ADVERTENTIEN LAATSTE BERICHTEN. Minhrooier Prima HaHhenscliuurder. Oude houten Schutting Oude beton Schutting. OFFICIEELE OPENING CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE SPRANG-CAPELLE. AGENDA'S. Tc koop: Drunen en in de hoop dal het bedrijf r zich zal kunnen uitbreiden en dat c het rijke vruchten mag voortbrengen voor de gemeente, verklaartspr.de fabriek voor geopend. 1 De heer van Haren spreekt ver- a volgens namens het personeel woor- 1 den van waardeeringengelukwensch en biedt een fraai relief-tableau aan. Mevr. Lips offreert hij een fraaie bloemenmand. Na een kort dankwoord van den heer Lips Jr. voor de betoonde be langstelling en een dankzegging van den heer Lips Sr. vooral aan'toudere personeel, bezichtigden de aanwezi gen onder deskundige leiding van den heer Wassink, die tevens voor de technische explicatie zorgde, het bedrijf. 's Avonds gebruikte het personeel in café van Elshout een koffietafel en had voorts'n prettige feestavond. inspecteur Landbouwonderwijs verricht de opening. Vrijdagmiddag werd te Sprang- Capelle de Christelijke Lagere Land bouwschool officieel geopend door den heer Huizinga. In de raadzaal waren hiertoe aanwezig het voltallige college van B. en W. van Sprang Capelle met nagenoeg den geheefen raad, de Ds. Sierag en Oostenbrug, burge meester Moonen uit Waalwijk, Burgemeester Smits uit 'sGraven- moer.het geheele bestuur der school, de heer Huizinga. inspecteur land bouwonderwijs, de heer Louwes, voorz. vaD het Kon. Nederl. Land bouw comité, de heer Sneep, voorz. van de Noordbrabantsohe Maat schappij vau Landbouw, enkele bestuursleden van die Maatschappij, de besturen van de afdeeling Sprang- Capelle en Raamsdonk van deze Maatschappij en de bestuurderen van de plaatselijke landbouworga nisaties. Burgemeester Smit opende deze bijeenkomst met gebed en heette vervolgens de aanwezigen van harte welkom Hij dankte allen die aan de oprichting van de school hadden medegewerkt en wel in het bijzonder de heeren Huizinga, Louwes en Sneep. Vooral deze laatste heeft veel voor de oprichting van de school gedaan en het gemeente-bestuur van Sprang.Capelle dankt hem hiervoor hartelijk. Verder dankt de voorzitter de eigenaars van het v.m. gemeente huis voor hun uiterst welwillende en coulance houding en verder doet hij een beriep op allen om ook in de toekomst hun steun aan deschool te geven. In het bijzonder doet hij hiervoor een beroep op de hoofden van de lagere scholen. De inspecteur van het landbouw onderwijs, de heer Huizinga. kreeg hierna het woord, waarbij hij aller eerst den burgemeester dankt voor de vriendelijke welkomstwoorden en verzekert dat hij het zeer op prijs stelt hier ^pwezig te zijn. Spr. zette uiteen hoep het aanvankelijk in dc bedoeling lag om de school reeds in 1938 te openen, doch toen dat niet mogelijk bleek te zijn, machtigde de minister hem aan den heer Sneep mede te deelen, dat er in 1939 in ieder geval op kon worden gerekend. De productie van den bodem, aldus spr., is de laatste 50 jaar aan merkelijk gestegen en de oorzaken hiervan zijn velerlei: betere bemes ting, nieuwe variëteiten, droogleg ging, ontginning, enz. Bij dit alles heeft het landbouwonderwijs echter een groote rol gespeeld de boeren zijn hun bedrijf beter gaan begrijpen en dit is van onschatbaar belang. Hekwerk van den boer bestaat uit de verzorging van planten en dieren en ieder weet dat dit zeer moeilijke vraagstukken zijn. Het is bekend, dat naar gelang er meer zorg aan plant en dier wordt besteed ook de opbrengst van deze twee wordt ver hoogd en hierin ligt dan te gelijk de meerdere opbrengst van den land bouw. Een moeilijkheid van het boerenvak is ook nog, dat het steeds sterk afhankelijk blijft van het weer en allerlei andere omstandigheden. Daarom is het een eerste vereischte, dat een landbouwer goed onderlegd is. Het is dan ook een verheugend verschijnsel, dat de belangstelling voor het landbouw-onderwijs de laatste jaren groeiende is. Het eerste landbouw-onderwijs werd gegeven in 1893 en sindsdien zijn er in bijna alle gehuchten en dorpen cursussen gegeven om den boer meerdere vakkennis bij te brengen. Aan deze cursussen waren echter tal van bezwaren verbonden, die door een landbouwschool worden voorkomen Verder wenscht spr.dhr. Elsman, 't hoofd der landbouwschool,geluk. Het is een mooie taak om de leiding te hebben van deze school. Spreker hoopt van harte, dat deze taak hem voldoening mag schenken en in de hoop, dat de school een sieraad mag zijn voor de gemeente, een sieraad voor de Noordbrabant- sche Maatschappij van Landbouw en een zegen voor de geheele Langstraat verklaart hij de school voor geopend. Na een kort dankwoord van burgemeester Smit zette de heer Louwens vervolgens de taak uiteen van liet Kou. Nederl. Lanubouw- Comjlé waarna üij bet landbouw- onuei wijs als zoodanig van nationale beteekenis noemde. Verder wenschle hij het hoofd geluk met zijn be noeming, een benoeming, welke een mooie taak ïunoudt. De heer Sneep vond de groote verdienste van de nieuwe school, dat zij voor de jonge hoeren een wetenschappelijk fundament legt, waarop zij zeil in de praclijk verder kunnen bouwen, hierdoor komen de jongelui beter toegerust in den strijd om het bestaan. Daai burgemeester Smit hier aan- wezig was als voorzitter van het schoolbestuur, feliciteerde wethou der van Willigeuburg namens het gemeente-bestuur, niet alleen omdat de schooi in deze gemeente ge vestigd is, maar ook omdat er een groote behoefte was aan dit onder wijs. De heer van Beek, sprekende als voorzitter van de afdeeling Sprang- Capelle van de Noordbrabantsche maatschappij van Landbouw bracht hierna in een korte toespraak zijn gelukwenschen over, waarna Mevr. v. d. Hoeven het woord voerde namens den Bond van Christelijke plattelandsvrouwen. De heer van Woerden uitR'veer, vader van een leerling uitte zijn dank voor het feit, oat deze schooi in de Langstiaat is gevestigd ge RWB wint ften t0?, wat echter mjpn worden en zeide veruer, aal bet he0""*1 «pleurt want de windgat belana van d.wlrs over hcLT0td Baa,rdw«k W' belang van landbouwonderwijs niet te overschatten is. Als de voorzitter, burgemeester Smit de verschillende spiekers heeft bedankt wordt de thee ge serveerd, terwijl daarna de instai latie plaats heelt van den heer Elsman als hoofd der school. De burgemeester l'elicileeide hem allereerst met het feit, dat de zorg van de landbouwende jeugd in zijn handen is gelegd en vertrouwt er op dat dit rijke vruchten zal dragen. Een mooi werk wacht U aldus spreker en na een paar jaar kunt gij de resultaten van Uw arbeid reeds zien. Spreker hoopt dat de heer Elsman volledige bevrediging zal vinden in dezen arbeid en zich zal thuis voelen in Sprang-Capelle en met de bede, dat God hem steeds kracht zal geven voor hel vervullen van zijn plicht verklaart hij het hoofd voor geïnstalleerd. Na dan de verschillende personen en instanties gedankt te hebben voor zijn benoeming zegt de heer Elsman dat het ook voor hem een dag is van groote vreugde, daar hij zijn verlangen eindelijk in vervulling ziet gaan; hij kan zich nu geheel gaan geven aan de mooie taak, waartoe hij zich reeds vanaf zijn eerste jeugd aangetrokken voelde Ook vroeger wilde hij boer worden, maar zijn ouders haalden een streep door de rekening en bestemden hem voor onderwijzer. Nu is zijn harte-wensch vervuld. Na nogmaals een beroep te hebben gedaan op aller medewerking inzake de landbouwschool, sluit de burge meester met dankgebed deze bijeen komst. SPORT. Belgisch elftal tegen Holland. u D 477-404 Het Bandspel gem. 4.07. Hoogste se rie Fr. van Helvoirt 49. B. J. C. gem. 3.42. Hoogste serie H. van Delft 24. Detweede vijftallen van „Het Landspel en „Ons Genoegen" speel den met den volgenden uitslag: Liet Bandspel Ons Genoegen: A. Rombouts—Th. Zwaans 60— 75 B. Hornes—J. Beerens 73— 75 P. v. HilstG. Rombouts 7548 H. Rombouts-W. v. d. Heijden 75— 69 A. v. As—P. Hornman 75— 65 j, n 358-332 Het Bandspel gem. 2.00. Hoogste se rie B. Hornes 15. Ons Genoegen gem. 1.86. Hoogste serie J. Beerens 22. de rechten van derden onaangetast moesten blijven en door onzeonder- handelingen niet beinvloed mochten worden. Uit den loop der gebeurtenissen blijkt, dat de opvatting der Britsche regeering die weigerde een overeen komst met de Sovjet-regeering aan te gaan, welke ook betrekking had op indirecte agressie tegen de Oost- zeestaten, juist was. (Toejuichingen). Het is immers thans duidelijk, dat een dergelijke overeenkomst een dekmantel bad kunnen zijn voor latere p:annen. Ik twijtel er met aan, of bet Engelsche volk wil liever groote moeilijkheden bet hoofd bie den, dan vaststellen, dat wij de eer van Engeland en het Britsche Rijk in deze kwestie compromilteeren, Ik had niet verwacht.dat Duitsch. land zich zoo spoedig zou omsin gelen op een wijze, welke hetDuit- sche volk zeer zeker .be/orgd moet maken voor de toekomst. L>e successen der Finnen De Finsche troepen htbbenin de huurt van Salmi ten noordoosten van het Ladogameer een tamelijk opmerkelijk succes behaald. In het gioote woud aldaar hebben eenige botsingen plaats gehad tijdens zeer slecht weer. De snelheid der Finsche troepen in de sneeuw en nun bekendheid met het woud en alle eigenaardig, heden van het terrein hebben hun veroorloofd de Russische troepen in een soort vallen te lokken, waarin een leger dat alleen in aantal superieurs alle voordeelen van zijn massa verliest. De Russische troepen die in actie kwamen in een moeilijk terrein, waarvan zij slechts een zeer middel matige kennis hadden, werden door de Finnen omsingeld, die 1500 gevangenen hebben kunnen maken. Op de landengte van Karelië zijn de Russische troepen eenige kilo meters langs de kust opgerukt. Hun opmarsch is evenwel zeer langzaam en het is waarschijnlijk dat de wijze, waarop de Finnen het terrein voor de verdediging hebben voorbereid en enorm toe heeft bijgedragen. De vorderingen der Russische troepen te vertragen, lallooze vallen zijn aangebracht in de smalle strook,'^elke door de landengte van Karelië wordt ge vormd. Officieel wordt medegedeeld, dat gedurende de afgeloopen drie dagen in Karelië 2000 Russen ge dood zijn en 64 vliegtuigen ver nietigd. In den sector van Salmi is een hevig artilleriegevecht geleverd. Zes tanks en één vliegtuig van de Russen zijn vernield, "bvee peletons Russen zijn in de pafi gehakt. De Finnen hebben verder twee stukken geschut en vier mitrailleurs buit gemaakt en aanvallen van gemotori seerde afdeelingen langs de grens afgeslagen. Woensdag 78.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. Woensdag 8 uur oefenavond van de Schaakclub »Waalwijk« in Café- Rest. »De Molenvliet«. W.G.V.- S.S.S. Donderdag. Adspiranten Adspiranten Heeren Vrijdag. Dames-Adsp. B van 7,30 8,30 Dames van 8,45 10, Zaterdag. Dames-Adsp. A van 5,30—6,30 Vrijdag Luxor bioscoop. 8.15 uur »Carefree« Vrijdag Theater Musis Sacrum »De Spook trein A van 6,7,— B van 7,15-8,15 van 8,30-10,- De geallieerden en Rusland. Men weet dat de geallieerden eerst onderhandeld hebben met Rusland om een anti-agressie-pact tegen Duitschiand te vormen, waardoor de oorlog vermoedelijk zou zijn voorkomen. Deze samenwerking is afgeketst juist omdat Rusland ook toen de eisch stelde van de vrije hand in de Baltische landen, wat geweigerd werd. Lord Hallifax heeft dat gisteren duidelijk gezegd in 't Lagerhuis. Hij zeide o m. Begin van dit jaar hebben wij getracht onze betrekkingen met Rus- land te verbeteren, maar wij hebben steeds het standpunt ingenomen dat GEVRAAGD: en N. V. Schoenfabriek C. en M. v. d. Velden 62173 Kaatsheuvel. Brieven onder No. der adv. Bureau v. d. blad. 62172 vr I Zondag in de Limburgsche dreven ver loren van Tegelen. Blijkens de standen- lijst is er een aanmerkelijk krachtsver schil tusschen beide teams in het voor deel van de Waal wij kers en daarom doet het eenigszins pijnlijk aan, dat de schoen, fabrikanten de beroemde puntjes in Te- gelen moesten laten, temeer nog, daar de oorzaak van deze nederlaag uitslui tend en alleen schuilt in interne aange legenheden. Het heeft geen pas, dat er wordt gekankerd, als er een nieuwe op stelling is geformeerd. De spelers moe ten dan alleen meehelpen om van die formatie een waar succes te maken. Kan keren is besmettelijk, schept een slechte geest en slecht spel. Het is gewenscht, dat dit alles in het vervolg wordt voor komen. In dit verhand willen wij er ook even op wijzen, dat het heusch geen kwaad kan, om de trainingsavonden trouw te bezoeken en voor sommigen was het heel dienstig om ook het uitgaan wat te beperken! Wil Waalwijk zijn tweede klasse-elftal behouden, dan moet het bestuur nauw. lettend toezien op deze drie omstandig,he den en desnoods strenge maatregelen durven nemen. Over den wedstrijd is overigens niet veel te vertellen, want hij werd verloren, door de reeds genoemde oorzaken. In de eerste 15 minuten was WSG iets sterker en het gelukte den midvoor om zi,jii club de leiding te geven. De gasthee- ren merkten evenwel al spoedig, dat er iets in den tegenstander haperde en me de door een jammerlijk misverstand in de WSC-achterhoede, was de stand spoe dig gelijk, terwijl enkele minuten nadien Tegelen de leiding had. Zoo sukkelden de schoenfabrikanten door tot enkele mi nuten voor de rust, toen moest de keeper het andermaal ontgelden (31). Na de thee werd een opgelegde kans helaas gemist en na ongeveer een kwar tier, maakte de linksbuiten van de Lim burgers 41. De Waalwijkers hadden toen den ach terstand nog gemakkelijk in kunnen loo- pen, maar er zat geen spirit in. Niette min gelukte het (jen midvoor om den achterstand te verkleinen tot 42 en daar bleef het hij. R. W. B. B.W.B.—Baardwijk 2—1. Hei is de Baardwijkcrs niet gelukt RWB hun eerste nederlaag toe te bren gen. In een strijd die het aanzien volko men waard was, en waarin bij tijd en wijle heel goed gespeeld werd, hebben de RWB'ers een verdiende overwinning op de geel-zwarten weten te behalen en staan nu met 12 punten uit 7 wedstrijden aan het hoofd van de ranglijst. Bravo jongens, een mooier surprise had gij uwe vereeniging niet kunnen bezorgen Het voorloopig Belgisch elftal dat wij reeds publiceerden is door de keuze commissie van den Kon. Belgischen Voetbalhond niet gewijzigd en het team, dat Zondag tegen Nederland uitkomt zi.it er dus als volgt uit DoelDe Raedt (Gantaise). Achter: Paverick (Antwerp) en Van Caelenberg (Anderlecht). Midden: Vandekerkhoven (White Star), Gommes (Beerschot) en Henry (Daring). Voor: Fivez (White Star), Voorhoof (Liersche Sportkring), Van Craen (Lier- sche S.K.), Raymond Brane (Beerschot) en Buyle (Daring). Als reserves zijn aangewezen: Mertens (Anderlecht), Homble (Olympic), Van Alphen (Beerschot) en Ne'lis (Berchem Sport). Alleen middenvoor Van Craen is dus een nieuweling voor de Nederlandsche voetballiefhebbers. WAALWIJK. W. S. C. Tegelen—W.S.C. 4—2. Tegen alle vewachtingen in heeft WSC af. Eerst een verkennen aan heide zijden. De RWB'ers komen echter spoedig in de meerderheid en het B.-doel doorslaat en kele gevaarlijke momenten. Bij een hoek schop op het B.-doel kopt de midhalf juist over. Uit een ingooi van rechts komt de bal opnieuw voor het doel, wordt niet voldoende weggewerkt en beland bij den linksbuiten die zich niet bedenkt en met een hard schot RWB de leiding bezorgt. Hierna worden aan beide zijden enkele hoekschoppen genomen welke geen van allen iets opleveren. De geel-zwarten krijgen een vrije sphop te nemen we^ke cypk al geen Voordoe] oplevert. Bij een aanval van RWB schiet de midvoor rake lings over, hel <blijlj.t sLchts uitstel, want als even later de bal, van rechts mooi voor doel komt, plaatst hij met een keu rige omhaal onhoudbaar in het uiterste hoekje 20. Bij een ver schot van een der Juliana-mannen weet de doelman hoog opspringend nog juist corner te tippen welke niets oplevert en dan is het rusten. Direct na de hervatting krijgt RWB een opgelgde kans om de leiding ie vergroo- ten. Deze wordt echter jammerlijk ge mist. Het spel gaat zeer snel op en neer, pas is een corner op het RWB-doel afge slagen of dc B.-doelman moei alle zeilen bijzetten om 't gevaar Ie bezweren. Een maal weet hij schitterend te redden al is het dan ook ten koste van een hoek schop welke wordt weggewerkt. Bij een aanval van Baardwijk speelt een achter- speler terug op den doelman, de bal gaat echter corner. Deze wordt achter ge plaatst. Als uitgetrapt is gaan dc RWB' ers ten aanval, waaruit een zeer gevaar lijk moment voor het B.-doel ontstaat. Dc doelman weet echter nog juist te redden. Als hij een aanval van Baardwijk dc doel man uitloopt weet de rechtsbuiten nog juist voor te zetten, er is echter geen en kele Juliana-speler aanwezig en kalm trapt onzen rechtsachter den bal uit het verlaten doel. De geel-zwarten zetten nu alles op alles en weten eindelijk een te- genpunt te maken 21. Daarna komen zij nog verschillende malen verwoed op zetten. De RWB'ers laten zich nu eens niet in de war brengen en geven de Baardwijkers geen kans. Het spel raakt weer meer verdeeld en met RWB in den aanval komt het einde. De wedstrijd werd in goede verstandhouding gespeeld en scheidsrechter de Vet had de teugels goed in handen. A.s. Zondag speelt RWB 1 tegen hel soldaten-elftal, terwijl onze reserves op bezoek gaan bij Haarsteeg. WAALWIJKSCHE JEUGD COMPETITIE. Wegens terreinafkeuring zijn er vorige week geen wedstrijden gespeeld. Programing Zaterdag 9 December: WSC A—RWB", J. V. Hilst. Juliana AJuliana B, L. v. d. Heuvel. R.K.V.V. H.E.C. De j.l. Zondag gespeelde wedstrijd te gen „Sporters" uit Drunen heeft een on aangenaam verloop gehad. Ca. 10 minu ien voor het einde staakte de scheids rechter den wedstrijd, iets wat op het HEC-terrein nog nooit heeft plaats ge vonden. Wij hopen dat de eerste ook de laatste keer zal zijn. Het publiek mag er wel om denken dat hun plaats niet op het veld, maar achter de lijnen is. Hierbij willen wij het laten. De wedstrijd had een tamelijk forscli, hoewel niet overdreven, karakter. Voor de rust waren de geel-zwarten beduidend in de meerderheid, maar wis ten van de geboden kansen geen gebruik te maken. Na de thee was het al spoedig 10 voor HEC door toedoen van onzen links buiten, weldra gevolgd door een tweede goal van de rechtsbinnen. De HEC'ers kregen nu een leelijke in zinking, waarvan de „Sporters" dank baar profiteerden. Binnen 10 minuten waren de bordjes geheel verhangen, en was de stand zelfs in hun voordeel ver anderd. Ca. 10 minuten voor het einde had bo vengenoemd incident plaats, waarbij de scheidsrechter wegens overlast van het publiek den wedstrijd moest staken De stand was toen 32 voor „Sporters". SCHAKEN. Zaterdag 2 Dec. werd te Eindhoven voor de N.B.S.B. de schaakwedstrijd „Eindhoven"„Waalwijk" gespeeld. Waalwijk verloor dezen kamp met het kleinst mogelijk verschil. De uitsla* was ^Vz Waalwijk speelde aan de oneven bor den met wit. DAMMEN. W. I). V. Wegens afwezigheid van enkele spelers uit de eerste groep konden de vastgestel de partijen niet worden gespeeld. Voor groep II waren de uitslaf volgt J. v. d. VeldeJac. v. Hilst II. v. Gelder—W. H. Damen Fr. v. d. Gouw IIC. Sastra J. HollemansFr. Schuurmans agen als 2—0 2—0 0—2 1—1 BILJARTEN. KEESJE DE RUYTER. Vrijdagavond speelde Keesje de Ruyter den 2en avond voor de militai- ïen. Het café City was tot de uiterste hoeken gevuld met militairen en ook met Waalwijksche burgers. Keesje is den laatsten tijd niet al te goed in vorm, wat van tevoren in een openingswoord vermeld werd. Deze in- zink-periode duurt wel eens 3 a 4 we ken, doch na zulke periodes is zijn speelsterkte weer in eens abnormaal ge stegen, wat alleen bij geboren biljart spelers voor komt. De eerste partij speelt Keesje met een gemiddelde van 35namelijk 300 punten in 9 beurten, hoogste serie 1.69. De 2de partij was veel minder. Daar Keesje echter 's avonds van tevoren in Leerdam voor de aldaar gelegerde of ficieren gespeeld had, was hij blijk baar een beetje verrfloeid toen hij hier zijn 2e partij ibegon. De partij was ver onder normaal, namelijk 12 gemiddeld. Na deze partij gaf Keesje nog een serie fraaie kunst- en fantasiestooten en speelde de Benjamin van Waalwijk, de jongste de Ruyter, Henny, 9 jaar, een partij van 15 caramboles over 3 ban den, waar eenieder verstomd,- van stond, waar dfeze kleine de moeilijke 3- bandstooten vandaati haalt is wonder baarlijk. y9' A.s. Vrijdagavond!speelt Keesje zijn derden avond voor de militairen: ook voor burgers is deze avond vrij. Wij wenschen Keesje en Henny veel succes. BILJART-TOURNOOI „HET BANDSPEL". De uitslagen van de gespeelde wed strijden zijn als volgt: Het BandspelB.J.C. Fr. v. HelvoirtH. Brok 100— 87 Jac. v. Helvoirt-J. de Munnik 100— 64 J. WillemseH. v. Delft 77—100 L. Moonen C. v. d. Hoven 100— 74 A. v. Oudheusden H. Verhoeven 10079 p,

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6