Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. NOORD- BRABAND" 1843 BUITENLAND flSS^^PUROL Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD heerlijk gekruide SPECULAAS a 25 cent per naif pond. NUMMER 97. ZATERDAG 9 DECEMBER 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG Brieven, Ingezonden stukken, gelden, :nz. franco te zenden aan den Uitgever Abonnementsprijsper 3 maanden f 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE i WAALW1JKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adren: ECHO. GIRO-No. 50798. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. DUITSCH VERWIJT TOT DE NEUTRALEN. Speciaal tot Nederland. Van officieuse Duitsche zijde te Ber lijn wordt aan de buitenlandsche pers het volgende bericht verstrekt; Nadat de Britsche en Fransche oor logsschepen opdracht hadden gekregen de door Chamberlain aangekondigde inbeslagneming van Duitsche export goederen ook inderdaad uit te voeren, meende men in politieke kringen in Berlijn te kunnen verwachten, dat de achter de neutrale scheepvaart staan de regeeringen zich niet langer met papieren protesten tevreden zouden stellen, welke voor een deel zelfs niet eens waardig werden gekeurd voor 'n Britsch accoord. Integendeel moest men aannemen, zooals in Berlijn ver scheidene malen naar voren is ge bracht, dat de neutralen van hun zij de een eigen hulp tegen het optreden van Engeland, dat tegen het volken recht zouden organiseeren en hun koopvaardijschepen actief zouden be schermen. Des te grooter is de verwondering, dat b.v. de Nederlandsche regeering op het oogenblik niet voornemens is haar koopvaardijschepen te bewapenen of eigen convooien samen te stellen. Ook wekt het bevreemding wanneer dit eigenaardige afstand doen van de vrij heid der zeeën wordt gebaseerd op de neutraliteit van Nederland, een neu traliteit, welke aan de eene zijde bui tengewone gevoeligheid aan den dag legt en aan de andere zijde de zwaar ste overtredingen van het volkenrecht in het algemeen en het recht van de neutralen in het bijzonder aanvaardt. Dat de neutralen zeer goed recht en onrecht weten te onderscheiden, heeft nog onlangs de bekende Nederlandsche professor in het volkenrecht, prof. dr. Verzyl bewezen, toen hij de blokkade verscherping van Engeland en Frank rijk, wegens haar natuur, welke tegen het volkenrecht is, voor het Haagsche gerechtshof wilde brengen. Dit officieus Duitsch bericht spreekt er verwondering over uit dat de neu tralen waarom in dit verband alleen Nederland met name wordt genoemd en niet óók andere onzijdige zeevaren de landen, zooals bijvoorbeeld Italië, Japan en Noorwegen, is onduidelijk geen daadwerkelijk verweer stellen tegenover de Britsche en Fransche maatregelen ter zee, door koopvaar ders te bewapenen of eigen convooien samen te stellen. Indien men deze uiting niet als een polemische wending, doch als een naar de letter te nemen, weloverwogen uit spraak zou moeten opvatten, zouden dus Italiaansche, Japansche, Noorsche en Nederlandsche schepen naar Duit sche opvatting zich tegen Britsche en Fransche geweldmaatregelen met ge weld moeten verzetten. Wat hiervan het eind zou zijn, is niet twijfelachtig: oorlog met Engeland en Frankrijk. Of dit aan Duitschland welgevallig zou zijn, is een vraag, die hier niet be hoeft te worden beantwoord. Wel moet een antwoord worden ge geven op een andere vraag, die door het Duitsche bericht rijst, en wel deze: Legt de onzijdigheid van Italië, Japan, Noorwegen en Nederland en zoovele andere neutrale staten de verplichting op, het hier bedoelde geweld met ge weld te riposteeren? Antwoord: Zulk een verplichting bestaat hoegenaamd niet, evenmin als er een verplichting bestaat om met ge weld te antwoorden op actie van Duit sche onderzeebooten of het onredelijk I lang vasthouden dóór de Duitsche au toriteiten van talrijke Nederlandsche houtbooten afkomstig uit de Oostzee. Men wete in Duitschland, dat geen enkel onzijdig land overmacht gelaten ondergaat. Het is kwetsend voor den nationalen trots, in die positie te wor den geplaatst. Zoo ondervond het ook Bismarck in 1870, toen het onzijdige Engeland oorlogsmateriaal leverde aan frankrijk. Maar was dat dan een reden voor den IJzeren Kanselier om wat hij onneutraal achtte, met geweld te be antwoorden? Geenszins; hij bepaalde zich tot vertoogen tegenover de Brit sche regeering, omdat de archieven spreken ten dezen onmiskenbare taal hij niet in staat was, zich met goeden uitslag tegen de Britsche over macht ter zee te keeren. Zoo gaat het ook den onzijdigen, al thans den kleineren onder hen de grootere hebben andere motieven om zich bij de Britsche actie neer te leg gen, doch verliezen daarom hun onzij digheid evenmin als wij. Het is een kwestie van maat. Is de maat vol, dan zal ook de kleine neutrale geweld met" geweld beantwoorden, van welke zijde het ook moge komen. Wat tenslotte de insinuatie betreft dat Nederland tegenover de eene partij anders zou optreden dan tegenover de andere, dit zal niemand gelooven die Nederland kent en onze neutraliteits- handhaving gadeslaat met den ernsti- gen wil om haar het recht te doen we dervaren dat haar toekomt. DIENSTEN. In het Duitsche Bureau voor Ker kelijke Statistiek over 1937 troffen we de navolgende cijfers, die een juist in zicht geven op den wereldtoestand dei- verschillende godsdiensten en die voor velen misschien verhelderend kunnen werken. De geheele bevolking der aarde tel de in 1937 bijna 2123 millioen zielen, van wie er we nemen de cijfers af gerond op millioenen 770 millioen als belijders van eenige christelijke religie konden worden aangemerkt. Dat is dus ruim 30 pet., of iets meer dan één derde van de bevolking dei- aarde. De sterkte-percentages van andere belijdenissen zijn: Confucianen I8V2 pet.. Mohammedanen 15 pet., Hindoe- isten 12 pet., Boeddhisten 8V2 pet., „an dere heidenen" 5,4 pet., godsdienstloo- zen 3,6 pet., Sjintoïsten 0,9 pet. en Joden 0,8 pet. Ruim een derde deel der menschheid dus, om precies te zijn: 36,4 pet., be staat uit christenen. Hoe nu zijn de christenen weer onderverdeeld? Nemen we hun aantal als een afzon derlijke eenheid, te stellen dus op 100 pet., dan valt te constateeren, dat iets meer dan de helft, namelijk 51.6 pet. Roomsch Katholieken zijn; tot de zoo genaamde schismatiek-katholieke ker ken (Grieksch-Katholieken of Oos- tersch orthodoxen) behoort 21 pet. der christenheid; tot de protestantsche kerken (het woord „protestant"' in den ruimsten zin des woords genomen) behoort 26,2 pet.; „andere christenen" 1,2 pet. Voor ons werelddeel, dus voor Eu ropa, gelden de volgende verhoudings- cijfers: R.-K. 41.1 pet.; Grieksch-Ka- tholiek 27.3 pet.; Protestant 22.8 pet.; „anders-christelijk" 0.8 pet.; Joden 1.9 pet.; Mohammedanen 1.9 pet.; gods dienstloos 4.2 pet. In Azië, dat méér dan de helft van het aantal zielen der geheele wereld bevat (n.l. 1163 millioen van de 2123 millioen), behoort slechts 3.9 pet, dus nog geen 4 op de honderd, tot eenige christelijke religie. Het werelddeel Australië en Oceanië, dat slechts weinig meer zielen telt dan ons land, n.l. IOV2 millioen, is voor ruim 60 pet. protestantsch en voor ruim 17 pet. R.K. Afrika telt op een bevolking van 151 y2 millioen nog geen 20 millioen (20.6 pet.) christenen. Bijna de helft van hun aantal, n.l. 9 millioen zijn R.K. Amerika met zijn 268 millioen in woners (N. en Z.-Amerika tesamen) is voor 55.1 pet. R.K. en 23.4 pet. Protes tantsch. Ruim 41 millioen inwoners gaven zich daar als godsdienstloos op. II LEVENSVERZEKERING WAALWIJK HET OFFENSIEF IN FINLAND. Het groot offensief, door de Russen ingezet, met het doel de Mannerheim- Iinie te veroveren, heeft den aanvallers lot dusver alleen nog maar zware ver liezen en eenige geringe terreinwinst opgeleverd. an hun kant hebben de Finnen een luchtaanval op Leningrad onderno men. „Zonder succes" zegt Radio Mos kou. De zender voegde eraan toe, dat van de twee Finsche vliegtuigen die getracht hebben door de luchtafweer- linie van Leningrad te breken een werd neergeschoten, terwijl het andere aan de achtervolging kon ontsnappen. Gisteren is te Stockholm voor het eerst bericht ontvangen, meldt Reuter, dat ook de Finnen in het bezit zijn van tanks en er een succesvol gebruik van maken. Acht Finsche tanks zouden 10 Rus sische buiten gevecht gesteld hebben. De Finsche marine heeft mijnen ge legd rond de Aalandseilanden en Fin sche troepen zijn op de eilanden aan land gezet. Van andere zijden wordt gemeld: Sneeuw en ijs zijn nog de bondge- nooten van de Finnen, die zich nog steeds tegen den Russischen indringer met groote dapperheid blijven verzet ten. De sneeuw stelt de Finnen in staat voor hun transporten gebruik te ma ken van sleden. De beweeglijkheid hun ner troepen, die van jongsaf gewend zijn aan ski's, wordt er door vergroot. Verklaard wordt, dal de Russische troepenafdeeling bij een verrassenden aanval door een skipatrouille, welke in negen uur 100 K.M. had afgelegd, is vernietigd. Naar Reuter uit Stockholm meldt, zijn Russische oorlogsschepen langs de Zweedsche kusten op zoek geweest naar Finsche oorlogsschepen. Berichten uit Stockholm maken mel ding van hevigen strijd in de buurt an Petsaino. Deze gevechten moeten de hevigste zijn welke tot dusverre na den Russischen aanval op Finland zijn voorgekomen. De Russen schijnen op het oogenblik een 3000 man in het veld gebracht te hebben en volgens de Finnen zijn hiervan reeds 2000 gesneu veld. De Finnen moeten volgens be richten uit Zweedsche bron zeer metho disch en met buitengewoon veeï vuur strijden. De strijd in de buurt van Petsaino speelt zich voornamelijk af in 't duis ter. Tegen den middag wordt het na melijk al donker in dit jaargetijde in dit Noordelijkste deel van Europa. Tanks en andere zware vechtwagens hebben hier geen doel. Het zijn pa trouilles op ski's die hier optreden en vaak worden gevechten van man t^gen man geleverd, waarin zelfs van de vuurwapens geen gebruik gemaakt kan worden. De Russen schijnen bij hun landing in de Baai van Betsamo nogal zware verliezen geleden te hebben, omdat hun landingsplaats werd bestreken door 't vuur uit machinegeweren, dat. de Rus sen onverwacht trof voordat zij dek king konden zoeken. DE RUSSEN DOEN GASAANVALLEN Paniek in Helsinki. De angst voor gasaanvallen heeft gisteren in de grootere Finsche steden een ernstige paniekstemming verwekt. Reeds eerder deden deze berichten de ronde, toch thans schijnt deze angst inderdaad gegrond te zijn. Het Finsche hootdkwartier heeft namelijk mede gedeeld, dat de Russen thans, „in hun wanhoop over den heroischen tegen stand der Finnen op alle fronten, naar het verschrikkelijkste aller wapenen, het giftgas, hebben gegrepen". Toen de berichten omtrent dezen gasaanval Helsinki bereikten, werd 't nog achtergebleven deel der bevolking, dat nog geen gasmaskers heeft, door paniek bevangen. De militaire depots werden door de menschen bestormd en allen verzochten om gasmaskers. De soldaten in de depots stonden evenwel hulpeloos, daar de Finsche gasmasker- fabrieken onmogelijk zoo snel gasmas kers kunnen produceeren als 't Finsche leger ze in den laatsten tijd heeft aan gevraagd. Er speelden zich hartver scheurende tooneelen af en in den loop van den avond ontstond een nieuwe vlucht uit Helsinki. Hoewel de zenuwen tegenover de bombardementen met granaten en ma chinegeweerkogels stand hebben ge- VANAF HEDEN dagelijks VERSCH verkrijgbaar ONZE ZEEK BEKENDE T.i.89. PULLES-HEESBEEN houden, de gedachte aan een gasaanval kunnen zij blijkbaar niet weerstaan. Een trein, die uit Helsinki naar veili ger oorden in Finland vertrok, zat vol menschen van allerlei rang en stand, van allerlei leeftijd. IETfc UIT CHURCHILS' REDE. In den loop van zijn redevoering zei- de hij 0.111. „dat de voornaamste aan vallen van den vijand geconcentreerd zijn geweest op de Britsche vloot en op den Britschen zeehandel. „Wij heb ben nog steeds 2000 schepen op zee en tusschen de 100 en 150 schepen loopen dagelijks de havens van het Vereenigd koninkrijk in en uit." „Dit ontzaglijke verkeer is gehand haafd, terwijl voortdurend duikbooa- aanvallen werden ondernomen. Wij zijn herhaaldelijk uit de lucht aange vallen. Op groote schaal is het leggen van mijnen tegen ons in de practijk gebracht en kortelings zijn magneti sche mijnen uit vliegtuigen neergewor pen of gelegd door duikbooten op de toegangskanalen tot onze havens met de bedoeling den Britschen en nog meer den neutralen handel te vernie tigen." Twee vestzakslagschepen en stellig nog een kruiser varen reeds vele we ken in het Noorden en het Zuiden van den Atlantischen Oceaan of bij Mada gascar rond. Taak der admiraliteit. De tak van de admiraliteit heeft er in bestaan 0111 ons onmetelijk, de we reld omspannend verkeer binnen te brengen, ondanks dezen tegenstand. Bovendien is het onze taak, om de zee te zuiveren van allen Duitschen handel en ieder Duitsch schip en ieder vezeltje lading, waarbij Duitschland belang heeft, aan te houden. De vernietiging der duikbooten gaat normaal voort en geschiedt, in over eenstemming met de raming, die ik het Huis gegeven heb, in een tempo van twee tot vier per week, d.w.z. een tem po, dat, naar wij gelooven, hooger is den het vermogen van Duitschland, 0111 vervangende duikbooten te bouwen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een langdurig bezoek gebracht aan van Leer's wals- bedrijven te IJmuiden. V.l.n.r. tfjdens de rondgang door de bedrijven; B. van Leer de waarnemend secretaris van den Prins, majoor H. J. Phaff ir. C. Gelderman en Z.K.H. Prins Bernhard in gesprek met een der voormannen. Waahjjksclie en Langstraatscke Conrant, bij Ruw» handen, Schrale huid.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1