Si. Hicolaas voorbij. Kerstmis in't zicht UILEHSPIEGEL Zendt tijdig uwe advertenties. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. GEERTRUIDENBERG. DRUflEN. Maakt daarvoor een goede en doeltreffende reclame in ons blad! Almanak 1940 Prijs f 0.15. De heer J. van Bekhoven, adjunct commies ten kantoren van den ontvanger der registratie alhier is met ingang van 1 Januari 1940 overgeplaatst naar het kantoor van de Inspectie successie te 's Graveu- hage. De heer A v. d Strien uit Raams- donkveer is met ingang van 1 Janua ri 1940 benoemd tot schrijver 2e klasse in vasten dienst ten kantore van den ontvanger de registratie alhier. „Uitbreiding N.V. Lips schroeven- gieterij. Het is amper enkele dagen geleden dat de officieele opening dezer nieuwe industrie alhier heeft plaats gehad of reeds moet men tot ^belangrijke uit breiding der gebouwen overgaan. Bij de onderhandsche aanbesteding werd deze uitbreiding opgedragen aan firma Jos. van Iersel alhier. Drukte in de schoenindustrie. In tegenstelling met enkele andere plaatsen blijft de drukte in de schoen industrie in deze gemeente aanhou dend. Sommige fabrieken zijn zelfs dermate van orders voorzien dat nog twee en meer maanden noodig zijn om het in bestelling zijnde geleverd te krijgen. Dit is te opvallender als men weet dat deze orders vrijwel uit sluitend dames en kinderschoenen betreffen. Filmavond. Gisterenavond werd voor een tlinke belangstelling in de zaal der Meisjes—Congregatie de film »St. Franciscus» vertoond door de Paters Capucijnen. Opdracht. Zondag had om vijf uur in de parochiekerk van St. Lambertusde plechtige aanneming en hernieuwing der opdracht plaats voor de leden der beide congregatiën. De plechtig heid werd geleid docr kapelaan Vogels. Aan de nieuwe leden, 47 in getal, werd de medaille vati het lidmaatschap uitgereikt. Tevens had de huldiging plaats van een viertal jubilarissen waarvan drie diamanten met name: A. van Spijk, F. van Nuenen en Antoon v. d, Zande, terwijl Therus v. d. Zanden in het goud ~as. In de avonduren heerschte groote gezelligheid in de Congregatiezalen. 't Begrafenisfonds. Zondag na de Hoogmis hield het begrafenisfonds haar algemeene jaarvergadering in de zaal der Meisjes Congregatie. Door den secr.- penningmeester werd verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek o.m. dat in 9 over- lijdensgevallen een uitkeering moest worden gedaan. De heer A. Klerks werd als be stuurslid herkozen, terwijl verder ■"tfestotett werd de leden het komende jaar twee maal twee weken vrij te geven van contributie. Gedurende de Zomermaanden zal een leden-vergadering gehouden worden. Smokkelwaar te Raamsdonk C. W. v. S., bakker te Oosterhout, verscheen voor het Gerechtshof te 's Hertogenbosch in hooger beroep van een vonnis van den politie rechter te Breda, waarbij hij ver oordeeld was tot drie weken ge vangenisstraf met verbeurdverkla ring ter zake van vervoer van ongezegeld sigarettenpapier op 7 December '38 te Raamsdonk. Tegen hem werd bevestiging van het vonnis geëischt. Arrest op 15 December a s. Diefachtige dienstbode veroordeeld Ha. Ma. v. d. G., dienstbode te Heusden en sinds eenigen tijd te Rotterdam in betrekking, verscheen voor den Bosschen politierechter, omdat zij op 20 Sept j.l. te's Bosch een bankbiljet van 10 gulden had weggenomen bij Mevr. Labordus bij wie zij toen in dienst was. Deze had vijf malen geld vermist er. ook in den vorigen dienst van verdachte was, naar uit informaties bleek, vaak geld op onverklaarbare wijze zoek geraakt. Verdachte gaf echter slechts het ten laste gelegde geval toe en ontkende luid snikkend, zich nooit andere malen aan diefstal schuldig te hebben gemaakt, het scheen haar dermate aan te grijpen, dat zij zich bijna niet aan den rechter verstaanbaar kon maken, zoo hevig snikte zij. De Officier van Justitie wees er in zijn requisi toir op, dat verdachte al eens eerder veroordeeld is. Hij stelde haar ook aansprakelijk voor de andere vermiste gelden en eischte een maand gevangenisstraf De politierechter heeft het meisje veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met drie jaren proeftijd en streng toezicht der Reclasseeringafdeeling Rotterdam gedurende dien proeftijd. Kantongerecht 's-Hertogenbosch. Uitspraken. De kantonrechter wees o.m. de navol gende vonnissen: M. K., Sprang-Capelle, jachtwet, 10 boete. A. S., Drunen, jachtwet, 6 boete. M. v. 1)., Heusden, rijtijdenwet 3 boete. J. V., Kaatsheuvel, rijtijdenwet, 4 boete. K. v. T., Wijk en Aalburg, vleeschkeu- ringswet, 15 en 10 boete. J. v. Heusden, vleeschkeuringswet, 0 boete. G. de Poederoyen, vleeschkeurings wet, 15 boete. N. de V., Loon op Zand, loopen op ver boden grond, 10 boete. A. v. H., Waalwijk, ondeugdelijk stuur Toen Japan in het midden der vorige eeuw begón met den opbouw zyner marine, heeft Koning Willem III een der bodems van de Nederlandsche vloot, de „Soembing", een raderboot met hulpstoomvermogen en voor dien tfid een ontzagafdwingend oorlogsschip met zijn slechts twee groote stukken geschut, aan den voor- en achtersteven opgesteld, aan den keizer van het land van de Rijzende Zon, ter geschenke aangeboden. Dit geschenk werd door den Mikado met zeer veel erkentelijkheid aan vaard. Onlangs is echter langs diplomatieken weg het verzoek uit Japan gekomen, om teekeningen van de „Soembing" te zenden, om aan de hand hiervan een model te vervaardigen. Het hoffelijke antwoord van onze regeering is geweest, dat zij de werf Wilton-rFeyenoord van de Mij. „Wilton" waren de machines van de ^Soembing" afkomstig opgedragen heeft twee modellen van dit schip te vervaardigen, waarvan zij de teekeningen nog in haar archieven had. Een dezer modellen, vervaardigd door den bekenden scheepsmodelbou wer Werumeus Buning uit Hengelo, heeft de Nederlandsche regeering aan die van Japan ten geschenke aangeboden, terwfil het tweede model zich be vindt in het scheepvaartmuseum te Amsterlam. Het tweede model van de „Soembing". toestel, 12,50 boclc. A. de, Waalwijk, arbeidswet, (i x 2 boete. Ca. v. I).. Waspik, arbeidswet, 2 x 2,50 boete. J. P. M.. Wijk eii Aalburg, niet behoor lijk uitwijken, 15 boete. A. V., Veen, rijwiel zonder licht, 2 3 boete. P. v. d. V., Veen, geen voorlicht, 3 boete. H. J. P., Kaatsheuvel, geen achterlicht, 3 boete. G. P. T., Veen, geen rijbewijs, 5 boete. M. A. W., Sprang-Capelle, vee laten grazen op berm, 5 boete. J. C. W., Waalwijk, geen bellen aan gespan, 2 boete. T. S., Andel, te breede lading en geen .spiegel, 2 x 3 boete. E. P., Heesbeen, pp rijwiel paard ge leiden, 3 boete. J. R., Waalwijk, rijwiel onbeheerd, 3 boete. A. v. H., Waalwijk, met rijwiel over voetpad, 4 boete. Zes dooden en zezen gewonden. Ongeluk van Britscbe soldaten in Frankrijk. De correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frank rijk seint, dat vijf Britsche soldaten op slag gedood werden, toen een vrachtauto, waarin seiners van het Britsche expeditielegergezeten waren op een spoorwegovergang dooreen trein werd gegrepen. Een zesde militair stierf latei. Zeven anderen werden ernstig gewond, en men vreest, dat een hunner niet in leven zal blijven. Duitsche ambtenaren neer geschoten. De Duitsche omroep heeft bekend gemaakt, dat tweè Duitsche douane ambtenaren neergeschoten zijn bij de Zuid-Slavisch - Duitsche grens ten Zuiden van Graz. Sportvliegtuig verongelukt in Indië. Het nieuwste sportvliegtuig van de vliegclub te Bandoeng, een Wal raven 4, is afgegleden bij 'n poging om in een linksche bocht het vlieg veld te bereiken. De bestuurder, ir, C. W. A. Oyens, voerde deze ma noeuvre uit toen hij kort na den start opmerkte, dat de motor in toerental verminderde. Het toestel viel een eind van het vliegveld Andir van een hoogte van 70 m. Ir. Oyens, die bedrijfsleider is bij de militaire luchtvaart, kreeg snij- wonden in het gelaat; de andere inzittende, de 18-jarige scholier R. de Groot, is zeer ernstig gewond en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Het toestel is totaal vernield. Dieseltrein op vrachtauto gereden. Twee ernstig gewonden Maandag is een dieseltrein, welke op weg was van Gouda naar Utrecht op den on bewaakten overweg aan den Zwarteweg, op een uit de rich ting Reeuwijk komende vrachtauto gereden. De bestuurder vandeauto de heer Graafland en de mede-in zittende, de heer de Bruyn, beiden uit Berg Ambacht, werden ernstig gewond en moesten naar het van ltersonziekenhuis te Gouda worden vervoerd. Tengevolge van de botsing liep de Dieseltrein, een ledige materiaal- uit de rails. Hierdoor werd het verkeer Gouda Utrecht op het baanvak Gouda—Sudewatergestag neerd. Alle treinen van en naar Utrecht werden over enkel spoor geleid. Een leuk spelletje. Eerst tot honderd tellen en dan is alles weg. Op het Stille strand bij Scheve- ningen ontmoetten twee kameraadjes een paar andere jongens, die hen voorstelden een nieuw spelletje te doen. De twee kameraadjes voelden hier wel wat voor en overeengeko men werd, dat zij het eerst ,,'m zouden zijn". Daartoe werden zij geblinddoekt, waarna hun beenen met een stevig touw aan elkaar werden vastgebonden. De jongens moesten daarna kalm tot honderd tellen. Zij deeden, zooals hun werd gevraagd en telden braaf hard op. Zeven en negentig, acht en negen tig, r.egen en negentig.honderd Foto van het Koopvaardfimotorschip „Immingham", dat nabij Callants- oog op een mijn is geloopen en gezonken. De 9 opvarenden werden gered. riepen zij Iegelijk en vol verwach ting wachtten zij op wat er verder zou gaan gebeuren. Maar er gebeurde niets. Nogmaals riepen zij luid: Ja, honderd! Weer volgde een doodsche stilte. Eindelijk deden de jongens de blinddoek af. Heel in de verte draafden de andere twee in de richting van de bewoonde wereld. Was dat nu een spelletje? dachten de beide achtergeblevenen verbaasd. Maar toen merkte zij, dat van de één het polshorloge en een loupe en van de ander het zakmes en een vulpotlood verdwenen waren. Zij wilden dadelijk de beidebooswichten nazetten Helaas, Hun beenen zaten nog aan elkaar gebonden en toen zij de knoopen eindelijk los hadden gepeuterd, waren de twee vluchte lingen achter de horizon verdwenen. De politie zoekt lien thans. De ééne droeg een blauw geruit pak met rijbroek en een groot mes, de ander had een blauw linnen jasje en een lichte beige broek aan, Boederij afgebrand te Hoogemeden. De kapitale boerderij van P. Bolt te Hoogemeden, gemeente Aduard, is een prooi van de vlammen ge worden. Een aangrenzende schuur werd eveneens door het vuur ver. nield. De brand, welke ontstaan is in de boerderij, nam spoedig een grooten omvang aan. De brandweer uit Aduard bestreed het vuur met alle kracht. Zij kon echter niet verhin deren, dat de geheele boerderij ver loren is gegaan. De schuur kon zij evenmin behouden. Drie en twintig koeien en een paard zijn in de vlammen omgekomen. DE BEKENDE OUDE is weer verschenen. Nuttig en noodig voor eenieder. Verkrijgbaar aan 't Bur. van dit blad. VRIJHEID EN DICTATUUR. IEDER HET ZIJNE. De Sinterklaastijd'is voorbij, dus mag ik het nou wel weer eens 'n oogenblik je over de democratie hebben. De lezer zal het wel eens hebben gemerkt, dat ik een groot voorstander ben van de democratie. Maar met de democraten ben ik het lang niet eens! Ik vind ze sukkelaars, een goedig soort dwa zen. Neen, dan de Nazi's en Fascisten. Dat zijn me mannen naar het hart. Maar nationaal-socialisme en fascisme vind ik afschuwelijk. Misschien vinden sommigen me niet duidelijk in mijn betoog en daarom zal ik mijn bedoeling wat verduidelijken. Een nationaal-socialist is voorstander van de dictatuur. Ik gruw daarvan. Een nationaal-socialist zegt: omdat ik de dictatuut beschouw als 't beste voor de menschheid, duld ik geen propagan da voor de democratie, wanneer ik het nationaal-socialisme de macht bezit. In Duitschland, Italië en Rusland knoopt men degenen op, die front zou den willen maken voor de democratie, ïk vind dat prachtig. Ik bedoel: ik vind die consequentie schitterend, althans logisch. Wat doen de democraten? Die zeg gen: vrijheid. Leve de vrijheid. Ik vind dat aandoenlijk mooi. Maar dat ze de vrijheid ook laten aan degenen, wier streven en doel het is om de vrijheid te vermoorden, dat vind ik, men excu- seere mij, dat vind ik idioot. We kunnen het alle menschen zoo naar den zin maken op de wereld, waarom zouden we het nalaten? Ik zou het zóó geregeld willen zien: vrijheid voor degenen, die anderen hun vrijheid willen laten: en dwang op degenen, die de dictatuur zoo heerlijk vinden. Deswege zou ik aan alle Wijnkoopi- anen en Mussertianen bevolen willen zien: jullie houdt je muisstil en je doet noch zegt iets, wat ons niet past. Als wij ze dat niet zeggen, zullen ze het straks óns vertellen, wanneer Stalin dan wel Hitier den baas geworden zijn. Want daarop zitten die heeren va derlanders toch maar te wachten! Zoo wel de communisten als de nationaal- socialisten weten het drommels goed, dat ons volk nooit uit zichzelf hun ide aalstaat zal aanvaarden. Deze extre misten zijn vóór alles volgelingen van Stalin of Hitier en ze wachten op de goede kans om op order en gezag van den vreemden meester, gesteund door diens geweld, bij ons de macht in han den te nemen. Ze zitten te wachten op een rol als Henlein of Forster te kunnen vervul len, dan wel als Otto Kussinen. Onze communistische en nat.-socia- listische vaderlanders doen intusschen niets anders dan zich rollen en keeren, teneinde steeds gericht te blijven naar de oogen van den meester in het bui tenland. De communisten ten onzent waren anti-Duitsch, toen men dat in Moskou was. Ze werden „democra ten", toen de Russen een soort grond wet uit handen van Stalin ontvingen. Ze verdedigen het Duitsche imperialis me door dun en dik, sedert Moskou overeenkwam met Berlijn om de kleine volkeren van Europa af te slachten. En onze Nazi's? Ze vormen een par tij tegen de regeering. tegen ons volk, vóór Duitschland. Ze verkondi gen dat onze regeering hen niet raken mag, omdat Nederland daarmee zijn neutraliteit in den oorlog zou schenden! De uniformensmokkelarij... Neen, het was niet de N.S.B., die deze organi seerde. Maar de daders waren N.S.B.- ers. De hoofdambtenaren op de Haag- sche departementen, die als landverra ders zijn gearresteerd, hadden uitge sproken N.S.B.-sympathiën: ze waren verheerlijkers van het regime in j Duitschland. Spreek een N.S.B.-er: het is Hitier vóór en na. Bij ons deugt niets, in Duitschland is er niets, wat niet deugen zou. De dictatuurgedachte, communisme, nat.-socialisme, fascisme, ze zijn on- Nederlandsch. De volgelingen zijn het óók. Als men Stalin zijn gang laat gaan en hij krijgt de kans om een door den oorlog ineengestort Duitschland te bolsjewiseeren, dan pas krijgen onze bolsjes hun groote kans. Hun leiders zijn verlangend om de rol van Kussi nen te spelen. En als Duitschland het zou winnen. wel, we weten nu al reeds, welke Nederlandsche graaf dan de Seys In- j quart-partij in 't treurspel van onzen nationalen ondergang op zich wil ne men of wie popelt om een Henlein te zijn in de Lage Landen. Het spel zal gemakkelijk te spelen wezen, want wij, democraten, wij, die de vrijheid zoozeer minnen, dat we as pirant-tirannen ons knechtschap in vrij heid laten voorbereiden, wij zijn ide alistische dwazen. Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Alba nië, Polen, Estland, Letland, Litauen, Finland stuk voor stuk hebben die democratische volkeren hun vrijheid verloren, nadat de knechten der dicta tors hun voorbereidend werk hadden gedaan. Wij roepen „vrijheid", „democratie" óók voor de vervolgers en onder drukkers! Dwazen, die we zijn! Onze beurt zal zoo komen, d.w.z. om onder te gaan met onze vrijheid. Md.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3