicolaas-comité werden gekozen de heeren H. Maas, A. van Son, W. Pulles, Joh. Schapendonk en Th. Couwenberg. Als cascommissie voor het volgende tijdvak zullen fungeeren de heeren: Th. v. Ravenstein, H. Bergmans en Joh. Konings. De rondvraag bracht de tongen los. Over het algemeen bleek, dat men niet erg te spreken was over de handelwijze van den heer Coppens te Den Bosch. Dc vergadering besloot daaorm de bondszaken in de toekomst recht streeks met den Bondsvoorzitter te be handelen. ELSHOUT. O.L. Vrouwe Schutse. Het sluitings-concours van de O.L. Vrouwe Schutse, dat Zondag op een boom in Elshout werd gehouden, gal den volgenden uitslag: 1 Jan v. d. Wiel; 2 Harrie Tausch: 3 Wim de Hart; 4 Jos.'v. d. Wiel; 5 Jos. Rombouts; 6 W. Klerks; 7 A. Ver hoeven; 8 Bart v. d. Wiel; 9 Ar. Velt- man; 10 Jan v. d. Wiel (dijk); 11 Am. Klerks en 12 Bart Klerks. smullen en het najaarsregentje doet met uitzondering van enkele glibberpartytjes maar weinig af aan de kwaliteit van het spel, die zich het duidelijkste uit in hel goede combinatie-spel. Na 5 minuten spelen in de tweede helft zien we een scherpe voorzet van Duquesnoy, waardoor een scrimage voor het Nevelo-doel ontstaat. Brok trekt hiervan handig profijt en maakt gelijk. Dit doelpunt schijnt het sein te zijn voor een serie goed opgezette aanval len, die, meestal geleid door den schitterend spelenden Duquesnoy, het de Nevelo verdediging knap lastig ma ken. Als Duquesnoy uit een van die aanvallen een keihard schot tegen de lat vuurt is Brok er als de kippen hij om den hal op te vangen en door een onhoudbaar schot zijn club de leiding te geven. Wanneer er nog vyfien minuten te spelen zijn is het v. d. Bogaert, die uit een voorzet van den rechtsbuiten den stand op 3—1 brengt en slechts vijf mi nuten voor het einde in het Duquesnoy,- die aan alle onzekerheid een einde maakt en nr. 4 tusschen de touwen zend. mat R. W. B. BoxtelR.W.B. 3—4. Heeren correspondenten en lijke jeugdbeweging voor de noodige I gaslvrouwe de° leden verrastte op I sportverslaggevers gelieven zich, een goede koffietafel mei tevens voor a) jn dezen tijd, te beperken ieder een flinke portie paling, waar- ..Qri «,öHctrii- over allen begrijpelijkhoogstvoldaan in hunne verslagen van wedstri) waren. I den of voorbeschouwingen variatie zorgt. DE FILM VAN DE PASTOORS FEESTEN. Ieder herinnert zich nog de schitte rende feestelijkheden, die Waalwijk had georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren priester-jubileum van den zeereerw. heer pastoor Heezemans; ook weet eenieder nog hoe fotograaf J. de Bont zich den geheelen dag door het feestvierende Waalwijk bewoog en gewapend met zijn film-camera de di verse tafereeltjes vastlegde die de film deden ontstaan, waarover wij u hier iets zullen vertellen. Reeds eenigen tijd voor den eigen lijken feestdag liep de heer de Bont rond met het plan om deze bijzondere gebeurlijkheden voor eeuwig vast te leggen op de 8 m.rn. Agfarfilm. Het feest-comité voelde er echter maar wei nig voor en daarom toog de film-opera- leur op eigen initiatief aan het werk. Het succes dat hij hiermee heeft be haald is goed, want de film mag er in ieder opzicht zijn. Natuurlijk zijn er hier en daar wel eenige onvolmaakt heden, maar gezien de aardige mon tage en de goede symboliek die er in zit, verdient dit werk allen lof. De film vangt aan in den fraaien tuin van den jubilaris, waar deze blijk geeft de kunst van posecren te ver staan. Dan zien we de voorbereidingen voor het feest en ten slotte wordt ons de eigenlijke feestdag weer voor oogen gebracht. t Opnieuw herleven wij dez^ grootsche De leden hebben weder op een genoeglijken avond van Eendracht maakt Macht kunnen terugzien. MUSIS SACRUM. De Onsterfelijke Wals. Vanaf a.s. Vrijdag draait in Musis de schitterende film »De Onsterfe lijke Wals«, de grootste muziekfilm aller tijden, met in de hoofdrollen Fernand Gravey als Johann Strauss, Luise Rainer en Miliza Korjus, de beroemde Hongaarsche zangeres van de Berlijnsche staalsopera, met haar weergaloos fraaie stem. In ons blad van Zaterdag komen wij hier nog nader op terug. Vierdaagsche werkweek bij de Lederfabriek „Oisterwijk" ingevoerd Met ingang van Maandag j.l. is op de N.V. Koninklijke Lederfabriek „Oisterwijk'* de vierdagen werkweek ingevoerdMaandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag op welke dagen in totaal 40 uren wordt ge arbeid. Eindigde voor deze schikking de werkweek op Vrijdagavond, voor taan zal die eindigen op Donderdag avond. Tevoren zijn reeds 'n groot aantal arbeiders ontslagen. De oorzaak is geen uitvoer, waar voor deze fabriek in hoofdzaak werkte. Zij nemen thans te veel plaats jn en we zouden verplicht zijn zelf te schrappen of te weigeren RED. WAALWIJK. W. S. C. W.s.c.Nevelo 41. Met klinkende cijfers heeft WSC Zon dag gewonnen van het Oi ster wij ksche Nevelo, een fraai resultaat, dat de Waal- wijkers weer dichter by de eerste plaats heeft gebracht. Toen maakte in het begin de W.S.C.- ploe<r een ietwat zwakke indruk en aan vankelfik liet het zich aanzien dat het zwaar werk zou worden voor de schoenfabrikanten. Nevelo speelde goed en zat geregeld voor het heiligdom der gastheeren. Het was te zien dat hieruit gescoord moest worden en nauwelijks waren dan ook 10 minuten gespeeld of de rechts binmen van de gasten gaf met een vcny nige schuiver zijn team de leiding. Het schijnt dat de WSC'ers nu de hit tere noodzaak gaan zien om het peil en tempo op te voeren en langzamerhand geschiedt zulks. Van beide kaïnten zien we dan weliswaar fraaie, goedopgezette aanvallen, maar voor de rust komt er toch geen verandering meer. Na de thee komen de Waalwijkers oogenblikkeUjk gevaarlijk opzetten en hoewel Nevelo alle mogelijke moeite doet om de touwtjes in handen te hou den moeten de Oisterwijkers toch aan zien hoe WSC voortaan hei offensief leidt. We zien nu voetbalspel om van te De RWB'ers hebben j.l. Zondag een goed antwoord gegeven en hebben de zen wedstrijd weten te winnen. Het beste antwoord wisten zy echter na de rust die met 30 voor Boxtel inging te vinden dour vol moed en vastberaden heid aan de 2e helft te beginnen en hierdoor den achterstand om te zetten Ln; een overwinning. Wat de wedstrijd betreft het volgende. BWB raad goed en Boxtel trapt af en gaat direct ten aanval, een goed schot volgt maar wordt even keurig gestopt. Dan nemen de RWB'ers den hal mee, een voorzet van links wordt hard inge schoten, maar ook de Boxtel-keeper is op zijn plaats en vangt klemvast. By een volgende aanval van Boxel blijkt dat onzen links-achter nog niet van zijn duw van vorigen Zondag hersteld is, hij kan niet voldoende ingrijpen en Boxtel maakt heel fortuinlijk 1 -0. Als weer afgetrapt is gaat RWB ten aanval. De rechtsbinnen schiet voor langs hel doel en de hal gaat juist achter. Bij een cor ner op he RWB-docl weet de keeper nog juist weg te stompen. Hieruit gaat de hal naar voren en dc midvoor breekt door doch schiet juist over. Bij corner op het Boxtel-doel schiet onzen midhalf over, even daarna weer corner op het Boxtel-doel, nu weet de doelverdediger lot 2 maal toe te redden. Door de rech tervleugel van Boxtel wordt onzen inks achter gepasseerd en met een kalm schot vergroot Boxtel den voorsprong. 2 0. Nu krijgen wij een doorbraak van BWB. De midvoor schiet op doel, rake lings naast. Het zit B. W. B. niet mee. Ongeveer 5 minuten voor rust raakt on zen rechtsachter hij een botsing ge wond en wordt van het veld gedraeen (hier is van opzet of ruw spel geen spra ke). Boxtel weet nog eenmaal te doel punten en met 3—0 voor Boxtel breekt de rust aan. Na de rust is het elftal van BWB ge wijzigd. De links achter speelt mee voor en heeft nu meer succes, want als er ongeveer 5 minuten gespeeld is, glipt hij op zyn oude manier door de achter hoede heen en het eerste tcgenpunt is er. Het spel gaat snel op en neer met BWB nu het meest aanvallend. Bij een doelschop van BWB wordt deze slecht genomen en bijna weet Boxtel hieruit te doelpunten. De hal verhuisd naar den anderen kant, komt hij den linksbuiten, een schot en onhoudbaar vliegt de hal in het net. 32. Als het publiek minder nette uitdrukkingen, ook aan het adres der Boxtel-spelers gebruikt, krijgt het een waarschuwing en houdt zich verder koest. BWB is nu verreweg het sterkst, bij een uittrap van B. vangt on ze voorhoede den bal op en voor een der achterspelers kan ingrijpen ver dwijnt deze in het doel 33. Onze jon gens proeven als het ware de overwin ning. By een aanval van rechts komt de hal mooi voor doel en de rechtsbinnen maakt het 4e tevens het winnende doel punt. B. valt nog enkele malen hard nekkig aan, even voor het einde krij gen zy nog 'n vrije schop wegens hands buiten het strafschopgebied, een kei hard schot volgt maar de BWB-doel- man toont hier zijn kunnen en met bei de vuisten sompt hij den hal via krui- singpanl en lat het veld in waar deze verder weg gewerkt wordt. Even hier na fluit de scheidsrechter einde en heeft BWB een zwaar bevochten overwinning behaald. Het 2e elftal bond op eigen terrein de (stijd?) aan tegen Vlijmen en behaal de een 93 overwinning. De jeugd speelde j.l. Zaterdag tegen Baardwijk B en behaalde een 32 over winning. PAZOBaardwijk 21. Het is de Baardwijkers Zondag niet mogen gelukken een overwinning te be vechten. In een tot de laatste minuut zeer spannende onmoeting, welke te vens op een goed peil stond, heeft de thuisclub de puntjes voor zich welen te houden. Over het geheel genomen is het spel geweest waarin beide ploegen om beurten de toon aangaven. Wanneer even over half drie scheids rechter van Dun laai aftrappen wordt er direct stevig aangepakt. De eerste aanval is voor de gastheeren doch na dat deze afgeslagen is zien wij een dui delijk overwicht van de gasten. Resul taat levert dit echter niet op en de groen gelen gaan hierna zelf tot 't offensief over waarbij echter de goed spelende Baardwijk-verdediging weet stand te houden. Daarna raakt hel spel meer verdeeld en aan beide kanten moeten de doelverdcdigers handelend optre den. Ongeveer 10 minuten voor het ver strijken van de eerste helft nemen de Julianaryanncn de leiding, welk doel punt echter door den referée niet wordt toegekend. De rust breekt dan ook aan met een 00 stand. Na de thee aanvankelijk een sterk aanvallende ploeg der gasten en hoe zich de verdediging der thuisclub ook weert zy kan toch niet voorkomen dat Ill I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5