BUITENLAND A. MIILDEKS-SARS BINNENLAND. KAATSHEUVEL. SPORT. Gemengd Nieuws. A. s. ZONDAG Boekei, Handel, Gemert, Beek en Donk. Omstreeks half acht werd deze geani meerde en vruchtbare vergadering door den Voorzitter met den Chr. Groet ge sloten. Apollo's Liefdadigheidsconcert De Kou. Erk. Harmonie Apollo mocht Zondag het genoegen smaken een harer best geslaagde liefdadig heidsconcerlen te geven van de laatste jaren. Naast de goede naam van het gezelschap heeft daar ongetwijfeld het goede engagement veel toe bij gedragen. De harmonie gaf onder leiding van den heer Bisselink een viertal nummers, waarvan het Divertisse ment Espagnole van Desorwies in 5 deelen de beste vertolking kreeg, Zeer gewaardeerd werd eveneens de Grande Fantaisie Polka pour 2cla- rinettes dooi de heeren A. Valk en J. Steenbergen van Marsal en de Strauss Walzer Wiener Blut. Het Revue en Cabaret ensemble J. v. Ostade hield daarna de stamp volle zaal niet minder dan drie uren in een non-stop programma van welk wat wils« op de meest origi- neele wijze amusant bezig. Degulle lach, die .Ian met zijn kornuiten weet te wekken, was niet van de lucht. In Mahomed als eerste num mer was hij onverbeterlijk, in »den blauwen doeffer« met »de nieuwe wijk« »het nauwe straalje« niet te evenaren. »Opden burgelijken stand en »de schooijongen« toonde hij zich een meesterlijk karakterspeler, ter wijl zijn sprekende viool onbetaal baar geimiteerd was. Het dankbare publiek was gul in zijn welverdiend applaus. Benoemd. De heer M. A. Kooiman, directeur van het P. T. T. kantoor alhier, is benoemd tot Directeur van het P.T. T. kantoor te Boxmeer. Kaatsheuvel ziel den hulpvaardi gen, voorkomenden en nauwgezetten ambtenaar ongaarne vertrekken. Maria Congregatie. Vrijdag j.l. had de plechtige op dracht plaals van 35 nieuwe leden van de Congregatie van O. L. Vr. Bij deze gelegenheid ontvingen 4 gouden jubilaressen uit de handen van de HoogEerw. Heer Deken A, J. v. d. Brekel de gouden medaille. De jubilaressen waren A. Vloemans, H. de Wit, J. Havermads en H. v. Roermond, Werkloosheid stijgende. In de afgeloopen week stonden als geheel of gedeeltelijk werkloos in geschreven 80 personen, waarvan er 37 in de werkverschaffing waren geplaatst en 3 in de steunregeling waren opgenomen. Een intiem ta fereeltje bij het laatste bezoek van Koning Leopold. uur des namiddags en 7 uur des voormiddags. Onder „handelsreiziger" zijn in dit besluit niet begrepen bedienden van verzekeringsmaatschappijen en van makelaars in verzekeringen. De oproeping van buitengewone dienstplichtigen. Minister Dijxhoorn heeft gister middag in zijn rede in de Tweede Kamer medegedeeld dat in April en Juni buitengewone dienstplichtigen van de lichlingen 1938,1939 en 1940 zullen worden opgeroepen, in den leeftijd van 19 22 jaar. Nederlandsche belangstelling voor Finland. Een vorstelijke gift. Een ingezetene van Rotterdam heeft 'n bedrag van honderdduizend gulden (f 100,000} ter beschikking gesteld van de Finsche regeering uit sympathie en bewondering voor het Finsche volk. „Nederland'' bestelt nog een nieuw schip. De directie van de N.V. Stoom vaartmaatschappij «Nederland» deelt mee, dat zij, ter vervanging van het op 7 December j.l verloren gegane m.s. „Tajandoen" aan de Rotterdamsche Droogdok Maatsch. opdracht heeft gegeven voor den bouw van een vrachtschip van het zelfde type als het vrachtschip, het welk de vorige week besteld werd bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde." De Sulzer-molor en hulpwerk, tuigen zullen ook voor dit schip worden geleverd door de N. V. Werkspoor. Rusttijden voor Handelsreizigers. De minister van sociale zaken heeft hij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een wets ontwerp rusttijdbesluit voor handels reizigers (ter uitvoering van art. 14 15 en 18 der Arbeidswet 1939). Vrije Zondag en Zaterdagmiddag Het voorontwerp bevat o.m. de volgende bepalingen: Een arbeider van 18 jaar of ouder mag op Zondag geen arbeid als handelsreizigers verrichten. Een arbeider mag op Zaterdag na 1 uur des namiddags geen arbeid als handelsreiziger verrichten. Aan een handelsreiziger van 18 jaar of ouder moet dagelijks een onafgebroken rusitijd van tenminste 9 uren worden verleend tusschen9 RUSSEN DRINGEN OP NAAR BOTNISCHE GOLF. Finnen versterken tegenweer. Het hoofdtoonecl van den strijd in Finland heeft zich naar het centrum geplaatst. Aan twee parallel loopendc fronten, rond Suomussalmi en ten Noorden daarvan rond Kuolajarvi, tracht het roode leger langs den kort- sten weg (tie breedte is ca. 250 K.M.) de Botnische Golf te bereiken en zoo doende Finland in tweeën te snijden. Volgens aan de Zweedsch-Finsche grens ontvangen berichten zouden de Russische troepen nog slechts 100 K.M. verwijderd zijn van Oulu (Ulea- borg), de haven aan de Botnische Golf. Er wordt een zeer zware strijd geleverd, de rooden hebben daar aan zienlijke versterkingen ontvangen, de Finnen dirigeeren hun troepen uit bet Zuiden naar het Noorden, om een doorbraak te voorkomen. In Petsamo is wederom een Russi sche landingspoging verijdeld. De Fin sche soldaten, die zich verdekt rond de haven opgesteld hadden, konden de Sovjet-soldaten, terwijl zij bezig waren aan land te gaan, neerschieten. Volgens een niet-officieel bericht, al dus Reuter, hebben Finsche vliegtui gen, die zeer laag vlogen, den Moer- mansk-spoorweg over een afstand van 20 K.M. vernield. Op de Karelische landengte staat de Russische oorlogsmachine nage noeg stil. Er zijn wel schermutselin gen en aanvallen der gucrilla-benden, maar vorderingen maken de aanval lers niet meer. Geweldige Russische reserves wor den echter aan verschillende punten ten Noorden van Leningrad geconcen treerd. Naar schatting staan 1*4 mil- lioen soldaten en 1000 vliegtuigen voor een massa-aanval op Finland gereed. De Finnen zouden een tegenaanval op het Petsamo-front voorbereiden. ENGELSCH-FRANSCH FINANTIEEL VALUTA COMPAGNONSCHAP. Sir John Simon heeft in het Lager huis medegedeeld, dat een overeen komst tot stand is gekomen tusschen de Engelsche en Fransche departe menten van Financiën betreffende sa menwerking op financieel gebied, zoo- als reeds op andere terreinen wordt samengewerkt. Simon voegde hieraan toe, dat over eengekomen is, wijzigingen te vermij den in de bestaande verhouding tus schen het pond sterling en den franc voor den duur van den oorlog. Ook zijn regelingen getroffen om de beide landen in staat te stellen vrijelijk ge bruik te maken van elkanders valuta, zonder dat het noodig is, goud te le veren. Geen van beide regeeringen zal een buitenlandsche leening aangaan of een buitenlandsch crediet opnemen, zonder overeenstemming met de an dere regeering. of te samen met haar. Geen van beide regeeringen zal nieuwe beschermende beperkingen opleggen op importen van de ander gedurende den oorlog. De overeenkomst zal van kracht blijven tot zes maanden na de onder- teekening van het vredesverdrag. „BREMEN" IN DUITSCHE HAVEN. Het Duitsche nieuwsbureau meldt dat de „Breinen" van den Norddeut- «fhpn T.lnvH hpdpn behouden in een Duitsche haven is. Het oppercommando der Duitsche weermacht maakt hieromtrent het volgende bekend: Het snelle stoomschip van den Lloyd ..Bremen" is gisteravond van over zee weer in het vaderland aange komen. De marine had maatregelen genomen voor het veilig binnenbren gen van het schip. O.a. waren vlieg tuigen uitgezonden, om het schip de noodige bescherming te geven. In de Noordzee trachtte een Britsche duik boot de „Breinen" aan te vallen. Een van de vliegtuigen, die uitgezonden waren ter bescherming van de „Bre inen" dwong echter de Engelsche duikboot onder te duiken en verhin derde den aanval. Britsch motief. In gezaghebbende Britsche vloot- kringen wijst men er op, aldus meldt Reuter, dat de „Bremen" daarom niet getorpedeerd is, omdat het schip ver moedelijk te ver van land was dan dat de opvarenden in open booten veilig de kust hadden kunnen bereiken. MOLOTOF WEIGERDE VREDE MET FINLAND. Hitier vond geen gehoor. De correspondent van de „Daily Herald" te Helsinki bericht, dat Hitier heeft gepoogd Stalin over te halen de militaire operaties tegen Finland te staken. In dit pogen is Hitier evenwel niet geslaagd. Naar vernomen wordt zou de ambassadeur van Duitschland in Moskou, Graaf Von der Schuier burg met klem bij volkscommissaris Molotof hebben aangedrongen op het aanknoopen van vredesonderhandelin gen met F inland. Molotof, die vertrou wen schijnt te hebben in de regeering te Terijoki, welke hij heeft ingesteld, zou onomwonden hebben geweigerd. VERLIEZEN DER BRITSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. In 3 maanden 82 schepen. In de week geëindigd op 9—10 De cember, zijn 7 Britsche schepen ver- loren gegaan, in totaal 33.518 ton, als mede 8 neutrale schepen, in totaal 26.612 ton. Het gecombineerde totaal van 60.130 ton is het derde maximum Per week aan verliezen sedert den oor log begon. Gedurende de maanden Sep tember, October en November bedroe gen de verliezen van de Britsche koop vaardijvloot 82 schepen met een totaal van iets beneden de 300.000 ton. GEVREESDE BELANGSTELLING. De Sovjet-radio begint een levendige belangstelling te toonen voor de Zweedsche arbeiders. Er zijn een aantal berichten door den Moskouschen omroep uitgezonden, waarin gemeld werd, dat de arbeiders in Zwerdcn 't voornemen zouden heb ben zich solidair te verklaren met de z.g. democratische regeering van Kuu- sinen. Tijdens een vergadering te Go thenburg zouden de arbeiders „een broederlijken groet" hebben gezonden aan „het verdrukte volk in Finland en aan de volksregeering". BELGIë'S NEUTRALITEIT ZOO NEDERLAND MOCHT WORDEN AANGEVALLEN. De Kamercommissie voor Buiten landsche Zaken heeft met op één na algemeene stemmen het rapport aan genomen van Carton de Wiart, waar in uitvoerig de positie wordt bestu deerd van België tegenover den inter nationalen toestand. Naar verluidt is een passage in 't rapport gewijd aan de hypothese, dat Nederland het voorwerp van een aan val zou worden. De rapporteur spreekt als zijn meening uit, dat in een derge- lijken toestand de omstandigheden, welke België er toe gebracht hebben een houding van neutraliteit te aan vaarden, gewijzigd zouden zijn en dat dan deze houding opnieuw bezien zou moeten worden. DUITSCH STOOMSCHIP DOOR RUSSISCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. Uit Helsinki wordt gemeld dat een Russische duikboot een Duitsch stoomschip, groot 3300 ton, heeft be schoten en tot zinken gebracht. De ge zagvoerder en de telegrafist werden door granaatontploffingen gedood. Er konden 29 leden der bemanning gered NATIONAAL KABINET IN ZWEDEN. Neutraal blijft de leus. In Zweden is een nieuwe regeering gevormd. In de plaats van de huidige coalitie van sociaal-democraten en boerenpar tij komt thans door het uittreden van vijf ministers en de toetreding van twee vertegenwoordigers, zoowel uit de li berale volkspartij als uit de conservat ive partij, een regeering. waarin alle groote parlementaire fracties vertegen woordigd zijn. Tot hen. die geen deel. meer van de regeering zullen uitmaken, behoort ook de minister van BuitenlandscKe Zaken, Sandler. Het nieuwe kabinet zal, naar verno men wordt, een strenge neutraliteitspo litiek in acht nemen. Binnen de grenzen der neutraliteit zal men Finland steun verleenen. De brandbom aan boord van de Sierra Cordoba. Het Duitsche Nieuwsbureau zendt uit Riga een bericht, dat een be vestiging vormt van een bericht van Havas, volgens hetwelk aan boord van de Sierra Cordoba, welk schip Duitsche landverhuizers uit deOost zeelanden naar Duitschland ver voert, een brandbom is ontdekt. Reeds bij het laden aldus het D.N.B. was een vreemdsoortig pakket op gevallen waarvan de eigenaar niet was vast te stellen Een onderzoek wees uit, dat het een brandbom bevatte. De Letsche autoriteiten hebben de zaak in onderzoek. Overigens voegt het D.N.B. hier aan toe, dat in Letsche kringen ver luidt, dat den laatsten tijd in Riga opvallend veel Engelschen zijn waar genomen, wier plotseling opduiken men zich niet goed verklaren kan. „Men herinnert in verband met de jongste onthullingen over de door de Engelsche Secret Service aan boord van schepen uitgevoerde tal. rijke daden van sabotage w. s. c. Het wedstrijd programma voor het eer ste elftal van WSC voor de maand De cember luidt: 17 December HelmondiaWSC. 24 December WSCTegelen. 31 December WSCWilhelmina. Derhalve a.s. Zondag de belangrijke uitwedstrijd'vastgesteld tegen Helmondia, de leiders in deze afdeeling. WAALWIJ KSCHE JEUGDCOMPETITIE. De wedstrijden van vorige week zijn wegens afkeuring terrein niet gespeeld. Wedstrijden Zaterdag 16 Dec. 3 uur: RWBJuliana A, A. Rox. WSC BJuliana B, L. Pullens. R.K. V.V. Elshout Blijkens het programma speelt de R.K. V.V. „Elshout" Zondag thuis tegen DSC uit Kerkdricl. Daar zit een overwinning aan voor de Elshöutsche jongens. R.K. V.V. Sporters". Alleen het eerste elftal van Sporters is morgen in touw. Zij spelen hij de Boys in Vlijmen. Een wedstrijd, die van ouds als een der spannendste is aangemerkt. Zondag kan het in Vlijmen dus raak worden. De Drunensche jongens hebben den steun noodig van de supporters. DISTRICT DEN BOSCH. Programma voor Zondag a.s. Eerste klasse Zwaluw 2Concordia Vooruit. R.K. S.V.A.—ODI 2. VFCNooit Gedacht. NieuwkuijkVlijm. Boys 2. MaliskampSI. Michiels-Gestel. Tweede klasse: HinthamHelvoirt. Herptsche BoysHaarsteeg. ElshoutDSC. Derde klas'se: Concordia Vooruit 2Den Dungen. Haarsteeg 2SVD 3. DAMMEN. W. D. V. De 1.1. Dinsdag voortgezette clubcom- petitie brachten de volgende resultaten: Groep I. W. KraalA. v. Engelen 20 Fr. te VrüchteC. de Jong 11 Fr. v. MunsterA. W. Witteveen 11 A. HollemansFl. Hollemans 02 A. v. d. GouwH. C. v. d. Hammen 20 Groep II. A. PijnenburgJ. v. d. Velden 20 A. C. Dainen—H. v. Gelder 02 Jac. v. HilstJ. v. d. Gouw 20 W. H. DamenA. Pijnenburg 02 Fr. v. d. Gouw II-Fr. Schuurmans 02 C. SastraJ. Hollemans 02 Volgende week Dinsdag zal de club- competitie worden onderbroken door een damwedstrijd tegen de militaire dam- vereeniging „De Dwangzet", waarover a.s. Zaterdag meer. Afschuwelijke moord op een vrouw Met voorbedachten rade gepleegd door een 18-jarigen jongeman. Voortreffelijk recherchewerk. Een afschuwelijke moord, waar van een op den Schiedamschedijk als »Belty«d bekende figuur het slachtoffer is geworden, is dank zij het prachtige recherchewerk van rechtrcbeur Zandbergtn binnen 24 uur zoo goed als geheel tot op heldering gekomen, terwijl de dader is gearresteerd. Maandagmiddag om 12 uur ver voegde zich op de politiepost een zekere S, die zeer ontdaan vei telde, dat een bij de familie inwonende vrouw, de 36-jarige M. E. C„ zoo even vermoord op bed was gevon den. De vrouw van S. was naar de kamer van mej. C. gegaan, teneinde haar te wekken en een ko, thee te brengen. Zeer geagiteerd kwam ze terug, om haar man te vertellen, dat er vermoedelijk iels ergs aan de hand was. Het bed iag n.l. geheel omgeslagen, als 't ware ge wikkeld om het lichaam van mej. U„ die geen teeken van leven gaf. De man ging daarop kijken, sloeg het bed terug en zag tot zijn ont steltenis, dat de vrouw gewurgd was, waarop hij zonder aarzelen naar den politiepost was gerend, om van zijn afschuwelijke ont dekking mededeeling te doen. Verhoor van de bewoners. De bewoners werden door de politie ondervraagd en deze ver telden, dat er vermoedelijk wel meer dan een dader geweest moest zijn. De verslagepe. die in de omgeving van den Schiedamschedijk i»ls »Betty« bekend stond, was dien nacht met eenige personen thuis gekomen. Men had 's morgens wel gestommel gehoord, doch daar in verband met de omstandigheden geen aandacht aan geschonken. Later was de eene bezoeker wat vroeger weggegaan dan de andere. Dit was het eenige, dat zij wisten te vertellen. Knap recherchewerk. Het onderzoek naar den dader of de daders werd daarop in handen gegeven van rechercheur Zandber gen, die al menig duister zaakje op voortreffelijke wijze heeft weten te ontwarren. Natuurlijk gold als eerste terrein van onderzoek de »Dijk« en van daar leidde het spoor naar een fabriek aan den Linker Maasoever. Daar werd de jongeman, Leen ge noemd, aangetroffen. Zoo gauw deze den rechercheur op zich toe zag treden, zei hij O, ik weet al waarvoor je komt. En hij bekende, dat zijn vriend Piet dien morgen bij hem aan de fabriek was geweest en verteld had wat er 's nachts gebeurd was. Leen werd daarop meegenomen naar het Hoofdbureau. Daar werd hij ondervraagd en omdat hij eigen lijk al zoo goed als toegegeven had, dat hij van den moord op de hoogte was, viel het niet moeilijk hem aan 't praten te krijgen. »Piet» is de 18 jarige los werkman P. K. De politie is naar dezen jongeman op zoek gegaan en even later werd hij in zijn woning in het Noorden van de stad aangetroffen. De moord tevoren beraamd. Uit het verhoor van K. is komen vast te staan, dat de kennismaking met de verslagene niet een toevallige was, doch dat K. de vooropgezette bedoeling had »Betty« van het leven te berooven en haar geld mee te nemen Daar was reeds tevoren over gesproken. Inderdaad bleek ook uit de woning van mej. C. een bedrag van f25 verdwenen te zijn, alsmede verschil lende gouden en zilveren sieraden. Deze sieraden werden nog in de overall, die de man droeg, gevonden. Toen aan K., die 's nachts in be schonken toestand was geweest, een foto werd getoond van de situatie, waarin het lijk was gevonden, viel hij door de mand en legde een be kentenis af. Een ernstig mijnongeluk in Engeland Zestig gewonden." Zestig mijnwerkers zijn gewond tij dens een ongeluk met een schacht- lift in (je steenkolenmijn na bij Doncaster. De gewonden zijn allen naar het ziekenhuis gebracht. Velen hebben gebroken ledenmaten, naar P. p. 11.10. Stationsstraat 95-97 Telefoon 141 V; -f

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6