Plaatselijke Berichten* Woensdag 8 November 1939. No. 88. De Echo van het Zuiden Tweede blad der gemeente Waalwijk e.a. DRUNEN. SPRANGCAPELLE. DISTRIBUTIE VAN ERWTEN. L De Minister van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang van 11 November a.s. met de distributie van erwten een aanvang zal worden ge maakt. De distributie zal zfch voors hands beperken tot groene erwten en spliterwten. Van bovengenoemden datum af zal men in den winkel slechts erwten kun nen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistri butiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 11 Novem ber t.m. 8 December, kan verkrijgen, bedraagt y2 K.g. erwten. De bon is het geheele land door geldig; men kan dus koopen in welke plaats en bij welken winkelier men wil. Een goed verloop der distributie kan eerst plaats vinden wanneer men de zekerheid heeft, dat de winkels bij den aanvang van de distributie over vol doende voorraad beschikken. De eeni- ge mogelijkheid om deze zekerheid te verschaffen, is het invoeren van een verkoopsverbod voor den winkelier ge durende enkele dagen voorafgaande aan de distributie. Deze voor het publiek min of meer onaangename maatregel is destijds bij de suiker genomen moeten worden en is ook nu onvermijdelijk. De verkoop van erwten is aan de winkeliers verboden van Zondag 5 No vember t./m. Vrijdag 10 November a.s. Teneinde te voldoen aan vele verlan gens is er zorg voor gedragen, dat de Zaterdag niet onder den „spertijd" valt. Ook nu wordt het publiek met aandrang verzocht om op Zaterdag a.s. niet dadelijk alle bons tegen erwten in te willen wisselen, daar vanzelfspre kend de in de winkels beschikbare voorraad niet voldoende kan zijn om in de eerste dagen reeds het geheele Nederlandsche volk van de toegewe zen 4'l/2 Kg. erwten te voorzien. Even als bij de suiker wordt er dus op aan gedrongen het koopen van erwten zoo veel mogelijk over de geheele distri butie-periode te verdeelen. Men kan er zeker van zijn, dat iedereen in den loop van deze periode de toegewezen hoe veelheid erwten zal kunnen krijgen. De distributie van erwten geschiedt immers niet omdat er erwten-gebrek is in Nederland, maar alleen om te zor gen dat iedere Nederlander een gelijke hoeveelheid erwten zal kunnen verkrij gen en het hamsteren wordt voorko men. In dit verband zij opgemerkt, dat de geschatte productie eenige malen de consumptie overtreft. Hierbij dient men echter rekening te houden met het feit, dat het grootste gedeelte van de erwtenoogst ook voor andere doeleinden gebruikt wordt zoo als veevoeder en export. De aan den consument toegewezen hoeveelheid ad. x/2 Kg. per maand, moet ruim geacht worden aangezien het ge schatte gemiddeld verbruik van erw ten per jaar per hoofd 2]/2 Kg. be draagt. Het rantsoen is daarom ruim gesteld, opdat militairen, die de maandelijkse verlofdagen thuis doorbrengen, geen bijzondere kaarten behoeven te ontvan gen. De voor suiker apart getroffen re gelingen, b.v. voor hotels, café s, res taurants, groote cantines, ziekenhuizen, kookscholen, enz., gelden ook voor erwten. Voorts zal ervoor zorg gedra gen worden, dat de winkeliers zooda nige toewijzingen krijgen, dat zij te al len tijde over voldoende voorraad zul len kunnen beschikken om niet alleen aan de normale vraag te voldoen, maar ook een uitbreiding van omzet op te vangen. De eerste toewijzing zal Maandag a.s. in het bezit der winkeliers zijn en zal in de loop van November gevolgd worden door een tweede toewijzing. Van 5 November af zullen de winke liers alleen nog erwten kunnen ver strekken op grond van de hun verstrek te toewijzingen. In de behoefte van de weermacht zal worden voorzien door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale. De proviandeering van kleine sche pen geschiedt door de distributiekanto ren, terwijl de Nederlandsche Akker bouwcentrale voor de proviandeering van groote schepen zorgt. De grossiers ontvangen aanvankelijk geen toewij zingen, doch dienen zich ter verkrijging van den benoodigden voorraad te wen den tot de vereeniging de „Korenbeurs" te Rotterdam. Indien zich moeilijkheden voordoen, wende men zich. wanneer het betreft de winkeliers, hotels, instellingen, kleine schepen, enz., tot de plaatselijke distri butiekantoren. In andere gevallen gelieve men zich tot de Nederlandsche Akkerbouwcen trale te richten. Met de distributie van boonen zal eerst dan begonnen worden, wanneer de Regeering over voldoende voorra den beschikt. Mede ten gevolge van de weersomstandigheden zijn tot dusverre slechts weinig boonen gedorscht. Om trent de distributie van boonen, capu- cijners, enz. zullen binnenkort nadere mededeelingen verstrekt worden. VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN. Ook onze tweede strooptocht is een waar succes geworden. Het regende niet alleen water, maar ook boeken en tijdschriften op onze wagens. Ja, de bewoners van de Groo testraat zijn zeer goed voor den dag "gekomen. Maar we zijn er nog niet! De grootste helft moet nog komen. Bewoners van de Mr. v. Coothstraat, Stationsstraat, Putstraat, Parallelweg en Burgemeester v. d. Klokkenlaan, a.s. Zaterdag is het Uw beurt om te laten zien dat ge wat over hebt voor onze militairen Wij rekenen op een zoo mogelijk nog grooteren buitStel ons daarin niet te leur, maar toon dat ge echte Waalwij- kers zijt, die graag iets voor een ander te missen hebben. Tot Zaterdag! P.S. Wij wijzen er nogmaals op dat zij, die nog iets willen geven en waar we al geweest zijn, dit ten allen tijde kunnen bezorgen bij Oubaas W. de Graaff, Stationsstraat 105 alhier. Paul-Krüger stam. ETALAGE-WEDSTRIJD. De inschrijvingen voor den Etalage wedstrijd komen goed binnen. Reeds hebben een 30-tal winkeliers hun bil jet ingezonden. Er is nog gelegenheid tot opgave tot Zaterdagavond a.s. W. B. is druk bezig met het in het elkaar zetten van 't programma, dat wij a.s. Zaterdag hopen te publiceeren. Winkeliers, geeft U direct voor deel name op. Wel kunnen we reeds zeggen dat er een aardige wedstrijd aan zal worden ver bonden in den vorm van een „Fouten- zoek-wedstrijd". In de etalages der deelnemende win keliers wordt een fout gemaakt, b.v. een prijskaartje op z'n kop, een builtje tabak in een bakkers-etalage enz. Op een formulier kan men achter de namen der deelnemende winkeliers de geconstateerde fouten schrijven. De formulieren moeten ingeleverd wor den, nauwkeurig gecontroleerd en een groot aantal prijzen, door de winkeliers beschikbaar gesteld zullen hieraan ver bonden worden. Een interessante en doeltreffende wedstrijd. Er zal nog heel wat meer komen, maar dat bewaren we tot a.s. Zaterdag. DE PRIJZEN VAN HUIDEN, LEDER EN SCHOENEN. De minister van economische zaken heeft met de persvertegenwoordigers een conferentie gehouden terzake de economische toestanden in ons land. Daar kwam men ook te spreken over huiden, leder en schoenen. Het ant woord daarop luidde als volgt; Het is niet juist, dat de leerlooierijen hier te lande in het algemeen voor een half jaar huiden in voorraad en voor een half jaar huiden in bewerking heb ben. De voorraden waren niet van overdreven omvang, zoodat de looiers in verband met de sterk gestegen vraag naar leer tot nieuwe aankoopen heb ben moeten overgaan. Deze aankoopen zijn geschied tegen prijzen, die, als ge volg van de sterk opgeloopen interna tionale huidenmarkt, op een aanmer kelijk hooger niveau liggen dan de vóóroorlogsche prijzen. Hetzelfde geldt voor looistoffen. Deze beide grondstol- fen vormen de belangrijkste kosten factoren in den leerprijs. Het is dus verklaarbaar, dat de lederfabrikanten hun prijzen aanzienlijk hebben moeten verhoogen om de gestegen grondstof- kosten te compenseeren. De prijsverhooging, die door de schoenindustrie wordt toegepast, acht de regeering in het algemeen niet on redelijk. In gevallen, waar inderdaad van prijsopdrijving kan worden ge sproken, wordt krachtig ingegrepen. DE MARKT VOOR „BIJZONDERE NOODEN". Het gaat een gezellige boel worden in Musis, dat is zeker. Een twintigtal nijvere dameshanden was vanmorgen, toen wij er een kijkje kwamen nemen, druk doende om de laatste hand te leggen aan deze kleur rijke overdekte markt. Tal van kramen en kraampjes van ruw hout, weggewerkt door papier van allerlei kleuren dat op handige wijze is aangebracht, geven aan het geheel een gezellige intieme aanblik. De waar die er ten verkoop zal wor den aangeboden overtreft echter de doorsnee markt-kwaliteit, want alles «is hier van het beste gehalte. Handwerken zijn er een groote ver scheidenheid. Allerlei soorten zijn er te bewonderen en het moet voor de Waal wij ksche dames wel een groot ge noegen zijn een poos aan dezen stand te verwijlen. Verder wordt er zoowat alles ten verkoop aangeboden wat een markt biedt, zelfs is er een kraampje van snoepgoed, waar de peuters voor een cent iets lekkers kunnen krijgen. Ook aan het attractieve element is echter ruimschoots gedacht en natuur lijk ontbreken ook het van ouds be kende rad van avontuur en de schiet tent niet. Gelegenheid om zich te verpoozen is er natuurlijk ook, zoodat alles bijeen het een interessante en amusante boel zal worden. En daarbij vergete men het doel niet: „Steun aan Bijzondere Nooden!" Dus allen present! BIJZONDERE NOODEN. Men deelt ons mede, dat op de bazar ten bate van Bijzondere Nooden, welke van vandaag tol en met Zaterdag wordt gehouden in Musis Sacrum, a.s. Vrijdag medewerking wordt verleend door het knapenkoor van O.O.G., dus niet zoo als was vermeld door het jongenskoor van de Sticht. DE KERKSTRAAT. In Waal wij ks jongste aanwinst van het uitbreidingsplan is de Kerkstraat eenigen tijd geleden klaar gekomen. Thans is men in dezen modernen weg overgegaan tot de voortgezette hoornen- aanplant. Zooals men zich herinnert werden er aan den kant van de Burg. v. d. Klokkenlaan reeds jonge boom pjes gezet en nu deze boomen-rij-in-spe is doorgetrokken tot de Grootestraat, doet zij het moderne cachet van deze ruime straat nog beter uitkomen. Ook de bouwbedrijvigheid houdt nog aan al is de hausse tengevolge van den oorlog om begrijpelijke redenen sterk verminderd. Wij willen er hier echter even op wij zen, dat het voor vreemdelingen die per auto van de Kerkstraat de Burg. v. d. Klokkenlaan moeten inrijden lang niet zonder gevaar is, aangezien de overgang een bocht van 90 graden vormt zonder eenig uitzicht. Een waar schuwingsbord met reflectors aan de Zuidzijde van de Burg. v. d. Klokken laan, tegenover de Kerkstraat, zou goe de diensten kunnen bewijzen, want een bad in de Spoorsloot is vooral in dezen tijd van het jaar niet aan te bevelen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST PULLES-VAN BAARDWIJK. Met betrekking tot bet gouden hu welijksfeest van 't echtpaar G. Pulles- v. Baardwijk in de le Zeine alhier, dat a.s. Zaterdag wordt gevierd, kunnen daar zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Naar wij vernemen zal ook een film avond gegeven worden voor de te Dron- gelen en Eethen gelegerde militairen. Dr. MOLLER 70 JAAR. Dr. Moller, voorzitter van „Ons Mid delbaar Onderwijs" in Noordbrabant, herdenkt heden zijn 70sten verjaardag. Met het oog op het 25-jarig bestaan van O.M.O. in het a.s. jaar, zal thans een grootsche huldiging achterwege blijven. Niettemin zal hedenmiddag ten 4 uur een receptie worden gehouden, waar bij het Plaatselijk Bestuur van de R.K. H.I>.S. alhier vertegenwoordigd zal zijn door de heeren J. van Iersel, voorzit ter, Mr. R. van der Heijden, 2e secre taris en Drs. G. de Vries, directeur. BILJART-TOURNOOI „HET BANDSPEL". De onder groote belangstelling ge spéélde biljart-wedstrijd tussclien „Het Bandspel" en „Ons Genoegen" had de volgende uitslag: ,Het Bandspel"* „Ons Genoegen" Fr. v. HelvoirtJ. de Graaf 19100 Jac. v. HelvoirtFr. Slaats 1007G J. WillemseJ. Klerkx 94100 L. MoonenTh. v. Weert 75100 A. v. OudheusdenJ. Passier 10097 wij thans nog mededeelen dat de recep tie wordt gehouden ten huize van het juhileerende echtpaar van 1 tot 3 uur, terwijl, zooals wij reeds mededeelden, 's middags in de zaal van De Lindeboom voor de kinderen een film wordt ver toond, opgeluisterd door muziek. ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR ONZE MILITAIREN. Gratis filmavond in bioscoop Luxor. Door de directie van de Luxor-bios- coop werd Dinsdagavond den militai ren, die te Waalwijk gelegerd zijn, een gratis filmavond aangeboden. De belangstelling van de zijde van onze soldaten was, naar te begrijpen zeer groot. Een uitstekend programma werd gedraaid met twee hoofdfilms, te we ten „De lokkende stem" met Martha Eggerth en „Porth Arthur". In 't voor programma werd een journaal en een Betty-Boop-filmpje vertoond. Wij be hoeven niet te zeggen dat onze jongens zich uitnemend geamuseerd hebben en dat het een zeer welkome onderbreking was in de reeks van lange avonden, welke dikwijls zoo eentonig zijn. Verschillende officieren, vaandrigs en onderofficieren gaven door hun aan wezigheid blijk van belangstelling. De militairen te Waalwijk gelegerd, apprecieeren dan ook ten volle de wij ze waarop de Waal wij ksche burgerij hen tegemoet komt, om het verblijf al- 388 473 „Het bandspel": Gem. 3.73, hoogste serie Jac. v. Helvoirt 19. „Ons Genoegen": Gein. 4.42, hoogste serie Jos. Klerkx 27. JUBILEA BIJ DE MIJ. „NOORD- BR.1 BAND", KANTOOR AMSTERDAM Bij de Levensverzekering-Maatschap pij „Nrd-Braband" vielen gisteren twee jubilea samen. De heer P. J. van Herpt mocht den dag herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als agent werd aange steld; de heer G. M. Ostendorf vierde zijn zilveren jubileum. Directie, inspectie en collega's lieten deze beide feiten niet onopgemerkt voorbijgaan. Gelukwenschen, bloemen en geschenken vertolkten de sympathie waarin de beide jubilarissen zich mo gen verheugen. Na de officieele huldiging, welke om half twaalf op het kantoor aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam plaats had, werd des middags in hotel „Neuf' een druk bezochte receptie gehouden. Msb. BABY DOOD IN DE WIEG GEVONDEN. De echtgenoqte van den heer v. I. uit v.m. Baardwijk, bemerkte tot haar groote ontsteltenis, dat, toen zij Dins dagmorgen haar baby wilde verzorgen, de kleine plotseling was overleden. Het dreumesje lag dood in de wieg. SLOOPING. Voor het sloopen van 't dubbel woonhuis in de Stationsstraat (ingang geprojecteerde straat) werd gisteren ten gemeentehuize ingeschreven als volgt: Moerdijksche Slooperij 177.7;> Vissers, Oosterhout 201. G. v. d. Zanden, Waalwijk 225. M. Kleijngeld, Waalwijk 311. A. Kievits, Vlijmen 426. A. Vos, Sprang 430. J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang 482. P. Hoornickx, Breda 511. Nic. de Wit, Drunen 637. Het werk is door B. en W. gegund aan Nic. de Wit, Drunen. Dr. KORTBEEK. Naar de Prov. Bossche Courant ver neemt is Dr. Kortbeek wegens het on dergaan van een kleine operatie in 't ziekenhuis te 's-Bosch opgenomen. Dr. Kortbeek is officier van gezond heid en voorzitter commissie O. en O. alhier. BILJARTEN. De Eerste Baard wij ksche Biljart-Ver eeniging, gevestigd bij W. Pullens „'t Vosje", had onder haar leden een on derlinge zesdaagsclie uitgeschreven, waarvan de uitslag luidt: Winnaars: L. v. d. GeldM. v. Mierlo 562 p. Op 1 ronde: G. PullesJ. Vermeulen 548 p. F. SchoelitsJ. Vermeulen Jr. 546 p. Op 3 ronden: H. PullensH. Slaats Op 5 ronden: H. Klijn—C. Pullens Op 7 ronden: W. PullensK. Leijtens C. MolB. v. Bavel 519 p. 550 p. 514 p. 501 p. WATERSCHAP „DE BUITENPOLDER VAN BESOIJEN". Algemeene vergadering te houden op Vrijdag 17 November 1939, des namid dags 2 uur ten huize van J. v. d. Meijs te Besoijen. Te behandelen onderwerp: 1. Verkiezing van één lid van het Dagelijksch Bestuur wegens aftreding van den heer D. de Bie. DE AFSCHAFFING VAN WEGGELD. Gedeputeerde Staten stellen aan Pro vinciale Staten voor te besluiten tot intrekking van de verordening tot hef fing van weggeld in de provincie Nrd.- Brabant, vastgesteld bij hun besluit van 28 Januari 1907, met ingang van 1 Mei 1940. (Zie verder Plaatselijk Nieuws Eerste blad). Ernstige aanrijding te Drunen Meisje ernstig gewond* Maandagavond had onder Drunen in de Grootestraat ter hoogte van Bakker Willemse een aanrijding plaats waarvan het twintig jaiig meisje Mien Kuypers het slachtoffer werd. Tegen 8 uur liep genoemd meisje rechts van den weg in de richting van de kerk toen de heer Bos uit Den Bosch haar met zijn auto achterop reed. Hoe het gebeurd is, is nog onbekend, maar op een ge geven moment stak mej. K. naar links over zonder acht te slaan op het van achter naderend verkeer. De heer Bos trachtte door sterk remmen en naar links uithalen een aanrijding te voorkomen Dit mocht hem niet gelukken, want met een hevigen klap werd mej. K, tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Het linkerachterspatbord van den wagen had haar geraakt. Onmiddellijk werden geneeskun dige en geestelijke hulp gewaar schuwd. De heeren Dr. van Seters en Akkermans waren spoedig ter plaatse evenals deken Goossens en kapelaan Vogels. Majoor Peters en de gemeente- veldwacht waren kort na het onge val aanwezig en stelde het eerste onderzoek in. Door de verkeerpolitie uit den Bosch werd in den loop van den avond 'n deskundig onder zoek ingesteld. Mej. K. was binnengedragen bij meubelmaker Jansen en werd later door de Roode Kruis soldaten uit Waalwijk, die bezig waren met een cursus EHBO in Drunen, per bran card naar haar woning vervoerd. Een ooggetuige vertelde ons, dat mej. K. juist afscheid genomen had van enkele vriendinnen en toen plotseling den weg overstak. Na het knarsen der remmen hoorde zij een doffen slag en zag mej. K. kermend van pijn op den weg liggen. Spoedig verloor 't slachtoffer heto bewustzijn. Door deken Goossens werd het slachtoffer de H,H. Sacramenten der stervenden toegediend. Omtrent den toestand van mej.K. vernemen wij, dat zij een hersen schudding heeft opgeloopen en uitwendige kneuzingen met'n diepe snijwonde in den hals. Solistenconcours te Drunen Op Zondag 26 November a.s. zal in Drunen in de harmoniezaal van den heer Elshout vanwege den bond van harmonieën in de Langstraat een solistenconcours gehouden wor den. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R, K. Meisjesschool alhier is benoemd mej. Wagemakers nit Waalwijk. Ten behoeve van degenen (zoo wel gemobiliseerden als burgers) die tengevolge van de mobilisatie dermate zijn getroffen, dat steun dringend ge boden is, wordt in de week van 13— 18 November een Landelijke inzame ling gehouden. Als Centraal Lichaam is daartoe, on der eere-presidium van H. K. H. Prin ses Juliana, een „Algemeen Steuncomi té 1939" opgericht. Een Comité van Inzameling voor de gemeente Sprang-Capelle is dezer da gen gevormd, dat als volgt is samenge steld: A. Smit, burgemeester, Ds. E. J. Dijk, Geref. Predikant Capelle, Ds. B. A. v. Lummel, Geref. Predikant Sprang. Ds. T. H. Oostenbrug, Ned. Herv. Predi kant, Capelle, Ds. A. Sirag. Ned. Herv. Predikant Sprang, M. F. de Visser, Gemeentesecretaris. De. hieronder genoemde heeren beve len deze inzameling ten zeerste bij de ingezetenen aan: E. Colet, A. Dees, W. M. A. Heijmans, H. Kerst, R. Middel koop, A. A. Moonen. A. Oerlemans, Dr. A. Roos, M. C. Rijken, J. L. van San ten, A. L. Sneep, G. J. van Willigen- burg, Dr. H. Winkelman.. De datum der inzameling is door het Comité vastgesteld op Zaterdag 18 No vember a.s. Officieele Mededelingen I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5