Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Algemeene Toestand GEMEENTERAAD WASPIK. „NOORD- BRABAND" 1843 heerlijk gekruide SPECULAAS a 25 cent per hail pond. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD DE AANVAL OP FINLAND NUMMER 96. WOENSDAG 6 DECEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven. Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE t WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 't Is niet de eerste keer in de ge schiedenis. dat Russische soldaten 't Finsche gebied binnentrekken. in het begin van de 18e zoowel als in den aanvang van de 19e eeuw geschiedde hetzelfde als thans. De eerste aanval werd geleid door Tsaar Peter, die daar mee „zijn land een venster wilde ope nen naar het Westen". Ook nu gaat het weer om dat venster naar het Wes ten. Stalin streeft de verwezenlijking na van den ouden Tsarendroom: Europa te overheerschen. Dit streven, in de ge schiedenis bekend onder den naam „pan-slavische gedachte", is identiek aan den imperialistischen geest, welke de huidige machthebbers van 't Krem lin bezielt. Het is een dubbele geest, Russisch en bolsjewistisch. Stalin heeft het naar aanleiding van den Russi- schen inval in Finland nog eens in klare woorden erkend: hij acht zich en het Russische bolsjewisme geroepen om de wereld te beheerschen. Nauwelijks is de wereld bekomen vap haar verbazing over de klaarblij kelijke leugenachtigheid van een ver klaring, door Moskou gegeven, of van uit dit bolsjewistische centrum wor den opnieuw absurde beschuldigingen geuit en beweringen geuit, waarvan den domsten mensch de monsterach tigheid moet opvallen. De geschiedenis van een nieuwe „volksregeering" in Finland is een af schuwelijke comedie. Ze is door de Russen gevormd op een onmogelijk klein stukje grensge bied, dat de Finnen aan de indringers hebben prijsgegeven. Deze regeering rebelt derhalve buiten het gebied, dat de Finsche legers met mannenmoed en voorloopig met groot succes verdedi gen. De nieuwe volksregeering staat onder leiding van Otto Kussinen. de kerel heeft in geen 20 jaar een voet in Finland gehad! Hij is een in 1919 uit geweken Finschen communist, die se dert datzelfde jaar in Moskou woont en daar al die jaren heeft gefungeerd als ondersecretaris van de Komintern. Met dezen knecht van Stalin heeft „de baas zelf" onderhandeld en hij sloot met hem een „Russisch-Finsch pact", waarbij natuurlijk alle Russische mi litaire eischen ten aanzien van Finland werden ingewilligd. Het stelsel, dat de Russen tegen Fin land toepassen, is geheel en al „made in Germany"/ Maar een dillettantische navolging van een slecht voorbeeld. Otto Kussi nen moet in Finland de rol spelen, die Seyss Inquart in Oostenrijk heeft ver vuld, Henlein in Sudetenland, Frank in Tsjechië, Förster in Dantzig. Maar de Russen spelen hun spel als politieke lummels. Als bolsjewisten mogen ze sluw zijn, als tactici blijken ze botterikken te zijn en als soldaten lafaards. Ze omhangen zich met „roem", dien ze op kleine, weerlooze volken denken te behalen. Inderdaad echter loopen de zaken voor het oogen- blik nog heel anders. Hun sluwheid echter is ongeëvenaard, 't Is nog maar enkele dagen geleden, dat Stalin het in een te Moskou gehou den rede verkondigde, dat hem het spoedig herstel van den vrede in Eu ropa na aan het hart ligt. Nauwelijks waren zijn woorden verklonken, of 't Roode Leger kreeg opdracht om Fin land binnen te rukken. De waarheid is enkel deze, dat Moskou den oorlog heeft aangemoedigd, teneinde, voorloo pig in Oost-Europa, zijn slag te kun nen slaan. Toen de Russen een niet- aanvalspact sloten met Duitschland, wisten ze, dat enkel daardoor de Duit- schers den treurigen moed zouden be zitten om Polen binnen te dringen en de geallieerde Westersche mogendhe-' den te weerstreven. Polen zou heden ten dage nog ongerept wezen en er zou geen oorlog zijn in Europa, wan neer de Russen zich in het anti-agres sie-front hadden geschaard met de Westersche democratieën. Maar dan zouden de Russen ook de Baltische staten niet hebben kunnen onderwer pen en de Finnen den oorlog niet heb ben kunnen aandoen. Indien hen een oorlog met een groo- te mogendheid in den loop der geschie denis werd opgedrongen, hebben hun legers altijd gefaald. Hun strategie is steeds een primitieve geweest; hun soldaten zijn enkel slachtmateriaal. Dat is in den vorigen oorlog in het Verre Oosten, in den strijd tegen Mandsjoerije en Japan bewezen. En dat is ook tot dusverre aangetoond in den huidigen oorlog met Finland. Men denke aan alle neergeschoten pa rachutisten en met hun tanks ging het ze niet beter. Bij tientallen zijn deze vernietigd of overmeesterd in de val kuilen, welke in de Finsche linies wa ren gegraven. Overal zijn de aanval lers met bebloede koppen afgeslagen; Heele compagnieën werden wegge maaid en dat alles speelde zich af in 't vóórterrein der eigenlijke Finsche ver dedigingsstellingen. In het barre Noorden, in het bijna onbewoonde gebied langs de kust der IJszee, schijnen ze een Finsch schier eiland te hebben bezet, maar overigens beteekent hun gebiedsverovering tot heden niets. Nochtans is er natuurlijk geen hoop voor de Finnen op den uiteindelijken afloop van den ongelijken strijd, ge voerd door een volk van 4 millioen tegen een van 170 millioen. Maar het is te voorzien, dat de Finnen, gesterkt door de sympathie van heel de wereld, in hun „land der 10.000 meren" nog lang weerstand zullen kunnen bieden aan den laaghartigen inval en het Roo de Leger rooder zullen weten te kleu ren dan het is. Jammer is, dat de steun aan Fin land zich tot medeleven en sympathie moet bepalen door den strijd, dien de andere grootmachten van Europa juist zooals Moskou het gewild en be doeld heeft met elkaar voeren. Voor al in de Scandinavische landen is de weerzin tegen den Russischen aanval groot, maar ook in Amerika en Italië. De Duitsche verantwoordelijkheid is wel zéér groot in deze dagen, want al deze ellende is ons werelddeel tenslot te aangedaan door den onberaden stap der vriendschap, welke Berlijn in de richting van Moskou deed. Een ander gevolg van den Russisch- Finschen oorlog is een verdere ver vreemding der Italianen van hun Duit sche bondgenooten. Het anti-bolsje- wisme is door de gebeurtenissen der laatste dagen in Italië sterk aangewak kerd. <n In,,Rome hebben betoogingen plaats gehad. Zoq begaven eenige honderden jongelieden, die terugkeerden van een yoorbereiaende militaire oefening, zich naar de ambassade van de Sovjet-unie, waar zij een betooging hielden tegen de invasie in!'Finland, door de Sovjets. Zij riepen Finland, Finland!" Van daar begaven zij zich naar de legatie van Finland, waar zij een sympathie- betooging hielden. EEN BETREKKELIJK RUSTIG WEEKEINDE. Gedurende het weekeinde zijn geen belangrijke gevechten in Finland ge leverd en de actie van de Russische" luchtmacht bleef beperkt door hevige sneeuwstormen. Dat de luchtaanvallen op Helsinki niet herhaald zijn schrijft men hieraan toe, dat het Duitsche stoomschip Donau met Duitschers, Ita lianen en Russen aan boord nog niet was vertrokken, maar volgens latere berichten heeft dit schip thans de Fin sche hoofdstad verlaten. De Russische troepen ondervinden veel last van de landmijnen, die op alle mogelijke plaat sen in het veld en in de steden zijn ge plaatst en ook van den toestand van het ijs op de meren, waardoor duizen den verdronken. Het nieuwe Finsche kabinet heeft besloten alsnog tot een vreedzame op lossing met Rusland te komen, maar in het sluiten met een verdrag met de „volksregeering" ziet men een aanwij zing, dat de Sowjet-regeering alleen deze regeering zal erkennen. Men verwacht, dat de Sowjet-regee ring zich niet ter vergadering van den Volkenbondsraad, die op verzoek van Finland is bijeengeroepen, zal doen vertegenwoordigen. LEVENSVERZEKERING WAALWIJK EEN SCHIP VAN DE DUITSCHE KUSTWACHT OP EEN MIJN GELOOPEN. Ten Zuiden van het eiland Langc- land is, naar Reuter uit Kopenhagen meldt, een Duitscht kustwachtschip op een mijn geloopen en gezonken. Vernomen wordt, dat slechts twee leden der bemanning, die uit vijftig koppen bestond, tot dusverre zijn ge red. Dit is het vierde Duitsche schip, dat in het Duitsche mijnenveld is on der gegaan. Het schip zonk in vier mi nuten. Het ongeluk gebeurde nabij de plaats waar negen dagen geleden ook een schip van de Duitsche kustwacht op een mijn liep, waarbij twaalf perso nen om het leven kwamen. Twee Deen- sche en drie Duitsche schepen zijn naar de plaats des onheils uitgevaren. Er stond een ruwe zee. KONING GEORGE IN FRANKRIJK. Een bezoek aan de troepen. Koning George van Engeland is in Frankrijk aangekomen voor een be zoek aan de troepen. De Koning is Maandagmiddag aan land gegaan. Hij was met een Engel- schen torpedoboótjager overgestoken. De Koning was vergezeld van den hertog van Gloucester. ABONNEERT U OP DIT BLAD Onder voorzitterschap van burge meester Dekkers kwam de raad der gemeente Waspik Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Smits. Met de notulen kon de heer Brokx zich niet vereenigen. Hij was van mee ning, dat de voorzitter in de vorige vergadering ten aanzien van de gevel kwestie van v. d. Rijken reeds herstel lingen had toegezegd, hetgeen evenwel zoowel door den voorzitter als door de overige leden werd ontkend. De notu len werden hierna vastgesteld. Bij de mededeclingen zeg de voorzit ter dat de gemeente de wegverbetering van den Vrouwkesvaartschenweg in eigen beheer heeft uitgevoerd. De kos ten hiervan zijn nu 665.terwijl bij aanbesteding deze kosten waren ge raamd op 750. Met algemeene stemmen werd voorts besloten om op verzoek van de Ged. Staten een kleine redactioneele wijzi ging te brengen in de in de vorige raadsvergadering vastgestelde politie verordening. Eveneens met algemeene stemmmen werd de gemeente-begrooting vastge steld op 97.576.93 aan inkomsten en uitgaven. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur werd vastgesteld op 15275.01 aan inkomsten en 17255.15 aan uit gaven. Een nadeelig saldo dus van 1870.56. De voorzitter dankte hierbij het Bur gerlijk Armbestuur voor het vele goe de, dat het in de afgeloopen periode heeft verricht. Men is zeer conciën- sieus te werk gegaan, zoowel wat het beheer betreft als de uitkeeringen. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld op 17284.11. Aan de orde komt dan het aangaan van een geldleening van 14.500. Hierbij deelt de voorzitter mede, dat de totale kosten gemaakt voor het ge meentehuis 46.395 bedragen. Hier voor is destijds een geldleening aange gaan van 38000.zoodat er nog noodig is 8400. De verbetering van het Dijkje kostte in totaal 5400. waarvan 3200 werd besteed voor aankoop en slooping van het pand. De verbetering van den Vaartschen- weg eischte 700.zoodat er nog moet geleend worden een bedrag van 14.500. Met algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. De grond, benoodigd voor het trans formatie-huisje, werd volgens het con cept-contract overgedragen voor 25. Het stukje grond in kwestie meet 52 c.A. De voorzitter gaf hierbij te kennen dat de P.N.E.M. zich hier schitterend heeft gedragen, daar het een kwestie betreft van duizenden guldens. Aan de orde komt dan de toeken ning van een vergoeding aan den heer W. v. d. Rijken voor de beschadiging bij de sloopingswerkzaamheden aan gebracht aan zijn huis. De voorzitter deelt hierbij mede, dat de raad destijds een besluit heeft ge nomen om den toegang tot het Dijkje te verbeteren. Hiervoor moest toen een huis worden afgebroken. Bij de sloo pingswerkzaamheden stortte de voor gevel ineen, waardoor ook het huis van W. v. d. Rijken schade heeft ge leden. De heer W. v. d. Rijken heeft gevraagd of de zaak niet in der minne kon worden geregeld, opdat beide zijde de kosten van de procedure zouden voorkomen. Met de herstellingswerk zaamheden van deze schade is gewacht totdat het transformator-huisje van de P.N.E.M. klaar zou zijn, teneinde zoo doende de gevel van het huis van W. v. d. Rijken hiermede in overeen stemming te brengen. De heer v. d. Rij ken heeft te kennen gegeven dat hij ook graag iets bij wil passen. Zijn hou ding is zeer correct. Omtrent de kosten, welke voor deze herstelling noodig zouden zijn heeft de VANAF HEDEN dagelijks VERSCH verkrijgbaar ONZE ZEtU BEKENDE t.i 99. PÜLLES-HEESBEEN voorzitter zich tot verschillende aan nemers gewend met als resultaat dat de te maken onkosten vaneeren tus- schen 425.en 120. Ook de gemeente-architect heeft 'n begrooting opgemaakt, met dien ver stande, dat de oude kozijnen weer gebruikt zullen worden. Hij raamde liet bedrag op 285. Hoewel het gerechterlijk onderzoek misschien anders zou uitwijzen, acnt de voorzitter de gemeente moreel ver plicht iets bij te dragen en verzocht den raad hieromtrent met een voorstel te komen. De heer v. d. Rijken meent dat het voor den raad moeilijk is om het be drag vast te stellen en wil den voor zitter met een voorstel laten komen. De voorzitter vindt het voor den raad heelemaal niet moeilijk om met voorstellen te komen. De heer v. d. Rijken vraagt of de voorzitter als eens een bespreking heeft gehad met den heer W. v. d. Rij ken hoe de herstelling moet geschie den. De voorzitter antwoordt hierop ont kennend en zegt dat de betrokkene dat aan den raad overlaat. De heer v. d. Rijken stelt dan voor dat ieder raadslid op zijn stembriefje een bedrag schrijft en dan het totaal van deze bedragen door 1U deelen. De uitkomst van deze som zou het bedrag vormen, dat de raad hoogstens toe kent. De heer v. Dongen had verwacht dat B. en W. in deze richting een voorstel zouden hebben gedaan. De voorzitter vindt het voorstel van den heer v. d. Rijken niet zoo slecht. De heer Brokx adviseert om er een geheele nieuwe gevel in te plaatsen, die niet meer mag kosten dan 4UU.De gemeente zou hiervan de helft betalen. Men zou dan de gevel tevens kunnen laten aanbesteden. De voorzitter geeft echter voor een publieke aanbesteding geen „twee cen ten". De heeren gaan dan immers toch van te voren met elkaar overleggen. De raad stemt dan over deze materie op de wijze, zooals voorgesteld door den heer v. d. Rijken, met het volgen de resultaat. Uitgebracht 10 stemmen. Drie hier van hebben niets ingevuld en de ove rige zeven bedragen zijn: 50, 175, 125, 125, 100, 50, 200. Deze bedragen opgeteld en gedeeld door 7 is 118. De voorzitter deelt ter explicatie nog mede, dat de gevel zal hersteld worden op voorwaarden door B. en VV. te stel len en de gemeente stelt hiervoor be schikbaar een bedrag van 118. zijnde minstens de helft van de totale kosten. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Rijken of de kermisgelden al zijn ver rekend, waarop de voorz. antwoordt dat dit nog niet is gebeurd. B. en W. willen dit aan den raad voorleggen. Het is een lastige kwestie. De heer v. d. Rijken zegt, dat de ker- mis-menschen van te voren het bedrag hebben moeten storten, dus dat het Waalwyksche en Langstraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1