Mijnhardtjes De Geheime Ingang BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON SPORT. Binnenkort Herkeuring. Van buitengewoon dienst plichtigen. In verband met de mededeeling van den minister van Defensie over het oproepen van buitengewoon dienstplichtigen, zal binnenkort be gonnen worden met de herkeuring van degenen, die als buitengewoon dienstplichtigen voor opkomst in aanmerking komen. Dit ligt geheel in de lijn der voor schriften. Bij de keuring van iedere lichting immers ontstaat natuurlij, ker wijs een groep, die onvoorwaar delijk wordt goedgekeurd en een groep, die wordt afgekeurd. Deze afkenring kan zijn voorwaardelijk of algeaeel. Bovendien ontstaat er een groep, die hoewel goedgekeurd, niet tot de gewone dienstplichtigen wordt gerekend, omdat de betrok kenen ófwel vrijloten, ófwel worden vrijgesteld wegens broederdienst, het uitoefenen van een geestelijk ambt e.d. Tenslotte bestaat er nog een categorie van hen, die wegens het bedrijven van delicten niet voor den dienst in aanmei king mogen komen. Deze laatsten nu, te zamen met de onvoorwaardelijkafgekeurden vallen buiten de groep van buitengewoon dienstplichtigen. Derhalve zullen zij die zijn vrij geloot, alsmede zij, die zijn vrijge steld en ten slotte zij die voorwaar delijk zijn afgekeurd, als behoorend tot de categoriebuitengewoondienst- plichtigen, binnenkort aan een her keuring worden onderworpen. Van zelfsprekend geldt dit alleen voor de jongste lichtingen, zooals de minister van Defensie heeft aange kondigd. Hoeveel lichtingen dit zullen zijn,is thans nog niet bekend. Beperkte reisgelegenheid tijdens de Feestdagen. Wegens de militaire verloven. Naar de N.R.C. verneemt zullen op den avond ven den 2en Kerstdag en op Nieuwjaarsavond zooveel mi litairen van de treinen gebruik maken, dat een deel van het bur gerlijk verkeer die avonden na 7 uur niet zal kunnen rekenen op vervoer- gelegenheid. Door de speciale verlofregeling voor militairen zal op beide avonden nl. een meer dan verdubbeld con tingent militairen van de treinen gebruik maken. Bovendien is nog steeds een deel van het materieel der Spoorwegen door de militaire autoriteiten ge blokkeerd, met het oog op bijzondere omstandigheden, zoodat niet zooveel extra treinen kunnen worden inge legd als in normale jaren. Geringer stijging van prijzen in groothandel. Het door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde indexcijfer van Nederlandsche groot, handelsprijzen vertoontin November vergeleken met October 11. een stij ging van 3.50°/0 tot 83.6 Deze stijging is belangrijk minder dan in de twee voorafgaande oorlogs maanden. In September was bet indexcijfer 7 4 pCt.hooger en in Oct. 7.2°/0 dan in de voorafgaandemaand. In totaal is het cijfer van 1 September tot 1 December 18.6°/0 gestegen. Familindrama te Rotterdam. Een architect doodde zijn ecbtgeuoote met 'n pistool schot en poogde daarop te. vergeefs zelmoord te plegen. Maandagmiddag heeft zich in een woning aan de Voorschoterlaan te Rotterdam eendroevig familiedrama afgespeeld. De 57-jarige architect VV. M. heeft, nadat hij en zijn echt- genoote overeengekomen waren,dat zij uit het leven zouden scheiden, met een pistoolschot zijn vrouw gedood en direct daarop getracht zelfmoord te plegen, hetgeen mis lukte, omdat het pistool weigerde. De politie werd van het gebeurde in kennis gesteld door den huisdokter van de familie M., waarop de man in de woning is gearresteerd en ver volgens naar het politiebureau in de Meermanstraat is gebracht. Het stoffelijk overschot van mevr. M.is naar het St. Franciscusgasthuis ge bracht. 't Drama is Maandagmiddag tusschen twee uur en half drie gebeurd. Mevr. M. heeft den huisdokter opgebeld en hem gevraagd na zijn spreekuur te willen komen. Wat later belde mevrouw M. den dokter opnieuw op om bem te vragen zijn bezoek een half uur uit te stellen. Op de vraag van den dokter wie er ziek was, kreeg hij een ontwijkend antwoord waaraan werd toegevoegd dat hij vast en zeker even moest langs komen. Toen de dokter kwam, werd hij opengedaan door den heer M. en vernam hij wat er geschied was. De dokter waarschuwde hierop direct de politie. Uit de verklaringen van den ge arresteerde en ook uit gevonden bescheiden en brieven is gebleken, dat het echtpaar, mede onder den druk van financieele moeilijkheden besloten hadden afscheid van het leven te nemen. Zij waarschuwden den dokter, omdat er nog drie kin deren thuis zijn en zij wilden voor komen, dat deze bij hun terugkomst uit school de ontstellende ontdek king zouden doen. Het echtpaar M. wilde dus. dat de dokter maatregelen zou nemen, om de kinderen op te wachten en de familie te waarschu wen. In de slaapkamer heeft zich het drama voltrokken, waarbij 't pistool bij de eerste poging reeds weigerde. Toen werd de dokter voor de tweede maal opgebeld, om hem te vragen zijn bezoek een half uur uit te stellen. De heer M. heeft 't pistool weten te herstellen en loste er het schot mee, dat zijn vrouw doodde. Hierop weigerde het weer, toen hij zichzelf het leven wilde benemen en hij slaagde er niet in het vuur wapen opnieuw schietvaardig te maken. Uit de gevonden brieven blijkt, dat de beide echtgenooten inderdaad in overeenstemming hebben gehan deld beiden hebben zij in deze brieven afscheid genomen van de kinderen. Ongeluk onder Berkel-Enschot. Jongetje overreden en gedood Gistermiddag circa half vijf is op den rijksweg Tilburg-'s Hertogen bosch, onder Berkel-Enschot, een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 21/,-jarig jongetje F. de Bakker, stak plotseling den weg over, op het oogenblik dat een tankauto uit Tilburg met een groote snelheid naderde. Het kind werd gegrepen en was op slag dood. Vliegtuigongeluk in Italië eischt veertien dooden. Bij Lucques heeft zich een ernstig vliegongeluk voorgedaan,waarbij 14 personen om het leven zijn gekomen. Drie bombardementsvliegtuigen, welke van Milaan op weg waren naar Rome, zijn in de buurt van Lucques verongelukt. Van de in het geheel 18 personen tellende bemanningen der vliegtuigen konden 5 met hun valscherm behouden dalen. De 13 anderen werden op slag gedood. De oorzaken van het on geluk zijn niet bekend Een der vliegtuigen heeft in zijn val een boer gedood. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 21) Wil je de lamp hebben? vroeg lady Anne. Neen, dank u, klonk het be scheid. Ik ken het huis nog op mijn duimpje en bovendien schijnt de maan haast door ieder venster waar ik langs kom. Hoe zie ik er uit, Anne? wilde kolonel Blount weten. Jij schijnt er veel beter afgeko men te zijn dan Richard; maar we zullen in je kamer gaan waar een sterker licht is dan deze kleine lamp. Lady Anne en de kolonel gingen de gang verder door en Richard keerde zich om en liep met luchtige spron gen de trap op. Hij maakte zoo'n haast dat hij bijna iemand onderste boven liep, die dicht bij het bovenein de van de trap stond. De persoon deed een stap achteruit en hij zag dat het Margaret was. Verrast noemde hij haar naam. Ja, ik ben het, antwoordde zij. Ik hen tot hiertoe met lady Anne mee- geloopen, maar ik ben niet naar be neden gegaan. Wel, riep hij opgewekt uit, we hebben onze expeditie voor niets on dernomen. Er was inderdaad iemand in den taxistuin, dus miss van Loo heeft zich geen loos alarm te verwij ten, maar hij was ons te slim af en ontsnapte. Hij ving een flauwen zucht van ver lichting op, een zucht welken Marga ret niet kon binnenhouden en hij merkte dat haar ademhaling zwaar ging. Het portaal dat van de trap naai de groote galerij leidde, was hoog en smal en werd verlicht door drie, hoo- ge, diep in den muur uitgebouwde ra men. Margaret stapte in de eerste nis alsof zij hem ruimte wilde laten om voorbij te gaan. Maar Richard ver volgde zijn weg niet. Hij stapte ach ter haar aan en toen het maanlicht op zijn knap, gebruind gezicht viel, uitte Margaret een lichten kreet en keek rond alsof ze naar een middel zocht om hem te ontsnappen. Doch de raamopening hield haar gevangen en zijn lange gestalte versperde den eenigen uitweg. Margaret, lievelingbegon Richard. Neen, neen, riep zij smeekend, dat niet Dick, dat niet. Onwillekeurig ontviel haar de oude naam en geen van tweeën viel het op. Dat niet? herhaalde Richard. Be doel je Margaret, dat ik niet zeggen mag dat ik van je houd? Neen; dat moet je niet zeggen. En ik moet er niet naar luisteren, kwam het opgewonden over haar lip pen. Toe, ga heen, ik kan je niet aan- hooren. Waarom niet? klonk het vol tee- derheid. Waarom mag ik niet zeggen dat ik van je houd, Margaret; dat-ik altijd van je gehouden heb? Margarets adem kwam hijgend. Zij leed onbeschrijfelijk. Nu waren de netten waarvoor zij zoo gevreesd had, om haar heen geworpen zonder eeni- ge hoop op uitkomst of ontsnapping. De zoetheid van Richards woorden was een namelooze foltering. Ze be woog als in een poging om weg te ko men, docb hij vatte de beweging ver keerd op, als overgave, en trok haar in zijn armen. Zij liet nogmaals een zachten kreet hooren, plaatste .haar handen tegen zijn borst en drong hem weg. Hij deed onmiddellijk een sprong terug en liet haar los. Ernstig keek hij in haar mooi gezicht, dat doods bleek was in het maanlicht. Dan, zei hij zacht, weiger je mij, Margaret. Er is geen hoop voor mij. Je houdt niet van me! O, kwam het met een halfge smoorde stem. Laat mij met rust Ri chard. Dwing mij niet tot antwoorden. Ik kan, ik kan je geen antwoord ge ven. Met geweldige inspanning be- heerschtc Richard zich. Mijn lieve Margaret, zei hij, lang zaam en kalm, vergeet alles wat ik de laatste minuten tegen je gezegd heb. Ik heb een fout begaan. Je zach te hart schrikt er voor af een ouden kameraad botweg af te wijzen; een kameraad waaraan je met alle ban den gebonden bent, behalve de laatste en sterkste. Wil je me de positie te ruggeven, die ik vijf minuten geleden innam? Zeker, zeker wil ik dat, ant woordde Margaret gretig. Dat is dan afgesproken, ver volgde hij, en we zijn weer opnieuw de goede trouwe vrienden die we al tijd zijn geweest. Vergeet alsjeblieft dat ik ooit iets anders gedroomd heb, Margaret! Maar nu een andere vraag. Ie er niet iets waarmee ik je kan hel pen? Zij sloeg haar glinsterende oogen op, waarin de tranen nu snel opwel den, en keek hem aan met een onuit sprekelijk smartelijken blik. Neen, zei ze met een stem die nauwelijks boven gefluister uitkwam. Je kunt mij niet helpen, Richard. Laat mij het probeeren, pleitte hij. Je zegt niet dat er niets is \saar voor je hulp noodig hebt. Ik smeek jc, laat het mij probeeren, Margaret. .Ie kent mij van jongsaf. Ik zal mijn uiterste best doen om je niet teleur te stellen, als je me de kans wilt ge ven om je te helpen. O, Richard, klonk het in een zucht; ik weet zeker dat je me nooit teleur zou stellen, maar hiermee kun je me werkelijk niet helpen; niemand kan dat. Wil je me dan niet vertellen wat het is? drong hij aan. Ik zou het je dadelijk vertellen, was het antwoord, als het ook maar het minste doel had, maar er is niets aan te doen, heusch niet. Er was zoo'n wanhopige klgnk in haar stem, dat het Richard ondrage lijke pijn deed. De gedachte kwam bij hem op om haar te vragen of het ge heimzinnige iets te maken had met haar ellende, maar hij liet dit voor nemen direct weer varen. Nooit zou hij haar vertrouwen forceeren. Ze moest het vrijwillig geven of niet. Plotseling hoorden zij heneden stemmen. Het waren de kolonel en zijn vrouw. Wij zullen dezen kant opgaan, Frank, zei lady Anne. Zij komen naar boven, waar schuwde Margaret. Toe, ga nu. Ze hief haar hand op, in een smee kend gebaar. Richard greep die hand, bracht ze aan zijn lippen en kuste die. Daarop liep hij met zachte schreden de gang af en werd in de schemering van de galerij opgenomen. Toen hij verdwenen was, bracht Margaret de hand die hij gekust had, naar haar mond en hartstochtelijk drukte zij haar lippen tegen de plaats, waar de zijne een oogenblik van te voren wa ren geweest. Toen het licht van de lamp op de trap zichtbaar werd, gleed zij geluidloos naar voren en slipte in haar eigen kamer, waarvan de deur zich bijna reebt tegenover de venster nis bevond. XVIII. Dien nacht zat Richard bij den haard in zijn kamer en peinsde uren lang over zijn ongelukkige bekentenis. Er was bitter weinig om hem te troos ten, maar één omstandigheid was ei waaruit hij althans eenige troost kon putten en die overdacht hij steeds weer opnieuw. Ze heeft niet absoluut gezegd dat ik onmogelijk ben in haar oogen, hield hij zich voor. Zij zei dat zij niet naar mij kon luisteren, mij geen ant woord kon geven. Maar een positief „ja" of „neen" heb ik niet te hooren gekregen ten slotte. Hoe kon hij ook weten, hoe kon hij ook droomen, dat de ontwikkeling van het mysterie al zijn hopen en verwach tingen totaal den bodem zou inslaan? Telkens weer werden Richard Vil- liers' gedachten getrokken naar de vreemde gebeurtenissen van de laat ste dagen, beginnende met de geschie- denis die Walford in de rookkamer verteld had. Zou die man met den haard, door een combinatie van onge looflijke brutaliteit er in geslaagd zijn het huis binnen te komen en zou het verhaal daarin zijn oorsprong hebben.' vroeg Richard zich af. Maar er werd toen bij verteld dat hij in deze kamer was! Om daar te komen had hij ka mers, halls en galerijen moeten pas- sceren, waar hij door minstens een dozijn menschen had kunnen worden gezien. Wacht eens; hij vergat het ge heime paneelMaar hoe kon hij bij mogelijkheid daarvan iets weten? De echte xijn niet rond, maar hartvormig. HOLLAND—BELG IE. I)e eerste interlandwelstrijd in dit sei zoen wordt morgen gespeeld in het tee- ken van het K.N.V.B.-jubileum, doch ook den internationalen toestand zal niet na laten zijn stempel te drukken op deze ontmoeting. Twee neutrale landen ont moeten elkaar morgen in Rotterdam en zullen op vredelievende manier elkaar bekampen. Negentig minuten lang zullen 2 maal 11 jongens zwoegen en tobben voor hun nationale eer op voetbalgebied, doch even hartelijk zal de verliezer den winnaar de hand drukken en felicitee- ren. De traditioneele kamp wordt morgen in het Feyenoord-stadion gespeeld en wanneer we de kansen op de overwin ning zoo goed en zoo kwaad als dat gaat, willen afwegen, zullen we allereerst de elftallen aan een nadere bespreking moe ten onderwerpen. De opstelling is als volgt: Holland. Michel Wilders Caldenhoven B. Pauwe Stam, Paules Drager, Lenstra, Vente, Smit, De Harder O Buyle, Braine, v. Craen, Voorhoof, Fievez Henry Gommers v. Kerkhoven v.' Galenbergh Paverick de Raedt België. Beide elftallen toonen ons nieuwe ge zichten, terwijl oude bekende namen niet meer te lezen zijn. Overigens zijn er bij ons nationale team maar twee depu- tanten en een daarvan is keeper Michel. We hebben van deze star aan het voet bal-firmament nog weinig gehoord, maar we hopen van harte dat hij een echte star wordt. Tot opvolger van den populairen An- Het bombardement van Helsinki. De verwoeste Mikael Agricola kerk, na het luchtbombardement der Russen. driesen, die onze nationale voetbal zoo vele jaren heeft gediend is door de keu ze-commissie benoemd de jonge Paules, en het moet gezegd worden, dat velen er zeer benieuwd naar zijn, wat hij er van terecht brengt. Laten we hopen, dat hij de voetsporen van zijn voorganger zal drukken. Overigens zijn er geen wijzigingen in de opstelling gekomen en als de beide nieuwelingen voldoen, zien wij met ver trouwen den uitslag tegemoet. Het elftal van de Roode Duivels is echter ook lang niet voor de poes en vooral de voorhoede is gevaarlijk. De verdediging maakt eveneens een solieden indruk, zoodat een felle, spannende strijd is te verwachten. Wij hebben evenwel vertrouwen in on ze jongens. I. V. C. B. Eerste klasse. S.V.D.Kolping. Schijn delBrabantia. Best VooruitS.V.B. Kolping heeft morgen een zware dob ber aan S.V.D. en wij loopen op den uit slag liever niet vooruit. Ook den wedstrijd SchijndelBrabantia valt niet bijster veel te zeggen, maar toch lijkt ons dat de gastheeren de beste papieren heb ben. Best Vooruit mag zich gelukkig prij zen, als het één van de twee puntjes in de wacht kan sleepen. DISTRICT DEN BOSCH. Uitslagen van Zondag j.l.: Eerste klasse. NieuwkuijkR.K.S.V.A. gestaakt 21 VFCODI 7—0 MaliskampVlijm. Boys 2 23 Nooit GedachtZwaluw 2 30 Tweede klasse. Conóordia Vooruit 2Elshout 24 HelvoirtHaarsteeg 41 Overzicht. Eerste klasse. Nooit Gedacht versloeg de Zwaluw reserves met 30 en bleef daarmede on geslagen aan de leiding. VFC maakte ODI 2 met 70 in en behield daarloor de tweede plaats. Nieuwkuijk ontving R.K.S.V.A. en met een 21 voorsprong voor de thuisclub werd de wedstrijd ge staakt wegens een misverstand. En zoo, dezen gestaakten welstrijd meetellend, belandde Nieuwkuijk op de derde plaats. De Vlijm. Boys 2 namen de punten met 32 mee bij de veel verzwakte ploeg in Maliskamp. De stand is, omdat de wedstrijd St. Mi- chiels-GestelConcordia werd afgelast wegens 't onder water loopen van het ter rein van eerstgenoemde ploeg, als volgt: Nooit Gedacht 6 6 0 0 12 408 V.F.C. 5 4 1 0 9 23—5 Nieuwkuijk 6 4 0 2 8 1814 R.KK. S.V.A. 6 3 0 3 6 20—15 Vlijm. Bovs 2 6 3 0 3 6 12—15 Zwaluw 2 5 1 2 2 4 10—13 Concordia-V. 4 1 1 2 3 913 Maliskamp 6 1 1 4 3 914 S.M.G. 2 5 0 1 4 1 10—31 ODI 2 3 0 0 3 0 2—15 Tweede klasse. Hier heeft Helvoirt de leiding geno men omdat Haarsteeg Zondag met 41 in Helvoirt verloor. Elshout toonde er beter in te komen, want bij Concordia Vooruit 2 wonnen de Elshoutsche jongens met 42. Een zeer goede prestatie. De wedstrijd DSCSporters 2 werd afge last. De stand is: Helvoirt 5 4 0 1 8 2614 Hintham 4 3 1 0 7 208 Sporters 2 4 3 0 1 6 2010 Haarsteeg 6 3 0 3 6 2425 Elshout 5 113 3 1427 Concordia 2 5 1 0 4 2 1423 Zondag is het de tweede Zondag van de maand en wordt er dus niet gevoet bald. {Te laai ontvangen voor 't vorig nummer)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8