GEMEENTERAAt) waspik. Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. TILBURG. de regeering ligt om op deze wijze een soort monopolie voor de distributie van gasmaskers te scheppen. Het is in tegendeel het voornemen, om de Ne- derlandschc Vereeniging voor Lucht bescherming en haar afdeelingen te blijven inschakelen, zoowel voor het verstekken van gasmaskers als voor de distributie van andere artikelen op luchtbeschermingsgebied. Bovendien zij gemeld, dat het ver strekken van gasmaskers en andere luchtbeschermingsartikelen aan on- en minvermogenden de bijzondere aan dacht van de bevoegde instanties heeft en dat binnenkort nadere mededeelin- gen dienaangaande zullen volgen. SUIKER! „Pluto" met een lading aangekomen. Het Ncderlandsche s.s. „Pluto" arri veerde Maandag met een lading suiker van Southampton in de haven van Am sterdam. Deze suiker moest eenigen tijd geleden door het Nederlandsche s.s. „Stuyvesant", inmiddels te Amsterdam aangekomen, op last van de Engelsche admiraliteit te Southampton worden gelost, doch zij werd kort daarna vrij gegeven. DRIE ONS SUIKER PER WEEK. Zooals terstond als waarschijnlijk in het vooruitzicht is gesteld, zal, naar wij vernemen, voor de volgende, twee de, periode der suikerdistributie, wel ke Maandag a.s. aanvangt, inderdaad een grootere hoeveelheid dan een hall pond suiker per week en per persoon beschikbaar zijn. Wij hebben eenige reden om voorhands aan te nemen, dat de huisvrouwen in de eerstkomende weken op drie ons suiker per week en per persoon zullen kunnen rekenen, dat is dus weinig beneden het gemid delde normale suikerverbruik in ons land, dat op 330 gram wekelijks per persoon is te stellen. Dank zij de omstandigheid, dat de bietsuikerfabrieken nu gedurende eeni ge weken op volle kracht werken en dat verscheidene ladingen suiker in middels over zee zijn aangevoerd, zijn de voorraden reeds belangrijk grooter geworden, zoodat eene verdere uitbrei ding van het rantsoen over een paar weken zeker niet bij voorbaat uitge sloten geacht moet worden. KONINKLIJKE MARECHAUSSEE. Op Donderdag 26 October a.s. zal het 125 jaar geleden zijn dat het wapen der Kon. Marechaussee bij besluit van koning Willem I werd ingesteld; het wapen dat zich al die jaren heeft doen kennen door kracht en plicht. KOOS SPEENHOF 70 JAAR. Onder groote belangstelling heeft de bekende Nederlandsche liedjeszanger Koos Speenhof 1.1. Maandag zijn 70sten verjaardag gevierd. VOEDER VOOR PLUIMVEE EN KONIJNEN. De Minister van Economische Za ken maakt het volgende bekend. Zoo als bekend kunnen diegenen, die niet aangesloten zijn bij een landbouw-cri- sisorganisatie en die minder dan 25 stuks groote hoenders of groote een den bezitten of kalkoenen houden en tevens alle houders van siereenden, dwerghoenders, sierduiven, postdui ven, fazanten, ganzen, zwanen, parel hoenders, pauwen en konijnen bij den provincialen voedselcommissaris of bij den plaatselijken bureauhouder geen toewijzingsbiljet voor veevoeder ont vangen. De winkeliers (vereenigingen)wel ke aan genoemde dierenhouders voe der willen verstrekken, kunnen voeder betrekken door zich te wenden tot de afdeeling Veevoederdistributie van het Rijksbureau Voedselvoorziening, Sectie Bijzondere Diergroepen, van welke af deeling de heer P. J. Wijk, Spelderholt 9 te Beekbergen de leider is. Deze af deeling stuurt de winkeliers (vereeni gingen) een lijst, welke met de namen van alle klanten (leden) en verder vol gens de daarbij gegeven voorschriften ingevuld, teruggezonden moet worden aan den heer P. J. Wjjk te Beekber gen. De winkeliers (vereenigingen) ontvangen dan een toewijzing, waarop zij een zekere hoeveelheid voeder kun nen betrekken. Op dezen gang van zaken wordt nogmaals de aandacht gevestigd, daar lijsten, welke na 1 November a.s. bin nenkomen, niet meer aanvaard worden. Iedere winkelier (vereeniging) dient dus ervoor zorg te dragen, dat vóór genoemden datum de klantenlijsten door den heer Wijk zijn ontvangen. Onder voorzitterschap van burge meester Dekkers kwam de gemeente raad van Waspik Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Na de opening met gebed deed de voorzitter mededeeling van eenige in gekomen stukken, waaronder een twee tal dankbetuigingen van H.M. de Ko ningin en enkele processen verbaal van kas-opnaine, n.l. bij den gemeente-ont vanger, secr.-penningineestcr, Woning bedrijf en secr.-penningmeester Bur gerlijk Armbestuur. Het verslag van den toestand van de waterleiding maatschap. Noord-West- Brabant, benevens de balans en de be grooting van den laatste, worden ter inzage gelegd. De heer Smits brengt namens de be treffende commissie verslag uit over de gemeente-rekening van het jaar 1919 en concludeert, dat alle bescheiden in orde zijn. Naar aanleiding van de post voor de twee maal per jaar te houden markt vraagt hij echter of het niet beter was deze op te heffen, aangezien er nagenoeg geen belangstelling voor bestaat. De voorzitter is het met de zienswijze van spreker eens. Ook voor de laatste markt was geen belangstelling. B. en W. zullen ten dezen opzichte met voor stellen komen. De rekening sluit met aan inkomsten ƒ93.212.47 en aan uitgaven 97.388.62. een nadeelig saldo derhalve van f 4176.15. Op een vraag van den heer Brokx antwoordt de voorzitter, dat de ge meente een minimale winst maakt op de blikken vleesch e.d. Deze winst wordt voorloopig verdisconteerd in den voorraad, doch bij liquidatie van dit bedrijf komen de baten ten goede aan de gemeente-kas. Met algemeene stemmen wordt de rekening hierna goedgekeurd. Aan de orde komt dan het voorstel tot vaststelling van de verordening van benoembaarheid en bezoldiging van den gemeente-veldwachter. De geldende verordening is thans verloopen zoodat er een nieuwe moet worden vastgesteld. Op advies van St. Michael willen B. en W. in de oude regeling enkele bepalingen wijzigen. Zoo was vroeger de salarisregeling 1200 1600. Deze wordt nu 13001700. De 100 woningtoeslag, die de gemeente veldwachter echter vroeger ontving komen dan te vervallen. Ook in de kindertoeslag-regeling willen B. en W. wijziging zien aange bracht en wel in dier voege, dat de ge meente-veldwachter 3% van zijn sa laris krijgt vanaf het eerste kind. De vervallen regeling kende 5% toe, maar dan ook eerst van het derde kind met een minimum van 60.per kind. Deze regeling geldt reeds in 95% van de Noordbrabantsche gemeenten en in 65% van het geheele land. Bovendien willen B. en W. den ge meente-veldwachter voortaan ook ƒ50 per jaar toestaan voor zijn gecertifi- ceerden hond. De heer G. Zijlmans vindt deze nieu we kindertoeslag-regeling minder so ciaal. Hij zou liever 5% en dan vanaf het tweede kind willen geven. De eerste kinderen vormen volgens spreker geen drukkende last, maar als er meer komen doet zich de behoefte aan toeslag dringender voelen. De voorzitter argumenteert, dat het Rijk en den voornoemden politie-bond dit vraagstuk natuurlijk van alle kan ten hebben bekeken en alleen uit dien hoofde zou het nieuwe voorstel reeds aanbeveling verdienen. Bovendien is hij het niet met spreker eens, waar deze beweert, dat twee kin deren niet veel zorgen en last zouden baren. Bovendien is het salaris van den gemeente-veldwachter toch al niet hoog; wanneer het door den burge meester van Waspik zou moeten wor den bepaald zou het heel wat hooger zijn, mede ook al door de prijsstijging van den laatsten tijd. De heer M. v. Dongen zegt dat het hier niet over het salaris gaat, waar mee de heer G. Zijlmans instemt en zegt, dat het hier alleen gaat om den kindertoeslag, bedoeld als sociale maat regel. De voorzitter repliceert nog dat het minimum toch 60.per kind is. De heer Brokx vraagt of er geen ge vaar aan verbonden is dat de gemeen te-veldwachter uit de betrokken wo ning gaat verhuizen, wanneer de toe slag wordt opgeheven, waarop de voor zitter antwoordt, dat de veldwachter door derr toeslag ook niet aan een be paalde woning is gebonden. De heer M. v. Dongen is van meening, dat nu ook de pensioensgrondslag wordt verhoogd, doch blijkens den voorzitter, was deze reeds op 1850. bepaald. De heer Zijlmans komt nog terug op de kindertoeslagregeling en zegt, dat wanneer een huisvader 8 kinderen heeft, hij volgens de rijksregeling min der toeslag zou krijgen dan volgens de oude regeling. Spreker ziet hierin een sociale onrechtvaardigheid. De voorzitter zegt dat de raad voor loopig de regeling kan vaststellen vol gens het voorstel van B. en W. Later kan dat nog worden gewijzigd. De heer v. d. Rijken is van ineening, dat er niet veel veldwachters zijn met 8 kinderen. Het voorstel van B. en W. komt dan in stemming en wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer G. Zijl mans bleef echter buiten stemming. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. De beplanting. Bij de rondvraag deelt de voorzitter op een vraag van den heer Brok.'x me de, dat het gemeente-bestuur, in ver band met de beplanting van het terrein voor het gemeentehuis advies heeft ge- vraagt aan den heer v. Koolwijk uit Breda, de adviseur van Het Noord-Bra- bantsch landschap. De heer v. Kool wijk is hier eens komen kijken en vond het een aardig object. B. en W. heb ben daarna ook eenige parken in Breda bezichtigd en vervolgens den heer v. Koolwijk de beplanting opgedragen. De kosten hiervan zullen pl.m. 600. bedragen. De heer Hasselman zal het werk uitvoeren. Rechts en links van het terrein komt een zware beplanting en aan den achterkant een flinke haag. Daar tusschen komen verschillende soorten bloemen en struiken, terwijl een lage, stevige grassoort zal worden gebruikt voor de gazons. De heer Brok* merkt op, dat hij in een vorige raadsvergadering heeft ge vraagd om restauratie van den gevel van het huis vap v. d. Rijken. De voor zitter heeft toen gezegd dat dit in orde zou worden gebracht. Tot op heden is echter nog niets geschied. De voorzitter antwoordt hierop, dat hij de verzoeken ter tafel brengt, wan neer het daar tijd voor is. In verband met het te bouwen transformatorhuis je, kan men nog beter even wachten. De heer J. Smits vraagt of er nog geen aanvragen zijn gekomen om het terrein voor het gemeentehuis te koo- pen, het geen de voorzitter ontkent. De heer v. d. Rijken vraagt inlich tingen omtrent de restitutie van het staangeld, ten behoeve van de kermis exploitanten. De voorzitter zegt dat dit geen een voudige kwestie is en goed moet be keken worden. De heer v. Dongen bepleit de herop richting van een commissie van toe zicht op de L.O.-wet. Ongeveer 6 jaar geleden is deze commissie opgeheven, hoewel ze toch wel nut heeft. De voorzitter zal dit eens bekijken en in de volgende vergadering over wegen. Verder zegt de heer v. Dongen nog, dat blijkens een schrijven van den mi- nistér van Sociale Zaken er overleg dient plaats te hebben tusschen den distributie-dienst en de plaatselijke middenstandsvereeniging. De voorzitter zegt echter, dat hem van een dergelijk schrijven niets be kend is. Hierna ging de raad over in gehei me zitting. De Haagsche afdeeling van de Vereeniging tot Behartiging der Belangen van T.B.C.-patiënten in Nederland, heeft 3000 k.g. oud koper, rjjwielplaatjes, zilverpapier enz., ingezameld en naar het hoofdbureau te Amsterdam op transport gesteld. Het gereedmaken der zending. juffrouw E. Jorissen in haar woning aan de Berkelschelaan te Rotterdam onwel. Zij viel tegen de kachel en kreeg ernstig brandwonden aan h etlichaam zoodat opneming in een ziekenhuis noodzakelijk was. Zondagmiddag is zij in het ziekenhuis Eudokia aan de ge volgen van de brandwonden overle den. AANRIJDING MET DOODELIJ- KEN AFLOOP. Zaterdagmorgen is de 66-jarige heer H. Bolt uit Groningen onder de ge meente Noorddijk aangereden door een personenauto. Het slachtoffer kreeg ernstige brandwonden aan het lichaam van Zaterdag op Zondag in het zieken huis te Groningen aan de gevolgen overleden. Naar de toedracht van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op den hoek van de Schulpweg en Eikenlaan te Aerdenhout werd Zater dagavond de 35-jarige C. uit Bloemen- daal, op zijn motorfiets aangereden door een met groote snelheid het kruis punt passeerenden auto, bestuurd door mevr. v. M., wonende te Aerdenhout. De botsing was zoo hevig dat de mo torrijder 10 meter over den weg werd meegesleurd en zoo ernstig werd ge wond dat hij bijna onmiddellijk is over- DRAMA TE EINDHOVEN. Krankzinnige doodt zijn vrouw. Zaterdagavond heeft te Eindhoven een man, die onlangs uit een krankzin nigengesticht was ontslagen om na te gaan of hij weer in de gewone samen leving zou kunnen worden opgenomen, in een nieuwen aanval van waarzin een hamer gegrepen en zijn 54-jarige vrouw eenige hevige slagen op het hoofd toe gebracht. Zwaar gewond zakte zij in een'. Haar toestand was van dien aard, dat zij naar het diaconessenhuis moest worden overgebracht, waar zij is over leden. De 56-jarige dader is opnieuw in een inrichting opgenomen. MALVERSATIES BIJ EEN ARBEIDERSORGANISATIE. De Rotterdamsche politie heeft gear resteerd den 38-jarigen P. B. S. Jr., leden. Het lijk werd naar het Diacones senhuis te Haarlem overgebracht. De zwaar beschadigde auto en motorfiets zijn in beslag genomen. JONGE MAN DOOD GESTOKEN. De dader gearresteerd. Te Ekamp onder de gemeente Fin- sterwolde is Zondagnacht om ongeveer half één de 17-jarige smidsknecht B. Klüter uit Beerta door den 19-jarigen landarbeider P. v. D. uit Termunten met een aantal messteken gedood. De jongelui hadden tijdens een dans partij te Finstwolde oneenigheid over een meisje gekregen. De twist in de zaal werd onderdrukt, maar toen twee jongemannen op hun tocht naar huis een van hun tegenstanders ontmoetten, werden de gemoederen andermaal ver hit. v. D. trok een mes en gaf Klüter een aantal steken, die vrijwel onmiddellijk den dood tengevolge hadden. Zijn mak ker, de 19-jarige Lameyer, kreeg een steek onder den oksel. Hij werd in vrij ernstigen, doch niet levensgevaarlijken toestand in het ziekenhuis te Winscho ten opgenomen. De dader sloeg op de vlucht, maar is vanochtend gearresteerd te Finster- wolde. Hij zal ter beschikking van den officier van justitie te Groningen wor den gesteld. secretaris-administrateur van den bond van Stratenmakers en Wegenbouw. Toen in Juli P. S. aftrad, is de heer K., die reeds vele jaren penningmees ter van den bond was, tot voorzitter benoemd. Deze bleef tevens de functie van penningmeester bekleeden. De 38- jarige P. B. S. jr. had als administra teur vele jaren een deel van het finan cieel beheer onder zich en tegen diens beleid koesterde de nieuwe bondsvoor zitter verdenking. Hij stelde een onder zoek in en dit gaf hem aanleiding de politie in de zaak te mengen, die de administratie ook aan een onderzoek onderwierp en P. B. S. jr. verhoorde. Daarna werd deze gearresteerd. Hij wordt er van verdacht geduren de eenige jaren verduisteringen te heb ben gepleegd, waarmed een bedrag van eenige duizenden is gemoeid. DOODELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. Zaterdagnacht werd de 58-jarige Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag 27 October 1939, des namid dags half acht. Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling verordening heffing opcenten gemeentefondsbelasting. 4. Onderhandsche verhuring ge meente-eigendommen. 5. Voorloopige vaststelling gemeen terekening over 1938. 6. Vaststelling van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs en van de voor de vergoeding in aan merking komende uitgaven over 1938. 7. Goedkeuring rekeningen 1938 en begrootingen 1940 Burgerlijke Armbesturen. 8. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1940. 9. Mededeelingen. SPRANG. De heeren Wachtels van den Berg en C. Braspenning, hebben aan den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier ont heffing gevraagd uit het ambt van ouderling, omrede zij voor onbepaalden tijd onder de wapenen zijn geroepen. De kerkeraad heeft hen de gevraagde ontheffing verleend met dankzegging voor de bewezen diensten. De Geref. Mannenvereeniging alhier houdt morgen- Donderdagavond in het vergaderlokaal der Geref. Kerk haar jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter Ds. van Lummel. Afgevaardigden van verschillende ver eenigingen zijn hiertoe uitgenoodigd. CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje hield de afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen j.l. Donderdagavond een ledenvergadering, waarop de heer Bronkhorst, hoofd dei- Lagere Landbouwschool te Andel, een lezing hield over het onderwerp „De man en de vrouw", welke inleiding door de aanwezigen met de meeste aan dacht werd beluisterd. Aan den dienstplichtige \an de lichting 1940, den heer P. Christ, is voor een jaar vrijstelling van opkomst verleend. De alhier gehouden collecte voor de breiactie om de gemobiliseerde mi litairen van bivakmutsen en polsmoffen te voorzien, heeft ruim 80.— opge bracht. Naar wij vernemen zijn voorna melijk de vrouwelijke jeugdverenigin gen aangezocht om voor de gemobili seerde militairen bivakmutsen en pols moffen te breien. Echter zal het zeer gewaardeerd worden wanneer ook an deren hieraan willen medewerken. Ge gadigden kunnen zich aanmelden bij Mevrouw Dekkers. We vertrouwen dat een ieder die eenigszins kan zal medewerken aan dit mooie doel. J. VAN RIJZEWIJK t Zondag is in den ouderdom van 59 jaar te Tilburg overleden, de heer Jan van Rijzewijk, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van Tilburg. Met den heer van Rijzewijk is een merkwaardige figuur heengegaan. Hij begon zijn loopbaan op jeugdigen leef tijd als fabrieksarbeider en trad alras in de r.k. vakbeweging, die toen nog

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2