De nieuwe Tfteekafender een... HetDuilscheanlwoord DE GEHEIME INGANG NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. FEUILLETON SPRANG—GAPELLE. BESTEL NOG HEDEN! het, indien het kan blijven zegevieren, groot, machtig en overheerschend zul len maken in de wereld, terwijl het van den anderen kant aan vernietiging zal worden prijsgegeven, wanneer zijn ge weld door tegengeweld wordt over wonnen? Helaas laat de dynamiek, waarbij de Duitsche nationaal socialis ten zweren, niet veel ruimte voor rede lijke bezinning. Tot nog toe heeft de Duitsche Führer niet persoonlijk op het Belgisch-Neder- landsche aanbod van goede diensten gereageerd. Slechts werd te 's-Graven- hage en Brussel een mededeeling van den Duitschen gezant ontvangen, waar in van de zorgvuldigheid werd ge waagd, waarmee de inhoud van het te legram der Belgische en Nederlandsche majesteiten ,,zal worden onderzocht". Wat we van het Duitsche standpunt weten, is slechts de herhaaldelijk en ook laatstelijk weer uitgesproken vastbera denheid der Duitsche leiders om de vruchten van hun buitenlandsche poli tiek te behouden. Daartoe bereiden ze een grootsch offensief voor, dat wel licht tegen de Maginot-linie zal worden ondernomen, maar in het bijzonder te gen Engeland zal zijn gericht. Hitier zelf heeft aangekondigd, dat Duitsch- land tegen Engeland een taal gaat spre ken, welke de Engelschen zullen ver staan. Nu is het ongelukkige van dit geval, dat wij, Nederland èn België, een ob stakel vormen op een weg, dien de Duitschers misschien zullen willen be gaan. Langs het Nederlandsche en Belgi sche grondgebied zijn den laatsten tijd Duitsche troepenconcentraties van groote sterkte opgemerkt, over de wel ke men zich ten onzent en in België ten zeerste verontrust en tot het treffen van voorzorgsmaatregelen hebben ge leid. Het is een moeilijk onderwerp, waarop we met het oog op groote be langen niet kunnen voortborduren. Ook in Zwitserland trouwens is ongerust heid en aldaar zijn de staven van ver scheidene nieuwe lichtingen opgeroe pen. Voor den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werd de situatie in ons land bijzonder critiek geacht, we wijzen daarvoor op slechts één der feiten, die er op duiden: de stopzetting van het te lefoonverkeer in uitgebreide gebieds- deelen. Bemoedigend voor ons was de uiterst sympathieke publieke reactie in tal van Europeesche staten en in Amerika, op veronderstelde dreiging. En tot een be paalde ontspanning voerde de Duitsche verklaring van de militaire maatregelen over onze oostgrens. Zaterdagavond kwamen ineens verscheidene berichten uit Berlijn verklaren, dat de troepen langs de Belgische en Nederlandsche grens niet anders beteekenden dan de waaiervormige opstelling der Duitsche strijdkrachten aan de Siegfriedlinie, welke dus het eigenlijke kernpunt der concentratie zou vormen. Dinsdagmorgen heeft Berlijn het nog maals officieel verzekerd, dat Duitsch- land zijn standpunt tegenover Neder lands neutraliteit handhaaft, mits deze is en blijft gebaseerd ,,op strikte en ab solute wederkeerigheid". Merkwaardig is voorts nog, dat de campagne in de Duitsche bladen tegen de neutrale staten plots is gestaakt. Merkwaardig ènvoor ons bemoe digend. Het meest geruststellende argument echter tegen een Duitschen inval in Nederland is de logica van het gezond verstand. Welk voordeel zouden de Duitschers er van hebben? Algemeen wordt in Eu ropa onze Hollandsche waterlinie een bijna onneembare sterkte geacht. Zij is in elk geval niet te forceeren met ge motoriseerde krachten, onze kust kan dus voorloopig niet worden be reikt. Een Duitsche inval zou natuurl- lijk dadelijk worden beantwoord met een oorlogsverklaring: we zouden dus komen te strijden aan Fransche en Brit- sche zijde en de legers van deze landen zouden in de gelegenheid komen om Duitschland aan zijn zwakste zijde aan te tasten. De zwakke zijde van Duitsch land echter is hecht en sterk, zoolang Nederland en België neutraal blijven. In Duitschland heet men de berich ten, welke ons zoo hebben verontrust, gewekt door de Britsche oorlogspoli tiek. Feit is, dat Churchill, de Britsche Lord der Admiraliteit, in een radiorede openlijk heeft gesproken van de Duit sche voornemens om Nederland en Bel gië te bezetten, ,,de kleine Westersche landen, kernpunten van de Europee sche beschaving". Laten we ten onzent de hoofden koel en de waakzaamheid levendig houden! ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN OVER DE GERUCHTEN. De Italiaansche bladen wijden veel aandacht aan Nederland en België. In de eerste plaats wordt de samenkomst van minister Van Kleffens met minis ter Spaak te Breda van groote beteeke- nis genoemd. De correspondenten van enkele bladen gaan zelfs zoo ver, dat zij daarin de mogelijkheid zien van ver dere Nederlandsch Belgische stappen om tot een vrede in Europa te geraken. Wat de toestand van Nederland aan gaat, deze wordt te Rome in het alge meen thans veel minder zorgwekkend geacht. ,,De groote en alarmeerende proef ballon, vol met lucht, handelend over een a.s. Duitsche invasie in Nederland, is dus al weer zonder eenige explosie leeggeloopen. Nederland wordt niet be dreigd", aldus wordt gezegd. Wat de bedreiging van de Neder landsche neutraliteit betreft merkt de ..Osservatore Romano" op, dat de be richten daaromtrent beleedigend zijn voor het beleid der Duitsche politiek. Een inval in Nederland zou de veront waardiging van de geheele wereld ten gevolge hebben. De consequenties zou den wellicht over den uitslag van het conflict beslissen. EEN SEMI-OFFICIEELE VERKLA RING IN ANTWOORD OP BE SCHOUWINGEN IN DE INTER NATIONALE PERS. Berlijn, 13 November. Van semi- officieele zijde wordt gemeld: Een der voornaamste onderwerpen van de internationale pers van de laat ste dagen was het z.g. Duitsche voor nemen om Nederland en België binnen te rukken. Van Duitsche zijde bestond, naar men in Berlijnsche politieke kringen verklaart, geen aanleiding ten aanzien van deze procedure in de Engelsche en Fransche en in een deel van -de neu trale pers stelling te nemen, want de Duitsche houding tegenover de neutra le staten is ondubbelzinnig vastgelegd en bekend. Naar men weet zal Duitschland, vol gens zijn duidelijke verklaringen, de neutraliteit van Nederland en België zoolang eerbiedigen, als Engeland en Frankrijk deze neutraliteit respectee ren en als Nederland en België zichzelf in staat toonen hun neutraliteit strikt te handhaven. Wanneer niettemin uitgebreide krin gen in Nederland en België in een .on gewone opwinding geraakten met daar op volgende zeer nadeelige verschijnse len voor het binnenlandsche leven van deze staten, en ook in andere landen ernstige bezorgdheid ontstond, dan zijn deze staten het slachtoffer geworden van 't onscrupuleuse propaganda-werk in de eerste plaats van Reuter en Ha- vas, die in een toegenomen onrust van Europa een van hun oorlogsdoeleinden zien. Het Duitsche antwoord op de pogin gen van Koningin Wilhelmina en Ko ning Leopold is heden overhandigd en luidt niet totaal afwijzend. Naar wij vernemen spreekt de rijks- regeering in haar antwoord haar waar deering en sympathie uit voor het aan bod der beide souvereine vorsten, om hun krachten in dienst te stellen van de zaak van den vrede. Tegelijkertijd wordt van Duitschk» zijde evenwel geen twijfel gelaten o'Ver de* meening der rijksregeering ten opzichte van de ant woorden van Frankrijk en Engeland op dat aanbod. Men betoogt in ^Berlijnsche kringen, dat Duitschland de met name in het Fransche antwoord gestelde voorwaar den niet kan accepteeren en komt tot de conclusie, dat indien Londen en Ra- rijs op het vredes-initiatief niets anders weten te antwoorden, zij den laatsten uitweg naar den vrede versperren. Duitschland mag zoo oordeelt men zijn bereidwilligheid tot onderhan delen niet zoover drijven, dat het bij zijn tegenstanders den indruk van zwakte zou wekken. De regeering van Duitschland vraagt waarom niet eerst, contact gezocht en dan voorwaarden, maar niet tevoren voorwaarden stellen, die onaanneem baar zijn. FINNEN UIT MOSKOU OP DE THUISREIS. Helsinki: Het is geen breuk. De Finsche delegatie, die, met onder brekingen, wekenlang met de Sovjet- regeering onderhandeld heeft over grenswijzigingen en het afstaan van Finsche steunpunten voor Russische vlootbases, is Maandagavond om 9.50 uur uit Moskou vertrokken. Het was een sober afscheid, want de Sovjet- Unie had zich slechts door den vice- chef van het protocol, Pontikof, laten vertegenwoordigen. Anderzijds waren de Scandinavische legaties alle verte genwoordigd. Omtrent hetgeen er thans zal ge schieden, beperken de Finnen zich er toe, te verklaren, dat de onderhande lingen wel is waar geen resultaat op geleverd hebben, maar dat zij niet af gebroken zijn. Men weet echter niet, of en wanneer de Finnen naar Moskou zullen terugkeeren. Hoewel er tal van geruchten de ronde doen, kan men nog niet zeggen, of de Russen voor het oogenblik verder zullen gaan dan het voeren van zenuwenoorlog", o.a. door een voortzetting van de reeds begonnen anti-Finsche perscampagne. BRITSCHE VLIEGTUIGEN IN BELGIË GEDLAALD. Gistermiddag hebben verscheiden^ Engelsche militaire vliegtuigen over de Belgische westkust gevlogen. Een der toestellen daalde op het strand te de Panne, een tweede te Coxyde. Een der de machine zou, naar men gelooft, op Belgisch gebied bij de Fransche grens geland zijn. De bestuurders der beide eerste toestellen zijn zeer jonge men- schen. Zij verklaarden zich boven Fransch gebied gewaand te hebben. VIER SCHEPEN VERGAAN. Sedert gisteren moeten thans op nieuw vier schepen worden toegevoegd aan de lijst van slachtoffers van den zeeoorlog. Het zijn de Britsche vracht boot ,,Matra" (8003 ton), het Nqor- sche tankschip ,,Arne Kjode" uit Ber gen, groot 11.019 ton en een treiler uit Fleetwood, de „Cresswell". Het vierde schip is de ..Panevezys" (1600 ton) van Litausche nationaliteit, dat in de Oost zee is vergaan. De marconist van dit schip is verdronken. Op de ,,Matra die na een explosie zonk, zijn twee leden der bemanning gedood, van den treiler worden zes op varenden vermist, terwijl van het Noor- söhe schip, een der booten, waarin ze ventien matrozen hadden plaats geno men, waarschijnlijk nog steeds op de Noordzee ronddrijft. De treiler, die 23 opvarenden in uitgeputten toestand op nam, heeft nog vijf uur naar de tweede boot gezocht, doch zonder resultaat. BRITSCHE TORPEDOJAGER OP MIJN GELOOPEN. Volgens een mededeeling der Brit sche admiraliteit is een Britsche torpe dojager op een Duitsche mijn geloopen en verloren gegaan. De naaste verwan ten van hen, die bij deze ramp werden gedood of gewond, zijn gewaarschuwd. Van de opvarenden zijn drie officie ren gewond, één mindere gedood en twaalf gewond, terwijl nog zes minde ren worden vermist. Sleepbooten en vissrhersschepen hebben meer dan ze ventig opvarenden van het oorlogs- schip opgepikt en aan land gebracht. SPRANG. Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers voor de Geref. Kerk al hier werden gekozen, tot ouderling de heeren A. C. Fijan, M. Haartsen en J. Verbeek, en tot diaken de heer G. S. Both. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle kwam Maandagavond in vergadering bijeen. Na opening heette de voorzitter de leden welkom in t bijzonder een drietal nieuwe leden, en sprak de hoop uit dat de club in dit seizoen vruchtbaar werk mag verrichten. Het ingekomen rapport betreffende het werk in den vorigen winter werd ter kennis derrT[^ den gebracht, waarna dhr. G. Bras penning een onderwerp inleidde over: ,,De verhouding van de Chr. vakbewe ging naast en tegenover de andere rich tingen in de vakbeweging, gezien in het licht van de ontwikkeling in het laatste tiental jaren." Op dit onderwerp volg de een flinke en leerzame bespreking. De volgende vergadering werd vastge steld op Maandag 18 D.ecember a.s. Tot secretaris der club were),, ge noemd Nico Klaassen. Naar wij vernemen zal het Co mité voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meis- jesvereenigingen alhier, evenals vorige jaren ook dezen winter wederom enke le winterlezingen organiseeren. Als eerste spreker hoopt op Doncferdag'^O dezer in het Ned. Herv. Kerkgebouw voor het comité op te treden Ds. Slob van Wijk. De jaarvergadering van de Chr. Gymnastiekvereniging ,,Pro Patria" te Sprang-Capelle is naar wij verne men vastgesteld op Maandag 11 De cember a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond. CAPELLE. Tot tijdelijk onderwijzer aan een Openbare school voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Enschede is be noemd de heer H. van Zeben,' kwee- keling met akte aan de O. L. school, in de Kom. Door de plaatselijke afdeeling van ,,De Macht van het Kleine" is, blijkens de laatste verantwoording afgedragen ten bate van de Chr. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte de som van 42.13. Vanwege den Chr. Besturenbond in de gemeente Sprang-Capelle zal a.s. Donderdagavond half acht in de Geref. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 14) Withers deed een paar flinke trek ken aan zijn sigaar oin die goed bran dende te houden, legde haar toen weg en zocht tusschen de papieren in zijn binnenzak. Hij haalde er een porte feuille uit, opende die en liet den blik rusten op een papier met aanleeke- ningen. Daarop nam hij zijn sigaar weer op en vertelde, terwijl hij van tijd tot tijd een trek deed. Op den veertienden gaf je me instructie om mevrouw Levinge in het oog te houden. Vandaag is het de acht en twintigste, zoodat ik preies veer tien dagen hier ben. Toen ik hoorde dat ik hierheen moest trof het mij dat de rol van invalide het beste zou zijn, want ik had wel eens gehoord dat de menschen hier om gezondheidsrede nen naar toe gingen. Als gewoon va- cantieganger zou ik in October een beetje verdacht geleken hebben en het voorwerp van ongewenschte nieuws gierigheid zijn geworden. Zooals het nu is, verbaast niemand zich over mijn lange wandelingen of necint ook maar de minste notitie van mij. Toe valligerwijze ontdekte ik het jonge vrouwtje direct bij mijn aankomst. Twee dames, een oudere en een jon ge, kwamen uit denzelfden trein, waarmee ik reisde, en een brik wacht te voor hun bagage en reisdekens. Ik had al gauw een idee wie het waren en vroeg er een witkiel naar. De oudste is Lady Anne Blount, zei hij, en de jonge mevrouw Levinge, ik was dus meteen op de hoogte. En heb je haar sedertdien niet ver laten gaan zonder een idee te heb ben waar ze naar toe ging en waar voor, hé? Neen, ik heb haar aardig goed in de gaten gehouden en de ligging van het logement hier is wat je noemt een buitenkansje. Het heeft precies uitzicht op het inrijhek, zei Kirby met een knik. Dat is nog niet het eenige voor deel, legde Withers uit. Het huis is, zooals je morgen zult zien, in een kom gebouwd. Het dateert uit den tijd van de geloofsvervolgingen, en de oorspronkelijke bewoners zaten blijk baar liever een beetje afgezonderd. Als gevolg van deze lage ligging stij gen de wegen, die er vandaan komen, naar alle kanten en daar de booinen vrijwel kaal zijn, kan ik niet alleen de menschen zien, die het groote hek in en uit gaan, maar ook die gebruik maken van de heidepaden, welke van het huis naar twee verschillende uit gangen aan den rand van het park voeren. Een ideaal hoofdkwartier vond inr. Kirby. Welnu, vervolgde Withers, zijn blad met notities weer ter hand ne mend. Ik zou je een lange lijst kun nen voorlezen van de bewegingen van mevrouw Levinge gedurende de afge- loopen veertien dagen maar ik zal dit achterwege laten, omdat die geen van alle van cenig belang zijn. Laat ik be ginnen met drie dagen geleden toen ze met den trein naar Baylhain ging. Ik reisde er ook heen, zij deed 'n paar uur allerlei boodschappen en ging daarna naar de bank. Het was een filiaal van de National Provincial Bank of England. Ik liep achter haar aan. Maar wat moest ik daar binnen doen om me een houding te geven? Opeens viel me in. dat ik een cheque op de Londen en County Bank bij me had, die ik nog niet had verzilverd. Met een stalen gezicht bood ik die aan, me houdend als een domme huiten- man, die denkt dat je ieder cheque aan iedere bank zonder meer uitbe taald kunt krijgen! De jongeman, die me hielp, legde mij vriendelijk en be leefd uit dat ik abuis was en terwijl we stonden te praten, had ik volop gelegenheid om te zien wat mrs. Le vinge op de bank uitvoerde. Ze haal de geld vijf en twintig pond; twee biljetten van vijf en vijftien van een pond. Zakgeld om zoo té zeggen, con cludeerde Kirby. Dat was ook mijn idee, viel Wi thers hem bij. Maar luister nu verder. Gistermiddag ging mrs. Levinge wéér naar Baylham, en natuurlijk escor teerde ik haar weer op een afstand. Ik haalde den trein net op het nipper tje. Dezen keer geen gewinkel, maar recht-toe, recht-aan, naar de bank. Zij gaat binnen, ik ga een paar minu ten later naar binnen. Withers borg zijn aanteckeningen weg en keek zijn metgezel met leven dige oogen aan. En wat deed ze er ditmaal? ging hij langzaam voort. Dat geef ik je te raden. Ze nam tweehonderd pond op, in vijf en tien ponds biljetten. Er was ma-ar een bediende bij de hand, die haar hielp voor hij mij te woord stond. Ik vroeg hem een bankbiljet van vijf pond te wisselen en toen dat gebeurd was en ik naar buiten ging, was zij bezig haar bankbiljetten op te rollen in kleine bundeltjes en te persen in een taschje, dat met een gouden ket tinkje met een slot aan haar pols was bevestigd. Ouwe jongen, grinnikte Kirby, de asch van zijn sigaar afkloppend, ik geloof inderdaad dat je op dat mo ment „warm" was. Dat is geen zak geld. Niet precies, bevestigde Withers, en terwijl ze pas twee dagen te voren geld gehaald had. Wat maak jij daar uit op? Dat ligt nogal voor de hand, lijkt me toe, was het wederwoord. Eerst nam zij een bedrag op voor haar eigen loopende uitgaven en toen kwam er plotseling een onverwachte vraag om véél geld van andere zijde. Wat is ei daarna nog gebeurd? Ik was vanmorgen vroeg op wacht, antwoordde Withers. Eerst in mijn slaapkamer hier vlak boven, hij bewoog zijn hoofd in de richting van het plafond, daarna in deze kamer. Om half tien ging het hek open en mevrouw Levinge, in gezelschap van een andere dame, ook een logée, reed uit in een licht pony-wagentje. Met een twaalf mijls vaart gingen zij er van door, en ik had het nakijken. Niets aan te doenHet eenige wat er voor mij op zat, was op haar terug komst te wachten. Dat was een aardig geduldwerkje, want ze bleven tot één uur uit. Tegen half drie merkte ik dat mevrouw Levinge door het park liep, kennelijk in de richting van het poort- je, dat toegang geeft tot de groote hei. Ik maakte dat ik weg kwam, en zeker dat nimand me kon zien, haastte'1^ mij langs het pad, dat buiten om het landgoed loopt. Het bleek, dal ik het bij het rechte eind had, ze kwam uit het poortje te voorschijn en ging de hei op. Ik schaduwde haar een heel eind en ten laatste bleef zij, alsof zij o]) iemand wachtte, stilstaan bij een dennenbosch. Ik lag goed verscholen tuschen de booinen. Na een poosje be gon zij te roepen, tegen iemand, die in het bosch was, leek het; ik kreeg den indruk dat zij een naam riep, maar ik kon het niet duidelijk verstaan, waarschijnlijk door het ruischen van de hoornen. Ik sloop verder tot ik ach ter haar was, maar ik zag niemand en na eejjigen tijd daar besluiteloos gestaan te hebhen, ging zij naar het huis terug. Ik volgde haar, zag haar bij het poortje het park weer in gdati en kwam regelrecht hierheen. Kirby knikte nadenkend toen de ander ophield. Dan is tot dusver het geld het belangrijkste punt, merkte hij op Ik sta je borg, dat je binnenkort wat ont dekken zult in die richting. Enkele oogenbliken heerschte er stilte in de kamer, toen zei Withers: Nu zou ik jou nog wel'een paar dingen willen vragen, Kirby. Je stuur de me zóó hals over kop wég dat er niet veel tijd over bleef om bijzonder heden van je gewaar te worden. Ik moest een zekere dame in het oog houden en er op letten of er iemand kwam opdagen, die op dit portret leek. Dat was alles. (Wordt vervolgd.) Zeer duidelijke kalender, mei 6 prachtige afbeeldingen van klipperschepen! Mooier en kleurrijker dan ooit! Bij inzending van 8 postzegels van 5 ceht of liever nog storting van 40 cent op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU, Afd. 1 16 HEERENGR. 18.2, AMSTERDAM-C. MM li lËiÈkl m

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2