De Geheime Ingang FEUILLETON NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DUSSEN. Vier grientwerkers uit Raamsdonksveer verdronken SPRAf'SGAPELLE. HEUSDEN VLIJMEN. werking te verleenen aan het verzoek van het bestuur der N. H. scholen in de gemeente, tot beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de aan schaffing van leermiddelen ten behoe ve van het U.L.O. onderwijs. Het han delt hier over een bedrag van 74.70. De vergoeding, bedoeld in art. 101 der L.O.-wet 1920 voor de bijzondere scholen over 1937 wordt vastgesteld op 6.16 voor R'veer en 6.06 voor R'dorp, en 11.55 voor de Ulo school. Van de eerste twee was begroot 6.07 en voor de Ulo 11.28. De vergoeding bedoeld in het boven staande voor 1938 wordt vastgesteld, terwijl de gemeente-begrooting 1940 en de rekeningen van den dienst 1938 van de gemeente, bedrijven en Burgerlijk Armbestuur in banden der reeds ge noemde commissie worden gesteld. Z.h.st. wordt aangenomen om voor het jaar 1940—'41 wederom 75 opcen ten te heffen op de hoofdsom der ge meente fondsbelasting Het aantal opcenten op de personeele belasting voor den zelfden tijd wordt z.h.st. bepaald op 200. Een voorstel tot het opnieuw vast stellen der verordening op de heffing van rioolbelasting A gaat onder den hamer door, evenals een ontwerp-be- sluit tot wijziging der begrooting 1939 van het Burgerlijk Armbestuur, welke wijzigingen voornamelijk handelen over de drainage. Bij de rondvraag verzoekt de heer Lankhuijzen om bij de begrooting reke ning te houden met de verbetering van den Nieuwen Weg in het dorp. De Voorzitter vreest echter, dat er in 1940 geen gelegenheid zal bestaan tot reconstructie. Misschien in 41. De heer Lankhuijzen zegt dat het fietspad bijzonder slecht is en bij avond zelfs levensgevaarlijk, waarop de voor zitter antwoordt, dat de gewone onder houdswerkzaamheden zullen worden uitgevoerd. Roeiboot aangevaren door motorboot. Slechts een der inzittenden kon worden gered Een zeer ernstig ongeluk, dat aan niet minder dan vier perso nen het leven heeft gekost, heeft Maandag in den vroegen ochtend plaats gehad in den Amer onder Drimmelen. Een roeiboot met 5 griendwerkers werd door een mo torboot aangevaren, waardoor vier personen een jammerlijken dood vonden in de golven. Hel is al jaren de gewoonte dat de griendwerkers uit Raamsdonksveer, die het griendhout hakken in den Biesbosch, 's Maandagsmorgens vroeg met een roeibootje naar hun werk roeien, waarvoor zij ongeveer 2 uren noodig hebben. De gehcele week blij ven zij, ten einde met zoo weinig mo gelijk tijdverlies te werken, in Den Biesbosch en eerst 's Zaterdags keeren zij naar hun haard terug. Maandagmorgen rond zes uur ver trokken, na den Zondag in den gezel- ligen huiselijken kring te hebben door gebracht, wederom vijf griendwerkers naar den Biesbosch. Het toeval wilde, dat de boot die zij doorgaans gebrui ken niet ter beschikking was, zoodat zij met een kleiner bootje moesten gaan. Hoewel men gewoonlijk met zeven personen wegvoer, waren het er nu in verband met deze omstandig heid vijf. In den vroegen, kouden, donkeren December-morgen roeiden de mannen op tegen den snellen stroom. Alles ging precies als gewoonlijk. Het was geen kinderwerk een paar uur roeien op deze wilde rivier, maar met een v rooi ij ken kwinkslag vermaakten zij elkaar en vergaten hun vermoeienis. Na ongeveer een uur van ingespan nen arbeid kwamen zij ter hoogte van de Drimmelsche haven en hoe 't zich juist heeft voorgedadan is nog niet be kend. maar plotseling werden zij aan- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch door JOHN FINNEMORE. Nadruk Verboden. 22) De jongeman stond uit zijn stoel op, liep de kamer door en raakte de veer aan. Het paneel vloog open en hij stond enkele oogenhlikken te sta ren in de duisternis van de gang die hier begon. Geprikkeld door nieuws gierigheid stapte hij er in en bevond zich op den verborgen weg, die door den massieven muur liep. Naar zijn voeten kijkend, zag hij iets kleins en wits vlak voor zich liggen, goed zicht baar in het licht dat de kandelaars op zijn toilettafel door het open pa neel wierpen. Hij raapte het op en keek er verbaasd naar. Het was een waslucifer een nieuwe! met een nog heelemaal witten steel en een zwarten kop die er uitzag of die bijna direct na het aanstrijken was uitge blazen of uitgegaan. Wat is dat? dacht Richard in zich zelf. Is hier den laatsten tijd iemand geweest? De lucifer ziet er volkomen nieuw uit! Hij staarde naar het dunne staafje was, dat hij tuschen vinger en duim hield en wenschte dat het kon spre ken en hem vertellen wie het afge streken had en wanneer dat was ge beurd. De mogelijkheid leek niet uit gesloten dat Margaret misschien bij de een of andere gelegenheid uit lou- gevaren door een ongeveer 80 ton metend snelle motorboot van S. v. d. Sluys uit Drimmelen, handelaar in puin. Door de kracht van de botsing werd het bootje gedeeltelijk vernield en schoot met zijn inhoud geheel on der water. Alleen de 57-jarige Hul), van Schijndel is het waarschijnlijk ge lukt op het laatste oogenblik te water te springen. Direct werd vanaf de motorboot al het mogelijke gedaan om de drenke lingen te redden, doch mede door de duisternis én den snellen stroom is dat helaas slechts gedeeltelijk gelukt. Men zette oogenblikkelijk een roei boot uit, wierp reddingsboeien in de rivier en werkte met een bootshaak. De 57-jarige Hub. van Schijndel slaag de erin een bootshaak te grijpen en kon zoo op het droge worden gebracht. Het slachtoffer was echter geheel uit geput, had veel water binnengekregen en was ook licht gewond. De reddingspogingen werden nog ge- ruimen tijd voortgezet, evenwel zonder resultaat. Alleen slaagde men er nog in twee lijken te bergen, n.l. van den 67- jarigen J. v. Delft en den 58-jarigen Ant. van Strien. Het stoffelijk over schot van den 17-jarigen zoon van H. van Schijndel en den 59-jarigen G. v. Seters is nog niet gevonden. Zoodra de burgemeester van Raams- donk, Mr. Th. Heere, kennis kreeg van den ramp, vertrok hij onmiddellijk met zijn motorjacht naar de plaats des onheils waar hij een werkzaam aan deel nam in de bergingsmaatregelen. Zijn chauffeur haalde de familieleden van de slachtoffers, om de lijken te idcntificeeren. Pastoor Bekkers bracht de droeve tijding over aan de nabestaanden. De rijksveldwacht uit Geertruiden- berg onderzoekt de schuldvraag. De roeiboot heeft evenwel, zooals bij griendwerkers gebruikelijk is, zonder licht gevaren, waardoor zij door de motorboot absoluut niet is opgemerkt. De verslagenheid in het rustige Raamsdonksveer is begrijpelijk zeer groot, temeer daar alle slachtoffers zeer goed bekend staan en met uit zondering van den 17-jarigen v. Schijn del. groote gezinnen achter laten. Een wel zeer tragische omstandig heid is nog, dat de 67-jarige .1. van Delft, die thans hierbij om het leven is gekomen, ongeveer 26 jaren geleden onder dezelfde omstandigheden een dergelijk ongeluk heeft meegemaakt. Ook toen was hij met nog drie andere griendwerkers op' weg naar den Bies bosch. Zij hadden hun roeibootje vast gebonden aan de T.H.O.R. en doordat een der touwen brak, schoot t kleine vaartuigje onder z'n grooteren collega. Bij dit ongeVal moest v. Delft zijn zoon en broer aan de golven prijsge ven. Hij zelf en een vierde inzittende konden door de bemanning van de T.H.O.R. en in de nabijheid vertoeven de griendwerkers worden gered. Het signalement van den jongen v. Schijndel en van G. v. Seters is Maan dagavond per politie-radio-omroep verspreid. SPRANG. Maandagavond hield de Christel. Gymnastiekvereeniging ,,Pro Patria van Sptang-Capelle in de zaal van den Chr. Volksbond alhier haar 3e jaar- lijksche algemeene vergadering, die door den voorzitter den heer P. Heur- ter met gebed werd geopend. In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen welkom, in t bijzonder wethouder van Willigenburg. die door zijn aanwezigheid weer het bewijs levert steédls met de vereeniging mee te leven. Spr. wijst op de bijzonder omstandig heden waaronder deze jaarvergadering moet worden gehouden; een 7-tal leden der vereeniging zijn ook onder de wa penen geroepen. Wat betreft de ver eeniging is er stpf' tot dankbaarheid; een jaar heeft de vereeniging weer mo gen arbeiden aap de lichamelijke op voeding der jeugd. Spr. wekt op tot trouw bijwonen der oefeningen, waar na hij tenslotte den leider der vereeni ging, de heer Blom. hartelijk dankt voor wat hij in het afgeloopen jaar voor de vereeniging deed. Na lezing der notulen brengt 'de secretaris der vereeniging de heer L. Kruijff een keurig jaarverslag uit. waar in hij de geschiedenis van „Pro Patria in het afgeloopen jaar de revue liet pas- seeren; het ledental is momenteel 150. Hij bracht ook dank aan de commissie van adviseurs, welke commissie het be stuur met raad en daad heeft bijgestaan. Ds. A. Sirag wepd ook bereid gevon den in deze commissie zitting te nemen. De heer Jac. v. Zeist bracht hierna het finantieele verslag uit, waaruit bleek dat het boekjaar sluit met een ba tig saldo van 58.93. Door dhr. Heij Jr. werd namens de commissie van rapporteurs verslag uit gebracht en de penningmeester onder dank der vergadering decharge ver leend. Bij de bestuursverkiezing werd dhr. van Zeist op voorstel der vergadering bij acclamatie herbenoemd en werd in een bestaande vacature met groote meerderheid van stemmen gekozen dhr. A. v. d. Hoek. Enkele reglementswijzigingen wer den vervolgens vastgesteld, waarmede het zakelijke gedeelte der vergadering ten einde was en werd overgegaan tot het afwerken van een feestprogramma hetwelk een groot aantal muziek- en voordracht-nummers bevatte. Door de Gebrs. Heij werd geopend met enkele nummers mondaccordeonmuziek, waar na dhr. Kruijff enkele voordrachten ten beste gaf, evenals dhr. Bogers. Burgemeester Smit. die intusschen ter vergadering was gekomen, werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten De mandolineclub bestaande uit de dames van Drongelen en van Omme ren hadden dan de aandacht der aan wezigen voor hetgeen zij presteerden, en zoo was men nog eenigen tijd ge zellig bijeen. De medewerking van ge noemde dames en heeren werd zeer op prijs gesteld. Bij de gehouden verkiezing van een lid voor het College van Kerk voogden bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd 't aftredend lid de heer W. Kuis ten herkozen. riep, BuOU) r i|Hi helpen hierbij CAPELLE. Dc lieer J. C. Dekkers heeft wegens gezondheidsredenen bedankt als no tahei der Ned. Herv. gemeente. In tegenwoordigheid van tal van belangstellenden werd het nieuwe ver- eenigingsgebouw achter de Ned. Herv. kerk met een inwijdingsrede van Ds. T. H. Oostenbrug naar aanleiding van Mattheus 6 vs. 10a in gebruik geno men. Na de openingsrede werd het woord gevoerd door den heer A. L. Sneep, president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, burgemeester A. Smit. den architect van het nieuwe gebouw, den heer A. C. Fyan, den heer G. Koe nen, ouderling, namens den kerke- raad der Ned. Herv. gemeente en na-, mens dc Ned. Herv. Zondagschool- vereeniging en de heer G. de Haas uit naam van verschillende vereenigin- gen. welke in het gebouw hun weke- lijksche bijeenkomsten hopen te hou den. Tot ouderling bij de Ned. Herv. kerk zijn herkozen dc heeren G. Koe nen en G. voor de Poorte en tot diake nen de heeren J. de Groot en J. van Pelt. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" houdt a.s. Zaterdag 16 dezer des avonds half acht in haar clublokaal, café Wed. v. d. Haart aan de Nieuwevaart, een algemeene leden vergadering ter bespreking eivrggfcUng van de te houden onderlinge clubtcn- toonstelling. Tot notabel der Ned. Herv. ge meente aan den Loonschendijk is her kozen de heer H. J. van Achterberg. Bij den gemeenteveldwachter Keij- ncmans is aangifte gedaan van hel verliezen van een bankbiljet van 16 in de omgeving van den Labbegatschen dijk of op de Hoogevaart. HANK. De arbeider A. v. Steijn alhier, was een dezer dagen met een hakmes aan het kachelhout hakken. Daarbij vloog een stuk hout in een zijner oogen, dat zoo ernstig werd gewond, dat direct de hulp van Dr. van Vuurc uit Dus- sen, moest worden ingeroepen. Deze oordeelde overbrenging naar het zie. kenhuis noodzakelijk, daar hij voor het behoud van het oog vreesde. Zondagnacht werd door een on bekende met een steen een glasruit ingegooid van de woning bewoond door A. v. d. P. alhier. Aangifte hier van werd gedaan bij den gemeente veldwachter, die een onderzoek 'in stelde. Het is te hopen dat de lafTe dader wordt opgespoord. Burgerlijke stand. Geboren: Gijsbert A., z. van J. J. Bouman en A. Bax. Overleden: Christiaan Timmer mans, echtg. van A. C. de Goeij. 44 j. Donderdagavond om 8 uur zal in Hotel Het Wapen van Amsterdam een ledenvergadering plaats hebben van de afdeeling Heusden y,g.ni.derN,ed. Vereen, voor Luchtbescherming, wel ke vereenigng onlangs is opgericht. O.m. zal worden behandeld dc vast stelling van een afdeclingsreglement. de rekening en verantwoording)'van het .voorloopig gevoerde* financieel beheer en de verkiezing van een af- dcelingsbestuur. Het houwen van een pakhuis en paardenstallen voor den heer H. Mom- merstceg is opgedragen aan P. C. Nijs- sen. aannemer te 's-Hertogenhosch. Onze dorpsgenoot Pater van Kcs- sel, Montfortaan, zal zich naar de Missie in Borneo begeven. Daarom werd Zondag een collecte in de kerk gehouden, waarvan de opbrengst was 263.55. Onze dorpsgenoot N. H. Kuijs is met ingang van .21 December benoemd tot agent van politie te Tilburg. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN".1 'HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGEVING. ter nieuwsgierigheid de gang in was gestapt, den lucifer had aangestoken om rond te kijken, eii hem daarna op den steenen vloer had laten vallen. Hij liep terug in de kamer, ging naar dc toilettafel en nam een van de zware kandelaars met een dikke bran dende kaars erin. Met dat licht keer de hij terug en keek in de geheime gang, maar kon geen ander bewijs vinden dat er iemand geweest was. Het licht van dc kandelaar viel op het ruwe oppervlak van dc groote steenen. waarvan de muur gebouwd was. De buitenzijde van dc steenen die de wanden van de gang vormden, was niet gepleisterd, en de voegen waren slechts ruw aangestreken. Van dat geheime paneel af, daalde de gang langzaam naar beneden. Richard zet te er een paar stappen in. De lucht in de gang was niet voch tig of muf, integendeel, net zoo aan genaam en droog als die in dc kamer, welke hij zoojuist verlaten had. Dat kwam omdat de gang op verschillen de punten geventileerd werd; de Jucht kon toetreden door openingen die ver borgen waren tusschen de ingewik kelde ornamenten boven in de hooge betimmering, terwijl de circulatie on derhouden werd door luchtkokers die in een loozen schoorsteen uitkwamen. Deze laatste was aangebracht in het midden van een blok echte rookgan- gen, zoodat niemand zou merken, dat hij donkerder van kleur was gewor den door rook en roet, en daardoor op de gedachte komen van zijn werkelij ke functie. Inderdaad waren de schuil plaatsen op Springmeads uitgebreider en met meer systeem aangebracht en ingericht, dan gewoonlijk in dergelij ke oude behuizingen het geval was. Dit was vooral te danken aan het feit dat den beroemden priester die zich ten behoeve van zichzelf en zijn vervolgde ambt- en geloofsgenooten op de constructie van zulke verhor- gen verblijfplaatsen had gespeciali seerd, de vrije hand was gelaten. Er was,-tijdens den houw van het kasteel, overleg met hem gepleegd en de plan nen waren uitgewerkt naar zijn idee- en. In oudere huizen, waarvan de mu ren al stonden, was hij genoodzaakt geweest hier en daar. als er gelegen heid toe was, een geheime ruimte te maken, terwijl dc oorspronkelijke bouworde hem vaak had bel et een gang of uitgang aan te brengen. Richard ging langzaam verder tot hij hij een trapje van een dozijn bree- de ondiepe treden kwam; iedere tre de werd gevormd door één enkel steenblok. Tot nu toe had hij rechtop kunnen loopen. maar nu moest hij zich eenigszins bukken, want het dak was nauwelijks één meter, zeventig hoog. p. Hij daalde dc treden af en kon zich toen weer oprichten, daar het dak hierw eer zoo hoog werd als tevoren, zoodat zijn hoofd nog precies vrij was. Nogmaals een paar treden, en dunne lichtstralen vielen over zijn pad. Door een van de hooge vensters van den sa lon scheen de maan recht op een ver siering van appels en peren, die bijna drie meter van den grond in de eiken betimmering gebeeldhouwd was. Het middelpunt van iedere vrucht was hol en liét lucht en zwakke lichtstralen door naar den geheimen weg. Dertig stappen verder stuitte hij op een blinden muur. De gang liep dood, afgesloten door een solied stuk met selwerk. Laat eens kijken; hoe is 't ook weer? flitste het door Richards geest. Er zit een of andere truc. Maar na al die jaren heb ik dat samenstel van kronkels en draaien niet meer zoo precies in het hoofd! Gedurende enkele oogenhlikken pij nigde hij zijn hersens tot hij zich her innerde dat hij stond tegenover een van de sluwste vindingen van den ontwerper van dit labyrinth, om ver volgers van het spoor te brengen. Hij keerde zich om en begon de vier kanten van steen te tellen langs den bovenkant van den muur. Terugloo pend bleef hij bij het twintigste blok aan zijn linkerhand staan en begon de steenen te onderzoeken ter hoogte van zijn knie. Hier ergens moet het zijn, mom pelde hij in zich zelf en onderwijl drukte hij uit alle macht tegen ver schillende van de steenen. Plotseling had hij het juiste te pakken. Het gaf mee onder zijn druk en een stuk met selwerk, dat even solide scheen als de rest van den muur, zwaaide terug en liet dc opening van een gang zien. die een rechten hoek vormde met dengc- ne dien Richard tot nu toe gevolgd had. Hij kon niet nalaten zich er even rekenschap van te geven, hoe eenvou. dig en toch hoe goed doordacht het plan van den priester was. Gesteld dat iemand zoo dicht op dc hielen gezeten werd, dat zijn vervolgers hem door het geheime paneel zagen vluchten, dan moesten die vervolgers toch icdei spoor van hem kwijtraken, als hij de ze kromming bereikte en doorslipte, terwijl de anderen tegen den blinden muur konden brijven staren. Toen Richard de tweede gang in keek, kneep' hij opeens zijn oogen half dicht in gespannen turen. Alweet iets wits, maar nu aanmerkelijk groo- ter dan zooeven, lag een paar meter van hem af en hij stapte er vlug heen. Hij nam het* op en zag dat het een stijf opgerold stuk papier was. Eén einde er van was verbrand en zwart geblakerd, alsof het rolletje als een toorts gebruikt was. Hij liet zich op één knie vallen, zette den kandelaar op den grond en rolde het papier open. Alle menschenstiet hij .uit hier is een bewijs een positief bewijs... XIX. Het papier dat hij in de hand hield, was een breede strook, die van een krant was afgescheurd. Het was groo- tendeels afgebrand; alleen een klein gedeelte was overgebleven, maar de rest was van de allergrootste belceko- nisi Telkens weer herhaalde hij mompe lend wat hij las: „The Daily News; Woensdag 26 October." hoe kwam een fragment van een Londensch dagblad, dat niet meer dan een paar dagen oud was, in deze geheime gang, waarvan zoover hij wist alleen Margaret en hij het bestaan kenden? Het wees onweer legbaar op iemand die eerst kort te voren daar was geweest en aan het verband met den lucifer die juist voor het paneel van zijn kamer lag. kon geen twijfel bestaan. Hel bewijs was. in al zijn eenvoud, eenvoudig overwel digend. Die krant van Woensdagmor gen was geen halve dag eerder te koop geweest dat was een feit. waar geen speld tusschen kon! Dit vereenvoudigt de zaak in ieder geval, redeneerde Richard, met al zijn aandacht naar de reep kranten papier starend. Hier is een stuk van een courant van Woensdag. Dat wil dus zeggen dat hier iemand langs ge komen is, met de krant in zijn zak, er onder het voortgaan stukken heeft af gescheurd en die opgerold en aange stoken heeft om zijn weg of de verbor gen veeren te vinden. De vraag is nu: wie was die geheimzinnige persoon? Ik was het niet, en het is vrijwel ze ker dat Margaret hier niet geweest is met een of andere nieuwsgierige gast, want ze heeft juist nadrukklijk ge zegd, dat het bestaan van de gangen en schuilplaatsen geheim wordt ge houden. Gftf O-- Snel cn goed altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per '.tuk 8 ct. Doos 45 cc. Cachets.genaamd..Mijnhan'tjes 2st. lOct. Doos50ct.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2