Officieele Mededelingen Kersttentoonstelling Plaatselijke Berichten in het K. J. V. huis. Prijsvraag Voor het kind Woensdag 13 December 1939. No. 98 De Echo van het Zuiden Tweede blad der gemeente Waalwijk e.a. BEZOEKT BON „5" GEEFT RECHT OP ÉÉN POND ERWTEN. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 9 December a.s. tot en met Zondag 7 Januari a.s. de met „5' genummerde bon der rijksdistributie kaart recht geeft op het koopen van een half kilogram groene erwten of split- erwten. DISTRIBUTIE VAN SUIKER. Op bon 6 één kilo voor drie weken. De minister van economische zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 Dec. a.s. tot en met Maandag 1 Januari a.s. de met „6" ge nummerde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilo gram suiker. REGELING DER DISTRIBUTIE. De minister van economische zaken deelt mede, dat de opplakvellen met bonnen no. 7 (voor suiker) van 11 t.m. 15 December en opplakvellen met bon nen no. 3 (voor erwten) in de daarop volgende week, derhalve van 18 t.m. 22 December 1939, door detaillisten moeten worden ingeleverd. HERBENOEMINGEN. De heer W. Eibers is herbenoemd tot lid van de bioscoop-commissie. Dr. Kolster is door het gemeente-be stuur ook voor 1940 aangewezen tot het verrichten van de doodenschouw. DE ETALAGE-WEDSTRIJD. Wij hebben indertijd reeds een en ander gezegd naar aanleiding van den Etalage-wedstrijd en tevens beloofd daarop te zullen terugkomen. Over de deelname kan men tevreden zijn, als 50 winkeliers zich spontaan opgeven is dat niet onaardig. Er zijn wel een 150-tal circulaires verspreid, maar daarbij was dan ook alles begre pen, groot en klein, bakkers, slagers, kappers, groentewinkels enz. enz. Over 't geheel had men ook z'n best gedaan met de etalages, dat wijst het rapport der jury uit, dat aan niet min der dan 13 diploma voor gouden me daille (van 4030 punten) kon uitrei ken, terwijl 33 zich de zilveren medail le zagen toegekend (van 3020 pun ten Typisch is het dat bijna alle etala ges het laagste cijfer behaalden voor verlichting" Er werd slechts een 10, een 9 en 9 achten behaald, de rest 7, 6, 5, 4, 3. tot zelfs 2 toe. De winkeliers mogen dus hieraan wel eens goed hun aandacht besteden, het zit hem niet steeds in meer of groo- tere lampen, meer of grooter licht, het zit hem vooral in doelmatige eta lagelampen, die op de juiste plaats en in den juisten stand zijn aan gebracht en waardoor waarschijnlijk minder licht gebruikt wordt dan thans, terwijl een oneindig veel beter effect bereikt wordt. De „smaak" der etalages liet ook nog al eens wat te wenschen over, in elk geval het resultaat van de beoor deeling op dit punt was zeer variee- rend; er kon hier een enkele 9 worden uitgereikt en een enkele 8, maar veelal kwam men al spoedig in lagere regio nen. De „doelmatigheid" behaalde over 't geheel betere cijfers, hoewel talrijken op dat punt nog wel wat mogen leeren en bij hun gezond verstand of bij ande ren te rade mogen gaan. De „algemeene indruk" heeft bij velen heel wat goed gemaakt en de re sultaten van de onpartijdige jury, neer gelegd in een keurig rapport, mogen ons tot verheuging stemmen. Er valt natuurlijk te verbeteren, maar wij zijn op den goeden weg. De etalage-wedstrijd heeft opnieuw bewezen dat een goede etalage met of zonder prijsvraag een groote attractie is. Dit geldt niet alleen tegen St. Nicolaas of Kerstmis, maar steeds. Laat onze winkeliers dat ernstig overwegen. Laten zij bij elke poging om onzen winkelstand naar voren te bren gen, etalage-week, wedstrijd of wat ook, krachtig steunen, daarvoor zoo noodig wat over hebben, moeite en geld. Laten ze allen meedoen, laten ze voor wedstrijden een prijs, een flinke prijs beschikbaar stellen, opdat steeds bewaarheid worde dat Waalwijk is en blijft ook 't Winkelcentrum van de Langstraat en Omgeving. Een woord van dank en lof aan de jury, aan allen die het moeizame en kostbare initiatief van ..Waalwijks Be lang hebben gesteund. En nu krachtig voorwaarts ook in deze richting! De vereeniging Waalwijks Belang heeft nu een ernstig beroep gedaan op de winkeliers, om door hun lidmaat schap 2.de vereeniging te steu nen. Wij vertrouwen dat het succes zal hebben. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Derde lezing Donderdag 14 Decem ber 1939, des avonds te 8 uur precies. Spreker de Weleerw. heer Ds. J. C. Koningsbergen, Pred. der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Onderwerp: De jeugd en het geloofs leven. De lezing wordt gehouden in de kerkzaal. DIPLOMA. Te 's Bosch slaagde voor Steno-ty piste mej. R. v. Gorcum uit Drunen en voor Typiste mej. R. Pulles-Aarts uit Waalwijk. Beiden genoten haar opleiding bij de Eerw. Zusters van het St. Theresia- Gesticht alhier. T.B.C. BRIDGE-WEDSTRIJD. Zaterdagavonn had in Hotel Verwiel de door het T.B.C. Dames-Comité uit geschreven bridge-wedstrijd plaats waarvoor goede belangstelling bestond. Er werd met veel animo aan 8 tafel tjes gespeeld en er heerschte den gc- heelen avond een zeer prettige stem ming. De uitslag was als volgt: le prijs Mej. Ruding de heer W. Pessers, Tilburg. 2e prijs Mevr. Tielen-van Wely Mevr. C. Mincke, Waalwijk. 3e prijs Mevr. H. Hoffmans de heer H. Mincke, Waalwijk. Troostprijs: Mej. Zus van Delft de heer N. Pes sers, Waalwijk. DE OP ZATERDAG 16 EN ZONDAG 17 DEC 'N WAALWIJKSCHE PILOOT. Naar men ons mededeelt heeft de heer Dio Roxs alhier, sergeant-vlieger bij de militaire luchtvaart, thans zijn groot militair brevet behaald. Wij wenschen dezen Waalwijkschen vlieger hiermede van harte proficiat. RIJKSVELDWACHTER L. VAN DE GRIENDT MET PENSIOEN. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de brigadier-titulair der Rijksveldwacht L. van de Griendt alhier den dienst met pensioen verlaten. Op zijn verzoek is hem als zoodanig eervol ontslag tegen dien datum verleend. De heer van de Griendt was eerst Polder-opzichter te Vlijmen, daarna ge meente-veldwachter van Nieuwkuik en werd 1 Mei 1920 benoemd tot rijks veldwachter, welke functie hij dus 20 jaren alhier met ijver en doortas tendheid, vooral juist in 't veld, heeft bekleed. Zooals wij reeds hebben medege deeld is de heer v. d. Griendt benoemd tot wachter van 't Sportpark te Kaats heuvel. KERST-TENTOONSTELLING. Zooals uit de advertentie elders in dit blad blijkt, wordt ook dit jaar weer een tentoonstelling gehouden van de kleeren, die door de meisjes van de Jeugdbeweging, geholpen door de leer lingen van de Huishoudschool, zijn vervaardigd voor de armen. Met veel zorg, maar ook met veel liefde en ple zier zijn deze gemaakt, omdat de meis jes zoo goed beseffen dat ze door dezen arbeid niet alleen zich zelf bekwamen, maar ook de naastenliefde beoefenen, waarin ze als Katholieke Actie-leden zoo graag een voorbeeld willen geven. Inwoners van Waalwijk, toont gij dan ook uw belangstelling voor haar werk en komt Zaterdag of Zondag a.s. een kijkje nemen in het K.J.V.-huis. De entrée is vrij en wanneer gij uw oog hebt laten gaan over wat de nij vere naaisters en breisters voor haar armen evenmensch verrichtten, offert dan uw penningske. Koopt een of an der mooi kleedingstukje in het Ver kooptentje en koopt een lotje op de Poppenkamer met completen uitzet. U hebt dan kans op een prachtig stuk speelgoed voor Uw kinderen. U geeft ons de kans om ook het volgend jaar weer veel misdeelden gelukkig te maken. De heele opbrengst wordt im mers gebruikt voor het aankoopen van benoodigdheden voor het volgend jaar. De tentoonstelling is geopend vanaf Zaterdag 16 December 3 uur en verder i den heelen Zondag na de Hoogmis. VERGADERING NEDERLANDSCHE LEDERFABRIKANTEN. In de Maandagavond te Tilburg ge houden vergadering van de Federatie van Nedcrlandsche Lederfabrikanten, werden langdurige besprekingen ge voerd over de eventueele verlenging van de Ieverings- en betalingscondi ties. Verschillende personen achtten voorts een wijziging van deze condities noodzakelijk. De besprekingen namen zooveel tijd in beslag, dat men besloot om a.s. Maandag wederom te vergaderen en alsdan een besluit te nemen over deze materie. De vergadering van R.K. Lederfabri kanten, die na de hierbovenbedoelde zou worden gehouden, kon wegens 't late uur geen doorgang vinden. DE KANARIE-TENTOONSTEL LING IN CAFÉ VAN DER PLUIM. De zilveren voorzitter gehuldigd. Zaterdag en Zondag had in café v. d. Pluim aan de Wagenstraat alhier de jaarlijksche kanarie - tentoonstelling plaats van de Eerste Waal wij ksche Kanarie - vereeniging. waarvoor een flinke belangstelling bestond. In het intieme achterzaaltje van bedoeld café, was alles dienstbaar gemaakt aan deze expositie en een woord van lof voor de arrangeurs, die deze tentoonstelling zoo keurig hebben ingericht, is hier ze ker op zijn plaats. In intiemen kring riep de heer J. Pij- nenborgh, voorzitter der vereeniging, woonachtig te Tilburg, de aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarbij hij er zijn vreugde over uit sprak dat 't thans de 26e maal was dat de vereeniging haar jaarlijksche tentoonstelling mocht beleven. De vereeniging had dit jaar wederom graag een grootere expositie op touw gezet, doch in verband met de abnormale tijdsomstandigheden heeft het bestuur besloten om het maar bij de gewone jaarlijksche tentoonstelling te laten. Na de prijswinnaars (men zie hiervoor ons nummer van Zaterdag) te hebben gefeliciteerd en een kort pro pagandistisch woord te hebben ge sproken aan het adres van de leden, neemt de secretaris, de heer Brok het woord over en huldigt namens het be stuur en de leden den zilveren voor zitter met dit schoone jubileum. Na een kort historisch overzicht te hebben ge geven van de wederwaardigheden van de kanarie-vereeniging, waarbij hij meerdere malen gelegenheid kreeg de goede eigenschappen en de vereeni- gingsactiviteit van den voorzitter te be lichten, bood hij den jubilaris een fraaie medaille en eenige vogels aan. De voorzitter dankte den heer Brok en de geheele vereeniging voor deze aardige attentie en feliciteerde onder de prijswinnaars vooral den heer G. Brok, die thans voor de eerste keer bovenaan staat. De commissie-leden n.l. de heeren v. Eeten, Maas, de Graaff en Brok dankt hij hartelijk voor het vele werk, dat zij bij deze expositie hebben verzet, terwijl hij ook een oprecht woord van dank spreekt tot den penningmeester der vereeniging, den heer Raaijmakers, die ook vanaf de oprichting veel voor de vereeniging heeft gedaan. Tot slot sprak de heer Hornes na mens de oud-leden eenige woorden van felicitatie en waardeering tot den zil veren jubilaris. VERKOOP. Het heerenhuis naast de R.K. pasto rie te voormalig Baardwijk, sinds men- schenheugenis bewoond door de familie Loeff, is thans aangekocht door het kerkbestuur der St. Clemensparochie. Ouderen van dagen weten nog te vertellen dat dit pand ongeveer 60 jaar geleden het gemeentehuis van Baard wijk en ambtswoning van burgemees ter Hendrik Loeff was. Het was het geboortehuis van enkele prominente figuren uit dit geslacht ont sproten, o.a. van wijlen minister Mr. Jan Loeff, van wijlen den president der rechtbank en vice-president van het hof te 's-Bosch, Mr. P. Loeff en van wijlen den Drunenschen notaris Jos. De laatste jaren werd het huis be woond door mejuffrouw Therèse Loeff, die zich thans definitief in het St. Jozef pension te Veghel heeft gevestigd. Het vertrek van Mej. Th. Loeff uit Baardwijk beteekent in menig opzicht een groot verlies. Vooral de armen en behoeftigen en alle vereenigingen op liefdadig, sociaal of cultureel gebied verliezen in haar een weldoenster op wie nooit tevergeefs een beroep werd gedaan. Wij komen op dit onderwerp a.s. Za terdag uitvoerig terug. TELEPHAAT „BRUNINI". Morgenavond zal blijkens achter staande annonce, de telephaat-hypnoti- seur „Brunini" een gastvoorstelling in Musis-Sacrum geven. Het belooft een sensatie-volle avond te worden, zooals nog nimmer in Waalwijk is geweest. De telepaath zal een sujet onder hypnose brengen, zal hem op het too- neel laten staan en zal zich daarna met 2 personen uit het publiek met een wa gen naar v.m. Baardwijk begeven en van daaruit het sujet verschillende ex perimenten laten verrichten. Om zeven uur zal „Brunini" op de Markt verschijnen: degene die hem her kent ontvangt 25. Het belooft een interessante avond ite worden. BILJARTEN. Keesje de Kuyter. L.l. Vrijdagavond speelde Keesje de Ruyter de 3e avond voor de militairen. Wij schreven in onze vorige editie dat Keesje niet al te goed in vorm was, doch dat dit slechts enkele weken duur de en dat dan bijna ineens de vorm weer terug komt. Welnu, Keesje speel de wel niet in zijn besten vorm, doch de 600 caramboles werden dan toch in 70 beurten gespeeld, met een gemiddelde van 30, hoogste serie 129. Deze week Vrijdagavond speelt Kees je den laatsten avond voor de alhier gestationeerde militairen. Er is voor dezen avond voor een goede partner gezorgd en Keesje zal zijn best doen om dezen avond onvergetelijk te ma ken. De militairen willen dezen avond Keesje voor zijn bereidwilligheid eens extra in de bloemetjes zetten: dus het belooft een mooie avond te worden. BILJART-T OURNOOI „HET BANDSPEL". De Maandagavond gespeelde wed strijd voor het tournooi had den vol genden uitslag: Het BandspelHet Arendje. F. v. HelvoirtJ. Schraven 100— 82 J. v. Helvoirt-C. v. d. Broek 100— 80 J. Willemse—M. Koek 100— 56 L. Moonen—J. Schipper 100— 83 A. v. Oudheusden-C. d. Bever 100— 81 Het Bandspel gem. 4.46, hoogste se rie L. Moonen 22. Het Arendje gem. 3.41, hoogste se rie J. Schippers 25. VERGADERING STATENKRING HEUSDETT. In ons nummer van vorige week Woensdag hebben wij reeds een uit voerig verslag geplaatst van de Zater dag tevoren gehouden vergadering van den Statenkieskring Heusden. Het was ons bekend dat gewoonlijk een com muniqué van deze vergaderingen wordt gezonden, maar aangezien dit Woensdagochtend nog niet in ons be zit was, hebben wij een verslag ge plaatst dat door 't Huisgezin is over genomen. We konden zoo ook de kans ontloo- pen na de anderen te komen en willen in de toekomst gaarne een communi qué afwachten, wanneer alle bladen dat tegelijk, b.v. 'sWoensdagsavonds opnemen; daarentegen kan toch o.i. geen enkel hezwaar zijn. Op dringend verzoek nemen we dan ook dit officieele verslag nogmaals op: De waarn. Voorzitter, de heer Chr. A. J. van Herpt, wees er in zijn openings woord op, dat evenals in het aloude Ro- meinsche rijk de Consul Lucius In- detius, bijgenaamd Cincinnatus vanach ter de ploeg werd weggeroepen om als dictator te fungeeren, ook hfj van achter de ploeg werd geroepen om deze verga dering te leiden, welke gedachte hfj nog verder uitwerkte. Hfj sprak er zijn groote spijt over uit, dat de Voorzitter, Mr. v. d. Heijden ge meend had zich te moeten terugtrekken, ook nadat nog de noodige pogingen wa ren aangewend om hem voor onzen kring te behouden. Hij somde de vele en groote verdiensten op, die deze zich voor den Kring verworven heeft en toonde hij aan de hand daarvan aan, welk een groot verlies de Kring door dit heengaan leed. Hij betoogde verder, dat de Kringverga dering niet zou mogen toestaan, dat ook de Secretaris heenging, zooals hij te ken nen gegeven had en vertrouwde, dat de Vergadering eveneens van oordeel was, dat deze moest blijven werken in en voor onzen Statenkring, waarop applaus volg- de. Ten slotte wees hij nog op de verdien sten van het Bestuurslid Smits, die we gens vertrek uit den Kring zijn be stuursfunctie heeft moeten neerleggen. Hierna werden de notulen der twee vorige vergaderingen voorgelezen en on veranderd vastgesteld. By punt 3 der Agenda Ingekomen Stuk ken ontspon zich een levendige discus sie in verband met de circulaire over de contributieverhooging: de Voorzitter wees erop, welke pogingen het Kringbe- stuur heeft aangewend om deze verhoo ging te voorkomen, en hoe ook de Afge vaardigden uit den Kring 's-Hertogen- bosch ter Partijraadsvergadering zich aldaar hiertegen ook krachtig verzet heb ben, daarbij echter alleen gesteund door de afgevaardigden 'uit den Kring Lim burg. Waar echter dit besluit nu eenmaal ge vallen is, moeten wij ons daarbij neer leggen en ons best doen het gevreesde le denverlies tot een minimum te beperken en te trachten zooveel mogelijk nieuwe leden bij te winnen. De Secretaris lichtte een en ander nog nader toe en sprak als Kring-Propagan daleider nog een aanmoedigend propa gandistisch woord. Naar aanleiding van een door Mr. Dr. Lambert Janssen uit Eindhoven aan den Kring 's-Hertoeenbosch gericht schrijven om de oprichting van eene Afdeeling van den Bond van R.K. Gemeenteraadsleden De Centrale Propaganda-Commis- sie voor de Weldadigheidspostzegels noodigt U uit tot deelname aan onderstaande PRIJSVRAAG De letters van elk hier volgend woorden-tweetal moeten onderling verwisseld worden, waardoor nieuwe woorden ontstaan de beginletters dezer nieuwe woorden van boven naar beneden gelezen geveneen goeden raad aan iederen lezer te zien, dirk-zegelen; rood-lee; ra-noad; schep nabram-taan, men-prik; dieren-ee; dan-er; dan-ver; lize- en; tor-negen; raad-zon; leg aa; buigen-rek te-ver; zwoord.aal ijken-west. Herinnert U in December vooral de nieuw gevormde woorden 7, 1 en 14! PRIJZEN De groote hoofdprijs, beschikbaar gesteld doorH.K.H Prinses Juliana bestaat uit een geschenk ter waarde van 1 lüü te kiezen door de gelukkige winnaar (of winnares). Voorts: 10 Philips radiotoestellen uit de schitterende nieuwe serie 1939/40 type 480 A. en minsten 300 (zoo mogelijk meer)Oudejaars-pak- ketten met verrassenden inhoud voor Oudejaarsavond (speculaas, boeken, chocolade, warme kleedingstukken, sigaretten, enz.) De inhoud van ieder pakket is drieledig. INZENDING Oplossing uitsluitend op een brief kaart te schrijven (géén brieven!) moet zijn gefrankeerd met ten minste 2 kinderzegels van 5 (met hijslag dus 8) cent. Alles wat boven het verschuldigde porto wordt ge. frankeerd komt ten goede aan het Nederlandsche misdeelde kind. (Men plakke niet over een ingedrukt zegel heen) De oplossingen moeten voor 25 Dec. worden verzonden naar Prijsvraag «Voor het Kind» Nicolüistraat 17 Den Haag TREKKING DER PRIJZEN op 28 December a.s. te 's Gravenhage ten overstaan van Notaris Mr. S. K D. M. van Lier. De prijzen worden franco toege zonden vóór 1 Jan a.s.Trekkinglijs- ten kunnen niet worden uitgegeven. is»» deren, werd deze aangelegenheid nogal uitvoering besproken, waarna het Bestuur opdracht kreeg om het noodige te doen om tot oprichting van een dergelijken Bond in onzen Statenkring te komen en daartoe eene vergadering van alle ILK. Gemeenteraadsleden uit den Kring bij een te roepen. Intusschen was de Spreker van den middag, de Zeereerw. Pater Quirinus O. M. Cap. ter vergadering gekomen voor het uitspreken van zyne rede, getiteld „Maskerade". De gewijde redenaar wees er op, dat politiek dikwijls zoo moeilijk te begrij pen is en feitelijk een „vreemd ding" is, maar ook van welk een ontzaglijk groot belang het steeds, maar vooral nu voor de Katholieken is om actief aan politiek te doen. Men moet de politiek beschou wen als de kunst om het mogelijke te be reiken. Z.'E. wees er verder op, welk een ontzettend zware verplichtingen de voor aanstaande personen, die een politieke functie bekleeden hebben, ook in de Ge meenteraden en hoe vele personen, die daar nu hier en daar in zitten, daar ab soluut niet behoorden te zitten en ande ren schromelijk in hunne verplichtingen, bijv. opzichtens de sociale kwestie, te kort schieten. Daarna werd de „be wogen zomer", alsmede de huidige poli tieke toestand besproken en toegelicht, waarbij Z.E. nogmaals de gelegenheid vond de afgevaardigden er op te wijzen, hoe zij hun best moeten doen vooral door zich de verschillende Katholiek Staat kundige beginselen eigen te maken en deze naar buiten uit te dragen. De met geestige opmerkingen gekrui de, soms wel eens iets ondeugende rede, werd met een levendig applaus bedankt, waarbij de Voorzitter zich gaarne aan sloot. Hierna wordt met de Ingekomen Stuk ken verder gegaan en werd een uitvoe rig schrijven en besluit van het Bestuur van K. H. behandeld handelende over de onregelmatigheden hij de laatstgehou den verkiezingen voor de Provinciale Staten. Aan de hand van verschillende gege vens en bewijsstukken werden de ver schillende gepleegde onregelemcntnire en onorganisatorische handelingen nage gaan en door dit bestuur ten strengste afgekeurd, daarbij echter verklarend, dat het Statcnkringbestuur in deze geheel vrij uit gaat, terwijl de dringende wensch werd uitgesproken, dat de verschillende Afdeelingsbesturcn er in de toekomst voor zullen dienen te waken, dat iets dergelijks zich in de toekomst niet meer kan en zal voordoen. Vanuit de vergadering komt men op een en ander nog eens uitvoerig terug, welke besprekingen de Voorzitter, zeer terecht, echter zooveel mogelijk beperkt. Als bestuursleden in de vacatures Mr. v. d. Heijden en Smits worden aangewe zen de heeren M. van Halder te Drunen en de heer J. M. Buys te Herpt. Tot Voorzitter werd hierna door de Vergadering gekozen de heer Chr. A. J. van Herpt te Herpt. Tot afgevaardigde naar de Kringver gadering K. H. werd gekozen de heer H. F. L. van Well te Waalwijk en tot derde plaatsvervanger in de vacature Smits, V .^4»

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5