10 cent per week. GEMENGD NIEUWS. - WEK UW LEVER-GAL OP RECHTSZAKEN. -jarig bestaan der Rijksvakschool en Proefstation, op het Raadhuisplein te Waalwijk. SPORT. Waalwijk, 23 November 1939 schiedt,moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezonden. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burgemeester, Geldt het uitstel van eerste oefe ning, dan moet den dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van defensie, bij voor keur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de redea van het verzoek gelegen in studiebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd afgegeven door 't hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend.dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Onze voedsel en grondstoffen- voorziening. Verhooging van't buiten, gewone crediet voor re- geeringsaankoopen met f fUO miilioen gevraagd. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het tiende nootüstuk der rijKsoegrooting voor het dienst jaar iy39. (buitengewoon crediet) Bij de wet van 6 September 193y werd een buitengewoon crediet van f 60,000.001) toegestaan tot het doen van uitgaven ten behoeve van de voorziening van de Nederlandsche volkshuishouding met voedings middelen voor mensch en dier en grondstoffen voor de industrie. Met behulp van dit crediet zijn inmid dels voor rekening van de regeering belangrijke hoeveelheden producten in hel bijzonder ten behoeve van de voedselvoorziening, in 't buiten land aangekocht. Voorts heelt de regeering een aanvang gemaakt met den aankoop van den ninnenland- schen oogst van akkerbouwproduc ten. Door deze aankoopen is het tog estane crediet van f 60,000,000 thans uitgeput. De ontwikkeling van den politieken toestand in Europa en de daaruit voortvloeiende gevaren voor de regelmatige voorziening van de Nederlandsche volkshuishouding met de noodige producten en grond stoften maken 't noodzakelijk, deze aankoopen zoowel in het binnenland als in het buitenland voort te zetten. De ministers van oeconomische zaken en van van financiën zien zich derhalve genoopt, voor testel len, het reeds toegestane crediet te verhoogen en wel in verband met de reeds voorgenomen aankoopen met een bedrag van f 100,000,000 De debacle Mendelssohn. Het passief wordt thans op ruim 40'/2 miilioen geraamd. Uit het verslag van bewindvoer ders over baten en lasten, uitge bracht bij de aanvraag om surcéance van betaling van de firma Mendels sohn Co te Amsterdamblijkt.dat per 31 October het nadeelige verschil tusschen activa en passiva op f 40,504,486 wordt becijferd. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de rubriek Oeconomie en financiën, waarin ter vergelijking ook de positie per 14 Augustus jl. wordt opgesomd. Volgens laatsbe doelde opgaaf kwam men tot een nadeelig verschil van f11,424,078, een bedrag, dat overigens ook reeds veel grooter blijkt dan indertijd was gemeld, toen volgens den staat van baten en lasten, gepubliceerd bij 't verleenen van de voorloopige sur céance, het tekort f5,679,583 bedroeg. Prinselijke gift voor Ontwikkeling en Ontspanning Het hoofd van de sectie Ontwik keling en Ontspanning bij het Alge meen Hoofdkwartier geeft metgroote dankbaarheid kennis van het feit dat Z.K.H. Prins Bernbard een be drag van f10,000 ter beschikking heeft gesteld ten behoeve van het ontwikkelings en ontspanningswerk onder de gemobiliseerden. De gesproken brief. De gesproken brief d.w.z. een gramofoonplaal op welke de brief in gesproken vorm wordt opgeno men, is niet nieuw. Dat deze op namen, met de mogelijkheid tot dagelijkse verzending, thans in Am sterdam en Rotterdam kunnen ge schieden, is echter wel iets nieuws. Hierdoor is in beiden kantoren een cel ingericht, waar de gramofoor. briefbesprekersin een besloten ruim te, hun brieven kunnen dicteeren. De platen, welke op elke gewone gramofoon kunnen worden afge draaid, zijn van aluminium enkunne zonder eenig bezwaar worden ver zonden. Voorloopig moet de ver zending nog tegen brieftarief geschie den, in afwachting van de invoering van een speciaal farief voor deze z.g. „phonoposs." Poging tot ontvoering van een jonge vrouw. Weer een duister geval te Amsterdam. Te Amsterdam is op het Singel een brutale poging tot aanranding of ontvoering van een jonge vrouw gedaan. Een auto, waarin vier man nen zaten, stopte plotseling naast een jonge vrouw, die te voet op weg naar huis was. Het portier van den auto werd geopend en de in zittende mannen trachtten de vrouw in den auto te trekken. Deze begon luidkeels om hulp te roepen, waar op de auto met inzittenden pijlsnel wegreed. De mantel van de vrouw werd bij deze poging tot aanranding be schadigd. De vrouw, die hevig ont. steld was, begaf zich naar het bureau te Raamspoort om aangifte van het gebeurde te doen. Zij was echter zoo overstuur, dat zij geen volledige gegevens kon verstrekken. De polite heeft haar ter kalmeering naar huis laten gaan, doch den be schadigden mantel in beslag geno men. Later op den avond heeft men per roli 1'e-teleg» am opsporing en aanhouding verzocht van den auto en inzittenden en voor zoover mo gelijk heeft men het politie-personeel een signaliment verstrekt. MOEDER VAN TWAALF KINDE REN NEERGESCHOTEN. In een herberg te Westmale (België) heeft zich een vreeselijke misdaad afge speeld. De herbergier was dikwijls dronken en dreigde dan zijn vrouw een moeder van twaalf kinderen met doodslag. Dit was ook op den avond dat het drama zich afspeelde het geval. Het geheele gezin was in een vertrek achter de gelagkamer bijeen. Nadat de man de vrouw eenigen tijd had uitge scholden, liep hij plotseling naar een kast in het vertrek en haalde een jacht geweer te voorschijn. Een schot klonk. De kogel trof de vrouw midden in het voorhoofd. Zij was op slag dood. Te midden van de na zijn daad heerschen- de verwarring nam de moordenaar op een rijwiel de vlucht. Hij werd echter korten tijd later door de politie 'in de omgeving van Antwerpen achterhaald. DOODELIJK ONGELUK TE ROTTERDAM. Gistermorgen is de 26-jarige con structiewerker W. P. Herregraver, ge woond hebbende in de Bas Jungerius- straat. op het terrein van de Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij te Rotter dam getroffen door een zware ijzeren plaat, die uit een hijsch viel. De man was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het bureau van de rivier politie gebracht. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Tijdens werkzaamheden in de kas van den heer K. te Honselersdijk, kwam de 16-jarige J. Jonknegt te val len, waarbij hij zich vastgreep aan een electrische leiding, welke door de kas loopt. De geïsoleerde draad brak af en terwijl J. op den natten bodem van de kas viel, raakte de draad hem juist met de breuk, waar een zeer klein gedeelte dus niet meer geïsoleerd was, op het puntje van den neus. De ongelukkige kreeg den vollen stroom door het hoofd en was op slag dood. VERDRONKEN. Ernstig auto-ongeluk te Enschede. De 35-jarige automobilist B. P., uit Enschede, is met zijn auto. toen hij al- De heer C. Vos die heden (Vrij. dag) den dag herdacht waar op hij voor 40 jaar benoemd werd tot brie venbesteller te 'sGrev.-Capelle. daar de sluiskade wilde inrijden, uit de Tijhofslaan in 't kanaal Almelo-Noord- horn gereden. Hoewel de auto in het vrij ondiepe water niet geheel gezon ken is en er spoedig hulp aanwezig was, bleek men P. niet meer te kunnen red den. Hij werd levenloos uit het water gehaald. HET INCIDENT TE VENLO. Duitschers weigeren iedere inlichting. Naar aanleiding van een beschou wing in het Brusselsche maandblad „Vingtième Siècle" over het Neder- landsch-Duitsche grensincident van 9 November j.l. bij Venlo, verklaarde men in de Wilhelmstrasse, dat „te ge legener tijd dit blad zal moeten inzien dat het met zijn weergave van de Brit- sche lezing van het incident op een dwaalspoor is geweest", aldus meldt de Belgische correspondent van het „Alg. Hbld.". Men blijft van Duitsche zijde intus- schen weigeren op de details van dit incident vooralsnog in te gaan. Ook wil men er zich niet over uitlaten, of de Nederlandsche officier, die beide Engelschen begeleidde, nog in leven is of niet. Wel bevestigt men opnieuw, dat de twee Engelschen „zich in de bes te gezondheid verheugen". MAN PLOTSELING OVERLEDEN. Ontstellende ontdekking in de trein uit Tilburg. Door eenige reizigers, die met den trein van 9.12 uit Tilburg in Den Bosch waren aangekomen, werd het stations- personeel gewaarschuwd dat er in één der coupé's een bewusteloozen man lag. Onmiddellijk werd medische hulp in geroepen, doch toen bleek dat deze man reeds was overleden. Nader wordt vernomen dat de over ledene, de ongeveer zestigjarige slager Z., lijdende was aan een hartkwaal. Hij wilde zich naar de Bossche Vee markt begeven, doch aangezien hij wat laat was moest hij, om zijn trein nog te kunnen halen, het laatste gedeelte hard fietsen. Vermoedelijk heeft deze inspanning teveel van zijn krachten gevergd, al thans toen de trein halverwege Den Bosch was verloor de heer Z. plotse ling het bewustzijn. Onder de andere inzittenden bestond begrijpelijkerwijze groote consternatie, doch men kon niets doen en moest wachten tot de trein het Station in Den Bosch binnenstoomde. Een medicus die in allerijl werd ge waarschuwd kon hier, zooals reeds ge zegd, echter slechts den dood consta- 'teeren. Kapelaan Ras verleende nog geneeskundige hulp. Waalwijksche en Langstraatscne Courant is het eenige blad dat U de beiiohten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk.de Langstraat en omgeving. In dit blad vindl men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen, ingezonden stukken enz. y«'t Vi"' "f 'y De doodslag op het voetbalvelt te Sprang-C ape lie. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den 21-jarigen sjouwer H. G. te Sprang-Capel- le, tegen wicn vier jaren gevangenisstraf waren geëischt ter zake van doodslag met een mes op 30 Sept. j.l. op het voet balveld te Sprang-Capelle, waarvan de voetballer Snijders van Sparta, die in verdachte's tegenpartij speelde bij den wedstrijd S.D.O.Sparta, het slachtoffer werd. Verdedigster Mr. E. Lion had me de op grond van deskundige verklarin gen betoogd, dat verdachte's karakter epi leptische trekken vertoont, waardoor hu gemeenlijk veel kalmer is dan gewone menschcn, doch in zijn drift-explosie ook veel onbeheerschter. Zij had een on- bepteit naar verdachte's geestvermogens De rechtbank heeft te dien einde de stukken in handen van den rechter-com- missaris gesteld voor nader onderzoek. 50 dagen hechtenis was geëischt ter za ke, dat hij in September '39 te 's-Herto- gcnbosch zijn ouden voorraad soda had verkocht tegen den verhoogden prijs van 5 cent per pond, terwijl hij aanvankelijk had verkocht voor drie cent per pond en zich zoo aan prijsopdrijving had schuldig gemaakt. Verdediger Mr. N. van den Heuvel te 's-Hertogenbosch had vrij spraak gepleit. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot een geldboete van 15.te vervangen door 15 dagen hech tenis. en u zult 's morgens uit bed springen, r gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, net bederft. U vneit u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moe» CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen t>m de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Prijsopdrijving te 's-Hertogenbosch. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen tegen den Bosschen krui denier O., tegen wien 200,boete of De verduistering te W(jk en Aalburg. Naar wy vernemen zal op Donderdag -8 December a.s. des voormiddags te 11 uur voor de arrondissementsrecht bank te s-Hertogenbosch worden behan deld de strafzaak tegen W. H., 22 jaar secretarie-ambtenaar te Wyk en Aalburg', als verdacht van verduistering van ge meentegelden gepleegd te Wyk en Aal burg in de jaren '37, '38 en '39. Als verdediger treedt op Mr. Hengst te s-Hertogenbosch. De Bossche vuilnisbelt bij Vlijmen De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch beeft aangenomen een voorstel van B. en W. om het aanhangig geding tusschen lh. H. A-an den Dungen te Vlijmen en de gemeente s-Hertogenbosch ten einde te brengen door middel van een dading, waarvan de inhoud is dat de gemeente aan Van den Dungen by wyze van scha devergoeding zal betalen een bedrag van 1000.boete. DAMMEN. A.s. Dinsdag zal de eerste ronde voor de onderlinge clubcompetitie een aan vang nemen: Groep I. It. v. MunsterWitteveen. A. HollemansFl. Ilollemans. H. C. v. d. Hammen—A. v. <1. Gouw. A. v. Engelen—Fr. v. d. Gouw I. br. te VrüchteC. de Jong. Groep II. J. v. d. Velde—Jac. v. Hilst. A. MuldersH. v. Gelder. J. v. d. Gouw—A. C. Damcn. '*r. v. d. Gouw IIK Sastra. J. Holemans—Fr. Schuurmans. Waalwijksche damvereen. W. 1). V. Zooals bekend werd door enkele dam liefhebbers hier ter plaatse het initiatief genomen om te komen tot opriching eener damclub, welke hier te Waalwijk in een groote behoefte op dit gebied zou voorzien. De propaganda voor deze op richting gevoerd, waarin Fr. v. d. Gouw toch zeker wel het leeuwenaandeel heeft gehad, is niet zonder succes gebleven. J.l. Dinsdag werd in de zaal welke geheel bezet was by den heer Bausen- bach, Café-Rest. „De Molenvliet" alhier, de oprichtingsvergadering gehouden. Na het inleidingswoord van den heer Ant. v. d. Gouw, gaven zich direct alle aanwezigen, 20 in getal, als lid op, waar na een voorloopig bestuur als volgt met alg. stemmen gekozen werd A v. d. Gouw, Voorzitter; H. C. v. d. Hammen, secr.-penningm.; Fr. v. Mun ster, comm., die tevens met Fr. v. d. Gouw als wedstrijdleider zal fungeeren. Vervolgens werd besloten om de weke- lijksche clubavond te houden op .Dinsdag, aanvangende half 8 en de club den naam te geven van W. D. V. Mochten er nog dammers zijn die graag lid zouden worden, die kunnen zich at- leen schriftelijk aanmelden aan het se cretariaat Nr.-Parallelweg 43 Waalwyk Baardwijk, of bij een der bestuursleden en bij den heer Bausenbach alhier. R.K. V.V. „Elshout". Elshout stond er vorige week goed voor. Toen hadden wy een thuiswed strijd te spelen tegen Concordia Vooruit 2, die zij ook zouden hebben kunnen win nen. Morgen kijken wij er donker tegen aan. Dan moeten zij als gast fungeeren bij Concordia 2. Dat zal hen niet meevallen en wij ge- looven, dat de Elshoutsche jangens daar bij misschien met een klein nederlaagje tevreden zullen moeten zijn.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7