EN OMGEVING. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT WEK UW LEVER-GALOP uirmtiiLHiiu KAATSHEUVEL. SPRANGGAPELLE. dimmcmi a Mn m van dit dienstjaar eventueel aan Loon- opzand kan worden toegewezen. Tot den heer Snaphaan zegt hij. dat er maar 50.voor bedoelde post is uitgetrokken, omdat dit huis verkocht wordt. Z.h.st. worden de begrootingen ver volgens vastgesteld, i De voorzitter dankt de heeren voor het vele werk dat er aan voorafgegaan is en spreekt de hoop uit, dat de cijfers zoo na mogelijk goed zullen zijn. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur loopt in totaal over 26550.24, waarin een subsidie van 25000.van de gemeente begrepen De voorzitter merkt hierbij op, dat de bedeeling nogal aan den karigen kant is geweest, maar dit kan niet an ders. Z.h.st, ^vyordt ook deze begrooting vastgesteld. Ket voorstel tot vaststelling van het bedrag dat per leerling voor de open bare lagere scholen in deze gemeente op de begrooting voor het jaar 1940 is beschikbaar gesteld gaat onder den 'hamer door. Dit bedrag is./ 8.23. Zh.st. wordt verder besloten om evenals voor het loopende en ook over het afgeloopen jaar 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting te heffen. Van de concept-verordening en art. 12 der oorlogswet neemt de raad ken nis. Bij de rondvraag vraagt de heer Snaphaan of de voorzitter een brief wil schrijven naar den minister, ver zoekende voortaan geen menschen van 63 jaar in de werkverschaffing te plaatsen, doch deze op te nemen in de steunregeling. De heer v. Elshout zegt dat destijds een verzoek is ingekomen van een zie kenfonds. Om een en ander onder de loupe te nemen is toen een commissie ingesteld. Spreker zag graag dat B. en W. hierover spoedig met voorstellen kwamen. De voorzitter zegt lot den heer Snap haan, dat er aan het gesignaleerde feit weinig valt te veranderen. Hij wil echter heel graag aan den minister een dergclijken brief schrij ven. Tot den heer v. Elshout zegt spreker dat er aan het onderzoek nog gewerkt wordt. De K.W.A.-actie. De K.W.A.-actie mag weer schitte rend geslaagd heeten. Gedurende de St. Nicolaas-campagne werden door de aangesloten winkeliers niet minder dan 28100 kaarten uitgegeven voor den aankoop van minstens 0.50 aan goe deren. Het uitzoeken der ingeleverde kaarten geschiedde reeds op 6 Decem ber, doch nam een geheele middag in beslag. Eerst om 8 uur 's avonds was de zaak uitgeloot. De naam van het K.W.A.-meisje was Anna, wat door ruim 3000 inzenders geraden was. On der dezen werden de 60 prachtige prij ken, door de winkeliers beschikbaar gesteld, onder toezicht van den chef van Politie de heer Hoog-Anttink, uit geloot. Alweer bekroond. De heer Fr. Elshout behaalde op de pluimveetentoonstelling te Stedum met zijn inzendidng Zw. Minorca 1 p. Z. G. met E. P. voor mooiste Minorca. Op de pluimveetentoonstelling te Zevenaar eveneens 1ste pr. met den wisselbeker voor 't mooiste dier bui ten den leghorn. Eigenaardige botsing. Woensdagavond laat stond een Waal wij ksche auto geparkeerd op den Horst aan de rechterzijde van den weg richting Zuid-Noord. Van dezelfde richting kwam een Waspiksche auto aanstuiven, die vermoedelijk te laat de achterlichten van den parkeerenden wagen zag. Het gevolg was dat de Was- piksche wagen te laat van richting wil de veranderen, waardoor deze den stil- staanden wagen aan de achterzijde raakte. Hierdoor kwam de aanrijdende wagen mede door de gladheid van den weg te slingeren, keerde zich om en botste met de achterzijde opnieuw te gen de achterzijde van den stilstaanden wagen. De averij was vrij aanzienlijk. De ge- ineente-politie maakte proces-verbaal op en nam den Waspikschen wagen in beslag, die intusschen Donderdag morgen weer werd vrijgegeven. Geslaagd. Voor het op 2 December gehouden examen machineschrijven te Eindho ven, slaagde o.m. de jongejuffr. Riet van Luxemburg. Biljarten. De stand na den 3den dag van de zesdaagsche der biljartclub N.A.S., ge vestigd in het café van den heer van Berkel luidt: 1 v. d. Louw-Brokken 412 pnt.; 2 Schal ken-Vesters 344 pnt.; 3 Laros- Moreval 450 pnt op 3 ronden; 4 v. Ber- kel-Couwenberg 366 pnt. op 4 ronden. Maandagavond voortzetting der wed strijden. Zondag speelt in het café van den heer L. van Berkel de bekende biljart- meester Soliën. Dit is de beste Neder- landsche prof.-biljarter, zoodat er voor biljartliefhebbers ongetwijfeld te ge nieten valt. Aanvang der wedstrijden 7 uur. Zie advertentie in dit blad. Des-nieuws. Alle Des-elftallen hebben zich Zon dag van hun beste zijde laten zien. Des 2 klokpte W.I.K. met 42. Onze reserves nemen eerst de leiding door Smit. Daarna is het A. v. d. Ven die met een mooie kopbal de score ver hoogt. W.I.K. weet echter den achter stand te verkleinen, 21. Dit is niet naar den zin van de Des'ers en ze gooien er nog een schepje op. Schaaf- stra brengt den stand uit een corner op 31, waarna v. Laarhoven nummer 4 in de touwen jaagt. W.I.K. kan na de rust maar één doelpuntjc maken, dankt zij de verdediging van Des, die goed op dreef was. Des 3 won thuis van Sarto 2 met 21. Des 4 klopte Sarto 3 met 30. Des 5 klopte alle records en hond R.K.- T.V.V. 6 met 91 aan de zegekar. Zondag is alles vrij. Zondag 16 December komt Mulo de ex-eerste klasser op bezoek. Des 2 moet naar Hi 1 varenbeek. Burgerwacht Kring Langstraat. Donderdagavond werd in de zaal van den heer Joh. Smit een vergadering ge houden voor de afgevaardigden van de toegetreden afdeeling tot den nieuw gevormden kring van Burgerwachten Langstraat. Tot voorloopig bestuur van den kring, waartoe ook Kaatsheu vel en Loonopzand zijn toegetreden werden gekozen: Burgem. E. C. J. Moonen, Voorzitter, Waalwijk. G. F. Couwenberg, Secretaris. Waal wijk. J. W. Jansen, Pennningm. 's Graven moer. H. A. Molenschot, leden. Kaatsheu vel. C. J. F. Michielsen, leden, Kaats heuvel. BERKDIJK. St. Nicolaas-bezoek. Zondag bracht St. Nicolaas met Zwarte Piet in de zaal van den heer van Dinteren aan de kinderen der le den van Berkdijks Belang een bezoek. Met den auto arriveerde de H. Man met zijn knecht. Ongeveer 250 kinderen brachten een vroolijk uurtje bij Sint Nicolaas door, terwijl de kinderen een flinke tractatie ontvingen, waarover allen zeer voldaan waren. Per auto ver trok St. Nicolaas weer, nagestaard door vele verheugde kinderen. Berkdijks Belang. Zondag vergadert het hoofdbestuur van Berkdijks Belang om half twaalf. Allen worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Verschillende onderwerpen op de agenda zullen behandeld worden. LOON OP ZAND. Ongewenscht bezoek. Zondagnacht bracht een hond een bezoek aan den werft van den heer M. S. alhier. Na van een konijnenhok het gaas te hebben vernield beet hij een paar mooie konijnen dood, waarna hij zich naast de doode dieren te ruste legde, althans Zondagmorgen trof men hem in dien toestand aan. Toen de ei genaar bij de kooi kwam nam de hond een dreigende houding aan. Gemeenteveldwachter van der Lij- graaf werd gewaarschuwd die 't beest onmiddellijk doodschoot. Kerststallen-actie. Vanwege de parochie is alhier we derom een actie op touw gezet tot in voering van de kertkribbe in de gezin nen. In de commissie die de ingezon den kerststallen aan een keuring zul len onderwerpen, hebben mede zitting de Zeereerw. heer Pastoor en dokter Smals. De tentoonstelling der ingezonden kerststallen zal plaats hebben op Zon dag 17 December in de groote zaal van het parochiehuis. Het ligt tevens in de bedoeling, om hen die een exemplaar willen verkoo- pen hiervoor in het parochiehuis in de gelegenheid te stellen, doch tevens hen die niet bij machte zijn 'n stal te koo- pen, gratis er een te verstrekken, na tuurlijk zoolang de voorraad strekt. Alzoo zal het doel van deze actie zijn bereiktin ieder huis een Kerst stal Verschillende mooie prijzen zullen worden disponibel gesteld, terwijl on der hen die niet voor bekroning in aanmerking komen, aparte mooie prij ken zullen worden verloot. Het ligt in de bedoeling om echter dit jaar geen Kerststallen-tentoonstel ling meer te organiseeren. R. K. Fabrieksarbeidersbond St. Willebrordus. De afdeeling Loonopzand van den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbei dersbond hield Woensdagavond haar algemeenc ledenvergadering, zulks in verband met afscheid van de heeren C. Roestenberg, Bondsbedrijfsgrocps- voorzitter van de Lederbewerkers en H. Mulders, vrijgestelde voor de looi ersgezellen van dienzlfden bond. De voorzitter de heer J. v. Noijc riep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe en sprak er zijn genoegen over uit dat het ledental de laatste maanden zoo gestegen is, vooral dat der looiersgezellen. Met genoegen con stateerde hij ook het feit dat het Coll. Contr. ook voor de looiers een feit is geworden, terwijl tevens met genoe gen werd vernomen dat ook inzake de wachtdagen hij werkloosheid een verbetering is ingetreden. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heeren Roestenberg en Mul ders, die in den breede het wel en wee der organisatie in den loop der jaren dat zij in haar dienst stonden schet sten. In welgekozen woorden dankte de voorzitter der afdeeling de beide scheidende hoofdbestuursleden voor al wat zij in den loop der jaren voor de leden hebben gedaan. Speciaal werd belicht de groote activiteit die door den heer Roestenberg in het be gin dezer eeuw werd ontplooid vooral in verband met de gedwongen winkel nering, die vooral door zijn arbeid in korte jaren den kop Werd ingedrukt. De voorzitter wenschte heiden vervol gens nog vele jaren van welverdiende rust in een gezelligen familiekring, wat door applaus der vergadering werd beaamd. Vervolgens werd het huishoudelijk gedeelte der vergadering afgehandeld, waarna de vergadering op gebruike lijke wijze werd gesloten. LOONOPZAND. Vanaf 1 Dec.7 Dec. '39. Geboren Johannes Elisabeth Catharina zv. C. A. M. Muscus en J. M. Brokx. Wilhelmina Johanna Maria dv. M. v. Esch en C. v. Bragt. Nicolasina Petronella dv. G. H. Witlox en C. A. v. d. Sanden. Bernar- dus Petrus Maria zv. H*. J. Stevering en A. II. A'. Vugts. Adrahbs Josephus An'-' tonius zv. J. J. Couwenherg en A. C. de Man. Martina Johanna dv. L. C. v. Dongen en M. C. v. Keulen. Huwelijksaangiften M. Ligtvoet, 24 jr. en J. v. Dongen, 25 jr., beiden alhier. Vertrokken M. v. d. Schans naar Waalwijk. C. J. Compier naar België. M. F. Schclle- kens naar Ned. O.-Indië. N. de Boer naar Italië. J. W. Derks naar Appcl- tern. W. Gailing naar Duitschland. C. R. Michiels naar België. M. M. Mauerer naar Oostenrijk. C. Weikert naar Duitschland. W. A. Kuijsten naar Ginneken. Th. J. M. v. Engelen naar Waalwijk. H. J. Boons naar Raams- donk. Ingekomen: A. C. Krol en gezin van Waalwijk. J. A. C. v. d. Broek van Tilburg. Th. Kuijten van Tilburg. M. Meszaros van Groesbeek. G. J. v. Tilborg van Til burg. A. Simons van Duitschland. SPRANG. Predikbeurten Zondag 10 De cember 1939: Ned. Herv. Kerk. v.m. 9.30 uur lees- dienst; nam. 2 uur Ds. T. J. de Heer van Babiloniënbroek. Geref. Kerk. v.m. 9.30 uur en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. Aan het Hulppostkantoor alhier werd gedurende de maand November 1939 voor de Rijkspostspaarbank ingelegd 2772.33 en terugbetaald 4288.74. CAPELLE. Gedurende de maand November 1939 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capellc ingevolge den Vleeschkeuringsdienst aangegeven: 17 runderen. 61 varkens en 1 schaap. Niet 5 December, zooals het be kende St. Nicolaasversje zegt, doch 6 December was dit jaar voor de leer lingen der O. L. school in de Kom de „blijde" dag. Immers des namiddags 2 uur arriveerde St. Nicolaas, verge zeld van zijn knecht, dien dag per auto aan de Kom der gemeente, waar vele kleinen en tal van ouderen aanwezig waren om hem te verwelkomen. Na een korte rondrit begaven de Sint en zijn knecht zich naar het gymnastiek lokaal der school, waar inmiddels de leerlingen hun plaats enhadden in genomen en de beide met spanning verwachte gasten met een welkomst lied begroetten. Het hoofd der school, de heer E. Colet, heette den Sint en Piet harte lijk welkom en bracht hen namens kinderen en ouders dank voor hun komst ter plaatse. Hierna onderhield St. Nicolaas zich persoonlijk met en kele der kinderen, waarbij sommigen een woord van lof te hooren kregen en anderen een vermaning meekregen. Ondertusschen werden de kinderen rijkelijk onthaald op versnaperingen, hetgeen afgewisseld werd met het zin gen van St. Nicolaasliedjcs. Het hoog tepunt van den middag was wel het uitreiken der cadeautjes, waarbij ieder kind met een stralend gezicht van dankbaarheid uit de handen van den Sint een geschenk in ontvangst had te nemen. Tot slot sprak het hoofd der school nog een kort afscheidswoord tot St. Nicolaas en Zwarte Piet, waarbij hij hen nogmaals dank bracht voor den gezelligen middag den kinderen be reid, in welk dankwoord spr. ook de ouders en de ingezetenen betrok, die door hun milddadigheid het mede mogelijk gemaakt hadden dit St. Ni- colaasfeest te organiseeren. Voor de Ned. Herv. gemeente hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. A.s. Zondag des morgens half tien en des namidags twee uur hoopt in de Ned. Herv. kerk a.d. Loonschendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Het vergaan van eTajandoen Het vrachtschip Tajandoen van de Stoomvaart-Maatschappij Neder land is in het Kanaal getorpedeerd. Het schip, naar uit Londen wordt gemeld, is zinkende. Op 28 November was de Tajan doen uit Nederland vertrokken en op 4 December uit Antwerpen. Donderdagochtend om half elf pas seerde het schip Fungeness. Met inbegrip van de passagiers (veertien, onder wieeenige kinderen) waren 68 personen aan boord. Ge zagvoerder van het schip is de heer Roeterink. Wij vernemen nader, dat het Belgische s.s. Louis Sheid zich in het Kanaal in de nabijheid van de Tajandcen bevindt en reeds een sloep met overlevenden aan boord heeft genomen. Het schip is op weg gegaan naar een tweede sloep van de Tajandoen, welke in de nabijheid op zee drijft. Te Londen is bericht ontvangen, dat in de sloep, die in het Kanaal is opgepikt, zes passagiers en acht en twintig leden van de bemanning van de Tajandoen waren, die dus allen in veiligheid zijn. Zij waren opgepikt door een Italiaansch schip, dat hen aan boord nam en de ge redden vervolgens overgaf aan het Belgische stoomschip Louis Sheid. Gistermiddag om 3 uur is bij de Stoomvaart Mij. Nederland een telegram binnen gekomen, dat de gezagvoerder Roeterink van het Belgische schip Louis Theid, via Landsend radio naar Amsterdam had gezonden. In dit telegram berichtte de kapitein, dat deTajan- doen is verloren gegaan, na een hevige explosie en dat het schip ih 25 minuten op 30 mijl ten Noorden van Quessant is gezonken. Alle passagiers, zoo meldde de kapitein, werden geredzes leden van de bemanning worden vermist. De vermisten zijn de tweede machinist K. P. Bakker uit A'dam, de vierde machinist P. Vergunst uit Leiden, de matroos G. Bijlsma Szn uit Ballum (Ameland), de licht matroos J. Stoker Wzn. uit IJmui- den, de lichtn atroos G. H. Schots uit Amersfoort en de tweede hand langer W. Visschers uit Diepenveen (Overijsel). Men meldde nog dat 't Belgische schip, de Louis Sheid, de geredden waarschijnlijk te Weymouth aan land zou brengen. De maatschappij Nederland heeft haar agent aldaar opdracht gegeven alle zorgen aan passagiers en bemanning te bede den. De torpedeering van de Sliedrecht De Nederlandsche heeft bij de Duitsche regee ring stappen gedaan. De regeeringspersdienst meldt Nadat de scheepsverklaring van de overlevenden van het motor tankschip Sliedrecht nopens de torpedeering van het vaartuig was ontvangen en was komen vast te staan, dat de torpedeering door een Duitsche duikboot is geschied, heeft de regeering Donderdag de noodige stappen gedaan bij de Duitsche regeering. Da nieuwe Staatsleening Binnenkort te verwachten Er loopen op het oogenblik ge ruchten, dat de regeering eerlang zal gebruik maken van de haar verleende machtiging tot het aan gaan van een nieuwe leening. Leege sloep van „Sliedrecht*' aangespoeld. Bij de reederij Phs. van Ommeren te Botterdam is bericht ontvangen dat op de Westkust van een der Hebriden.eilanden, voorde kust van Schotland, de tweede reddingboot van het getorpedeerde Nederland- schem.s,»Sliedrecht« is aangespoeld. Er bevond zich geen uitrusting meer in de sloep, noch eenige andere aanduiding, die zekerheid kan geven omtrent liet lot der vermisten. De mogelijkheid wordt dan ook nog steeds niet uitgesloten geacht, dat zij door een passeerend schip zouden zijn opgenomen. Vrachtauto verongelukt bij Deil (Geld.) Drie dooden. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een groote vrachtauto geladen met fruit, bij Deil (Geld.) in een sloot gereden. Drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Het ongeluk is geschied op het Kruis punt van de nieuwe verkeerswegen Gorinchem Meteren en Vianen Zallbommel. De slachtoffers zijn Z. de Bruin, N. W. de Wit en W. Heykoop, alle drie uit 's Gravenhage. Laatstge noemde was een militair, die voor zijn genoegen was meegereden. Het gezelschap kwam van de fruitveiling te Geldermalsen en reed op den rijksweg 's Hertogenbosch Utrecht. Het miste hevig en daar door was het uitzicht ter plaatse zeer belemmerd. De chauffeur is hierdoor dan ook naar alle waar schijnlijkheid misleid. Door een wit verkeersbek aan den verkeerden kant te passeeren is de auto van den weg geraakt en met volle vaart de sloot ingereden, Door het gewicht van de kisten, die naar voren schoven werd de cabine ingedrukt. Twee der inzi'- tenden moeten op slag zijn gedood. De derde werd ernstig gewond en in bewusteloozen toestand uit de cabine gehaald. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is hij overleden. De lijken zijn naar het gasthuis te Zaltbommel vervoerd. Spoedig waren de burgemeester van Deil, mr. W. M. Kolff en rijks- en gemeente-veldwachters op de plaats van het ongeluk aanwezig, alsmede eenige geneesheeren. Met behulp van een takelwagen is de vrrebtauto nog in den loop van den nacht gelicht en naar een garage te Gorinchem vervoerd. TWEE VRACHTAUTO'S DOOR SNELTREIN GEGREPEN. Gisterochtend is aan het Oppel te Amersfoort een ernstig ongeluk ge beurd. Aan weerszijden van de Eem bevindt zich ter plaatse een overweg. Beide spoorwegovergangen worden door één beambte bediend. Doordat de boom niet tijdig gesloten was, is op elk van beide overwegen een vrachtauto ge grepen door den sneltrein naar Ensche dé. die om 9 uur 59 uit Amersfoort ver trok. De eene wagen werd ernstig bescha digd. doch de beide inzittenden, de ex pediteurs B. uit Amersfoort, vader en zoon, kwamen er zonder letsel af. De andere auto daarentegen werd geheel versplinterd en kwam in de Eem te recht. Een der inzittenden, wiens iden titeit nog niet bekend is, trachtte onder de spoorbrug door naar den wal te zwemmen. Toen men hem op het droge had, bleken de levensgeesten te zijn ge weken. Men weet niet hoeveel menschen in den wagen zaten. Politie, militairen en DAMMEN. W. D. V. A.s. Dinsdag half 8 zal in café rest. De Molenvliet alhier de onderlinge com petitie der eerste groep aanvangen en voor de 2e groep worden voortgezet met de navolgende partijen. Groep I. Wit Zwart W. KraalA. v. Engelen. A. v. d. GouwH. C. v. d. Hammen. Fr. v. MunsterA. W. Witteveen. Fr. te VrüchteC. de Jong. A. HollemansFl. Hollemans. Fr. de Gouw I, vrij. Groep II. Wit Zwart II. v. GelderA. Mulders. W. H. DamenA. Pijnenburg. A. C. DamenJ. v. d. Velden. Jac. v. HilstJ. v. d. Gouw. Fr. v. d. Gouw IIFr. Schuurmans. C. SastraJ. Hollemans. en u zult '8 morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen hm de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7