DE OORLOG IN EUROPA. Binnenlandsch Nieuws. De Geheime Ingang FEUILLETON Gemeenteraad Geertruidenberg. niet meer dan billijk is dat hun nu een bedrag wordt gerestitueerd. De voorzitter zegt dat de raad nu een beslissing kan nemen om b.v. de helft terug te betalen, doch de heer v. d. Rijken antwoordt daE het niet zijn bedoeling is hier met voorstellen te komen. Deze zaak Kan gevoeglijk aan B. en W. worden overgelaten. De voorzitter meent echter dat B. en W. het hiermee wel eens zijn. Het voorstel van den voorzitter om de helft terug te betalen wordt dan af gewezen met 7 stemmen tegen. Tegen stemden de heeren Rubhens, v. Dongen, Pruysers, Verduyn, Kamp, Kuystens en Zijlmans. Sluitende begrooting zonder belastingverhooging. Klach ten over het werkverschaf- fingsloon. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van den raad der gemeente Geertruidenberg, was de heer Heesters met kennisgeving afwezig. De heer de Bar bracht namens de commissie van onderzoek rapport uit over de begrootingen 1940. De gemeentebcgrooting 1940 ving aan met een batig saldo van den dienst 1938 ad 0247.83, hetgeen ruim 4000 minder is dan het saldo op de bcgroo- ting 1939. De begrooting is zonder be lastingverhooging sluitend gekregen, hetgeen een moeilijke taak was. Om dit doel te kunnen bereiken werd 1000. van den loopenden dienst 1939 overge schreven. De gewone dienst sluit aan inkomsten en uitgaven op 151.963.12; de kapitaaldienst met 13.224.57. Voor het Gem. E.B. bedragen deze cijfers 23.207.25 en 14.409.75. De aan de gemeente uit te keeren winst is ge raamd op 3000.De stroomprijzen ondergaan in 1940 geen wijziging. De toestand van dit bedrijf is heel gunstig. Het grondbedrijf had in den gewonen dienst tot eindcijfers 6.380.en in den kap.-dienst 5210.Het tekort voor den gew. dienst is 4663.(vo rig jaar 5127) en voor den kap.- dienst 1300.(v.j. 1800.—). Het tekort ad 4663.— is uit de gewone middelen ter dekking te putten. De voorzitter dankt hierna de com missieleden voor hun werk en de raad stelt de begrooting ongewijzigd vast. De heer de Bar heeft nog een op merking over de straatbelasting, waar in hij graag een wijziging zou zien ge bracht, met dien verstande, dat deze belasting op iedereen drukt. Volgens den voorzitter is deze kwes tie reeds vroeger besproken met het betrokken departement. Het handelt bier echter over een za kelijke belasting, een belasting op de eigendommen. De heer G. J. F. Offermans werd vervolgens herbenoemd tot lid van de commissie voor plaatselijk schooltoe zicht. ff'it De heer G. J. F. Offermans vroeg wegens het bereiken van den pensi oensgerechtigden leeftijd met ingang van 1 Maart 1940 eervol ontslag als hoofd van de openbare lagere school. Het gevraagde ontslag werd hem op de meest eervolle wijze verleend, onder dankzegging voor het vele goede in zijn functie verricht. De voorzitter zeide dat de heer Offermans in zijn 23-jarige werkzaamheid, eerst als hoofd van de Mulo-school, daarna als hoofd van de Openb. Lagere School veel waardeering heeft gewekt. Bij de rondvraag noemt de heer Dir- Ven klachten omtrent het loon in de werkverschaffing op de Moorplaat. De voorzitter antwoordt hierop, dat in de eerste weken inderdaad klachten bestonden. Het gemeentebestuur heeft zich toen in verbinding gesteld met de inspectie der werkverschaffing, waar na een verbetering is ingetreden. Vol gens den voorzitter wordt er op de Moorplaat evenwel niet voldoende sa mengewerkt; verder moet de inspectie beslissen over deze klachten en boven dien kunnen de georganiseerde arbei ders er hun bonden voorspannen. Bij ongeorganiseerde arbeiders kun nen B. en W. de klachten aan de in-, spcctie voorleggen. Dhr. Jansen zegt dat er zeer lage loonen worden verdiend door inenschen, die bet werk niet verstaan. Het platteland is in deze ver achter bij de stad. Wethouder Sassen verwijst de ar beiders naar de bondsvoormannen en de mannen van de R.K. Staatspartij in Tilburg. Klachten over de Heide-Mij. zijn er overigens overal: het schijnt dat dergelijke lichamen steeds ver achter moeten blijven inzake de sociale voor zieningen bij het particulier initiatief. De heer Jansen wil toch dat B. en W. in dit opzicht doen wat zij kunnen. Hij kent ergerlijke toestanden uit de prac- tijk en wil aan mcnschen die willen werken, graag een redelijk loon toe kennen. Ook met den vorm der huidige straat belasting kan hij zich niet vereenigen. De voorzitter zegt dat nu alle huizen zijn belast deze belasting niet anders kan worden geheven. geen sprake van zijn, buitengewone dienstplichtigen maar dadelijk in groo- ten getale te gaan oproepen. Het af lossen van gemobiliseerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen, werkloozcn op te roepen ter vervan ging van andere dienstplichtigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B. geldende bepalingen kan de re- gccring thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet worden overzien, of in 1940 gebruik zal worden gemaakt van de bevoegdheid om den duur der eer ste oefening tot 2 jaar te verlengen. Het ligt niet in het voornemen, tot den aanleg van ondergrondsche han gars over te gaan. In November is er een nieuwe re geling van de kostwinnersvergoeding vastgesteld, waardoor meer uniformi teit wordt bereikt. Volgens deze rege ling wordt bij het bepalen van het vergoedingsbedrag ook rekening ge houden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de afwezigheid van den dienstplich tige voortspruiten, doch een algemee- ne vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regee ring over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch Indië kan binnenkort worden verwacht. Het ligt in het voor nemen, met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te betrach ten. De minister wenscht zich, alvorens de regeering te dien aanzien haar hou ding heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slagkruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oorlogvoerende is, uiteraard niet in t voornemen, thans over te gaan tot het definitief bewapenen van onze han delsschepen. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de defensie zullen worden be stemd voor de aanschaffing van sper ballons. DOOR MARTIN BROEK. Dat er tand en zeemijnen zijn is een bekend feit, doch dat er ook luchtmijnen zijnzulten de meesten niet weten. Toch is dit zoo en zelfs Londende stad met haar 1.800.000 inwoners wordt op deze wijze tegen lucht- aanvatten beschermd. MEDEDEELING VAN DE REGEERING OVER ONZE DEFENSIE. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van defensie voor het komende jaar zegt de minister o.m.'het volgende: Het ligt in het voornemen, eerlang een aantal buitengewone dienstplich tigen, bchoorende tot de jongste lich tingen, in werkelijken dienst te roe pen. De regeering acht het gewenscht, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jonge mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lichting 1924 met onbepaald klein ver lof gezonden. Meer ploegen van die lichting zullen binnenkort volgen. Hoeveel oudere lichtingen huis waarts kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks geheel afhankelijk is van den duur der mobilisatie. Er kan in ver band met het voor de opleiding be schikbare kader en materieel echter THEE DUURDER. De prijzen voor de op 7 dezer bij toewijzing in veiling aangekondigde thee zijn, vastgesteld op 10 tot circa 9 cent boven die welke voor de veiling van 2 November j.l. golden. De detailprijzen mogen derhalve met 10 cent per pond verhoogd worden. WIE VALLEN ER ONDER. Buitengewoon dienstplichtigen zijn in hoofdzaak zij, die vrijgeloot zijn of zij die wegens broederdienst buiten den militairen dienst zijn gebleven. Voor afgekeurden is een algemeene regel moeilijk te geven. In bevoegde militaire kringen verzekerde men ons, dat in ieder geval onder de buitenge wone dienstplichtigen vallen degenen, wien bij de keuring voor hun lichting is medegedeeld, dat zij de bestem ming van buitengewoon dienstplichti ge hebben gekregen. In de geschiedenis der verdelgings middelen is het usance geworden, dat ieder wapen korten tijd na zijn voltooiing een tegenligger vindt, die de uitwerking in belangrijke mate belemmert. Met de vliegtuigen is dit eveneens het geval, en reeds kort na de eerste actie van de militaire luchtva «rt, werd gebruik gemaakt van afweer geschut, dat aanvankelijk in de kinderschoenen stond, doch later, toen het meer geperfectionneerd was vrij doeltreffend werkte. Inmiddels bleek al spoedig dat luchtafweer geschut toch niet voldoende was om 'n actie van de vijandelijke luchtvloot te beperken, ook niet met behulp van eigen vliegtuigen en zoo togen de geleerden aan 't werk om nieuwe afweer middelen te zoeken. Het resultaat van deze onder zoekingen is geweest, dat men over ging tot den - aanleg van ballon- versperringen in de lucht 'n methode waar vooral Engeland veel vertrou wen in schijnt te stellen. Rond Londen is een cirkel ge trokken met deze ballonnen en in die cirkel nog een en nog een enz., zoodat het voor een vijandelijk vliegtuig eskader practisch onmoge lijk is door deze ballonversperring heen te geraken. De eenige methode is er over heen te vliegen, doch meestal is de hoogte waarop deze af weermiddelen zijn aangebracht zoo danig, dat vliegtuigen die er over heen moeten vliegen om Londen te bereiken, niet doeltreffend kunnen optreden, daar zij met hun bommen het beoogde doel niet kunnen treffen door hun hoogte. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling om de vliegtuigen tegen te houden,door aan die ballons dunne draden te bevestigen, waartegen de toestellen zouden stooten bij hun poging om een «tad te bereiken, maar al spoedig bleek, dat dit sy- teemsniet afdoende was, daar de draden gemakkelijk braken en zoo doende hun doel voorbij schoten. Wilde men de draden zoo dik maken dat zij niet zouden breken, dan moest de diameter zoo worden ver groot, dat het gewicht van het heele geval weer te groot zou zijn ge worden. Men nara toen zijn toevlucht tot uiterst dunne draden tf kabels die direct moesten breken als er een vliegtuig tegen aan vloog, en die geladen waren met electriciuit. Door bet breken ontstaat dan kortsluiting en de bemanning van het toestel kan vertrekken naar hooger sfeeren. Alle oorlogswerktuig vertoont echter fouten en onvolmaaktheden en zoo ook dit systeem tot lucht afweer. Daarom peinsde men op een ander nog meer afdoende middel en vond een soort luchtmijn uit. In een ballon zit een hoeveelheid ontplofbaar gas en zoodra een vlieg tuig tegen een draad van deze ballon aanvliegt ontploft het zaakje met het bekende noodlottige gevolg. Boven dien kunnen deze luchtmijnen van af de aarde, door het eenvoudig om draaien van een afsluiter tot ont ploffing gebracht, zoodat, wanneer er een toestel in de buurt durft te komen van deze helsche vliegende machine, deze op het voorden piloot meest ongelegen oogenblik explo deert. Hs> «ÜJ-. Londen voelt zich veilig Londen voelt zich betrekkelijk veilig achter deze verdediging van luchtmijnen of explodeerende kabel ballons en direct rijst dan de vraag naar voren waarom ook andere mogendheden van dit systeem niet meer gebruik maken. Het is een bekend feit dat Berlijn op deze manier niet is verdedigd^' Overigens behoeft dit geen'^er- wondering te baren, gezien de ligging van beide steden. Londen toch kan door een vijandelijk vliegtuig-eska der vrij gemakkelijk worden bereikt, daar het dicht aan de kust ligt. Met Berlijn is dit echter geheel anders. Mocht een vijandelijk luchteska der een aanval willen ondernemen op deze stad, dan zou het eerst ge- ruimen tijd moeten vliegen boven vijandelijk grondgebied, dat als het ware overdekt is met luchtafweer geschut. Het is dus wel riskanter om een aanval te ondernemen op Berlijn dan op Londen, ware het echter rfiet dat Londen zich op de hier beschre ven manier veilig, althans voor zoo ver, dat begrip in dezen tijd geldt heeft gesteld. De keuring is namelijk het moment, waarop de bestemming tot gewoon of buitengewoon dienstplichtige ge schiedt. Het schijnt, dat de motivee ring van het afkeuringsbesluit beslis send is voor de vraag of een afgekeur de jongeman wel of niet tot de bui tengewoon dienstplichtigen behoort. VIER HOSPITAALSCHEPEN IN AANBOUW. Wij vernemen, dat thans in aanbouw zijn vier hospitaalschepen, welke volle dig worden ingericht met alle instru menten en installaties, welke ook in ziekenhuizen aanwezig zijn. Op een der hospitaalschepen komt een groote operatie-afdeeling. Het groote voordeel van deze drijvende zie kenhuizen is, dat zij verplaatsbaar zijn en dus overal dienst kunnen doen. waar dit gewenscht wordt geacht. Te Amsterdam zal dit niet noodig zijn, daar het Roode Kruis daar ter ste de over voldoende ziekenhuisruimte kan beschikken. In oorlogstijd kunnen gewonden over de vier schepen, waar van elk schip een bepaalde bestemming heeft, verdeeld worden. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 20) Het was een vrij groot, vierkant bouw sel, opgetrokken van blokken zand steen en dateerde uit dezelfde periode als het huis. Het front werd gevormd door 'n colonnade, en de maan scheen volop in het gebouw door de ramen, waarin zich geen glas bevond. Eén oogopslag toonde Richard dat de ruim te volkomen leeg was en dus keerde hij terug. Op dat moment .liet de hond een kort gekcf hooren van vreugde. Hij heeft het spoor gevonden, me neer, riep Parker naar den kolonel. Precies waar u zei. De man is recht door de beek gewaad. Kolonel Blount haastte zich over de brug, terwijl de hond zonder te aar zelen recht op 't zomerhuis toe rende. Dat geeft niets, zei Richard. Het zomerhuis is leeg. Misschien is de man er geweest, meneer Richard, meende Parker. In een oogwenk verdwenen man en hond door den open steenen ingang. Ja, hij is zeker hier geweest, riep Parker, overal op den vloer kun je de afdrukken van zijn natte schoenen zien. Maar toen hij merkte dat hij zich hier niet kon verbergen, is hij er weer vandoor gegaan. Hij bracht den hond weer naar bui ten, terwijl Richard en kolonel Blounl naar de natte voetafdrukken keken. Het huisje was heelemaal kaal en open. Er waren vier onbedekte muren met een rondloopende steenen bank, niets anders; zelfs geen hoekje waar in een rat zich zou kunnen verstop pen. Het was duidelijk aan Parkers ge zicht te zien dat hij er niets van be greep, doch de kolonel had weldra een oplossing voor het raadsel gevonden. De zaak is heelemaal niet zoo ingewikkeld, zei hij. De man holde hier naar toe in de hoop, een schuil plaats te vinden, en toen hij zag dat die hier niet was, rende hij naar de beek terug langs hetzelfde spoor, waarlangs hij gekomen was en is op nieuw door de beek gewaad. Onge twijfeld heeft hij den hond gezien vóór hij in de laurierstruiken ver dween en doet hij moeite om zijn spoor uit te wisschen. U slaat den spijker op den kop. meneer, riep Parker uit. Zullen we langs de beek naar boven af naar be neden gaan om het spoor terug te vin den? Naar boven, besliste kolonel Blount, zou hij niet verder dan een tweehonderd meter komen, want dan zou hij door den waterval gedwongen worden de beek te verlaten en daar boven is de vijver. De bovenkant van de beek was aan beide zijden in een paar minuten af gezocht, maar zonder resultaat en de drie mannen haastten zich nogmaals naar de brug. Gelukkig hoeven wij ons hier maar om één kant van de beek te be kommeren, verklaarde kolonel Blount. De andere oever is met dicht bosch bedekt en hangt over, zoodat iemand die door het bed van de beek waadt, er aan dezen kant uit moet komen. Langzaam en voorzichtig, meter voor meter, werd de oever afgespeurd. De hond begreep de orders van zijn baas uitstekend en probeerde iederen centimeter grond met gretig gesnuf fel. Twee, drie, vier honderd meter zetten ze den tocht voort, maar hel spoor was niet te vinden. Daar is warempel de rivier, kwam het plotseling over de lippen van den kolonel en zij stonden stil op een landtong waar de beek in een klei ne rivier stroomde. Hij moet hier noodgedwongen hel water hebben verlaten, vervolgde kolonel Blount. Tenzij hij naar de andere zijde van de rivier gezwommen is, bracht Richard in het midden. Ja, gaf zijn oom toe, daar had ik niet aan gedacht. Voor een zwemmer zou dat een klein kunstje zijn. Hij heeft misschien op stuk van zaken de voorkeur gegeven aan een koud bad boven gedwongen logies en hard wer ken in de graafschapsgevangenis we gens landlooperij en liet betreden van particulier terrein. Dat kon wel eens zoo zijn, viel Parker hem bij. En het is zeker anderhalve kilo meter van hier naar de brug over de rivier, vervolgde de kolonel. Ik zou met den hond kunnen omloopen en het spoor nogmaals be proeven, bood de oude opziener aan. Doe dat maar liever niet, Par ker, antwoordde kolonel Blount. Uit de manier waarop hij ons ontsnapt is, leid ik af dat we met een actieven ke rel te doen hebben en tegen den tijd dat je het spoor zou hebben weerge vonden, zal hij zeker een geweldigen voorsprong hebben. Er zit niets op dan de achtervolging op te geven. Neem den hond maar weer mee, en denk er om Parker, geen woord hier over tegen niemand Daar kunt u op aan, meneer, zei de oude getrouwe en leidde het dier weg. Ik had hem graag te pakken ge kregen, sprak kolonel Blount, toen hij met Richard langzaam den terugweg naar huis aanvaardde. Ik onderzoek dergelijke kwesties van zwervers en indringers altijd nauwkeurig, vooral sedert dien overval van wilddieven een paar jaar geleden, waarbij Parker gewond werd. Natuurlijk, stemde Richard in; na zoo iets is men dubbel op zijn hoe de. XVII. Zij liepen langs het zomerhuis en kwamen aan een kleine deur die toe gang gaf tot den tuinvleugel. Deze deur werd altijd bij zonsondergang gesloten, maar kolonel Blount had een sleutel en zij gingen naar binnen. Op deze wijze konden zij gemakkelijk de werkkamer van den kolonel bereiken en van daaruit doorgaan naar de hall, alsof zij juist uit de vertrekken van den kolonel kwamen. Van de deur leidde een steenen gang naar den voet van een smalle trap, die naar de bo venkamer voerde. Toen zij deze gang passeerden, hoorden zij iemand de trap afkomen en zij zagen een licht straal over hun weg vallen. Zij bleven even staan om weer voort te gaan, toen ze bemerkten dat het lady Anne was, met een lamp in de hand. Heb je den man gepakt,' Frank? vroeg zij. Neen, was het antwoord. Denk je dat het verhaal van miss van Loo waar was? vervolgde zij. Zou het niet fantasie van haar zijn? Het was geen fantasie, Anne. Wij hebben den kerel duidelijk gezien, daar ginds bij de laurierstruiken aan den anderen kant van de beek. We hebben zijn spoor met behulp van Parkers politiehond gevolgd. Maar het lukte hem den hond het spoor I bijster te doen worden door stroom afwaarts door de beek te waden en daarna, denken wij, dat hij over de rivier zwom en wegkwam. Wel, Richard, vroeg lady Anne plotseling, waar heb jij gezeten? Villiers bekeek zichzelf en ontdek te dat zijn kleeren duidelijke sporen van de zoo juist afgeloopen vervolging \ertoonden. Bij den tocht door de lau rierstruiken had het schuren langs de takken groene streepen op het front van zijn overhemd en op zijn jas ach tergelaten. Dat is bet resultaat van onzen wedloop met den man, lachte hij. Ik moet eerst naar mijn kamer en mij een beetje opknappen, voordat ik mij weer vertoonen kan, als ik tenminste niet aan een kruisvuur van vragen wil blootgesteld worden. In een paar minuten ben ik weer klaar. Ik zal de zen kant maar uitgaan, dan kan ik langs de groote galerij mijn kaïney-be reiken zonder iemand te ontmoejen. (Wordt vervolgd.) Tegen Gevatte koude, Koorts, Griep De echte zijn niet rond, maar hartvormig.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2