II ISITEKSDRTJE NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT ,EN OMGEVING. issiiiss NOG DEZE MAAND Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. KAATSHEUVEL. NIEUWKUIJK. DONGEN. WASPIK. SPRANGCAPELLE. iMmm ONZE HOUTIMPORT. In de Duitsche havens Swinemun- de, Kiel en Pillau (de voorhaven van Koningsbergen) worden nu al gerui- men tijd neutrale hooten, geladen met voor Nederland .bestemd hout, vastge houden. Deze booten, ongeveer 45 in getal, zijn van Noorsche, Zweedsche, Deen- sche, Finsche en Nederlandsche ree- derijen en hebben een gezamenlijke houtlading van 35 a 45.000 standaard (een standaard is 165 kub. voet.) Het is voor het grootste gedeelte r-hótit, dat bestemd is om te voorzien in onze nationale behoefte aan tim merhout voor woningbouw, tnoot- CARNAVALSFEEST EN DË TIJDSOMSTANDIGHEDEN. Zondag is in alle kerken van het bis dom Roermond een brief van Z. H. E. Mgr. J. H. G. Lemmens, voorgelezen, waarin deze er bij de bevolking op aan dringt een publieke viering van den Vastenavond achterwege te laten. Het zijn natuurlijk de hachelijke omstandig heden, welke de geestelijke overheid Iffjf dWitérmaan aanleiding geven. Uitbreiding Electrische Centrale van de PN EM te Geertruidenberg Als gevolg van den groei van het bedrijf der electrische centrale van de Provinciale Noordbrahantsche ,Electriciteits Maatschappij, we'ke gevestigd is te Geertruidenberg zal binnen afzienbaren tijd deze centrale aanmerkelijk worden uitgebreid. .9£ap de noordzijde van de fabrieks gebouwen zal een uitbreiding van de installaties en hulpdiensten plaats vinden terwijl aan de Oost zijde de bestaande opslagplaats van kolen een aanmerkelijke vergrooting zal ondergaan. Om sneller en regel matiger te kunnen lossen en om belemmering van de scheepvaart op het Noordergat, een gedeelte van de rivier de Donge, te voorkomen zal bovendien een loshaven worden aangelegd. In verband hiermede zal tot onteigening van verschillende perceelen worden overgegaan waar onder ook behoort de steenfabriek De. Donge, eigendom van Mr. H. 41lard te Geertruidenberg. De stukken, bedoeld in art. b der Onteigeningswet zullen van 8 t/m 28 December a,s. op de gemeente secretarie voor eenieder ter inzage worden nedergelcgd. Belanghebbenden kunnen gedu rende dien termijn, alsmede gedu rende acht dagen na verloop daar van, bezwaren tegen de voorgeno men onteigening en het plan van't werk schriftelijk indienen bij den Minister van Waterstaat. Voor Geertruidenberg staat dus weer een belangrijk werjiobject te wachten. smTirln verband met ziekte van m&jé E. P. Lucas is tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbarelagere •school alhier aangesteld mej. C. Kamp uit Breda. De heer Meijer. Met leedwezen is alhier de pro motie van den heer Meijer ontvangen omdat deze bekwame en behulp zame ambtenaar sedert September de belangrijke functie bekleed als Wethouder der gemeente. Reeds meerdere jaren is hij lid van het college der regenten der godshuizen; lid en voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim voorz. vaj^Je afd. Heusden van 't W.-G. Kruis en E H.B.O.secretaris van het R.K. Zangkoor »St. Cecilia» en voorzitter der Biljartvereenigirg. De heer Meijer is alhier reeds 21 iaar woonach ig en is daarvan ge durende ongeveer tien jaren lid vau den gemeenteraad geweest. Wegens hfct vertrek van den heer J. H. J. Meijer, assistent dienstge leider der directe belastingen komt een vacature in den gemeenteraad. Als opvolger var, lijst! komt nu aan de beurt de heer P. Schmiehausen voorzitter der R.K. Werkliedenver- eeniging St. Joseph. St. Nicolaas bij de R.K.W.V. Maandagavond kwam St. Nicolaas op bezoek bij de R.K.W.V. in het Patronaat. De,, voorzitter opende de avond met een welkomstwoord tot de aan wezigen. Daarna gaven de J.W.-ers eenige stukjes ten beste. De H.Man beklom het tooneel. waar hij begroet werd door den voorzitter en den geestelijken adviseur. St. Nicolaas dankte en richtte het woord tot de kinderen. I oen volgde de uitdeeling der cadeautjes aan de kinderen wier vader lid was van d e R.K.W.V NOP. blijft kegelen De kegelclub N.O.P. alhier, die sinds 1 December zonder kegelbaan was, is er in geslaagd in Euphonia een tehuis te vinden, waar nieuwe banen zullen gelegd worden. Door aankoop van een strook grond achter de tuin van »Au Bon Marche» is de gelegenheid geschapen om achter de concertzaal van Euphonia een kegelhuis te bouwen, dai aan alle eischen, die de moderne kegel- sport stelt, te voldoen. Met de grootsten spoed zal tot den bouw worden overgegaan, zoodat binnen een tweetal maanden N.O P. weer z n Negen of Poedel zal kunnen gooien. De K.J.M.V.-Actie Zoo slecht als de vorige Zondag, zoo schitterend was heden 't weei tje, (lat de K.J.M.V.'ers hadden op hun St. Nicolaas-actie voor het arme kind. Om twaalf uur trok onder de tonen van Apollo's harmonie de stoet uit onder een enorme belang stelling van groot en klein. De harmonie had er een echt collecte pasje in staan, zoodat de ijverige collectrices en collectanten de volle gelegenheid kregen om hun geld inzameling te houden. De collecte is dan ook uitstekend geslaagd, waaruit levens blijkt, dat de burgerij het met dezen vorm van St. Nicolaas-actie best eens is. Ruim honderd gulden werd in de twee dagen bijeengegaard, behalve de vele gaven in natura die werden geschonken. De gemeente politie onder leiding van den Politie chef de heer Hoog Anttink zorgde voor een zeer keurige afzetting en rege ling, zoodat alles een zeer vlot verloop had. Toen de kleermaker Th. Kastelijns Zaterdagavond een kort bezoek bracht aan calé de Bont, werd van zijn rijwiel, dat hij in de waranda van het café had geplaatst, een doos weggenomen inhoudende een nieuw colbert costuum. Hij was op weg dit costuum af te leveren. Nieuwe Schoenmakersvakschool Zaterdagmiddag is onder groote belangstelling te Dongen de fraaie nieuwe vakschool voor schoenma kers geopend door Ir. L. Th. Hessel- felt, namens den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Onder de talrijke aanwezigen waren o.m. burgemeester Wouters met de beide wethouders en gemeente-secre taris, deken Batenburg, vertegen- „Ergens in Nederland". De laatste dagen zijn door den hevigen storm zeer veel mijnen aan de Nederlandsche kust aangespoeld. Eenige gedemonteer de mijnen liggen ergens in Nederland streng bewaakt te wachten op tran sport. woordigers van bijzonder onderwijs, het lid van Prov. Staten H. v. d. Assum, de voorzitUr Can de Kamer van Koophandel eh Fabrieken oor de Langstraat, notaris Buysrogge, verscheidene raadsleden enz. De voorzitter van hel schoolbestuur bracht in zijn begroetingswoord dank aan allen, die de totstandkoming hadden bevorderd, vooral het ge meentebestuur en met name de bur gemeester. Verheugend is het aan vangende leerlingental van 100 uit verren omtrek. Spr. dankte ook de Dongensche industrieelen voor de geschonken, traaie meubileering van de bestuurskamer, de Werknemers organisatie voor de hall-bank. Spr. huldigt architect T, Mudde, hoold- ambtenaar der gemeente, voor zijn fraai ontwerp en uitvoering. De inspecteur van Nijverheids onderwijs, de heer ITesselfelt, ver richtte hierna de officieele opening namens den minister, wiens ver hinderingdoor ambtsbezigheden spr. moest mededeelen. Vervolgens voerde ook burge meester Wouters het woord, alsook de heer Snels nam ens de Kamer van Koophandel, terwijl tenslotte de heer Klerkx. directeur, en de leeraren zijn beste krachten toezegde om het vakonderwijs ten lop te voeren. De heer Ligtenberg sprak een dank woord tot allen. Zondagmorgen ten half twaalf arriveerde St. Nicolaas per stoom schip »Zuiderstroom« aan de brug van het kanaal in Benedenkerk. Door burgemeester Dekkers werd de Sintmet'n toepasselijk woord welkom geheeten in zijne gemeente waarop deze dankte voor de hartelijke ont vangst. Vergezeld van het St. Nico- laas-comité. Harmonie en Winke- liersvereenigirg werd de tocht door de gemeente aangevangen. Ge trokken werd langs Benedenkerk, Boven, Vaartje en Havendijk, waar na de stoet aangekomen bij Hotel van Iersel ontbonden werd Hierna werd door St. Nicolaas nog een bezoek gebracht aan het Patronaat als attractie voor de kinderen der leden van de R.K. Werkliedenver- eeniging. Zondagavond hield de Zeer Eerw. Pater Eijprianus in het Patronaat een lezing voor den Rond van groote gezinnen Werd reeds door Zijn Eerw. in beide H Missen het nut dezer vereeniging besproken in deze lezing werd vooral het nut van het groote gezin voor kerk en maatschappij geschetst Duidelijk werd door ZijnEerw. aangetoond wat in Nederland door krachtige samenwerking nog bereikt zou kunnen worden in het belang van het groote gezin. Moge deze lezing medewerken om degenen die tot heden in deze achterwege bleven alsnog te doen hesluiten om lid dezer vereeniging te worden. Naar we vernemen heeft de heer P. v. d. Wiel Jr. voor zijn benoeming als notabel der Ned. Herv. Kerk alhier bedankt Door het Kerkbestuur der Ned Herv. Kerk van Waspik is besloten niet alle zitplaatsen weer jaarlijks te verhuren, doch deze voor een vasten prijs aan de huur ders te laten. Ieder kan dus nu zijn eigen plaats behouden. Zij, die op het behoud hunner plaatsen echter geen prijs stellen, kunnen hun plaatsen opzeggen. Alleen deze plaatsen zullen dan aan het einde van het jaar verhuurd worden. Het is zeer te hopen dat deze nieuwe regeling slaagt en er op die manier een einde komt aan een regeling die de godsdienstige ge voelens van velen, elk jaar opnieuw weer, kwetste. SPRANG. Vergadering van de Ned. Herv. Mannenvereeniging Troffel en Zwaard alhier, op a.s. Vrijdagavond 8 uur, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde komt een onder werp in te leiden door dhr. van der Schans, over Artikel 29 der Ned. Ge loofsbelijdenis. De Christel. Gymnastiekvereni ging ,,Pro Patria" voor Sprang-Capel- le houdt a.s. Maandagavond half 8, in de zaal van den Chr. Volksbond alhier haar algemeene jaarvergadering, welke een eenigszins feestelijk karakter zal dragen. CAPELLE. Op 1 December 1.1. herdacht de heer C. Vos Gzn., besteller bij liet hulppost- kantoor te dezer plaatse, den dag, waarop hij 40 jaren geleden als zoo danig werd aangesteld en in functie trad. Mede in verband met de tijdsom standigheden lag het in de bedoeling van den jubilaris dezen dag in intie- mm I I i De eerste foto's van het Russische bombardement op Helsinki, de hoofdstad van Finland. Een plein, getroffen door Russische bommen. men familiekring te herdenken, doch het is anders geloopen dan hij zich aanvankelijk had voorgesteld, want dank zij een bericht betreffende dit op handen zijnde jubileum in de plaat selijke bladen, werd een huldigings- comité gevormd waarin zitting hadden dc heeren G. A. S. de Bas, E. Colet, EI. J. Spierings, P. Spierings Jzn., N.' C. van Ommeren, H. W. Kerst Gzn. en W. J. van Nieuwenhuyzen, met het doel den jubilaris als blijk van waar- decring voor de plichtsgetrouwe ver vulling van zijn taak en voor de hulp vaardigheid en gedienstigheid welke hem steeds kenmerkten, namens de ingezetenen van Capelle een blijvend aandenken aan te bieden. Het comité had de spontane medewerking van al le gemeentenaren, zoodat het den ju bilaris op zijn jubileumfeest kon ver rassen met een tweetal waardevolle geschenken. Door het comité werd de jubilaris in zijn woning aan het Kerkeind bij mon de van den heer E. Colet namens de inwoners van Capelle hartelijk geluk- gewenscht met zijn 40-jarig jubileum en hem dank gebracht voor de wijze waarop hij steeds zijn betrekking als postbode heeft vervuld. Als stoffelijke blijken van waardeering bood spreker den jubileerenden besteller een gou den horloge met gouden ketting, als mede een rijwiel aan. De heer D. J. Schuller, kantoorhou der van het hulppostkantoor alhier, sprak namens het personeel van dit kantoor den jubileerenden collega har telijk toe en bood hem als stoffelijk blijk van waardeering een wandelstok- parapluie aan. Zichtbaar onder den indruk dankte de jubilaris beide sprekers voor de waardeerende woorden tot hem gericht en voor de waardevolle cadeaux, welke hem aangeboden waren. s Namiddadgs en ook nog in de avonduren gaven velen persoonlijk blijk van hun belangstelling, o.m. bur gemeester A. Smit en de predikant der Ned. Herv. gemeente, Ds. Oostenhrug. Een schat van bloemen, alsmede ver schillende cadeaux en talrijke schrif telijke en telegrafische gelukwenschen bewezen, hoe algemeen deze postbode aller achting geniet. Zoodoende is 1 December 1939 voor besteller Vos en de zijnen tot een on- vergetelijken feestdag geworden, waar aan zij de aangenaamste herrinnerin- gen zullen bewaren. Dat de jubilaris ook bij zijn superi euren goed staat ingeschreven bleek een paar maanden geleden, toen hem bij Koninklijk Besluit de bronzen me daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd verleend. Naar wij vernemen hoopt Vos, die thans 63 jaar is, nog een paar jaren in functie te blijven. Moge hij zijn taak deze jaren in gezondheid en de beste omstandigheden, alsmede met dezelf de opgewektheid die hem steeds ge kenmerkt hebben, blijven verrichten en daarna nog vele jaren in het genot van zijn pensioen van een welverdien de rust genieten. L> Gedurende de maand November 1939 werd op het hulppostkantoor in gelegd 3295,58 en terugbetaald 10069,73. Het aanfal inlagen bedroeg 42, dat der terugbetalingen 58. Tengevolge van den hoogen wa terstand in Oude- en Nieuwe Maas wordt het water bij vloed in de haven alhier tot dusdanige hoogte opge stuwd dat het verschillende keeren op ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. de straat aan Buiten- en Binnenhaven komt te staan. Zoo ook Zaterdag avond 1.1. Beide kanten van de Binnen haven stonden weer zoo diep onder water, dat verschillende menschen last van het water in hun woningen kre gen en ook het verkeer aldaar weer tijdelijk gestremd was doordat bij de sluis waterkeeringen van zakken zand waren aangebracht. Ook het verkeer met pont over den Nieuwen Maasmond is bij vloed meestal gestremd. Zooals ieder jaar in de December maand zal ook dit jaar in onze ge meente de verkoop van kinderzegels en -kaarten, waarvan de netto op brengst ten goede komt aan het mis deelde Nederlandsche kind, door het onder leiding van mej. J. A. Oerle- mans te Vrijhoeve-Capelle staande da mes-comité weer ter hand worden ge nomen. Niettegenstaande den laatsten tijd reeds meerdere malen een beroep op de offervaardigheid der ingezetenen is gedaan, bevelen we den verkoop der zegels en kaarten voor „Het Kind" toch gaarne in ieders welwillende aandacht aan en we hopen dat de ingezetenen ook nu weer spontaan zullen mede werken. opdat andermaal door het co mité een flink bedrag uit onze gemeen te voor. dit nobele doel kan worden af gedragen. Met mej. J. A. Oerlemans hebben in het comité zitting de dames Eva en Everdina Kerst Hd., Anna de Bas en Dina Rijken. EN UW MOET KLAAR ZIJN BESTEL TIJDIG BIJ DE 'QS'1' ,|^K - V. f

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3