Gemeenteraad Loonopzand. genomen, doch nergens op zoo groote schaal als in Rusland. Bij manoeuvres in 1936 sprongen 2000 man naar bene den, waarna een landing volgde van een volledig uitgerust regiment. Voor Finland vormen deze troepen een uiterst gevaarlijke bedreiging, die dwingt steeds krachten in het achter land gereed te houden, welke aan het front moeten worden onttrokken. NOG VIJF SCHEPEN VERNIETIGD^ Na enkele dagen van betrekkelijk weinig slachtoffers zijn plotseling weer vrij wat schepen, meerendeels neutra le, ten onder gegaan. Behalve de Nc- derlandsche „Tajandoen" waren 't na de vier van Woensdag, Donderdag de Noorsche „Britta", een groot schip van 10.000 ton, het eveneens Noorsche schip „Primula" (1024 ton) en de Zweedsche boot „Vinga" (1.930 ton). Al deze schepen zijn gezonken na een explosie. Voorts stootte, naar de Britsche ad miraliteit mededeelt, Z. M.'s treiler „Washington" in de Noordzee op een mijn. Acht opvarenden kwamen om 't leven; één werd gered door een treiler, die vlak achter de „Washington' voer. Ten slotte is het Britsche s.s. „Chan cellor" van de Henderson Line in aan varing gekomen met een ander schip, dat tot hetzelfde convooi behoorde als de „Chancellor". Het werd zoo ernstig beschadigd dat het zonk. De gemeente-begrooting. - Rekening-courant overeenkomst. Continuatie kasgeldleening. - Opening met gebed. De raadsvergadering der gemeente te verwachten. Loon-op-Zand werd Donderdagavond door burgemeester Mallens met een welkomstwoord geopend, waarna de notulen werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken, waren eenige goedgekeurde raadsbesluiten van Ged. Staten en een dankbetuiging van den heer A. P. Brouwer voor zijn benoeming in de vorige vergadering. Op verzoek van de Stichting Bra- bantia Nostra werd z.h.st. besloten de raadsvergaderingen voortaan met den Christelijken groet te openen. Aan de orde komt dan een voorstel van B. en W. tot heffing van een trot toirbelasting. Deze belasting is in het leven te roe pen voor de perceelen, welke in den loop van 1939 van trottoirs zijn voor zien. Zooals ook bij vroegere heffingen is bepaald, is deze belasting te stellen op 30 cent per m2 met een looptijd van 10 jaren. Óp deze wijze zal niet meer dan een billijke bijdrage worden verkregen in de lasten welke voor de gemeente op den aanleg en het onderhoud der trot toirs drukken. Loopende over den trottoiraanleg in de Vaartstraat en de Hilschestraat te Kaatsheuvel en de Kerkstraat te Loon- op-Zand, is van deze heffing een to taal-opbrengst van 150.'per jaar richt weg moet, stoppen ze dat in de huisjes aan de poot van de duif en laten het dier daarna wegvliegen. Op die manier werken de honden en duiven mee om berichten van het ene eind van het front naar het an dere over te brengen en dat zij van het grootste belang zijn. kan ieder wel begrijpen. Het spreekt vanzelf, dat de dieren apart voor dit werk moeten worden afgericht, maar tenslotte zijn ze dan zover, dat ze zich zelfs van 't kanon gebulder en het schieten niets meer aantrekken, maar onverstoorbaar hun weg volgen. De honden worden ook afgericht om gewonden op te sporen en daar mee hebben ze al inenigen soldaat 't leven gered. Het werk, dat de dieren aan het front verrichten, is dan ook werkelijk niet te onderschatten. WITTE KOLEN. Elk jaar wordt het spoorwegver keer in ons land verbeterd en het is nu mogelijk om in heel korte tijd van het Noorden van ons land naar het Zuiden te reizen, van het Oosten naar het Westen en in welke richting je maar wilt. Daartoe hebben vooral de electrische treinen veel bijgedragen. In Noorwegen heeft men onlangs de eerste electrische treinverbinding met Zweden geopend langs de zgn. Ostfoldbaan. Direct daarna is men begonnen een electrische verbinding te maken naar het station As. Zoals bekend zijn in Noorwegen vele water vallen en nu heeft men besloten om veel meer gebruik te gaan maken van de „witte kolen", zoals de electrici- teit, die door de kracht van het water wordt geproduceerd, genoemd wordt. Binnen afzienbare tijd zullen vele treinen door de witte kolen gedreven worden en ook in Noorwegen en Zwe den zal men het grote gemak hiervan ondervinden. In Hastings spoelde een goudvis aan. Het dier bleef vier dagen op de kust liggen en iedereen dacht, dat het dood was. Tot iemand op het idee kwam om het dier weer in het water te leggen. En werkelijk, een tijdje la ter spartelde de goudvis weer vrolijk rond en kreeg ook de gouden kleur, die hij op het droge verloren had, weer terug! In de Franse kolonies in Noord- Afrika heeft men onlangs het aantal kamelen geteld. Men kwam hierbij tot een eindresultaat van 160.000, waar van de meesten in Tunis leven. Z.h.st. wordt hiertoe besloten. Ten behoeve van een behoorlijke kasvoorziening heeft de gemeente, zoo wel voor de administratie van haar ge wone uitgaven, als voor de financie ring van steunverleening en werkver- schaffingskosten, van diverse kapitaals uitgaven, waarvan het redres over en kele jaren moet worden verdeeld en van de Rijksbijdragen welke de ge meente voor het sluitend maken van haar budget behoeft, de beschikking noodig over tijdelijke kasmiddelen, waarin, indien het niet mogelijk is een kasgeldleening te sluiten, 't meest ge- wenscht kan worden voorzien door een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten met bepaling van het bedrag dat in maximum kan worden opgeno men op 112000.—. Ook in vorige jaren werd door den raad een gelijke beslissing genomen, zoodat in dit voorstel niet anders dan continuatie, zij het dan dat het bedrag met het oog op de omstandigheden is verhoogd, van den bestaanden toe stand is te zien. Inmiddels is een voordeeliger aan bod ingekomen van de Incasso-bank; daar B. en W. dit echter nog moeten onderzoeken stelt de voorzitter voor voorloopig dit voorstel te aanvaarden, t zoodat B. en W. dan nog met de In casso-Bank de overeenkomst kunnen afsluiten. Ook dit punt gaat onder den hamer door. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de Bouwvereeniging „Volksbelang wordt eveneens z.h.st. aangenomen. In dit besluit is de overeenkomst ver werkt, dat over de saldi in debet en credit een rente zal worden berekend tegen gelijk percentage als door de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten wordt vergoed, c.q. door haar in rekening wordt gebracht. Verder stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken op een adres van het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Bond van Overheidspersoneel ,,St. Paulus", waarin deze bond verzoekt om het werkliedenreglement zoo te wijzi gen, dat ook de gasfitter wordt betaald bij overwerk. Over deze materie heeft een lijvig prae-advies het licht gezien, waarin B. en W. zich op het standpunt stellen, dat de arbeid van den fitter in zich sluit dat deze werkzaamheden, onver schillig wanneer deze zullen voorko men, door hem worden verricht. Bij dezen stand van zaken nu derhalve het verrichten van overwerk zich min of meer geregeld kan voordoen is het logisch dat vergoeding voor over werk niet kan worden gegeven, wijl deze arbeid geacht mag worden tot de normale taak van den fitter te behoo- ren, waarop zijn loon is gebaseerd. Intusschen zijn B. en W. niet onge negen te overwegen of het in verband met de huidige omstandigheden niet billijk is dat hem voor dit jaar eenige gratificatie wordt verleend. Doordat de hulpfitter toch onder de wapenen is ge roepen en de fitterij-arbeid, met het oog op de vraag om aansluiting is toe genomen, mag voor het loopende jaar de overweging gewettigd heeten, of t overwerk dat als zoodanig moet wor den gedaan, niet geheel of ten deele tot het abnormale behoort te worden ge rekend. Voor het geval er dit toe mocht lei den dat het verleenen van een gratifi catie te motiveeren is, zal later een daartoe strekkend voorstel worden ge daan. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. In een schrijven van den Commissa ris der Koningin worden enkele opmer kingen gemaakt over de veldwachters verordening en de raad besluit om de verordening in dien zin te wijzigen. Tot tijdelijk smidsleerling bij het ge meentelijk gasbedrijf wordt benoemd L. van Mosselveldt met 8 stemmen. 7 stemmen werden uitgebracht op v. Heesch. Hierna stelt de voorzitter een adres van het bestuur van de R.K. Midden- standsvereeniging aan de orde, verzoe kende een subsidie te willen verleenen voor de organisatie van een cursus tot opleiding van het diploma „Vestigings wet Kleinbedrijf". Overeenkomstig de gegevens wordt het tekort dat de cursus 19391940 zal opleveren becijferd op 184.50. B. en W. willen dit bedrag of zoo veel minder als de cursus zal blijken minder verlies op te leveren, voor dit maal als subsidie verleenen. Aan de subsidieering in het algemeen willen B. en W. de bepaling verbinden dat in den vervolge geen subsidieaan vragen meer in overweging zullen wor-. den genomen, indien daarover niet te voren overleg met burgemeester en wethouders heeft plaats gehad. Op deze wijze is te bereiken dat aan de gelden der gemeente het meest nut tig effect wordt gegeven, terwijl daar door tevens gelegenheid wordt gebo den aanwijzingen te geven welke voor een goede organisatie van belang kun nen zijn Betreffende een schrijven van den heer A. M. Tirion, gemeente-opzichter, waarin deze verzoekt de huur van zijn woning gelijk te stellen met het huis, waarmede zijn woning één geheel vormt, zegt de heer Grootswagers, dat hij liever had gezien dat B. en W. hier over met een voorstel waren gekomen. Spr. vindt verder dat het argument van den heer Tirion voor deze huurverla- ging ver gezocht is en dat de huur niet te hoog is. Het prae-advies omtrent deze kwes tie luidt als volgt: Gelijk verzoek als hier wordt gedaan, werd reeds in de vergadering van 22 Februari 1939 behandeld. Toen werd voor hem de huur van 7._- op 6.— per week terugge bracht. Adressant grondde eertijds zijn ver zoek op het feit dat de woning welke naast de zijne staat, aan zijn huis iden tiek is, waarin volgens hem een motief tot gelijkstelling van huur was gelegen. De raad heeft toen gemeend tot een andere beslissing te moeten komen. Ook thans wordt wederom op de zelfde inrichting der beide woningen, welke één complex vormen, gewezen, waaraan wordt toegevoegd dat het ver schil in tuingrootte, naar de meening van den adressant, buiten aanmerking kan worden gelaten, wijl hij bereid is een gedeelte van zijn tuin aan zijn buurman, die 5.— huur betaalt, over te geven. Nu deze aangelegenheid nog slechts korten tijd geleden bij den raad in be handeling is geweest, meenen B. en W. zich van advies tep deze te moeten ont houden, hét aan den raad overlatend op het adres een goeddunkende beslis sing te nemen. De heer Roestenberg vindt dat de huur in verband met de andere woning te hoog is. De heer Snaphaan zegt dat het huur- verschil uitsluitend zit in den tuin. Wanneer de heer Tirion een gedeelte van zijn tuin aan zijn buurman wil af staan is het motief van het huurverschil vervallen. De voorzitter meent dat B. en W. in deze niet met een voorstel konden ko men. omdat de meerdere huur kwam door den tuin. Het zou eigenaardig aandoen als B. en W. in een jaar met twee verschil lende voorstellen kwamen. De heer Grootswagers acht echter geen termen aanwezig om op het ver zoek van den heer Tirion in te gaan. Het verzoek komt vervolgens in stemming en wordt aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Snoeren, Grootswagers, van Kuijk, van Broek hoven, van Laarhoven en Elshout. Een schrijven van den Directeur der R. K. Militaire Vereeniging te Vught, verzoekende voor een jaarlijk- sche bijdrage in aanmerking te mogen komen, kan niet in behandeling wor den genomen, daar het niet op zegel is gesteld. Ongeacht hiervan, meenen B. en W. dat daar de Militaire Vereeniging te Venlo een subsidie geniet van 15. er geen reden bestaat om tot verdere subsidieering over te gaan. Eenige wijzigingen van de gemeen- ie-begrooting '39 gaan onder den ha mer door. Z.h.st. besloot de raad tot het aan gaan van een kasgeldleening van rtO.OOO a 4 voor den tijd van drie maanden bij de N.V. Incasso Bank, ter continuatie van de loopende leening bij de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten. Uittreksel gemeente-begrooting. De bcgrooting 1940. Aan de orde: Behandeling der begrootingen van het gasbedrijf en van de exploitatie der drainagevelden, zoomede van de ge- meentebegrooting voor het dienstjaaj 1940. Hoofdstuk I vroegere diensten Inkomsten 9221.68 Uitgaven 9221.68 Hoofdstuk II Algemeen beheer Inkomsten 84554.16 Uitgaven 42279.71 Hoofdstuk III Openbare veiligheid Uitgaven 25550.78 Inkomsten 1645.30 Nadeelig slot 23905.48 Hoofdstuk IV Volksgezondheid Uitgaven 22759.41 Inkomsten 18931.51 Nadeelig slot 3827.90 Hoofdstuk V Volkshuisvesting Uitgaven 67979.20 Inkomsten 58864.08 Nadeelig slot 9115.12 Hoofdstuk VI Openbare Werken Uitgaven 54244.16 Inkomsten 22167.95 Nadeelig slot 32076.21 Hoofdstuk VII Eigendommen niet voor openbaren dienst bestemd Uitgaven 3826.86 Inkomsten 1032.50 Nadeelig slot 2794.36 Hoofdstuk VIII Par. 2 Openbaar gewoon lager onderwijs Uitgaven 9787.02 Inkomsten 8902.63 Nadeelig slot 884.39 Hoofdstuk VIII Par. 7 Bijzonder gewoon lager onderwijs Uitgaven 32156.14 Inkomsten 4018.74 Nadeelig slot 28137.40 Hoofdstuk VIII Par. 9 Bijzonder Uitgebr. lager onderwijs Uitgaven 950.— Inkomsten nihil Nadeelig slot f 950.— Hoofdstuk VIII Par. 10 Bijzonder buitegewoon lager onderwijs Uitgaven 1050.— Inkomsten 75.— Nadeelig slot Hoofdstuk VIII Par. 12 Lager Onderwijs Uitgaven Inkomsten 975.- 260.- nihil Nadeelig slot 260.— Hoofdstuk VIII Par. 13 Middelbaar Onderwijs Uitgaven 2500.— Inkomsten nihil Nadeelig slot 2500.— Hoofdstuk VIII Par. 15 Nijver heidsonderwijs Uitgaven 1515. Inkomsten nihil Nadeelig slot 1515. Hoofdstuk VIII Par. 16 Onderwijs Kunsten en Wetenschappen Uitgaven 1585. Inkomsten nihil Nadeelig slot 1585. Hoofdstuk IX Par. 1 Onderst, behoeftigen Uitgaven 53146.46 Inkomsten 14341.54 Nadeelig slot 38804.92 Hoofdstuk IX Par. 2 Onderst. Werkloozen Uitgaven 83888.01 Inkomsten 81005.77 Nadeelig slot 2882.24 Hoofdstuk X Landbouw Uitgaven 180.54 Inkomsten nihil Nadeelig slot Hoofdstuk XI Handel en Nijverheid Uitgaven Inkomsten 180.54 8263.50 115.— DRAïSMA-wanVAIKENBUR o- ZACHT VAN SMAAK - PRUS 70 ct* Totaal kapitaaldienst Inkomsten Uitgaven 135464.53 135464.53 Het tekort op den gewonen dienst ad 43661wordt gedekt door: extra bijdrage 11878.01 belasting bijdrage 22409.46 Rijksbijdrage 9373.51 Totaal 43661.00 Batig slot 42274.45 Nadeelig slot 8148.50 Hoofdstuk XII Belastingen Inkomsten 113355.46 Uitgaven 342.50 Batig slot ƒ113012.96 Hoofdstuk XIII Par. 3 Gasbedrijf Inkomsten 24554.21 Uitgaven 19522.21 Batig slot 5032.— Hoofdstuk XIII Par. 4 Drainagevelden Uitgaven 5177.17 Inkomsten 2339.68 Nadeelig slot 2837.49 Hoofdstuk XIV Kasvoorzieningen Uitgaven 3700.— Inkomsten 1700. Nadeelig slot 2000.— Hoofdstuk XV Overige inkomsten en uitgaven Inkomsten 10973.53 Uitgaven 4413.48 Batig slot 6560.48 Hoofdstuk XVI Onvoorziene Uitgaven Uitgaven 3500.— Inkomsten nihil Nadeelig slot Totaal gewone dienst Inkomsten Uitgaven 3500.- 457798.74 ƒ457798.74 Ten aanzien van de begrootingen zegt Weth. v. d. Heuvel, dat B. en W. op het standpunt staan, dat ze met hun subsidies waar voor hun geld willen hebben. Voor de opleiding van schoenma kers is men van sommige zijden de rne'e- ning toegedaan dat de Rijksvakschool te Waalwijk oplossing kan brengen, maar gezien het groot aantal leerlingen in Loon-op-Zand en Kaatsheuvel is dit onjuist, want de Vakschool in Waal wijk zou ze niet kunnen bergen. Er blijft echter ook nog een tegen stelling tusschen de scholen in Loon-op- Zand en Kaatsheuvel en hierbij dringt zich de vraag naar voren, of de sub sidie van 770.— door de gemeente aan dit onderwijs gegeven wel gelijke lijk verdeeld moet worden. Als de gemeente subsidie verleent sluit dat in, dat zij ook een zekere con trole moet kunnen uitoefenen en in dit verband wijst spr. er op dat het ge meentebestuur van de school te Kaats heuvel geen begrooting heeft ontvan gen. Spr. wil de verplichting opleggen dat B. en W. een zekere controle kunnen uitoefenen. Ook zou spr. graag de ver houding weten tusschen de scholen te Loon-op-Zand en Kaatsheuvel. De school te Loon-op-Zand vindt haar inkomsten uit het schoolgeld van 2.per leerling, terwijl er bovendien gemeente-subsidie wordt gegeven. Niettemin sluit de begrooting met 'n tekort van 140. De oorzaak hier van is de te lage verkoopsprijs van het fabrikaat. Spr. zou graag ook van de school te Kaatsheuvel verantwoording willen hebben, terwijl hij den raad het recht zou willen zien toegewezen, dat de school die het meest noodig heeft, ook het meeste krijgt. Verder bepleit spr. meerdere subsidie voor de harmonieën, waarbij hij het be treurt, dat destijds de muziektent te Loon-op-Zand niet gesticht kon wor den. Tot den heer Grootswagers, die des tijds B. en W. heeft verzocht een open oog te hebben voor de arbeiders, zegt spr. dat B. en W. dit open oog niet al leen hebben voor de arbeiders, maar ook voor de werkloozen. Ook wijst spr. nog op een interview van een redacteur met mr. Deckers, waarin de schitterende samenwerking tusschen R. K. en Protestant in het Zui den tot uiting komt. Spr. noodigt de pers uit bewust artikel in extenso op te nemen, hetgeen protest uitlokt van den voorzitter, daar een dergelijk verzoek via den voorzitter van den raad moet geschieden. De voorzitter zegt in zijn antwoord, dat het eigenaardig aandoet, dat een wethouder de algemeene beschouwin gen over de begrooting opent. Verder begrijpt spr. niet wat het citaat over de samenwerking te maken heeft met de begrooting. De heer Vrinten laat hierna het licht vallen op den abnormaal slechten toe stand van het Kerkpad, terwijl de heer Snoeren nog opmerkt, dat de besturen van de beide scholen gaarne zouden hebben dat B. en W. toezicht uitoefe nen. Over de kiosk in Loon-op-Zand zegt hij, dat deze er bijna was en het uitslui tend aan de tegenwerking te danken is, dat deze er niet is gekomen. De heer Elshout meent, dat de stier- houderij in de Moer geen subsidie heeft aangevraagd en toch staat daarvoor een post op de begrooting. Misschien heeft de Moer het wel niet noodig. Spr. zag dit bedrag dan gaarne toegewezen aan de stierhouderij te Loon-op-Zand; daar die het heel goed kan gebruiken. De heer Snaphaan vraagt om een grootere post uit te trekken voor de herstellingen aan de onderwijzerswo ning te Berkdijk. Hiervoor is thans geraamd 50. De voorzitter zegt in zijn antwoord tot den heer Vrinten, dat het Kerkpad geen gemeente-eigendom is. Wanneer de eigenaars echter de hoofden bij el kaar steken en het initiatief nemen tot verbetering, zou ook de gemeente iets kunnen doen. Tot den heer Snoeren zegt hij, dat het hem genoegen doet dat het bestuur van de school gaarne het toezicht zal aanvaarden. Ten aanzien van de stierhouderij- subsidie antwoordt de voorzitter, dat als deze subsidie door de Moer niet wordt aangevraagd, eerst aan 't einde

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6