Dc Geheime Ingang FEUILLETON SPORT. EEN OFFICIEELE DUITSCHE VERKLARING. Met betrekking tot de Britsche ver ordening van 27 dezer betreffende eco nomische represaillemaatregelen tegen Duitschland, wordt van officieele Duit- sclie zijde verklaard: De uitbreiding van den handelsoor log tot de exporten van Duitschen oor sprong op neutrale schepen met neu trale bestemming beteekent een nieu we inbreuk op het volkerenrecht door Engeland. Zij staat in duidelijke tegenstelling tot de erkende beginselen van het vol kenrecht, in het bijzonder van de Parij- sche zeerechtverklaring van 1850. Deze nieuwe schending van het vol kenrecht treft de neutralen evenzeer als Duitschland. De Duitsche regeering neemt van de door Engeland gescha pen nieuwe situatie nota en behoudt zich alle maatregelen voor. DE RUSSISCHE AANVAL OP FIN LAND IS GISTEROCHTEND BEGONNEN. Donderdagmiddag om een uur 15 plaatselijke tijd heeft het radiostation van Helsinki bekend gemaakt, dat Fin land het voorwerp is geworden van een aggressie van den kant van het Sowjet- leger. Om elf uur vlogen vier Sowjetvlieg- tuigen boven de haven en werden be schoten uit kanonnen van de kustver dediging. Zij wierpen geen bommen. Vamelsuu, op de Karelische landeng te, is van zee uit, waarschijnlijk van Kronstadt, gebombardeerd. Uit Kivinebb (Karelië) wordt een ar- tillerieduel gemeld. Bij Suojaervi hebben de Russen een kleine strook Finsch grondgebied be zet. Op Malm, het vliegveld van Helsin ki, en in het Oostelijke gedeelte van Wiborg, zijn brandbommen geworpen. In Wiborg zijn talrijke branden uitge broken. Boven Sveaborg, de vesting van Hel sinki, zijn tien Sowjetvliegtuigen ver schenen. Volgens andere berichten uit dezelf de bron maken Sowjettroepen zich ge reed om afdeelingen aan land te zet ten op Seiskari, een eiland in de Fin- sche Golf, nabij Kronstadt. Latere berichten: Sowjet-vliegtuigen hebben gister middag Helsinki gebombardeerd. Om 14.15 uur was het signaal gegeven, dat alles veilig was, maar reeds om 14.45 uur (plaatselijke tijd) zag men weder- om zeven Russische bommenwerpers van de zeezijde de hoofdstad naderen. Verscheidene deelen der stad werden gebombardeerd en de projectielen vie len o.a. nabij het gemeente-ziekenhuis. De toestellen verdwenen in de richting van de Russische grens. Gisteravond na negen uur plaatse lijke tijd verschenen opnieuw Russi sche vliegtuigen boven Helsinki. Het afweergeschut opende onmiddellijk 't vuur en een vliegtuig stortte brandend omlaag. 't Officieele Finsche persbureau meldt, dat de Sow jet-troepen Donderdag de Finsche grens overschreden hebben te Hyrsylae en Kacanaesenke. De Rus sische troepen hebben het eiland Seis kari in de Finsche Golf bezet, gelegen op 40 mijl ten westen van Kronstadt. Na een beschieting uit zee hebben de Russische troepen de haven Trijokie, ongeveer tien mijl van de Sowjetgrens gelegen, bezet. Tijdens het bombarde ment op het vliegveld van Helsinki is een Finsche soldaat gedood. Volgens een onbevestigd bericht uit Stockholm zouden de Sowjettroepen geland zijn op het eiland Hangö na een bombardement uit de lucht. Naar ge meld wordt, bicden de Finnen hier heldhaftigen tegenstand. De Russische vloot heeft de kust op verscheidene plaatsen gebombardeerd. Geconstateerd wordt, dat het moreel der troepen zeer goed is. Tc Helsinki zijn 78 huizen in brand geschoten, de technische hoogeschool is vernield. Bij het bombardement van Viborg zouden negen personen zijn ge dood. De aanval op Hangö werd te half twaalf in den ochtend ondernomen door vier Russische vliegtuigen; alle bommen vielen in het water. Te 14.40 uur verschenen de bommenwerpers op nieuw hoven Hangö en thans werd één persoon gewond. De stad Mariënhamm is in duister nis gehuld. De regeering is in voltallige zitting met gesloten deuren bijeengekomen. De kamers hebben de regeering hun vertrouwen gegeven. Heel de wereld, behalve Duitschland is verontwaardigd. Scandinavië en Amerika protesteeren, doch worden met hun protest naar huis gezonden. Duitschland, onmachtig tegen z'n Russischen vriend, den bolsjewisti- schen vijand, ziet lijdelijk toe dat het bevriende Finland onder den knoet ge bracht wordt. En zoo zal het kleine Finland, onder 't oog der geheele wereld den weg op gaan van Polen! Wie is nu aan de beurt? DE FINNEN ZEGGEN STAND TE HOUDEN. De Finsche radio deelde Donderdag mede dat de Finsche troepen op de meeste punten van het front stand hielden tegen de aanvallers. Waar de Russen er in slaagden vasten voet op Finsch gebied te verkrijgen werd aan het einde van den dag den verderen op- marsch gestuit. Aan de grens in Kare lië werden twee Russische tanks ver nietigd. DE REPRESAILLES. Een Engelsche dreigement aan de neutralen. Een woordvoerder van het Engelsche ministerie van oeconomische zaken beeft heden verklaard dat, indien de neutralen zouden trachten hun sche pen, die Duitschen export aan boord hebben door oorlogsschepen te laten begeleiden, dit geenszins het wettelijk recht van Engeland om zulke schepen te doorzoeken, zou aantasten. DE NEUTRALEN VOLGENS BERLIJN VOOR EEN TWEESPRONG. Of zij handhaven hun neutraliteit, öf zij maken zich een werktuig van de Engelsche politiek. De correspondent te Berlijn van de N.R.Crt. telefoneerde gisteravond: In de zaak van de Britsche maatrege len tegen den Duitschen export is hier vandaag geen verandering op te mer ken. Er is nog geen enkele aanwijzing gegeven, waaruit men zou kunnen op maken, in welke richting de tegen maatregelen van Duitschland zullen gaan. Des te meer houdt men zich in denzelfden trant als de vorige dagen bezig met de houding van de neutrale mogendheden. Met de protesten, welke deze gestuurd hebben en vermoedelijk nog verder zullen sturen is men het volkomen eens. Men wil echter, zoo wordt gezegd, afwachten wat het ef fect van deze protesten is en in het al gemeen is men van opvatting, dal dc neutrale mogendheden thans voor een tweesprong staan. Of zij handhaven hun neutraliteit, öf zij maken zich tot een werktuig van de Engelsche oor logspolitiek tegen het Duitsche Rijk met alle gevolgen van dien. Een oor dcel over de diplomatieke protesten, welke in Londen zijn ingediend, zal men van Duitsche zijde eerst dan kun nen vellen, indien het succes van die protesten zal blijken. K. N. V. B. Afd. IV A.: HelmondEindhoven. LimburgiaWillem II. LongaNAC. PSVJuliana. MVV—NOAD. RoermondBW. Na een storm en regenvlaag van twee weken, die iedere sport onmogelijk maak te, kan Eindhoven morgen in het Lim- burgsche op een overwinning rekenen. Limburgia daarentegen zal het wel te gen Willem II moeten afleggen. NAG zal het tegen Longa wel niet kun nen bolwerken evenmin als PSV tegen Juliana. MVV krijgt aan NOAD een zware dob ber en Roermond zal tegen BW wel het loodje moeten leggen. D.: WilhelminaNevelo. PicusTOP. De ValkHelmondia. TegelenWSC. Wilhelmina en Nevelo geven elkaar weinig toe maar Picus is heel wat meer mans dan TOP. Ilelmondia heef! een aardige kans le gen De Valk. De schoenfabrikanten gaan op bezoek bij Tegelen en zij zullen bet daar wel klaar weten te spelen. K.: PazoLonga 2. NOAD 2—Wilhelmina 2. Gu dokSET. Willem II 2Boxtel. RWBBaardwijk. Pazo zal het wel moéten afleggen te gen de Longa-reserves en bun NOAD col lega's voorspellen wij een overwinning op Wilhelmina 2. SET maakt tegen Gudok "Sen kansje, maar dat kansje is uiterst klein en op passen is de boodschap. Boxtel wordt waarschijnlijk gekraakt door de Willem Il-reserves. RWB en Baardwijk kunnen de puntjes het best deelen, doch ook wanneer dit soms niet zou geschieden, blijft sportivi teit de eerste vereischte. Sportiviteit is primair, uitslag secun dair. Dat de 22 Waalwijkers daaraan denken. W. S. C. Voor de derde maal in dit seizoen staat voor morgen voor WSC een wed strijd in Limburg aangegeven en ditmaal zal de reis naar Tegelen gaan, om aldaar tegen het bekende Tegelen te spelen. Wat zal morgen het resultaat van deze verre reis zijn? Zal WSC ditmaal eens breken met de traditie, dat nog nimmer in Lim burg eenig winstpunt behaald kon wor den? Mogen wij de spelers dan nog even herinneren aan den wedstrijd van vorig jaar aldaar gespeeld, en mogelijk kan dit eene stimulans zijn, om eens revanche te nemen van de destijds geleden neder laag. Wij zijn al meer dan tevreden, in dien met één winstpunt teruggereisd zal kunnen worden en wanneer alle spelers wederom met volle energie in den strijd gaan, gelooven wij, dat dit resultaat niet onmogelijk zal zijn. Tot op heden wist WSC alle drie ge speelde uitwedstrijden te winnen; wij hebben er zoo'n voorgevoel van, dat de ze reeks morgen voortgezet zal worden. I. V. C. B. Eerste klasse. Vcnlosche BoysSchijndel. SVBBrabantia. WilhelminaKolping. ZwaluwSVD. RKTVV—Best Vooruit. Schijndel zal morgen wel 2 puntjes kunnen bijschrijven evenals trouwens Brabantia. Wilhelmina kan het tegen Kol ping niet bolwerken en moet daarom op een nederlaag rekenen. De Zwaluw en SVD geven elkaar niet zoo heel veel toe. De Tilburgers achten wij morgen in staat een klein overwinninkje te behalen. Tweede klasse. Sarto—VSV. SVVWit-Zwart. Veloc—STV. ÜDIWoensel. MuloSt. Mich.-Gestel. Derde klasse C. VoabHilvaria. SVG—RKTVV 2. WIK—Desk 2. Dongen 2Oranje-Wit. HieronymusVelocitas. D.: ODCBlauw-Geel. HVCJan v. Arckel. Schijndel 2—NVVH. HECSporters. Dê vier ontmoetingen, welke hier op het programma staan zijn allen zonder uitzondering interessant. Het sterke BI. Geel gaat op bezoek bij ÜDC in Boxtel en hoe het hier zal loopen durven wij niet te voorspellen. De Jantjes trekken naar de klei in Heesch. Wfj voor spellen hun weinig goeds. De Schijn del-reserves zullen het Waal- wijksche WVH in volle glorie zien aan treden. Intuschen is die glorie niet zoo schitterend, dat het een overwinning wordt. Tenminste, wij geloov.cn het niet. HEC krijgt het aan de stok met de Dru- nensche Sporters. Wie hier zal winnen weten we niet, wel weten we, dat het een spannende wedstrijd zal worden. R.K. V.V. H.E.C. Dc slechte weersomstandigheden heb ben vorige week belet, dat de ontmoeting tegen Jan v. Arckel doorgang kon vinden. Nu „Sporers" uit Drunen a.s. Zondag naar Waalwijk komen, hopen wij dat de weergoden wederom geen spaak in het wiel zullen steken. Dit zou jammer zijn, daar het een zeer aantrekkelijke wedstrijd belooft te wor den. De gasten hebben dit seizoen al ver schillende sprekende successen behaald, terwjjl de HEC-ploeg nog niet bijzonder in vorm is. De „Sporters" hebben nog nooit van de geel-zwarten in een compe titiewedstrijd kunnen winnen, zoodat nu alles op haren en snaren gezet zal wor den, om dit record te breken. HEC'ers zet je eens schrap Zondag a.s., en laat een pittig partijtje voetbal zien, waarbij de punen in Waalwijk blijven. Reeds enkele malen werd op eigen ter rein verloren, zoodat het tijd gaat wor den, dat voor eigen volk het zoet der overwinning gesmaakt wordt. Aanvang van den wedstrijd: 2 uur. DRUNEN. Sporters", Drunen. In Waalwijk zullen de eerste elftallers bij het voorheen zoo sterke HEC op be zoek gaan. Dat kan spannend worden. Al is HEC dit seizoen niet zoo sterk als vorig jaar, dan nog zullen de Waalwij kers er alles opzetten om hun eer hoog te houden.. Zij zullen alles doen om de Ürunensche jongens met een nederlaag door den Overlaat te sturen. Dat zal hen nu echter niet meevallen. Wij hebben in de laatste wedstrijden mogen constateeren dat de Sporters in goeden vorm zijn en in hun uitwedstrijden even goed op dreef zijn als in de thuiswedstrijden. Toch veronderstellen we, dat beide ploegen gaarne ïyet een gelijk spel tevre den zullen zijn. De wedstrijd begint om 2 uur op het HEC-terrein. Het tweede Sporters-elftal speelt om 2 uur in Kerkdriel bij DSC. Deze ploeg is niet sterk, zoodat dc onzen met flink aan pakken bij voorbaat op een overwinning kunnen rekenen. Wy willen de Drunen- sche jongens waarschuwen hun tegen standers niet te onderschatten. De junioren spelen om kwart voor één bij de Vlijm. Boys in Vlijmen. R.K. Juniorenkring „Drunen en Omstreken". Programmav oor Zondag a.s.: HaarsteegVJC, 12,45 uur J. v. d. Ven. Vlijm. BoysSporters, 12,45 uur, L. Walk. DISTRICT DEN BOSCH. Programma voor Zondag a.s. Eerste klasse. NieuwkuijkRK SVA. VFCODI 2. MaliskampVlijm. Boys 2. Si. Mich.-GestelConcordia Vooruit. Nooit GedachtZwaluw 2. 1 Tweede klasse. Concordia 2Elshout. DSCSporters 2. HelvoirtHaarsteeg Derde klasse. SVD 3Concordia 3. J. v. Arckel 2—Helvoirt 2. Haarsteeg 2Den Dungen. Overzicht voor Zondag a.s. Men moet waarlijk moed 'hebben om nu alweer een voorbeschouwing te schrij ven voor wedstrijden, die morgen mis schien toch weer verregenen. Wij heb ben dan die moed gevonden en stekei? van wal met de: Eerste klasse. Nieuwkuijk heeft hier een mooie», thuiswedstrijd te spelen tegen de jongens van den Bosch weg. Nieuwkuijk heeft eenige slechte dagen achter den rug, maar met méér dan gelijk spel zullen de gasten niet gaan strijken. Dat 't spannend wordt is zeker. De ÜDI-reserves mo gen zich bij VFC voorbereiden op een nederlaag. De reserves der Vlijm. Boys zijn als gasen in Maliskamp. De Vlymen- sche jongens mogen op eigen bodem goed zijn, maar in de Maliskamp wordt het voor hen een nederlaagje. Concordia Vooruit is er in haar laatste wedstrijden beter ingekomen. Wij hebben daarom een goede hoop, dat zij het morgen bij de St. Mich.-Gestel-reserves tot een goed einde zullen brengen. De Zwaluw-reser ves kunnen al bij voorbaat inpakken. Hen wacht bij Nooit Gedacht een klin kende nederlaag. Tweede klasse. Elshout staat er morgen niet erg goed voor. Zij moeten als gast fungeeren bij de Concordia-resérves. Hoewel de Els- houtsche jongens er beter ingekomen zijn de laatste weken, kunnen wij hen morgen toch niets anders voorspellen, dan een nederlaag. De Sporters 2 spelen bij DSC in Kerkdriel. Cadeau zullen de Drunensche jongens daar de puntjes niet krijgen, maar winnen kunnen en moeten zij er in ieder geval. l)e groote strijd in deze klasse wordt morgen gestreden in Helvoirt. Daar komt Haarsteeg op bezoek. Haarsteeg mag als een der sterkste ploe gen in deze afdeeling worden be schouwd, terwijl Helvoirt niet zwak is. Gelijk spel is hier de goede verhouding. Derde klasse. Bij de derby SVD 3—Concordia Voor uit 3 geven wij de thuisclub de beste kans op de punten. Helvoirt 2 zal bij de Jantjes 2 met een nederlaagje tevreden moeten zijn, terwijl Den Dungen de pun ten mee zal nemen bij de resrves in Haar steeg. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. nii Een zwerver, meneer, herhaal de de opziener. Daar heb ik nooit van mijn leven van gehoord aan de zen kant van het huis. Toch was hij hier, antwoordde de kolonel, hij liet zijn hoed achter. Liet hij zijn hoed achter, echode de oude Parker grinnekend, dan hebt li hem om zoo te zeggen, als u maar de moeite neemt om achter hem aan te gaan. Dat is wat we van plan zijn, ver klaarde kolonel Blount. Geef je hond lucht van hem, Parker. Parker nam den hoed en hield dien voor het gezicht van het dier, terwijl hij op zachten, dringenden toon zei: Hier jongen! Hier! Pak hem! Vooruit pakken! Pak hem, oude jon gen De hond scheen onmiddellijk te he grijpen wat er van hem verlangd werd. Hij trok zijn dikke lippen op, waarhij zijn groote hoektanden zichtbaar wer den en griste den hoed uit Parkers hand. Toen rook hij er zorgvuldig aan met lange diepe ademteugen, terwijl hij den hoed omkeerde met zijn stevi ge pooten. Na enkele oogenblikken richtte hij zich op en snoof aandach tig naar alle kanten. Hij is klaar, zei Parker kalm. De kolonel stapte naar voren en ontsloot een poortje in de palissadee ring, even voorbij het punt waar de hoed gevonden was. Zij gingen er door heen en liepen langs de buitenzijde van de omheining. Zoodra zij geko men waren aan de plek tegenover welke de hoed, aan den anderen kant van dc palissadeering, gelegen had, drukte de hond zijn neus tegen dén grond en sprong zoo plotseling voor-, uit, dat de oude Parker bijna omver getrokken werd. Doch de oude jacht opziener herstelde zich direct en de drie mannen volgden in snel tempo den politiehond langs het spoor. Een tijd lang was het een heele toer voor den jachtopziener om den hond in de hand te houden. Het spoor was versch, het dier was vol vuur en be- geerig om er een geweldige vaart in te zetten. Zij gingen door het struik gewas, door de aanplanting en zoo naar de heide, waar de kolonel halt moest laten houden. Hij was vrijwel den geheelen dag op de heen geweest en raakte spoedig huiten adem. Par ker dwong, met den riem en met woor den, den hond om eveneens stil te staan. Het spoor is vannacht uitste kend te volgen, zei hij, de hond wordt er compleet dol van, meneer. Het duurde niet heel lang of de ko lonel was weer in staat den tocht te vervolgen. - Voorwaarts Parker, zei hij en daar gingen ze weer verder. Een hal ve mijl op de heide begon het spoor om te buigen; binnen enkele minuten leidde het rechtstreeks terug naar het huis. Drommels, viel kolonel Blount uit, de kerel heeft rechtsomkeer ge maakt. Oj) dié manier is hij tusschen ons en het huis. In dat geval zullen wij hem zeker krijgen. Hij heeft geen kans meer om te ontkomen, meneer, verklaarde Par ker, zijn oude oogen glinsterend door de opwinding van de jacht. Ik heb vaak genoeg gezegd dat die hond van mij nog wel eens een ke- rel op het spoor zou komen. Hij doet het nu. Zij spoedden zich verder tot 't spoor zich door een andere aanplanting voortzette, aan den hoek van het park, wel anderhalven kilometer van het spoor dat uit den taxistuin liep. Hier liet de kolonel een tweede maal halt houden. Wij moeten heel voorzichtig en langzaam voortgaan, zei hij, toen zijn ademhaling weer wat gemakkelijker ging. Wij kunnen nu ieder oogenblik op hem stuiten. Als we hem in het oog krijgen, zou je dan den hond op hem loslaten, Parker? vroeg Villiers. Wel, meneer Richard, nu legt u, om zoo te zeggen, juist den vinger op de zwakke plek in het karakter van den hond. Ik kan het niet ontkennen, maar het is een ernstig gebrek in zijn opvoeding. Hij zal zich er niet alleen toe bepalen zijn prooi tegen den grond te krijgen, maar ik ben bang dat hij hem dan meteen den strot zal afbij ten. Als het zóó is, moeten we zien den kerel tot stilstand te dwingen ant woordde Richard. Dat moeten we inderdaad, gaf Parker toe. De moeder van den hond zou iemand op den grond getrokken hebben, en daarna bewaakt hebben zonder hem zelfs te krabben, maar de ze is van een heel ander temperament. Voorwaarts, onderbrak de kolo nel de conversatie over den hond, en ze zetten zich weer in beweging. Ze zochten hun weg door de aanplanting en gingen het park weer binnen door een poortje in de omheining. En zoo dra zij de zich in het maanlicht baden de open ruimte bereikten, zagen zij hun man. Daar is hij, hijgde Richard en stormde zoo vlug als zijn beenen hem dragen wilden, de helling af in de rich ting van een donkere figuur, die zich aan den rand van een stuk kreupel- bosch bevond. Houdt hem vast, Dick, riep dc kolonel, terwijl de twee mannen voort- renden achter den snelvoetigen zee* officier. Hun prooi had een vluchtigen blik geworpen naar het groepje achtervol gers en glipte toen onmiddellijk in het kreupelhout. Zij hoorden de takken kraken, terwijl hij, wild en radeloos, zich een weg er door heen baande. Toen Richard bij den rand van de laurieren was aangekomen, had het geluid opgehouden, maar zonder zich te bedenken, sprong hij in de struiken en trachtte het spoor van den ander te volgen. Het kreupelboschje was een meter of tien diep en toen Villiers aan de an dere zijde te voorschijn kwam, stond hij aan den oever van een heek. Een bruggetje voerde naar een bloemen tuin, die aansloot aan den vleugel van het huis. I Richard vloog naar de brug en keek om zich heen, maar alles lag stil en verlaten. De tuin strekte zich rondom hem uit met zijn stukken grasveld en grintpaden rustig en eenzaam. Hij kon niets beginnen voor dat de jacht opziener met zijn hond hem ingehaald zou hebben. Na weinige minuten hoorde hij Parker en kolonel Blount zich door 't laurierboschje werken; even later gleed de hond het maanlicht binnen, gevolgd door de twee mannen. Hij heeft zich ergens verstopt, zei Richard. Ik wacht tot de hond 't spoor weergevonden heeft. Hij gaat niet naar uw kant, me neer, merkte Parker op, toen de hond naar rechts afweek. Neen, dat doet hij zeker niet, gaf Richard loe, ik ben blij dat ik op hem wachtte. De hond rende langs den oever van de beek en stond toen plotseling stil, met zijn neus aan den rand van het water. Het was thans duidelijk dat hij het spoor bijster was. Onze vriend is te water gegaan, betoogde aPrker. Vast en zeker. Misschien is hij er wel recht toe recht aan doorgewaad, veronderstelde kolonel Blount. De beek is hier maar een paar centimeters diep en de bo dem is tamelijk hard. Loop even ovei de brug Parker, en probeer het met den hond aan den overkant. De jachtopziener volgde direct dc instructie op en Richard liep met hem mee. Terwijl Parker den oever langs ging, rende Richard naar een zomer huis, dat een meter of twintig van de beek stond en geen tien meter van eên vooruitspringenden hoek van 't huis. j (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8