BINNENLAND De Geheime Ingang GEMEENTERAAD VLIJMEN BOEKBESPREKING. RECHTSZAKEN. FEUILLETON GEMENGD NIEUWS. SPORT. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. MACHT OVER HET STUUR KWIJT. H. M. uit de Hoefbladlaan, eveneens te 's Gravenhage. Vermoedelijk doordat de bestuurster van de kleine auto wilde stoppen voor een wielrijder slipte de wagen, waar door mevrouw E. de macht over het stuur verloor en de auto van de kade in 't water stortte. De wagen verdween geheel onder de oppervlakte en kantel de bovendien. Omwonenden en voor bijgangers, waarvan enkelen zich in de vaart begaven, schoten onmiddellijk te hulp, maar aangezien de auto was ge kanteld duurde het ongeveer tien mi nuten voordat men er in geslaagd was om de beide dames te bevrijden en op het droge te brengen. Inmiddels was de geneeskundige dienst ter plaatse verschenen en hoewel nog geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toe gepast, bleken beide dames reeds over leden te zijn. HET VLIEGONGELUK TE HILLIGERSBERG. 19 »Eva's Oogen gaan Open" door A. M. Lijk van den bestuurder geborgen. Xacheniers Roegholt. De bergingspogingen van het Woens dagmiddag te Hilligersberg veronge lukte militaire vliegtuig hebhen tot re sultaat gehad, dat men op een diepte van bijna vijf meter is doorgedrongen tot de cockpit van het toestel. Toen men eenmaal zoover was heeft men de klei, die zich overal had doorgedron gen, voorzichtig met een brandspuit weggespoten. Daarna is de cockpit doorgezaagd om gemakkelijker bij het stoffelijk overschot van den bestuur der den heer Clinge Doorenbos te kun nen komen. De bestuurder overleden. Gistermiddag om half vier reed de dertig-jarige heer R. Lambers, uit Nieuw Amsterdam, met zijn auto in de richting Amsterdamscheveld. Bij een zijtak moest hij een hem tegemoet rij dende auto passeeren. Waarschijnlijk door de snelle vaart en de gladheid van den weg verloor de heer L. de macht over het stuur, waardoor hij tweemaal tegen een boom aanbotste. Omstan ders, die het ongeluk zagen gebeuren snelden te hulp en haalden den heer L. zwaar verminkt uit de totaal ver nielde auto. Zij brachten hem binnen bij den landbouwer Eibers. Spoedig waren de doktoren Uffen uit Nieuw- Amsterdam en van Heerde, uit Emmen aanwezig die overbrenging naar het ziekenhuis te Emmen noodzakelijk achtten. Kort na aankomst is de heer Lambers overleden. De heer L. was ge huwd. Van verschillende uitgevers ontvingen wij wederom tal van schitterende jon gens- en meisjesboeken, dat fraaie St. Nicolaas geschenken zijn. Het zou ons te ver voeren al deze werken te gaan bespreken, waarom wij danook vol staan met een enkele opsomming. Bij Holkema en Warendorff N.V. te Amsterdam verschenen: „Gastvrouw in het groot" door Dola de Jong. „Teun ziet het spoor" door Anna Hers. „De Vijfling-zusjes door William E. Blatz. „De avonturen van Pinkeltje" door Dick Laan. „In den storm" door Sanne van Ha- velte. Djoeb" fraai fotowerk met iets over de poes door Edward Quigley en M. van de Rivière. Bij de Gebr. Kluitman te Alkmaar: „Gerry en Juul en het buitenkind" door A. Gass-van der Hoop. „Annc-Marie haalt bakzeil" door Mar- gat Warninck. „Wiekje en haar vrienden" door An nie S. Bergsma. „Toen het October werd" door Mona Bos. „Bennie op de boerderij" door J. H. Uil den Bogaerd. „Oudejaar bij Oma" door C. P. vqn Asperen v. d. Velde. „Met nieuwe moed" door C. Wilkës- huis. „In de kleine berghut bij de rendie ren" door Rosa Fitinghoff. „De IJshockeyclub" door Guus Bet- lem. ..Het goud van de Amerikanen" door Dick Laan. f „De oude boerderij' Kiev. door Jac. v. d. d „Vliegen en flqdderen" door C. v. "Steenderen en W. N. v. d. Sluis. „De schouders er onder" door Fred die Hazers. R. W. B. S.E.T.R.W.B. utis Wind en regen voorspelde niet veel goeds Zaterdagavond en daar het heel den nacht nog bij stroomen bleef rege nen dacht Zondagmorgen natuurlijk niemand meer aan voetballen, en ver wachten wij ieder oogenblik de tijding uit Tilburg dat de wedstrijd niet zou doorgaan. Maar wat er ook kwam geen bericht van terreinafkeuring. En waren de RWB'ers dus verplicht de reis naar Tilburg te aanvaarden. Daar onze jongens deze uitstapjes met het oog op de onkosten op de-fiets maken (waar met zulk hondenweer na tuurlijk niet aan gedacht werd) moest er naar reisgelegenheid uitgezien wor den en nadat de spelers bij elkaar ge zocht waren werd om één uur in drie luxe wagens nog steeds in stroomenden regen de reis aanvaard. Bij aankomst aan het SET-terrein bleek dit één water plas, en hadden de Tilburgers zelf ook niet op voetballen gerekend want noch de netten, noch de hoekvlaggen waren aangebracht. Bij navraag bleek ons, dat 's-morgens hij het bezoek van den afdeelingsconsul (wij meenen den heer Hoek) het veld reeds op verschillende plaatsen onder water stond en dus onbespeelbaar was, niettegenstaande keurde hij het veld goed. En waar nu ook de K.N.V.B. zelf het parool zuinigheid voor alles voert, en na wij deze week nog hebben kun nen lezen ook in afd. IV le klas reeds een vergadering gehouden is, om we gens den slechten financieelen toestand van sommige vereenigingen de meest soepele medewerking in deze aan den K.N.V.B. te verzoeken, past het o.i. toch zeker niet aan een afdeelingsconsul om door een willekeurige daad een veree- niging onnoodige kosten en narigheid te loen lijden. Hier nog afgezien van het geen, in zulk weer een wedstrijd spelen voor de jongens beteekent. r A.s. Zondag R.W.B. 1Baardwijk 1. Hier nog goed nieuws aan onze sup porters. De wedstrijd RWB IBaard wijk 1 die onlangs op verzoek van laatstgenoemde werd uitgesteld is door den K.N.V.B. ingelast op a.s. Zondag. Wij komen hier a.s. Zaterdag nog wel MINISTER BOLKESTEIN OVER ONDERWIJSVERNIEUWING. Volledige gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs noodzakelijk. Dc Minister van Onderwijs, de heer G. Bolkestein, heeft Zondag in de ver gadering van den Vrijz. Dem. Bond een rede gehouden over „Onderwijsver nieuwing". Spreker heeft hierin gewezen op ver schillende fouten, welke de huidige methode aankleven, op de hervormin gen welke noodig zijn, en op de voor naamste eischen, waaraan de school- opvoeding heeft te voldoen. Om tot die verbeteringen te komen, is echter noodzakelijk dat de oude schoolstrijd geheel verdwijne, dat er een volledige pacificatie kome, dat het katholiek, het protestantsch-christelijk en 't openbaar onderwijs gelijkgerech tigd en gelijkbegunstigd naast elkaar leven. BENZINE, PETROLEUM EN DONKERE OLIëN. Prijzen worden verhoogd. Naar wij van de zijde van de petro- leum-maatschappijen Shell, Standard, Texaco en Sinfina vernemen, is 't met het oog op de inmiddels verder geste gen kosten van aanvoer onmogelijk ge bleken de bestaande prijzen van ben zine, petroleum en donkere oliën te handhaven. De benzineprijs aan de pompen is thans gebracht op IQV2 cent per liter, terwijl de prijs van petroleum met ZA cent en die van gasoline en andere don kere oliën met V2 cent per liter is ver hoogd. Diefstal door koopman uit W (jk en Aalburg. Door de marechaussee te Heusden werd voor de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch geleid C. J. D., koop man te Wijk en Aalburg, als verdacht van diefstal gepleegd te Genderen op 23 November j.l. Na door den rechter commissaris te zijn gehoord werd hij ingesloten in het Huis van Bewaring te 's-Hertogenbosch. £(-—■*..WÏfcr Uitspraken. De politierechter te 's-Hertogenbosch heeft o.m. de navolgende vonnissen ge wezen H. H. van E., mandenmaker Vlijmen, diefstal, twee maanden gevangenisstraf. A. J. M., arbeider te Heusden, onbe voegd militaire kleeding dragen, 5, boete of 5 dagen hechtenis. G. van O., visscher te Heusden, be dreiging, vrijspraak. Kantongerecht 's-Hertogenbosch. Uitspraken. De Kantonrechter wees o.m. de vol gende vonnissen: A. H. D., Dussen, landbouw- inventa- risatiebesluit, 30 boete. B. C. van A., Dussen, straatschende rij, 5 boete. J. R., Sprang-Capelle, links houden, 3 boete. G. H. O., Waspik, links houden 3 boete. M. K., Heusden, rooken, 3 boete. van „Dc Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 18) Ik hoop dat er hier in de buurt geen inbrekers zijn zei miss van Loo. Er is niets ter wereld waarvoor ik zóó bang ben. Ze wilde er nog iets aan toe voegen, maar juist op dat oogen blik kwam de gastheer langs hen. Hoort u eens, kolonel, riep de Amerikaansche, er loopt vanavond een indringer op uw terrein rond. Een indringer, miss van Loo? Daar begrijp ik niets van Miss van Loo deed haar verhaal en de kolonel streek nerveus langs zijn snor. Dat is vreemd, concludeerde hij. We moeten dit onderzoeken, Dick. Iets dergelijks heb ik nog nooit ge hoord. We hebben veel zwervers en landloopers gehad aan den anderen kant van het terrein, waar schuren en hooimijten zijn, waar ze een nacht kunnen doorbrengen. Maar aan deze zijdeneen, dat is nog niet eer der voorgekomen. Ik zou miss van Loo willen verzoeken niet hierover te spreken. Onder de gasten is een dame in wier huis kort geleden ingebroken is, waarbij een groote hoeveelheid ta felzilver gestolen werd. Als die hoort dat hier een verdacht individu rond- De gemeente-begrooting. De sloot by Van Wagenberg- Festen. Onder voorzitterschap van burge meester v. d. Ven kwam de raad der gemeente Vlijmen Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Bij de opening deelde de voorzitter mede dat wethouder Willigers wegens ziekte in het ziekenhuis te 's Hertogen bosch is opgenomen. Spreker hoopt op een spoedig herstel. Vervolgens wordt de rekening der gemeente en de burgerlijke armbestu ren aangeboden, terwijl tot leden van de commissie tot onderzoek worden benoemd de heeren v. d. Meerendonk, van Griendt en Boom. De begrooting. Bij de aanbieding van de gemeente- begrooting zegt de voorzitter, dat B. en W. hiermee gaarne wat eerder voor den dag waren gekomen, doch dat dit? door de groote drukte op het gemeen te-huis niet mogelijk was geweest. Met voldoening merkt hij vervolgens op dat het gelukt is de begrooting sluitend te krijgen ondanks het feit, dat ver schillende uitgaven hooger moesten worden geraamd. Een buitengwone bij drage van het werkloosheidssubsidie- fonds is derhalve niet noodig. Aangezien den laatsten tijd steeds hoogere eischen zijn gesteld aan de kas van de burgerlijke armbesturen, zijn de subsidies aan deze instellingen 2500.hooger geraamd. De uitvoe ring van de distributie zal een bedrag van 800.vergen en het batig saldo over 1938 was bijna 300.lager dan over 1937. Sprekende over de ontgin ningen zegt hij dat de verbetering van de landerijen door de werkloozen een gevoeligen invloed heeft op de gemeen- te-financiën. Nog steeds wordt met deze ontginningen met veel succes voortgegaan. Goed komt hierbij tot haar recht de vereeniging van de ge meenten. Het onderwijs en de armenzorg zijn de twee zwaarste posten voor de ge meente-kas en naar het zich laat aan zien zal dat voorloopig wel zoo blijven. De begrooting sluit in gewonen dienst op een bedrag aan inkomsten en uit gaven op 256.127.741/2 en den kapi- taaldienst op 86.289.52. Het voorstel tot vaststelling der ver goeding over 1938 ex art. 101 der L. O. Wet voor de in de gemeente gevestigde Bijzondere Scholen, wordt aangeno men. De heer v. d. Meerendonk vraagt of het betreffende bedrag nu blijft ge handhaafd op 10.02 per leerling, het geen door den voorzitter wordt beves tigd. Hij voegt er nog aan toe, dat de Moeder en schoondochter om het leven gekomen. Aan den Loosduinschenweg tegen- zwerft, zou dat haar vreeselijk zenuw achtig maken. Ik zal er tegen niemand iets van zeggen, kolonel, beloofde miss van Loo. U kunt op mij rekenen. Al dien tijd was er geen woord over Margarets lippen gekomen; ze was letterlijk verstijfd en verlamd van schrik. Al vóór de anderen had zij het gezicht van haar man gezien; ze had hem om den taxis zien gluren eer miss van Loo het hoofd omdraaide. Onmiddellijk begreep zij wat zijn doel was. Hij maakte gebruik van zijn uit stekende kennis van het buiten om in de buurt van het huis rond te zwer ven, in de hoop een onderhoud met haar te hebben en het geld in ont vangst te nemen. Niemand vroeg haar of zij het ge zicht ook gezien had en zij was er dankbaar voor, maar één van de om standers had haar zwijgen opgemerkt en begrepen. Alweer die kerel, had Richard dadelijk gedacht, toen hij de beschrij ving van miss van Loo hoorde, en bij een onderzoek, dat hij terwille van den schijn deed, had hij niet van al te dicht bij in de schaduw van de taxisboomen gekeken. Want wat Margaret's geheim ook mocht zijn, hij was niet van plan het aan de openbaarheid prijs te ge ven in tegenwoordigheid van vreem den. Zoodra het gezelschap naar het huis terugkeerde, trok de kolonel zijn neef ter zijde. Haal een stok en kom in vijf mi nuten bij mij in den taxistuin, fluis terde de oude man en Richard knikte. Hij was nauwelijks terug of zijn oom kwam uit een andere richting te voorschijn, en samen begonnen zij de expeditie. Wij zullen met zijn tweeën eens rus tig rondkijken, Dick, zei de kolonel. verrekening geschiedt om de drie jaar. Alleen de Fraters hebben geen gebruik gemaakt van de uitzonderingsbepalin gen. Vervolgens wordt tot lid van het Burgerlijk Armbestuur benoemd de heer M. de Laat, zulks in verband met het feit, dat de heer De Water zijn be noeming als zoodanig niet heeft geac cepteerd. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot onderhandschen verkoop van een perceeltje grnd aan den heer J. van Beijnen voor 300.Dit per ceeltje ligt in de Bernsche hoeve. Z.h.st. gaat de raad hiermede accoord. Aan den heer Vughts wordt ƒ1. per week toegekend als vergoeding in de reiskosten van zijn zoontje, dat een school te Vught bezoekt. Wethouder v. Helvoirt wordt hierna nog benoemd tot lid van de landerijen-commissie. Hierna beschikt de raad op voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoek tot ontheffing van schoolgeld van den heer A. v. d. Berg. Bij de rondvraag drong de heer v. Engelen aan op verbetering van den Dijk te Haarsteeg. Hetzelfde lid vraagt verder nog hoe het staat met de water afvoer in de sloot bij de firma Wagen berg-Festen. De voorzitter antwoordt dat daar omtrent een schrijven van de looierij is ingekomen, en na voorlezing zegt hij dat B. en W. er op zullen aandrin gen, dat de sloot voortaan door de fir ma mede zal worden onderhouden. De heer Schuurmans zegt dat de fir ma in haar schrijven laat doorscheme ren alsof zij wordt tegengewerkt, doch dit heeft nooit bij spreker voorgezeten. Hij heeft destijds alleen willen laten uitkomen dat de sloot een ondragelij- ken stank verspreid en of dat nu de schuld is van de firma of van de ge meente of van het polderbestuur is voor hem hetzelfde. De heer v. Sprang heeft in de notu len gelezen, dat de heer v. Wagenberg bij zijn afscheid als raadslid een rede heeft gehouden waarin er op werd ge wezen, dat er leden zijn die bij de ver kiezingen den boer op gaan. Hij wil daar verder niet op ingaan, alleen even opmerken dat zijn boekhouder bij de wethoudersverkiezingen ook den boer op is geweest. Verder zegt hij nog, dat het schrijven van de firma Wagenberg- Festen hem geweldig is tegengevallen. Het lijkt alsof er van dien kant alles voor wordt gedaan om van het onder houd af te komen. De heer v. d. Meerendonk wil hier op niet verder ingaan. Na nog eenige verdere bespreking over dit thema, gaat de raad met het voorstel accoord. over de Valkenboschkade te 's Graven hage is een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Ter plaatse reed een D.K.W.- auto met gesloten kap, vermoedelijk bestuurd door de 27-jarige mevrouw M. E. uit de Thorbeckelaan te 's Gra venhage. Zij was vergezeld van haar schoonmoeder, de 58-jarige mevrouw Als we ook maar één van het perso neel in het geheim betrekken, zal het alleen maar een storm van onnoodig gepraat veroorzaken. Volkomen juist, beaamde Ri chard, en als we den kerel vinden, ge loof ik wel dat we best in staat zijn om met hem af te rekenen De kolonel knikte bevestigend en vervolgde daarop: Heb jij ook dat eene, belangrijke punt in miss van Loo's verhaal opge merkt? Als dat er niet was geweest, zou ik de heele geschiedenis als fan tasie van een nerveuze juffrouw be schouwd hebben en er verder geen no titie van hebben genomen. Ik bedoel haar beschrijving van den man; die klopte precies met het signalement dat Walford gegeven heeft. Ja, dat is mij inderdaad opgeval len, antwoordde Richard kalm. Dat is een motief voor me om de zaak grondig te onderzoeken, her nam de kolonel. De vraag die me in teresseert is, hoe kwam hij in den tuin? Het hek aan den anderen kant is op slot en de pennen er boven zijn scherp. Kan hij niet van uit het struikge was over de lage heg gekomen zijn? opperde Richard. E*r is daar geen lage heg meer, jongenlief, lichtte de kolonel in. Twee jaar geleden is die vervangen door een hooge eiken palissadeering; het is een van de veranderingen die tijdens je afwezigheid zijn aangebracht. Is het mogelijk die palissadeering te beklimmen? wilde Villiers weten. Door een lenig, eenigszins spor tief persoon zeker, was het weder woord. Het is alleen maar een kwes tie van klimmen; er zijn geen spij kers bovenop. Laten we eens aan die kant gaan kijken. Ze liepen langs de taxisboomen en naderden de hooge palissadeering. Daar kan iedereen wel over heen, stelde Richard vast. Het is niet meer dan twee en een halve meter. Hij ging een paar stappen achter uit en liet zijn oogen over de omhei ning gaan. Bij dit heldere maanlicht, merkte hij op, moet het haast moge lijk zijn, dunkt me, om de krassen op het hout te onderscheiden, als iemand er over geklommen is. Hé, was is dat? viel hij zichzelf opeens in de rede. Twintig meter verder lag een don ker voorwerp op het grasveld. Zij gingen er vlug heen en Richard liet een lang, nadenkend gefluit hooren. Dat bewijst dat het geen ver beelding van miss van Loo geweest is, verklaarde hij. Waarachtig, zei de kolonel, de schurk heeft zijn hoed achter gela ten Met een behendige beweging prik te kolonel Blount den verfomfaaiden bolhoed op zijn stok en samen beke ken zij het hoofddeksel. Dat ziet er echt uit als de dop van een landlooper, vond Richard. Absoluut, bevestigde zijn 00111. Heb je in de gaten hoe het ding hier komt? De kerel werkte zich bij zijn aftocht over de palissadeering en zijn hoed viel naar den verkeerden kant, waarschijnlijk op het moment dat hij naar beneden sprong. Omdat hij stemmen hoorde, en vermoedelijk wist dat hij gezien was, durfde hij het ding niet ophalen. Een oogenblik staarde de kolonel, in nadenken verloren, naar den hoed; toen barstte hij triomfantelijk uit: ik héb hemPractisch gesproken héb ik hem! Dick, jongen, loop zoo vlug als je kunt naar Parker. Hij woont tegenwoordig in het huis bij de Ken- nets. Hij heeft een politiehond, een voudig een juweel 0111 een spoor te volgen. Zeg hem dat hij zelf komt en den hond meebrengt. Terwijl Richard met snelle passen naar de heuvels liep, ging hij de zaak in gedachten na. Hij wist er veel meer van dan de kolonel en was het nog niet met zichzelf eens of hij er aan zou meewerken den man te pakken. Hij had liever op een min der in het oog loopende manier met hem afgerekend, een manier waar door de zaak meer tusschen hem en Margaret gebleven zou zijn. Maar ten slotte kwam hij tot de conclusie dat het het beste was de zaak haar loop te laten hebben; hij wist ook eigen lijk niet hoe hij dien loop nu nog zou kunnen stuiten. Misschien zou hij iets ontdekken dat hen in staat zou stellen om de vrouw die hij aanbad te helpen. Toen hij bij het huisje kwam zag hij juist Parker de binnenplaats die naar de heuvels voerde oversteken. Je komt alsof je geroepen bent, begroette Richard hem. De kolonel vraagt of je dadelijk bij hem in den taxistuin wilt komen met een soort wonder van een politiehond dien je er op na schijnt te houden. De oude jachtopziener keek even verbaasd, toen zei hijIk kom direct met hem, meneer. Hij ging zijn huisje binnen, kreeg een riem en verdween daarop in een bijgebouwtje vlak bij. In een oogen blik kwam hij terug met een lagen, doch massief gebouwden hond. Ze stapten flink aan en weldra wa'ren de twee mannen en de hond in den taxistuin, waar de kolonel bij den hoed stond. Parker, begon kolonel Blount, vanavond was er een zwerver of eën ander verdacht individu in den tuin. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2