10 cent per week. OPPLAKVEILEN DISTRIEIITIEBtM LAATSTE BERICHTEN. Per 10 stuks 5 cent, Per 100 stuks 40 cent. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon lielen. niet cadeau D.N.L. (Breda) de hou der van den Wisselprijs voor 1939, ter- \vi i de Veersche Boys 1, dat vier over winningen op 2e klassers kon behalen, hel tournooi alleszins geslaagd mag noemen. De mosseltijd is aangebroken en de »ergens in Nederland» gelegerde soldaten profiteeren daarvan. Door den commandant (links) en den dokter (midden) worden deze »pasteitjes« eerst gekeurd. gelukkige keeper of de ruimte naast de goal brengen echler sleeds uitkomst voor Eindhoven. De enkele sporadische S.T.V. uitvallen worden afdoende door de Des verdedigers afgetrapt. Bij Des zit slechts een gedachte voor: wij moeten winnen. Eindelijk heeft dan ook v. Gooi succes met een goed geplaatst schol. Opnieuw volgen goede Des-aanvallen, maar hel blijft vrouwe Fortuna die uitsluitend Eindhoven begunstigt. Met een spel voor 7/8 op de S.T.V.-helft gaat Eindhoven loch met de winnende punten naar huis. Zoo spelende kan Des echter niet blijven verliezen. Des H bleef op den goeden weg voort gaan. In Loonopzand werd in de 3de klasse l.V.C.B. van het sterke Uno Ani mo gewonnen, v. Laarhoven nam beide punten voor zijn rekening. De rust ging in met 01. Ook Des III bracht vanuit Biel de twee winnende punten huiswaarts. V. V. B. moest, zij het dan slechts met 01 in Des zijn meerdere erkennen. DISTRICT DEN BOSCH. Uitslagen van Zondag: MaliskampVFC Concordia VooruitRKSVA Vlijm. Boys 2St. M. Gestel NooitgedachtODI 2 ZwaluwenNieuwkuik Tweede Klasse. DSC—Helvoirt ElshoutHintham HaarsteegSporters 2 SVD 3- Derde Klasse. -Jan van Arkel 2 0—4 6—4 4—1 5—2 4—1 3—4 4—4 5—3 2—1 Concordia Vooruit 3Haarsteeg 2 41 OVERZICHT. Eerste Klasse. Nooit Geuacht heeft haar leiding we ten te handhaven, door de ODI-reserves met een 52 nederlaag naar huis te stu ren. Nieuwkuik zakte weer verder af en moest met 41 de punten hij de Zwaluw reserves laten. V.F.C. toonde haar groote kracht en wist in Maliskamp met 40 te zegevieren. De Concordianen behaalden hun eerste overwinning en stuurden daarvoor R.K. S.V.A. met een 64 neder laag naar huis. De Vlijm. Boys-reserves bleven heer en meester in eigen huis en daar werden de St. Michiels-Gestel-reserves met 41 de dupe van. De stand is: Nooit Gedacht V. F. C. R.K. S.V.A. Nieuwkuik Zwaluw 2 Vlijm. Boys 2 Concordia Maliskamp S.M.G. 2 Odi 2 Tweede Klasse. Hintham heeft met haar 44 gelijk spel in Hintham de leiding van deze afdeeling kunnen verwerven, omdat de Sporters reserves met 53 in Haarsteeg verloren. Helvoirt speelde een eeer kranige partij voetbal. Het resultaat bleef niet uit en met 43 werden de punen meegenomen bij D.S.C. is geworden 4 3 1 4 3 0 5 5 0 0 10 37— 8 4 3 1 0 7 16— 5 5 3 0 2 6 19— 8 5 3 0 2 6 16—13 4 1 2 1 4 10—10 5 2 0 3 4 9—23 4 1 1 2 3 9—13 5 1 1 3 3 7—11 5 0 1 4 1 10—31 2 0 0 2 0 2— 8 De stand Hintham Sporters 2 Helvoirt Haarsteeg Concordia 2 Elshout D. S. C. 20—18 20—10 22—14 24—21 12—19 10—25 6—17 Derde Klasse. De Jantjes-reserves moesten de punten met 21 bij S.V.D. 3 laten, terwijl de Raarsteegsche reserves met 41 bij Con cordia 3 verloren. ELSHOUT—HINTHAM 4—4 Aanvankelijk zijn de gasten in de meer derheid en weten dit uit te drukken in een drietal doelpunten. De thuisclub is verre van ontmoedigd en reduceert haar achterstand tot 32. Hintham weet ech ter wederom uit te loopen, doch voor het einde weet Elshout gelijk te maken. Jam mer voor de gastheeren dat haar in 't laatst nog een penalty ontging. SPORTERS—BLAUW GEEL 4—1. De thuisclub is er na een levendigen en uiterst snellen wedstrijd in geslaagd hel sterke Blauw Geel met 41 te kloppen. De Sportersploeg was een openbaring. Thans geen afwachten, maar kranig door zetten. Het klopte tusschen de linies, wat ons vooral van de lialflinie opviel. Ook individueel waren de jongens goed. De thuisclub speelde voor rust tegen den straffen wind in en weet reeds in de eerste minuut een gevaarlijken aanval op te zetten. Af en toe wordt het Sporters- overwicht gebroken en zet BI. G. enkele gevaarlijke aanvallen op, die niets ople veren. Vlak achter elkaar gaan een twee tal fraaie kansen voor de thuisclub ver loren. De druk op het BI. G. doel blijft echter aanhouden, doch voorïoopig we ten de gasten ieder gevaar te bezweren. Het spel is een half uur oud als Pulles op den rechtervleugel den bal mooi vrij maakt en deze voor de voeten van Maas plaatst. Maas schiet buiten bereik van den keeper in den rechter benedenhoek 10. Amper 5 minuten later is het Pul les die er 20 van maakt. De gasten doen er nog een schepje op en weten het spel te verplaatsen. Ken tweetal corners is het resultaat. De laatste wordt hoog voor doel geplaatst en buiten bereik van Hen driks ingekopt, 21. De gasten zijn thans gevaarlijk. Bij een hunner aanvallen be machtigt linksback Voogds den bal. Deze geeft direct door naar v. d. Zanden, die het leder met een fraaie trap over de backs speelt. Maas heeft het bekeken en passeert en maakt van korten afstand het derde doelpunt. Na rusl hetzelfde spelbeeld met de thuisclub het meest in den aanval. De halflinie der gasten speelt nu in terug getrokken positie en vormt met de backs een hechte verdediging. Het ge lukt de Sporters dan ook sporadisch door te breken. Na 20 minuten krijgt Maas den hal toegespeeld en lost van verren afstand een vliegend keihard schot, dat de Bl.- Geel doelman verrast, 41, en met deze stand komt het einde. RAAMSDONKSVEER. Beslissingswedstrijd om den Burge meester Heere wisselprijs. Veersche Boys 1D.N.L. 1 12. Deze wedstrijd, oorspronkelijk vast gesteld op 3 September 1.1., moest dooi de mobilisatie, waardoor de Veersche Boys 1 zeven spelers verloor, verval len. In onderling overleg en met goed keuring van het I.V.C.B.-bestuur, kon de wedstrijd Zondag j.l. doorgaan. De Boys verschenen met twee inval lers, terwijl ook D.N.L. niet in de sterk ste formatie kon uitkomen. Na het spelen van enkele marschen door de Kon. Erk. Harmonie „de Een dracht" die haar medewerking had willen verleenen, werd de aftrap ge daan door het zoontje van den Burge meester, die met zijn gezin op het po dium had plaats genomen. Het eerste doelpunt uit een penal ty was voor D.N.L., 01. Spoedig werd, door een fraai schot van den midvoor der Boys de stand gelijk ge maakt, 11. Na de thee wist D.N.L. uit een scher mutseling voor het Boys-doel nog eens te doelpunten, zoodat D.N.L. door een 12 overwinning op de Veersche Boys winnaar werd van den Wisselprijs, die aanstonds na den wedstrijd door den burgemeester persoonlijk werd uitge reikt, terwijl de Boys als aandenken aan dit zoo bijzonder geslaagd tour nooi een groote zilveren medaille, als 2e prijs werd overhandigd. Na enkele korte dankwoorden trok men naar 't clublokaal waar D.N.L. de thee werd aangeboden. Ook hier was de burgemeester pre sent. Meer intiem werd hem dank ge bracht door den secretaris der Veer sche Boys, namens Bestuur en leden voor zijn fraaj geschenk; door den voorzitter van D.N.L. om zijn uitste kend voorbeeld door zijn meeleven met de plaatselijke vereeniging en door het beschikbaar stellen van een kostbare prijs voor de R.K. Sportbeweging in 't algemeen. Nadat ook de aanvoeder der Boys een dankwoord had gesproken, gaf de burgemeester in het kort het doel aan waarvoor de prijs geschonken was. Zoo werd dan voor de eerste maal, door een eervolle nederlaag van de Veersche Boys de prijs voor D.N.L. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) M. de Redacteur, Het ingezonden stuk van den heer Ir. C. v. d. Hoeven, voorzitter Afdeeling Waalwijk van de Vereeniging voor Luchtbescherming noopt mij, als raads lid, tot enkele opmerkingen: Een grondiger behandeling door den Rand was uitgesloten, omdat aan hem sinds de vorige vergadering gee nerlei gegevens, in welken vorm ook, verstrekt waren en die zelfs bij na vraag niet waren te krijgen. Dit is des te meer te betreuren, waar de Raad zelve had weten te bewerkstelligen, dat de beslissing een maand werd uitge steld, om de Vereeniging voor Lucht bescherming o.a. de gelegenheid te ge ven een verbeterd adres aan den Raad in te zenden. 2. Door den Raad is, na enkele op merkingen van den Voorzitter van den Raad, tevens Voorzitter van den Lucht beschermingsdienst, gedaan wat in dit stadium nog mogelijk was. Hij heeft een duidelijke uitspraak weten te ver krijgen omtrent de bevoegdheden, die naar het oordeel van den Voorzitter van den Luchtbeschermingsdienst, nog aan de vereeniging voor Luchtbescher ming zijn gebleven. 3. Het vragen van een woordelijke mededeeling van de door het Bestuur van de Vereeniging voor Luchtbescher ming ingediende nota, alsmede van de plannen en cijfers, zou inderdaad een dwaasheid geweest zijn, daar de Voor zitter het blijkbaar niet noodig vond zulks te doen en daartoe ook niet ver plicht geacht kon worden. d. De uiteenzettingen in het stuk kwamen voor den Raad helaas 3 we ken te laat en zijn dus, voor zoover zij aan zijn adres gericht zijn, misplaatst, daar zij geen nuttig effect meer konden sorteeren. U dankend voor de verleende gast vrijheid. Ir. H. VAN DER WAERDEN, Raadslid. Mijnheer de Redacteur, Wilt U onderstaande in Uw blad opnemen. Waarvoor bij voorbaat dank. Met verbazing heeft ondergeteeken- de kennis genomen van de uiteenzet ting welke Ir. C. v. d. Hoeven, Voor zitter der afd. Waalwijk van de Ver Voor Luchtbescherming, heeft gemeenc te moeten geven, mede naar aanleiding van de zijns inziens onbevredigende houding, welke de Raad der Gemeente Waalwijk, heeft aangenomen bij de behandeling der subsidie-aanvrage van bovengenoemde vereeniging. Het ware z.i. voor de Afd. Waalwijk beter geweest, indien hare Voorzitter thans niet meer op deze zaak was te ruggekomen, althans niet op deze wij ze. Ir. v. d. Hoeven en met hem blijk- baar het bestuur, had meer belangstel ling verwacht bij den Raad dezer Ge meente betreffende bovengenoemde aanvrage. Indien het bestuur het verslag der Raadsvergadering van September aan dachtig had gevolgd, had het kunnen vaststellen, dat juist door de groote belangstelling van den Raad, verhin derd is kunnen worden, dat niet reeds in eerste instantie dit verzoek als niet aanvaardbaar werd afgewezen. Na de zeer uitvoerige en critische beschouwing welke de Voorzitter v. d. Raad, in verband met deze subsidie aanvrage aan deze afdeeling en hare activiteit wijdde, en ondanks de naar het oordeel van ondergeteekende, on volledigheid harer aanvrage, besloot de Raad, de beslissing hierover uit te stel len tot de volgende, in October te hou den vergadering. De Raad achtte het wenschelijk dat nogmaals eene bespreking tusschen het Hoofd der Gemeente en het Bestuur de zer Afdeeling zou plaats hebben, ter wijl dan tevens een nauwkeurige om schrijving aan deze aanvrage zou wor den toegevoegd, met vermelding van cijfers waaruit zou blijken dat de aan gevraagde subsidie, die eveneens in cijfers zou worden vermeld, redelijk en volkomen gemotiveerd zou blijken. Wat geschiedde nu! De bespreking met de Edelachtb. heer Burgemeester en het Bestuur der Afd. Waalwijk, bij monde van haren voorzitter had plaats, waarbij eerstge noemde niet van de noodzakelijkheid eener te verleenen subsidie overtuigd was. Bevreemding heeft het echter bij on dergeteekende, en meerderen in den Raad, gewekt, dat door het Bestuur is nagelaten, de Raad voor de October- vergadering, duidelijker gegevens te verstrekken, inzake deze aanvrage, die dan mogelijk een punt van ernstige be spreking in deze vergadering zou heb ben kunnen uitmaken. Hoeveel sympathie ondergeteekende trouwens heeft, voor hetgeen het Be stuur van gemelde Afd. tot doel stelt, kan hij tot zijn spijt geen bewondering hebben voor'de wijze, waarop inzake deze aanvrage, door haar gehandeld is. Ondergeteekende is overtuigd dat de Raad der Gemeente deze zeer nuttige afdeeling, dié belangstelling zal geven waarop zij recht heeft. Dat haar be toog in de October-vergadering in deze pover was, zal eenieder thans duidelijk wezen. C. W. PULLENS. Lid der Gemeenteraad. LUCHTBESCHERMING. In „Luchtgevaar" van October 1939 lezen wij: Door de Commissaris der Koningin van de Provincie Noord-Braband is d.d. 20 September 1939 een circulaire gericht aan de burgemeesters in de ge meenten van de Provincie Noord-Bra bant. In deze circulaire wordt o.m. gezegd: ,,Met de uitvoering van de maatre gelen der luchtbescherming zijn in gevolge het bepaalde in art. 3 der Luchtbeschermingswet de burge meesters belast. De strekking van de nieuwe bepalin gen is tweeledig: I. De burgemeesters te verplichten het particuliere initiatief van de bevol king op het stuk der zelfbescherming te stimuleeren; II. De goede dingen die het parti culier initiatief ten dezen weet aan te bieden, te koppelen aan hetgeen van Overheidswege geschiedt. Aldus „Luchtgevaar". Bij het Nederlandsche Volk moet het besef doordringen, dat de zelfbescher ming een moreele plicht is van de ge- heele bevolking. Het Koninkl. Besluit bindt de burge meesters uiteraard'niet ten aanzien van de wijze waarop het „in verenigings verband van de burgerij" zal geschie den. Niettemin is het de wensch van de Regeering, dat de organisatie geschiedt door inschakeling van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescher ming. Aldus het tijdschrift „Luchtgevaar". De Commissaris der Koningin gaat dan verder: „Ik geef U in overweging met de vereischte spoed het noodige te ver richten om de goede werking van de nieuwe wettelijke bepalingen te verze keren en, voor zoover zulks tot dusver niet is geschied, het noodige contact te zoeken met het Hoofdbestuur der Ne derlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming: Nassau Ouwerkerkstr. 3, 's-Gravenhage. (Uit: Luchtgevaar, Oct. 1939). buiten de Nederlandsche grenzen woedt, is absoluut ongewenscht. Het artikel van het Hoofd van de Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst ontkent iedere inconsequentie. Daaren tegen accentueert de inhoud van dit ar tikel dat er verschil van meening be staat en dat onvoldoende contact en overleg heeft plaats gehad. Wij moeten klaar zijn, op alles voor bereid, ook hier in Waalwijk! Het belang van de bevolking eischt onmiddellijke uit den weg ruiming van alle meeningsverschillen en inconse quenties. De woorden en daden van de Lucht beschermingsdienst van Overheidswege zijn gebaseerd op het algemeen belang der bevolking. De woorden en daden van de Lucht beschermingsdienst van particuliere zij de zijn gebaseerd op het algemeen be lang der bevolking. Dit heeft tot een tegenstelling geleid en dat is zeer ernstig. Het schaadt het algemeen belang meer, dan dat het dit ten goede komt. PIET VAN LOON. Econ. Student. Deze circulaire is gericht tot alle bur- gemeensters, dus ook aan de Burge meester van de gemeente „Waalwijk". Met verbazing hebben wij de laatste weken de „Gemeenteraadsverslagen" gelezen. In de Gemeenteraad is veel gespro ken over „Luchtbescherming". Uit het gesprokene bleek dat de verhouding tusschen de Gemeentelijke Luchtbe schermingsdienst en de afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in onze gemeente niet zoo goed is. Het zou te betreuren zijn als in Waalwijk van bovenbedoel de stimuleering en inschakeling geen sprake zou zijn. Een lid van den Gemeenteraad heeft zelfs een slechte verhouding geconsta teerd tusschen de luchtbeschermings- instantie van overheidswege en van particuliere zijde, i.e. van de zijde der Nederl. Vereeniging voor Luchtbe scherming afdeeling Waalwijk. Op zichzelf is dit al erg genoeg. Geen enkele der Gemeenteraadsleden is daarna opgestaan om het gezegde door bovenbedoeld lid tegen te spre ken. Het is van algemeen belang voor de geheele Waalwijksche bevolking dat, zoo werkelijk een slechte verhouding bestaat, hieraan zoo spoedig mogelijk een einde wordt gemaakt. Daarnaast valt het op dat de bedoel de overheidsinstantie en de bedoelde particuliere instantie het niet eens zijn over de te treffen voorzorgsmaatrege len. Het artikel van den Voorzitter der Nederlandsche Vereeniging v. Lucht bescherming afdeeling Waalwijk, wijst nadrukkelijk op een grove inconsequen tie van de overheidsinstantie i.e. van het Hoofd der Luchtbescherming van Overheidswege. Iedere inconsequentie in dergelijke zaken in dézen tijd, nu toch de oorlog Woensdag 78.30 rur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gvmnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis (3. L. S. hooi. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. «De Molenvliet«. W.GV. SS.S. Donderdag. Adspiranten A van 6,7,— Adspiranten B van 7,15 8,15 Heeren van 8,30 10,— Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8,30 Dames van 8,45 10, Zaterdag DamesAdsp.A van 5,30—6,30 STijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur «Tusschen twee Oceanenw. HET VREDES INITIATIEF. Het aanbod van Koningin Wilhelmi- na en Koning Leopold heeft in alle lan den levendige belangstelling en sym pathie gewekt en de bladen wijden uit voerige beschouwingen hieraan. Over het resultaat dezer bemidde lingspogingen is men echter algemeen vrij sceptisch gestemd. De Engelsche bladen wijzen op het herhaaldelijk omschreven oorlogsdoel: Europa te bevrijden van de voortdu rende vrees voor Duitsche agressie. De voorwaarde voor een eervollen vrede acht men op het oogenblik nog niet aanwezig. Men schrijft den stap der beide staatshoofden toe aan de aanweizg- heid van Duitsche troepen aan de Hol- landsche en Belgische grens. Waalwijksche en Langstraatscne Courant is het eenige blad dat U de betichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. voor winkeliers (Formulier M D 18) zijn ook aan ons bureail verkrijgbaar. Bij grootere aantallen be duidend lagere prijzen.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7