GEERT RUIDEN BERG. Plaatselijke Berichten. komen ten aanzien van militairen, wier militaire inkomsten geacht worden dit toe te laten. De toegekende vergoedingen zullen alle aan de hand van de nieuwe voor schriften worden herzien, hetgeen uiteraard eenigen tijd in beslag zal ne men. Intusschen bestaat de verwach ting, dat door de ingevoerde vereen voudiging deze herziening toch vrij snel zal kunnen verloopen. De verhoogingen zullen worden toe gekend met ingang van 1 September j.l., de verlagingen met ingang van 26 No vember a.s. Voor hen. die bij de opkomst steun trekkend waren, wordt tevens een ver goeding ingevoerd voor het gemis van bons voor brandstoffen. Spoedig zullen nadere mededeelin- gen volgen, nadat de thans gedrukt wordende regeling zal zijn verschenen. HAVENVERKEER MET 72 VERMINDERD. De deskundigen op scheepvaartge bied, die begin October voorspelden, dat het in de eerste oorlogsmaand toch reeds sterk geslonken scheepvaartver keer van Rotterdam nog verder zou te- rugloopen, hebben helaas gelijk gekre gen. Bedroeg in September het aantal schepen, dat de Rotterdamsche haven binnenliep, nog 412, over de maand Oc tober bedraagt het slechts 387, met een totale tonnage van 683.589 ton. In ver gelijking met October 1938, toen 1338 schepen binnenkwamen, metende 2.203.612 ton, beteekent dit een terug gang met 72 Ook het totaal over de eerste tien maanden van 1939 toont, in vergelij king met de eerste tien maanden van 1938, een achteruitgang; de aantallen bedragen over deze periode respectie velijk 11.283 schepen, metende 18.155.947 ton en 12.877 schepen, me tende 20.706.781 ton in 1938. Duidelijk bewijzen deze cijfers hoe sterk Rotter dam door de eerste oorlogsmaanden getroffen is. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD AAN DE KONINGIN. Geheel onverwacht is Z. M. Koning Leopold van België Maandagavond te Den Haag aangekomen en heeft zich naar het paleis van H. M. de Koningin begeven. Naar verluidt, zou het doel Zijner Majesteits komst zijn om met H. M. de Koningin van gedachten te wisselen over eenige aspecten van den interna tionalen toestand. De Belgische minister van buiten- landsche zaken, Spaak, vergezelt den Koning. Ook onze minister van buiten- landsche zaken, Van Kleffens, was ten paleize. Maandagavond om 11 uur is koning Leopold van België per auto in Den Haag aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Paleis aan het Noordeinde. De omge ving van het paleis was afgezet. Slechts enkele late voorbijgangers waren ge tuige van de plotselinge komst van den koning. Enkele marechaussé's zorgden voor de regeling van het verkeer. De koning, die gekleed was in gene- raals-uniform, werd in de hal van het paleis verwelkomd door prinses Juli ana. Het bericht over het bezoek van den Belgischen Koning aan Den Haag be reikte Brussel via Amsterdam. Het baarde in de Belgische hoofdstad, waar zelfs de journalisten niet waren inge licht, groot opzien. De koning was in gezelschap van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, en van een generaal van het Belgische leger. Spoedig na de aan komst van het hooge gezelschap werd de Nederlandsche minister van Buiten landsche Zaken, mr. E. N. van Klef fens, ten paleize ontboden. De komst van koning Leopold was volkomen onverwacht. Pas omstreeks vijf uur in den namiddag werd deze aangekondigd. De koning en zijn gevolg bleven vannacht in het paleis logeeren. De koning is Dinsdagmiddag des na middags 2 uur per auto naar Brussel vertrokken. STEUN AAN DEN TUINBOUW. De minister van Economische Zaken heeft het volgende bepaald: Uit het landbouw-crisisfonds wordt aan hen, die als teler van gewassen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 's-Gra- venhage en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf als nog uit te oefenen, steun verleend over eenkomstig de bepalingen van deze be schikking tot een bedrag van ten hoog ste 4.250.000. ABONNEERT U OP DIT BLAD Er komt een Christelijke Landbouwschool. Zooals men zich herinnert zou de raad der gemeente Sprang-Capelle Vrijdagavond bijeenkomen, ter bespre king van de landbouwschoolkwestie, die, doordat de Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw in tegen stelling met het desbetreffende raads besluit, had besloten om er een Christe lijke school van te maken, was aange houden. Na de opening met gebed kwam dit punt aan de orde. Wethouder Middelkoop bracht ver slag uit namens een commissie bestaan de uit de hceren Middelkoop, Verheij- den, en de Bas. Dit rapport luidt als volgt: Mijnheer de Voorzitter, In dc vergadering van vorige week is dit punt uitgesteld, om gelegenheid te geven tot het instellen van een nader ondetzoek naar de geschiedenis van de tot standkoming der lagere landbouw school in deze gemeente. In overleg met U en den heer van Wiliigenburg werd besloten, dat de hecren Ver'neijden, de Bas en mijn per soon een onderhoud zouden verzoeken met den heer Voorzitter van de Noord- Brabantsche Maatschappij van Land bouw, welk onderhoud ons met de giootste welwillendheid is toegestaan. Bovendien hebben wij nog inlichtin gen verkregen van eenige Heeren, die in nauw verband staan met de Noord- Brabantsche Maatschappij van Land bouw. Door al die inlichtingen hebben wij een volledig beeld gekregen van de zaak. In December 37 werd door den Raad der gemeente Sprang-Capelle mededeeling ontvangen van het Dage- lijksch Bestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, dat het zich tot de Regeering had gewend met het verzoek subsidie te willen verke nen voor de stichting en instandhou ding eener z.g. neutrale lagere land bouwschool in de Langstraat; dat het aanvankelijk in de bedoeling lag om te trachten deze school te Raamsdonk tot stand te brengen, doch dat verschillen de overwegingen er toe geleid hadden, om pogingen te doen om deze school te Capelle gevestigd te krijgen en dat thans van den Raad der gemeente Sprang-Capelle moreelen en ook finan- cieelen steun werd gevraagd, deze laat ste b.v. in den vorm van aanbieding van een gebouw, waar de school in ge vestigd kan worden. De te stichten school in Capelle zou een neutraal karakter krijgen, om haar toegankelijk te maken voor leerlingen van alle gezindten. Ongeveer tegelijkertijd met de aan vrage voor de school hier ter plaatse, liep een aanvrage tot het verkrijgen van een lagere landbouwschool op Ka tholieken grondslag te Raamsdonk. Deze laatste aanvrage werd ingewil ligd en de school te Raamsdonk is reeds geruimen tijd in werking. Door het oprichten van laatstgemel- de school, kon als vaststaande worden aangenomen, dat de eventueel te Ca pelle te vestigen school uitsluitend zou worden bezocht door leerlingen van protestantschen huize. Dit bracht mede, dat alstoen meer aandacht werd besteed aan het karak ter van de te Capelle te stichten school en kwam de regel dat ,,het karakter dezer scholen moet worden bepaald naar de richting van de meerderheid van de bevolking in de betreffende streek" meer op den voorgrond. Bij vele leden van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw vestigde zich toen dadelijk de meening, dat de te Capelle te vesti gen school een „bijzondere" moest wor den. Vorige week werd een vergadering gehouden van het Hoofdbestuur der Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw, waarin het ontwerp der stichtingsakte der school behandeld werd; bij die behandeling werd de bo vengenoemde .meening van vele leden van het Hoofdbestuur" tot uiting ge bracht en bleken die „vele leden" de meerderheid te vormen. Het feit van de verandering van het karakter der school, werd dienzelfden dag ter kennis gebracht van het De- gelijksch Bestuur der gemeente Sprang- Capelle. Overwogen hetgeen ik hiervoor ver teld heb, verklaar ik thans, mede na mens de Heeren Verheijden, de Bas en Kraak, dat wij ons, gezien 't zeer groot belang van landbouwonderwijs voor deze streek en het groot belang voor de gemeente Sprang-Capelle bij de vesti ging van deze school binnen hare gren zen, nederleggen bij de overschakeling van het karakter der school van „neu traal op „bizonder" en verder ver klaar ik, mede namens de Heeren Ver heijden en de Bus dat wij het gebouw beschikbaar blijven stellen als voor heen. Overigens blijven wij betreuren, dat de Raad niet eerder is ingelicht over de verandering in het karakter der school. Zonder discussie en z.h.st. besluit de raad dan om medewerking te verleenen tot de oprichting^ en instandhouding van een Christelijke landbouwschool. Hierna geeft de voorzitter nog eeni ge mededeelingen. Overeenkomstig de toezegging van B. en VV. in de vorige vergadering, om te laten onderzoeken, waarom enkele gemeente-perceelen zoo weinig opbren gen, o.a. het Vaartland, heeft de voor zitter deze zaak in handen gesteld van den gemeente-opzichter. De heer van Wiliigenburg heeft hierover een rap port uitgebracht, waarin hij adviseert de slooten op te graven en het geheele land zfc 25 cm. te laten omspitten. De kosten hiervoor raamt de rapporteur op 653.'De verbetering van dit land is volgens den gemeente-opzichter ren dabel, daar de opbrengst zou stijgen tot 120.per jaar (thans 20. Voorts adviseert hij nog om het werk zoo spoedig mogelijk te laten uitvoe ren, aangezien de tijd er voor gunstig is; 6 personen zullen hierbij 6 weken werk hebben. B. en W. stellen voor het land over eenkomstig dit advies te verbeteren en de werkzaamheden in werkverschaffing te laten uitvoeren, aangezien de kosten hier geheel arbeidsloonen zijn. De heer de Bas zegt dat het hem ge noegen doet dat er zoo spoedig aan dacht besteed is aan het voorstel van de commissie en geeft dit voorstel zijn steun. De heer Timmermans vraagt of het zeker is dat de gemeente subsidie krijgt als zij het in werkverschaffing laat uit voeren, hetgeen de voorzitter beves tigt. Volgens deze zal het de gemeente slechts 100.kosten. Z.h.st. gaat de raad met dit voorstel accoord. Onder de ingekomen stukken is ver der een dankbetuiging van den heer Haverhals, voor de hem toegekende gratificatie. Ten aanzien van de begraafplaats deelt de voorzitter mede, dat hij zich deze week weer in verbinding had ge steld met Den Haag om de goedkeuring zoo spoedig mogelijk in zijn bezit te krijgen. Juist vandaag heeft hij telefo nisch bericht gekregen dat het voorstel is goedgekeurd. De schriftelijke goed keuring zal binnen eenige dagen vol gen. Verder is er een verzoek ingekomen van de Stichting voor Protestantsche Ontwikkeling, houdende een verzoek tot medewerking aan en instandhou ding van een school voor huishoudelijk onderwijs voor meisjes in Sprang-Ca pelle. Dit verzoek is juist ingekomen en daarom willen B. en W. het aanhouden tot een volgende vergadering, opdat zij eerst een praeadvies over deze materie zullen kunnen uitbrengen. Z.h.st. wordt dit besloten. De heer Vos vraagt of er nog iets komt van de verbetering van den Ei- kendijk. De voorzitter antwoordt, dat de op zichter van de Heide-Mij. met de uit voering van dit werk wil wachten, tot het perceel van Timmermans in bewer king wordt genomen. Op een vraag van den heer Timmer mans zegt de voorzitter, dat het in de bedoeling ligt om op de begraafplaats de vierde klas op te heffen, omdat er bijna nooit gebruik van wordt gemaakt. De heer Timmermans wil een lan taarn plaatsen bij het postkantoor te Sprang. De brievenbus zou daar des avonds moeilijk te vinden zijn. De voorzitter denkt dat het niet noo- dig is, aangezien er twee andere lan taarns hun licht op werpen. Niettemin zal de zaak eens worden bekeken. De heer Versteeg zegt dat het trap- lokaal van de kerk in Capelle in ver zakking is. De voorzitter antwoordt dat deze kwestie reeds is bestudeerd en dat het in orde zal worden gebracht. Verder wil de heer Versteeg een waarschuwingsbord plaatsen bij Lab- begat. Daar dit provinciale weg is, zal de voorzitter het onder de aandacht bren gen van de provincie. De heer Timmermans merkt nog op, dat het doorgaand verkeer per vergis sing vaak de Oude straat inrijdt. Spr. zou daar een bordje willen plaatsen om dit te voorkomen. De voorzitter zegt dit toe. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. Begrootingen. Rekenin gen en Hondenbelasting. In de Vrijdagavond onder voorzitter schap van burgemeester Bianchi gehou den raadsvergadering van Geertruiden- berg, werden de gemeentebegrooting en de daarbij behoorende bedrijfsbegroo- tingen voor het jaar 1940 aangeboden. De voorzitter gaf hierbij te kennen dat de gemeente-begrooting met heel veel moeite sluitend is gekregen, door 1000.van 1939 over te boeken op 1940. Dit kan doordat t saldo van de vorige begrooting 4000.hooger was, dan voor het dienstjaar 1940. Bovendien is men er in geslaagd om op diverse posten te bezuinigen, tot 'n totaal bedrag van 3000. Wanneer Ged. Staten de overschrij ving van 1000.niet goedkeuren, zal de opbrengst van de belastingen ver hoogd moeten worden, hetzij door de bestaande belastingen te verhoogen of door nieuwe in te voeren. Aan de orde komt dan de benoeming van een commissie tot onderzoek van de begrooting. Bij stemming worden hierin gekozen de heeren Sassen, voorzitter, Boom en de Bas, met resp. 6, 5 en 5 van de 7 stemmen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden de opcenten op de ge meentefondsbelasting, wederom vast gesteld op 75. Verder wordt z.h.st. het besluit ge nomen tot instandhouding van de openbare lagere school. De vergoeding inzake art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1938 voor de bij zondere scholen wordt vastgesteld met 1347.57 voor de Jongensschool en 1581.94 voor de meisjesschool, zijn de 6.51 per leerling. Z.h.st.- worden vervolgens eenige begrootingswijzigingen van den dienst '38 overeenkomstig het concept van B. en W. aangenomen. Vastgesteld wordt hierna een nieu we verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters. Ook het voorstel van B. en W. tot vaststellen van een nieuwe honden be lasting, volgens welks regeling voor vastliggende honden 3.— en voor luxe honden 5.— wordt betaald, gaat onder den hamer door. De rekening 1938 van de Godshui zen wordt goedgekeurd, evenals de be grooting 1940. Ten aanzien van de begrooting merkt de voorzitter op, dat zij een som ber aspect vertoont. De inkomsten zijn verminderd en de uitgaven gestegen. Verschillende toelagen zijn vervallen. De uitgaven zijn nu 900.— hooger dan de inkomsten. Naar aanleiding van het feit, dat de inkomsten van de Godshuizen achter uitgaan, oppert wethouder Sassen de idee om de inrichting te moderniseeren. Zooals de toestand op heden is, heeft het gebouw weinig aantrekkelijks. Spr. meent dat de inkomsten door zijn voor gestelde moderniseering zouden worden verhoogd. De begrooting wordt dan z.h.st. goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken is een schrijven volgens hetwelk de gemeente een kolenbijslag mag geven aan werk- loozen. Per werklooze varieert het be drag van 1.tot 1.30 per week. De raad besluit deze toelage weer te verstrekken. Aan den heer H. Rijpert wordt op diens verzoek verlenging van huur van een gemeenteperceel verleend, weder om tegen een huurprijs van 10. De gemeente heeft bij de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten een re kening-courant loopen van 10.000. Deze overeenkomst loopt dit jaar af. Hoewel het gemeentebestuur het geld niet heeft noodig gehad, willen B. en W. deze overeenkomst verlengen, aan gezien men in de huidige periode wel kasgeld noodig zal hebben, want de ge meente werkt als kassier van het rijk, door het uitbetalen van de kostwinners vergoeding, die eerst later door het rijk wordt terugbetaald. De heer Jansen vindt deze houding van het rijk niet juist. De voorzitter is het hiermee eens. Vooral kleine gemeenten kunnen door deze regeling in moeilijkheden komen. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. Er wordt besloten om aan het ge meente-personeel, dat in de dagen van Augustus en September dag en nacht heeft gewerkt een gratificatie te ver leenen van totaal 105. Ook aan het hoofd van den luchtbe schermingsdienst wordt voor 1939 een gratificatie verleend van 100. De heer Jansen is het hier volkomen mee eens, maar vindt het niet billijk, dat de leden van den luchtbescher mingsdienst, die dienst hebben gedaan bij den uitkijk- en radiopost geen ver goeding krijgen. Daarbij waren toch menschen, die overdag op de fabriek werkten en 's avonds of 's nachts bij genoemde diensten werkten. De Voorzitter zegt, dat als al deze diensten betaald moesten worden, ook groote gemeenten de kosten niet zou den kunnen dragen. Hoe meer personen er overigens bij den luchtbeschermingsdienst zijn, des te minder uren behoeft ieder dienst te j' doen. Hierop heeft spr. al vaak geha merd. Niettemin zou het heel mooi zijn, als het zoo was geregeld, dat de men schen voor die diensten een vergoeding kregen. De heer Jansen zou, als het weer voorkomt alle weerbare mannen willen oproepen en daaronder de diensten verdeelen. Dat zou minder ontevreden heid verwekken. Bij deze regeling blijft de gedachte, waarom ik wel en hij niet. Hierop zegt de voorzitter, dat nu al leen maar een deel van het personeel van den luchtbeschermingsdienst dienst heeft moeten doen, maar als er oorlog komt, zullen ook de andere afdeelingen moeten werken. Spr. hoopt echter dat het niet meer noodig is. Bij de rondvraag wijst de heer de Bas op de verregaande baldadigheid van de jeugd. De heer Dirven zegt, dat bij het be gin van de nieuwe Koestraat het water niet weg kan. De voorzitter merkt op, dat het een weg is van de Nederlandsche Spoor wegen, doch de heer Dirven meent dat het slechts een kwestie van een paar meter buis betreft. Indien dit zoo is heeft de voorzitter er niets op tegen om er naar te laten kijken. De heer Jansen bepleit uitkeering van de reistijd voor de menschen die per schip naar de werkverschaffing op de Moorplaat moeten. Blijkens de voorzitter sta.at deze ma terie echter geheel onder de arbeids inspectie. DE FEESTVERGADERING VAN DE R.K. W.V. Een goed geslaagde avond met een stampvolle zaal. Voor een stampvolle zaal hield de R.K. Werkliedenvereeniging Zondag avond haar jaarlijksche feestavond in het Bondsgebouw, die door voorzitter Smolders werd geopend. Als bijzonder punt stond op de agen da de installatie van den nieuw be noemden geestelijken adviseur, den WelEerw. heer kapelaan Völker. In zijn toespraak zeide de voorzitter de heer Fr. Smolders, dat de geheele vereeniging dankbaar was gestemd door deze benoeming, want de nieuwe adviseur had reeds dadelijk van zijn groote activiteit blijk gegeven. Zoo staan er thans een paar uiterst belang rijke punten op het programma, n.l. de oprichting van een propagandaclub en het geven van een kadercursus. Het is spr. aangenaam daarom zijn grooten dank te uiten en den adviseur de volle medewerking van het bestuur der ver eeniging toe te zeggen. Spr. besluit dan met een oproep tot een hernieuwde krachtige sociale actie en verklaart den adviseur voor geïnstalleerd. Kapelaan Völker dankt hierna voor de hartelijke woorden die de voorzit ter tot hem heeft gesproken en hij is overtuigd van n goede sam enwerking. Het is nu een goede maa nd geleden, dat de bisschop hem de tar tk van gees telijk adviseur op de sch ouders heeft gelegd en spr. is er zich va.n bewust dat het een zware taak is, want een groote activiteit van de stand: iorganisatie is vooral in dezen tijd van zeer groot be lang. Het is zoo jammer, aldus gaat spr. verder, dat er nog altij d leden zijn, die het belang van de .'standsorganisatie niet begrijpen. De heden moeten het groot belang ervan iuziein en hun volle medewerking geven., Spr. memoreert 'ie door velen ver langde scheiding tusschen geloof en maatschappij, maar wat ;zullen 't werk van den priester en de w metten van de kerk uithalen, wanneer ü'e uitwerking daarvan wordt teruggedro ngen tot bin nen de kerkmuren. De te; ndens en de mentaliteit van de burgen naatschappij is daarentegen van heel veel belang voor de Christelijke samenleving. Bij de ontwikkeling van de m aatschappij, zoo vervolgt spr., heeft die mensch aan alle dingen gedacht, be'halve aan zijn zedelijke en geestelijke Oelanpjen. Om deze belangen te I >ehartigen moe ten wij R.K. mannen ej a vrouwen heb ben, die een intense p >ropaganda voe ren van de christelijke i beginselen. De jonge menschen moei ;en propagandis ten worden van ons geloof, menschen Gemeenteraad Spranglapelle

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2