Zaterdag 2 December 1939. No.^95 Tweede blad liampo bij Hooid- Neus- Keel- en Borstverkoudheid De Echo van het Zuiden Komt er een huishoudschool? Daar er geen samenwerking tusschen de ver schillende bevolkingsgroepen is gezocht, heeft de raad het verzoek van het bestuur der Stichting „Protestantsche Ontwikkeling" voorloopig aangehouden. Wanneer ook het gereformeerde volksdeel in de actie is opgenomen, zal de,raad dit vraagstuk opnieuw bekijken. De gemeenteraadsvergadering van Sprang-Capelle werd door burgemees ter Smit met gebed geopend, terwijl vervolgens de notulen van de verga deringen van 5 September, 29 Septem ber, 27 October en 3 November wer den vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een K. B. van 26 October betreffende het gemeente-wapen, dat thans op de daarvoor bestemde plaats in de raads zaal is aangebracht. Het verheugt den voorzitter, dat de plaats hiervoor, die 16 jaar leeg is geweest, thans haar be stemming heeft gekregen. Verder waren er enkele besluiten van Ged. Staten volgens welke enkele raadsbesluiten werden goedgekeurd. Over een subsidie-aanvrage van het Wit-Gele Kruis werd afwijzend be schikt, terwijl ook aan de R.K. Mili taire vereenigingen geen subsidie wordt verschaft. Onder de ingekomen stukken is ver der een adres van de bewoners van de Hoogevaart in hetwelk zij de wensche- lijkheid bepleiten van de plaatsing van enkele lichtpunten, daar er over een afstand van 240 M. slechts een straat lantaarn staat. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten om hier twee straatlantaarns bij te plaatsen. Bij de voorlegging van de verorde ning der oorlogswet (in extenso opge nomen in ons blad van Zaterdag) wil len B. en W. adviseeren dat er geen bezwaren tegen zijn. De heer "Timmermans vindt de loo- nen echter te laag, daar die slechts ge lijk zijn met de loonen behaald in de werkverschaffing. De heer Vos stelt voor om onder de aandacht van den opperbevelhebber te brengen, dat het wenschelijk zou zijn als. loonstandaard te nemen het uur loon, dat in de plaatselijke industrie wordt betaald. De voorzitter zal deze opmerking on der de aandacht van den opperbevel hebber brengen. De Huishoudschool. Aan de orde komt dan het verzoek van het bestuur de Stichting „Protes- tansche Ontwikkeling om de verkla ring, dat de oprichting en de instand houding van een Protestansch-Christe- lijke Huishoudschool in deze gemeente noodig wordt geoordeeld. Dit verzoek is onderteekend door: A. Hoffman, voorzitter en A. Dees, secr. Ook is er over deze materie een adres ingekomen, waarvan Ds. van Lummel eerste onderteekenaar is en waarin wordt betoogd, dat wil deze actie voor de oprichting van een huishoudschool slagen, er op zoo breed mogelijke basis samenwerking moet worden gezocht. Het deed de onderteekenaars eigenaar dig aan, dat er geen gereformeerden waren aangezocht voor deze actie en het adres sluit met de opmerking, of de raad het niet wenschelijk acht dat er ook rekening wordt gehouden met de overtuiging van een groot gedeelte van de bevolking. De heer A. Verheijden: Is er nog niet een derde schrijven ingekomen? Voorzitter: Moest er nogal een ko men. Mij is er niets van bekend. B. en W. staan ten deze, aldus de voorzitter op het standpunt,- dat de raad de utiliteitsverklaring niet moet afgeven, daar een belangrijk deel van de bevolking niet mede zal werken. Het tweede adres achten B. en W. juist. Als toch reeds bij den aanvang een be langrijk deel van de bevolking w.ordt uitgeschakeld, kunnen B. en W. er geen medewerking aan verleenen. Spr. wil 't adres beantwoorden, dat eerst alle protestanten van de gemeente moeten worden er- en gekend. Mocht er dan een nieuw adres inkomen, met erken ning van de bedoelde bevolkingsgroep, dan kunnen B. en W. de zaak opnieuw onder oogen zien en dan zal het voor namelijk van de financieele kwestie af hangen. De heer Timmermans betreurt het dat er geen samenwerking is gezocht, maar is het toch niet eens met het voor stel van B. en W. Spr. zag liever nu al zekerheid omtrent de vraag of de raad medewerking kan verleenen. Wanneer er nu samenwerking wordt gezocht staan we nog even ver dan nu. Het is evenwel noodig dat deze school er komt, vooral met het oog op de fa brieksmeisjes. De'heer Verheijden spreekt hierover als volgt: Individueel wil ik hierover iets zeg gen. Het Capelsche raadhuis werd aan de Gemeente voor landbouwonderwijs afgestaan om nieuwbouw en dus aflos sing leening geld ten bate der belasting betalers te voorkomen. Nu nieuwbouw zooveel duurder ge worden is, bevreemdt het mij ten zeer ste dat ds. Hofman en de heer Dees Sprang een verzoek indienen om ons te verklaren voor oprichting eener Pro- testansch Christelijke huishoudschool annex „ontwikkeling", dus eene ver kapte m.u.l.o.-school. Jaren geleden drong ik reeds op een mulo-school aan, toegankelijk voor ie dere gezindte. Christelijk lager onder wijs had destijds voorrang. De jonge lui uit onze gemeente kunnen dit nu te Waalwijk bekomen en dit jaar werd reeds een cursus huishoudonderwijs te Capelle met groot succes gehouden. Op dit oogenblik acht ik een derge lijke aanvrage hoogst gevaarlijk, gezien den staat onzer Rijks- en Gemeente- financiën. Kort geleden heb ik een Herv. predikant gewezen op het meer dan topzware budget onderwijs 150 millioen. Jaren geleden wees ik op deze plaats reeds op het niet samengaan van den Gereformeerden Bond met de Gerefor meerden. Nu zien wij dit hier wederom. Als raadslid op hoogen leeftijd wensch ik de onderteekenaars te zeg gen, dat ik huiver bij de gedachte, in dien de gulden door allerlei omstandig heden verder gaat devaiueeren, houders van levensverzekeringspolissen en pen sioengerechtigden de schuldigen zullen aanwijzen met alle bekende gevolgen van dien. De heer Versteeg kan zich met het voorstel van B.enW. niet vereenigen en wenscht stemming. Volgens hem kan het onderwerp wel afgewerkt worden. De gereformeerden hadden zich dan maar tot de stichting „Protestantsche Ontwikkeling" moeten wenden. De heer J. Vos is het roerend eens met het voorstel van B. en W. Het is jammer dat er geen samenwerking is gezocht. De geheele Christenheid van Sprang-Capelle moet samenwerking zoeken en niet gescheiden optrekken. Ook de heer Kerst stemt in met het voorstel van B. en W. Eerst samen werking zoeken en dan kan het college de zaak nog eens goed bekijken. Of er werkelijk een huishoudschool noodig is hangt natuurlijk af van het aantal leer lingen dat men mag verwachten en daarom kan geen enkele bevolkings groep gemist worden. De raad zal dan de kwestie moeten bezien uit financieel oogpunt.- De heer Verheijden kan niet begrij pen, dat men met dit verzoek is durven komen. Er is dit jaar een cursus gege ven voor jonge vrouwen en deze heeft heel goed voldaan. Bovendien is zoo iets minder kostbaar. Een huishoud school vormt echter een groote post op de begrooting. Spr. ziet de gevolgen daarvan donker in. Dat de cursus voor jonge vrouwen goed bezocht werd, acht de heer Tim mermans een reden te meer om optimis tisch te staan omtrent den toeloop van leerlingen bij de huishoudschool. Bij de beantwoording van de spre kers zegt de voorzitter tot den heer Timmermans, dat niemand van tevoren weet of er wel samenwerking komt. De geheele Christenheid van deze gemeen te moet komen met een dergelijk ver zoek, dat dan ook motieven voor de noodzakelijkheid moet inhouden. Uit dit tweede adres blijkt echter dat de gereformeerde ouders niet bereid zijn hun kinderen naar die school te sturen. B. en W. durven daarom de gevraagde verklaring nog niet af te geven, want een gedeelte van de bevolking zal van de school geen gebruik maken, waar door de levensvatbaarheid ervan wordt verminderd. Tot den heer Verheijden zegt spr. dat de raad het financieele gedeelte voorloopig kan voorbij gaan. Er komt nog gelegenheid te over om dezen kant te bezien. Tot den heer Versteeg: Het gerefor meerde bevolkingsdeel heeft te kennen gegeven, dat het met de plannen in stemt, maar daar het de kinderen niet naar deze school wil zenden, moet het advies van B. en W. worden aangeno men-. Het geeft blijk van een erg eng hartig en bekrompen standpunt, wan neer er nu weer een scheidsmuur moet worden getrokken en wanneer men weer niet tot samenwerking kan ko men. De cursus voor de a.s. moeders, waar de heer Verheijden over sprak, is geheel geslaagd. Doch deze ging uit van de Noord-Brabantsche Maatschap pij voor Landbouw en wordt slechts één keer gegeven. De heer Versteeg is niet tegen sa menwerking, maar merkt op, dat wan neer er 'n bekrompen standpunt wordt ingenomen, dat wederkeerig is, daar de gereformeerde ouders hun kinderen niet naar deze school willen sturen. Spr. wil het onderwerp thans afhandelen. Voorzitter: Zijt gij alleen vreemde ling in Jeruzalem en kent gij deze din gen niet? Verheijden: Goed bekeken. Voorzitter: Dank U. De heer Timmermans wil echter, dat de raad eerst de utiliteitsverklaring af geeft onder voorwaarde dat er samen werking komt. De heer Versteeg maakt een voorstel tot het zonder meer afgeven van de uti liteitsverklaring. Dit voorstel wordt evenwel door niemand gesteund. De heer Timmermans maakt even eens een voorstel betreffende de ver klaring. Dit houdt in dat de raad de verklaring afgeeft, onder voorwaarde dat er samenwerking moet komen. Dit voorstel wordt gesteund door den heer Versteeg. Wethouder van Willigenburg merkt op dat de raad nu zou moeten gaan stemmen over iets waarvan men bijna nog niets afweet. Men dient eerst een overzicht te krijgen omtrent de kosten en de perspectieven. De Voorzitter vindt het juist, dat voor men de verklaring gaat afgeven, de raad zich eerst bezint over de fi nanciën. De kosten worden voorloopig geraamd op 35000 a 40000 gulden. De heer Timmermans zegt dat de ge meente hier maar 30 van behoeft te betalen, terwijl er nu leerlingen naar een huishoudschool gaan in een nabu rige gemeente. De heer Verheijden vindt dat dit de verdraagzaamheid bevordert. Hij is zelf ook op R.K. kostscholen geweest. De heer Kerst is niet voor het voor stel van den heer Timmermans, daar er eerst concrete gegevens moeten komen omtrent de kosten en het aantal leer lingen dat men mag verwachten. Bo vendien laten B. en W. den weg geheel open voor een tweede onderzoek. Wan neer de vereischte samenwerking is*ge- vonden kan de racfd de zaak opnieuw bezien. Spr. verzoekt den heer Timmer mans zijn voorstel in te trekken. De heer Timmermans wil dan het adres aanhouden en B. en W. met het verdere onderzoek belasten. De voorzitter adviseert het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Spr. is altijd voor meerdere ontwikkeling van de bevolking, omdat er bewijzen zijn, dat dit wel noodig is. De oprichting van de landbouwschool heeft hij met vreugde begroet en hij verwacht hier van goede resultaten. Ook droeg de cursus voor jonge moeders zijn volle waardeering weg. Wanneer er iets ge daan kan worden voor de ontwikke ling van de bevolking zal dat steeds zijn vruchten afwerpen, daar is spr. van overtuigd, doch deze zaak moet serieus worden nagegaan en de onkos ten nauwkeurig worden berekend. De heer Kerst vindt dat zakelijk het laatste voorstel van den heer Timmer mans en het voorstel van B. en W. het zelfde zijn. De heer Timmermans zegt echter dat hij het adres wil laten aanhouden, zoo dat er geen nieuw verzoek behoeft te worden gedaan. De voorzitter belooft dan dat B. en W. wanneer het nieuwe adres in den raad komt er een nauwkeurige kosten berekening bij zullen doen. De heer Verheijden merkt nog op dat de heer Timmermans niet moet re kenen op leerlingen van 's-Gravemoer, aangezien die veel meer aangewezen zijn op Raamsdonksveer, waar een heel goede school is. £oo is het ook met Waspik en Raamsdonk. 1 De heer Versteeg vindt dat er om de zaak heen wordt gedraaid. Als er een nieuw adres komt, staan we weer voor DE SCHOENMAKER EN DE DRIE BUIZEN. (Een sprookje). Er was eens een schoenmaker, Spij ker genaamd. Hij zat dag in dag uit op zijn krukje en verzoolde en spijkerde schoenen. Zijn zaak ging heel goed, hij had een keurig huisje, dat zijn zus ter voor hem schoon hield, want zijn vrouw was enige jaren geleden ge storven. Verder had hij een alleraar digst zoontje, Fred. Hij had dus alle reden om tevreden te zijn en toch was hij niet tevreden. Maar dat kwam voor een groot deel omdat zijn zuster een erg slecht humeur had en altijd krib- herig en boos was. Dat was niet gezel lig in huis. Bovendien had de schoen maker zwerversbloed in zich; hij kon er helemaal niet tegen om elke dag Y stil op zijn krukje te moeten zitten. Hij verlangde er naar om naar buiten te gaan en lange wandelingen te ma ken door de hossen en de heide. El ke dag, als de zon in de werkplaats scheen, keek Spijker naar buiten en zuchtte: „Kon ik toch maar eens weg gaan Maar één ding had hij zich vast voorgenomen Zijn zoontje zou het la ter heter hebben. Die hoefde niet de hele dag op een kruk te zitten. Hij mocht worden, wat hij wilde, al was het zeeman. Dan kon hij tenminste de, wijde wereld intrekken. Natuurlijk was het voor Spijker zelf niet leuk als zijn jongen zeeman werd, want dan zou hij hem maar weinig kunnen zien, maar daar wilde hij niet aan denken. Fred wordt ook schoenmaker. Nu was het vreemde dat Freddie altijd hij zijn vader in de werkplaats kwam zitten om te kijken, hoe de schoenen gemaakt werden. Als Spijker zei: „Jongen, ga toch eens naar bui ten, ga toch spelen in de zon", zei hij Nee vader, ik wil liever kijken als u werkt." Dat bleef ook zo, toen Fred groter werd en tenslotte zei hij, dat hij ook schoenmaker wilde worden, net als zijn vader. Spijker vond het erg jam mer, maar hij wilde zijn jongen niet tegen diens zin een ander vak laten doen. Daarom stemde hij erin toe en leerde hem het schoenmakersvak. Daarna duurde het niet lang meer of Fred Spijker zat elke dag bij zijn va der en werkte met hem mee. Al gauw maakte hij de schoenen nog beter dan zijn vader en de zaak ging meer en meer vooruit. Toen Spijker dat zag, dacht hij: „Als mijn jongen dan niet de wereld wil intrekken, zal ik het doen. Hij is nu zo groot en flink, dat hij best alleen de zaak kan drijven. Ik ga dan eindelijk eens op pad!" En zo pakte hij op een morgen een paar dingen bij elkaar en vertrok. Fluitend ging hij op weg. De zon scheen en het was heerlijk weer. Hij genoot van de buitenlucht en van de bloemen, van de vogels in de bomen en van de heerlijke geur van bossen en hei. De oude man. Hij was al een paar dagen onder weg, toen hij ergens op een heel stil paadje een ouden man tegenkwam. Deze man liep mank en toen Spijker hem vroeg, wat hij had, antwoordde hij„Ach meneer, het is toch zo ver velend, ik heb al heel lang gelopen en nu is mijn schoen kapot gegaan. En ik weet niet, waar het volgende clorp is. Ik heb al blaren aan mijn voeten en ik weet niet, wat ik moet doen Kunt u me misschien helpen?" De schoenmaker begon te lachen en zei: „U bent aan het goede adres, meneer. Ik ben namelijk schoenmaker van beroep en ik wil uw schoen wel even maken. Ik heb toch wat gereed schap meegenomen." Hij nam de schoen van den ouden man en begon die te repareren Toen de schoen weer heel was, gaf hij hem terug en toen zei de ander vriendelijk „Dank je wel, schoenmaker, dat je me hebt geholpen. Ik heb geen geld om je te betalen, maar ik zal je iets anders geven. Hier zijn drie huizen. Het zijn heel bijzondere buizen. Door de één kan je net zover zien, als je maar wilt. Door de ander kan je alles horen, wat je maar wilt en door de derde kan je alles zeggen, wat je maar wilt, ze zullen je altijd kunnen ver staan. Maar, er is één gevaar aan de buizen verhonden: als je ze verkeerd gebruikt, gebeurt er iets vreselijks!" De drie buizen. Spijker was erg blij met de buizen. Hij gaf op alle drie een bepaald teken, zodat hij ze niet door elkaar kon ha len en ging toen op stap. Toen hij op een hoge berg gekomen was, dacht hij „Nu moest ik toch mijn buizen eens proherenHij richtte daarom de buis om door te kijken naar de kant van zijn eigen dorp om te zien hoe de zaken thuis stonden. Daar zag hij zijn zoon op het krukje zitten en zijn zus ter bracht juist het eten. Nu luisterde hij door de tweede huis, wat ze zeiden en hoorde: „Tante, ik ga trouwen. Met de dochter van een schoenmaker en ik zal voortaan mijn werk in de werk-- plaats van mijn schoonvader doen." „Dat komt goed uit," antwoordde Spijkers zuster, „want ik ga met den molenaar trouwen. Dan kunnen wc het huis hier sluiten, je vader zal toch wel niet terug komen." Nu zette Sniiker de derde huis nan zijn mond en riep: „Doen jullie dat maar, want ik blijf werkelijk weg!" Ze keken allebei stomverbaasd op en konden hun oren niet geloven. Spijker lachte hartelijk en liep door. In het vreemde koninkrijk. Weer enige dagen later kwam hij in een land waar oorlóg was. Alle mensen waren erg bang en de solda ten moesten tegen den veel machtiger vijand vechten. Spijker ging direct naar den koning en zei, dat hij mis schien wel kon helpen. De koning wil de hem niet geloven, maar toen ge bruikte Spijker om de beurt de drie huizen en zag en hoorde precies, wat er door de generaals van den vijand besproken werd. Hiermee redde hij het leger van den koning en deze won de oorlog. De koning was zo blij, dat hij uit dank zijn dochter aan den schoenmaker schonk en reeds korte tijd later werd de bruiloft gevierd. Het spreekt vanzelf, dat Spij ier nu heel gclukig was. Hij had alles wat zijn hart begeerde, alleende eer ste minister van het land was jaloers op Spijker en had zelf met de prinses willen trouwen. Op een keer stal hij de drie buizen om ze zelf te kunnen gebruiken. Maar hij keek door de spreekbuis en werd toen blind. Daar na luisterde hij door de kijkbuis en werd doof en tenslotte sprak hij dooi de hoorbuis en werd stom. En iemand, die stom, doof, blind en bovendien nog een dief was, kan niet eerste minister van een groot i ij k zijn en daarom werd hij afge'.et. De koning nam Spijker nu tot eerste minister en door zijn wonderbuiz''n deed hij heel veel goed. Alle onderda nen van den koning hielden van den eersten minister en toen de koning stierf, riepen ze Spijker tot ko ning uit. Daarna leefde hij nog jaren lang met zijn jonge vrouw gelukkig en tevreden en bestuurde zijn rijk voortreffelijk. GemeenteraadJpraiMelle Wonderlijk zooals dat helpt zoowel bij kinderen als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten WO»

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5