Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m ABDIJSIROOP De Algemeene Toestand „NOORD- BRABAND" 1843 Die Hoest bedreigt Uw Kindi Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD heerlijk gekruide SPECULAAS a 25 cent per half pond. Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop veStst&ifcte NUMMER 91. «i ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden. :nz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. STUURLUI AAN DEN WAL. Het heeft sterk de aandacht getrok ken en velerzijds afkeuring gewekt, dat ,,de Telegraaf" in een hoofdartikel van 1.1. Dinsdag de regeering openlijk ver wijt heeft gemaakt, dat ze .overijlde maatregelen" heeft getroffen en .afge gaan is op „onjuiste inlichtingen" enz. Niet minder dat in ditzelfde nummer, naast de bezadigde, bemoedigende rede van Jhr. de Geer, dit blad een inter view plaatste van oud-minister Colijn, waarin hij op- en aanmerkingen maakt op de regeering en dat juist op dit oogenblik. De N. Rott. Crt. schrijft daarover o.m.: „Nu de ban van de spanning, waar in ons volk de vorige week allengs was geraakt, door de radio-rede van minis ter De Geer is verbroken, komt in som mige persorganen kritiek los op het be leid \an de regeering. Hiertegen be hoeft :n beginsel geen enkel bezwaar te worden gemaakt. De regeering zel ve heeft er nog onlangs blijk van ge geven, de eigen verantwoordelijkheid van de pers, ook in dezen tijd, in stand te willen houden en dit sluit in, dat be denkingen tegen het regeeringsbeleid, welke bij de pers opkomen, niet achter wege mogen blijven. Wat de regeering echter, niet om haar eigen positie, maar in de eerste plaats in het landsbelang mag verwachten, is dat de geuite kri tiek billijk is en vooral dat zij behoor lijk gefundeerd is. Het oorlogvoerende buitenland zal zich maar al te gaarne werpen op uitlatingen in Nederland- sche bladen omtrent hier te lande ge troffen maatregelen in verband met onze neutraliteitshandhaving, uitlatin gen waarmee twijfel wordt gewekt aan den noodzaak dezer maatregelen. In dit verband betreuren we in hoo- ge mate een artikel in De Telegraaf, welk blad den staf meent te moeten breken over de houding der regeering. Alsof de hoofdredactie van dit orgaan de vergaderingen van den ministerraad heeft bijgewoond, constateert zij: „Het staat nu wel vast, dat de opwinding, die in de afgeloopen week in ons land heeft geheerscht, uitsluitend haar oor sprong heeft gevonden in de verkeer de beoordeeling van een mededeeling die ons ministerie had bereikt". Het is vooral de stelligheid dezer bewering, welke de göe-gemeente moet imponee- ren. Alleen de regeering kent alle in lichtingen, welke haar tot het nemen van bepaalde maatregelen nopen. Zelfs de best geïnformeerde bronnen beschik ken over niet meer dan halve waarhe den. We zwijgen er thans nog maar over, dat bovendien de vorm van de kritiek van De Telegraaf afbreuk zou kunnen doen aan het gezag van de re geering, die volstrekt niet het aureool van onfeilbaarheid bezit, maar die niet behoort te worden aangevallen op deze ongepaste wijze. Hetzelfde blad had reeds Maandag het gemis van journalistieken tact ge toond om, op dezelfde pagina, naast den tekst van de radio-rede van jhr. De Geer, een interview met dr. Colijn af te drukken, waarin deze oud-minis ter over het gebrek aan voorlichting van de zijde der regeering klaagt. In de Standaard van gisteravond, van welk blad de heer Colijn wederom hoofdredacteur is, komt een „driestar" voor van soortgelijke strekking. Zoo wordt daarin geconstateerd, dat de ra dio-rede „ongeveer een week te laat kwam". Het blad gaat hierbij uit van de, naar het ons wil voorkomen, alles behalve houdbare stelling, dat de re geering in verzuim is geweest, doordat zij, aleer zij de vorige week een aantal voorzorgsmaatregelen trof, niet haar geruststellend woord" deed hooren. De vraag nu, of er voldoende reden bestond voor de maatregelen die de vo rige week zijn genomen, kunnen uit den aard der zaak „the men in office" (de ministers), die over de grootste verscheidenheid van inlichtingen be schikken, met meer kennis van zaken beoordeelen, dan hij, die gelijk nu eenmaal o.m. met den driestar-schrij ver van De Standaard het geval is niet meer aan het roer staat en dus in zekeren zin stuurman aan den wal is. Wij zijn er van overtuigd, dat minis ters De Geer, Van Kleffens en Dijx- hoorn, om ons nu maar te bepalen tot de drie bewindslieden, welke bij het in de afgeloopen week gevoerde beleid 't nauwst betrokken zijn geweest, de man nen er niet naar zijn, om onder moei lijke omstandigheden al te goedgeloo- vig en te lichtvaardig handelende slachtoffers te worden van voorlichting met een grooter gehalte aan fantasie dan aan waarheid. Daarmee zij nog niet gezegd, dat er van overheidswege heelemaal geen fouten zijn begaan. Het is best moge lijk, dat het met name bij sommige mi litaire ondercommandanten en civiele autoriteiten ontbroken heeft aan de kalmte, waarmee bij de uitvoering der maatregelen te werk gegaan had dienen te worden. De regeering hiervan een grief te maken, is echter een tweede. Op welk tijdstip de regeering zich, bij monde van den minister-president, door middel van de radio tot ons volk zal wenden, moet aan haar en uitslui tend aan haar ter beoordeeling worden overgelaten." De Maasbode zegt o.m.: „Voor het Amsterdamsch orgaan staat het vast, „dat de opwinding die de afgeloopen week in ons land heeft geheerscht, uitsluitend haar oorsprong heeft gevonden in de verkeerde beoor deeling door het Kabinet van een me dedeeling, die ons ministerie had be reikt." Wij achten de mogelijkheid niet uitge sloten - om 't héél zacht uit te drukken dat dit voor hen, die er méér van kunnen weten dan de Amsterdamsche redactie, niet zóó vast staat! En heeft die domme Belgische re geering misschien ook al denzelfden blunder begaan als het onnoozele Ne- derlandsche kabinet? De „Telegraaf" schijnt het den laat- sten tijd als haar roeping te beschou wen om mét of liever tégen het tegen woordige "Kabinet te regeeren, al dan niet met behulp van interviews met een staatsman in ruste. En dan huilt het blad hartbrekende krokodillentranen oververzwak king van vertrouwen in de regeering! Dit laatste is inderdaad de aller slechtste dienst, dien men op het oogen blik aan het vaderland kan bewijzen." Zelfs in diplomatieke kringen te Ro me heeft dit artikel van „de Telegraaf" verbazing gewekt. Men was daar vol bewondering voor de rustige, docht vastberaden wijze waarop de Nederlandsche regeering dezer dagen is opgetreden. En men is dus ten hoogste verbaasd dat een Ne- derlandsch blad een zoo scherpe critiek op de genomen maatregelen uitoefent. De Italianen beschouwen een derge lijke houding als een bewuste ondermij ning van het regeeringsgezag en deze houding kunnen zij niet begrijpen, zeker niet in een critieken tijd en algemeen werd het artikel dan ook uiterst onge lukkig gevonden. ABONNEERT U OP DIT BLAD Finland en de Sovjetklem. De onderhandelingen te Moskou zijn dus mislukt en de Finsche delegatie is naar haar eigen hoofdstad Helsinski teruggekeerd zonder dat eenige over eenkomst kon worden gesloten. Het geen natuurlijk ook niet zeggen wil, dat elk nader overleg buitengesloten zal zijn. Maar de zaken staan toch voor het oogenblik zóó, dat de Finnen defini tief geweigerd hebben om op hun vas teland, aan de kust van de Zuidwest hoek een basis voor de Russische vloot af te staan (welke door finnen elke communicatie met andere staten in tijden van gevaar onmogelijk zou heb ben gemaakt) alsmede om afstand te doen van het gebied op de Karelische landengte, waarop ze ten koste van veel inspanning en inillioenen gelds hun verdedigingswerken tegenover Le ningrad hadden gebouwd. En wat nu? Zoo luidt thans de, vooral voor de Finnen, beangstigende vraag. Men be hoeft geen oogenblik aan te nemen, dat de Sovjets zich eenvoudig bij de afwij zing van hun eischen zullen neerleg gen. Van den anderen kant lijkt het evenzeer onwaarschijnlijk, dat ze een oorlog tegen Finland zullen beginnen. Dat zou al te sterk indruischen tegen de vredesprincipes, welke ze nog maar enkele weken geleden op zoo theatrale LEVENSVERZEKERING WAALWIJK wijze tegenover de houding van Frank rijk en Engeland hebben gesteld. Bo vendien is het winterjaargetijde on gunstig voor een oorlog in het gebied der Finsche meren en wouden. Uit de uitingen vol misnoegen van de Sovjetpers maakt men op en in Helsinski rekent men daar vast op dat de Russen een zenuwenoorlog zullen gaan voeren naar de wijze, waarop de Duitschers er zulk een te gen Tsjechoslowakije en Polen hebben ontketend, vóór ze deze landen over weldigden. In het verloop van zoo'n zenuwenoorlog doen zich incidenten genoeg voor, welke straks als voor wendsel kunnen dienen om aan een „onhoudbaar geworden toestand" met militaire middelen een einde te maken. Dit spel is reeds begonnen. In officiee- le kringen te Helsinski verklaart men, dat gedurende de laatste dagen zoowel te land als in de lucht „incidenten zijn voorgevallen, over welker strekking men zich noch tans niet officieel verklaart. Finland is voorbereid op een tijd van spanning, welke zes maanden of langer zal aanhouden vóór óf een overeenkomst zal worden bereikt, óf een Russisch militair ingrijpen kan worden verwacht. Sinds het uitbreken van de crisis zijn aan vrijwillige bij dragen voor de Finsche defensie 73 millioen mark binnengekomen, van cheques van millionnairs af tot de spaarpenningen van schoolkinderen en de trouwringen van weduwen toe. Met selaars, textielarbeiders, krantenjon gens, bloemenmeisjes, allen hebben hun bijdrage geleverd. Een vijfde deel van de Finsche bevolking, die 3mil lioen zielen telt, is onder de wapenen. Stalin, aldus meent men, hoopt, dat de financieele druk het economische le ven van Finland, dat reeds heeft te lijden van de inkrimping van den bui- tenlandschen handel, zal ontwrichten. Finland laat zich hierdoor overigens niet afschrikken. De Finsche bladen bereiden het volk erop voor, dat het zich beperkingen en offers zal moeten opleggen, die te oordeelen naar de ge beurtenissen van de laatste weken, met opgewektheid zullen worden gedragen. Men verklaart, dat Finsch gebied nooit onder controle van een vreemden staat zal worden geplaatst. De Finnen toonen zich verontwaar digd door den klaarblijkelijken Duitschen bijstand aan Rusland tot uiting komende in het stelselmatig hinderen van de Finsche scheepvaart in de Botnisch Golf, een scheepvaart dus op het neutrale Zweden. Herhaal delijk praaien Duitsche vaartuigen daar de Finsche schepen. Zal, zooals de Russische „Prawda" veronderstelt, Finland weldra moeten bezwijken onder den economischen last, w*lke de zenuwenoorlog dit groo- te land met zijn geringe bevolking op legt? Dat zou eigenlijk weer tot schande strekken van de beschaafde wereld. In Nederland en België, waar men zich óók een oogenblik dicht aan den oorlogsafgrond heeft ge waand, is de rust in beduidende mate weergekeerd. Men heeft er nu een aan nemelijke verklaring gekregen van de troepenconcentraties aan de Oost grens en weet er de beangstigende ge ruchten thans beïnvloed door het be lang van Duitschlands tegenpartij. De ten onzent en in het land onzer Zuider buren getroffen extra-militaire maat regelen hebben thans dit voordeel op geleverd dat geen der oorlogvoerende mogendheden nu nog eenige twijfel zal kunnen resten ten aanzien van onze vastbeslotenheid en ook van ons ver mogen om eiken inval van vreemde troepen met geweld te keeren. In Frankrijk en Engeland wordt onze krachtdadige wil om onze onzijdigheid te bewaren niet steeds gewaardeerd. Men zou het er over het algemeen meer waardeeren, wanneer we partij kozen aan de zijde der democratische mogendheden, die den strijd tegen Duitschland hebben opgenomen Men moet deze zienswijze niet te hard beoor deelen. De volkeren van Frankrijk en Engeland zijn er heilig van overtuigd, dat ze door hun strijd vele kleine neu trale staten redden van het verlies hun ner onafhankelijkheid aan Duitsch land. Daarom zoo redeneeren velen onder die volkeren hooren die be dreigde staten in ons front thuis en dienen ze den geallieerden strijdkrach ten gelegenheid te bieden om Duitsch land van zijn wakste zijde aan te tas ten. Onze zorg, dus van België en van Ne derland, om naar beide zijden een strikte neutraliteit te bewaren. HET VREDESINITIATIEF EN DUITSCHLAND. Na de weigering van Engeland en Frankrijk beschouwt Duitschland het aanbod als afgedaan. Woensdagavond omstreeks half ze- VANAF HEDEN dagelijks VERSCH verkrijgbaar ONZE ZEEK BEKENDE t.i.99. PULLES-HEESBEEN ven hebben de gezanten van Nederland en België zich op uitnoodiging van Mi nister von Ribbentrop naar de Wil- helmstrasse begeven, waar de Duitsche Minister hun namens den Rijkskanse lier mededeelde, dat, na de bruuske weigering van het aanbod van goede diensten van H.H.M.M. de Koningin der Nederlanden en den Koning der Belgen door de Britsche en Fransche regeeringen ook de Duitsche regee- rin g het aanbod als afgedaan be schouwt. REGEERING TREEDT IN CONTACT MET BELGISCHE REGEERING. Naar aanleiding van het antwoord van den Duitschen rijkskanselier op de aanbieding van goede diensten door onze koningin en den Belgischen ko ning, vernemen wij, dat onze regeering thans de situatie overweegt en zich daarover met de Belgische regeering in verbinding zal stellen. Eenige der 20 kruiden AKKER'S NOG EEN ENGELSCHE VERKLARING. John Simon zeide o.m. in 't Engel- sche Lagerhuis: „Duitschland heeft verklaard de Ne derlandsche en Belgische neutraliteit te respecteeren. zoolang Groot-Brittannië en Frankrijk dit doen. Op denzelfden dag legde de Nederlandsche eerste mi nister voor de radio een verklaring af, waarin hij zeide, dat Nederland geen inbreuk op zijn neutraliteit vreest, en dat de voorzorgsmaatregelen alleen noodig zijn. in verband met de toene mende spanning in Europa. De ontspanning, die op deze verkla ringen volgde, was een reden tot vol doening voor de Britsche regeering, die ik behoef het nauwelijks te zeggen -in elk opzicht voornemens is, over eenkomstig de consequente politiek van Engeland, de neutraliteit van Neder land en België te blijven eerbiedigen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. De Echo van het Zuiden, TVaaiwUbscbe en Langstraatsclie Courant Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als't ware wegtooverde bij haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook .,'s-Werelds beste Hoestsiroop" is: tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1,50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1