BINNENLAND NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. WIHWCHË mLEH? Mijnhardt SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. Officieele groepsfoto genomen ter gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig hetzelfde geval. De heer Timmermans trekt vervol gens zijn voorstel in, waarna het voor stel van B. en W. z.h.st. wordt aange nomen. Een betere schoolgeldregeling. Aan de orde komt vervolgens een voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening op de heffing en in vordering van het schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. B. en W. heb ben hiervoor een nieuwe schaal ont worpen, waardoor de opbrengst wordt vermeerderd. De schoolgelden voor de kinderen van personen die minder dan f 29.— per week zuiver inkomen heb ben worden echter volgens de nieuwe regeling minder. Daarboven tot een gemengde hoofdsom van 36 blijven de schoolgelden gelijk en de overige schoolgelden worden verhoogd. Deze nieuwe verordening gaat in werking op 1 Mei a.s. Het schoolgeldjaar loopt dan van 1 Mei tot 1 Mei en er behoeft slechts één keer per jaar schoolgeld te worden geheven. Bij de oude verorde ning moest dit om £e drie maanden geschieden. Z.h.st. gaat de raad hiermede ac- coord. Benoeming leden Burgerlijk Armbestuur. Er moet een lid voor het burgerlijk armbestuur worden gekozen voor Ca- pelle en voor Sprang. Op de voordracht voor Capelle staan A. J. Verhoeven (aftr.) en J. A. Verheijden. Gekozen wordt A. J. Ver hoeven met 6 st., terwijl 2 st. werden uitgebracht op J. A. Verheijden en 1 st. ongeldig. Voor Sprang staan op de voordracht T. van Beek (aftr.) en W. Werther. Gekozen wordt J. van Beek met 7 st. Op W. Werther werd 1 st. uitgebracht en 1 st. blanco. Eenige begrootingswijzigingen gaan vervolgens onder den hamer door. Hierbij moeten eenige overschrijvingen plaats hebben betreffende de algemee- ne begraafplaats. Verder berusten Ged. Staten in het besluit van den raad om niet in te gaan op het voorstel van Ged. Staten tot vermindering van den post landbouwonderwijs met 100.—. Deze 100.— zullen nu echter op de extra bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds in mindering worden ge bracht. Eenige verzoeken tot ontheffing ot vermindering van schoolgeld, straat-of hondenbelasting, worden z.h.st. en bloc aangenomen. Mededeelingen. Hierna doet de voorzitter eenige me dedeelingen, voornamelijk betrekking hebbende op rondvraagpunten van de vorige raadsvergadering. Aan den provincialen waterstaat is een verzoek gericht tot het plaatsen van waarschuwingsborden bij het Lab- beqat. B. en W. hebben verder de kwestie bekeken van de verlichting bij de brie venbus in Sprang en zijn tot de over tuiging gekomen, dat het niet noodza kelijk is dat aldaar een lichtpunt wordt ge- of verplaatst. Kort bij elkaar staan daar drie straatlantaarns. Betreffende het eenrichtingsverkeer hebben B. en W. besloten om er geen gevolg aan te geven. Bij het begin van de Oude straat zal een waarschuwingsbord geplaatst wor" den, waarop staat: Voor doorgaand verkeer. Ten aanzien van het uitbaggeren \<an de havens hebben B. en W. overleg gepleegd met het dagelijksch bestuur van de gemeente Waalwijk en het col lege is daarbij tot de overtuiging geko men, dat de oorzaak van de snelle aan- siipping niet ligt in de verplaatsing van de Maasmond of in de andere water staatswerken. Daarom zullen B. en W. over deze materie niet naar Waterstaat schrijven, want wil men daar succes hebben, dan moet men komen met een goed gefundeerd rapport. Het spijt'den heer Verheijden, dat men in Waalwijk blind is en de ware oorzaak niet gezien heeft. Volgens spr. is de oorzaak van de snelle aanslipping de verlegging van de Maasmond en het Drongelsche Kanaal. Hierdoor is Oost- Brabant vrij gemaakt van het water, maar West- en Midden-Brabant zit er mee te houden. Spr. neemt het Waal wijk niet kwalijk dat de heeren het daar niet hebben gezien, maar de oude re generatie, zooals de familie Timmer mans, weet het wel. Verder deelt de voorzitter nog mede dat de werkverschaffing aan den Eij- kendijk inmiddels is begonnen en dat er voor de verbetering van het Vaartland door den opzichter van de Nederl. Hei de Mij. een plan zal worden gemaakt, daar het reeds uitgewerkte plan moei lijk was uit te voeren. Bij de randvraag vraagt de heer G. Vos of de oude brandspuit niet ver kocht kan worden, waarop de voorzit ter antwoordt dat er misschien wel een museum interesse voor heeft, terwijl de heer Kerst de oude brandspuit een aan winst vond voor een historischen op tocht. De heer Versteeg wil de noodzake lijkheid van een gemeentelijken vuilnis ophaaldienst bepleiten, doch blijkens den voorzitter is er reeds een ophaal dienst. De heer Verhoeven wil verbetering van de schoeiing van de haven aan het Labbegat. De voorzitter zegt den gemeente-op zichter hierover een rapportje te zullen laten opmaken. Hierna ging de raad in geheime zit ting over. 1In Raamsdonksveer is geen huishoudschool. Wel een Ulo-school. Red. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namid dags twee uur op te treden Ds. Vroeg- indewey. Voor de Ned. Herv. gemeente alhier hoopt Zondagmorgen half tien en des middags half drie op te treden Ds. Oos- tenbrug. g De postduivenvereeniging ,,De Luchtvaart" zal dit jaar op 2en Kerst dag, Dinsdag 26 Dec. a.s., haar jaar- lijksche clubtentoonstelling organisee- ren. Voor deze tentoonstelling zijn door verschillende personen prijzen en me dailles beschikbaar gesteld. Onder presidium van den heer Maas, vice-voorzitter van de Land- bouwhuishoudcommissie der Noord- Brabantsche Maatschappij van Land bouw, had j.l. Dinsdagnamiddag de of ficieele eindles v.d. Landbouwhuishoud- cursus in het gymnastieklokaal der O.L. school in de Kom alhier plaats. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.m. op Burgemeester en Secretaris der ge meente Sprang-Capelle, de volledige Commissie van Toezicht, bestuur en le den van de afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen, ouders en kennis sen der leerlingen. Nadat de heer Maas de aanwezigen hartelijk welkom had geheeten. ver kreeg Mej. Sikkens, leerares Huishoud kunde het woord, die speciaal de aan dacht vestigde op het nut van Land- bouwhuishoudcursussen ten Plattelan- de, waar men niet alleen les krijgt in koken en naaien, maar ook iets leert over waschbehandeling, huishoudkun de, gezondheidsleer, land- en tuinbouw. Hierna volgde het eindexamen. Na on dervraging der leerlingen, werd aan 15 cursisten een getuigschrift uitgereikt. Burgemeester A. Smit, die vervol gens hte woord kreeg feliciteerde de leerlingen met haar behaald succes en hoopte, dat zij in de toekomst het ge leerde met goed resultaat ook in prak tijk zouden brengen. Als voorzitster van de afd. Sprang- Capelle van den Ned. Bond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen sprak Mevr. Verhoeven-Blankers nog een enkel woord, waarna men overging tot sluiting van het officieele gedeelte. In de pauze werd thee met gebak ge presenteerd, hetwelk door de cursisten zelf bereid was. Daarna volgde bezich tiging van de tentoonstelling. Het ge bak dat tentoongesteld was vond direct koopsters. Ook de zelfgemaakte klee- dingstukken trokken veel belangstel ling, evenals de dinertafel. De heeren interesseerden zich in het bijzonder voor het miniatuur model-kippenhok. Nadat nog verschillende versnape ringen waren gepresenteerd, werden nog enkele filmpjes vertoond, welke met belangstelling werden gevolgd en zeer in den smaak vielen. Namens de cursisten bedankte Mej. D. Rijken de beide leeraressen en den heer Elsman, leeraar land- en tuin bouw, voor de prettige lessen, die allen hadden genoten. Het leslokaal was keurig versierd met een overvloed van bloemen en planten, wat aan het geheel een fees telijk aanzien gaf. Het St. Nicolaasfeest zal met de leerlingen der O. L. school in de Kom a.s. Woensdag 6 December des namid dags gevierd worden. Bij de Wed. Arts in de Nieuw- straat is komen aanloopen een witte keeshond, in de halsband staan de let ters K.M.A. VRIJHOEVE-CAPELLE. De arbeider M. W. uit de Hei straat reed met zijn rijwiel zoodanig te gen een boom op, dat hij zijn arm kneusde en geneeskundige hulp van Dr. R. moest worden ingeroepen. De gehouden collecte voor de Zending bracht aan den Loonschendijk ruim 18.op. LOONSCHENDIJK. Voor de Ned. Herv. J. V. Gi deon alhier hoopt D.V. op 7 Dec. des avonds te half acht als spreker op te treden Ds. Leemans van Ede, met als onderwerp Nicodemus. Tevens zal als dan collecte worden gehouden. Wit-Gele Kruis. De Kraamverzorgingsdienst wordt opgeheven. Het bestuur van 't Wit-Gele-Kruis al hier, heeft besloten den Kraamverzor gingsdienst, die momenteel verzorgd werd door Zuster Mertens en mej. v. Boxtel met als toegelaten assistente mej. de Graaf, met ingang van Maart a.s. op te heffen, daar in dezen dienst momenteel voldoende voorzien wordt. Liefdadigheidsconcert Apollo. Het Liefdadigheidsconcert ten bate der St. Vincentius-vereeniging, dat vroegere jaren steeds in December O.L. Vr. Onbevl. Ontv. gegeven werd, zal dit jaar gegeven worden op den daaropvolgenden Zondag 10 De cember. Naast de Harmonie zal mede werking verleend worden door het be kende Revue-Ensemble „Jan v. Ostade" uit Goirle, een gezelschap dat reeds eer der met veel succes in de Apollo-zaal optrad. Met den voorverkoop der kaar ten zal reeds deze week een begin ge maakt worden. De school in De Moer. Bij besluit van Ged. Staten van Nrd.- Brabant is de vordering van den raad dezer gemeente tot instandhouding van de O.L. School in De Moer voor het jaar 1940 goedgekeurd. Bekroond. De heer Fr. Elshout behaalde ook te Leeuwarden met zijn inzending Zwart Minorca 1ste en 2de prijs en eere-prijs voor de beste Minorca. Benoemd. Tot Parkwachter van het R.K. Sport en Wandelpark alhier is benoemd de heer L. v. d. Griendt te Waalwijk. Biljarten. De stand na den 2den dag der zes- daagsche van de biljartclub N.A.S., ge vestigd bij den heer L. v. Berkel luidt: 1 Schalken-Vesters 260 pnt.; 2. op twee ronden: v. d. Louw-Brokken 262 pnt.; 3. op drie ronden: Laros-More- val 300 pnt.; 4. op drie ronden: van Berkel-Couwenberg 287 pnt. Maandag avond voortzetting der wedstrijden. Gevonden en verloren voorwerpen. Op het politiebureau zijn aangegeven als gevonden en verloren voorwerpen: gevonden: doosje met 50 electrische lampjes, 2 rijwielhandbeschermcrs, boodschappentasch, bruin lederen por- temonnaie met inhoud en kosteloos rijwielplaatje. Verloren: 2 rijwielplaatjes en ge wicht van V2 K.G. Des-nieuws. Des 2 speelt Zondag uit tegen WIK in Oisterwijk. De WIK-jongens geven zich vooral thuis zoo maar niet ge wonnen, zoodat de Des-reserves hun uiterste best moeten doen om de punt jes mee te brengen. Des 3 en Des 4 spelen om 2 uur tegen Sarto 2 en Sarto 3. Dit zijn steeds span nende ontmoetingen. Des 5 komt in eigen omgeving 0111 12 uur uit tegen R.K.T.V.V. 6. BERKDIJK. Prins Hendrik. Zondagavond om 6 uur houdt het kruisbooggezelschap „Prins Hendrik", gevestigd in het café van den heer Th. van Boxtel, een verschieting op 10 M. Er bestaat veel animo voor deze oefe ningen. Biljartclub. De biljartclub „Krijt op Tijd", geves tigd in het café van den heer v. Boxtel houdt Zaterdag 9 December haar jaar- en feestvergadering. Bijeenkomst der leden om vijf uur. Spyskokerij. Binnenkort zal de spijskokerij in de R.K. Jongensschool weer worden ge opend, waardoor vele arme kinderen smiddags een warmen maaltijd wordt verstrekt. LOON OP ZAND. Uitvoering Jongen Boerenstand. Zondagavond gaf de Jonge Boe renstand alhier een groote tooneeluit- voering in de groote zaal van het pa rochiehuis. De zaal was tot in de uiter ste hoeken bezet. Opgevoerd werd: „Metamorphose", een vroolijk spel in drie bedrijven door Jan Verhoeven. De rollen waren allen in goede handen en werden uitstekend gespeeld. LOONOPZAND. Vanaf 24 Nov.—1 Dec. '39. Geboren André Lambertus Anna zv. J. C. Bee- rens en J. A. M. v. d. Velden. Petrus Jacobus zv. Th. C. Brekelmans en P. F. v. Woensel. Franciscus Gijsbertus Wil helmus zv. P. J. Elshout en H. A. II. Bee- rens. Petrus Franciscus Jacobus zv. A. J. J. v. Esch en M. J. v. Woensel. --- Cornelis Henricus Wilhelmus zv. W. C. J. v. Iersel en H M. Jansen. Leo Hen- dricus Maria zv. A. M. v. d. Ven en C. P. v. d. Me ijs Jacobus zv. J. M. Damen en C. Govers Antonia Henrica dv. P. Damen en E. Grootswagers. Petronel- la Theresia dv. L. M. v. Gorp en J. C. Ligtvoet. Overleden: Willem Albert Maria Clemcnce de Jong, oud 15 maanden. Martinus Jo hannes Couwenberg, echtgenoot van G. H. v. d. Hoek, oud 57 jr. Huwelijken: Gerardus M. Smans, oud 30 jr. te Dongen en Maria Hessels, oud 28 jr. al hier. Godefridus G. Korremans, oud 19 jr. te Tilburg en Helena M. Hamers, oud 21 jr. alhier. Vertrokken: J. J. Koenen naar Valkenburg. G. C. v. d. Hoek naar 's-Hage. H. J. v. d. Heijden naar Tilburg. C Ligtvoet naar Heusden. Ingekomen A. C. v. d. Heuvel van 's-Hage. C. J. v. 1. Bruggen van Tilburg. E. H. Brok van Tilburg. PR Polders van Til burg. M. W. v. Wezenbeek van Driel. E. v. Wezenbeek van Driel. P. A. Michels van Oisterwijk. J. A. v. d. Wiel en gezin van Udenhout. A. v. d. Made van Dongen. J. L. Verboven van Til burg. J. Verhoofstad van Waalwijk. M. J. C. Vera van Drunen. Burgerwacht. De afdeeling Loon op Zand van de Burgerwachten, die tot heden lid was van den kring van Burgerwachten in het Kwartier van Oisterwijk, heeft be dankt als afdeeling van dien kring en is als zoodanig lid geworden van den kring „Langstraat", die kort geleden werd opgericht. Inlijving van dienstplichtigen der Iichting1940. Deregeeringspersdienst meldt: Het ligt in het voornemen om de volgende ploegen dienstplichtigen van de lichting 1940 in te lijven op de hierna vermelde data: Officiersopleiding. Inlijving op 5 Februari 1940 infanterie, inbegrepen het regiment grenadiers, het regiment jagers en militaireadministratie, ploegen 1 en 2; wielrijders, bereden artillerie, nereden en onbereden artillerie, met uitzondering van den artillerie triangulatie- en den artillerie weer- dienst cavalerie. Inlijving op 6 Augustus 1940: bataljon geneeskundige troepen, veterinaire dienst; le2e en 3e regi ment genietroepen, artillerietriangu latie-dienst. Inlijving op 2 September 1940: korps pontonniers en torpedisten. Inlijving op 1 October 1940 korps motordienst, luchtvaarttroepen en artillerie-weer dienst. Opleiding tot onderofficier- administrateur. Inlijving op 6 Mei 1940: alle korpsen ploeg 1. De overigen. Inlijving op 5 Februari 1940 regi menten infanterie, inbegrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers, ploeg 2. Inlijving 15 Januari 1940: 4e regi ment huzaren (geen paarden oppas- sers en verzorgers). Dienstplichtigen van de hiervoor vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid dan wel uitstel van eersteoefening verlangen kunnendaartoe aanvraag doen. Voor zoover de inlijving in Januari ge- verdrijven ze veilig en vlug. 1 2 stuks 50ct.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6