BINNENLAND De nieuwe 7heeka(ender een. 1 ri^nrri ÏJN FlI GEMENGD NIEUWS. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. SPRANG—CAPELLE. -nMijnhardtje WEER EEN GEVAL VAN UNIFORM-SMOKKELARIJ? Twee broers te Kerkrade aangehouden. Dinsdag heeft de politie van Kerk rade de gebroeders H. R. en W. R. naar Maastricht overgebracht en daar in het Huis van Bewaring opgesloten. Naar verluidt moet de aanhouding en insluiting verband houden met door hen gedane pogingen om zich in het be zit te stellen van onderdeden van mi litaire uniformen bij een inwoner van een gemeente in de buurt van Sittard. H. R., die statenloos is, werd eenige jaren geleden, toen hij nog in Kerkra de woonachtig was, in het belang van de openbare orde uit het land gezet. Hij vertrok toen naar een naburige Duitsche grensgemeente. W. R., die de Nederlandsche natio naliteit bezit, woonde op het oogenblik te Kerkrade. Reeds aan het einde der vorige week arresteerde de politie H. R., in een café op het gebied van Kerk rade, vlak bij de Duitsche grens. Later werd ook zijn broer gearresteerd. RIJKSSCHATKIST OP 31 OCTOBER 1939. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen op ultimo October van dit jaar, bracht de Rijksinkomsten belasting 88.454.480 op, tegen 74.992.003, of 13.463.476 meer dan het vorige jaar. Aan Vermogensbelas ting werd tot en met 31 October f 1.7-961.356 geheven, of 349.139 meer dan in 1938 tot dien datum. Het totaal der belastingen was dan ook 14.081.379 hooger dan het vorige jaar over de eerste tien maanden. Wat de andere rijksmiddelen betreft, kan gezegd worden, dat de oorlogstoe stand zich nog lang niet weerspiegelt in de cijfers. De rechten op den invoer, begroot over een maand op 8.000.000, belie pen over October j.l. 11.531.676 te gen 9.962.508 over dezelfde maand in 1938. Een vrij sterke stijging dus nog! De opbrengst over de eerste tien maanden van dit jaar aan invoerrech ten was ruim 98 millioen tegen ruim 82 millioen over dit tijdvak in 1938, of pl.m. 163^ millioen meer. De raming is met 18.682.639 over schreden. De suikeraccijns, waarvan in Sep tember j.l. de opbrengst 5.534.170 bedroeg, steeg in de maand October tot 5.961.691 (tegen 5.235.656 in October 1938) Ook de Omzetbelasting heeft nog bij gedragen tot het gunstig resultaat der overige middelen. Bij een inaandelijk- sche raming van 6.833.333 bedroeg de opbrengst over October 1939 13.118.509 (vorig jaar October 5.594.105), terwijl de raming over de eerste tien maanden met 7.482.034 werd overschreden. In vergelijking met dezelfde periode van het vorige jaar f -vtsr BESTEL NOG HEDEN! beteekent dit een vooruitgang van 13.252.946. Aangaande de andere middelen kan nog worden vastgesteld, dat over de eerste tien maanden van dit jaar de ra ming overschreden de Dividend- Tantièmebelasting met 1.957.439, de accijns op het gedistilleerd met 1.912.829, de accijns op bier met 1.035.844 en de accijns op tabak met ruirn 3 millioen. AUTOMOBILIST TEGEN EEN BOOM GEREDEN EN GEDOOD. Gisteren is een ongeveer 20-jarige man uit Amsterdam, door nog onbe kende oorzaak met zijn auto tegen een langs den weg PuttenErmelo staan- den boom gereden. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentehuis van Putten overge bracht. DOODELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. Gistermiddag is de 12-jarige scholier J. A. v. d. Meer, gewoond hebbende in de Hudsonstraat, op de Westzee dijk alhier van een rijdenden tramwa gen van lijn 15 gesprongen, waarop hij aan den achterkant was geklommen. De jongen viel en werd overreden door een personenauto. Zwaar gewond is hij naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar hij kort na aan komst is overleden. AUTO GESLIPT. De bestuurder gedood. Gistermiddag is een personenauto, bestuurd door den gemeente-arts dr. de Konink uit De Wijk, tengevolge van het gladde wegdek, even voorbij de kom van het dorp De Wijk, geslipt. De auto sloeg tegen de langs den beton weg staande boomen, waarop dr. de K. uit den auto werd geslingerd en in be- wusteloozen toestand op den weg bleef liggen. De auto kwam in de aan de andere zijde van den weg grenzende bermsloot terecht. In zorgwekkenden toestand is dr. de Konink, die alleen in den wagen zat, per ziekenauto naar het Diaconessen- huis te Meppel vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gistermiddag ongeveer 4 uur kwam van uit de richting Bergen op Zoom TOEN JOOP VRIJ WILDE VRAGEN... door Lies Helgers. „Als je dan beslist mee wilt om oom naar de boot te brengen, moet je het maar zelf aan meneer Voeren vragen", zei vader. Hij begreep best, dat Joop mee wilde naar Rotterdam om oom Huug naar de boot naar Amerika te brengen, maar ze moesten daarvoor 's morgens al met de trein naar Rotter dam en natuurlijk had Joop school. Hij moest het zelf aan den onderwijzer vragen. „O, dat is goed", zei Joop en hij dacht: Dan komt het wel in orde. Me neer is altijd heel aardig en hij vindt het vast wel goed. Zo zeker was Joop ervan, dat me neer het wel goed zou vinden, dat hij die avond niet eens zijn huiswerk maakte. Hij moest in het vrij kwartier toch weer weg! De trein ging al om half elf! Toen hij zich de volgende morgen aankleedde, riep hij: „Moeder, zal ik mijn matrozenpak aandoen? Dat hoort eigenlijk op een boot!" „Dat is best," riep moeder. „Zorg maar, dat je er netjes uitziet. Ik hoop, dat je kunt komen. Je moet niet meer eerst naar huis gaan, kom maar direct op het station." Zo spraken ze dan af en Joop liep fluitend naar school. Het was reuze fijn om oom Huug weg te gaan brengen en ze mochten zelfs die grote boot bekijken. Maar bijna even fijn was het 0111 een dag extra vrij te hebben, terwijl alle andere kinderen een vrachtauto over den straatweg Bergen op Zoom—Wouw gereden. Even voor den Wouwschen overweg reed de chauffeur van dezen vrachtauto een zijweg in, die leidt naar het pad vindershuis de Kraggen. Toen de chauf feur den zijweg was opgereden, hoor de hij achter zich een hevigen slag. De chauffeur stopteonmiddellijk en toen hij den auto veriaten had, zag hij dat een motorrijder op den Wouwschen straatweg in volle vaart tegen n boom was gereden. Onmiddellijk kwam hulp opdagen en legde men den zwaargewonden motor rijder langs derf weg. Bij onderzoek bleek dat het wafe de 56-jaiige heer A: Bijnen uit Bergen op Zoom, een agent van de Verzek^ringsmij. R.V.S. On middellijk werd' medische hulp ontbo den. Na voorloopig verbonden te zijn, is de heer Bijneji per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Kort na aan komst is hij daar overleden. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM Is A. de eenige verdachte?^- In de moordza'ak van Leidschendam zijn thans aanwijzingen aan 't licht ge komen, waardoor de stelling dat de ge arresteerde R. A. den moord alleen zou hebben gepleegd'1, iets aan waarschijn lijkheid wint. De sluismeester en de sluiswachter te Leidschendam hebben n.l. aan de po litie verklaard, dat zij, toen zij den be- wusten auto bij de sluizen hebb enge- zien, slechts één persoon zagen, die den auto bestuurde en gekleed was in kor poraalsuniform. Zijn handen en ge zicht, aldus verklaarden zij, waren met bloed bemorst. Daaruit volgt nog niet direct, dat er in den wagen slechts één persoon is geweest, daar, zooals reeds eerder ge meld, de eventueele tweede persoon zich onder een plaid in een achterge deelte van den wagen kan hebben be vonden. A. blijft nog steeds beweren slechts medeplichtig te zijn geweest. Ondanks de verklaringen van ge noemde twee getuigen blijft de politie nog steeds zoeken naar het spoor van den evtueelen tweeden verdachte. •VAK-VALKENBURG 'S-: LEVER DRAIS e ZACHT VAN SMAAK - PR US 70 et* SPRANG. Predikbeurten Zondag 19 Nov.: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. 2 uur Ds. A. Sirag. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en nam. drie uur Ds. B. A. van Lummel. A.s. Maandagavond half acht, houdt de Koleninkoopvereeniging, on- derafGeeling van de Afd. Sprang van hel Ned. Werkl. Verbond „Patrimo nium' haar jaarvergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. Aan de orde komen: Rekening en erant'voording, bestuursvoorstel en bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding. Woensdagavond half 8 ia 1 in oe zaal van den Chr. Volksbond alhier eene ve: gade ring worden gehouden van de gecombineerde besturen der afdee- lingen van bij het Chr. Nat. Vakver bond aangesloten bonden, ter bespre king en voorbereiding der in de aan staande weken te voeren huisbezoek- actie. Donderdag 23 November des avonds half 8 zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier eene vergade ring worden gehouden, waarin op uit- noodiging van de A. R. Riesvereeni- ging alhier hoopt op te treden de Wel- Ed. heer C. B. van de Wal uit 's-Her- togenbosch, met het onderwerp: „De wereldgeschiedenis in het licht der profetie. Geestverwante belangstellenden zijn welkom. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a. cl. Loonschendijk, des v.m. 9.30 uur en des nam. 2 uur op te treden Ds. Vroegindewey. Bij onderhandsche aanbesteding is het glas- en verfwerk van een nieuw te bouwen kazerne te Breda opgedragen aan Gcbr. van der Waals alhier. Op 1 Dec. a.s. zal de heer C. Vos Gzn., alhier 40 jaar werkzaam zijn als besteller bij het hulppostkantoor. Gedu rende deze 40-jarige ambtsperiode heeft de jubilaris zich doen kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar, die steeds ieder, zoover in zijn vermogen lag, ter wille was bij het afwerken van post zaken, waardoor hij zich talrijke vrien den verworven heeft. Ongetwijfeld zullen velen deze gele-/ genheid benutten om Vos hun dank en waardeering te betuigen voor de wijze, waarop hij op zijn terrein steeds de be langen der inwoners heeft behartigd. VRIJHOEVE-CAPELLE. Donderdagavond hield de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle in het Geref. Kerkgebouw alhier de jaarlijk- sche November-propaganda-vergade- ring welke slechts matig bezocht was. De voorzitter de heer W. Dalmaijer opende deze samenkomst met het laten zingen van Ps. 89 3, het lezen van Efeze 6 1—20 en gebed. In een kort openingswoord wijst de voorzitter op den rijken zegen des Heeren in 't ver leden. Ds. Dijk, Geref. predikant alhier 't woord verkrijgende, zegt de uitnoo- diging om dezen avond een kort ope ningswoord te spreken, gaarne te heb ben aanvaard, omdat hij warme be langstelling heeft voor den arbeid van het Chr. Nat. Vakverbond. In dezen tijd met zijn velerlei geesten welke scheiding willen brengen, hebben wij als christenen ook in den arbeid den Heere te dienen. Hierna trad als spreker op de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, met het onderwerp: „In volle wapenrusting". Spr. wijst op de beteekenis van het Chr. beginsel in het sociale leven. God heeft de Chr. Vakbeweging willen gebruiken om tot betere sociale verhoudingen te komen. De mensch echter heeft God onttroond op het terrein van den arbeid. De zon de is de oorzaak van de wanverhoudin gen. De Chr. Vakbeweging heeft steeds den strijd gevoerd tegen de zonde; ook in dezen tijd is het noodig te streven naar samenwerking op grond van Gods recht, al worden wij dan ook gehoond en gesmaad. Als de economische zor gen vermeerderen hebben we te zijn 'n schild voor het zwakke. In de Chr. Vakbeweging heeft God ons een mid del gegeven om onze volksgemeen schap te dienen, om in volle wapen rusting van Den Koning in den arbeid op te komen voor Zijn Naam. Ds. de Bruin, Ned. Herv. predikant te Waspik, sprak een kort slotwoord, er op wijzende dat allen arbeid moet staan in het licht Gods. Laat er bij ons geen verslapping zijn, de geest van Sa tan woed om ons heen; laten wij ons vaardig maken door de geest van Christus; één zijn als Prot. Chr. arbei ders, over alle kloven heen zien, om één kenen. Die hadden ze in de vorige na tuurkundeles behandeld, maar toen had Joop niet al te goed opgelet. Hij stond nu met een wanhopig gezicht voor het hord en wist werkelijk niet, waar hij het eerst mee zou beginnen. Hij zag al voor zich, hoe hoos meneer zou zijn en dan- mocht hij zeker niet vroeg weg. Juist op dat ogenblik werd er geklopt en meneer liep naar de deur 0111 open te doen. Joop was zo opge lucht, dat hij vlug het krijtje neergooi- moesten werken. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Joop een beetje luidruchtig was van opwinding. Natuurlijk was dat niet verstandig van hem, want hij had me neer nog niets gevraagd en het was dus maar het beste om stil te zijn, tot hij het in de pauze kon vragen. Maar daar dacht Joop niet zo over na. Het eerste uur ging alles nog vrij goed. Meneer merkte wel, dat er iets bijzonders met Joop aan de hand was, en hij besloot 0111 hem straks, bij na tuurkunde maar eens een beurt te ge ven. De jongen moest opletten en niet steeds 0111 zich heen kijken! Joop schrok dan ook vreselijk, toen hij een beurt kreeg en voor het bord moest komen om een zuigpomp te te- dc en op zijn plaats ging zitten. Mis schien zou meneer dan wel vergeten, dat Joop voor het bord had gestaan. Maar meneer vergat het niet. Zodra hij weer in de klas was, zei hij streng: „Joop Baren, wie heeft je gezegd, dat je op je plaats mocht gaan zitten? Kom voor het bord en maak die tekening af. We zijn allemaal erg benieuwd 0111 te zien, hoe jij een zuigpomp maakt!" Er zal niets anders voor Joop op, dan om maar weer naar het bord te gaan en een zuigpomp te tekenen, maar toen hij klaar was, leek de tekening meer op een gieter dan op een zuigpomp! „Als ik eerst maar eenmaal in de trein zit, kunnen jullie voor mijn part de hele dag verder zuigpompen teke nen!" dacht Joop, toen hij onder het gelach van de anderen weer op zijn plaats ging zitten. Maar dit was nog lang niet hel eind van de ellende. Tot het vrij kwartier hadden ze gymnastiek en vlak voor ze naar het gymnastieklokaal zouden gaan, zei meneer Voeren: „Geven jul lie me nu maar vast de opstellen, die je voor het laatste uur hebt gemaakt, dan kan ik er vast een paar nakijken." Opstellen! Joop werd bleek van schrik. Hij had helemaal geen opstel gemaakt, omdat hij toch dacht, dat hij weg mocht gaan. Wat moest hij 1111 doen? Als meneer het merkte En toen bedacht hij zich opeens iets; en liet zich van zijn bank zakken. Doodstil zat hij nu op den grond. Als meneer hem niet zag, zou hij zeker niet merken, dat zijn opstel er niet bij was. De jongens liepen nu allemaal naar het tafeltje van meneer en leg den hun opstel daar neer. Maar plot seling struikelde een jongen over Joops heen en viel languit in de klas! Adieu oom Huug! Adieu Rotter dam, nu is mijn kans verkeken! dacht Joop en liet alle woede en verontwaar diging van meneer Voeren over zijn hoofd gaan. Hij hoefde er niet eens meer aan te denken 0111 het hem te vragen. Hij voelde zich allesbehalve prettig. Maar toen schoot hem iets anders door het hoofd. Aan het eind van de speelplaats was een muurtje, dat de tuin van het huis daarnaast van de plaats scheidde. Het moest niet moei lijk zijn 0111 ongemerkt op die muur te klimmen en in de tuin te springen. Die tuin liep rondom het huis en hij had daar zeker een gelegenheid om te ontsnappen. En werkelijk slaagde Joop erin om over het muurtje te klimmen. Maar hij kwam daar in een lelijke doorn struik terecht en zat tenslotte met een paar bloedige schrammen op de grond. Juist wilde hij weer opstaan, toen hij hoorde zeggen; „Ja, ik weet zeker, dat ik iets hoorde!" Twee men sen kwamen door de tuin dichterbij en keken zoekend om zich heen. „O, dat zijn de jongens van hier naast, van de school", antwoordde de ander. „Kom we zullen maar buiten een kopje koffie drinken, het is zulk zacht weer, het kan nog best hier in hetz onnetje De mensen gingen op een bank zit ten en even later bracht een dienst meisje een blad met koppen koffie. „Als ze daar nu lang blijven zitten, haal ik de trein nooit meer", dacht Joop, die zich heel stil hield. Maar de mensen waren niet van plan 0111 vroeg van het warme zonnetje te scheiden. En zo hoorde Joop de klok half elf slaan; de tranen sprongen hem in de ogen, maar er was niets meer aan te doen. Hij kon de trein nu toch niet •meer halen De klok sloeg elf uur en pas 0111 half twaalf gingen de menschen naar binnen en kon Joop uit zijn schuil- plaats te voorschijn komen. Heel lang zaam met zijn tas onder zijn arm, zijn matrozenpak vol vlekken en schram men op zijn gezicht en handen, liep Joop toen naar huis. Aan wat hij die middag op school te horen zou krij gen, dacht hij maar liever niet, maar het ergste van alles was, dat hij nu 00111 Huug niet had kunnen wegbren gen! Zeer duidelijke kalender, met 6 prachtige afbeeldingen van klipperschepen! Mooier en kleurrijker dan ooit! Bij inzending van 8 postzegels van 5 cent of liever nog storting van 40 cent op postrekening Nr. 262910, volgt franco toezending. Verschijning begin December, maar bestel nog heden om later teleurstelling te voorkomen. THEE-PROPAGANDABUREAU, Afd. 106 HFERENGR. 182, AMSTERDAM-C. vlucht direct voor De echte rijn niet rond, maar hartvormig.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2