Gemeenteraad Eethen. DRUKWERK OP ELK GEBIED Plaatselijke Berichten. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN Woensdag 29 November 1939. No. 94 De Echo van het Zuiden Tweede blad der gemeente Waalwijk e.a. De begrooting. Samenvoe ging Burgerlijke Armbestu ren? Subsidies. De Dinsdagavond gehouden raads vergadering van Eethen werd door Burgemeester D. A. v. d. Schans op de gebruikelijke wijze geopend, waarbij hij mededeelde, dat de heer v. Everdin- geh verhinderd was. Onder de ingekomen stukken waren enkele aanvragen om subsidies. De Lagere Landbouwschool te Andel vroeg een subsidie van 5.per leer ling. Er zijn 20 leerlingen uit de ge meente die het onderwijs volgen, zoo dat het een bedrag van 100.zou worden. Het spreekwoord gedachtig, dat de waarheid in het midden ligt, kent de raad, overeenkomstig 't voor stel van B. en W. 50.toe. Aan de vrijwillige Burgerwacht en de vrijwillige Landstorm wordt z.h.st. wederom 10.subsidie verleend, ter wijl hel Groene Kruis te Drongclen 200.krijgt toegewezen, in overeen stemming met het verzoek en het voor stel van B. en W. Verder gaat de raad accoord met de opheffing van de zekerheidsstelling van den gemeente-ontvanger. De gemeente-begrooting. Namens de commissie tot onderzoek van de gemeente begrooting adviseert de heer Lankhaar, deze volgens 't con cept, zonder wijzigingen aan te nemen. Z.h.st. gaat de raad hiermee accoord. Deze begrooting sluit met de volgen de getallen: Gewone dienst 8(5802.37 Kapitaaldienst 11580.55 Onvoorzien 22.50 De Burgerlijke Armbesturen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Genderen sluit met een na- deelig saldo van 207.04. De inkom sten bedragen 512.04 en de uitgaven 719.08. De commissie heeft op deze rekening geen aanmerkingen. De inkomsten van het Burgerlijk Armbestuur te Eethen bedragen 1050.09 en de uitgaven 1374.51, een nadeelig slot dus van 323.82. Hierover maakt de heer Lankhaar een kleine administratieve opmerking. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur te Babyloniënbroek vertoont aan inkomsten een bedrag van 1199.50 en aan uitgaven 1333.85. Nadeelig slot van 134.35. Voor Drongelen zijn deze bedragen 1007.92, 1421.20, 178.05. Al deze rekeningen worden door den raad z.h.st. goedgekeurd. Over deze rekeningen merkt de heer Lankhaar namens de commissie nog op. dat de vergoedingen voor de admi nistratieve diensten hij de B. A. in de verschillende dorpen anders zijn. De eene vergoeding is hooger dan de an dere. De voorzitter antwoordt, dat deze toestand zoo is geschapen doordat vroeger de verschillende dorpjes ook afzonderlijke gemeenten waren, met een op zich zelf staand Burgerlijk Arm bestuur. De heer de Graaff bepleit in dit ver band samenvoeging van de diverse Burgerlijke Armbesturen tot één insti tuut. Wethouder Donker zegt, dat de op merking van den heer de Graaff al een oud thema van hem is. De huidige toe stand met zijn 4 B. A. is ongezond. Wethouder Donker steunt het voor stel van den heer de Graaff. De voorzitter zegt, dat er aan deze samenvoeging een groot bezwaar is verbonden. Destijds zijn door sommige personen vaste goederen geschonken aan de Burgerlijke Armbesturen met de bedoeling, dat de opbrengst daarvan ten goede zou komen van de armen van dat dorj). Dit vormt een moeilijkheid. De vergoedingen voor de administra tieve werkzaamheden kunnen evenwel genivelleerd worden, zonder de Burger lijke Armbesturen samen te voegen, want spreker is bang dat het de ge meente geld gaat kosten. Bovendien komen er toch weinig klachten over den tegenwoordigen gang van zaken en al is er in Doeveren en Heesbeen geen B. A., daar helpen B. en W. De heer de Graaff blijft echter op zijn standpunt en zou de zaak direct 't liefst willen afwerken en de B. A. sa menvoegen onder één bestuur. De voorzitter merkt nog op dat zich dan de moeilijkheid voordoet, dat hel bestuur dan niet zoo goed op de hoog te is van de plaatselijke toestanden. De heer de Graaff zegt, dat dit be zwaar ondervangen kan worden door uit ieder dorp een bestuurslid te be noemen. Wethouder v. d. Beek voelt wel iets voor het voorstel, doch vindt de kwes tie van de schenkingen het groote be zwaar. Het is de bedoeling van de le- gaatgevers geweest, dat de gelden in dat bepaalde dorp werden besteed en daarom moet de raad voorzichtig zijn. De heer de Graaff meent, dat het de bedoeling van de legaatgevers is ge weest, dat de armen ondersteund zou den worden. Wanneer al de baten nu in een pot komen, worden de armen toch gesteund. De voorzitter en wethouder v. d. Beek blijven de legaten echter een groot be zwaar vinden. Bovendien is de verga dering niet voltallig, waarom de voor zitter deze kwestie in een volgende ver gadering wil behandelen. De heer v. d. Boek heeft ook idee in het voorstel, tenminste als de bezwa ren kunnen worden opgelost. Daar de mceningen echter nogal uit elkaar loopen, is rijp nadenken gebo den. Spreker zou verder een commissie in het leven willen roepen, welke na een grondig onderzoek met een voor stel moet komen. De voorzitter vraagt zich af of het eigenlijk wel noodig is een commissie te benoemen, daar de meeste gegevens voor het onderzoek toch op het secre tarie zijn te vinden. De heer v. d. Beek antwoordt, dat hij niet wil tornen aan de capaciteiten van B. en W. en laat het onderzoek gaarne aan dit college over, temeer daar er voor- en tegenstanders bij zijn. Z.h.st. wordt aldus besloten. De begrooting van de B. A. Aan de orde komt vervolgens de goedkeuring van de begrootingen van de B. A. Voor Genderen sluit deze op 1012.04, waaronder een gemeente subsidie van 1000.oor Eethen sluit de begrooting op 1124.60 met 250.gemeente-subsidie. Ten aanzien van deze laatste begroo ting merkt de heer Lankhaar, namens de commissie op, dat hij de post voor dokterskosten gaarne verlaagd zou zien, daar de mensehen zich hiertegen kunnen verzekeren. De voorzitter antwoordt, dat het ge meentebestuur er uit den aard van de zaak altijd voor is, dat de menschen zich verzekeren, temeer daar er be trouwbare en solide maatschappijen zijn. Er blijven echter altijd personen, die niet in de verzekering kunnen wor den opgenomen en daarvoor moet ook worden gezorgd. De rekening van het B. A. van Baby loniënbroek sluit in inkomsten en uit gaven op 1240.48 met 300.ge meente-subsidie. Drongelen behoeft geen subsidie. Al deze begrootingen worden z.h.st. aangenomen. Bij het ontwerp oorlogswet, (wij plaatsten dit in extenso in ons blad van Zaterdag) deelde de voorzitter me de, dat B. en W. de betrokken autori teiten hebben geadviseerd inplaats van het werkverschaffingsloon het con tractloon voor grondwerkers uit te be talen. Ingevolge een desbetreffend verzoek van den heer Messenbach besloot de raad om het voorschot uit hooide van de landarbeiderswet te verhoogen van 2250 op 2700.—. Verder wordt met algemeene stem men wederom het besluit genomen tot instandhouding van de openbare lage re scholen te Eethen en Babyloniën broek. De scholen hebben minder dan 50 leerlingen. Z.h.st. wordt verder besloten om over *te gaan tot verlenging van de re kening - courant - overeenkomst van 9000.— met de N.V. Bank van Neder- landsche gemeenten te Den Haag. In verband met het voorschieten van gelden, denkt de voorzitter dit bedrag thans harder noodig te zullen hebben dan in de afgeloopen periode. Bij de rondvraag bepleit wethouder Donker een betere communicatie met Waalwijk, aangezien de pont uit de vaart is genomen en er geen brug ligt. Eerst tegen Kerstmis komt de vaste brug klaar. De voorzitter zegt, dit onder de aan dacht van de autoriteiten te zullen brengen. Hierna wordt de openbare vergade ring gesloten. DE DRUKKERIJ VOOR HET BETERE WERK BLOEDTRANFUSIEDIENST. Aan de ingezetenen van Waalwijk. Het zal velen Uwer reeds bekend zijn, dat de medische wdtepschap vooral in den nieuweren tijd een uit gebreide toepassing maakt van de z.g. bloedtransfusie, dal wil zeggen: dat een bepaalde hoeveelheid bloed uit een ader of slagader van een gezonde mensch wordt overgebracht in een ge opende ader van een zieke (transfusio overgieting). Deze ontvangt daar door een nieuwe dosis levenskracht en het is maar al te vaak gebleken, hoe hierdoor het flikkerend levens lichtje van den uitgeputten zieke oi gewonde nieuw voedsel ontving, waar door het opnieuw kon opvlammen en blijven doorbranden. Indien ons land in den oorlog zou worden betroken moge God het ver hoeden dan zullen zoowel burgers als soldaten gewond geraken en het is te verwachten, dat het middel dei- bloedtransfusie dan op uitgebreide schaal zal moeten toegepast worden. In oorlogstijd zal in Nederland een leger van 100.000 mannen en vrouwen noodig zijn, om met hun bloed het le ven van de gewonden te redden. Onze vraag is nu: Wilt Gij deelnemen alin dit werk van Christelijke naastenliefde: wilt Gij ook gemobiliseerd worden in het leger van den barinhartigen Samari taan? Wij zullen U uiteenzetten, wat Gij hiervoor te doen hebt en welke de con sequenties zijn van Uwe beschikbaar- Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 30 November 1939 DE RIJKSVAKSCHOOL-FEESTEN. De feestelijkheden ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Rijksvak school en Proefstation zijn weer voor bij en ze zijn schitterend geslaagd. Wij hebben een Vakschool-nummer gegeven en een uitvoerig verslag #van den feestdag in ons vorig nummer en daarom kon het uit zijn. Wij zouden er dan ook niet meer op teruggekomen zijn, indien wij niet een paar betuigingen van waardeering van elders hadden ontvangen, waarin hulde wordt gebracht aan Waalwijk en zijn organisatie-geest. De een herinnert aan het initiatief en de dagen van 1903, en niet minder de expositie van 1925 en brengt hulde aan onze plaats en hare inwoners die den geest van die roemrijke gebeurtenissen niet hebben verloochend. Hij prijst de receptie, hij prijst bijzonder de ont vangst ten gemeentehuize in het in drukwekkende raadhuis, hij roemt den feest-lunch, die in elk opzicht prima verzorgd was en zulk een schitterend verloop had. dank zij niet weinig den eminenten tafel-president en ten slotte den feestavond in Musis, kortom den uitstekenden opzet, het vlot verloop en dito organisatie, met een aangename, feestelijke, maar zooals hij zegt toch een, hij noemt het zelfs gedistin geerde'' sfeer. De ander prijst niet minder den prachtigen feestdag; de uitstekende re geling en de gezellige sfeer, die steeds bij feestelijkheden in Waalwijk heerscht en die geen enkele grootere plaats kan verbeteren en geen van ge lijken omvang kan imiteeren. Wij herhalen dat het menschen van buiten zijn en deze laatste schrijver, een trouw lezer van ons blad vele tientallen van jaren, is zoo vriendelijk er ons blad in te betrekken. Zonder zelfverheffing mogen we daaromtrent ook wel eens iels publiceeren. Na gewezen te hebben op 't geen ons blad en z'n redacteur als secretaris in 1903 reeds voor de eerste tentoon stelling deed, memoreert hij onzen kiachtigen strijd vooral om de plaats van vestiging bij de stichting der Vak school; op onze krachtige actie voor de eerste leerlingen, op onzen herhaal de campagne voor leerlingen telken jare en vooral voor deelname aan de avondcursussen, aan onzen strijd tegen de bezuinigings-woede, vooral toen ge vaar dreigde voor den scheikundige enz., en ook voor de viering van dit feest en de stichting va n't comité enz. Hiervoor brengt hij ook ons hulde en wij zullen het hier bij laten. In elk geval moge uit 't bovenstaan de blijken dat men het werk en de ro yale houding der Waalwijksche schoen en lederfabrikanten en der burgerij, van 't comité van Waalwijks Belang, leerlingen en oud-leerlingen, en niet minder van ons blad ook buiten weet te apprecieeren. Waalwijk heeft weer een goede beurt gemaakt, wat aan z'n handel en industrie, maar niet minder aan den naam der plaats ten goede moet komen. stelling 1. Als bloedgever „donor") in oorlogstijd komen in aanmerking alle gezonde vrouwen en alle gezonde, niet-dienstplichtige mannen van eiken leeftijd. 2. Men kan zich als donor" opge ven: ter secretarie op het Raadhuis, Afd. Algemeene Zaken, öf: aan den secretaris onzer Commissie, den heer J. Wildeman, Stationsstraat 86, al hier. 3. Om als „donor" te worden in geschreven, is een zeer eenvoudige, z.g. „kleine keuring" (in hoofdzaak bloedonderzoek) te Den Bosch op teen nader aan te geven dag en uur onod- zakelijk. Minstens eenmaal per jaar vindt een herkeuring plaats. 4. De kosten van vervoer van den „donor" bij een keuring of trapsfusit» worden hem terugbetaald; overigens wordt geen vergoeding gegeven, daar het zuiver liefdewerk betreft. 5. Bij de keuring wordt de hoe veelheid bloed vastgesteld, die de „do nor" per transfusie kan missen (van zelfsprekend zonder cenig nadeelig gevolg!) Deze hoeveelheid bedraagt in het algemeen hoogstens x/2 Liter. Dit zijn de voornaamste gegevens. Nadere inlichtingen worden aan de sub. 2 genoemde adressen gaarne ver strekt, terwijl verdere details en even- oieele mededeelingen in dit blad nog zullen volgen. De Werfcommissie van den Bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis te Waalwijk. GESLAAGD. Voor het te Tilburg gehouden Krui deniers-examen „Vakbekwaamheid slaagden onze plaatsgenooten dp hee- ren A. Leijtens, A. Hornman en J. Ver hoeven, opgeleid door het Ned. Insti tuut voor Vakopleiding van Kruideniers N.I.V.A., Zuiderpark 3 te Groningen. DE WINKELS OPEN OP ZONDAG 3 DECEMBER. Op verzoek van „Waalwijks Belang" heeft het college van B. en W. in zijn vergadering van gisteravond toege staan dat de winkels geopend mogen zijn, op Zondag 3 December a.s. en wel tot 10 uur 's avonds, zulks met het oog op den Etalage-wedstrijd, die verlengd is tot en met Zondag 3 Decmber a.s. MILITAIRE PLECHTIGHEID. Naar wij vernemen zal met de ge bruikelijke militaire plechtigheid Zater dag-ochtend ten 10 uur op het Raad huisplein de beëediging plaats hebben van den tot luitenant bevorderden vaandrig R. Vis, van het corps Pon tonniers alhier. DE ETALAGE WEDSTRIJD. We mogen er ons niet op beroemen dat de Etalage-wedstrijd door gunstig weer is bevorderd; vooral de Zaterda gen en Zondagen zijn bar slecht ge weest, en nu weer belet de inundatie dat de menschen uit het Overland her waarts komen. Intusschen bestaat bij 't publiek, on danks het slechte weer, groote belang stelling voor den Fouten-zoek-wed- strijd, te oordeelen naar de reeds bin nengekomen formulieren is er groote belangstelling, ook die der winkeliers in den vorm van beschikbaar gestelde prijzen neemt eiken dag toe, want de aan dezen wedstrijd verbonden prijzen worden niet door W.B., maar uitslui tend door de winkeliers beschikbaar gesteld. De formulieren moeten uiterlijk Woensdagavond binnen zijn en de be kendmaking zal later volgen. HET JAPANSCH DAGVUURWERK. Wij hebben Zaterdagmiddag nog zooveel mogelijk gebulletineerd dat het Japansche dagvuurwerk, dat n.l. Woensdag al uit Leiden verzonden was, niet tijdig in Waalwijk was aan gekomen. De persoon die het zou ont steken was reeds ter plaatse, maar 't vuurwerk was ondanks nasporingen van S. S. en Van Gend Loos, ner gens te vinden. Wat is nu 1.1. Maandag gebleken? Dat het bewuste vuurwerk door het expeditie-personeel der firma te Leiden was bijgepakt bij een zending van an dere artikelen naar een andere firma te Waalwijk, die het Donderdag reeds ontving, maar het niet voor Maandag uitpakte en toen tot de ontdekking kwam dat haar zending veel te groot was en bij nader onderzoek ervaarde dat het hier 't Japansche dagvuurwerk voor Waalwijks Belang betrof! Intusschen wordt het vuurwerk he den, Woensdagmiddag, afgestoken. Kan het door slecht weer dan niet doorgaan, dan Zaterdag of Zondag. Bij 't afdrukken van dit blad is 't weer zoo slecht, dat het vuurwerk wel tot Zaterdag zal moeten worden uitge steld. VOOR DE MILITAIREN. Zaterdagavond heeft de door ons aangekondigde tooneel-avond voor de militairen plaats gehad, welke werd aangeboden door de R.K. Tooneel-Ver- eeniging O.O.G. in Thalia te Waal wijk. Reeds vroeg waren de pontonniers naar Thalia getrokken, ten einde zich van een goede plaats te verzekeren en was de zaal dan ook geheel gevuld, toen een aanvang gemaakt werd met 't blijspel „de Gebrs. Kalkoen". De hoofdrollen, vertolkt door de da mes Mien en Tilly van Etten en Cato de Bakker en de heeren W. A. Kleijn en J. van Delft, werden niet alleen goed gespeeld, doch ook de bijrollen werden uitstekend vertolkt. Tot achter in de zaal was elk woord goed verstaanbaar en de stilte in de zaal, nu en dan onderbroken door ge lach, getuigde van de aandacht. Aardig klonk voor de militairen het gesproken Nederlandsch met een licht tintje Brabantsch accent, hetgeen het milieu, waarin het blijspel afspeeld ten goede kwam. Toen de Gebrs. Kalkoen bij het slot de ster van den avond omhelsden, bul derden de militairen het uit en hadden de gebroeders graag een handje hierbij willen helpen; het einde was naar hun zin veel te vroeg aangebroken. Kapitein Kortbeek dankte het gezel schap met eenige welsprekende woer den voor dezen bij uitstek wei-geslaag den avond en overhandigde namens O. O. een attentie, in den vorm van een bloemstuk. Wij zijn overtuigd, dat en O.O.G. en de militairen met veel genoegen aan de zen avond zullen terugdenken. Zondag bracht O.O.G. dit spel op de planken voor het publiek en ook hierbij waren de lachsalvo's niet van de lucht. Er werd goed gespeeld en vooral de gebroeders Kalkoen werden raak getypeerd. Het daverende applaus na ieder bedrijf bewees hoezeer dit spel bij de aanwezigen in den smaak viel. 0.0.G. heeft het winterseizoen goed geopend en met belangstelling zien wij de volgende uitvoering van dit gezel schap tegemoet. ST. NICOLAAS BIJ DE PONTONNIERS. Zaterdagavond zal Sint Nicolaas ook de militairen met een bezoek vereeren. In het cantine-lokaal zal de H. Man te 5 uur n.m. arriveeren. De harmonie St. Jan zal deze feestelijke bijeenkomst met muziek opluisteren, terwijl ook voor humoristische medewerking zal wor den gezorgd. T. B. C. Het T.B.C.-Dames-Comité heeft op nader te bepalen datum een Bridge drive georganiseerd in hotel Verwiel. De uitnoodigingen zijn reeds verzon den en wij vertrouwen dat talrijken zul len inschrijven, én om den prettigen avond èn om het mooie doel. D AM-NIEUW S. In café Bausenbach werd gisteren avond de oprichtings-vergadering ge houden voor een nieuwe damclub. Reeds een 20-tal leden gaf zich staan de de vergadering op. In ons volgend nummer hierover hierover meer. ST. NICOLAAS-COLLECTE VAN W. B. De dames zijn weer doende haar jaar lij kschen rondgang te maken voor de St. Nicolaas-collecte, om de behoefti- gen die door de liefdadigheids-instel lingen gesteund worden, en de stille ar men een extra St. Nicolaas-verrassing te bereiden. We weten dat er den laatsten tijd veel gevraagd is, maar we weten ook dat het doel bij iedereen zeer sympa thiek is, zoodat wij mogen verwachten dat men deze collecte flink zal beden ken en 't resultaat ook een verrassing moge zijn, vooral in deze voor velen zoo benarde tijden. DUURTETOESLAG. De Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten heeft een besluit ge nomen. als gevolg waarvan aan alle arbeiders de volgende duurtetoeslagen zullen worden uitbetaald: 1. Mannelijke arbeiders. a. voor arbeiders van 15 t.m. 18 j. 0.50 per week; b. voor arbeiders van 19 t.m. 20 jaar 0.75 per week; c. voor ongehuwde arbeiders van 2160 jaar 1.— per week en voor gehuwde ar beiders van 2160 jaar 1.50 p. w. II. Vrouwelijke arbeidsters: a. voor arbeidsters van 15 t.m. 18 jaar 0.30 p. w.; b. voor arbeidsters van 19 jaar en ouder 0.50 p. w. Deze regeling treedt in werking met de loonweek, eindigende in de kalen- derweek van 26November2 De cember 1939 en geldt tot wederopzeg ging toe, echter niet langer dan tot en met de laatste loonweek va nMaart '40. Ollicieele Mededeeliogeo

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5