De Algemeene Toestand ABDIJSIROOP Zaterdag 9 December 1939. No. 97 De Echo van het Zuiden Tweede blad Vastzittende slijm Geneve in de oorlogsbranding. Meer en meer krijgt het gevoelen de overhand, dat, hoe ook het verloop van den Russischen inval in Finland in de naaste toekomst moge zijn, het feit zel ve van dien inval heel het aspect van den Europeeschen oorlog zal wijzigen en wellicht ook den duur van het con flict tusschen Duitschland en de geal lieerde Westersche mogendheden kan doen beperken. Nog nooit in de geschiedenis heeft een geval van agressie zoo'n algemee ne verontwaardiging en zoo n krachti- gen weerzin gewekt in heel de wereld, als thans het geval is met den aanval der Russen op een klein, eerlijk en werkzaam buurvolk. Wat nu mogelijk bleek, verontrust iedereen en elk volk. Men acht de bolsjewisten tot alles in staat en voelt intuïtief de noodzaak van afweer. De Scandinavische landen mobilisee- ren het restant van hun economische krachten om de Finnen bij te staan; de Zweden brachten reeds een millioen kronen bijeen voor steun en honder den melden er zich voor de deelname aan een vrijwilligersleger, dat den Fin- schen broeders te hulp wil snellen. De Ver. Staten schenken aan Finland de afbetalingen van hun oorlogsschulden en denken er over om eenige vroeger gedane betalingen te restitueeren. De Zuid Amerikaansche staten hebben een voorstel ingediend te Genève om Rus land uit den Volkenbond te stooten. Urugay zegt: de Russen er uit, anders gaan wij er uit. In Engeland, dat om wille van zijn oorlogskansen de Russen langen tijd heeft ontzien, geeft men thans openlijk aan zijn vijandigheid blijk, wat b.v. tot uiting is gekomen in de onthulling, dat de Russen tijdens de onderhandelingen tot het sluiten van 'n anti-agressie-front als voorwaarde had den, dat ze de Baltische staten zouden mogen binnendringen en onderwerpen. Een voorwaarde, welke Engeland en Frankrijk hebben verworpen. (Tusschen haakjes zij hier opge merkt, dat „dus" bewezen moet wor den geacht, dat de Russen hun posities aan de Oostzee wilden versterken te gen de Duitsche belangen in en ten kos te van de Baltische staten. Wat de ge allieerden weigerden, stonden de Duit- schers aan de Russen toe en ze legden aldus de strop om eigen hals). In Italië worden de anti-Russische betoogingen in Rome voortgezet. Daar zoo iets ondenkbaar is in een dictato riaal bestuurd land, wanneer die volks uitingen in tegenspraak zijn met de be doelingen en zienswijze van de regee ring, moet men aannemen, dat in Rome en in geheel Italië het volkssentiment zich aansluit aan het gevoelen der re geering. Al deze stemmingen zeggen op zich zelf nog niets van feitelijke beteekenis, maar ze bieden toch aan allerlei ver rassende mogelijkheden kans op ver wezenlijking. Zonder ons in dat op zicht aan voorspellingen te wagen, wil len we toch wijzen op de kans dat bin nenkort Italië in den oorlog betrokken raakt, zonder dat het op directe wijze partij kiest in het conflict tusschen de geallieerden en Duitschland. Reeds langen tijd zetten de Italiaan- sche bladen de geallieerde Westersche democratiën op tegen Rusland, er op wijzende dat Frankrijk en Engeland, zich gekeerd hebbende tegen een aan valler, ook aan Rusland den oorlog zouden moeten verklaren. Deze aan sporingen heeft men langen tijd aange merkt als tactiek der Italianen, beoo- gende om de moeilijkheden der gealli eerden te vergrooten om daarna partij te kunnen kiezen voor Duitschland. Maar de Duitschers zijn tenslotte veel te ver gegaan in hun toezeggingen aan Rusland. In Italië, waar de anti-bolsje wistische geest, anders dan in Duitsch land, altijd echt is geweest en onver- valscht is gehouden, schijnt men niet ongeneigd te zijn om zich aan de zijde der geallieerden te scharen in een oor log tegen de Russen. Kwam het zoover, dan zouden de Scandinavische landen, die zich op het oogenblik eveneens bedreigd gevoelen, wellicht besluiten om met de Finnen daadwerkelijk mee te strijden. Ook Roemenië zou, wetende, dat het na Finland doelwit van de Russische agressie zou worden, óók liever thans zijn kans tot afweer waarnemen. En hetzelfde kan worden gezegd van Tur kije, dat boos als de Russen zijn over het TurkschFransch Engelsch ver drag van Ankara met onrust en org- waan de Russische troepenconcentra ties aan de Kaukasische grens gade slaat. Op de anti-Russische fronten zouden Engeland en Frankrijk steun kunnen verleenen in het Noorden, dus waar de Finnen en Scandinaviërs zouden strij den, en de Italianen zouden recht streeks hulp kunnen bieden aan de Roemeniërs en de Turken via de Dar danelles Men kan dat alles fantasiën heeten voor het oogenblik is het zeker niet méér dan dat maar het zijn toch mo gelijkheden. Zeker is echter, dat bij eene verwe zenlijking ervan, Duitschland in moei lijkheden zou komen, want bij een suc ces van de vijanden van Rusland zou Duitschland een bedreiging voor zich zelf zien opkomen vanuit het Noord- Oosten en het Zuid-Oosten. De afloop van langer Duitsch verzet tegen de geallieerden zou zelfs voor de fanatieksten in Berlijn niet twijfelach tig wezen. Wat ligt dan vervolgens méér in de lijn van de verwachtingen, dat de Duitschers in de geschetste om standigheden met het Westen tot een compromis zullen trachten te geraken enzich, ter verzekering van een behoorlijk oorlogsloon, daarna bij de vijanden van Rusland zouden scharen? Het zou daarmee handelen in den geest van volkssententies, welke waarachti ger zijn dan de nu gehuichelde vriend- schapsgevoelens jegens Rusland. Het zou de slechtste uitkomst niet zijn van den oorlog van heden, wanneer die zou beteekenen: de verdwijning van het bolsjewisme uit Europa. Of de dingen zich inderdaad zullen ontwikkelen, zooals we hierboven als „mogelijk" aanduidden, zal voor een deel ook afhangen van het verloop der Volkenbondsactie in deze aangelegen heid. Genève staat warempel weer een oogenblik in het middelpunt der inter nationale belangstelling en er blijkt een kans aanwezig, dat de zieltogende vol kerenorganisatie door een gedurfde operatie weer tot leven zou kunnen worden gewekt. Voor den Volken bond is het thans in ieder geval: er op of er onder! DE BEURT AAN ROEMENIË? Een opmerkelijk artikel in het orgaan van de Komintern. Het laatste nummer van het tijd schrift De Communistische Internatio nale schrijft: „De volkeren van Estland, Letland en Litauen weten, dat de verdragen met de Sowjetunie hen van den oorlog gered hebben en hun 'n veiligen waar borg hebben gegeven van hun onaf hankelijkheid tegen de imperialistische mogendheden". „De belangen der vol keren van Roemenië en hun vrije en vreedzame ontwikkeling zijn verbon den met de onmiddellijke afsluiting van een pact tot wederzijdschen bijstand met de Sowjet-unie, gelijk aan de pac ten, die door de Oostzeelanden zijn ge sloten. Een blik op den binnenland- schen politieken en oeconomischen toe stand van Roemenië geeft de overtui ging, dat de vriendschappelijkste be trekkingen met de Sowjetunie een vita le noodzakelijkheid zijn". Het orgaan vervolgt: „In de gean nexeerde provincies de Boekowina, Transsylvanië, de Dobroedzja en Bes- sarabië, heeft Roemenië een politiek van nationale onderdrukking en wree- de uitbuiting der volksmassa's uitge voerd". Het artikel verklaart, dat het de taak is van de Roemeensche communisten om te werken tegen „den imperalisti- schen oorlog" en voor het zelfbeschik kingsrecht, dat zoo ver moet kunnen gaan, dat afscheiding van Roemenië mogelijk is. CHURCHILL OVER DE PRESTA TIES VAN DE BRITSCHE VLOOT Verliezen lager dan in den wereldoorlog. De verwoede strijd ter zee is het on derwerp geweest van een rede in het Lagerhuis van den Britschen minister van Marine, Winston Churchill. Hij beschreef de taak en de prestaties der Britsche vloot en de bestrijding van de Duitsche duikbooten en mijnen. De mi nister gaf toe, dat de vloot rond 50.000 ton verloren heeft, doch hij zeide, dat er 1.000.000 ton op stapel staat. Boven dien zullen binnenkort 2000 Britsche koopvaardijschepen bewapend zijn. Over het convooistelsel was de mi nister tevreden, slechts weinig gecon- vooieerde schepen worden aangeval len, daarentegen zijn de verliezen der neutralen zeer groot. Cchurchill waar schuwde de neutralen, geen Duitsche goederen te vervoeren. Aan het eind der debatten werd een Labour-amendement op het adres van antwoord op de Troonrede verworpen met 303 tegen 125 stemmen. DE STERKTE VAN HET RUSSISCHE LEGER. Aan een artikel in het Vaderland ontleenen wij het volgende: De Sowjetunie kent algemeenen dienstplicht van het 19e tot en met het 40ste levensjaar en een eersten oefen tijd van 2 tot 3 jaar. Het jaarlijksch contingent is thans 1.300.000 man, waarvan uiteraard een gedeelte wordt afgekeurd en een ander deel vrijstelling geniet. Dit laatste geldt in het bijzon der voor geschoolde arbeiders in wa penfabrieken, enz. De sterkte van het staande leger in vredestijd werd van 1934 tot 1939 ver hoogd van 562.000 man tot 1.800.000 man (in 1914: 1.420.000 man). Het be hoeft dan ook niet te verwonderen, dat de militaire budgetten van 1934 tot '38 zijn opgeloopen van 5 milliard roebel tot 20 milliard roebel. Het vredesleger is thans ingedeeld in 13 militaire afdeelingen, waarin zijn ge legerd 35 legerkorpsen met omstreeks 100 divisiën, 7 cavaleriekorpsen met 32 cavalerie-divisiën en 12 zelfstandige cavaleriedivisiën, 5 pantserkorpsen met 10 pantserbrigades en 1 gemotoriseer de divisie. Ter vergelijking diene, dat het Duit sche vredesleger 18 legerkorpsen met in totaal 51 divisiën, w.o. 4 lichte divi siën en 5 pantser-divisiën en 1 cavale- rie-brigade telde. Het Sowjetleger is in hooge mate ge mechaniseerd. Behalve de 10 pantser brigades telt iedere divisie nog een ba taljon vechtwagens en is de cavalerie ruim voorzien van pantser- en van vechtwagens. Het totale aantal vecht wagens wordt geschat op 6000, waar bij een bijzonder groot aantal amphibie- AKKERS fjü Vetetetide vechtwagens, d.z. vechtwagens, die in staat zijn door een rivier te varen. De bewapening van het Roode leger is de laatste jaren sterk verbeterd en voldoet thans alleszins aan de eischen die daar aan moeten worden gesteld. Om het leger te kunnen uitrusten is bij den Oeral een geheel nieuw indus triecentrum geschapen, onttrokken aan elke vijandelijke bedreiging door lucht strijdkrachten. Naast het leger staat een geweldige luchtmacht, bestaande uit drie zelf standige luchtlegers en voorts de lucht strijdkrachten van leger en vloot. Mid den 1938 schatte men in Duitschland het aantal Russische vliegtuigen in eer ste linie op 6000, waarvan 4000 in Eu ropa. De Russische vliegtuigindustrie is ingericht voor massale productie en kan, naar men aanneemt, thans 8000 toestellen per jaar afleveren. Een bijzonderheid bij het Russische luchtwapen vormen de luchtlandings troepen en valschermtroepen. Beide worden in daartoe ingerichte trans portvliegtuigen vervoerd. De val schermtroepen springen met parachu tes uit het vliegtuig. De luchtlandings troepen worden op normale wijze aan land gezet, gewoonlijk nadat de val schermtroepen zich bij verrassing van een landingsterrein hebben meester ge maakt. Deze beide soorten luchtinfanterie werden, in navolging van het Sowjet leger, sedert ook in andere legers op- VIJF MOOIE BOEKEN CADEAU. Beste kinderen. I)e lange avonden zijn weer aange broken en als jullie uit school komen kan er van buiten spelen niet veel meer komen. Natuurlijk zul je ver maak vinden in het mooie speelgoed dat je van den goeden Sint hebt gehad, maar dat neemt niet weg dat er ook eens iets anders te doen moet zijn. Daarom heb ik zo gedacht dat ik er goed aan zou doen om voor jullie eens een prijsvraag uit te schrijven, niet te moeilijk en niet te makkelijk en met de oplossing daarvan kunnen jul lie een heel mooi leeshoek verdienen. De redactie van „De Echo van het Zuiden" is zoo welwillend geweest 5 mooie nieuwe boeken beschikbaar te stellen voor de goede inzenders. Het motto is dus nu: Aan het werk. Kijk goed uit en vergis je niet en stuur de uitslag uiterlijk Woensdag a.s. in. Onder de goede inzenders wor den dan 5 hoeken verloot en mochten er maar 5 goede uitslagen binnen ko men, maar dat geloof ik niet want deze eerste puzzle is heel gemakkelijk, welnu, dan krijgt iedere inzender van een goede oplossing een boek. Ik heb de boeken gezien en kan zeggen dat het de moeite waard is, dus aan de slag. Goede wenken. De uitslag moet duidelijk leesbaar geschreven zijn, ondertekend met voor naam, naam, adres en leeftijd en in ge sloten envelop in de brievenbus van ons bureau worden gepost. Boven in de linkerhoek van de envelop moet je vermelden: Kinderhoekje. Niet ver geten om deze uiterlijk Woensdag te bezorgen. De uitslag wordt bekend ge maakt in ons Kinderhoekje van Za terdag 16 December. Ik verwacht heel veel brieven. Tot Zaterdag. Tegen Kerstmis komt weer een mooie boeken-verrassing. Oom Piet. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. Stad in Engeland. Ander woord voor bediende. Soort hout. Nederl. schip dat pas vergaan is. Stad in Java. Rivier in Rusland. Groot eiland. Rivier in Britsch-Indië. Auto-merk. Muzikant. Staat in Amerika. Staat in Zuid-Amerika. Meisjesnaam. Keizer uit oude Rome. Werktuig om te vissen. Stad in Twente. Eiland in Nederl.-Oost-Indië. Land in Europa. Plaats in Groningen. Stad in Zwitserland. Nederlandse minister. Merk van banden. Plaats in 't Gooi. DE PRIJSVRAAG. L E S Tj Dn oye -B C. H h. T Z U D 1 k Het gezochte woord moet evenveel letters hebben dan er puntjes achter staan. Om jullie de eerste keer wat wegwijs te maken, staan sommige let ters al ingevuld, zodat het lang niet zo moeilijk is dan het lijkt. Als je al de woorden gevonden hebt schrijf je ze netjes op papier, in de zelfde volgorde als hier. Zet er ook de nummers bij. Als je daar mee klaar bent neem je van ieder woord de eerste letter. Al die eerste letters zet je naast elkaar, zodat die letters woorden, en de woor den een zin vormen. Deze zin moet je ook vinden. DIEREN IN DIENST VAN HET LEGER. De snelste postboden van het front. Al in zeer oude tijden werden ver schillende dieren gebruikt bij grote veldslagen en veroveringsoorlogen, olifanten hebben de soldaten ver voerd of als afweermiddel gediend ieder herinnert zich de verhalen van den grooten veldheer Hannibal, die met een groot leger op olifanten over de Alpen trok. Maar olifanten zijn niet overal te gebruiken en in West- Europa zou het niet mogelijk zijn om met deze dieren te vechten. 4 Maar wel zijn bijna overal paarcien. Deze trouwe dieren hebben ook al door alle eeuwen heen de soldaten op hun tochten en in de gevechten ver gezeld. Grote afdelingen cavallerie hebben al menige overwinning be vochten en ten slotte werden de vier voeters onmisbaar voor de soldaten. In de vorige wereldoorlog werd ook veel gebruik gemaakt van muilezels, die voedsel en andere benodigdheden naar de loopgraven brachten. Soms waren deze muilezels de enige verbin ding van de soldaten in de loopgraven met die van de linies daarachter en de soldaten keken altijd met verlan gen naar de muilezels uit. Toen er langzamerhand steeds meer gemotoriseerde afdelingen in de ver schillende legers kwamen, voorspelde men wel eens, dat het met de paarden en andere dieren gedaan zou zijn, m maar die voorspelling is niet uitgeko men. De soldaten en de legerleiding kunnen de dieren niet missen en ook in de oorlog, die op het ogenblik in Europa gestreden wordt, zijn verschil lende dieren de hondgenoten van de mensen. Een heel belangrijke plaats nemen nu ook de hondpn pn Hp nn<itdiiivpn in. Zelfs in deze tijd, waarin radio en telefoon en de meest moderne ver bindingsmiddelen hekend zijn, ge beurt het meer dan eens, dat er een postduif in de lucht gelaten wordt om een belangrijk bericht, een kaart of een foto te vervoeren. Want op alle mogelijke manieren kunnen de tech nische leidingen verstoord worden, maar de duif vindt haar weg naar de plaats, waar ze vandaan komt, altijd terug. Alleen als ze doodgeschoten wordt, komt het bericht natuurlijk niet op de plaats van bestemming, maar over het algemeen worden de duiven bijna niet geschoten. Ze wor den nauwelijks opgemerkt. Men gaat natuurlijk van 't instinct van het dier uit om altijd de weg te rug te zoeken en te vinden. Maar het is nodig, dat het diertje eerst op de vooruitgeschoven posten komt. En hierbij moet de hond helpen. Eerst wordt een heel dun huisje aan de poot van de duif vastgemaakt, zodat het diertje er zo min mogelijk last van heeft. In dit huisje kan dan latej het bericht, de kaart of wat het ook is, gestopt worden. Daarna wordt het dier zorgvuldig ingepakt, zodat het niet van de tocht te lijden heeft en zo wordt de duif in een apart voor haar gemaakt korfje gestopt. Dit korfje wordt nu aan een riem om de hals en de rug van de hond gebonden en dan wordt de hond naar de voorposten gestuurd. Dwars door de velden en de bos sen, langs loopgraven en granaat trechters rennen de dieren op hun doel af. Daar aangekomen, halen de soldaten direct de duiven uit hun korf IPS pn 7nrirQ er DtOSEKA S€«Pvit i werken Uw ademhalingsorganen niet voldoende. Hun werking wordt gehinderd doordat de slijm de lucht- toetredlng belemmert en de slijm vliezen prikkelt, waardoor bij het ademhalen benauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden, w.o. de zeer actieve Aconitum en Drosera lossen die benauwdheid- veroorzakende slijmlagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heerlijk vrij kunt ademhalen. tegeu hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaai 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. j... -yyy;-^

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5