De begrooting 1940 ongewijzigd goedgekeurd. Zaterdag 28 October 1939. No. 85. De Echo van het Zuiden Vierde blad. De Luchtbeschermings-kwestie wederom ter sprake, subsidie-aanvraag afgewezen. Salarisregeling personeel Distributiekring. Gisteravond kwam de raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen on der voorzitterschap van den edelachtb. heer burgemeester E. C. J. Moonen. Aanwezig alle leden. Naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering vraagt de heer Buijkx daarin alsnog op te nemen dat de voorzitter gezegd heeft dat de heer Buijkx geen vertrouwen had in het ge zag. De voorzitter is van meening gezegd te hebben dat het gesprokene door den heer Buijkx in verband met de lucht bescherming blijk gaf van weinig ver trouwen in het gezag. De heer Buijkx zegt er van overtuigd te zijn dat de voorzitter zeide dat spr. niet achter het gezag zou staan en waar spreker dit steeds naar beste meening heeft gedaan, heeft hem dit gezegde van den voorzitter in de vori ge vergadering bijzonder getroffen en hij wil dat in de notulen opgenomen zien. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen zulks alsnog op te nemen, doch is van meening dat geen enkel ander raadslid in zijn uitlating een beleedi- ging van den heer Buijkx zal hebben gehoord. De heer Buijkx is schijnbaar wat te veel hierover gaan piekerei\. Wat deze in de vorige vergadering heeft gezegd, heeft, al was het dan on bewust, de indruk gegeven dat hij in het gezag geen vertrouwen stelde. Naar aanleiding hiervan ontspint zich nog een verdere discussie waarin de heer Buijkx nader zijn standpunt mo tiveert. Waar men het over de juiste redactie in de notulen niet spoedig eens kon worden, zegt de voorzitter toe een geschikte redactie te zullen beden ken die den heer Buijkx zal kunnen be vredigen. De heer v. d. Waerden verzoekt in de notulen alsnog aan te teekenen dat hij gezegd heeft niet te spreken namens de Vereeniging voor Luchtbescherming en ook geen lid van die vereeniging te zijn. Na deze aanvullingen worden de no tulen goedgekeurd. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 5 September 1939 tot uitgifte in erfpacht van een strook grond aan de haven aan L. C. Vermeer en J. A. Beerens. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 September 1939 tot wijziging der algeineene rechtstoestand verordening (ook van toepas sing op het personeel van den vleeschkeuringsdienst) 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 29 September 1939 tot het aan gaan van een rechtsgeding in eersten aanleg ter uitvoering van het Koninklijk goedge keurd onteigeningsplan in het belang der volkshuisvesting. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Advie zen der Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten 's Gravenha- ge. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehouden 26 September 1939. c. Van N. A. van Gorcum, alhier. Mededeeiing aanneming zijner be noeming tot lid-werknemer der commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemidde ling. d. Van L. H. Both, Besoijen. Mededeeiing aanneming zijner be noeming tot plaatsvervangend lid van het stembureau aldaar. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. e. Van de Waalwijksche Burger wacht. Verzoek toekenning van een ren teloos voorschot voor aanschaf fing uniformen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. f. Van de af deeling Waalwijk der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Aanvrage gemeentesubsidie. De voorzitter zegt dat hij na de vo rige raadsvergadering een onderhoud van 2V2 uur gehad heeft met Ir v. d. Hoeven, de voorzitter dezer vereeni ging. Te voren had deze hem een me morandum doen toekomen over de tc bespreken punten. Bij deze bespreking heeft de heer v. d. Hoeven spreker niet kunnen overtuigen daf het door deze vereeniging ingenomen standpunt juist is. Spreker heeft alleen toegezegd te overwegen of het mogelijk is een ver lengstuk te maken aan de wijkbrand- weren die door de gemeentelijke brand weer reeds zijn opgericht. In de vol gende vergadering zullen den raad voorstellen hierover worden voorge legd. De heer v. d. Waerden betreurt het dat hij bij de stukken voor deze ver gadering niets heeft aangetroffen over het resultaat van de gehouden bespre king. Daarvan wordt de raad thans iets verteld. Evenals in de vorige ver gadering heeft de raad weer geen ge legenheid deze aangelegenheid te voren te overwegen. Spreker zou gaarne wat nadere toelichting over een en ander hooren. De voorzitter zegt dat de subsidie aanvraag staat of valt met het inzicht dat spreker, als hoofd van de luchtbe schermingsdienst, heeft. Wanneer hij meent dat de vereeniging te ver gaat met haar actie dan vervalt eiken grond voor een subsidie. De kwestie ging hoofdzakelijk over de beide volgende punten lc de oprichting van wijkbrand- weren en 2e de aanschaffing van ma teriaal voor eerste hulp bij ongeluk ken. Wat het eerste punt betrof heeft spreker, zooals reeds gezegd, de toe zegging gedaan dat zoo mogelijk een verlengstuk zal worden gemaakt aan de reeds door de gemeente ingestelde wijkbrandweren. Daarvoor behoeft de vereenigign dus geen kosten te maken. Wat de E.H.B.O. betreft is spr. het heelmaal niet met hun opvatting eens. Het zou de bedoeling niet zijn om E.H.B.O.-posten op te richten, doch om van elk gezin een dochter of de vrouw op te leiden voor het verleenen van eerste hulp in het gezin. Dit is naar spr.'s meening nooit te bereiken voor alle gezinnen en in 90 van de gevallen zullen deze dames, die slechts 4 avonden eenig onderricht gehad heb ben, meer bederven dan hulp verlee nen. De minister heeft de gemeente besturen er nog voor gewaarschuwd de Eerste Hulp bij ongeluken niet door onbevoegden tc doen uitoefenen. Zoolang ze in eigen gezin willen hel pen kan spr. er weinig van zeggen doch om dergelijke dames voor een post aan te wijzen acht hij beslist ver keerd. De vereeniging vroeg 700,sub sidie en beschikte zelf na de collecte ook over ongeveer 700,De kosten voor wijk-brandweren waren op j 1200,geraamd. Nu deze kosten vervallen zijn hebben ze voor het an dere doelaanschaffing van verhand- stoffen, gastrommels, enz. ruim vol doende over. De grond voor subsidie is naar spr.'s meening vervallen daar hun wijze van zelfbescherming niet zijn instemming heeft. De heer v. d. Waerden betreurt het dat bij de bespreking slechts één per soon n.l. de voorzitter der vereeniging en niet het geheele bestuur aanwezig is geweest omdat het een zaak betreft die de geheele gemeente aangaat. Mo gelijk waren dan nog andere gezichts punten naar voren gekomen. Dat de voorzitter voor uitbreiding van de wijkbrandweren iets voeit is reeds iets, wat de E.H.B.O. betreft, zou indien noodig een gemeentésub- sidie voor aanschaffing van materi aal gegeven kunnen worden, tenzij de voorzitter als hoofd van den luchtbe schermingsdienst deze hulp niet ge- wenscht acht. In dat geval zou hij de ze actie moeten verbieden of haar taak duidelijk moeten afbakenen. De voorzitter zegt dat het memo randum dat de heer Ir. v. d. Hoeven voor de besprekingen gaf wel in over leg met het bestuur zal zijn opge maakt, zoodat dit niet in zijn geheel bij de bespreking aanwezig behoefde te zijn. Voor aanschaffing van mate riaal voor eerste hulp beschikt de ver eeniging thans over voldoende midde len. Hoewel spr. het met den opzet niet eens is zal hij deze actie niet kun nen verbieden zoolang het de bedoe ling is opleiding voor hulp in eigen gezin. Iets anders zou het worden als aan onbevoegden een post zou worden teovertrouwd. De heer Verdoorn meent dat de ver eeniging voor luchtbescherming thans veel meer over houdt voor eerste hulp materiaal dan aanvankelijk was be groot. Imers die 1200,voor wijk brandweren behoeft zij nu niet uit te geven. Daardoor bespaart zij veel meer dan de gevraagde 700.ge meente-subsidie. Na nog eenige discusie wordt z.h.si de subsidie-aanvraag afgewezen. 2. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijss-wet aan het bestuur der R.K. Jongens- en Meisjesschool te Besoijen voor het aanbrengen van verbeteringen aan 't schoolgebouw. De heer v. d. Waerden is van mee ning dat deze hooge kosten voortvloei en uit fouten die vroeger bij den bouw dezer school zijn gemaakt. In dezen bouw heeft de gemeente geen medezegenschap. Als er nu fou ten gemaakt worden, moet de gemeen te dan toch voetstoots de kosten maar betalen? De voorzitter merkt op dat destijds de school overeenkomstig de wettelij ke eischen is gebouwd. Die eischen zijn echter naderhand weer gewijzigd. De gemeente is verplicht deze kosten te dragen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 3. Voorstel tot het aangaan eener geld- Ieening. (Zie prae-advies in ons blad van Zaterdag j.l.) Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot vaststelling eener sala risregeling voor het personeel van den distributiekring Waalwijk. De heer v. d. Waerden zegt dat deze voorstellen eenigszins wonderlijk aan doen. De benoeming van dit personeel geschiedt door een college van burge meesters der verschillende betrokken gemeenten die ook de salarissen heb ben vastgesteld. Waarom moet de raad thans hierover nog beslissen? Het is reeds lang een voldongen feit. Wat gebeurt er nu als de raad deze salrisrcgeling niet goedkeurt? Waar om wordt dit voorstel eerst thans in gediend nu ales al lang in kannen en kruiken is? Hoe is die benoeming ge schied? Zijn daarvoor oproepingen geplaatst zoodat iedereen kans had er naar te solliciteeren? Wie zijn in onze gemeente tot leider, klerk. enz. be noemd? De voorzitter moet ten volle beamen dat het eigenaardig aandoet dat de raad niets met de benoeming teè maken heeft en ook het salaris niet bepaalt, doch wel zijn goedkeuring hieraan moet verleenen en een crediet beschikbaar moet stellen. Dat deze regeling echter zoo is, kan spr. ook- niet helpen. Wat onze gemeente betreft kan spr. mededeelen, dat, toen de eerste berich ten over een te verwachten invoering der distributie ontvangen werden, di rect maatregelen getroffen moesten worden om tijdig hiervoor gereed te zijn. Als leider v. d. kring moest iemanc gezocht worden die over de noodige administratieve aanleg, verantwoorde lijkheidsgevoel en intelligentie beschik te om deze zeer omvangrijke en verant woordelijke taak naar behooren uit te voeren. Het oog is toen gevallen op den heer Am. Verwiel alhier, die zich be reid verklaarde deze taak op zich te nemen tegen een salaris van 3000.— Dit bedrag achtte men niet te veel voor deze tijdelijke functie, waarvoor hij eigen zaak zoolang moest stopzetten Voorloopig zijn ook 2 jongens en een meisje aangesteld tegen 10.— per week. Een oproeping is hiervoor niet geplaatst omdat een heele lijst namen beschikbaar was, o.a. van de Handels school. De kosten worden door onze gemeente als hoofd van den kring be taald en daarom moet de raad daar voor een crediet beschikbaar stellen. Het rijk vergoedt echter 85% hierin en de resteerende 15 worden ponds pondsgewijze over de aangesloten ge meenten omgeslagen. De heer Brouwer merkt op dat zoo wel te Loonopzand als te Kaatsheuvel een agent voor de distributie is aange steld. hoewel dit één gemeente is. De voorzitter zegt dat zulks is ge schied, omdat deze twee deelen der ge meente zoover uiteen liggen, hetgeen voor de bewoners veel te lastig zou zijn. De agent te Loonopzand is een on dergeschikte van dien te Kaatsheuvel. De heer v. Heeswijk deelt geheel het gevoelen van den heer v. d. Waerden dat dit voorstel heel eigenaardig aan doet nu alles reeds in functie is. De heer Pullens vindt de situatie ook zoo onlogisch mogelijk. Hoe kan men iemand benoemen en zijn salaris vast stellen indien een andere instantie daar aan nog zijn goedkeuring moet hech ten? Is de benoeming dan voorwaarde lijk geschied? De voorzitter merkt op dat bij de be- grootingswijziging reeds een crediet voor de kosten der distributie in onze gemeente is beschikbaar gesteld. Over andere gemeenten kan de raad hier moeilijk oordeelen. Daarover is uitvoe rig overleg gepleegd in de vergadering van burgemeesters. Wethouder Smolders geeft toe dat het een vreemde situatie is, doch bij den Vleeschkeuringsdienst treft men pre cies dezelfde situatie aan. Ook deze dienst loopt geheel over de rekening der gemeente Waalwijk, hoewel daar onder een groep van gemeenten ressor teert met verschillende functionarissen. De heer Pullens had het juister ge vonden als aan den raad tijdig een voorstel van de plannen was gedaan. De voorzitter merkt op dat de distri butieregelingen pas 2 weken geleden zijn bekend gemaakt. Toen pas kon worden nagegaan hoeveel personeel er noodig zou zijn. Op de agenda der vorige vergade ring stond immers het thans aanhangi ge punt als punt 4 vermeld, doch om dat een nadere circulaire van den mi nister was aangekondigd is dat punt toen van de agenda afgevoerd. De aan stellingen zijn geschied met één maand opzegging. De heer Pullens wil nog even ver klaren dat hij niet bedoelt een aanmer king te maken op benoemde personen of op het salaris, want hij is ook van meening dat voor het hoofd van den kring een behoorlijke bezoldiging noo dig is. Hij kan alleen bezwaarlijk zijn goedkeuring geven aan iets waartoe anderen reeds lang besloten hebben. De heer v. d. Waerden herhaalt nogmaals zijn bezwaren. Het algemeen gevoel zou meer bevredigd zijn als een oproeping was geschied, zoowel voor het hoofd als het overig personeel. Mo gelijk waren dezelfde personen dan be noemd, doch dan hadden anderen al thans gelegenheid gehad te sollicitee ren. De heer v. Heeswijk kan aan het voorstel, zooals het thans geredigeerd is, zijn goedkeuring niet geven. De voorzitter vraagt den raad zich niet te verdiepen in formaliteiten. Hij geeft nogmaals toe dat het voor den raad een vervelende situatie is, maar spr. kan hieraan ook niets doen. De raadsleden moesten dus maar over hun hart strijken. De heer v. d. Waerden verlangt stemming over dit voorstel. In omvraag gebrarht wordt het aan genomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Hees wijk, Pullens. Klijn en v. d. Waerden. De begrooting. 6. Vaststelling gemeente- en bcdrijfs- begrootingen en begrootingen instel lingen van weldadigheid. De heer Pullens spreekt als volgt: Als rapporteur der Begrootings- Commissie zij het mij vergund, nog even terug te komen op het rapport door deze Commissie uitgebiacht en het antwoord dat het College van B. en W. hierop heeft gegeven. Ik veronderstel, dat de inhoud van dit rapport U overtuigd heeft dat de Commissie zich over het al gemeen met de begrooting beeft kunnen vereenigen en was het haar een genoegen, hiervan in dit rapport blijk te geven. Op enkele punten heeft de Com missie echter de aandacht willen vestigen en het antwoord dat Uw College hierop heeft gegeven, is voor de Commissie aanleiding hierop nog iets te zeggen Post 33 (Bezoldiging der Ambte naren v. d. Burgelijken Stand.) Dat de aanstelling van ambtenaren van den Burgelijken Stand ingevolge de wet verplichtend is, is de Com missie bekend en heeft zij in haar rapport dan ook niet verzocht deze functie uit te schakelen. Zij heeft verzocht deze post te schrappen, hierbij doelende op het bedrag dat hiervoor wordt uitgetrokken. De schrapping van deze post heeft zij in verband gebracht met het feit, dat de te verrichten werkzaam heden verricht worden door amble. naren, die uit hoofde van andere functie's, toch ten Gemeentehuize aanwezig moeten zijn. Kan het in sommige gevallen wenschelijk zijn, dat cumulatie van functie's plaats heeft, in het alge meen is de Commissie tegen cumu leeren van betrekkingen. In Uw antwoord op ons rapport haalt U aan, dat een lid, thans lid van de Begrootings-Commissie,reeds vroeger soortgelijke denkbeelden gelanceerd heeft. De Commissie stelt er echter prijs op te verklaren, dat hetgeen hierover in dit rapport vermeld staat, is geschied op besluit dier Commissie en niet van een lid Dat Uw College aanhaalt een be sluit eener Raadsvergadering in 193* mag zeker geen reden zijn om na 8 jaar, op deze aangelegenheid de aandacht te vestigen, De Commissie zou dan ook willen verzoeken, dat Uw College in de toekomst er rekening mede za willen houden, dat, waarde Gemeen te zich steeds verder uitbreidt en in inwonersaantal toeneemt, het cumu leeren van functie's, als deze, niet te bevorderen. Zij wenscht hier elk persoonlijk element verre te houden en heeft geenszins in de bedoeling der Com missie gelegen. Zij meent dan ook met deze toelichting te kunnen volstaan. Post 120 (Schoolartsendienst.) Van Uw antwoord hierop heelt de Commissie kennis genomen en na genomen intormatie is gebleken, dat in deze reeds groote activiteit aan denjdag is gelegd. Zij betreurdt echter dat, waar reeds een jaar geleden deze kwestie reeds een uit voerig punt van bespreking heeft uitgemaakt, thans nog geen advies is binnen gekomen van de Mij. van Geneeskunde, betreffende de nieuwe ontworpen instruelie. Verder ziet de Commissie met be langstelling het ïapport van den schoolarts tegemoet. Waar echter, volgens de instructie, dit rapport eerst voor 1 Maart moet women ingezonden, zou de Commissie het wenschelijk achten, dat dit voorlaan vóór I Oct. zal geschieden, zulks in verband met het vóór 1 November behandelen der begrooting, waar deze post mede in behandeld wordt. Electricitett en Gastarieven. Van het antwoord hierop heett de Commissie met genoegen kennis genomen. De Voorzitter heeft met genoegen jezien dat de commissie geen wijzi ging wenscht te brengen, inzake de vergoeding ambtenaar van den jurgerlijken stand, doch alleen in de toekomst met cummulatie van betrekkingen rekening wil houden. Hij herinnert er in dit verband aan hoe bij de benoeming van den huidigen gemeente secretaris in 1932 deze met algemeene stemmen door den raad als Ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd. Zulks was hem ook in het vooruit zicht gesteld want anders zou de heer van Mierlo als secretaris minder salaris hebben gekregen dan hij reeds als hoofdambtenaar genoot en zou hij vermoedelijk niet hebben gesolliciteerd. Nu kan men later wel van inzicht veranderen over cummulatie van betrekkingen doch dan moet men van dit veranderde inzicht blijk geven zoodra er weer een cummu- latie-geval aan de orde komt, maar niet een ambtenaar de dupe ervan laten worden, dien men zelf destijds op die voorwaarden heeft benoemd. De heer Roxs verzekert dat het absoluut de bedoeling niet geweest is den huidigen functionaris te dupeeren, maar alleen om in de toekomst dergelijke cummulatie te vermijden. Met zoo'n betiekking zou een ander persoon gebaat kunnen zijn.- De Voorzitter merkt op dat niet iedereen geschikt is als ambtenaar van den burgerlijken stand, vooral met de/vaak voorkomende huwe lijken met personen van vreemde nationaliteit. Het zou trouwens altijd een cummulatie blijven want niemand kan bestaan van dit salaris alleen daar dit nog geen f8,— per week bedraagt. Van de gelegenheid om alge. meene beschouwingen over de be- grootirg te houden wordt door geen der leden gebruik gemaakt. De Voorzitter stelt dan aan de orde de begrooting voor het ElectriciUits-bedrijf. De heer Brouwer viaagt of geen wijziging kan worden gebracht in de betaling van meterhuur. De meters zijn practisch reeds betaald en toch moeten de menschen de meterhuur blijven doorbetalen ook al wordt er in een seizoen geen gebruik van gemaakt. Spreker zou ze slechts enkele maanden per jaar die huur laten betalen. De voorzitter wijst er op dat, als men geen meterhuur liet betalen ge durende een periode dat er geen ge bruik van gemaakt werd, verschillende aangeslotenen dan tijdelijk hun meters zouden laten wegnemen wat de ge meente op groote kosten zou komen. Van de verlaagde tarieven zullen in- tusschen de menschen toch ook voor deel hebben. Zonder verdere opmerkingen wordt de begrooting voor het electriciteits- bcdrijf hierna goedgekeurd. Gasbedrijf. De heer Verdoorn zegt een kleine be rekening te hebben opgezet over het z.g. „proeftarief" en daarbij tot de con clusie te zijn gekomen dat zij die in de jaren 1936 en 1937 haasf niets hebben verbruikt, thans het meest van dit ta rief profiteeren en zij die steeds trou we afnemers zijn gebleven schieten er practisch niets mee op. Wethouder Smolders moet den heer Verdoorn gelijk geven. Het proeftarief is echter juist ingevoerd om die vroe gere afnemers weer terug te krijgen en de steeds terugloopende afname weer op te voeren. Het gasbedrijf zou zich anders niet meer kunnen bedrui pen. Ook in andere gemeenten zit men met die moeilijkheid en daar heeft de practijk ook uitgemaakt dat van alle Gemeenteraad Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11