GEMEENTERAAD DUSSEN- DE GEHEIME INGANG Gemeenteraad Heusden* DRUKWERK OP ELK GEBIED GEMENGD NIEUWS. WEK UW LEVER-GALOP FEUILLETON WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN 4— De begrootingen. De raadsvergaderingen beginnen 's winters om 7 uur. Onder voorzitterschap van burge meester Steemers werd de raads vergadering van de gem ^ente Heus- den geopend met gebed, waarna enkele ingekomen stukken werden voorgelezen. Hieronder was een schrijven van den minister van Financiën volgens hetwelk aan den heer J. Meijer toestemming werd verleend, om in verband met zijn betrekking als commies bij de di recte belastingen het wethouders schap van deze gemeente te blijven vervullen. Verder was er een schrijven van den heer M. van Beersura, waarin deze verzocht hem toestemming te willen verleenen vooreenvergunning tot verkoop van sterken dr «nk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hierop echter afwij zend beschikt. Dit in verband inet art. 8 der Drankwet. Aan de orde komt dan de vast stelling van de gemeente-begrooting, de begrootingen van het vleesch- keu rings bed rijt', Burgerlijk Armbe stuur en Godshuizen. De heer Verhoeven verklaart dan namens de commissie, welke was belast met het onderzoek der be grootingen, dat de post voor de rioolbelasting was geraamd op 803 aan inkomsten, terwijl de uitgaven 300 gulden zouden beloopen. Het batig slot van 500 gulden uit deze post zou de commissie willen be steden tot verbetering van den Demer. Ook verwondert het de commissie dat de Godshuizen nog een subsidie van f 8803.— behoeven en dat de gemeente-fondsbelasting nog niet is verlaagd. De Voorzitter repliceert daarop, dat de verbetering van de Demer de volle aandacht ueeft. Van verlaging van de gemeente-fondsbelasting kan geen sprake zijn, omdat anders de begrooting niet sluit. De subsidie voor de Godshuizen is inderdaad noodig voor de werk verschaffing. In 1941 zal vermoede lijk geen werkverschaffing meer worden uitgevoerd, waardoor dan natuurlijk deze post ook komt te vervallen. Verder meent de heer Verhoeven dat de kosten voor berging van de brandspuit te Hedikhuijzen erg hoog zijn. doch volgens den Voorzitter is hier geen andere gelegenheid aan wezig. De heer Buijs vindt de arbeids- loonen voor het onderhoud van plantsoenen en voetpaden te hoog, evenals de onderhoudskosten aan de woning van den gemeenteveldwach ter te Herpt. Blijkens het antwoord van den voorzitter zijn in de arbeids- loonen tevens de kosten van het materiaal inbegrepen, terwijl hij wat betreft de onderhoudskosten van de veldwachterswoning te Herpt mede deelt, dat de begrooting hiervoor door den gemeente opzichter is ge maakt. De heer Verhoeven bepleit weke lijks nazien ven de wegen in Oud- heusden voornamelijk de Laagstraat. De Voorzitter antwoordt dat de gemeente-opzichter hiervoor zorgt. Hierna wordt de begrooting vast gesteld op f 154.806.03 voor wat be treft den gewonen dienst en f51.285.- vooi den kapitaaldienst. Betreffende de overige begrootin. gen zegt de heer Verhoeven, dat de commissie geen op- of aanmerkingen heeft en adviseert den raad deze aan te nemen. Tevens dankt spr de verschillende personen, die net uitgeoreide en moeilijke werk om deze begrootingen samen testellcn zoo accuraat hebbsn verricht. Voor den Vleeschkeuringsdienst wordt de begrooting dan vastgesteld op f4138.50, voor het Burgerjijk Armbestuur op f3100en voorde Godshuizen op f29100 08 voor wat betreft den gewonen dienst en f3394.17 voorden kapitaaldienst. De kosten per leerling van de openbare school volgens de L. O. wet 1920 worden vastgesteid op f6 62. Bij de rondvraag zegt de heer Verhoeven, hij graag zou zien, dat de raadsvergaderingen 's winters om half elf 's ochtends worpen ge houden. Wethouder de Haan meent echter dat niet alle leden dan present kun nen zijn. De heer Buijs wil de vergaderingen 's winters om 7 uur houden, hetgeen wordt besloten. De heer Vos bepleit verbetering van den weg langs de melkfabriek, hetgeen volgens den voorzitter zal geschieden. Het wachten is slechts op de betreffende goedkeuring. DE DRUKKERIJ VOOR HET BETERE WERK HET 0U0E KASTEEL WORDT RAADHUiS. DE WINKELSLUITING De raad der gemeeete Dusscn kwam onder voorzitterschap van den edelachtbaren heer Mol in open bare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de P.N.E M. dat van aansluiting van den Peereboom aan het electrisch net voorloopig niets kan komen, in verband met de hooge kosten van aanleg, Nadat besloten is om de heeren van Balkom en Stoop een hypotheek van f3000 te verleenen tegen 4'/a pCt. wegens het bouwen van ar beiderswoningen, gaat de raad in geheime zitting over. Na de heropeuing zegt de Voor zitter, dat de raad met grooten spoed aan Prov. Staten een bijdrage van f 25000 zal vragen voor de restau ratie en verbouwing van het oude kasteel tot gemeentehuis. Omtrent uit besluit komt noghel valgende vast te staan. De restauratie van dit prachtige gebouw zal geschieden onder leiding van den heer Ir. van Hootï uit Den Haag die vroeger was verbonden aan monumentenzorg. De totale kosten van dit omvangrijk werk zullen on geveer 1 181.000 beloopen, waarvan door het ministerie van Onderwijs Kunstenen Wetenschappen f75.000 wordt gedragen, het werkloosheid- subsidiefonds 156000.en de pro vincie dan ten slotte f25000.Voor de gemeente Dussen resteert dan nog een bedrag van 121000.waar de koopsom f15000.— is inbe grepen. De opbrengst van de ambtswoning voor den burgemeester en den ge meente veldwacuter wordt geraamd op f500. hetgeen natuurlijk ten goede komt aan de gemeente-kas. Hoewel de onderhoudskosten van dit monumentale gebouw voorloopig niet meer zullen bedragen dan f 250.- per jaar, is het toch te verwachten, dat deze post in de toekomst be langrijk hooger zal worden. Er zal derhalve een bijzonder fonds moeten worden gesticht, waaruit de onder houdswerkzaamheden kunnen wor den gefinancierd. De heer van Besouwen dankt den vorigen en eveneens den tegen woor- digen burgemeester voor de vele moeite en het vele weak dat zij hebben gedaan om dit uiterst be langrijke besluit te doen .vallen. Hij wenscht de geheele gemeente Dussen van harte geluk met dit groote en belangrijke besluit. De Voorzitter geeft te kennen dat juist zooals door den heer van Besouwen is opgemerkt, de vorige burgemeester een belangrijk aandeel heeft gehad in het werk en brengt hem hiervoor zijnj^erkenlelijken dank. Hierna sluiten de heeren v. Rijswijk en v. d. Biezen zich nog aan bij de woorden van den heer v. Besouwen. Het is een gelukwensch waard, dat dit prachtige kasteel, een van de mooiste uit geheel Brabant, dat nu vier jaar geleden door degemeen/e werd aangekocht zal worden om- getooverd in een gemeentehuis, zonder dat dit de financieele draag kracht van de gemeente te boven gaat. Hierna wordt besloten om een kasgeldleening aan te gaan van f 51.500 tegen 43/8 °/0 bijMulié&Co. te Den Haag. Bovendien wordt nog overeenge komen om met de bank van Neder landsche gemeenten een rekening courant-overeenkomst aan te gaan, waarvan het disconto geregeld door de bank wordt bepaald. Om uiting te geven aan de er- erkenning van God als Heer van ieder inaividu en daardoor tevens van de geheele gemeenschap stelt de Voorzitter voor voortaan de raadsvergaderingen met gebed te openen, om den onmisbaren zegen en bijstand te vragen. Zonder h. st. gaat de raad hier mede accoord. Tot leden in de commissie tot onderzoek der gemeente-rekening worden benoemd de heeren van Besouwen, van Rijswijk en Vugts en voor onderzoek van de begroo ting de heeren v. d. Biezen, van Honsewijk en van Etten. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Biezen, dat hoewel de gemeente veldwachter den betrokkenen heeft aangezegd, dat zij hun winkels 's Zondags voortaan na twee uur gesloten moeten houden, dat er toch nog veel menschen blijven verkoopen. De Voorzitter zal hierop laten letten. Een echtelijk drama te Schoondijke. 't Landelijke Schoondijke in Zeeuwsch- Vlaanderen is uit zijn rust opge schrikt door een familiedrama dat twee menschen het leven heeft gekost. In den Groeneweg tusschen Schoon dijke en Oostburg ontdekten voorbij gangers in een ondiepe sloot langs den weg het lijk van een vrouw. De politie was spoedig ter plaatse. De vrouw had verwondingen aan het hoofd en de handen en werd herkend als mej. ,A. P.-V., echtgenoote van den vracht rijder B. P. Sedert korten tijd leefde het echtpaar gescheiden. De man woonde in Schoondijke de vrouw in Oostburg. P. is even na zes uur ge zien op den provincialen weg, ko- mende van de plek waar de vrouw gevonden werd. Het vermoeden lag voor de hand, dat hij de dader was. Men ging'op onderzoek uit doch aan vankelijk was de man niet te vinden- Weldra bleek, dat hij zich had bege ven naar een schuur van den land bouwer J. M. met wien hij overi gens niets uitst. ande had en dat hij zich daar door ophanging van het leven had beroofd. Hoe het drama zich precies heeft afgespeeld is niet met zekerheid te zeggen Door verschillende aanwijzingen, o.a. bloedsporen op den weg kon de po litie zich een voorstelling van de fei ten vormen. De vrouw werkte te Schoondijke bij het aardappelen sor- teeren, Per fiets naar het werk gaande is zij vermoedelijk door P. opgewacht en met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Half versuft is zij toen waarschijnlijk nog voortgestrom peld en in de ondiepe sloot geraakt. Zij heeft, nog kans gezien op het droge te komen, maar zij moet toen opnieuw zijn geslagen en weer in de sloot zijn gevallen, waar zij met het gezicht in de modder is blijven liggen De twee lijken zijn door de politie in beslag genomen. Malversaties bij de miiitaren te Oss. Een reserve-kapitein gearresteerd. Reeds geruimen tijd bestond bij de militaire autoriteiten het ver moeden, dat op een compagnie bureau te Oss malversaties werden gepleegd. Na een uitgebreid onder zoek kwam vast te staan, dat de 47- jarige reserve-kapitein T. L zich aan onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt. L., die compagnie-com mandant te Oss was, is onmiddellijk uit zijn funciie ontheven en naar den Bosch gebracht, waar hij na verhoor is opgesloten. Aangezien 't onderzoek nog in vollen gang is, konden de militaire auioriteite n ge( n verdere mededeel in gt n doen. Te Oss waar de arrestatie grool opzien heelt gewekt, wordt beweerd dat men hier te doen heelt met 'n omvangrijke verduisteringszaak. Behalve aan verduistering van geld dat aan het rijk toebehoorde zou verdachte zich hebben schuldig gemaakt aan het incasseeren van steekpenningen bij leveringen voor Defensie.Men meent te weten, dat de zaak niet alleen tot militairen beperkt zal blijven. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 9) Gisteren had ik het te druk om mee op jacht te gaan, hoorde hij Jack Clavell zeggen, terwijl hij de kamer doorliep, maar toen ik toevallig om 'n uur of drie door de groote aanplant kwam, zag ik kapitein Twysden een paar steil opvliegende vogels nemen nog zelden heb ik zoo'n keurig schot uit den linker en rechterloop ge zien. Ja, hij is geen slecht schutter, gaf majoor Walford toe. En nu we het over Twysden hebben, vervolgde hij, hij vertelde me iets, wat zijn vrouw toevalig hier in huis gemerkt heeft en dat zelfs voor mij een openbaring was! Ik heb heel wat beleefd, hij richtte de kleine, geniepige oogjes on der de zware oogleden op Jack en be woog smakkend zijn dikke lippen, maar ik verzeker je, dat dit me een gevoel gaf of ik een klap in het ge zicht kreeg. Het was over dat mooie weeuwtje, mrs. Levinge. O! zei Jack koel. Maar zijn af werende houding ontging Walford. De majoor had zich duchtig te goed ge daan aan de voortreffelijke whiskey van zijn gastheer en babbelde voort, terwijl hij Jack's uitroep als een be wijs van geinteresseerde verbazing op vatte. Ja, de bekoorlijke mrs. Levinge! Verduiveld, kerel; je zou de waarheid nooit durven droomen als je naar haar zedig, engelachtig gezichtje kijkt! Wilt u beweren dat haar uiter lijk en haar gedrag niet in overeen stemming zijn? vroeg Jack op een toon, die diepe minachtig voor dezen dronkemans-achterklap verried. Nou, luister maar eens, riep de majoor triomfantelijk, en oordeel zelf! De Twysdens zouden vanmorgen nog al vroeg vertrekken en nadat mrs. Twysden naar haar kamer was ge gaan, herinnerde zij zich aat zij mrs. Levinge nog iets wilde vragen. En zooals vrouwen dat doen die loo- pen ongegeneerd bij elkaar in en uit, nietwaar? ging mrs. Twysden naar mrs. Levinge's deur. Zij klopte, maar kreeg geen antwoord. Toen hoorde zij stemmen in de kamer en dacht dat een van de andere vrouwelijke logée's in de kamer aan 't praten was en het weeuwtje daardoor het kloppen niet opgemerkt had. In de meening .daar mee geen kwaad te doen, opende ze de deur, maar ging niet naar binnen; zij kon eenvoudig haar oogen niet ge- looven bij wat ze zag. Je raadt het in geen duizend jaar, Clavell! Zij zag een man, die zich snel achter de bedgor dijnen verborg, een armoedigen, man-» ken kerel met een grooten, zwarten baard. Wat zeg je daarvan? En de majoor barstte in een wilden, brutalen lach uit. Wat ik daarvan zeg? beet Jack hem verontwaardigd toe, terwijl hij opsprong. Wat ik er van zeg? Dat het een beestachtige leugen is, die een gentlemen nooit over zijn lippen zou laten komen. Hij draaide zich met een ruk om, zijn oogen fonkelend van boosheid, want hij en Margaret waren de beste vrienden van de wereld en het ver haal vervulde hem met afschuw, als of het zijn eigen zuster gold. Verbaasd door de uitbarsting van den altijd zoo kalmen, vriendelijken Jack Clavell, keek Richard naar het gedeelte van de kamer, waar het twee-* tal zat. De majoor was ook opgestaan en lachte uitdagend; de drank had zijn waren, ruwen aard van achter het laagje vernis van beschaving en goede manieren te voorschijn doen komen. Ben jij jaloersch? hoonde de ma joor. Ja, het is natuurlij^ niet pleizie- rig dat een havelooze, hinkende vent met een grooten, zwarten baard je vóór is? Daarop wendde hij zich met een stompzinnigen lach tot Richard. Ik heb hem net een aardig histo rietje verteld, hernam hij, met zijn duim naar Clavell wijzend, over dat aardige weeuwtje, mrs. Levinge. Een van de dames die hier logeeren, ging gisteravond naar haar kamer en zag dat zij een man achter de bedgordij nen verborg. Het eerste oogenblik was Richard niet in staat zich te verroeren, maar toen de majoor echter een van zijn on- aangenaam-tartende lachjes liet hoo- ren, schoot de rechtervuist van den zee-officier uit. Met volle kracht kwam zij terecht op de grove lippen, die dit verhaal hadden gedaan en deed Wal ford languit op den vloer belanden. VIII. Op hetzelfde oogenblik dat de vuist slag toegediend werd, kwam kolonel Blount de kamer binnenstappen. On beschrijflijk was zijn verbazing toen hij zijn neef gebogen zag staan over den gast, die op den grond lag uitge spreid en een stroom van verwen- schingen uitstiet. Wat heeft dat in 's hemelsnaam te beteekenen, Dick? riep hij uit. Een vuistslag. Richard keek op en zijn oom zag dat het gezicht van den jongeman doodsbleek was. Zijn oogen gloeiden en zijn adem kwam zwaar en hortend. Hij antwoordde niet, maar richtte zich nogmaals tot den majoor. Sta op, laffe hond, bracht hij hij gend uit. Sta op en beken dat jij die gemeene leugen bedacht hebt. Clavell stapte naar voren en trok den majoor overeind. Wat is hier toch gaande? drong de kolonel verontrust aan. Jack Clavell zette den halfversuften majoor in een stoel? nam zijn gastheer terzijde en vertelde het gebeurde in een paar woorden. De ziedende verontwaardiging van den gastheer deed voor die van zijn neef niet onder. Wat een minderwaardige laster, kwam het trillend over zijn lippen, terwijl een donkere blos van drift zijn edel-gesneden gezicht kleurde. Waar haalt hij den moed vandaan om zoo iets te zeggen? Margaret, onze Marga ret! Zijn woede belette hem verder te spreken, maar hij keek den ongeluk- kigen majoor aan met een minacht- ting, die striemde als een zweepslag. Eindelijk vond hij de spraak terug. Ga rechtop zitten, meneer, don derde hij tegen Walford, en leg mij uit hoe u het in uw hoofd krijgt op die manier een smet te werpen op 'n jon ge vrouw van smettelooze reputatie? U bent mijn gast, maar door een derge lijke schandelijke beschuldiging ver liest u uw aanspraken om als zoodanig gerespecteerd en behandeld te wor den. Ik wacht uw explicatie. De majoor was, zooals zijn gastheer hem gelast had, rechtop gaan zitten. De schok had hem gedeeltelijk ont nuchterd, maar zijn stem klonk nog dik, toen hij mompelend antwoordde: Ik herhaal alleen maar wat ik heb hooren vertellen. George Twysden vertelde, het me, en hij beweerde hij hoog en laag dat zijn vrouw het met haar eigen oogen gezien heeft. Hij drukte zijn zakdoek tegen de bloeddruppels, die langs zijn kin om laag liepen; toen stond hij met een gesmoorden kreet op en spoedde zich de kamer uit. Niemand probeerde hein tegen te houden. Richard moest al zijn geestkracht inspannen om zich te beheerschen en op gewonen toon te spreken. Het spijt mij, oom, begon hij, dat dit voorgevallen is, want die man is uw gast, maar het is me absoluut on mogelijk om mijn verontschuldigin gen aan te bieden. Dat hoeft ook heelemaal niet, beste jongen, antwoordde de kolonel, die ook niet dan met moeite zijn kalm te terugkreeg. Als dergelijke kerels niet onmiddellijk de mond gesnoerd wordt, waar is het einde dan? Maar als het werkelijk waar is dat hij die geschiedenis van Twysden heeft ge hoord, begrijp ik er heelemaal niets van. Het is niets voor Twysden om zoo'n smerige en dan nog zoo'n on waarschijnlijke geschiedenis rond te bezuinen. Als je Twysden's lezing kon hoo ien, zou het misschien blijken dat de heele zaak een heel ander aspect heeft, meende Clavell, kwaadwilligheid kan de onschuldigste zaak verdraaien. Het moet zijn zooals je zegt. Jack, stemde de kolonel toe. Maar wat heeft die vent er aan om Marga ret te belasteren? (Wordt vervolgd.) en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zu't u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, p'antaardig, zacht, onovertroffen ftm de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilietjes bü apothekers en drogisten, f. 0.75. is

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8