Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1843 l De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" Dit nummer bestaat uit Drie bladen. EERSTE BLAD heerlijk gekruide SPECULAAS a 25 cent per half pond. Thans versterkt door Codeine NUMMER 85. ZATERDAG 28 OCTOBER 1939. 62c JAARGANG Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, ingezonden stukken, geiden :nz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1 25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN l'elcfoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1 50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. GEEN BENIJDENS WAARDIG BAANTJE! Wij willen een goed woordje doen voor minister Steenberghe. Zijne Ex cellentie ziet er naar uit, dat hij wel een stootje verdragen kan, maar als-ie de helft moet opeten d.w.z. geeste lijk moet verteren van wat zijn voor ganger in mobilisatietijd, oud-minister Posthuma, heeft moeten verstauwen, nou dan wordt ie niet oud. En het begint er op te lijken, dat ,,ze" ook mi nister Steenberghe niet zullen sparen! Ja, als alles achter den rug is en van de overgebleven distributiekaarten een vreugdevuur kan worden gestookt, dan is-ie ineens wij hopen voor den mi nister dat hij het beleven mag een bovenste-beste kerel geweest. Eén, die ons wel kort gehouden, maar daarnaast toch ook keurig op het ondermaansche bewaard heeft. Ook den heer Posthu ma is geen postume hulde onthouden na het verscheiden van de vorige mo bilisatie en van zijn ministerieele leven, maar hoeveel vloeken zijn er niet ge zegd bij 't eten van zijn eenheidsworst? Wie op het oogenblik de critieken leest op het Zondagsche benzine-ver- bod van minister Steenberghe, krijgt tenzij hij zelf een motorvehikel heeft diep medelijden met Zijne Excellentie! De Telegraaf zegt in dat verband heel liefjes: ,,Wie regeeren w i 1, moet kun nen regeeren of anders het aan an deren overlaten". Men zou ook zóó kunnen zeggen: wie critiek wil uitoefenen, moet ook kunnen aangeven, hoe het anders en beter kan óf z'n mond houden. In dat opzicht zijn wij het eens met A. B. K.(leerekooper), die in een van zijn Oproerige Krabbels schreef, dat-ie het aanvankelijk zoo móói vond: dat benzine-verbod voor den Zondag. Maar toen hoorde hij van allerlei, meest ^"gekunstelde, maar toch ook vele echte bezwaren, toen zoo erkende hij dan wist hij het weer niet meer. Als er een beperking van het benzi- ne-verbruik n o o d i g is en om dat te bevorderen hebben we niets aan de wetenschap van ,,wat men elders doet of meent" dan 1 ij k e n vele maat regelen logisch en leert men de bezwa ren pas kennen, als de maatregel is af gekondigd. Waarom geen contingenteering. zoo vraagt men, van het gebruik? Welnu, deze schijnt te worden voorbereid, maar wéé als het zoover is. Wie vroeger niet méér gereden heeft dan noodig was, is straks gedupeerd. Een reiziger, die vroeger eiken dag langs den weg zat, maar voor thans geen geschikt artikel voert, zal met zijn toegewezen hoeveel heid benzine geen raad weten. Enzoo- voorts. Elke economische maatregel, in mo bilisatietijd genomen, elke requisitie en elke distributie zal uit den aard van zijn algemeen karakter in individueele gevallen onbillijkheden, schade en be voordeeling, moeten wekken. Laten we aan de overheid gemoti veerde bezwaren kenbaar blijven ma ken, doch van begrip doen blijken bij het uitspreken van ons oordeel. Hierboven schreven we over over bodige of onjuiste critiek in de bladen. De „Vrijheid", het orgaan der libe rale partij vindt daarentegen zelfs dat een zeker deel der pers tegenover mi nister Steenberghe doet aan „ziekelijke persoonsverheerlijking". Dit geeft de „Volkskrant" aanleiding het volgende op te merken: Het optreden van den minister van Economische Zaken in deze moeilijke tijd wordt algemeen gewaardeerd. „De Vrijheid" kan dit blijkbaar niet goed hebben. Zij merkt op, dat de tegenwoor dige regeering het heel wat gemakke lijker heeft dan die van 1914, daar zij over de gegevens van 1914 en volgen de jaren beschikte en met de toen op gedane ervaring haar voordeel kon doen. Daarom schijnt het schrijft ze „bij alle respect voor de werkkracht van minister Steenberghe ziekelijke persoonsverheerlijking als een deel der roomse pers dezen bewindsman in één adem noemt met Treub, die in 1914 voor een geheel nieuwe taak stond". Wij weten niet welk deel van de Roomse pers Steenberghe in één adem met Treub heeft genoemd, maar „De Vrijheid" kon weten dat de heer Treub in de oorlogsperiode minister van Financiën is geweest als opvolger van den heer Bertling die in de buitenge wone omstandigheden aanleiding vond heen te gaan, en dat na een paar we ken de eigenlijke minister van Econo mische Zaken (hij heette toen minister van Landbouw, Nijverheid en Flandel) de heer Posthuma was. Maar afgezien hiervan is het toch geen majesteitsschennis Treub en Steenberghe in één adem te noemen. Wie dit doet behoeft waarlijk niet van „ziekelijke persoonsverheerlijking" te worden beticht. Zó onvergetelijk groot was Treub nu niet. En men kan er nog bijvoegen, dat Steenberghe, b.v. ten aanzien van de muntpolitiek een geheel eigen weg koos en volhield, ook tegen de heele liberale pers in en dat niet die pers maar hij gelijk kreeg. Dat kan men van Treub's profitieën niet zeggen, voegt de Msb.' er aan toe. y Duitschland aldus von Ribben- trop in zijn Danziger rede heeft de BritschFransche oorlogsverklaring aanvaard (om precies te zijn: von Rib- bentrop sprak enkel van de B r i t s c h e oorlogsverklaring) en zal dezen thans voeren tot de beslissing is gevallen. Deze beslissing is naar de meening der Duitsche regeering natuurlijk een Duit- sche zege. Von Ribbentrop's rede. In zooverre dus was de rede van Von Ribbentrop belangrijk, ze hield een oorlogsverklaring in, eene die mo gelijk binnenkort nog eens plechtig door den Führer in een Rijksdagzitting zal worden herhaald. Maar overigens had het woord van den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken niet veel om de hakken. Von Ribbentrop is boven dien een slechte redenaar en men mist in zijn betoog sterk de rhetorrsche ef fecten, welke Hitier herhaaldelijk weet te wekken. Het is vermoeiend om naar hem te luisteren. Hij gaf een uitvoerige uiteenzetting van de vóórgeschiedenis van het Pool- sche conflict, deed heftige verwijten aan Engeland, welke natie hij met alle schuld aan dezen oorlog belaadde en uitte zich grievend jegens Chamberlain, dien hij van valschheid betichtte en wiens gang naar München hij uitlegde als een poging om den oorlog, dien hij wenschte, naar een voor Engeland doelmatiger tijdstip te verschuiven. Von Ribbentrop bewierookte de sovjets, wier vriendschap met Duitsch land voor altijd beklonken is „zoolang zij wederkeerig eikaars wereldbeschou wingen respecteeren, waartoe zij vast besloten zijn", aldus woordelijk de Duitsche minister van Buitenl. Zaken. Respect voor het bolsjewisme! Het kan verkeeren, zei Brederode. Maar in Duitschland is de keer wel radicaal en snel geweest. Wie zoo abrupt kan draaien, zal niemand met een even ab- rupten terugdraai meer kunnen verras sen, zelfs de Russen niet. De oorlog is dus thans wederzijds aanvaard en nu gaan we ons interes seeren voor de oorlogstactiek. Uit veel wat gezegd en geschreven is, maar vooral uit de oorlogsdaden, wélke tot nu toe zijn gesteld, valt de oorlogstactiek, althans voor zoover die aan Duitsche zijde zal worden gevolgd, met een groote mate van waarschijn lijkheid vast te stellen. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK Klaarblijkelijk zijn aan het West front binnen afzienbaren tijd geen groote offensieve bewegingen te ver wachten. De aanvallen, die de Duit- schers er den laatsten tijd ondernemen, hebben de herbezetting van het eigen verloren gegaan terrein ten doel. Von Ribbentrop ontzag zich in zijn rede van elke hatelijke toespeling op den Franschen tegenstander, hij deed enkel zijn best om het den Fran schen duidelijk te maken, dat ze zich voor 't Britsche belangenwagentje had den laten spannen. Vanuit de Duitsche loopgraven eveneens verkondigen machtige luidsprekers het nog dage lijks aan de tegenovergelegen Fransche soldaten, dat Duitschland geen oorlog wenscht met Frankrijk. Aan de Fransch-Duitsche grens zijn dus geen groote gevechten te verwach ten, -over en weer is men vrijwel overtuigd van de onmogelijkheid om er de linie van den tegenstander te for- ceeren. Evenmin een luchtoorlog is voorloo- pig te verwachten, althans niet een, zooals die door de Duitschers in Polen werd gevoerd, t.w. met bombardemen ten van steden, fabrieken, spoorwegen, enz. Zooiets kan enkel tegen een veel zwakkeren tegenstander militair-nuttig effect hebben. Duitschers, Franschen en Engelschen schuwen de consequen ties van een dergelijke oorlogvoering in het Westen. De Duitschers hebben bewezen, dat ze met hun vliegtuigen boven Engeland kunnen komen (aan vallen op Britsche vlootbases) en de Britten hebben meermalen aangetoond, dat ze Duitschland van uit de lucht in het hart zouden kunnen treffen (vluch ten, dezer dagen nog boven Berlijn en andere steden), maar de eerste bom op Londen, zoo goed als de eerste bom op Keulen of Berlijn, zou de scherpste repressailles uitlokken en een tijd van dood en verderf voor de wederzijdsche burgerbevolking inluiden. Men schuwt dat, tot nog toe althans. Wat Duitschland op het oogenblik klaarblijkelijk nastreeft, is een conti nentale blokkade van Engeland. In Berlijn wil men Albion murw zien te maken door de Britsche hegemonie ter zee te breken. Door zelf ontzaglijk veel te riskeeren met het uitzenden van klei ne kruisers en bewapende vrachtsche pen over de zeeën, door intensieve ac ties voorts met U-booten en door con centratie van alle aanvalsmacht van het luchtwapen tegen de Britsche vloot en tegen de handelsvaart in het algemeen, willen de Duitschers Enge land isoleeren. In Berlijn ziet men na tuurlijk zeer goed in, dat men met deze tactiek nooit zóó ver zal komen, dat de Duitsche handelsschepen de zeeën vrij zullen kunnen bevaren, maar men ver wacht, dat ze zulks tenminste evenzeer de Britsche (en de neutrale) handels vaart zullen kunnen belemmeren. Dan is Engeland geheel op zich zelf aange wezen wat de voorziening in de levens behoeften van het volk betreft, terwijl Duitschland in zijn behoeften kan voor zien vanuit het geheele Europeesche continent. Zou deze taktiek lukken, dan zal En geland van jaar tot jaar verzwakken en het zal niet moeilijk zijn aldus de berekening om in zulke omstandig heden vrij spoedig vrede te sluiten met Frankrijk. Indien de oorlog inderdaad op deze wijze wordt voortgezet, dan is als eer ste consequentie de onbeperkte duik bootoorlog, óók tegen de neutrale sta ten te verwachten. De Duitschers zul len, door elk neutraal schip, dat op Engeland vaart, in den grond te boren als ze daartoe de kans krijgen, den han del der neutralen op de Britsche eilan den onmogelijk maken. Deze staten, al thans voor zoover het de Scandinavi sche landen, Nederland en België be treft, zullen dan voor den export van hun overproductie op Duitschland zijn aangewezen. Duitschland zal voor de afname waarschijnlijk industrie-produc ten aanbieden en voor zijn industrie grondstoffen uitwisselen met de Rus sen. Deze oorlogstactiek is in haar opzet logisch, doordacht, doch de vraag is, voor welke moeilijkheden de Duitschers bij de uitvoering in de practijk zullen worden - geplaatst. Dat ze zal worden nagestreefd, daar van kan men 'verzekerd zijn. Berlijn zal trachten een groote continentaal Duitsche levensruimte te organiseeren, welke practisch alle Europeesche neu tralen zal omvatten en welke een au tarkisch karakter zal dragen. De bij eenkomst van alle vooraanstaande Na zi-leiders te Berlijn, onder Hitiers lei ding gehouden, zou naar uit be trouwbare bronnen verluidt o.m. ten doel hebben gehad om de richtlijnen voor deze nieuwe activiteit vast te stel len. Maar tenslotte zal moeten blijken, tot welken afweer de BritschFransche vloot en de BritschFransche lucht strijdkrachten in staat zijn. Zeker zal het heel moeilijk blijken om de gecon- voieerde handelsvloot van den vijand doodelijk te treffen. Gemakkelijker zal het wezen om den neutralen schepen, welke geen verzet kunnen noch mogen bieden, de vaart op Engeland te belet ten. Maar welke gevolgen zal een der gelijke piraterij hebben? Zal de wereld zich door een onbeperkten duikboot oorlog niet organiseeren tegen Duitsch- VANAF HEDEN dagelijks VERSCH verkrijgbaar ONZE ZEEK BEKENDE Tei.99. PULLES-HEESBEEN land zooals in een vorigen oorlog het geval was en daardoor de plan nen tot vorming van een continentale Duitsche levensruimte verijdelen? Voor ons land en België zou de po sitie bij een onbeperkten duikbootoor log zeer moeilijk worden, want we kun nen ons geen oorlog permitteeren met onze buren. Maar andere landen die niet aan Duitschland grenzen we denken speciaal aan de Amerikaansche staten zullen zich geen onbeperkten duikbootoorlog laten welgevallen. Zij zouden hun handel op Engeland met hun oorlogsbodems wqten te bescher men, als dat noodig mocht blijken. Een oud middel in nieuwe samenstelling f' AKKER S v&ist&ikte. Eenige der 20 geneeskr. kruiden Een treffend staaltje van Duitsche tactiek in den thans tegen Engeland ten volle ontplooiden oorlog, was het opbrengen in het begin dezer week van het Amerikaansche s.s. „City of Flint", dat voor de Britsche haven Manches ter was bevracht. Een van de „zwer vende" Duitsche kruisers, waarvan we hiervoren gewaagden, de „Emden", had het schip in den Atlantischen Oce aan aangehouden. Natuurlijk kon de kruiser, die zich altijd schuil moet hou den buiten de bevaarde routes der zee ën, waarheen hij slechts nu en dan een uitval tegen koopvaarders kan onder nemen, niet zelf het schip opbrengen. Van de „Emden" af werden 18 gewa pende manschappen, een z.g. prijsbe- manning, aan boord van de „City .of Flint" gebracht en deze voerden het schip naar neen, niet naar een Duitsche haven, maar naar de Russi sche haven in de IJszee, Moer- mansk, nadat tevoren in de eveneens aan de IJszee gelegen Noorsche haven Tromsö de Britsche zeelieden waren afgezet, die eerder door de „City of Flint" waren opgenomen, nadat hun schip in den grond was geboord. In Moermansk werd de Duitsche prijsbemanning geïnterneerd en de „Ci ty of Flint" werd door de Russen in beslag genomen. He Echo van het Zuiden, Waaiwyfcscbe en Langstraatsche Courant, De slijmoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende ..codeïne".maken tezamen AKKER'a Abdijsiroop tot ..'s-Werelds béste HoestsiroopDe beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slijm losmaken. Uw afmattende hoest' buien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad: ..Neem bij 't minste kuchje AKKER'a Abdijsiroop die U snel zal helpen. OROSl«A HIPVUI Legen hoest, griep,bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f2.40, f 1.20. Alom verkrijgbaar

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1