NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. RECHTSZAKEN. SPRANG—CAPELLE. WASPIK. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. MODERNE PRENTJES FOTO PRENTJES EL opperwachtmeester der Maréchaussée Rooms te Waalwijk herdacht zijn 24-jarig dienstjubileum, bij welke gelegenheid hij gehuldig'd werd door de manschappen van het corps en tal van autoriteiten. De districts-commandant Kapitein Kist spelt den jubilaris de gebruikelijke medaille op de borst. die op ieder gebied meetellen. Zoo al leen kunnen er gezonde sociale toestan den ontstaan. Het is de taak van de R.K.W.V. om het christendom, dat men terug wil bannen tot in de kerk, weer naar bui ten te brengen. Daarvoor vraagt spr. de volle mede werking van de leden en dringt aan op een grootere belangstelling van de ge wone vergaderingen en de ontwikke lingsavonden. Pastoor Heezemans, de diocesane bondsadviseur van de R.K.W.V. be klimt hierna het spreekgestoelte en be gint met te zeggen, dat het hem een genoegen doet hier te spreken als bondsadviseur en als pastoor van Waalwijk, want hij is er van overtuigd dat de bloei van de R.K. Standsorga nisaties sterk zal drukken op de ge meenschap. Er moet echter een hechte re organisatiegeest zijn, want de bloei van het organisatiewezen binnen deze muren moet en kan veel grooter wor den en er moet een grootere kracht van uitgaan voor Waalwijk. Om te verkla ren wat de juiste verhouding is tus- schen den geestelijken adviseur en de arbeiders-organisatie, moet men aller eerst een juist inzicht hebben van 't ver schil tusschen een vak- en een stands organisatie. De vakorganisatie be schouwt den arbeider als vakman en deze organisatie moet de belangen be hartigen van den vakman. De arbeider is echter ook mensch en een mensch heeft een ziel en een lichaam..De taak van de standsorganisatie is nu om de belangen van den arbeider als mensch te behartigen, door hem een grootere beschaving en ontwikkeling bij te bren gen. Ook de coöperatie en het verzeke ringsleven ressorteeren onder de standsorganisatie. Bij de vakorganisatie verdwijnt de adviseur steeds meer op den achter grond, naarmate de activiteit grooter wordt, maar bij de standsorganisatie is het juist omgekeerd. Des te grooter de bloei wordt des te meer treedt de gees telijk-adviseur op den voorgrond. Daar om is het adviseurschap van deze orga nisatie van zoo groot belang. De priesters stellen natuurlijk belang in de vakorganisaties, maar voor de standsorganisaties is hun interesse veel grooter, want het werk van de stands- .crganisaties geldt voor het heele gezin en de heele toekomst. Daarom moeten de leden hun sym pathie van harte geven; niet alleen op feestvergaderingen, maar ook op ande re bijeenkomsten. In de hoop, dat de geestelijk adviseur steeds allen steun en belangstelling van de leden mag heb ben, eindigt spr. Nadat de voorzitter den pastoor had gedankt, kwam de tooneelvereeniging D.V.S.V. met het stuk ,,Een zwerver kwam". Dit tooneelspel, bestaande uit drie bedrijven is een vrije bewerking van Jan Grosfeld van ,,De Verschoppeling" door A. Boere, een stuk, dat sedert het omgewerkt is, meer succes heeft. Gezien de bijvalsbetuigingen van het publiek viel het ook Zondag wederom goed in den smaak, waaraan de lichte- lijke sociale inslag zeker niet vreemd zal zijn. Overigens zagen wij hier over de ge- heele linie goed spel, met een opvallend rake typeering van Jac. Didden als ,,De Zwerver". De costuums waren goed gekozen, en ook het décor was aardig. De voortreffelijke grime was van den heer J. Hombergen. ONTWIKKELING EN ONTSPAN NING VAN ONZE MILITAIREN. Geslaagde feestavond in zaal „Thalia". In de zaal Thalia", eigenaar de heer van Bracht, heeft Zaterdagavond een feestavond plaats gehad voor de mili tairen welke hier gelegerd zijn. De avond werd aangeboden door den zaal houder, die voor dezen avond den be kenden Waalwijkschen humorist, den heer van Engelen, voor de soldaten liet optreden. Medewerking verleende nog de Band van O.O.G. onder leiding van Frans v. d. Straeten, die tevens op uit stekende wijze dhr. v. Engelen bij zijn liedjes op de piano begeleidde. Het is een bijzonder geslaagde avond geworden, waarop de militairen zich bijzonder hebben vermaakt. Het optre den van den Waalwijkschen humorist was een openbaring. De wijze waarop hij er in slaagde bijna geheel alleen den geheelen avond te vullen, droeg ieders bewondering weg. Hoewel de heer van Engelen zich slechts amateur noemt, doet hij op geen enkele wijze voor een beroepsartist onder. Zijn voordrachten en liedjes, w.o. verschillende van eigen hand, waren alle bij uitstek geestig. Hij toonde zich bovendien een karakter humorist met groote talenten. Dit kwam het beste tot uiting in zijn voordracht „Keesje de Koster", waarin hij mede door zijn uitstekende mimiek en grimee ring een prachtige creatie van 'n ouden dorpskoster wist te geven. Zeer in den smaak viel ook zijn Vlaamsche voor dracht „Jeannette van achter het buf fet'. Veel succes had hij ook met de nummers. „Terug in het moderne le ven-' en „Binnen zonder kloppen", in welk laatste nummer hij op verdienste lijke wijze wijlen Louis Davids imiteer de. Lauweren oogstte hij verder met de aardige voordracht van den Tilburger August de Laat, „Spaansche serenade Na de pauze maakte hij de kelen de aanwezigen eerst goed los met het lied dat hij voor de te Waalwijk ge legerde militairen heeft geschreven. Vooral het refrein werd uit volle borst gezongen. Blijken van bekwaamheid gaf hij echter als,sneldichter. De onder werpen waarop hij dichtte en welke al le betrekking hadden op den militairen dienst, zorgden van zelf reeds voor de noodige hilariteit. Het meeste succes oogsste de heer v. Engelen echter in de rol van Krelis de soldaat, de Brabantsche boerenjongen die Paleiswachtwacht heeft in Den Haag. De aardige grappen uit Krelis' soldatenleven leden de zaal bulderen van het lachen. Natuurlijk werd „de meerderen" niet gespaard. Hoe groot het succes van den heer van Engelen en van de Band was, bleek wel duidelijk uit het feit, dat de soldaten onder elkaar spontaan een collecte hielden en als dank voor den buitengewoon aardigen avond den humorist en den leider van de Band ieder een prachtige bloemenmand aanboden. Het was de Lt. Groeneveld, die na afloop van den avond een dank woord sprak tot den organisator en de medewerkers van den avond, waarbij hij in het bijzonder den heer van Enge len huldigde. De heer van Engelen dankte, zichtbaar onder den indruk, voor deze onverwachte en zoo sponta ne huldiging en deed de toezegging gaarne over eenigen tijd weer voor de militairen te willen optreden. (Zie vervolg Provinciaal Nieuws Tweede Blad). SPRANG. De Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" kwam j.l. Zaterdagavond in de zaa van den Chr. Volksbond alhier in alge- meene vergadering bijeen. Na opening met het lezen der H. Schrift en gebed, heette de voorzitter de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den heer W. A. J. Dalmaijer uit Schie dam, die namens het Verbondsbestuur en de Gew. Org. Zuid-Holland ter ver gadering aanwezig was. Hij wees er verder op dat de tijd die wij thans be leven wel bijzonder ernstig is. maar dat dit voor hen die de belijdenis dat „de Heere regeert' tot de hunne maken, geen reden behoeft te zijn om de toe komst niet met vertrouwen tegemoet te gaan. Maar dan, aldus de voorzitter, zul len wij ons echter ook van onze roe ping bewust zijn om de beginselen uit Gods Woord voor het sociale leven te bestudeeren en uit te dragen. Na de notulen werden enkele inge komen stukken behandeld. Een voorstel van het bestuur om de feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan der afdeeling in verband met de tijdsomstandigheden voorloopig uit te stellen werd na eenige bespreking met meerderheid van stemmen aange nomen; eveneens werd een voorstel van het bestuur aangenomen regelende de verdeeling der bestuursfuncties wegens militairen dienst van den secretaris. De reer W. M. Dalmaijer zal nu tijdelijk iet presidium op zich nemen, terwijl het secretariaat tijdelijk door J. W. Genuït zal worden waargenomen. De Verbonds-bezoeker zette breed voerig het practische werk van het Verbond en de propaganda uiteen en wekte op dezen arbeid krachtig aan te pakken en daarbij vooral onder de jeugd de beginselen van Patrimonium lekend te maken en bij hen de liefde voor Patrimonium op te wekken, om- rede de jeugd zich niet bewust is van den arbeid van de oude garde, door wiens werk de toestanden op sociaal gebied zoo'n belangrijke verbetering hebben ondergaan. De vergadering was van meening dat het geen verwondering behoeft te wekken dat de jeugd zich niet voor het werk van Patrimonium interesseert, waar de voorgangers op kerkelijk ter rein in deze hun roeping niet verstaan. Aan het einde dezer geanimeerde vergadering dankte de voorzitter dhr. Dalmaijer en de leden voor hunne aan wezigheid en sprak de hoop uit dat het besprokene vruchten mag dragen. De heer W. A. J. Dalmaijer ging hier na voor in dankgebed. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier zijn tot dubbeltallen voor de verkiezing van ambtsdragers in de vacatures ontstaan door de op hun verzoek verleende ontheffing aan de heeren Wachtels van den Berg en C. Braspenning en de periodieke aftre ding van de heeren J. Boer en D. J. de Roon, gesteld: voor ouderling de heeren A. C. Fijan en J. Verdoorn; M. Haartsen en H. de Hoop; W. M. Dal maijer en J. Verbeek; en voor diaken de heeren G. S. Both en G. Braspen ning. In verband met een van Hervorm de zijde aan den Raad der gemeente Sprang-Capelle gericht verzoek om medewerking tot de oprichting en in standhouding van een Chr. Huishoud school, is door een aantal ingezetenen behoorende tot de Geref. Kerken in de gemeente, een adres gericht aan B. en W„ waarin er op wordt gewezen, dat t' Geref. deel der bevolking geheel bui ten deze plannen is gehouden en zij mitsdien hoewel voorstanders van Chr. Nijverheidsonderwijs hun be zwaren kenbaar maken ten opzichte van deze eenzijdige oprichting. J.l. Maandagavond hield de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene al- gemeene vergadering ter bespreking van de November-propaganda-actie voor het C.N.V. De voorzitter de heer W. M. Dal maijer opende de slechts matig bezoch te vergadering met het lezen van Ps. 125 (onberijmd) en ging voor in ge bed. In zijn openingswoord wees hij er op dat de vergadering slechts enkele dagen na de herdenking van het feit der Reformatie, die ook van zoo grooten invloed geweest is op maat schappelijk gebied, bijeen komt om den arbeid voor den Chr. Socialen strijd te bespreken. Bij al onzen arbeid, op elk levensterrein, aldus de voorzitter, moe ten wij beginnen in den Heere onzen God. Christus wil ons ook in dien ar beid bijstaan, als wij maar afzien van onszelf. Op ons rust den plicht mede arbeiders te zijn aan de komst van Zijn Koninkrijk. Spr. hoopt dat de voorbe reidingen voor de propaganda-vergade- ring vruchten mogen'afwerpen. Na de notulen worden enkele inge komen stukken van het C.N.V. betref fende de werkloozenzorg behandeld. De voorzitter deelt dan mede dat de November - propaganda - vergadering voor het Chr. Nat. Vakverbond vanwe ge den Chr. Besturenbond Sprang-Ca pelle D.V. gehouden zal worden in het Geref. Kerkgebouw te Vrijhoeve-Ca- pelle, op Donderdag 16 November a.s dés avonds half acht. Als spreker hoopt op te treden de heer A. Stapelkamp voorzitter van het C.N.V., met het on derwerp: „In volle wapenrustingDs Dijk van Vrijhoeve-Capelle zal een openingswoord spreken en Ds. R. de Bruin van Waspik een slotwoord. Een propaganda-folder van het C N. V. en een convocatie voor deze pro- paganda-vergadering zullen huis aan huis bezorgd worden. De huisbezoek-propaganda, welke na de propaganda-vergadering zal worden begonnen wordt hierna besproken; ter nadere regeling hiervan zal op Woens dag 22 Nov. eene vergadering gehou den worden. De secretaris geeft hierna een over zicht van het werk van het C.N.V. in 1937 en 1938, naar aanleiding van het verschenen verslag. Na de rondvraag sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank en opwekking en dankgebed. Bij de ge ui. veldwacbter zijn inlichtingen te bekomen, omtrent een tweetal gevonden rollen koper draad, voor electrische binnen lei. ding, benevens eengebreiden dames jurk en een kindertrui. CAPELLE. Op iuitiatiet v.d.alü. Sprang-Capelle v.u. Ned. Bond van boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen zal in de gym nastieklokaal der O. L. Schooi een Zuivelkookcursus gegeven worden onder leiding van Mej. P. J. Rijken. De beer J. van Herpen, die gekozen werd tot ouderling der Gerei. Kerk aan het Bruggetje, heelt deze benoeming aangenomen. Naar we vernemen is lot hoofd der te dezer plaatse te openen Lagere Landbouwschool benoemd de heer Elsman,hootdder Bijzondere School te Baamsdonk. De herschatting van paarden van de Paardenhouuersvereeniging »Ous Belang» zal plaats hebben a.s. Donderdag 9 Nov, te Sprang aan het Molenbosch om 9 uur s morgeus voor het Oostelijk gedeelte en om 10 uur voor hel Westelijk gedeelte aan ne Ned. herv. Kerk te Loon- schendijk van 12 uur namiddag en van 3 4 uur aan het station Capelle—Nieuwevaart. Zondagavond 5 November jl. hield de aldeehng van de R.K. Staats partij een goed bezochte jaarverga- dering, in het St. Henricusgebouw, te Raamsdonksveer. Spreker was de heer P. Serrarens, Lid van de 2e Kamer der Stalen Generaal. Na openiug met den Chr. Groet deelde de Voorzitter mede, dat de heer P. J. Broeders heeft bedankt ais bestuurslid. In deze vacature werd bij acclamatie gekozen de heer H. Boelaars. In verband met de verhoogde contributieafdracht zal 'n nieuwe contributieheffing worden ingevoerd. Na verslag van de werkzamheden en den iinaulieeleu toestand der aldeehng door den secretaris pen. niugmeester, gal de heer Serrarens in een interessante voordracht een historisch overzicht van de gebeur tenissen welke tenslotte hebben ge leid tot de uitbarsting van den huldigen Europeeschen oorlog. Vervolgens besprak hij de moei lijke po&itie van Nederland als neutralen staat te midden van de oorlogvoerende mogendheden. Overgaande tot bespreking van de binnenlandsche politiek besloot spreker met een beschouwing over de totstandkoming van het huidige Kabinet zijn met zeer veel aandacht gevolgde voordracht. HANK. Door Majoor Alers en veldwachter Keiler werd alhier aangehouden een zekeren C. P.,diestondgesigualeerd in het Algemeen Politieblad tol het ondergaan van 2 weken gevangenis straf. Hij is op transport gesteld naar Breda. Tegen een caféhouder alhier is proces.verbaal opgemaakt door de rijks, en gemeentepolitie wegens het aanwezig zijn van een tiental be zoekers na sluitingsuur in zijn café. Tegen de bezoekers is eveneens proces-verbaal opgemaakt. De Sociale Week. Dank zij het schitterende initiatief van kapelaan van der Velde en zijn doortastend werk in deze heeft Geertruidenberg haar eerste Sociale Week die Zondag met een spreek beurt van Pater Paschasius C.A.P. uit Breda is begonnen. Deze niet te onderschatten pro paganda en verdieping van en in het christelijk gezin wordt onder de auspiciën van de R. K. W. V. ge houden en kan zich verheugen in een groote belangstelling. Maandagavond spr. Mgr. Frencken uit Breda en Dinsdag Rector P. v d. Berck uit Vught. Vanavond komt pater Bak S.J. eveneens uit Vught met als onder werp; Het godsdienstig leven in het gezin. Morgen spreekt Frans Hoogers uit Tilburg over; De gezinspolitiek. Vrijdag is de beurt aan Prof. C. v. Dijck met als onderwerp: Het her stel van het gezin en Zondag sluit Jef de Brouwer uit Tilburg met een uiteenzetting over: Het gezin en de nieuwe gemeenschap. Als bijzonderheid mag worden vermeld dat een dergelijke Sociale Week in ons bisdom nog alleen maar in Tilburg is gehouden. Geertruidenberg is hier dus wel zeer actief. Postdienst Raamsdonk(dorp). Met ingang van 19 November a.s. wordt de gelegenheid tot het afhalen van correspondentie op Zondag aan het poststation nader gesteld op 08.30-08.46. RAAMSDONKSVEER. De heer Florus Slooff uit de Julianalaan alhier slaagde aan de R.K. Universiteit te Leuven voor het tweede candidaatsexamen in de Politieke en Sociale Wetenschappen. Dank zij het zeer hooge punten- aantal, dat de geslaagden wist te behalen kreeg hij het praedicaat: met groote onderscheiding. Van harte proficiat. Heden had in het Patronaatsge- bouw de aanneming plaats van vijftien nieuwe leden van de K.J.M. Door den ZeerEerw. Heer Pastoor Huibers werd deze plechtigheid ver richt en een opwekkend woord tot de aanwezigen gesproken. Heden werd des middags voor de kinderen en des avonds voor de Dames en Heeren in de zaal van den heer van lersel de film Afscheidslied vertoond. Tevens werd nog een aardig bij-programma ten beste gegeven. Naar wij vernemen bestaan er plannen om bij voldoende publieke belangstelling maandelijks een film voorstelling te geven. Naar we vernemen zal er Woensdagavond a.s. om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een dankstond voor het gewas gehouden worden Voorganger Ds. R. de Bruin. Werkman uit Vlijmen pleegde mishandeling te 's-Hertogen bosch Het gerechtshof te 's-Heitogen bosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen H van K.,kernvor mer te Vlijmen, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis der rechtbank te Den Bosch, waarbij hij was veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf ter zake, dat hij te 's-Hertogenbosch op 23 Februari j.l. om H. A. Wassink zwaar lichamellijk letsel toe te brengen, dezen opzet telijk gewelddadig met een steel van een schop meerdere slagen had toe gebracht, waardoor Wassink zwaar lichamelijk letsel bekwam t. w. een hersenschudding en een groote kneuswond van de behaarde hoofd huid. In hooger beroep was beves tiging van het vonnis geëischt. Verdediger Mr. Scheefhals had een gedeeltelijk voorwaardelijke straf gepleit met een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest. Het gerechtshof heeft het vonnis der rechtbank bevestigd. Wij hebben nieuwe MONSTERBOEKEN met 'n keurcollectie en gereed. Bij voor komende gelegen heid gelieve deze beslist in te zien. Bij bestelling aan tusschenpersonen gelieve men uit drukkelijk te vra gen naar het MONSTERBOEK VAN ONZE FIRMA Hoogachtend Aanbevelend, Waalw. Stoomdrukkerij Antoon Tielen

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3