Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; r. LAATSTE BERICHTEN. Vervolg Provinciaal Nieuws. DONGEN. KAATSHEUVEL. ZATERDAG 2 DECEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG cn ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Weekprogramma der militairen In het le blad vindt men het programma voor onze militairen voor heden Zaterdag. Aan het O. en O. Bulletin ont- leenen we nog 't volgende Zondag 3 Dec. 2 uur Voetbal wedstrijd R. W. B. contra «De Schippers«, terrein R.W B. Donderdag 7 Dec. 7,30 uur St. Nicolaas-surprise in den vorm van een Feestavond in gebouw R.K. Werkliedenbond aangeboden door de Luchtmacht. Vrijdag 8 Dec. 6,30—9,30 uur Keesje de Ruijter, café City, Markt 16, Biljart-demonstratie. - Excursie Timtur.fabrieken. Diegenen, die zich opgegeven hebben, zullen nader bericht ont vangen, wanneer de excursie zal plaats vinden. Hoog water. De buitenpolders zijn nog steeds geinundeerd, zoodat de verbinding met 't Land van Heusden en Altena is verbroken. Ook in den Binnenpolder heeft men veel last van het water. Niet uitgekeken. Vrijdagochtend heeft in de bpchf bij het Hpekeinde Laageinde een aanrijding plaats gehad tusschen twee vrachtwagens. Een militaire wagen, bestuurd door den 33-jarigen J. D. kwam aldaar in botsing met een vracht auto van de gemeente Waalwijk, bestuurd door den 36-jarigen A. S. waardoor de militaire wagen ernstige materieele schade bekwam. De sohuld van deze aanrijding ligt vermoedelijk bij A. S., die plot seling, zonder uit te kijken, zijn wagen achteruitwilde zetten. De gemeente politie maakteproces- verbaal op. Opening Vakschool voor Schoenmakers te Dongen. Zaterdag 2 December zal de nieuwe Vakschool voor Schoenmakers te Dongen worden geopend. De offi- cieele plechtigheid geschiedt te drie uur door den heer Ir. Th. H. Hessel feit, inspecteur van het Nijverheids onderwijs. LUXOR-BIOSCOOP. Een mensch stierf onschuldig. »Winterset« een fraaie R. K. O. film, iu Holland in de rolatie ge bracht onder den naam «Eenmensch stierf onschuldig«, handelt voorna melijk in de gangster-wereld van New-York, waarin natuurlijk een zenere Romeo en Julia terecht zijn gekomen. Tusschen deze twee jonge, een zame menschen spint zich een web van ragfijne onuitgesproken gevoe lens en in dit web blijven degroote theorieën over maafschappelijkrecht hangen en dreigen het te vernielen, doch het is als een vingerwijzing wanneer men het recht uit de han den dezer menschen genomen ziet en het door hooger hand geleid in kleine voorvallen, die ieder hun groote beteekenis krijgen, zijn loop heeft. Een aangrijpende film, met goed spel en onderhoudend tot het laatste moment. In de hoofdrollen Burgess Mere dith, Margo, John Carradin, Stanley Ridgen e.a. Hoogvliegers. Bert Wheeler en Robert Woolsey, ofwel de man met en de man zonder sigaar, eischen het leeüwendeel van onze belangstelling op in de film »De Hoogvliegers«,een rolprent van het bekende genrekomisch en vermakelijk tot het dolle toe. Onze twee vrienden worden hier beschul digd van diefstal,dochhunbescherm- engel redt hen steeds en het eind van het liedje is, dat ze beiden nog beslag weten te leggen op een aardig vrouwtje, ieder een natuurlijk. MUSIS SACRUM Vreemd© Kostgangers Bij wijze van afwisseling toont Musis ons deze week een goede detectivefilm, onderhoudend tot het einde en met traai spel. Er is een spionnage vraagstuk gerezen en slechts één man is in staat het probleem op te lossen, Tommy Blythe, die juist die dag is getrouwd en reeds zijn huwelijks reis is begonnen op een luxe jacht. Hij krijgt opdracht van zijn chef het schip te verlaten en zijn onder zoekingen onmiddellijk te beginnen. Daar zijn jonge vrouw haar echt genoot niet bijster goed vertrouwd, volgt zij hem heimelijk. Tommy ontdekt, dat juffrouw Toulson identiek is met een over leden vrouwtje, waar het vraagstuk mee is begonnen en vlak na deze ontdekking verschijnt Louise Tommy's vrouw in het pension, die daar eveneens onder een aan genomen naam haar intrek heeft genomen. Tijdens zijn onderzoekingen ziet hij een geheimzinnige vrouw hei huis verlaten en volgt haar in een taxi maar Louise zit op zijn hielen. De achtervolging eindigt in een nachtclub. Tommy ziet nu, dat 't dienstmeisje is uit zijn pension. Hij beluistert haar gesprek met een vreemdeling, hoort, dat zij afweet van de gestolen teekeningen en met de hulp van Louise, die intusschen haar man gevolgd is. dwingt hij haar mee te gaan naar zijn flat. Dan wordt het evenwel een inge wikkelde situatie en de intrigue is hier mysterieus en spannend, maar het einde van het liedje is, dat een heele bende spionnen kan worden gearresteerd terwijl Tommy en Louise hun huwelijksreis kunnen voortzetten. Dammen W. D, V. Inplaats van a.s. Dinsdagavond, zooals elders in dit blad gemeld, zal de eerste oefenavond van W. D.V. in café Bausenbach, met het oog op Surprise avond a.s. Maandag ge houden worden. DE GEMEENTEBEGROOTING 1940 VAN DONGEN. B. en W. hebben den raad de be grooting over 1940 in concept doen geworden. In de begeleidende stukken schrijft het College, dat het in de hui dige omstandigheden niet mogelijk was een begrooting aan te bieden zon der belastingverhooging. In vergelij king met het vorige dienstjaar zijn de inkomsten voor 1940 belangrijk lager te ramen. Op de eerste plaats opent de dienst niet zooals in 1939 met een batig saldo, maar met een nadeelig saldo, hetgeen t.o.v. den dienst 1939 een verschil geeft van 9254.08 aan inkomsten. Voorts levert de uitkeering uit het gemeentefonds wederom 4492.61 minder op dan in 1939. De rente en aflossing van de geldleening aangegaan voor de verbetering van den weg DongenTilburg vraagt 9217.50, terwijl het Gasbedrijf 2502.51 minderwinst zal verstrek ken. Natuurlijk staan hiertegenover ook enkele meevallers, als een hooge- re winst van het G. E. B. ad 5775.18, een hoogere ontvangst uit het wegen fonds voor het onderhoud van terti aire wegen ad 2500.een lagere subsidie voor het algemeen burgerlijk armbestuur van 1000. Ten slotte moest een bedrag van 14000.uit belastingverhooging worden gevon den. De meerderheid van het College meende bovendien een bedrag van 2000 van de winst van het G. E. B. te bestemmen voor zgn. gezinstarie- ven, zoodat uiteindelijk 16000.-— uit belastingverhooging moest komen. Deze nu, worden gevonden door de op centen op de gemeentefondsbelasting-. te verhoogen van 55 op 75 en de op centen op de personeele betasting te verhoogen van 120 op 180. Gemeenteraadsvergadering De raad onzer gemeente is bijeenge roepen tot het houden van een open bare vergadering op Donderdag 7 De cember om 7 uur n.m. ten gemeente- huizeden zoo noodig tot voortzetting op /de volgende werkdagen. Agenda: 1. Vaststelling notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel aanvulling reglement van orde voor de vergaderingen van den raad, betreffende het uitspre ken van een gebed bij het begin en einde van de vergadering. 4. Voorstel tot heffing van een trot toirbelasting loopende over de trottoiraanleg in de Vaartstraat, Hilsche straat te Kaatsheuvel en de Kerkstraat te Loonopzand. 5. Voorstel tot het aangaan van een rekening - courant - overeenkomst met de N.V. Bank van Ned. Gem. tot een maximum bedrag van 112000. 6. Voorstel tot het aangaan van een rekening - courant - overeenkomst met de Bouwvereeniging Volks belang. 7. Adres van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Over heidspersoneel tot wijziging van 't werkliedenreglement om ook de gasfitters voor overwerk in aan merking te doen komen-. 8. Schrijven van den Commissaris van de Koningin inzake de veld wachtersverordening vastgesteld in de vergadering van 18 October 1939. 9. Benoeming van 'n tijdelijke smids leerling bij het gasbedrijf. 10. Schrijven van den heer Tirion om de huur van zijn woning gelijk te stellen met die van de nevenstaan de. 11. Schrijven van de R. K. Midden- standsvereeniging verzoekende 'n subsidie voor de organisatie van een cursus tot opleiding van het diploma „Vestigingswet Kleinbe drijf". 12. Schrijven van den Dir. der R.K. Militaire Vereeniging te Vught, verzoekende voor een jaarlijksche bijdrage in aanmerking te mogen komen. 13. Wijziging gemeentebegrooting '39. 14. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening tot continuatie van dc loopende leening. 15. Behandeling van de begrootingen van het gasbedrijf en de exploita tie der drainagevelden. zoomede van de gemeentebegrooting 1940 16. Voorstel tot goedkeuring van de begrooting van 't Burgerlijk Arm bestuur tot een bedrag van 26550.24. waarin een subsidie van 250C0.— van de gemeente is inbegrepen. 17. Voorstel tot vaststelling van het bedrag cat per leerling voor de openbare scholen is vastgesteld op de begroeting 1940. 13. Voorstel tot heffing van 75 opcen ten op de hcofdsom der gemeente- fondsbelasting voor het dienstjaar 1940 -1941. 19. Schrijven van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, me dedeelend dat bij hem het voorne men bestaat een verordening ex art. 12 der Oorlogswet in het leven te roepen betrekking hebbende op het verrichten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstellen van de schade aan wegen, bruggen cn daarmede verband houdende werken, veroorzaakt door militaire operaties, luchtbombardementen of militaire transporten. 20. Rondvraag. NIEUWE REGEERING GEVORMD IN FINLAND. usland hoopt een revolutie te ont ketenen met een „volksregeering". Havas seinde gisteren uit Moskou: Radio Moskou deelt mede, dat als gevolg van een opstandige beweging, welke zich in het Finsche leger zou hebben voorgedaan, te Terioki (in Ka- relië, juist over de Russisch-Finsche grens, Red.) onder leiding van Otto Us- sinen een „volksregeering" gevormd zou zijn, welker doel is de regeering Tanner omver te werpen en vrede te sluiten met de „Sowjet-vrienden." In haar verklaring verzoekt de nieu- we regeering aan de regeering dor Sow- jetunie haar te hulp te komen met haar roode leger. Zij kondigt verder dc oprichting van een speciaal leger, wel ker taak zou zijn de vlag der revolutie te planten te Helsinki. Havas voegde hieraan toe: Boven staande mededeeling, welke wij weer geven ter documentatie, eindigt met de opsomming van het programma der binnenlandsche politiek van het z.g. nieuwe kabinet, een programma, dat geïnspireerd wordt door de communis tische ideologie. Gisteren is te Helsinki een nieuwe regeering gevormd onder leiding van Risto Ryti, directeur van de bank van Finland. Tanner is in deze regeering minister van buitenlandsche zaken en Paasikivi minister zonder portefeuille. Deze regeering wordt geacht niet meer pro-Russisch te zijn dan de afgetreden regeering. NIEUWE AANVALLEN DER RUSSEN Van otficieele Finsche zijde wordt medegedeeld, dat behalve op Helsinki, o.a. ook luchtaanvallen op de steden Vaasa en Abo zijn gedaan. Een fabriek te Kotka werd vernield; achttien ar beiders vonden den dood. Sovjet-toe stellen vlogen eveneens over Aoggland qn lieten daar brandbommen vallen, welke talrijke rampspoedige branden veroorzaakten. De Sovjet-troepen hebben een door braak aan de Z.-O.-grens trachten te "fdfetferen, waarin zij, naar Öe Fmsche nfflitaire autoriteiten, niet zijn ge slaagd. Er werden hevige gevèchten geleverd, waarbij den Sovjet-tföepen groote verliezen aan menschenlevens werden toegebracht. Honderd Russen zijn gevangen genomen. FINSCH LEGERBERICHT. In het officieele Finsche communi qué over de krijgsverrichtingen wordt verklaard dat de Russische aanvallen volledig werden afgeslagen. Twee Rus sische compagnieën werden vernietigd. De overlaat bij Spijk in werking! Met het geraas van een waterval stort het water van de Rijn over den overlaat by Spijk en verandert de lage pol ders van de Lijmen en de Over-Betuwe in een reusachtig meer. De overlaat in werking. De Echo van het Zuiden, WaalwUbsche en Langstraitsclie Courant» Mt!'

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9