Plaatselijke Berichten» Woensdag 6 December 1939. No. 96 De Echo van het Zuiden Tweede blad DE ETALAGE-WEDSTRIJD VAN W. B. Fouten-zoek-wedstrijd. Als onderdeel van 't programma van den Etalage-wedstrijd, mag als een der voornaamste worden aangemerkt de Fouten-zoek-wedstrijd. Zooals te verwachten was, is deze een groot suc ces geworden. Meer dan 600 formulieren werden naar wij vernemen in de bus gevonden en men kon constateeren, dat met allen ernst was gezocht, maar dat ook velen hebben misgetast. Hieronder vindt men den uitslag van dezen aardigen wedstrijd. De ingezon den formulieren zijn alle vergeleken met de door de deelnemers aan 't secre tariaat van W. B. onder gesloten en veloppe opgegeven fouten. Een etala ge moest buiten beschouwing worden gelaten, n.l. die van den heer J. van Eijkelenburg, die geen fouten-opgaaf inzond. Zooals bekend zijn de prijzen be schikbaar gesteld door de winkeliers; hoewel een flink aantal is ingekomen, hadden wij, waar absoluut geen verdere kosten aan den geheelen opzet voor de winkeliers verbonden waren, nog meer geschenken en over 't algemeen wel wat kostbaarder verwacht, maar enfin, dat is iets wat zij zelf beoordeelen moe ten. De etalage-wedstrijd, waaraan de vereeniging Waalwijks Belang groote kosten en moeite heeft ten koste ge legd, heeft jammer genoeg zeer slecht weer getroffen. Dit en de tijdsomstan digheden in aanmerking genomen, mo gen we zeggen, dat hij zeer goed is geslaagd. Zoowel de officieele opening als de rondgang, de toekenning der prij zen door een onpartijdige jury, de mu zikale wandeling, de openlucht-bios coop, het Japansche dagvuurwerk, de flink opgezette reclame hebben weer zeer veel menschen, hopelijk koopers, in deze weken naar Waalwijk getrok ken en opnieuw, en dat is mede een voornaam punt, de aandacht op Waal wijk gevestigd, voor nu en voor de toe komst, als winkel-centrum der Lang straat. Wij hebben ons oor te luisteren ge legd en vernamen van talrijke winke liers dat ze hoogst tevreden waren- vooral de laatste dagen is zeer veel verkocht. Wij verwachten nu ook dat alle win keliers, die het nog niet zijn, lid zullen worden van „Waalwijks Belang"! De eene dienst, is de andere waard. En hier volgt dan de volledige uitslag, die we ook elders hebben bekend qe- maakt: pin le prijs Reuzen peperkoek van fa. J. v. d. Dungen, Mej. A. Bouman, 2e Zei- ne 30. 2e prijs een pop van Fa. Speet, Willy Kooien, Burg. v. d. Klokkenlaan 33. 3e prijs een stel wanten en skisokjes van fa. J. van Mill, J. Ketelaars, Put straat no. 133. 4e prijs 1 foto van fa. A. Oudkerk, Jo 't Hooft, Nw. Vaart, 's-Grevelduin- Capelle. 5e prijs 1 foto van fa. Schuurman, Jan Bouman, 2e Zeine 30a. 6e prijs gebak van fa. van Mil-van Sprang, H. J. v. Beurden, St. Antonius- straat 25. 7e prijs 1 schemerlamp van Jos. Zeegers, W. Bakkeren, Besoijensche- straat 6 B. 8e prijs 1 courantenhanger van Kemi,. Jozef Broos, Grootestraat 61. 9e prijs een palm van L. v. Bladel Zn., L. v. d. Gouw, Putstraat 97. 10e prijs een wandlamp van J. van Dongen, J. M. den Dunnen, Besoijen- schestraat. 11e prijs 1 schilderij van Klerx-Som- mers, J. Rosenbrand, Grootestr. C 216. Capelle. 12e pr. 1 flesch wijn van fa. F. W. v. Liempt, J. Bakkeren, Bes.straat 54. 13e pr. 1 flesch port van fa. de Gruy- ter, M. Hesselbert, le Zeine 26 B. 14e prijs 1 flesch likeur van Braban- tia, Jac. Claassen, Stationsstr. 77. 15e prijs 1 doosje zakdoekjes van A. v. d. Sanden, Annie v. d. Leur, Put straat 59. 16e prijs 1 doos bonbons van Pulles Aarts, L. en A. de Louw, Westeinde 28 17e prijs 1 doos toiletzeep van „Pe likaan Riena Holster, Grootestr. 27. 18e prijs 1 doos bonbons van H. Kol- steren-Lagarde, mej. J. J. H. Janson, Bes.straat 50 B. 19e prijs 1 garnituur bretels enz., van fa. Bergmans-Smits, D. de Vries, Veld post 10, 2e Comp. 20e prijs 1 doos bonbons van Dina Dumoulin, Marie van Boxtel, Pastoor Kuijperstr. 21e prijs 1 get. ontbijtlaken van „De Wolbaai Ria van Huiten, Grootestr. 239. 22e prijs 1 doos sigaretten van v. Boxtel-Pulles, G. Knepflé, Gr.str. 307. 23e prijs 1 tafelkleedje van Th. van Kempen, Ria Dekkers, Baardwijksche- straat 17. 24e prijs 1 vaas van André v. Don gen, L. G. Lammertse, Burg. v. d. Klok kenlaan. 25e prijs 1 doos sigaretten van Kol- steren-Lagarde, Jos. Klerx, St. Antoni- usstraat 4. 26e prijs 1 doos sigaren van v. Vugt- de Wit, Fr. v. Osch, Gasthuisstraat, Kaatsheuvel. 27e prijs 1 vaas van Kofa, Jeanne Maas, Grootestraat 330. 28e prijs 1 kinderserviesje van Wico (Kuijsten), Mia Donker, Ant.str. 50. 29e prijs 1 doos chocolade van Wed. Sars, Jan Hornes, Putstr. 57. 30e prijs 1 sigarettenkoker van A. Pulles-Burmanje, Norbert Trommelen, Grootestraat 317. 31e prijs 1 overhemd van Jan Veraa, Wilh. Schiedon, Winterdijk 45. 32e prijs 1 beeld van Electra, Chris- je v. d. Anker, Winterdijk 16. 33e prijs 1 bloempot van Wed. Fr. v. Bladel, v. d. Hammen-v. d. Wiel, Vooreinde 35. 34e prijs 1 doos sigaren van Jac. Moonen, Sergeant J. Kuijsten, Woer den. 35e prijs 1 paar bretels van L. van Adelberg, M. v. Esch, Winterdijk 70c, Capelle. 36e prijs 1 theepotje en een bus ca cao van E. M. Dekkers en Th. van Kempen, P. van der Schans Azn., B 72, Vr.-Capelle. De prijzen kunnen aan het Bureau van De Echo van het Zuiden worden afgehaald. ST. NICOLAAS-COLLECTE W. B. Al liet zich deze collecte in den be ginne niet gunstig aanzien, eenigszins begrijpelijk na het groote aantal collec ten, zij is buitengewoon meegevallen. Niet minder dan 160.-— is door de ijverige dames bijeenvergaderd, zoo dat het Dames-Comité van W. B. weer in staat was n 100-tal behoeftige huis gezinnen met St. Nicolaas eens iets ex tra's te bezorgen en ook vele stille ar men te gedenken. Ditmaal heeft men ze verrast met vleesch, kruidenierswaren en een pe perkoek op den koop toe! Wij mogen de schenkers en de da mes die de collecte verzorgden uit naam van de behoeftigen en van Waal wijks Belang wel hartelijk dank zeg gen. Er is hier weer een mooi werk verricht. Moge deze traditie gehandhaafd blij ven en deze collecte telken jaren den noodigen steun ondervinden. De artikelen worden, zooals steeds, aangeschaft bij leden van W. B. Wij willen hier nog eens uitdrukke lijk vermelden, dat deze collecte be doeld is als een extra St. Nicolaas-ver- rassing voor die behoeftigen die steun ontvangen van-'t Alg. Armbestuur, St. Vincentius- en St. Elisabeth-vereeni- ging en de Diaconie der Ned. Herv. gemeente en daarbij nog een aantal stille armen. Dit naar aanleiding van de vele na gekomen aanvragen. ST. NICOLAAS-FEESTEN. Zaterdagmiddag heeft de R.K. Werk liedenvereniging den kinderen harer leden in den Gildenbond een buitenge woon prettig St. Nicolaasfeest bereid en Zondag volgde de chefs-vereeniging „St. Jan" dit voorbeeld in de Twee Ko lommen. We behoeven niet te zeggen, dat het er overal prettig naar toeging en de jeugd danig in haar schik was met de vele mooie geschenken. R. IC. DAGNIJVERHEIDSSCHOOL. In de Maandag-middag ten gemeente huize, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester, gehou den vergadering van 't bestuur, werden de statuten der stichting R.K. Nijver heidsschool voor Waalwijk en Omstre ken, besproken en toegelicht. In een volgende vergadering hoopt men tot definitieve vaststelling te ko men, waarop de aanwijzing van toege voegde leden aan 't bestuur, de aan vraag om rijkssubsidie enz. spoedig zullen volgen. ZATERDAG... EEN MILITAIRE DAG. Aanbieding muziekinstrumenten, beëediging 2e luitenant Vis, Sint Nicolaas en film. Het scheen alsof Zaterdag de zon alleen op was gegaan voor de militai ren, want nagenoeg den geheelen dag was er voor de jongens iets te doen en dat „iets" is geheel en al geslaagd; de band tusschen onze soldaten en de bur gerij is wederom hechter geworden. Aanbieding muziekinstrumenten, 's Ochtends om half tien had op het imposante raadhuisplein de aanbieding plaats van de muziekinstrumenten, ge kocht van giften van de Waalwijksche burgerij. De soldaten hadden zich voor deze gelegenheid in carré opgesteld op het raadhuisplein, en toen de vertegen woordigers van de Waalwijksche inge zetenen, n.l. Burgemeester Moonen en de heeren G. Verwiel, J. Spijkerman en J. Tielen, in gezelschap van de mi litaire autoriteiten uit het raadhuis kwamen, bracht de troep de gebruike lijke militaire eerbewijzen. Burgemeester Moonen, bood onder een korte toespraak, waarbij hij de hoop uitsprak dat de vier trommels en de vier trompetten een aangename her innering zouden blijven aan Waalwijk, de instrumenten aan, waarop de com mandant een kort maar uiterst hartelijk en waardeerend dankwoord sprak, waaruit wel duidelijk bleek hoezeer de ze hulde van Waalwijks burgerij op prijs werd gesteld. Het behoeft geen vermelding hoezeer onze militairen met deze prac- tische geschenken zijn ingenomen en hoe zij de voortdurende medewerking van Waalwijks burgerij waardeeren. Hierna roffelden de tamboers en blie zen de trompetters o.l.v. den heer Ogier uit 's-Hertogenbosch hun vreug devolle danktonen voor deze beau geste op de maat van de gloednieuwe instru menten, n.l. 4 trommels en 4 trompet ten en maakte de troep 'n korte marsch door het centrum van de gemeente. Beëediging luitenant Vis. Juist even over tien arriveerden de militairen weer op het raadhuisplein en stelden zij zich op dezelfde wijze op. Na de inspectie door den kapitein commandant, las luitenant Brijnen, ter wijl de troep het geweer presenteerde, het Kon. besluit voor, (wederom schit terend geteekend door sappeur Koe koek), dat vaandrig Vis tot tweede luitenant had bevorderd en onder dood- sche stilte legde luitenant Vis vervol gens in tegenwoordigheid van zijn fa milie de vereischte eeden af, waarna cie commandant, officieren, familie en ge- noodigden den nieuw benoemde com plimenteerden. Een korte, indrukwekkende plechtig heid, die door vele belangstellenden werd bijgewoond. De belangstelling was zelfs zoo groot dat de politie het noodig achtte ook de pers „op een afstand te hou den", waardoor een groot deel van het gesprokene voor de dienaren van de Koningin der Aarde verloren ging. Tot slot van deze plechtigheid vond een défilé plaats voor den nieuw- benoemden luitenant, de militaire au toriteiten en genoodigden. waarna werd ingerukt. Des middags werd door St. Nicolaas en zijn zwarte knecht een bezoek ge bracht aan de cantine waar alle man schappen verzameld waren en onder de toonen van het lied „Zie de maan schijnt door de boomen" verwelkomd werd. Nadat gezamenlijk nog eenige liede ren gezongen waren, werden door den Bisschop geschenken rondgedeeld, en dank zij mede de welwillende mede werking van de Baardwijksche Harmo nie St. Jan en natuurlijk, wij durven haast zeggen vanzelfsprekende mede werking van de heeren van Engelen en v. d. Straeten./is het weer een zeer ge zellige St. Nicolaas-viering geworden. Nog was de dag niet ten einde, want des avonds draaide in de cantine de Film „Afrika's Dierenpark", aangebo den door het Bureel der Veldpredikers. Uit de belangstelling en groote aan dacht waarmede deze film door de manschappen werd gevolgd, bleek wel overduidelijk hoezeer deze vorm van ontspanning op prijs werd gesteld. Een groote verrassing werd ons nog bereid, als vervolg op de militaire plechtigheden van Zaterdag, toen Zon dagavond op uitnoodiging der militaire autoriteiten, het bekende Bossche Mu ziekcorps in vol ornaat en au grand complet, onder leiding van kapelmees ter Ogier, aan de grens onzer gemeen te verscheen en met volle muziek haar muzikalen rondgang door de gemeente begon, omstuwd door een steeds aan groeiende menigte. Voor „de Twee Kolommen" stonden de commandant met z'n officieren en hunne dames opgesteld en hier maakte het corps halt en front en voerde het „Wilhelmus" uit. Toen werd de marsch door de ge meente voortgezet om daarna eenige verpoozing in de cantine te zoeken. Ten half acht werd weer uitgetrok ken naar het Raadhuisplein, waar de militaire autoriteiten hadden plaats ge nomen op 't bordes. Het corps stelde zich op 't plein op en voerde daarna onder leiding van den heer Ogier op schitterende wijze een indrukwekkende militaire taptoe uit. Een duizend koppige menigte, zoo groot als we ze zelden zagen en waar in het militaire element de hoofdtoon vormde, was hierbij tegenwoordig. Na afloop bracht Dr. Kortbeek hartelijk dank voor deze uitstekende prestatie van dit prima corps, maar vooral ook voor de vlotte wijze waarop de heer Ogier en z'n mannen direct bereid waren hierheen te komen, om vooral den militairen in dezen tijd wat afwisseling te bezorgen. Hij dank te manschappen en officieren voor hun gulle bijdragen. De heer Ogier dankte voor deze sympathieke woorden, en zeide gaarne bereid te zijn, zoo men een beroep op hem deed, naar Waalwijk te komen. Na nog een pittige marsch en eenige verpoozing vertrokken de heeren naar Den Bosch, hier een in elk opzicht uit stekende indruk achterlatend. t Was een geheel onverwachte ver rassing, een genotvolle avond, die zeer zeker op hoogen prijs is gesteld. STATENKRING HEUSDEN. Zaterdagmiddag kwam de Staten- kring Heusden in Hotel „Noord-Bra- band te s-Bosch in vergadering bij een. Wegens het bedanken van Mr. v. d. Heijden én als voorzitter van den Sta- tenkieskring èn als afgevaardigde in den Rijkskieskring 'sBosch èn als lid van den Partijraad, stond de vergade ring onder leiding van het bestuurslid Christ van Herpt te Herpt, die met een keurig openingswoord de aanwezi gen belkom heette. Daarin kwam ook tot uiting het verloop van de in het voorjaar gehouden Prov. Staten-ver- kiezing en het bedanken van Mr. v. d. Heijden als voorzitter en den heer J. Gregoor als secretaris, welke laatste toch nog het secretariaat waarnam, en waarvan hij goede verwachtingen had, dat hij na deze vergadering definitief aan zou blijven. De notulen van de vergaderingen van 22 Oct. 1938 en 4 Febr. 1939 wer den zonder op- of aanmerkingen goed gekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den Bond voor R.K. Ge meenteraadsleden om in alle afdeelin- gen aansluiting van R. K. gemeente raadsleden tot den bond te bevorderen. Een uitvoerige gedachtenwisseling had hierover plaats. Hierna kreeg pater Quirinus O.M. Cap. gelegenheid tot het uitspreken van een rede. In een pakkende, soms geestige, maar met harde waarheden doorspekte rede, wist de gewijde spr. zijn gehoor 'n uur te boeien. Hij had daarbij ook gelegenheid den „bewogen zomer wat betreft de binnenlandsche politiek, van meerdere zijden te belich ten. Aan de hand van vele feiten bleek duidelijk dat men de R.K. alleen wil laten staan, en daarom vooral is meer dan ooit geboden dat wij ons door een zoo sterk mogelijke eenheid doen gel den. Na deze spreekbeurt werd een uit voerig rapport behandeld van het be stuur van den Rijkskieskring Den Bosch over het verloop van de voorbereiding voor de Prov. Statenverkiezing in den Statenkring Heusden. In een aantal punten werden gerele veerd de diverse feiten van onorganisa torische propaganda, om aan het slot van het schrijven, het besluit van het bestuur ook weer in een aantal punten uit te spreken. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde hierop, met als slot de algemee- ne tqfzegging van de vergadering, stipt te zullen medewerken om de diverse reglementen correct uit te voeren en toe te passen. De verkiezing van een voorzitter ont lokte een uitvoerige bespreking. Tenslotte werd de heer Chr. van Herpt tot voorzitter gekozen, die zeide deze functie voor hoogstens twee jaren te aanvaarden. Als in 1941 het bestuur collectief aftreedt, stelde hij zich voor die functie niet meer beschikbaar. De heer van Well, voorzitter der af- deeling Waalwijk, werd tot pl.verv. bestuurslid gekozen. Op aandrang van den voorzitter kwam de heer Gregoor terug op zijn besluit en bleef als secretaris aan de bestuurstafel. Hierna had de sluiting plaats. AANRIJDING HOEKEINDE. Voor de zooveelste maal is er een aanrijding geschied aan het Hoekein- de. Een auto-bus van de B.B.A. kwam, doordat een wagen van de firma Mol- Pauwels uit Nieuwkuijk stond gepar keerd, in botsing met een zandauto van L. uit Kaatsheuvel. Beide wagens hadden eenige materieele schade. Het ongeval is te wijten aan het feit dat de zandauto geen voorrang ver leende aan de B.B.A.-bus. Toch ge beurt er aan dezen kant nogal eens wat. KONIJNEN DOODGEBETEN. Bij van S. alhier heeft een onbeken de hond in den afgeloopen nacht de aardigheid gehad een viertal konijnen dood te bijten. Aangifte bij de gemeente-politie volgde. MISLUKTE ROOFOVERVAL OP WINKELJUFFROUW. Zaterdagavond Iaat is midden in 't dorp Rijen een roofoverval gepleegd op de 24-jarige chef-winkeljuffrouw H. van het filiaal der Aveha-winkels in de Oranjestraat aldaar. Toen mej. H. na sluitingstijd den winkel had opgeruimd en de kas had opgemaakt, wilde zij zich te ongeveer elf uur naar de iets verder gelegen wo ning van haar ouders begeven, waar bij zij de winkelontvangsten van dien dag, ten bedrage van ruim driehonderd gulden, in een tasch bij zich droeg. Op korten afstand van den winkel werd zij van achteren onverwacht aan- gcN allen door een tot dusver onbeken den man, die haar met een hard voor werp, vermoedelijk een ijzeren staaf, vier slagen op het hoofd toebracht, waardoor mej. H. eenige zware en die pe hoofdwonden kreeg. Zij verloor echter niet onmiddellijk haar bewustzijn en begon hevig te gil len, terwijl zij de tasch met het geld zoo stevig vasthield, dat een poging van den man, haar die tasch te ontruk ken, niet lukte. Toen op het hulpgeroep van mej. H. omwonenden kwamen toeschieten, sloeg de onverlaat op de vlucht. Eerst toen geraakte mej. H. gedu rende eenigen tijd buiten bewustzijn. Dr. Van Glabbeek verbond haar voor- loopig, waarna mej. H. naar haar wo ning werd vervoerd. De wonden ble ken niet levensgevaarlijk te zijn. Na enkele uren kwam mej. H. bij bewust zijn, waarna haar een eerste verhoor werd afgenomen. Zij kon echter van haar aanvaller geen beschrijving ge ven. Nog in den loop van den nacht werd een uitgebreid politie- en justitie-on- derzoek ingesteld, waarbij gebruik ge maakt werd van den politiehond van den rijksveldwachter-diensthondenge- leider te Princenhage. Aan het onder zoek, dat onder leiding geschiedt van den burgemeester v. Gilze-Rijen, dr. J. Sweens en den brigade-commandant van de marechaussee te Rijen, werd ook deelgenomen door den Bredaschen politic-deskundige N. A. v. d. Schatte- Olivier. De toestand van mej. H., wier zenu wen door het gebeurde uiteraard sterk geschokt zijn, was Zondagavond rede lijk wel. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT. Restauratie Kasteel te Dussen. In een der afdeelingen werd deze restauratie geprezen als een historische aanwinst voor het Land van Heusden en Altena, die bovendien een flink werkobject levert. In een andere afdee- ling werd, in verband met de vele voor komende restauraties, de aandacht ge vestigd op j,La Demeure Historique" in Frankrijk en de wensch uitgesproken, dat een dergelijke organisatie in Bra bant zou ontstaan. Aan het Gedepu teerd College werd het denkbeeld, om tot stichting van een vereeniging van eigenaren van monumenten te komen, aanbevolen, zulks tot vorming van vaste inkomsten voor restauraties, sti muleering van het vreemdelingenbezoek aan monumenten en algeheele bevor dering van het toerisme. De Commissie meent, dat dit denkbeeld de overwe ging waard is. Overeenkomstig het voorstel van de Gedeputeerde Staten adviseert zij te besluiten. Opening Lips' Schroevengieterij te Drunen, Burgemeester Mr. R. v. d. Heijden verricht de plechtigheid. Zaterdag vond deofficieeleopening plaats van de Lips' Schroevengieterij te Drunen en hoewel het bedrijf reeds eenige maanden in werking is, was er voor deze korte plechtig, heid nogal belangstelling. Aanwezig waren hier deken Tb. Goossens, burgemeester mr. R. v. d. Heijden, wethouder Muskens, de heeren Lips Jr. en Lips Sr. en het kantoor- en fabriekspersoneel. Na een kort welkomstwoord van den directeur, den heer Lips Jr. gaf deze de leiding van de bijeenkomst in handen van den heer v. d. Velden, die fungeerde als ceremoniemeester. Deken Th. Goossens verrichtte vervolgens de inzegeningsplecbtig- heid, terwijl hij in een korte toe spraak de hoop uitsprak, dat Gods zegen op dit werk moge ruste. Burgemeester R. v. d. Heijden, daarna het woord voerendp, begint met te zeggen, dat hij geruimen tijd geleden, toen de eerste geruchten de ronde gingen doen, dat er in Drunen een schroevengieterij zou krmen, het voor een onmogelijkreid hield, daar een visch nu eenmaal niet op den droge kan leven. Intusschen bleek bij verdere oriëntatie, dat het lang niet zoo onmogelijk was en toen heeft het college van B.enW. deze zaak direct besproken. Men kwam tot de conclusie, dat men al het mogelijke moest doen om deze industrie hier gevestigd te krijgen. In de Langstraat is men alleen gewend aan de schoen- en lederin. dustrie en zonder iets ten nadeele van deze industrie te zeggen, acht spr. bet toch van urgent belang, dat er nieuwe industrieën komen.want door de eenzijdig georiënteerde be drijvigheid, doet de werkloosheid zich des te heviger gevoelen. In andere industrieën wordt erhiervoor een tegenwicht gevonden. Spr. heet de fam. Lips en bet personeel van harte welkom in (Wij moeten ons beperken in 't geven van verslagen van militaire plechtigheden, foto's daarvan enz. De autoriteiten zijn op dit gebied zeer streng en wij hebben de laatste dagen her haalde en uitdrukkelijke mededeelingen daarom trent ontvangen. RED.)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5