1 MAGGI helpt de huisvrouw RECHTSZAKEN, NIEÜWKUIJK. ook in deze moeilijke tijd MAGGI5 POULET-SOEP MAGGI5 BLOEMKOOL-SOEP WASPIK, KAATSHEUVEL. Het nieuwe gemeente-wapen van Sprang-Capelle. MAMSDONK. DRUNEN. GEERTRUIDENBERG. Kerk aan het Bruggetje een propagan- da-avond worden gehouden, waarop als spreker zal optreden de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, met het onderwerp: ,,In volle WapenrustingDs. J. Dijk Geref. predikant alhier zal een ope nings- en Ds. R. de Bruin, predikant ^der Ned. Herv. gemeente te Waspik een slotwoord spreken. Bij het gehouden examen voor het middenstands-diploma, algem. han delskennis slaagde de heer J. Kerst Gz. Hij genoot zijn opleiding bij den heer J. J. v. Drunen te Waalwijk. VRIJHOEVE-CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Be langen alhier kwam Vrijdagavond het Comité Sprang-Capelle en omstreken van de Centrale voor Werkloozen in vergadering bijeen. In de bestaande vacature werd tot voorzitter gekozen de heer M. de Kruis, hoofd der Chr. School aan den Loonschendijk, welke die be noeming aanvaardde. Maandagavond reed de heer B. met zijn rijwiel op de Hooge- vaart in den langs den weg gelegen sloot, doordat hij moest uitwijken voor een auto en door de mist het spoor bijster raakte. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrijer Zondag j.l. herdacht de R.K. voet- balvereeniging S.D.O. haar 12J/2 jarig bestaan. Vanwege de tijdsomstandig heden werd alle feestvertoon ter gele genheid van dit feest achterwege gela ten en is dit jubilé herdacht met het geven van een athletiek-wedstrijd die in alle opzichten goed is geslaagd. De prijzen werden als volgt behaald: Hardrijden met hindernissen: le prijs Rijnier van Baardwijk, 2e pr. Jan van Heivoort. Hardloopen met hindernissen: le prijs Mart. v. d. Oord, 2e pr. Jac. van der Pennen. Hardloopen met hindernissen voor junioren: le pr. Kees Eekels, 2e pr. Jan van Loon. Toi^y/tr.&kken: le pr. Groep 1; Jan de Pint, J. Thijs- sen, M. Schellen, J. van Bunt, L. van Son. 2e pr. Groep 2; J. van Liempts, M. Verrijt, A. van Dommelen, W. Horn- man, H. de Bont. Hardloopen 1500 meter: le pr. Jac. van der Pennen, 2e pr. Ant. van Baardwijk, 3e pr. Th. Coolen. W ielerwedstrijd: le pr. A. van Bokhoven, 2e pr. A. van Son. De R.K. tooneelvereeniging Kunst na Arbeid-' herdenkt in December a.s. haar 20-jarig bestaan. In haar jongste vergadering heeft de vereeniging be sloten dit feit feestelijk te herdenken. F Maggi's Bouillon, Aroma, Soepen en Jus zijn bij Uw winkelier normaal verkrijgbaar. 6 ct. p. tablet voor 2-3 borden 8 ct. p. tablet voor 2-3 borden Er zal gedurende de Kerstdagen ter ge legenheid van dit feit een groote jubi leum-uitvoering worden gegeven. Er zal een revue worden opgevoerd door de vereeniging zelf, over het verloop, werking enz. gedurende deze 20 jaren. We vernemen dat de samenstelling dezer revue in handen is van den heer F. van Valderen te 's Bosch. Naar we vernemen zal het Groene Kruis, afdeeling Waspik, op Vrijdag avond a.s. in de voormalige openbare school een filmavond geven. JTraditiegetrouw zal St. Nicolaas dit jaar wederom zijn rondgang door de Gemeente houden. Door St. Nicolaas- comité en Winkeliersvereen. wordt in deze samengewerkt. Bereids is door B. en W. vergunning verleend tot 't hou den eener collecte tijdens den rond gang. Dag en tijdstip van rondgang zal nog nader worden bekend gemaakt. Op initiatief van Herwonnen le venskracht zal op Donderdag 16 Nov. in het Patronaat een filmvoorstelling gegeven worden. Als hoofdnummers zullen worden vertoond: Camerajacht op zeehonden aan de Oostzeekust en Ziekteproces der T.B.C. in woord en beeld. Na de pauze zal nog worden ver toond Taut ank amen, Poppencabaret in de kluchtfilm ,,De rose bril". De voorstellingen zullen plaats heb ben te 3 uur voor de dames en ten 7 uur voor de heeren. Bezoekt deze film! U steunt hiermee de lijdende menschheid. Voor de T. B. C. Er waren verschillende omstan digheden, die een drukke uitvoering op Zondagavond in den Gildenbond alhier niet in de hand werkte. Er zou inkwartiering komen in het bondsgebouw; de militairen ver loven waren ingetrokken; de toe stand werd critieker gedacht etc.; desondank* was de zaal redelijk goed bezet toen „Ars Longa Vita Brevis", uit Tilburg op het tooneel verscheen met een der beste werken van de laatste jaren van hun re pertoire „Robbedoes" van Christine BommelKouw en Henk Bakker. We kennen Ars Longa en weten bij ondervinding, dat dit gezelschap niet komt met half werk. Ook Zondag avond was haar optreden af. Zooals „Robbedoes" uitgebeeld werd met sprankelende humor, met fijn aan. voelen van juist dat wat „Robbedoes* maakt tot een „Robbedoes" die te genieten is vanaf het begin tot het einde kan alleen ten dilletanten- groep, waarover Ars Longa beschikt. Doch ook naast de figuur van „Robbedoes'' gaven de anderespelers keurig spel. Mogelijk voor meerdere bezoekers ietwat boven de sfeer, waarin zij genieten kunnen, waar door verklaarbaar is, dat er mo menten waren, waarvan de fijne hnmor niet genoten werd, die ge presenteerd werd. In totaal een uit voering, die geslaagd is, wat spel en verwachting van spel betrof, doch die 't doel, deT.B.C. kas te spekken niet bereikte. De K. G. V. De oproep door de Kaatsheuvel- sche Gymnastiekvereniging ,,K. G V." vorige week gericht tot de Kaats- heuvelsche jongens om adspiranllic te worden van de herboren vereeni ging is schitterend beantwoord. Maandagavond waren een kleine honderd jongens in het patronaat present, die met toestemming van hunne ouders zich schriftelijk op gegeven hadden om tot de K.G. V toe te treden. Er blijkt dus andermaal uit, dat de behoefte aan beoefening van de gymnastieksport ter plaatse niet onderschat is. De oefeningsavond voor de kleinen staat voorloopig vast op Maandagavond, die der groote is definitief op Maandagavond half 9 Sinds de vereeniging der vroegere gemeenten: 's-Grevelduin Capelle, Sprang' en VrijhoeveCapelle tot de gemeente Sprang Capelle, ingevolge de wet van 22 December 1922, in wer king getreden 1 Januari 1923, had deze "nieuwe gemeente nog geen eigen ge meente-wapen. De oude gemeenten hadden indertijd de volgende wapens: 'a. Vrijhoeve-Capelle: schild van zilver, beladen met een kapel en klok kentorentje, staande op een lossen gras grond, alles van natuurlijke kleur; b.' s-Grevelduin-Capelle: schild van zilver, beladen met een berg, op de welke is geplaatst een kapelletje, alles in natuurlijke kleur. c. Sprang: schild van zilver, bela den met drie roode kussens, geplaatst een en twee. Het gemeentebestuur van de huidige gemeente Sprang-Capelle, met aan 't hoofd burgemeester Smit, meenden te recht dat aan dezen toestand een einde moest komen en hebben tot H. M. de Koningin een verzoek gericht om deze gemeente een nieuw wapen te verlee- nen. De Hooge Raad van Adel heeft daar omtrent gunstig geadviseerd aan den Minister van Staat, minister van Alge- meene Zaken en bij koninklijk besluit van 26 October 1939, No. 15, is deze gemeente een nieuw gemeente-wapen toegestaan, waarvan men de afbeel ding hierboven ziet. Hoe dit wapen is gedacht en tot stand gekomen, moge blijken uit de na volgende toelichting: Omstreeks 1400 werden ,,de moeren up die Sprange" bezeten en ontgonnen door Foyken Foykenszoon, heer van Waalwijk, tresorier van den Graaf van Holland van 1408—1410. Zijn zoon Hugo van Wyelenstein volgde hem op in zijn leenen, maar deed het ambacht van Sprang over aan den man zijner zuster Christina, Adam van der Duyn. Van dit echtpaar bevindt zich in de kerk te Sprang een grafmo nument uit 1417. De van der Duyn's bleven de Hee ren ter plaatse tot in de 17de eeuw, dus drie eeuwen lang. In de historie van Sprang spelen de van der Duyn's den eersten rol, weshalve er alle aanleiding is dit feit in het wapen van Sprang- Capelle tot uiting te brengen. □O y^-CA Het geslacht van der Duyn voert in goud een leeuw van keel, getongd en genageld van azuur; een barensteel van azuur over de schouders van den leeuw heengaande. Het gebied der Gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle was oudtijds ver deeld over de ambachten Schrevelduin, Vrijhoeven, Nedetveen en Zuidewijn. Schrevelduin was het oudste en belang rijkste, daar stond de kerk. De oudst bekende naam van het am bacht Schrevelduin is Wendelnesse. Het ambacht Wendelnesse was in han den van een geslacht van dien naam, dat reeds in 1200 vermeld wordt in den persoon van Egidius de Wendelnesse en dat ook verder in de 13de, 14de en 15de eeuw bekende personen heeft op geleverd. De Wendelnesse's zijn van denzelf den stam en voeren hetzelfde wapen als de Nederveen's, die het aangrenzende ambacht Nederveen in hun bezit had den. Er is dus alle aanleiding om ter aanduiding van het gebied van Capelle het wapen Wendelnesse te bezigen. Dit wapen vertoont: in zilver een dwarsbalk van keel vergezeld van 15 liggende blokjes van sinopel, geplaatst boven den balk 5 en 4, daaronder 3, 2 enl. Met het oog op de duidelijkheic bij stempelafdrukken verdient het ech ter aanbeveling om het aafttal blokjes in het Gemeentewapen te beperken en terug te brengen op jdrie en twee bo ven den balk en twee en één daaron der. Bovendien zou het Gemeentewapen gedekt kunnen warden met de gebrui kelijke kroon van drie bladeren en twee paarlen. Op grond van het bovenstaande heeft de Hooge Raad van Adel den Minister dan voorgesteld het daarheen te leiden, dat aan de Gemeente Sprang- Capelle het navolgende wapen worde verleend: gedeeld: I in zilver een dwarsbalk van keel, vergezeld van acht liggende blokjes van sinopel, geplaatst boven den balk drie en twee en onder den balk twee en één; II in goud een leeuw van keel, ge tongd en genageld van azuur en een barensteel van azuur met drie hangers, over de schouders van den leeuw heen gaande. Het schild gedekt met een gouden kroon van drie bladeren en twee paar len. De minister heeft aan dit voorstel gevolg gegeven en met het desbetref fende koninklijk besluit heeft de ge meente Sprang-Capelle een mooi en historisch juist wapen verkregen, waar mede wij haar gaarne geluk wenschen, niet 't minst Burgemeester Smit, die zich hiervoor heel veel moeite heeft gege ven. Thans bezit Sprang-Capelle een mooi wapen, zooals het heeft een keurig, doelmatig ingericht raadhuis met een stemmige, mooie raadzaal, aan welker verfraaiing en doelmatige inrichting steeds alle zorg wordt besteed. bepaald. RAAMSDONKSVEER. De Harmonie „De Eendracht" opende Zondag j.l, des avonds half acht, haar winterseizoen met een uitvoering voor haar donateurs en eden. Door het Bestuur was geëngageerd »Roomsch Tooneel» uit 's Hertogen- josch onder regie van den alom- bekenden Kees Spierings. Opgevoerd werd het blijspel in 3 bedrijven »De PrivéVerpleegster» door A. den Hartog, waarmede ge noemde vereeniging in tal van plaatsen van ons land zoo'n uit- bundig succes heeft weten te boeken. Ook hier was het succes weer enorm. De tjokvolle zaal genoot van het sublieme spel dat door deze dillettanten vereeniging op een wijze, dat voor bet beroepsspel absoluut niet onder behoeft te doen, voor het voetlicht werd gebracht. Telkens daverde de zaal van het lachen om daarop weer in alle stilte ook de zeer gevoelvolle gedeelten te aanhooren. Politie diploma. Onze dorpsgenoot, de heer M. Pulles slaagde te 's Bosch voor het politie diploma. Bakkers-diploma Onze dorpsgenoot, de heer Th. van Delft slaagde te Breda voor het diploma vakkennis voor bakker. Brand op Giersbergen Zaterdagmiddag is het mooie en landelijk gelegen gehucht Giers bergen aan den ondergang ont komen. Bij landbouwer C. Smits was men in de schuur bezig met het dorschen. Zooals alles tegenwoordig snel moet gaan, wordt daar een benzine motor voor gebruikt. Ter wijl men »koffie« ging drinken liet men de motor doordraaien. Dit was altijd al goed gegaan, maar Zaterdagmiddag liep het mis. Hoe het gebeurd is, is nog niet bekend, maar op een gegeven moment schijnt een stroobos op den gloeien- den uitlaat terecht te zijn gekomen, waardoor het stroo vlam vatte. Het vuur sloeg over op het dak, maar intusschen had men 't gevaar opgemerkt. In een oogwenk waren alle bewoners van het gehucht op de been. Mannen, vrouwen en kinderen droegen water aan,terwijl de handbluschapparaten op de vuurzee werden leeggespolen. In volle galop vertrokken twee paarden naar Drunen om de brand spuit te halen. Brand op Giers bergen beteekent een ramp. Het heele gehucht bestaande uit een achttal met stroo gedekte, groote boerderijen zou een prooi der vlammen kunnen worden. In Drunen had men het gebaar vernomen en in oorlogstempo trokken twee wagens militairen de heide in om de helpende hand te bieden. Men slaagde er in het vuur te temmen. De schade bleef beperkt tot een vernield dak en door water schade geleden koren. Dank zij het krachtig optreden van alle bewoners van Giersbergen werd het gehucht voor den onder gang behoed. De Sociale Week. Zondag was dan het einde gena derd van de Sociale Week, georga niseerd door de R.K. Werkheden- vereeniging. Resumeerend kunnen wij zeggen dat deze Sociale Week, net kleine Roldu in alle opzichten is geslaagd. Ieder heeft het zijne daarvan kunnen meenemen en ongetwijfeld zal deze week er toe hebben bijgedragen een anderen en tevens waren kijk te geven op het gezin, ongetwijfeld zal het ook zijn vruchten aiwerptn tot heil van den opbouw van een nieuwe maatschappij. Mogen wij hopen dat door deze Sociale Week de victorie daarvan te Geertruidenberg begint. Doordat Vrijdagmorgen een haak van een takel losschoot waar aan een groote ijzeren plaai hing, kwam de arbeider P. v. Prooijen, werkzaam voor de Tankfabriek, aan den loswal alhier met zijn beenen onder deze plaat terecht. Per auto moest hij naar dokier Jaspers worden vervoerd voor ge neeskundige hulp waarna de getrof fene naar zijn woningisovergebracht. Waalwijker was gaan varen met een andermans boot. Op 7 September wilde een zekere G. van O wonende te Waalwijk gaan varen met zijn boot, die lag in het water van de Oude Maas. Toen hij kwam op de plaats waar de boot moest liggen bemerkte hij dat de boot verdwenen was. De metselaar H. P. bleek in de boot ts zijn gestapt en te zijn gaan varen. P. is eveneens te Waalwijk woonachtig en had van Van O. geen permissie gehad om te gaan varen. De politie wei d in de zaak gemoeid en tegen den metselaar werd proces verbaal opgemaakt. Maandag jl stond de metselaar terecht voor den Kantonrechter te 's-Bosch, die hem conform den eisch van den Ambtenaar van het O M. veroordeelde tot f 10 boete subs 10 dagen hechtenis. Oude schipper te Sprang-Capelle door motorrijder aangereden De 69-jarige schipper W, van Heijst wonende te Sprang Capelle reed aldaar op 23 Juni per fiets in de richting van Waspik. Bij een kruispunt van wegen werd de oude schipper aangereden door een motorfiets bestuurd door een machinebankwerker wonende te B reda. De schipper kwam daarbij te val len en liep een hersenschudding op terwijl zijn fiets ernstig werd beschadigd. De schuld van de aanrijding lag bij den motorrijder uit Breda die voor den schipper, die van rechts kwam den doorgang niet heeft vrij gelaten. De motorrijder stond Maar.dagjl. terecht voor den Kantoni echter te 's Bosch die hem veroordeelde tot een gt Idboete %an f 10 subs 10 dagen hechtenis en tot betaling aan den schipper van de civiele vordering groot t. 36,50. ADVERTEERT IN DIT BLAD. De minister-president, Jhr. Mr. de Geer, tijdens zijn radio-rede.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3