LAATSTE BERICHTEN, GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEN Vervolg Provinciaal Nieuws. De Melkslijtersvereniging van Waalwijk de melk met één cent wordt verhoogd middelen tot verbetering dit proefta- rief nog de beste resultaten opleverde. Ook de regelmatige afnemers kunnen met dit tarief alsmede met het z.g. vastrecht-tarief voordeel behalen. De begrooting van het Gasbedrijf wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. Woningbedrijf. De begrooting wordt zonder opmer kingen goedgekeurd. Waterbedrijf. De heer Buijkx zou B. en W. in over weging willen geven om t.z.t. indien mogelijk, een zoodanige wijziging in het tarief voor water te brengen dal grootere gezinnen naar rato een groo- tcr kwantum mogen gebruiken. Nu moeten zij voor elke M3 die ze boven liet limiet verbruiken bijbetalen. Wethouder Smolders wijst op de moeilijkheden die aan een wijziging van het watertarief, als door den heer Buijkx bedoeld, in den weg staan. Er zijn 1000 afnemers volgens het z.g. abonnementstarief. Voor deze afne mers worden de kosten gewoonlijk met de huur verrekend. Verlaging van het tarief zou slechts enkele centen voor deel per week kunnen beteekenen voor deze categorie en het is de vraag of de verhuurders deze enkele centen van hun weekhuur zouden aftrekken. Vele groote arbeidersgezinnen vallen onder dit abonnementstarief en waar bij deze het verbruik niet gecontroleerd wordt, geldt voor hen 't bezwaar van den heer Buijkx niet. De voorzitter doet de idee aan de hand om voor de meter-verbruikers met grootere gezinnen naar rato van het aantal kinderen een grootere vaste afname vast te stellen, zoodat deze niet zoo gauw wordt overschreden. Wethouder Smolders zegt toe dit denkbeeld eens te zullen overwegen. Nadat de begrooting van het Water bedrijf hierna z.h.st. wordt goedge keurd, gaan ook de begrootingen van Woningbedrijf, Hypotheekbankbedrijf, Slachthuis, Gem.-werken en Vleesch- keuringsdienst, zonder eenige opmer king onder den hamer door. Alvorens met de behandeling der ge- gemeentebegrooting aan te vangen gaai- de raad eenigen tijd pauseeren in de trouwzaal, waar den leden thee en si- gafen wordt aangeboden. De heer v. d. Waerden vraagt bij den post ..hulp voor den schoolarts" of reeds een hulp is benoemd. De voorzitter zegt dat een zuster van het Wit Gele Kruis als hulp bij onder zoek van schoolkinderen optreedt. De kinderen worden nu bij het school komen allen geneeskundig onderzocht en verder in bijzondere gevallen op aanwijzing bijv. van onderwijzend per soneel. Als de officieele schoolartsen- dienst in werking treedt wordt ieder kind tijdens den leerplichtigen leeftijd tweemaal gekeurd. De heer Roxs vindt dat veel te wei nig. waarop de voorzitter antwoordt dat we ons in dit verband veilig op het inzicht van de deskundigen en de ouders kunnen verlaten. De heer Brouwer acht onderzoek der onderwijzers even noodzakelijk als van de kinderen. De voorzitter zegt dat voortaan bij aanstelling een keuring plaats heeft. De heer v. d. Waerden vraagt naar het verslag der Woninginspectrice dat zij volgens afspraak regelmatig zou uit brengen. De voorzitter zegt dat dit regelmatig ieder kwartaal ontvangen wordt. Hij zal het bij de stukken ter inzage leggen. De heer Brouwer vraagt hoe dik wijls de inspectrice de gemeentewonin gen moet bezoeken. Het is gebleken dat zij soms het hoofd nog niet binnen de deur steekt, doch even in den gang komt. Dat acht spr. geen woningonder- zoek. De voorzitter merkt op dat de mees te woningen netjes bewoond worden en die menschen stellen er een eer in als de inspectrice niet, of niet vaak bij hen komt. Zij behoeft bij die menschen ook niet ver te gaan. Bij anderen komt ze wel vaker, al heeft het dan ook niet steeds succes. Bij den post Ambtswoning hoofd openbare school" vraagt de heer v. d. Waerden of het nieuwe schoolhoofd de heer v. d. Heijden, ingeval de heer Froklage dit huis zou verlaten verplicht is dit te betrekken. De voorzitter zegt dat aan den heer v. d. Heijden voorloopig ontheffing iis verleend deze woning te betrekken, omdat de heer de heer Froklage daar wilde blijven wonen. Gaat deze er ech ter uit en is er geen reflectant, dan is de heer v. 4- Heijden verplicht deze te betrekken. De heer v. d. Waerden wijst er op dat deze woning voor een gezin van 2 personen veel te groot zou zijn. Het zou voor den heer v. d. Heijden een groote verhooging van huur en van belasting beteekenen, dus practisch een flinke salaris-verlaging. De voorzitter merkt op dat de heer v. d. Heijden naar de betrekking van schoolhoofd gesolliciteerd heeft met de wetenschap dat hij dat huis moest be wonen. Voorloopig is dit echter nog niet aan de orde. In verband met het in gebruik nemen der gymnastiekzaal in de Stationsstraat voor distributiekantoor, vraagt de heer v. d. Waerden waar de gymnastiekles sen van de lagere school, de Nut- school en de diverse vereenigingen thans gegeven worden. De voorzitter zegt dat gymnastiek onderwijs op school niet verplichtend is. Het was hier een geval van force majeur. De gymnastiekvereniging is naar de zaal Thalia verhuisd. Zoo noo- dig zou deze ook voor de school-les sen gehuurd kunnen worden. Bij den post ondersteuning aan wprkloozen" wijst de heer Verdoom er op dat volgens de geldende bepalin gen 2/3 van hetgeen men verdient van den steun wordt afgehouden. Als een los werkman de gelegen heid krijgt om één of twee dagen er gens te werken tegen bijv. 3 per dag dan wordt hem daarvoor 2 per dag van de steun afgehouden. Hij kan dan naar spr.'s meening gemakkelijk in de verleiding komen om te zeggen: „ik ga voor die één gulden per dag niet werken". Z.i. moest zoo iemand voor iederen dag dat hij werkte een dag minder steun krijgen en verder niets. Wethouder Smolders zegt dat de bestaande regeling in de practijk wei nig moeilijkheden brengt van den aard als door den heer Verdoorn ge schetst. Ook hij de categorie „losse arbeiders" niet. Zoodra een controleur in Waalwijk komt. zal over dit denkbeeld wel eens gesproken worden. De heer Buykx heeft gezien dat de post subsidie aan werkloozenkassen 400,lager is gesteld wat wel ver hand zal houden met den gunstiger, toestand is de plaatselijke industrie. Spr. wijst er echter op dat de uitkcc- ring der werkloozenkassen van den fabrieksarbeidersbond onlangs bedui- van een beduidende toename van het dend verbeterd zijn en als gevolg daar- aantal leden wordt verwacht. Is het daarom wel goed om die post te ver lagen? De voorzitter zegt dat de raad de zen post op de begrooting niet vast stelt. Dit bedrag wordt door den rijks dienst bepaald. Zoo noodig wordt de ze post verhoogd uit „onvoorziene uit gaven". Nadat de voorzitter nog op enkele informaties een bevredigend antwoord heeft gegeven worden de gemeente- en bedrijfsbegrootingen, met inbegrip van de voorgestelde wijzigingen, alsmede de begrootingen der armbesturen met algemeene stemmen goedgekeurd. De raad heeft zich ditmaal hij de begrootingsdebatten mooi beperkt en in recordtijd (IV2 uur) dit belangrijke stuk afgehandeld. Met een dankwoord voor deze vlot te afwikkeling sluit de voorzitter te 10,45 de vergadering. OPROEP I Voor onze gemobiliseerden I Aan alle ingezetenen van Waalwijk Ook aan Waalwijk is de eer te beurt gevallen om militairen te mogen herbergen. Enkele honderden van onze veldgrijze jongens hebben hier hun tehuis gevonden, waar ze, wie weet voor hoelang zullen moeten verblijven. Dit brengt verschillende vraagstukken met zich mede: en een ervan is deze; Wat moeten zij voor hun ontspanning doen Welnu Waalwijkers, deze vraag is niet zoo moeilijk op -te lossen als het wel lijkt. Enkele Zaterdagen achtereen, ie beginnen aanstaande Zaterdag, zul len de voortrekkers van de Paul Kruger-stam alhier een strooptocht houden door Waalwijk. Ja, een strooptocht, want het moet een echte strooptocht worden. Onze wagens moeten te klein blijken om de buit te bergen. Wat we onder buit verstaan? Van alles 1 Boeken, tijdschriften, kaartspelen, dam enschaakborden, gezelscbapspelen, ineen woord alles wat kan dienen om onze gemobili seerden verstrooingte verschaffen op de lange winteravonden die komen gaan. Gij die het groote geluk nog hebt thuis in eigenn gezellige kring te kunnen vertoeven, en het U haast niet anders kunt indenken,zult toch wel willen meewerken om onze jongens en mannen die dit alles missen, nog wat gezelligheid en ontspanning te verschaffen. Kijk Uw bezittingen eens na. Er is altijd iets bij. Bewoners van v.m. Besoijen, a.s. Zaterdag is de beurt aan U. De andere wijken volgen. Stel onze landverdedigers niet teleur. U rekent op hen. Zij rekenen op U I Voor onze vrouwen 1 Ook de vrouwen blijven natuurlijk niet achter, als het om een nationale zaak gaat Ook gij vrouwen moet mee helpen onze soldaten het dienen lichter te maken.Geefonze voortrek kers op, dat gij een of meer paar wollen handschoenen, bivakmutsen, dassen enz. zultbreien. Graag komen wij dan over enkele weken terug om deze artikelen op te balen. Mocht U mogelijk al iels klaar hebben, zoo laden wij dit natuurlijk met plezier op. 9 Vrouwen Op U rust geen dienst maar een breiplicht De soldaat is U dankbaar Paul Kruger Stam. DE WAALWIJKSHE LOOIERS- VEREENIGING. Gisteravond hield de Waal wij ksche Looiersvereeniging sedert haar herop richting haar eerste vergadering. Tot definitief bestuur zijn thans be noemd de heeren N. v. Loon, voorzit ter, .1. v. Heesheen, secretaris-penning meester en A. Jansen, commissaris. De Collectieve Arbeidsovereenkomst zooals die is gesloten tusschen de meerderheid der leden van de R.K. Vcrceniging van Leerfabrikanten en de ILK. Fabrieksarbeidersbond St. Wil- lebrordus, werd besproken en alle aan wezige leden verklaarden zich in be ginsel bereid eveneens dit collectief ar- beids contract te aanvaarden. In groote lijnen werd verder '11 huis houdelijk reglement vastgesteld waar in o.in. is bepaald dat eiken derden Dinsdag der maand zal worden verga derd in hotel „de Twee Kolommen". Besloten werd de vereeniging zoo veel mogelijk uit te bouwen, doch zij zal zich op zuiver zakelijk terrein blij ven bewegen. BAZAR „BIJZONDERE NOODEN". Nog ruim een weeït scheide ons van de groote Bazar ten bate van „Bijzon dere Nooden". Dan zal door medewerking en steun van geheel Waalwijk een poging ge daan worden 0111 „Bijzondere Nooden" dt noodige levenssappen hij te bren gen in den vorm van financicelen steun. Deze opzet moet en kan slagen. Het dames-comité heeft alles in het werk gesteld 0111 dit doel te hereiken. Musis zal in een attractievol Markt terrein herschapen worden; een uit stekend feestprogramma is saamge- steld, de dames van Waalwijk hebben gezorgd voor een keur van artikelen, kortom, alles is in het werk gesteld 0111 do bazar in elk opzicht te doen sla gen. E11 daaraan moeten alle Waalwijkers medewerken, we zouden haast kunnen zeggen, 'l is een eere-plicht, want er moet geholpen worden en hier kan op een prettige manier geholpen worden. Van 310 November allen naar de Markt in Musis! MELKPRIJS. De melkprijs is, blijkens achterstaan de advertentie, in onze gemeente met 1 cent verhoogd, dus gebracht op 10 ct. per liter. BEËEDIGING. Ter openbare civiele terechtzitting van de rechtbank te 's-Hertogenbosch op Vrijdag, werd de heer J. A. Duyne beëedigd als notaris ter standplaats Heusden. C. Siegenthaler J.I. Dinsdag werd in de St. Antonius-paiochie ter aaide besteld het stoffelijk overschot van den op 53 jarigen leeftijd overleden heer C. Siegenthaler, die in de laatste algemeene vergadering ge kozen was tot voorzitter van het R.K. Ziekenfonds. Hij had voor de vak- en sociale actie veel verdien sten. Met Kermis 1.1. heeft hij ook zijn zilveren jubileum gevierd in dienst van den heer A. van Berkel. Twee fundamenteele dwalingen van dezen tijd De eerste encycliek van Paus Pius XII is vandaag door het staatssecretariaat gepubliceerd. De paus begint met er aan te her inneren, dat de menschheid veertig jaren geleden aan het H. Hart werd toegewijd. De paus wenscht om deze reden zijn apostolischen arbeid in het teeken te stellen van de vereering van het H. Hart. Twee fundamenteele dwalingen vloeien voort uit dat religieus en moreel agnosticisme: men vergeet eenerzijds de wet van menschelijke solidariteit en charitas en anderzijds wil men het burgerlijk gezag van eiken aard losmaken van de af hankelijkheid van God en van eiken band met de hoogere wet, waarbij men den staat verheft tot de waardigheid van het hoogste levensdoel, tot opperste criterium van de zedelijke en rechtsorde. De kerk wenscht geenszins het burgerlijk gezag aan te tasten, of de rechten er van aan zich te trekken. Zij is steeds bereid te dienen en haar hulp aan te bieden in den geest van Christus. Amerikaansche Senaat voor op heffing van het wapenembargo. De Amerikaansche Senaat heeft zich vóór opheffing van het wapen embargo verklaard met 67 tegen 62 stemmen. Daarmede is de weg naar goedkeuring van het neutraliteits- ontwerp der regeering geëffend. De Senaat kwam tot zijn uitspraak toen Nye voorstelde het regeerings- ontweip terzijde t.e stellen en zijn eigen ontwerp te aanvaarden het ontwerp van Nye verschilde in zoo verre van het regeeringsschema,dat het embargo gehandhaafd bleef. Dit voorstel van Nye werd niet 67 tegen 22 stemmen verworpen. Een waarschuwend woord van Spaak. Nationale discipline bovenal. De Belgische minister van buiten- landsche zaken, Spaak, heeft gister avond een radio-rede gehouden, waarin hij zeide, dat België in het bestaande conflict is meegesleurd en dat het geheele streven zijner leiders er op gericht is, het land een her haling van de verschrikkelijke be proeving, welke het van 1914 tot 1918 onderging, te besparen. De heer Spaak wees het al te tragische lot, dat België telkens, wanneer de oorlog Europa verscheurt, 't tooneel van de botsing tusschen de vijan delijke legers zou zijn, af. Een zeker aantal Belgen, aldus zeide hij, schijnt er zich geen rekenschap van te gever?, dat deze neutraliteit, welke het land weloverwogen heeft gekozen, plichten oplegt en slechts onder bepaalde voorwaarden gehand haafd kan worden. Sommigen, een allergeringste minderheid, wenschen, dat België openlijk partij kiest en zich vrijwillig in een oorlog stort. Anderen eischen het recht op aan al hun gevoelens uiting te kunnen geven. De regeering moet constateereu, dat zekere personen in het land zich niet steeds voldoende bewust zijn van de gevaren, die ons be dreigen, indien ieder slechts zijn eigen zin wil doen. De regeering is vast besloten handelend op te treden. Zij ver dedigt voor België den vrede." DE NIEUWE VOORSTELLEN DER SOVJETS AAN FINLAND. Het gerucht gaat te Helsinki dat de sovjet-unie Finland gewijzigde voor stellen tot een militair verdrag heeft ge daan. Deze voorstellen zouden in overeen stemming zijn met de strikte neutrali teit van Finland, welke automatisch uitsluit, dat Finland een aanval op de sovjet-unie zou toestaan over Finsch gebied. Naar verluidt, hebben de sovjets be vestigd, dat zij de „neutrale solidariteit" van het Scandinavische bloc willen eerbiedigen en zij zouden Finland de verzekering hebben gegeven, dat geen va nhun bedoelingen de Finsche onaf hankelijkheid zal aantasten. Nobelprijzen voor Geneeskunde toegekend aan Belgen Duitscher Hoewel aanvankelijk het voor nemen bestond de Nobelprijzen niet niet toe te kennen, heeft men ten slotte besloten de prijzen wel toe te kennen doch het tradioneele Nobelfeesl niet te vieren. Toegekend is thans de prijs voor geneeskunde voor 1938, welke vorig jaar niet werd uitgereikt Deze prijs dalt tet deel aan den Belg. geleeide proc Corneilie Heymans van de Gentsch Universiteitde prijs voor genees kunde 1939 is toegekend aan prof. Domagk te Münsler, Koorens bekent een deel. Gistermorgen is Koorens, de hof meester die wordt verdacht zijn vrouw te hebben vermoord en het lijk in een kolfer te hebben wegge bracht nadat hij met het stoomschip «Johan de Witt» uit Indië was aan gebracht, in het hoofdbureau van politie aan een langdurig verhoor onderworpen door den substituut officier van Justitie mr. L. Blécourt en rechercheur Van Dijk. Na aan vankelijk, evenals hij in Indië ge daan had te hebben ontkend, legde hij later een gedeeltelijke bekentenis af. Hij gaf echter niet toe, dat hij zijn vrouw had vermoord, Toen hij na zijn laatste reis uit Indië thuis was gekomen, had hij ruzie met zijn vrouw gekregen, zoo zeide hij. Daar bij was de vrouw plotseling over leden. Vreezende, dat men hem zou verdenken van moord, was Koorens op de gedachte gekomen het stoffe lijk overschot van zijn vrouw te verbergen. Dit heeft hij tenslotte ge daan op de wijze die wij destijds beschreven. De man heeft voorts medegedeeld waar hij de tot nog toe niet gevon den ledematen en het hoofd van de vrouw heeft gelaten. Hij heeft deze in een plaatsje dicht bij Amsterdam in de twee andere koffers verborgen. In verband met het onderzoek workt deze plek nog geheimgehouden. Hedenmiddag zijn rechercheurs er op uit getogen, om de koffers op te sporen. Doodgevallen. Gisteravond is de 38-jarige land bouwer C. van Mil te Maasland van een stalzolder gevallen en gedood. Om zes uur was de man niet aan tafel verschenen. Zijn vrouw dacht aanvankelijk dat hij nog op het land werkte, doch toen hij om half negen niet thuis was, ging' men hem zoeken. Het bleek dat Mil door ren luik van den stalzolder was gevallen. Het slachtoffer was vader van vijf kindei en. Verduistering van distributiegelden te Wijk en Aalburg. Door de gemeentepolitie uit Wijk en Aalburg werd voor den Officier van Justitie te 's Hertogenbosch ge leid W. H„ 22 jaar, secrétaricamb- tenaar te Wijk en Aalburg. Als ver dacht van verduistering van distribu tiegelden. gepleegd te Wijk en Aal burg in 1937, 1938 en 1939. Na dooi den rechter-commissaris te zijn ge hoord werd bij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch. maakt bekend: dat met ingang van 30 October en zoodoende gebracht wordt op 10 CENT PER LITER. HET BESTUUR. Te Purmerend werd de eerste groote najaars-veemarkt van dit seizoen ge houden, welke veemarkt druk werd bezocht. Overzicht.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 12