Plaatselijke Berichten. OPPLAItmLüN IIISÏBIBIIÏIMONS Woensdag 25 October 1939 No. 84 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. Per 10 stuks 5 cent, Per 100 stuks 40 cent. Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. DRUNEN. SPRANG-CAPELLE. KAATSHEUVEL. T OPROEP! ÊiVoor onze gemobiliseerden I Aan alle inyezelenen uan Waalwijk! Ook aan Waalwijk is de eer te beurt gevallen om militairen te mogen nerbergen. Enkele donderden van onze velügrijze jongens hebben bier nuu tehuis gevonden, waar ze, wie weet voor hoelang zullen moeten verblijven. Dit brengt verschillende vraagstukken met zich mede: en een ervan is deze; Wat moeten zij voor hun ontspanning doen Welnu Waalwijkers, deze vraag is niet zoo moeilijk op te lossen als het wel lijkt. Enkele Zaterdagen achtereen, te beginnen aanslaande Zaterdag, zul leu de voortrekkers van de Paul Kruger-stam alhier een strooptocht houden door Waalwijk. Ja, een strooptocht, want het moet een echte strooptocht worden. Onze wagens moeten te klein blijken om de buit te bergen. Wat we onder buit verstaan? Van alles 1 Doeken, tijdschriften, kaartspelen, dam- en schaakborden, gezelschapspelen, in een woord alles wat kan dienen om onze gemobili seerden verstrooing te verschaffen op de lange winteravonden die komen gaan. Gij die het groote geluk nog hebt thuis in eigenn gezellige kring te kunnen vertoeven, en het U haast niet anders kunt indenken, zult toch wel willen meewerken om onze jongens en mannen die dit alles missen, nog wat gezelligheid en ontspanning te verschaffen. Kijk Uw bezittingen eens na. Er is altijd iets bij. Bewoners van v.m. Besoijen, a.s. Zaterdag is de beurt aan U. De andere wijken volgen. Stel onze landverdedigers niet teleur. U rekent op hen. Zij rekenen op U I Voor onze vrouwen Ook de vrouwen blijven natuurlijk niet achter, als het om een nationale zaak gaat 1 Dok gij vrouwen moet mee helpen onze soldaten het dienen lichter te maken. Geel onze voortrek kers op, dat gij een of meer paar wollen handschoenen, bivakmutsen, dassen enz. zultbreien. Graag komen wij dan over enkele weken terug om deze artikelen op te balen. Mocht U mogelijk al iels klaar hebben, zoo laden wij dit natuurlijk met plezier op. Vrouwen! Op U rust geen dienst maar een breiplicht! De soldaat is U dankbaar! Paul Kruger Stam. HULDIGING RIJKSVAKSCHOOL. 25-jarig bestaan. Het comité voor de huldiging der Rijksvakschool ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, is thans definitief als volgt saamgesteld: Eere-Comité: Voorzitter: E. C. J. Moonen, burge meester van Waalwijk. Leden: J. J. van Dooren, H. Wies man, Adr. Jansen, Gerard van Loon. Comité: Henri Hoffmans, voorzitter, Jan Tielen, secretaris. A. de Kort. C. Raming, C. Pulles. Norb. van Loon, penningmeester. J. van Heesbeen. Gerard Verwiel. Jacq. Spijkerman. Het ontwerp voor het tegeltableau zal worden opgedragen aan onzen kunstschilder Theo van Delft. De huldiging en aanbieding zal op een nader te bepalen herinneringsdag plaats vinden. Het is ons bekend dat deze huldi ging en aanbieding van dit souvenir door bovengenoemd comité uit burge rij, handel en industrie van Waalwijk, door de directie op hoogen prijs wordt gesteld. In ons nummer van Zaterdag heb ben wij ook reeds melding gemaakt van de oprichting van een comité van oud-leerlingen. Dit comité is saamge steld uit de navolgende heeren: N. Gragtmans, Waalwijk, Voorz.; A. Mombers, Waalwijk, Secr., W. Vos, Waalwijk, Penn. J. Brouwers, Reijen, A. van Delft, Tilburg, J. Eibers, Waalwijk, P. de Jong, Oosteind, J. de Kort, Waalwijk, T. Mannaerts, Tilburg, A. van Mierlo, Loon-op-Zand, N. Pessers, Waalwijk, H. Prince, Tilburg, L. Snoeren, Don gen, A. Veltman, Waalwijk, J. Ver ster, Gilze. Dit comité heeft zich per uitvoerige circulaire gewend tot alle oudleerlingen om finantieele bijdragen voor de aan bieding van een passend geschenk bij 't zilveren bestaansjubileum van 't in stituut waar zij hun opleiding genoten. JAARMARKT TE WAALWIJK OP DONDERDAG 26 OCTOBER. Wij twijfelen er niet aan of alle oud leerlingen zullen enthousiast aan dezen oproep gehoor geven en 't comité in staat stellen te komen tot eene passen de hulde bij deze gedenkwaardige ge beurtenis. Gelieve bijdragen te storten op: Wim Vos, Grootestraat 142, Waal wijk, Gironummer 356209. PROPAGANDA-A VONDEN R.K. JEUGDBEWEGING IN HET BONDSGEBOUW. Zooals wij in ons blad hebben aangekondigd werden Zaterdag- en Zondagavond een tweetal propagan- da-avonden gehouden voor de R. K. Jeugdbeweging en wel Zaterdag voor de jongens en Zondag voor de meisjes. De belangstelling hiervoor was vrij goed. Zaterdagavond werd de bijeenkomst geopend door een inspectie van de J.W. door den leider Drs. Etman, ietwat op militairen leest geschoeid, maar daarom toch wel aardig. Hierna zorgde de J. W. voor een aardige afwisseling door middel van declamatie en komische zang, wat goed in den smaak viel. Hierna sprak Drs. Etman. Spr. heette allereerst het publiek, en in het bijzonder de eerw. heeren gees telijken en de leden van het K.J.C.-be- Stuur van harte welkom. Propaganda maken voor de jeugd beweging is voor spr. een aangename taak, want hij heeft er al twee jaren op gewacht om eens goed te zeggen, wat de jeugdbeweging eigenlijk is. Vooral in dezen tijd, zoo gaat spr. verder, is de R. K. Jeugdbeweging een ernstige behoefte. Als de jongens van de school afkomen, splitsen ze zich in twee dee- len. De eene gaat werken en de an dere studeert verder. De jongens krij gen echter zoowel op het voortgezet onderwijs als bij hun werk niet genoeg en de jeugdbeweging is de aangewezen organisatie om dan in te grijpen. Iede re jongen heeft een talent of een eigen schap, dat hem een plaats in de maat schappij verzekert. De jongens moeten alleen de kans krijgen om deze te ont dekken en verder te ontwikkelen. Deze kans nu krijgen ze in de jeugdbeweging. Een en ander werd door spr. op de juiste wijze naar voren gebracht en heeft zeker doel bereikt. Hierna werd de film vertoond van de pastoorsfeesten, opgenomen door foto graaf J. de Bont, waarvan wij in ons nummer van Woensdag 18 October reeds een uitvoerige recensie gaven. Na de film van het Pastoorsfeest kwamen de verkenners aan het woord. Zij gaven een kort, pittig kampvuur, dat in hoofdzaak bestond uit het zingen van Hollandsche, Zuid-Afrikaansche en Engelsche liederen, begeleid door eigen band. Het publiek liet zich hierbij niet onbetuigd en zong flink mee. Ook en kele aardige yell's werden samen met de toeschouwers uitgevoerd. Een verkenner, de chef-Scout Baden Powell voorstellende, sprak de Andre- as-Zijlmans-groep toe en hoopte dat zich vele jongens bij de verkenners-be weging zouden aansluiten. Een virtuoos uit de Welpenhorde gaf op de trekharmonica eenige mooie num mertjes, kortom het geheel wekte een prettige, vroolijke stemming. Precies om 10 uur werd het kamp vuur gesloten met het Wilhelmus, dat tevens het einde was van den avond. Meer belangstelling was er Zondag, toen de propaganda-avond gehouden werd voor de vrouwelijke jeugdbewe ging. Het programma dat hier we«d vertoond, was in ieder opzicht af. Allereerst opende de Zeereerw. heer pastoor met een propagandistisch woord voor de vrouwelijke jeugdbewe ging. Spr. zette in het kort uiteen, dat de «vrouwelijke jeugdbeweging een schitterend apostolaat is, vooral in de ze uiterst moeilijke tijden broodnoodig. Een groote en dankbare taak van de vrouwelijke jeugdbeweging is het lee- kenapostolaat. Hierna zorgden de verschillende on derafdelingen van de vrouwelijke jeugdorganisatie voor de noodige va riatie. Allereerst declameerden de kleine meisjes, met als middelpunt een lid van de jeugdstudieclub een aardig stukje, waarna de K.J.M.V. ons een fraai zangnummer presenteerde. „Zonnekin deren'' en „Ganzenhoedstertje" waren prachtig en vooral de boeren-klompen- dans, uitgevoerd door leden van de K. A. viel buitengewoon in den smaak. De Lente-dans was wel het hoogste punt in dit programma. Bijzonder aar dig ballet en schitterende costuums dwongen hierbij om beurten de meeste bewondering af. Tot slot draaide weer de film van de pastoorsfeesten. 't Waren twee avonden van groote propagandistische waarde. R. K. VROUWENBOND. A.s. Zaterdag en Zondag met het feest van het»Koningschap van Chris tus, zullen er speldjes verkocht wor den, waarvan de opbrengst voor de Missie wordt besteed. Wij vertrouwen, dat iedereen een speldje voor dat schoone doel zal koopen en gaarne hun offertje hiervoor geven. PROPAGANDA-VERGADERING NED. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- (STERS)BOND „ST. WILLIBROR- DUS, AFD. WAALWIJK. Alle arbeiders, werkzaam in de Le derindustrie worden dringend opgeroe pen tot bijwoning van een massale ver gadering welke wordt gehouden op Woensdag 25 October 's avonds om 8 uur in 't gebouw van de R.K. Werklie- den-Vereeniging (bovenzaal) alhier. Sprekers: de heer H. Mulders te Vught, Hoofdbestuurder en Voorzit ter van de bedrijfsgroep Lederindustrie van de Ned. R.K. Fabrieksarbeiders- asters) bond; en de heer Jos. Pragt te s-Hertogenbosch, Hoofdbestuurder v. d. Ned. R^K. Fabrieksarbeiders(sters)- bond. Onderwerp: „Een behoorlijk Collec tief Contract in de Lederindustrie wordt werkelijkheid." Allen op ter vergadering! Leden en niet-leden, allen die werk zaam zijn in de lederindustrie, moeten aanwezig zijn. Woensdagavond a.s. is 't algemeen appèl. Dan zij 'n ieder present! RADIO-LEZING INSPECTEUR HOEBEN. Dinsdagavond werd door den heer N. Hoeben, inspecteur van politie aj- hier de laatste van de reeks van vijf lezingen gehouden over de luchtbe scherming. Ditmaal was het onder werp: Luchtbescherming en politie. Spreker begon met een korte uiteen zetting over de taak van de politie bij luchtaanvallen. Uitvoeriger zette hij uiteen hoe moeilijk en veelomvattend de taak van de politie in 't algemeen is in tijden van gevaar. Aangezien het corps niet groot genoeg is om in tijden van oorlog doeltreffend op te treden, zullen de agenten worden bijgestaan door burgerwachters, die dan een wit te band om hun arm dragen met het opschrift: politie. Deze burgerwach ters hebben dan dezelfde bevoegdheid als de gewone agenten. Na een beroep gedaan te hebben op de burgerij om in bedoelde tijden de politie zooveel mogelijk ter wille te zijn en ter zijde te staan eindigde spreker deze interessante rede, waar mede een eind kwam aan de le zingen-reeks, gehouden voor de micro foon vanhet R.D.B. en die zeer zeker veel heeft bijgedragen om de bevolking van onze gemeente over enkele onder deden van de luchtbeschermingsdienst een juist begrip bij te brengen. De sprekers en het R.D.B. moeten wij hiervoor dankbaar zijn. BEWAARSCHOLEN GESLOTEN. Op advies van den schoolarts Dr. Kolster, zijn op last van den burge meester de bewaarscholen in deze ge meente voorloopig gesloten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er momen teel vrij veel gevallen voorkomen van mazelen en kinkhoest. Ook zijn er enkele roodvonk-geval len gesignaleerd. ONVOORZICHTIG DE STRAAT OVERGESTOKEN. Zaterdagmiddag om ongeveer half zes, stak de 12-jarige A. M., die voor haar moeder boodschappen deed ter hoogte van de markt zonder uit te kij ken de Grootestraat over. Hierdoor werd zij omvergereden door den wielrijder W. De kleine be kwam eenige ontvellingen, die in het politie-bureau werden verzorgd. VAN HAREN"S SCHOEN FABRIEKEN. Naar wij vernemen, zal binnen en kele dagen in een gedeelte van de man- denfabriek der fa. Pulles te Vlijmen een afdeeling stikkerij van Van Ha- ren's Schoenfabrieken gevestigd wor den. NIET OPGELET. Maandagmorgen omstreeks half tien kwam in de Grootestraat, even voor de Putstraat een vrachtauto, bestuurd door B. uit Sprang-Capelle in botsing met de luxe auto van den heer v. 01- denbeek alhier. De materieele schade was gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat B. niet goed oplette en daarom niet zag dat de heer v. Oldenbeek moest stoppen voor een voor hem rijdenden wagen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de Kon. Marechaussee alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden heeren handschoen, terwijl tevens aangifte is gedaan van het ver liezen van een rijwielbelastingmerk. Arbeidsodmiddeling. Arbeiders uit deze gemeente die uit Hollendorl in Duuscülaiia zijn teruggekeerd en aldaar kleeding, schoeisel of gereedschap hebben achtergelaten kunnen zich meiden bij het agentschap der arbeidsbe middeling alhier. Huidenbeschikking is gewijzigd. De minister van economische zaken deelt mede, dat in de Huiden- beschikking 193y no. 1 enkelfe wij zigingen zijn aangebracht, waarbij o.a. bepaalu is, dat net,in afwijking van het desbetreffende verbod, aan slachters in den vervolge geoorloold is om schapenvellen, alkomstig van door hen zeil geslachte schapen, zonder vergunning te verkoopen, ai te leveren of te vervoeren, mits kan worden aangetoond, dat deze huideu bestemd zijn voor een der door hel Rijksbureau voor huiden en ieder nog nader bekend te maken op vangplaatsen of voor een bij het Rijksbureau ingeschreven agent of handelaar in huiden. De aandacht wordt er voorts nog op gevestigd dat slachters huideu met uitzondering vanschapenvelien afkomstig van door henzeligeslachte dieren, slechts zonder vergunning zullen mogen verkoopen of alleveren indien de verkoop of aflevering ge. schiedt aan bij het Rijksbureau in geschreven handelaren of agenten in huiden. Verkoop of aflevering van huiden aan huidenblooters en lederfabrikanten is derhalve niet langer zonder vergunninggeoorloofd voor winkeliers (Formulier MD 18) zijn vanaf heden ook aan ons bureau verkrijgbaar. Bij grootere aantallen be duidend lagere prijzen. Drijfjacht. Door de Graven d'Oultremont,de heeren van Drunen werd op hun gebied Maandag en Dinsdt4g een drijljacht gehouden, waarbij 198 stuks wild geschoten werd. 't Angelusklokje. Maandag is men begonnen met de reparatie van 't Angelusklokje. 'n Lastig karweizoo eenigtientallen meters boven den beganen grond. Moge het geval zonder ongelukken afloopen, terwijl wij blij zullen zijn het oude Angelusgsklep weer te hooren in plaats van de zware „doodenklok.'' Aanleg Kampeerterrein. Binnenkort zal in het Klinkaert- bosch begonnen worden met den aanleg van het, zooals reeds meer gemeld, groote kampeerterrein. Het Klinkaertbosch heeft een oppervlakte van 33 H.A. en het werk wordt in werkverschaffing uitge voerd. Wij hopen, dat het kampeerterrein zoo zal worden aangelegd, dat de natuur niet geheel weg genomen wordt. Een radicaal kaal hakken der struiken en boomen zou een dwaasheid zijn. Diefstal in ,,De Toekomst." In de Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" alhier is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. Door uitsnijding van een ruit wist de dader zich toegang te verschaffen tot het kantoor. Daar werd het bureau opengebroken en een klein bedrag aan geld in postzegels ont vreemd. Toevallig bevond zich maar weinig geld in het kantoor, zoodat de inbreker veel moeite heeft moeten doen voor ongeveer f 4. Paardenverzekering. Woensdagavond hield de Onder- iuigepaardeuverzekeringomvattende Kaatsheuvel Loonopzanh en de Moer haar jaarvergadering in de zaal van café de Boudt. De vergadering was zeer goed bezocht, Ondanks de veie sterfgevallen welke onder de verzekerde paarden voorkwamen sloot de kas met een saldo van ruim 11300.Voor het komende jaar weid de premie ge steld op lü/0 der te schatten waarde der diereu. De aftredende bestuursleden wer. den herkozen, terwijl in de vacature L. Ver boven de heer M. van den Hoven gekozen. Medegedeeld werd dalopnieuwkoninklijke goedkeurii g op de statuten weru verkregen. K.G.V. Onder leiding van den Weled. Heer v. d. Heuvel geestelijk adviseui van de R.K. Gymnastiekvereniging K.G V., werd Dinsdagavond in het K.J.C. huis een vergadering gehou den van een drietal bestuuisleden en eenige oud-leden van de K.G.V. die- sinds enkele jaren niet meer functioneert. Waar bij herhaling is gebleken, dat bij verschillende jongelui ambitie beslaat om opnieuw de sport te gaan beoefenen is met de oud-bestuuis. ieuen geconfereerd en werd besloten in de naaste toekomst te trachten een aantal nieuwe leden aan te werven. Staande de veigadering werd een commissie gevormd, die hierin zal werkzaam zijn. Zoo blijkt dat voldoende ambitie aanwezig is, zal het onde bestuur na het afdoen van de noodige formaliteiten zijn mandaat beschikbaar stelleu en een nieuw bestuur worden gekozen. Opbrengst T. B. C-vlucht. Zaterdagavond had in de kleine zaal van den heer J. v. Dun de afdracht plaats van de door de K.G C. gehouden vlucht ten bate van de T. B. C. vereeniging gehouden. Na dekking van alle onkosten bleet er een netto-bedrag van ruim 11.95. over. Gezien de slechte tijdsomstan digheden waaronder de vlucht ge houden werd mag dit een succes genoemd worden. ODI-DES 2-1- DES verscheen Zondag iu 'n ge wijzigde opstelling, welke zeer goed heeft voldaan, Hadden de Kaals- heuvelsche jongens ook maar een greintjeg£luk meer gehad,voorzeker zouden de beide puntjes mee naar- Kaatsheuvel zijn gekomen. Het zat de Geel blauwen echter niet mee en alleen daardoor htbben ze 'n 2—1 nederlaag te slikken gekregen. In het begin is DES aanstonds steiker en belegerd het ÜD1 doel met fraaie, open aanvallen. Succes komt echter aan de andere zijde, als bij een hard schot Vloemans de bal niet klem- vast kan houden en de rechtsbuiten inschiet. Rust komt met onveran derde stand. Na de thee hetzelfde spelbeeld 'n hard zwoegend ÜDI tegen een sterker DES. Eindelijk heeft v. Gooi succes met een uitstekend schot 1—1 DES blijlt sterker, maar gebrek aan geluk voorkomt succes. Als nog enkele minuten zijn te spelen wil de Benis terugspelen op Vloemans, Vloemans is echter uitgeloopen en tergend langzaam rolde de bal in het DES-doel, 21. Hoewel DES nog eens alles op alles zette, blijft de stand ongewijzigd. Voor de 3e klas I.V.C B. speelden de reserves tegen Velocitas I,Tilburg. Uitslag 3—1. Wisselconcerten. De wisselconcerten vorig jaar tus- schen de muziekgezelschappen Eup- honia en Apollo en de Zangvereeni- ging Bel Canto gegeven, zullen ook dit jaar doorgang vinden. Het eerste concert zal vermoedelijk einde Nov. gegeven worden. St. Joachimsmoer. Op de nieuwe weg had de vorige week de eerste aanrijding plaats tusschen een landbouwerskar en 'n stilstaande vrachtauto van de Maat schappij, welke de werkzaamheden van den nieuwen weg op zich ge nomen heeft. De vrachtauto liep eenige beschadiging op. Dóór de politie is proces-verbaal van het voorgevallene opgemaakt, Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. Jongenschool te Oirschot (kom) is benoemd onze vroegere dorpsgenoot Z. P. Verhelst. Thans in gelijke betrekking aan de Jongens school te Eersel. Maandagavond is op een ver gadering vaninwoners dezer parochie na afhandeling van het punt, dat 't eigenlijke doel vormden dezer bijeen komst, besloten tot heroprichting van een vereeniging Moersch Belang met algemeene stemmen, terwijl ook 4T

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5